'Aparte baan vrachtwagens in nieuw te bouwen tunnels' BELANGRIJK STUK HISTORIE BLEEF ONBESTUDEERD DE TIJD, VAN TOEN Psyche lang niet altijd oorzaak erectiestoornis Horeca had goed pinksterweekeinde DINSDAG 5 JUNI 1990 REGIO PAGINA 13 Topambtenaar Verkeer en Waterstaat bij opening Oegstgeests bedrijf: OEGSTGEEST - Nieuwe tunnels moeten, waar moge lijk, een aparte baan krijgen voor vrachtwagens. Op die manier kan de doorstroming van het vrachtverkeer tij dens de spits worden verbe terd, zonder dat er op grote schaal nieuwe wegen aange legd moeten worden. Dit verklaarde B. Westerduin, directeur-generaal vervoer van het ministerie van ver keer en waterstaat, zaterdag tijdens de opening van het nieuwe pand van het Oegst- geester transportbedrijf J. van der Luyt Zn. In een forum-discussie, die aan de officiële opening vooraf ging, werd Westerduin door K. Noordzij, direc teur van de luchthaven Schiphol, gevraagd waarom het rijk niet op veel grotere schaal nieuwe wegen aanlegt. Volgens Noordzij wordt het milieu dan minder belast. "Een vrachtwagen die in de file staat en voortdurend moet optrekken, pro duceert twee keer zo veel verontrei niging dan een vrachtauto die nor maal kan doorrijden", aldus de di recteur van Schiphol. Een betere doorvoer zou volgens Noordzij bo vendien de concurrentiepositie van de Nederlandse transporteurs ver beteren. Westerduin vond die redenering te simpel. "Als er meer wegen zijn, zullen er waarschijnlijk ook meer personenwagens gaan rijden, waar door het milieu per saldo zwaarder wordt belast". Om het vrachtver keer toch niet tekort te doen, be kijkt het ministerie of bij tunnels en bij uitbreiding van be staande tunnels aparte buizen voor vrachtwagen kunnen worden inge richt. Die zouden ook gebruikt kun nen worden door carpoolers en het openbaar vervoer. L»at op rijkswegen dergelijke rij stroken komen, lijkt Westerduin onwaarschijnlijk. "Het probleem van dergelijke banen is dat de wa gens er op een gegeven moment ook weer af moeten. Dat betekent datje voortdurend aftakkingen moet ma ken. Of dat overal mogelijk is, is maar zeer de vraag", aldus Wester duin na afloop van het forum. Directeur Noordzij van Schiphol legde de transporteurs tijdens de fo rum-discussie het idee voor om ge zamenlijk een 'spoorboekje' te ma ken voor verladers. "De Nederland se vervoersbedrijven zijn soms wat te bescheiden. Ze hebben 37 pro cent van de markt in Europa in han den, terwijl dat op grond van het oruto nationaal produkt eigenlijk maar 7 procent zou moeten zijn. Als de bedrijven nu gezamenlijk op trekken en het luchttransport dui delijk maken welke mogelijkheden ze samen te bieden hebben, dan kan de concurrentiepositie met het bui tenland verder worden verstevigd". Burgemeester Scheenstra van Oegstgeest opende het pand van Van der Luyt officieel. Het bedrijf had hem naar het gebouw laten ver voeren in een authentieke post koets, een verwijzing naar het verle den van de transporteur, die in 1907 met dergelijke wagens in Oegst geest begon. Tijdens de opening overhandigde directeur Van der Luyt een video-recorder, een video camera en toebehoren aan de Stich ting Maatschappelijke Dienstverle ning Duin- en Bollenstreek. Deze spullen waren betaald uit onder meer de bijdragen die genodigden in plaats van cadeaus op een girore kening konden storten. Opmerkelijke resultaten onderzoek AZL LEIDEN Slechts twintig procent van erectiestoornissen wordt ver oorzaakt door een psychische fac tor. Dat aantal ligt behoorlijk lager dan altijd is aangenomen. Aldus meldt Cicero, het blad van het Aca demisch Ziekenhuis Leiden. In het Leidse ziekenhuis hebben de urologen dr. A. Lycklama a Nije- holt en drs. W. Meinhardt onder zoek gedaan onder ruim 450 patiën ten die de afgelopen vijf jaar bij hen kwamen wegens problemen met erecties. De urologen noemen het opvallend dat het probleem be spreekbaar is geworden: steeds meer mannen durven naar de arts te stappen. Nu het taboe van erectie problemen lijkt te zijn doorbroken, komen er ook veel meer bejaarde mannen naar de specialist. Uit literatuur blijkt dat het ver mogen bij het ouder worden wel minder wordt, maar het kan best om een te herstellen oorzaak gaan. Vermoedelijk heeft tien tot twintig procent van de mannen van acht tien jaar en ouder - soms - last van erectiestoornissen. Nu er steeds meer bekend wordt over de oorza ken, blijkt dat slechts twintig pro cent van de gevallen komt door een psychische oorzaak. Vaak blijkt dit al tijdens het door nemen van de 'medische geschiede nis' van de patiënt: als er bij voor beeld sprake is van medicijnge bruik of bepaalde ziektes. Is er wel een psychische oorzaak, dan gaat de patiënt naar de psychiater of seksuoloog. JAVAANS-SURINAAMSE CUL TUUR In het faciliteitengebouw van de Leidse universiteit aan de Cleveringaplaats wordt met een se rie lezingen aandacht geschonken aan 'Honderd jaar Javaans-Suri naamse cultuur, 1890-1990'. Het In stituut ter Bevordering van de Suri- namistiek, het Koninklijk Instituut voor Taal-, Land- en Volkenkunde en de Stuurgroep Javanen in Ne derland zijn de organisatoren. Lichamelijke oorzaken kunnen storingen in de zenuwbanen zijn of problemen met de bloedaan- en af voer. Het Leidse ziekenhuis werkt met een aantal behandelingen. Zo is er de injectie met het middel papa verine waardoor normaal gespro ken een erectie moet ontstaan. Op de afdeling urologie loopt nu een landelijk onderzoek naar de werk zaamheid van een combinatie van verschillende middelen, die minder bijwerkingen heeft. Sommige men sen ervaren de injectie als belas tend, de erectie houdt vaak uren lang aan en er kunnen littekens op de penis ontstaan. Een andere methode is het weg nemen van aderen waardoor het bloed te vroeg weglekt, zodat de erectie maar kort duurt. Dit werkt slechts een half jaar, zodat nu wordt geprobeerd een ballonnetje als blokkade in de ader aan te brengen. kaart, al kwamen op het IJsselmeer e Lauwersmeer enkelen door de (foto Dick Hogewoning) Vervolg van pagina 1 NOORDWIJK/REGIO - Ondanks het niet bepaald fraaie weer, kun nen de kustplaatsen Ndbrdwijk en Katwijk terugzien op een geslaagd pinksterweekeinde. Vrijwel alle ho tels, pensions en campings waren volledig bezet. Een deel van de toe risten besloot gistermorgen vroeg al de reis naar huis te aanvaarden, waardoor er - althans in deze omge ving - van files als gevolg van een massale uittocht geen sprake is ge weest. Volgens de rijkspolitie is het op de snelwegen in deze regio en de lo kale kustwegen niet drukker ge weest dan in een normaal weekein de. Hoewel het gisteren af en toe flink woei, heeft de rijkspolitie 'te water niet hoeven uitrukken om mensen op de Kagerplassen en het Braasse- mermeer uit noodsituaties te halen. De politieboot heeft wel op zater dag, toen er nog nauwelijks wind stond, een schipper die met een klein zeilbootje was gekapseisd, ge holpen. Op het IJsselmeer, het Lauwers meer en de randmeren zijn wèl tien tallen surfers en kleine jachtjes in de problemen geraakt. Volgens de woordvoerder hebben tal van wa tersporters zich vergist in de kracht van de wind. Het overgrote deel van de noodoproepen en hulpvragen betrof omgeslagen surfers, gekap seisde catamarans en met motor problemen kampende jachten. Een keer heeft een vliegtuig van de rijkspoklitie deelgenomen aan een zoekactie. Het wat druilerige weer heeft mu sea en attractieparken in de kaart gespeeld. Toppers waren de Efte- ling met 60:000 bezoekers en het Van Gogh Museum met 25.400 man. Illegaal Voor veel Duitse toeristen pakte een weekeindje Zeeland anders uit dan zij hadden verwacht. Omdat er geen plaats op de campings zou zijn, werd er op grote schaal illegaal ge kampeerd op het strand en langs de wegen. Het NBT ontkent dat de campings allemaal vol zouden zijn. Volgens het Nationaal Bureau Toe risme is het illegaal kamperen in de hand gewerkt doordat de politie vooraf zou hebben verklaard niet te gen illegaal kamperen op te treden. De Zeeuwse politie dit zo naar bui ten gebracht te hebben. Het op grote schaal wild kampe ren is volgens de VW slecht voor het imago van het toerisme in Zee land. "Dit klemt temeer daar 75 pro cent van de illegale kampeerders van Duitse herkomst is* Illegale kampeerders besteden weinig ter wijl wel van duur aangelegde voor zieningen gebruik wordt gemaakt". Volgens de VW hadden met enige goede wil tijdens het pinksterweek einde alle illegale kampeerders op kampeer- en overloopterreinen en minicampings kunnen worden on dergebracht. Zeeland kende in het afgelopen weekeinde volgens Muller honder den, zo niet meer dan duizend ille gale kampeerders. Enkele tiental len hiervan zijn volgens de meldka mer van de rijkspolitie in Middel burg bekeurd. Op veel plaatsen is volgens de rijkspolitie een 'giganti sche puinhoop' achtergelaten van ondermeer blikjes en ander huis houdelijk afval tot de inhoud van chemische toiletten. BERLIJN Nederland staat bij de Oostduitsers op de vijfde plaats van de lijst van favoriete bestemmingen voor korte va kanties. Van de niet-socialisti- sche landen is de Bondsrepu bliek het meest in trek, gevolgd door Frankrijk, Oostenrijk en de Scandinavische landen. Dat blijkt uit een onderzoek van de universiteit in Berlijn, de Ber- lijnse beursorganisatie en het dagblad 'Berliner Morgenpost'. Ongeveer 50.000 Oostduitsers Ons land populair bij Oostduitsers voor vakantietrip verklaarden vaste plannen te hebben om dit jaar een vakan tiereis naar Nederland te zullen maken. Van hen zullen 39.000 een of meerdere korte vakan ties hier spenderen. Bijna de helft komt met de auto, 38 pro cent neemt de trein. Van de Oostduitse bezoekers logeert 70 procent bij kennissen of familie. Nog geen twee pro cent boekt een overnachting in een hotel. De overgrote meer derheid (88 procent) van de Oostduitse toeristen regelt de reis zonder tussenkomst van een reisbureau. Wat de langere vakanties be treft is Nederland aanzienlijk minder populair. Ons land staat op de tiende plaats op de lijst van favoriete bestemmingen. De gemeente Rijnsburg heeft kortgeleden een grote kans laten liggen. Want ondanks het feit dat bij graafwerkzaamheden voor nieuwbouw op een terrein aan de Hofstraat en de Kerkstraat van een middeleeuwse abdij afkom stig muurwerk van tufsteen en kloostermoppen zijn gevonden, heeft de gemeente toestemming gegeven door te gaan met het werk. Om drie redenen was dit terrein voor de geschiedenis van Rijnsburg van groot belang: ten eerste ligt hier een deel van een merovingische nederzetting (550- 700). Ten tweede is dit de enige plaats waar een eventuele burcht van Rijnsburg heeft kunnen staan (van die burcht wordt ge zegd dat die ih 1047 werd ver woest door Keizer Hendrik III waarna het grafelijk Hof naar Lei den zou zijn verhuisd). Ten derde behoorde het terrein toe aan de genoemde abdij en vermoedelijk heeft hier het in de bronnen meer malen genoemde gastenverblijf gestaan. Het is jammer dat door de handelwijze van de gemeente van de geschiedenis van de regio, maar vooral van Rijnsburg, een belangrijk deel onbestudeerd verloren is gegaan. Het gebied rond het dorp Rijns burg kent een eeuwenoude ge schiedenis: al van voor de Ro meinse tijd zijn sporen van bewo ning gevonden. Aan de overzijde van de Rijn bouwden de Romei nen een legerplaats en in het dorp zelf werden bij opgravingen spo- Sophia de kleine kapel vervangen door een grote romaanse basiliek. De Rijnsburgse abdij was een van de belangrijkste abdijen in de La ge Landen en stond onder directe bescherming van de Paus. In de laatste vijftig jaar zijn bij verschil lende opgravingen de fundamen ten van de kerk en de hoofdge bouwen blootgelegd. Met behulp van de opgravingsre sultaten heeft men kunnen ach terhalen dat de romaanse basiliek was voorzien van een zogenoemd westwerk bestaande uit twee westtorens en een tussenbouw zoals bij de Sint Servaaskerk te Maastricht nog is te zien. Het drie- beukige schip werd aan de oost zijde afgesloten door een transept met afgeronde armen en een kla- verbladvormig koor. Het koor is vermoedelijk het oud ste gedeelte en dateert uit de eer ste helft van de twaalfde eeuw. Koor en transept zijn na de opgra ving gedeeltelijk opgemetseld en dus weer zichtbaar voor de bezoe kers. Zij vormen een monument voor die graven van Holland die ooit in de Abdijkerk zijn begra ven. Na opgraving en identificatie zijn ze hier in 1975 bijgezet. De middenapsis van het koor werd oorspronkelijk geflankeerd door twee kapellen op hoefijzer vormige grondslag waardoor het koor de vorm van een klaverblad kreeg. In 1309 werd de zuidelijke kapel verbouwd en speciaal inge richt voor het zieleheil van de be kende graaf Floris V. LEIDSE KRONIEK OVER /MENSEN EN GEDANE ZAKEN ren van de genoemde merovingh sche nederzetting gevonden. Het bekendst is echter de mid deleeuwse grafelijke abdij van Rijnsburg. Bij een kleine kapel uit 975, gewijd aan Sint Lauren- tius, werd een Benedictij nerklooster voor adellijke dames gesticht. De eerste kloosterge bouwen van de abdij werden in 1133 gewijd en al snel liet gravin Het schip en de torens werden vermoedelijk na 1150 opgetrok ken. De zuidelijke westtoren is bewaard gebleven en fungeert thans als toren van de Hervormde Kerk. Het is een in tufsteen opge trokken bouwwerk dat in 1618 werd verrijkt met een ingangs poortje voorzien van het wapen van Rijnsburg. De korte toren spits dateert van 1830. Ook het Het laatste restant van de vroeg middeleeuwse abdij, nu de toren van de Hervormde Kerk van Rijnsburg. voormalige westwerk en de plaats van de tweede toren zijn zichtbaar gemaakt. Bouwsporen in de noordgevel van de nog be staande toren laten zien waar ooit het westwerk de beide torens ver bond. Ten noorden van de kerk lag het kloosterhof, een open ter rein omgeven door kloosterge bouwen. De kerk van de abdij was in bin nen- en buitenland beroemd van wege de gebrandschilderde ra men en de vele rijk versierde graf tomben van graven, gravinnen en edelen. De Florentijn Luigi Gi- ucciardini publiceerde in 1567 de Franse vertaling van de Grote Be schrijving van de Nederlanden. Bij de kerk van Rfinsburg spreekt hij van zeldzame en opmerkelijke antiquiteiten. Rondom het kloosterhof, aan de noordzijde van de kerk, stonden de belangrijkste kloostergebou wen. De oostelijke vleugel was het zogenaamde Groote Huis met op de begane grond de refter of eetzaal. De verdieping ervan was deels in gebruik als ziekenzaal. In de noordelijke vleugel bevond zich onder andere de keuken en op de verdieping van het westelij ke gebouw lagen de slaapvertrek ken van waaruit de nonnen recht streeks naar de nonnengal erij in de kerk konden gaan om de nachtmissen bij te wonen. Aan de zuidzijde werd het kloosterhof af gesloten door de kerk. Verder beschikte de abdij nog over boomgaarden, tuinen en een parkachtige ruimte, het Hof. Het terrein werd omgeven door de conventsgracht en was toeganke lijk via twee poorten. Buiten de hoofdgebouwen bevonden zich op het terrein nog een broeder- en zusterhuis en rond 1560 werd ten westen van de kloostergebouwen (aan de overzijde van de huidige Kerkstraat), een gastenkwartier gebouwd. Vrijwel onmiddellijk na de ver woesting van de abdij tijdens het beleg van Leiden in 1573-74, werd de ruïne van de kerk op last van de Staten van Holland afgebro ken en het materiaal verkocht. Het ruimen van het puin was noodzakelijk om op die plek een nieuwe kerk te bouwen. Deze werd in 1578 opgetrokken tegen het enig overgebleven restant van de oude abdij, de zuidelijke van de twee westtorens. In de kerk is verder gebruikt gemaakt van kleine romaanse bouwfragmen- ten zoals zuilen en kapittelen. Pas in 1612 werd een deel van de bouwvallen van de kloosterge bouwen opgeruimd. Tot 1811 stond echter nog her en der muur werk overeind dat eeuwen lang een inspiratiebron voor schilders en tekenaars vormde. In 1811 werden de laatste resten van de abdijgebouwen, waaronder het gastenkwartier, gesloopt. balzak zodat de patiënt of zijn part ner zelf de mate van stijfheid kan re gelen: een alternatief voor de pro these waardoor de penis continu in erectietoestand is. Nog een alterna tief is het vacuüm zuigen van de pe nis, zodat deze wat opzwelt. Ruim dertig mensen hebben het thuis uit geprobeerd en de helft was tevre den. Veel begrip voor telefoonstop Bavo NOORDWIJKERHOUT - De tele foonblokkade, die de portiers van het psychiatrisch centrum Bavo in Noord wij kerhout vanochtend heb ben ingesteld, heeft niet tot proble men geleid. De meeste bellers toon den begrip voor de actie, aldus een woordvoerster van het actiecomité van de Bavo. Overigens was het aantal telefoontjes aanmerkelijk minder dan normaal. "Kennelijk wisten veel mensen dat het toch geen zin had om te bellen". De portiers van het centrum ver bonden vanochtend tussen 10.00 en 12.00 uur geen telefoontjes door. Ze wilden daarmee protesteren tegen de lage salarissen en de grote werk druk in de gezondheidszorg. Overi gens was de telefoonblokkade niet volledig. Telefoontjes van en voor patiënten en meldingen die van le vensbelang waren, werden wel doorverbonden. Volgens Yvonne Post Uiterweer, één van de leden van het actiecomité, hadden de meeste bellers vanochtend geen en kele moeite met de actie. Slechts één man raakte geïrriteerd toen hij niet werd doorverbonden". Honderd jaar geleden stond er in de krant: - In de venen heeft veenbranden of een door de arbeiders gestookt vuurtje om koffie te koken soms ten gevolge dat de grond haast ongemerkt aan het smeulen raakt. Waait er dan een uitdro gende oostenwind dan wordt de toestand dikwijls gevaarlijk. Zoo werd verleden week de Weerdingermond bedreigd met eene herhaling der ramp van 1880, toen die gehele streek met alle er op staande huizen een prooi werd van het vernielende vuur. Door de ondervinding ge leerd, trad men thans echter vóór het vuur diep in den grond was ingedrongen krachtig op om het kwaad in zijn aanvang te stuiten en de spoedig gevolgde regen deed het overige. Slechts eenige turf ging verloren. - GOUDVISSCHEN van 10,15 en 20 Cents. J. BA1JER, Rapenburg 91. - In een net, klein gezin wordt te gen 1 Aug. gevraagd eene fat soenlijke DIENSTBODE als Meid-Alleen, netjes kunnen de werken en van goede getui gen voorzien. Loon 80 en 24 waschgeld. Br. fr. letter A aan het Alg. Adv.-bur. van G. Los, Hoogewoerd 65. Vijftig jaar geleden: - Dat de wonderen de wereld nog niet uit zijn blijkt uit het feit, dat bij den heer Van W. te Warmond een kuiken ter wereld is gekomen met vijf pooten. Het is kerngezond en loop alleen wat harder dan de andere kuiken tjes. - Het rijksbureau voor voedsel voorziening raadt houders van honden, katten, duiven, siervo- gels e.d. ernstig aan voorlopig niet te fokken resp. te broeden. Ieder, dien het welzijn van de nog levende dieren ter harte gaat, zal begrijpen, dat met het oog op het voor deze dieren be schikbare voedsel, het onge- wenscht is nu den dierenstapel uit te breiden.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13