Huurconflict met de slopershamer beslecht Kan verdeelde oppositie Wassenaar democratisch maken? B en W Voorschoten: geen abonnement voor zwembad Opnieuw Blauwe Vlag voor badplaats Noordwijk Opinie Veel belangstelling voor Oldtimers DINSDAG 5 JUNI 1990 Eigenaar vernielt woning aan Zijldijk Leiderdorp LEIDERDORP - Buurman en huisbaas H. Laman heeft Eerste Pinksterdag in een paar uur tijd het huisje van A. van Wilgen, aan de Lei- derdorpse Zijldijk, omge toverd tot een ruïne. De eige naar van het bijna honderd jaar oude daglonershuisje meende dat huurster Van Wilgen niet langer het recht had om in het bijna honderd jaar oude daglonershuisje te wonen. Met de slopershamer heeft Laman geprobeerd een einde te maken aan het sle pende huurconflict. Laman heeft zijn sloopactie inmid dels bekend tegenover de politie, die spreekt over een 'tornado'. De plaatselijke politie heeft proces-ver baal opgemaakt van de huisvrede breuk en de vernieling van ander mans eigendommen. De zaak is in handen gekomen van de officier van justitie. "Voor ons is de zaak rond", aldus een woordvoerder van de politie. De huurster ontdekte de puin hoop bij terugkeer van een voetbal toernooi: "Wij gingen nog een af zakkertje halen in het café, hier aan de dijk. Mijn vriend Ron bracht on ze bouvier naar huis en bemerkte daar dat de keuken, het pas ver- Leidenaars gewond bij ongeval op A4 HAARLEMMERMEER - Zware regenval en alcoholgebruik zijn za terdagnacht mogelijk de oorzaak geweest van een ernstig ongeval op rijksweg A4, ter hoogte van het aquaduct bij Alkemade. Een 25-jari- ge Leidenaar die richting Den Haag reed, slipte vlak voor het aquaduct. Zijn auto belandde tegen de lin kervangrail, draaide om zijn as en kwam tegen de stoep tot stilstand. Een naderende auto, bestuurd door een 55-jarige Hagenaar, kon hem niet meer ontwijken en botste bo venop de Leidenaar. Deze is met nier- en buikletsel opgenomen in het Amsterdamse Slotervaartzie- kenhuis, waar hem de bloedproef werd afgenomen. Zijn 17-jarige pas sagier raakte in coma en is met in wendig letsel naar het Amsterdam se AMC gebracht. De Hagenaar bleef ongedeerd, maar zijn 57.-jarige vrouw werd met een gebroken heup en hoofdletsel opgenomen in het Slotervaartziekenhuis. Cocaïne gevonden bij huiszoeking LISSE De politie heeft zaterdag ochtend vroeg een 22-jarige Leide naar en een 35-jarige inwoner van Warmond opgepakt, nadat zij 's nachts hadden geprobeerd een auto te stelen bij een garagebedrijf in Lisse. Dè twee werden door de poli tie gesignaleerd in een auto die bij dat bedrijf stond geparkeerd. Bij het fouilleren van het tweetal bleek de Leidenaar een kleine hoe veelheid cocaïne op zak te hebben. In verband daarmee werd een huis zoeking verricht in' zijn verblijf plaats in Voorhout. Ook daar werd cocaïne gevonden, alsmede een aantal ampullen voor het injecteren van hormoonpreparaten. De Leide naar is zondag in overleg met de of ficier van jusititie vrijgelaten. De Warmonder was zaterdag al op vrije voeten gesteld. Urinerende man loopt klappen op WARMOND - Een totale schade aan het gebit van 2000 gulden. Dat is het resultaat van een trap tegen de kaak en een paar slagen in het gezicht. Een inwoner van Warmond deed het afgelopen weekeinde aangifte van deze mishandeling, die heeft plaats gevonden op een strandje bij re creatiegebied 't Joppe. De Warmonder stond daar te urineren, maar deed dat naar het idee van een daar aanwezige man te dicht in diens buurt. De woede-uitbarsting die daarop volgde kostte het slachtoffer een deel van zijn gebit en maak te een zenuwbehandeling aan een kies noodzakelijk. De dader is nog niet gepakt, maar de poli tie zegt een redelijk signalement te hebben. nieuwde toilet en de douche in puinpoeier waren geslagen. Boven was de schoorsteen helemaal afge broken. Hij ging direct naar de poli tie. Later merkten we dat ook de rest van het huis onder de hamer was gegaan". Persoonlijk Laman zelf wil niets zeggen over de achtergronden van zijn sloopactie. "Ik laat me er niet over uit. Dit is een zuiver persoonlijk kwestie", aldus de man die in Leiden cafébaas is. En vervolgens legt hij de telefoon neer. Van Wilgen, werkzaam in de bloe menkiosk aan de Voorhoflaan in Leiderdorp, wil haar verhaal wèl kwijt. Zes maanden geleden over leed de moeder van Anne, de huur ster van het huisje aan de Zijldijk Laman deelde de dochter toen mee dat zij de woning direct moest verla ten. Het gezin Van Wilgen heeft dar 37 jaar in het huisje aan de Zijldijk gewoond. De Algemene Woningbouwvere niging Leiderdorp (AWL) en de rechtswinkel oordeelden dat de dochter nog een half jaar in het huisje mag blijven wonen. Van Wil gen schreef zich in december als woningzoekende in Leiderdorp, maar heeft tot nog toe niets aange boden gekregen van de AWL. De termijn van een half jaar loopt vrij dag 8 juni af. Directeur van de AWL, G.P. Dui venvoorden, zegt dat Van Wilgen re kening moet houden met een wachttijd van enkele jaren. "Ze is nog erg jong en staat maar heel kort ingeschreven", aldus de directeur. De gebeurtenis van afgelopen zon dag is voor de AWL geen reden om Van Wilgen voorrang te geven bij de woningtoewijzing. "Dat kan ge woon niet, dan doe je andere wo ningzoekenden, die veel langer staan ingeschreven, tekort. Wij heb ben mejuffrouw Van Wilgen een tijd geleden al aangeraden om zelf een kamer te zoeken - als noodop lossing. Zelf proberen we ook naar een noodoplossing te zoeken. We hebben in Leiderdorp een klein aantal eenkamerwoningen en pro beren daarin wat mensen door te schuiven. Komt er iets vrij dan is Van Wilgen de eerste die aan de beurt is", zegt Duivenvoorden. Voorlopig heeft de Leiderdorpse onderdak gevonden bij haar vriend. "Juist omdat ik aanstaande vrijdag zou vertrekken begrijp ik niet waar om dit is gebeurd is", zegt Van Wil gen. "Ik wilde hier zelf ook weg, ik heb hier te veel herinneringen. Ver- der hen ik een beetie bane Het huis A' van WlL0en m naar Z0luist vernteiae nutsje ac lIS zrafgeleSn fn de polderi' di*: "Het ^nieuwde totiet en de douche zt3n t NOORDWIJK/KATWIJK Noordwijk heeft de Blauwe Vlag van Europa voor het jaar 1990 ge kregen. Deze onderscheiding wordt dit jaar uitgereikt aan in totaal 21 Nederlandse badplaatsen met een schoon strand, schoon water, vol doende sanitaire voorzieningen en afval-opslagmogelijkheden. Ook het stimuleren van milieuvriende lijk gedrag is in de ogen van de initi atiefnemer de Foundation for en vironmental Education in Europa (FEEE) - een pre. Katwijk heeft geen Blauwe Vlag gekregen omdat de aanvraag te laat is ingediend. Ook Wassenaar heeft de onder scheiding niet gekregen. "We zijn als gemeente helemaal niet bena derd door de organisator en hebben dus ook geen aanvraag ingediend", aldus een woordvoerder van de ge meente Wassenaar. Noordwijk krijgt de Blauwe Vlag voor de derde keer. Dit tot grote blijdschap van W. Rovers en M. van der Jagt van de Stichting VW Noordwijk Promotie. "Dit is in een tijd met veel belangstelling voor het milieu, voor de promotie van Noordwijk heel belangrijk", meent Rovers. Van der Jagt, die al op de toewijzing van de Blauwe Vlag hoopte, zegt veel te hebben gedaan en te gaan doen om de erewimpel in de wacht te blijven slepen. "Zo gaan we dit jaar proberen meer onder wijskundig materiaal over het milieu op het strand te verspreiden. Daar dringt de organisatie sterk op aan", aldus Van der Jagt. t de Leiderdorpse Zijl- Katwijk puinpoeier geslagen". Katwijk grijpt in 1990 voor de twee- (foto Ellen Mortens) <je keer naast de Blauwe Vlag. Vorig jaar liep de kustplaats de Europese onderscheiding mis doordat één meting van het zeewater extreem slecht uitviel. "Een eis van de orga nisatie is dat 80 tot 90 procent van de watermetingen positief moei zijn. Katwijk had net voldoende me tingen verricht, maar scoorde door één slechte meting een laag gemid delde", aldus Annelies Wals. natio naal coördinatrice van de FEEE. Dit jaar liep Katwijk de Blauwe Vlag mis omdat de aanvraag om mee te dpen twee maanden te laat door de gemeente werd ingediend. "Niet zo bijdehand", reageert VW-directeur K. Verplancke te leurgesteld als hij de reden ver neemt waarom Katwijk de Blauwe Vlag heeft gemist. "Ik weet dat ie dereen hard werkt, maar dit soort dingen moeten op tijd de deur uit". Verplancke kondigt aan contact op te nemen met de wethouder van toerisme, H. van Mierlo. "Dit mag niet meer voorkomen. Nu lijkt het immers of Katwijk een minder schoon strand heeft dan bijvoor beeld Noordwijk. Volgens mij is dat niet het geval, want de 17 strandex- ploitanten houden het strand goed schoon en hebben voldoende sani taire voorzieningen. Ook het zeewa- ter is hier niet slecht". Videorecorders weg WASSENAAR - Bij een inbraak in een elektronica winkel in de Wasse- naarse Langstraat zijn zaterdagmor gen drie videorecorders buitge maakt. Om ongeveer drie uur 's nachts wisten de dieven binnen te komen door een trottoirtegel door de ruit van de voordeur te gooien. WASSENAAR - Vier jaar lang za ten in Wassenaar alle partijen in het college. WD, CDA en PvdA leverden wethouders, D66 steun de de PvdA-wethouder en het was moeilijk een scheurtje in het raadsbrede front te ontdekken. Commissievergaderingen leken theekransjes en als zich een scheur of oneffenheid dreigde te openbaren, werd dat zorgvuldig weggepoetst. Zo heeft nooit ie mand officieel willen bevestigen dat PvdA-wethouder J.C.M. Greep zijn woningbouwporte- feuille verloor doordat hij een wo ning had beloofd aan een woning zoekende. Besloten vergaderingen waren geen uitzondering en in de verkie zingscampagne wees Groen Links keer op keer op het 'gesjoe mel' - zonder dat dat de partij ove rigens een zetel opleverde. Tij dens de college-onderhandelin gen in april konden de PvdA, die van drie naar twee zetels zakte, en D66, die van een op twee zetels kwam, het niet eens worden over een gezamenlijke wethouders kandidaat. Het brede college was niet meer... Het collegeprogramma kon toen al bijna naar de drukker, CDA (7 zetels) en WD (tien zetels) razendsnel de puntjes op de i zetten. Het bouwgrage CDA leverde 30 woningen in en kreeg daarvoor twee wethouders zetels, evenveel als de grote libe rale broer. D66 en PvdA staakten het geza menlijke fractieberaad en de PvdA leek vanaf de eerste verga dering voor een harde oppositie te kiezen. Bij de installatie van de nieuwe wethouders kreeg de christen-democratische zitten- blijver V.J.W. Wensveen te horen dat hij 'een voorbeeld van de mid denmaat' was geweest. De twee de CDA'er, M. van Rij, werd on der de neus gewreven dat hij in zijn portefeuille (onderwijs, emancipatie en cultuur) 'nooit enige deskundigheid ten toon heeft gespreid'. Samen met het verder iets toegeeflijker D66 wei gerde de PvdA de kandidatuur van Van Rij te steunen. Aanval Bij de behandeling van het be leidsplan, vorige week maandag avond, gingen de sociaal-demo craten opnieuw in de aanval. Het beleidsplan zou geen visie heb ben, het milieubeleid was be roerd en de alinea's over emanci patie waren zo slap dat ze net zo goed geschrapt konden worden. En er was nog meer. Dat Wasse naar 230 'sociale woningen' in vijf jaar krijgt, is voor de partij 'onver teerbaar' en zou te ver afstaan van *de 500 woningen uit het eigen partijprogramma. Wat de zaak nog erger maakt is dat verdere woningbouw onmo gelijk wordt door de afspraak dat er een bos komt rond 100 nieuwe woningen in het Weteringpark, de laatste grote bouwlocatie. Via een amendement wilde de PvdA voorkomen dat de bosbouw toe komstige woningbouw onmoge lijk zou maken. Uit tactische overwegingen vroeg de partij niet om méér woningen en wilde ze pas in 1994 praten over het stukje polderland aan de 'Leidse' kant, waar CDA en WD zo graag bo men willen planten. Aan de dertig extra woningen die WD en CDA in april schrapten na het vertrek van de linkse partijen, zitten de grote partijen dan wel vast. Deze koers, alleen gesteund door D66, tekende de moeilyke positie van de oppositiepartijen. De onderhandelaars van beide partijen zijn akkoord gegaan met het héle college-programma en na hun opstappen is maar één ding veranderd: het aantal te bouwen woningen in Wassenaar-noord ging omlaag van 130 naar 100. Dat het daardoor opeens een afschu welijk programma werd, is moei lijk vol te houden. D66, dat zich in het verkiezingsprogramma sterk maakte voor 900 woningen tot het jaar 2000, doet dat niet en durft het college zelfs voorzichtig te prijzen. Kritiek De sociaal-democraten hebben een andere koers gekozen en lij ken dat vooral te doen voor de ei gen achterban en de kiezers die thuisbleven of overstapten naar partijen als D66 en Groen Links. De achterban, echte 'rooien' en veel hooggeschoolden, had op vergaderingen nogal wat kritiek op de zachte opstelling tijdens de onderhandelingen. Ook PvdA- wethouder Greep liet zelfs weten dat hij als woningwethouder geen verantwoording had willen dra gen voor het woningbouwpro gramma, waar zijn partij zojuist mee had ingestemd. Dat de onderhandelaars de pa ragraaf toch slikten weet hij aan de kleine speelruimte die pro gressieve partijen hebben in Was senaar. Toen het CDA in 1982 te veel vroeg van de bijna almachti ge WD, konden PvdA en D66 wat bereiken in de college-onder handelingen. Dit jaar lag dat an ders, ondanks een ruzie-achtige campagne. Tijdens ledenvergaderingen verontschuldigen PvdA-onder- handelaars zich voor het resultaat met de verklaring dat D66 op wo ningbouwgebied te ver ging en er geen houden aan was. Met andere partijen in de buurt is zoiets moei lijk vol te houden en de WD toonde dat maandagavond gena deloos aan. Eitje Een slim politicus had zich beter staande gehouden, maar bij de PvdA zijn de slimme politici na de raadsverkiezingen opgestapt. Fractieleider J.G.C. van Noort kwam vorig jaar pas in de raad en de tweede man, J.M. Hupkes, de buteerde op 1 mei. Ze kennen niet alle spelregels, laten zich door de rechtse giganten de hoek in pra ten en zeggen wat ze denken zon der de mooie verpakking van de voorgangers Greep (ex-wethou- der) en H.J. Goulooze (ex-fractie- leider). Ze lijken dolgraag te willen af rekenen met de sfeer van 'ouwe jongens', achterkamertjes en de tijden dat de verschillende toppo litici bij elkaar een eitje bakten. Het was een sfeer waar de libera len en de teruggekeerde D66-lei- der Nieuwenhoven goed raad mee wisten, maar waar in sociaal-' democratische kring met scheve ogen naar werd gekeken. Zo heet te het dat wethouder Greep te veel uit was op compromissen en zijn vriendjes in de verkeerde par tij (WD) had. Voor de burger zou het plezie rig zijn wanneer de rechtlijnige PvdA-ers en de ervaren D66- raadsleden Wassenaar een echte democratie bezorgen, maar de voortekenen zijn slecht. De ver deeldheid in de oppositie lijkt groot, het verleden werkt druk kend en de eerste raadsvergade ring van maandagavond werd ontsierd door een veelbeteke nend incident. Zo moesten burgers in de raadsvergadering van vorige week een kleine vier uur wachten op de behandeling van het agen dapunt waar ze vooraf over had den gesproken. Het had zelfs wei nig gescheeld of ze hadden onver- richterzake naar huis moeten gaan. De reden van dat alles? De gemeenteraad moest uitgebreid praten over het beleidsprogram ma, dat volstaat met goede voor nemens over openbaarheid en in spraak. Voetje voor voetje schuifelden belangstellenden dit weekeinde in de Hobahohallen langs de Oltimers. (foto Dick Hogewoning) LISSE "Denk je eens in dat je hiermee naar Spanje rijdt". Drome rig stond één van de duizenden be zoekers van het Oltimer-festival gis teren bij de Airstream caravan uit 1959, die werd getrokken door een al even oogverblindende Cadillac Eldorado. Samen vormden ze het afgelopen Pinksterweekeinde dè trekpleister van het evenement in de Lissese Hobaho-hallen. De Cadillac met caravan was niet het enige pronkstuk op het Oltimer- festival. Ook de sportieve Corvettes en de Lamborghini's oogstten veel belangstelling. De eigenaren van de imposante Chevrolets, Fords, Opels, Mercedessen, BMW's en de enkele Roll Koyce hadden over aan dacht eveneens niet te klagen. De Fiatjes 500 en de enkele Volkswa gen Kever vielen het afgelopen weekeinde vooral op door hun be scheiden formaat. De bezoekers van het Oltimer-fes tival bestonden niet alleen uit kij kers maar ook uit kopers. VOORSCHOTEN - B en W van Voorschoten voelen er niets voor om het plaatselijke zwem bad Het Wedde opnieuw jaar abonnementen te laten uitge ven. Het abonnement levert na melijk zo'n 15.000 gulden min der op dan de huidige 25-baden- kaart. Sportfondsen, de exploitant van het Voorschotense zwembad, mag dit jaar een tekort van circa 2,5 ton heb ben op de begroting van het bad. Als het tekort van het bad dit jaar boven deze 2,5 ton uitkomt, zal het bedrijf een jaar later zijn uitgaven moeten beperken. Dat kan door te bezuinigingen of door activiteiten op te zetten die winst opleveren. Uit een collegevoorstel aan de raad blijkt dat Sportfondsen dit jaar een strak beleid moet voeren om niet boven dat bedrag uit te komen. •Een herinvoering van het abonne ment zou daar niet in passen. Daar komt nog bij dat Sportfond sen 7.000 boven de 2,5 ton dreigt uit te komen door een andere bereke ning van de hoogte van de garan tielonen. Deze lonen worden uitbe taald als compensatie voor de ver slechterde arbeidsvoorwaarden bij de overgang van het bad naar Sport fondsen in 1989. De horeca-inkomsten worden volgens de gemeente, die het bad ja ren heeft beheerd, te hoog geraamd. Volgens de woordvoerder gaat het om een bedrag onder de 10.000 gul den. Over de taken var nigingen is nog steeds geen duide lijkheid. In het verleden wilden zo wel de verenigingen als Sportfond sen zwemles geven. De exploitant wilde zo meer verdienen, maar vere nigingen vreesden een verlies aan inkomsten en hadden de leerlingen nodig voor de doorstroming binnen de vereniging. Beide partijen den ken nu aan samenwerking binnen een zwemschool. De doelstelling hiervan is de jeugd voor het zwem men te behouden. De samenwer king staat echter nog in de kinder schoenen. Autodieven na achtervolging op begraafplaats aangehouden KATWIJK/REGIO - Na een wilde achtervolging heeft de rijkspolitie gis termiddag in Moordrecht een 24-jarige inwoner van Leerdam en een 17-ja- rige Utrechtenaar aangehouden, die kort daarvoor in Katwijk een Duitse auto hadden gestolen. De twee werden op een begraafplaats in de kraag ge vat, nadat hun voertuig in een S-bocht als gevolg van een slippartij in de berm terecht was gekomen. Het duo had de auto gestolen bij een camping aan de Zuidduinseweg in Katwijk. De eigenaar was juist bezig zijn voertuig voor de terugtocht naar huis in te laden. Omdat er toevallig een surveillancewagen in de buurt was, kon de politie snel in actie komen. Via de mobilofoon werden alle korpsen in de regio gewaarschuwd. Bij Voorburg werd de auto voor het eerst gesignaleerd op de Utrecht- sebaan. De politie zette daar de achtervolging in, maar kon ondanks een snelheid van 180 kilometer per uur de Duitse auto, die vaak via de vlucht strook het verkeer inhaalde, niet bijhouden. De auto verliet de snelweg bij de afslag Waddinxveen. Op de A-20 werd de auto vervolgens op de hielen gezeten door de rijks politie van Nieuwerkerk. De twee autodieven reden met hoge snelheid in de richting van het centrum van Moordrecht. Die snelheid was te hoog om de S-bocht in de Middelweg te nemen. De auto kwam in de berm terecht. Het duo verliet de gestrande auto en trachtte te ontkomen door zich achter grafzerken te verbergen. Dat bleek tevergeefs te zijn. De joyriders zijn overgebracht naar het politiebureau in Katwijk. Daar worden ze verder verhoord, omdat het vermoeden bestaat dat ze meer autodiefstallen in de kustplaats op hun geweten hebben. Volgens een woordvoerder van de politie zijn de twee al vaker opgepakt voor autodief stallen elders in het land. Oegstgeest vergadering commissie open bare werken, aanvang 19.30 uur in het gemeemtehuis. Wassenaar openbare vergadering com missie Algemene en Bestuurlijke Aangelegenheden. aanvang 19.30 uur op het hoofdbureau van politie. openbare vergadering com missie welzijn, ouderenbeleid en woonzaken, aanvang 19.30 uur in het raadhuis. WOENSDAG 6 JUNI Alphen spreekuur voor 55-plussers ii 18.30 tot 19.30 uur in gymnastiek lokaal van de Zonnebloemschool, Jongkindt Coninckstraat. Katwijk rondleiding door Hollands Duin olv een boswachter, vertrek om 10.00 uur bij de Soefietempel. zomeravondzang in de Nieuwe kerk mmv het Pniël-dameskoor olv Joke Jager, aanvang 20.00 moet ze toch v 20.15 uur in de Leidse Schouw burg. informatiepunt gemeenschap pelijk wonen, van 20.00 tot 21.00 uur bij Vereniging Centraal Wo nen. Gerestraat 20, tel: 121554. Noordwijk vergadering Emancipatieraad, aanvang 20.00 uur in het gemeen tehuis. vergadering commissie onder wijs en welzijn, aanvang 20.00 uur in het gemeentehuis. Oegstgeest vergadering WEL, aanvang 19.30 uur in het gemeentehuis. Valkenburg ledenvergadering schaakvere niging De Toren, aanvang 20.00 uur in 't Trefpunt. Voorschoten kindervoorstelling: Wie niet blauw (s, is gezien', door Poppen theater Wellus Nietus, aanvang 14.30 uur in Cultureel Centrum, Marijkelaan. Warmond bingo voor kinderen in zaal van het Meerpunt. aanvang 14.00 uur. Zoeterwoude hoorzitting Ri|ksweg 4A, aan vang 19.30 uur in de Eendenkooi, Kooikerspad. DONDERDAG 7 JUNI Katwijk klaverjassen en jokeren bij wijkverenlging Noord/Noord- Oost, aanvang 20.00 uur, Zwa nenburgstraat. Leiden optreden Herman Finkers: 'De zon zakl zinloos onder, morgen moet ze toch weer op', aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouw- Leiderdorp bewegingsgym voor dames olv een Mensendiecktherapeute, van 12.30 tot 13.15 uur en van 13.30 tot 14.15 uur in Sjelter, Heem raadlaan. koppelktaverjasioernooi De Buitengewonen, aanvang 2000 uur in Frerikshof. Lisse orgelconcert Jacques van Oortmerssen. met werk van Cesar Franck. aanvang 20.15 uur in de Agathakerk. Heereweg. Noordwijk feestavond van de Vereniging van Vogelliefhebbers 'Vogellust', aanvang 20.00 uur in café 't Vuur schip, Nieuwe Zeeweg. Oegstgeest oor mensen met fysiotherapeute.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11