PLO: dialoog met VS heeft niets opgelost Sovjetunie is niet zomaar van chemische wapens af India dreigt Pakistan en trekt leger terug Bouterse kondigt offensief tegen Junglecommando aan Berlijn na dertig jaar verenigd iAikuuAuii juiui iyyu BUITENLAND 'Arafat wist niets van aanval' TEL AVIV (GPD/ANP/AFP/Rtr/UPI) - De Palestijnse Be vrijdingsbeweging PLO is niet meer geïnteresseerd in de dialoog met de Verenigde Staten. Volgens Salah Khalaf (Abu-Iyad), de tweede man in de organisatie, richt Israël on danks deze dialoog dagelijks 'massamoorden' aan onder Palestijnen en heeft de PLO derhalve niets te verliezen. De VS heeft gedreigd de contacten te verbreken als PLO-voor- zitter Yasir Arafat niet onmiddellijk Mohammed Abul-Ab- bas, leider van het Palestijnse Bevrjidingsfront PLF, uit de organisatie zet. Arafat weigert dat. In een gisteren gepubliceerd vraag gesprek met de in Londen verschij nende Mideast Mirror verklaart Abu Iyad in navolging van Arafat dat de PLO niets met die actie te maken heeft. Ook volgens de Israë lische inlichtingendienst is wel Li bië zeer nauw betrokken geweest bij de actie, maar was Arafat niet vooraf op de hoogte. Het hoofd van de inlichtingendienst, generaal-ma- joor Amnon Shahak, sprak daar mee het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken tegen. Dat had eerder beweerd dat Arafat nog vori ge week een ontmoeting heeft ge had met Mohammed Abbas, het brein achter de actie, en dus vrijwel zeker van de aanval op de hoogte moet zijn geweest. Volgens Abu Iyad heeft de PLO de Amerikanen nooit toegezegd dat ze geen terfeuraanvallen meer zal uitvoeren. "Toen we zeiden dat we terrorisme afzworen, bedoelden we alleen operaties buiten de bezette gebieden en Israël. We zullen ons blijven houden aan deze definitie van terrorisme". Volgens Abu Iyad zal een Ameri kaans besluit de dialoog met de PLO stop te zetten "de deuren wa- Ambassade VS doelwit mislukte guerrilla-aanval JERUZALEM (AP) - De Ameri kaanse ambassade in Tel Aviv was een van de doelwitten van de Pales tijnse guerrillastrijders, die woens dag een mislukte landing uitvoer den op een strand bij Tel Aviv. Een Israëlische functionaris zei gisteren in Jeruzalem dat bij het verhoor van de Palestijnen plattegronden ge vonden zijn die erop wijzen dat de aanval uitgevoerd moest worden in het dichtbevolkte hoteldistrict van Tel Aviv. In dat district ligt ook de Amerikaanse ambassade, waarvan de guerrilla's zouden hebben toege geven dat dat een van de doelwitten Buitenland kort Nobelprijs Solidariteit-leider Lech Walesa heeft voorgesteld de Nobelprijs voor de vrede in 1990 toe te kennen aan de bevolking van de Baltische, republieken, voor de vreedzame manier waarop zij onafhankelijk van de Sovjetunie proberen te wor den. Noodtoestand Peru In de Peruaanse hoofdstad Lima en de nabijgelegen haven Callao is gis teren voor 30 dagen de noodtoe stand afgekondigd, officieel om "de golf van aanslagen te stoppen en de openbare orde te handhaven. Onge veer 700 mensen zijn bij razzia's ge arresteerd. Karl-Marxstad Karl-Marxstad heet sinds vrijdag weer officieel Chemnitz. Geduren de een overgangsperiode van een jaar mogen voor de stad beide na men worden gehanteerd. Guatemala Guatemalaanse rebellen en negen politieke partijen van Guatemala zijn gisteren in Madrid overeenge komen om gezamenlijk zitting te nemen in een raad die een nieuwe grondwet gaat opstellen. De para militaire burgermilities worden ontbonden, het regeringsleger komt onder scherpere politieke controle. Uitzendverbod BRT Een rechtbank in Brussel heeft de BRT gisteren verboden een televi siedocumentaire uit te zenden over de collaboratie van medewerkers van de Belgische radio tijdens de oorlog. Familie van toenmalig di recteur Jan Boon van het Nationaal Instituut voor radio- Omroep (NIR) en de destijds voor het NIR verant woordelijke minister Antoine Del- fosse was naar de rechter gestapt, omdat zij vond dat de reputatie van de twee inmiddels overleden man nen door het slijk werd gehaald. Tamils President Ranasinghe Premadasa heeft de Bevrijdingstijgers van Ta mil Eelam (LTTE) beloofd dat er nieuwe regionale verkiezingen ko men in de noordelijke en oostelijke provincies waar de Tamils in de meerderheid zijn. De regionale re gering bestaat nu uit leden van de rivaliserende Tamilgroep, het Revo lutionaire Bevrijdingsfront van het Volk van Eelam (EPRLF). NEW YORK (AP) - De regering van Estland organiseert deze zomer een groot popconcert om de bevolking op te peppen en aandacht te vragen voor de investeringsmogelijkheden in de naar onafhankelijkheid stre vende Baltische republiek. Tijdens het gratis concert, dat van 27 tot 29 juli in de hoofdstad Tallin wordt gehouden, treden de pop groepen The Cure, de Japanse groe pen Izumija en Bogombos, Paak- okset uit Finland en de bands Ne Zdali en Ultima Thule uit Estland op. De organisatoren noemen het concert "de grootste viering van de jeugd, muziek en democratie sinds Woodstock". Maar het concert heeft ook enkele serieuze kanten: het Regering Estland organiseert popconcert om volk op te peppen "Feest van de Vrijheid" moet de be volking meer zelfvertrouwen te ge ven om zo de onafhankelijkheid na derbij te brengen, aldus Juta Ristoo, de Amerikaanse mede-orga nisator van het project. Het concert zal de aandacht van de wereld vestigen op de wens tot onafhankelijkheid van de Esten en hopelijk buitenlandse investeer ders aantrekken. De kosten voor het concert, die volgens minister van cultuur Lepo Sumera vanwege de ingewikkelde omrekeningskoer sen voor de roebel niet te berekenen zijn, worden grotendeels door de overheid gedragen. De regering ge looft echter dat het concert een in vestering in de toekomst van de re publiek is. Een deel van de kosten komt voor rekening van de regeringen van Australië en Canada, die het over vliegen van de artiesten uit hun land te betalen. Volgens producer David Wunsch is ook grote steun van zakenlieden te verwachten om dat de zakenwereld steeds meer be- genwijd openzetten voor golven van geweld" in de hele Arabische wereld. Niettemin, zegt hij, zal de PLO vasthouden aan haar vredesi nitiatief van november 1988, dat wil zeggen een regeling met twee sta ten, en niet zelf als eerste de reeks gesprekken met de Amerikanen te staken. In Oost-Jeruzalem hebben 40 vooraanstaande Palestijnen giste ren hun hongerstaking beëindigd en een totale boycot afgekondigd van de VS. De Palestijnse leiders, onder wie Faisal al-Husseini, ver breken alle contacten met de Ame rikanen omdat de VS de inspannin gen van de Verenigde Naties door zijn veto heeft gesaboteerd. In verband met de toenemende spanning in het Midden-Oosten heeft de Amerikaanse regering Amerikaanse staatsburgers aange raden grote voorzichtigheid te be trachten bij het reizen in dat gebied. Libië heeft alle betrokkenheid ontkend bij de mislukte aanval van woensdag door een groep Palestij nen op de Israëlische kust. Dat heeft de minister van buitenlandse zaken Azzouz al-Talhi gisteren voor zijn vertrek vanuit Cairo laten we ten. Het vroegere hoofd van de Israëli sche inlichtingendienst Shahak verklaarde gisteren dat Israël moge lijk een militaire actie overweegt te gen Libië. "Libië moet weten dat het, zoals in het verleden het geval geweest is, ook nu bereikt kan wor den", aldus Yehoshua Saguy in een verwijzing naar de Amerikaanse luchtvaanval van april 1986, die pre sident Reagan liet uitvoeren nadat hij kolonel al-Gaddafi had beschul digd van betrokkenheid bij een aan slag op Amerikaanse militairen in West-Berlijn. Shahak zei verder dat Israël "met zekerheid" weet dat de PLO aanval len voorbereidt op joodse immi granten uit de Sovjetunie. Israëli sche kranten hadden al gemeld dat de beveiliging van immigranten uit de Sovjetunie aanzienlijk was opge voerd. President Doe van Liberia stapt in 1991 op MONROVIA (AP) - President Sa muel Doe, de leider van de door guerrillatroepen ernstig in het nauw gebrachte Liberiaanse rege ring, stelt zich niet herkiesbaar bij de presidentsverkiezingen in 1991. Hij vroeg de Verenigde Staten en andere landen gisteren om steun bij het beëindigen van de burgeroor log. Vermoedelijk zal het besluit van Doe om op termijn af te treden geen effect hebben op de van elk com promis afkerige guerrillabeweging van Charles Taylor. De guerrilla strijders zijn in de nu vijf maanden durende strijd de Liberiaanse hoofdstad tot op 40 kilometer gena derd en lijken door dat militaire succes weinig te zien in een politie ke schikking van het conflict. Een diplomaat noemde de concessie van Doe "veel te weinig en veel te laat". "Zes maanden geleden had deze stap misschien nog geholpen". De hulp van bevriende staten wordt wellicht bemoeilijkt door be richten over misdragingen van Li- berische regeringstroepen. Het le ger viel woensdag een vluchtelin genkamp van de Verenigde Naties aan waar ongeveer 1.000 stamleden van de Gio's en Mano's een veilig heenkomen hadden gezocht. Dertig personen werden ontvoerd, van wie drie later dood werden aangetrof fen. Ook een bewaker van het kamp kwam om het leven. Leden van de Gio- en Mano-stam- men zijn sterk vertegenwoordigd in de guerrillabeweging en stamleden die zich in door de regeringstroepen beheerst gebied bevinden voelen zich bedreigd. Ook zou de discipli ne onder regeringssoldaten vaak ver te zoeken zijn. Buitenlandse di plomaten wilden om die reden zelfs niet door het leger worden be schermd. Intussen zijn vier schepen van de Amerikaanse Zesde Vloot, met 2.000 mariniers aan boord, onder weg van de Middellandse Zee naar de Liberiaanse territoriale wateren. Volgens Doe heeft de komst van de marine-eenheid "de toestemming van de Liberiaanse regering". De Amerikaanse marine heeft tot taak zorg te dragen voor een eventuele evacuatie van de 11.000 Amerika nen en andere buitenlanders in Li beria. NEW DELHI (Rtr/AFP) - De India se president R. Venkataraman heeft gisteren Pakistan gewaarschuwd voor "desastreuze consequenties" als het tot een oorlog mocht komen tussen beide landen. De president zei dit tijdens een toespraak voor een legereenheid in het grensge bied bij Pakistan en China. Venkataraman zei dat "wij geen oorlog willen, maar als wij hiertoe worden gedwongen, bestaat er geen twijfel dat de gevolgen voor de te genstander desastreus zijn". Het ministerie van defensie in New Delhi maakte gisteren bekend dat een gemotoriseerde militaire eenheid uit de grensstreek in de In diase deelstaat Rajasthan is terug getrokken in een poging de span ningen rond Kashmir te verminde ren. Sinds de onrust in de deelstaat Kashmir, waar de meerderheid van de bevolking zich van India wil los- Van onze correspondent Marie Annet van Grunsven PARAMARIBO Het Surinaamse Nationaal Leger zal het Junglecom mando uit Moengo verdrijven, heeft legerleider Bouterse gistermiddag onder luid gejuich van militairen gezegd in de Memre Boekoekazer- ne in Paramaribo. "Moengo wordt ontzet. We zorgen dat er rust komt. Met of zonder opsporingsbevoegd heid van de militaire politie zullen we die troep daar opruimen". Volgens Bouterse is het bauziet- dorp Moengo door toedoen van het Junglecommando "veranderd in een drugshol". Hij trok in twijfel of de duizend kilo cocaïne die 'per on geluk' bij Brunswijk terechtkwam, werkelijk is verbrand door de Suri naamse justitie. De broer van on dercommandant Gary van het Junglecommando zou met 350 kilo cocaïne zijn gearresteerd in het Bra ziliaanse Belem. Ook wordt volgens Bouterse de in beslag genomen co caïne in Paramaribo op straat ver kocht. De legerleider adviseerde de be volking van Moengo het dorp te ver laten. Volgens Bouterse hoeft het niet op vechten aan te komen met het Junglecommando, "als men zich terugtrekt of de wapens inle vert". Hij vindt dat de regering moet zorgen voor vervoer van de 3000 be- Moengo. Met Moengo is geen communica tie mogelijk. De enige weg naar het dorp werd beurtelings afgesloten door het Nationaal Leger en het Junglecommando. De telefoonver binding is meer dan een week uitge vallen wegens 'een technische sto ring'. Moengo ligt in Oost-Suriname op 100 kilometer afstand van Para maribo. De laatste post van het Na tionaal Leger is bij Stolkertsijver, op 30 kilometer van de hoofdstad. Donderdagavond liet president Shankar, die in naam opperbevel hebber is, nog in een brief aan Bou terse weten dat het leger zich "de fensief op dient te stellen" en dat het leger uit het Moengo-gebied moest verdwijnen. Direct daarna vertrok Shankar naar Willemstad op Curasao, op weg naar Paraguay voor een tweedaagse conferentie van de Organisatie van Amerikaan se Staten. Gisteravond laat werd niet uitgesloten dat Shankar door de regering wordt teruggeroepen. Bouterse noemde het "ongehoord" dat de president onder deze om standigheden op reis ging. Tot Shankars terugkeer neemt vice-president Arron het presiden teschap waar, inclusief de functie van 'opperbevelhebber van het le ger'. Arron had gisteravond laat nog niet gereageerd op de plannen van het Nationaal Leger om Moengo aan te vallen. gint te ontdekken dat de Sovjetunie een land is met 280 miljoen inwo ners, die ook platen wilen kopen. Een van de sponsors is het Ameri kaanse bedrijf Carter-Wallace dat gedurende het concert 100.000 con dooms zal uitdelen. Alhoewel er overduidelijke commerciële ele menten aan het project zitten, is het volgens Ristoo toch anders dan de optredens van Amerikaanse bands in de Sovjetunie, die naar Moskou gaan en de stad slechts als decor ge bruiken. De Nederlander Harry de Winter, wiens filmbedrijf IDTV het concert zal opnemen, geeft de sfeer aldus weer: "De popgroepen ko men hier niet voor hun honorarium van 500.000 dollar, het gaat hier om de toekomst van de wereld". OOST-BERLIJN (Rtr) - De DDR zal met ingang van 1 juli de grenscontroles rond West-Ber lijn opheffen. Dat heeft een Oostduitse regeringswoord voerster gisteren meegedeeld. De maatregel betekent dat de stad na bijna dertig jaar - sinds de bouw van de Berlijnse Muur - weer verenigd zal zijn. De Oostduitse regering liet woensdag weten dat op 2 juli al le wegen die door de Muur wor den versperd, weer vrij zullen zijn en kunnen worden ge bruikt. Het communistische be wind richtte in 1961 de Berlijnse Muur op om een exodus van de bevolking naar het Westen te verhinderen. Jeltsin belooft Litouwen steun VIOSKOU (AP) - President Boris Jeltsin van de Russische republiek heeft zijn Litouwse ambtgenoot Vytautas Landsbergis gisteren be loofd dat hij nauwe banden zal gaan onderhouden met de Baltische re publiek. Dat is een klap in het ge zicht van Sovjet-president Gor- batsjov. die Litouwen met economi sche middelen probeert te dwingen in de unie terug te keren. Als Rus land Litouwen gas. olie en andere ruwe materialen gaan leveren die het door de Sovjet-regering worden onthouden, staat Moskou met zijn maatregelen machteloos. Een tweede opsteker kreeg Litou wen donderdag uit Moldavië dat als eerste niet-Baltische Sovjet-repu bliek de onafhankelijkheid van Li touwen erkende. Ook de Moldavi- sche stap. gedaan terwijl Gor- batsjov in Washington was voor zijn top met de Amerikaanse president Bush, betekent een zware aantas ting van de autoriteit van de Sovjet president. Litouwen voert momenteel een race tegen de klok om alternatieve brandstofleveranciers te vinden, nu de bodem van de voorraden zicht baar wordt. Minister van energie Li- aonas Asmontas maakte donderdag bekend dat de waterkrachtcentrale in Eektrenai bijna geen brandstof meer had en dat de kerncentrale in Ignalina elk moment kon worden gesloten. In Letland, waar op 4 mei een offi cieel begin werd gemaakt met een onafhankelijkheidsproces, zijn gis teren verschillende voedinsgs- midddelen op de bon gegaan. Hoe wel Gorbatsjov tegen Letland geen blokkade doorvoert zijn er toch te korten ontstaan doordat mensen die een blokkade vreesden op grote schaal zijn gaan hamsteren. Regeringsleider Tibet afgetreden maken, hebben Pakistan en India hun troepen langs de gemeenschap pelijke grens versterkt. Een woordvoerder van defensie zei dat de troepen naar Rajasthan waren gestuurd voor oefeningen, maar dat India bereid is de eenhe den terug te trekken als blijk van goede wil. Waarnemers menen dat een eventuele oorlog tussen Pakis tan en India vooral in de vlakten van de woestijnen van de deelstaten Rajasthan en Punjab zal worden uitgevochten met pantservoertui gen en tanks. In Islamabad verklaarde een re geringswoordvoerder geen infor matie te hebben over de Indiase troepenterugtrekking, maar vol gens New Delhi is de Pakistaanse regering ingelicht. Zuid-Afrika schrapt 'pijler' apartheid Yan onze correspondent Peter van Nuijscnburg JOHANNESBURG - De Zuidafri- kaanse regering schrapt op 15 okto ber de Wet op de gescheiden voor zieningen, een van de belangrijkste pijlers van de apartheid. Op grond van deze 37 jaar oude wet kunnen de eigenaren van restaurants, cafe's et cetera, nu nog personen van een ander ras de toegang weigeren. Volgens een gisteren bij het parle ment in Kaapstad ingediend wets ontwerp zullen deze voorzieningen, evenals het openbaar vervoer, (amusements)parken, bibliothe ken, stranden en vakantie-oorden per 15 oktober voor alle rassen toe gankelijk moeten zijn. De liberale oppositie en verscheidene anti- apartheidsorganisaties hebben het regeringsplan met instemming be groet, terwijl de Konservatieve Par tij het scherp heeft veroordeeld. Het schrappen van deze wet werd op 2 februari al door president Fre- dërik de Klerk aangekondigd en markeert een nieuwe fase in de ont manteling van 'de apartheid van het dagelijkse leven'. PEKING - (UPI) De Tibetaanse pre mier Doje Cering, die de afgelopen twee jaar tijdens de anti-Chinese rellen in deze regio in de Himalaya leiding gaf aan de regering, is afge treden en vervangen door een oud gediende uit de communistische partij. Cering (51) zou vanwege een slechte gezondheid zijn positie als voorzitter van de zogeheten autono me Tibetaanse volksregering heb ben moeten opgeven, aldus het offi ciële Chinese persbureau Xinhua. Het door communisten beheerste Tibetaanse volkscongres stemde volgens Xinhua donderdag in met de vervanging van Doje Cering door Gyaincain Norbu (58), een etnische Tibetaan die al sinds 1956 lid is van de communistische partij. Doje Ce ring werd regeringsleider in 1985 en was premier van Tibet toen in 1987, voor het eerst sinds dertig jaar, anti- Chinese rellen uitbraken. LIBREVILLE - In Port Gentil in Gabon gingen gisteren/de winkels weer open na een week van rellen die volgden op de mysterieuze dood op opposi tieleider Joseph Rendjambe. Maar de onlusten hebben nog een staartje. De voorzitter van het Gabonese parlement, Augustin Boumah, traf gisteren af. Hij is beledigd door de bestorming van zijn huis door regeringstroepen eer der deze week. Het huis van Boumah, de op twee na hoogstgeplaatste politi cus in het land. - na de president en de premier, werd dinsdag bestormd door gewapende militairen, zonder dat het leger daarvoor een officiële ver klaring gaf. Boumah zei dat hij dacht dat er een staatsgreep was gepleegd en vervolgens te zijn ondergedoken. Hij werd bijna een etmaal vermist. Frankrijk maakte gisteren bekend dat het een deel van zijn troepen uit Gabon terugtrekt als gevolg van een verbetering in de situatie. Frankrijk had 200 militairen van het vreemdelingenlegioen naar Gabon gestuurd "om Franse burgers te beschermen" en steun te verlenen aan de zeshonderd Franse militairen die krachtens een wederzijds defensieakkoord tussen de twee landen permanent in de hoofdstad Libreville zijn gelegerd, (foto epai Van onze correspondenten Henk Dam en Hans Geleijnse WASHINGTON - Hoe kom je op een verantwoorde manier van 60.000 chemische wapens af? Dat is een nogal indringende vraag gewor den nu de presidenten Bush en Gor batsjov gisteren in Washington een akkoord over deze wapens hebben gesloten. Het akkoord betekent dat beide landen de komende jaren hun voorraden gifgassen zullen terug brengen tot ze in 2002 nog elk 5000 ton overhebben. Nu heeft Amerika 30.000 ton chemische wapens, en de Sovjetunie naar schatting 40.000 ton. De twee landen willen al in 1992 hun eerste chemische wapens ver nietigen, maar vooral voor de Sov jetunie geldt de vraag: hoe? Er is in de hele Sovjetunie maar één fabriek die dat zou kunnen, in de plaats Tsjapajevsk, ten zuiden van Mos kou. Maar die fabriek is dicht, een slui ting die werd afgedwongen door te recht bezorgd geworden milieu-ac tivisten in de Sovjetunie. Gezien de buitengewoon beroerde staat van dienst die de Sovjets hebben als het gaat om het milieu, zal ook de bouw van een destructiefabriek elders on getwijfeld hevige protesten oproe pen. De Sovjets hopen dat met de hulp van Amerikaanse experts niettemin snel aan de bouw van fabrieken kan worden begonnen waar de chemi sche wapens kunnen worden ver brand. Maar een probleem daarbij is dat de Amerikanen andere technie ken gebruiken dan de Sovjets tot nu toe hebben gedaan. De Verenigde Staten zelf kunnen in enkele maanden klaar zijn om met de vernietiging van grote aan tallen chemische wapens te begin nen. Op dit moment wordt de laatste hand gelegd aan een grote fa briek op Johnston Island, in de Stil le Zuidzee. Uiteindelijk willen de Amerika nen acht of negen fabrieken inzet ten bij de vernietiging van hun hoogst giftige wapens. Daarvoor is al een bedrag van 3,8 miljard dollar gereserveerd. Controlé Het gisteren getekende akkoord le vert, afgezien van de technische moeilijkheden aan Sovjet-zijde, nog Gifgas VS weg uit West-Duitsland BONN (AFP/UPI) - In de tweede helft van augustus van dit jaar zullen de Verenigde Staten 100.000 gra'naten met de gifgassen VX en Starin van het grondgebied van de Bondsrepubliek verwijderen. Tot terug trekking van deze gifgaswapens, die één procent van het VS-arsenaal chemische wapens uitmaken, werd al in 1986 besloten tijdens een ont moeting tussen de Amerikaanse president Ronald Reagan en de West- duitse kanselier Helmut Kohl. De granaten worden per trein en vrachtwagen vervoerd van het Amerikaanse depot in Clausen (bij Primasens in het westen van de BRD) naar de haven Nordenham in het noorden. De christen-democra tische meerderheid in het parlement heeft verzoeken van de sociaal democratische oppositie en de Groenen afgewezen om aanvullende veiligheidsmaatregelen door te voeren, zoals een inspectie vooraf in het depot van Clausen door onafhankelijke deskundigen en parlemen tariërs. een probleem op. De op de twee landen bij elkaar contro leren of ze uiteindelijk inderdaad niet meer dan 5000 ton overhouden, is niet sluitend. Onder de termen van het akkoord wordt wèl ter plekke nagegaan hoe veel chemische wapens elk land vernietigt. Maar er zijn voor elk van de beide landen ruime mogelijkhe den om ergens in het geheim npg wat extra voorraden geheime wa pens verborgen te houden. Dat zou problemen kunnen ople veren in de Amerikaanse Senaat, die ontwapeningsverdragen moet ratificeren. Met name de conserva tieve vleugel van Bush's Republi keinse Partij zou best wel eens om meer garanties kunnen vragen. Voorstanders van het akkoord zeggen evenwel, dat de risico's het waard zijn om genomen te worden. Het feit alleen al dat de Sovjetunie zichzelf nu heeft verplicht duizen den tonnen chemische wapens te vernietigen, is voor hen voldoende. Dat het akkoord er gekomen is, is vooral te danken aan concessies die president Bush nog op het laatste moment heeft gedaan. Vorig jaar september stelde hij voor het eerst voor, dat de supermachten hun voorraden chemische wapens dras tisch zouden reduceren. Maar in de kleine lettertjes van zijn voorstel stond, dat Amerika wel gewoon zou blijven doorgaan met de produktie van de geavanceerde, zogenaamde binaire chemische wa pens. Die bestaan uit twee op zich ongevaarlijke stoffen die, wanneer ze bij elkaar komen, een dodelijk gas vormen. Dat riep een storm van protest op, en niet alleen in de Sov jetunie. Bij de scheeps-top in Malta zegde Bush daarop toe met de produktie van gifgassen te zullen stoppen zo dra er een mondiaal akkoord is, waarbij alle landen ter wereld belo ven geen chemische wapens meer te maken. Maar dat was voor Gorbatsjov ook niet aanvaardbaar, omdat het nog maar de vraag is of zo'n wereld wijd akkoord waarover al jaren in Genève wordt onderhandeld er ooit komt en zo ja, op welk tijdstip dan. En daarom deed Bush begin mei opnieuw een stapje vooruit, en 2ei hij met een vaste datum akkoord te kunnen gaan waarop de twee lan den geen chemische wapens meer zullen maken. Die concessie was mede ingegeven door zijn wens, in ieder geval één aansprekend ak koord tijdens de top van Washing ton te kunnen tekenen. Een vrouw in de stad Hyderabad in de Indiase provincie Sindh smeekt een legerofficier om bescherming leven van de inwoners. Bij oplaaiende etnische onlusten tussen de inheemse bevolking en afstammelingen diase emigranten zijn de afgelopen weken zeker 337 mensen om het leven gekomen.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7