Extra EG-beraad over koeienziekte m Onvrede fusieplan Rotterdamse kranten 'De oude knol moet niet naar de slager worden gebracht 7. Nog geen importverbod vlees in Nederland Golftoerisme in Kenya als ontwiüelingshulp Shell Canada schrapt 800 banen Bonn en DDR onderhandelen over integratie in de EG Bandenfabriek Vredestein in Franse handen EG eist uitleg West-Duitsland over tolheffing Banentelefoon carrièrejagers ZATERDAG 2 JUNI 1990 ECONOMIE PAGINA 5 ;e. BRUSSEL (ANP) - De 'gek- Europese Com- ke-koeienziekte' die al gerui- r' me tijd woedt onder de Brit se runderstapel, heeft zoveel beroering gewekt dat beslo ten is tot een spoedvergade ring van de EG-ministers van landbouw. Zij komen volgende week woensdag in Brussel bijeen, zo heeft een Nederlandse diplomaat in de Belgische hoofdstad gis teren bevestigd. ze ontkenning van Luxemburgs plaatsvervangend ambassadeur bij de Europese Gemeenschap, Thierry Stoll, gaven EG-functionarissen toe dat zij een fout hadden gemaakt. De Europese Commissie eiste in een ul timatum dat Luxemburg vóór maanden maandag 18 uur het invoerverbod r toegela- ongedaan moest maken. Eenzelfde eis is ook aan Parijs en Bonn ge- Maar intussen hebben Frankrijk, ste^- begin dit jaar band met de ziekte. De Commissie besloot toen tot een importverbod voor Britse runderen die ouder dan zes maanden zijn. Ook rundvlees van geslachte dieren uit Groot-Brit- tannië ouder dan wordt sindsdien niet ten. RIDGEWAYS/KENYA (IPS) - In de dichte wouden ten noorden van de Kenyaanse hoofdstad Nairobi wordt een droom werkelijkheid Daar verrijst een vijf-sterrenhotel met 130 bedden en golfbaan van 18 holes, ontworpen volgens interna tionale standaarden. Met dit vooi Afrika unieke complex hoopt Ke nya een graantje te kunnen meepik ken van het 'golftoerisme'. Het ontwerp voor het golfterrein is ontsproten aan het brein van een van 's werelds meest vermaarde golfbaan-ontwerpers, Tom Macau- ley. Hij is de huidige voorzitter van de Britse associatie van golfbaan ontwerpers. Als alles goed gaat zal de Kenyaanse golfbaan in septem ber voor het eerst getest worden. Aangenomen wordt dat het golf- eldorado Kenya jaarlijks 10 miljoen dollar aan harde valuta gaat opleve ren. Daarnaast biedt het aan 300 mensen werkgelegenheid. In maart 1991 zullen de eerste bezoekers ont vangen kunnen worden. Het hele project loopt nu welis waar op rolletjes, maar twee jaar ge leden zag het daar niet naar uit. Over de problemen waar initiatief nemer John Michuki tegen aan liep zegt hij: "Om te beginnen was ik geen deskundige op het gebied van hotels. Daarnaast kan een project wel veelbelovend lijken, maar dat kapitaalrisico's gespreid moeten worden. Bovendien kreeg ik de 14,5 miljoen dollar die ik zelf moest in leggen niet bij elkaar". Op dat moment kreeg Michuki het lumineuze idee om zich te wen den tot het Afrika Project Ontwik- kelings Programma (APDF) en, naar is gebleken, niet tevergeefs. Michuki heeft nu een minderheids aandeel in het project. Zijn partners zijn twee toonaangevende hotelbe- drijven, het Amerikaanse Windsor Hotels International en het Aber- Het APDF werd drie jaar opge richt als een project van de ontwik kelingsorganisatie van de Verenig de Naties (UNDP). Het wordt geleid door de Internationale Financie- rings Corporatie (IFC), een organi satie van de Wereldbank die zich uitsluitend bezighoudt met de ont wikkeling van de particuliere sector in de Derde Wereld. Onder de sponsors bevinden zich gedaan en wist de" Barclays Bank de Europese Gemeenschap, de Afn- Kenya (BBK) en de Westduitse kaanse Ontwikkelings Bank (ADB) als de promotie op zich zullen i Ontwikkelings Onderneming (DEG) te overtuigen, die vervolgens besloten geld ter beschikking te stellen. Vitaal Het Kenyaanse hotel is een van de 53 projecten die dankzij het APDF in 16 Afrikaanse landen van start zijn gegaan. In totaal heeft de ont wikkelingsorganisatie 96,8 miljoen dollar aan investeringen weten bin nen te halen. Kenya heeft tot nu toe met 27 miljoen dollar andere organisaties uit Canada, Japan. Zwitserland en de Verenig de Staten. Onlangs hebben de do nors tijdens een bijeenkomst in Pa rijs nog eens 27 miljoen dollar be schikbaar gesteld aan het APDF. Tijdens die bijeenkomst noemde Sir Walter Rynie, uitvoerend direc teur van het IFC, het APDF "een ge schenk van God" juist nu de rege ringen in Afrika de ontwikkeling van de particuliere sector bena drukken. "Het is een vitaal element geworden voor de verwezenlijking van succesvolle projecten in Afri ka", zo meende Rynie. Voorafgaande aan de ministerraad komt het zogeheten Veterinair Co mité van veterinaire deskundingen van de Gemeenschap bijeen. Zij zullen zich nog eens buigen over de tJ CALGARY/ROTTERDAM (ANP) - Shell Canada, de Canadese dochter van Koninklijke/Shell Groep, gaat haar divisies raffinage, verkoop en chemie ingrijpend reorganiseren '0 om de teleurstellende resultaten te verbeteren. Daardoor zullen in de periode tot eind 1991 ongeveer 800 banen verdwijnen, elf procent van het totale aantal vaste medewerkers ers_ van het bedrijf, zo heeft Shell mee- (ige gedeeld. re- De met de personeelsverminde- iwi- ring verbonden kosten van de her ns- structurering, een bedrag na belas- is - tingen van 25 miljoen Canadese dol- ivcr lar (f 40 miljoen), komen ten laste van het resultaat over het tweede een kwartaal van dit jaar. In het eerste de kwartaal daalde de winst scherp tot 'e- 63 miljoen dollar. Dat was vooral te wijten aan een halvering van het re- sultaat bij olieprodukten tot 21 mil s'" joen dollar. De omzet van Shell Ca- rl|* nada bedroeg vorig jaar 4,92 miljard Canadese dollar (f 7,9 miljard) :r- China e" De Koninklijke/Shell Groep wacht j op toestemming van de Chinese au- toriteiten om een haalbaarheidsstu die te verrichten naar de vestiging p. van een petrochemisch complex in e_ Huizhou in de Volksrepubliek Chi- n. na. Met het project is een bedrag ge moeid van 2,5 tot 3 miljard dollar. Economie kort Dollarkoers De koers van de Amerikaanse dol lar is gistermiddag na publicatie van tegenvallende werkloosheids cijfers over mei bijna een cent ge daald. De munteenheid sloot in Am sterdam op f 1,8970 tegen f 1,9055 op donderdag. Vrijdagmorgen en in het begin van de middag zweefde de dollar nog rond de f 1,9080. Het aantal nieuwe banen in de Verenigde Staten buiten de land bouw is in mei veel minder sterk ge groeid dan verwacht. Er kwamen 164.000 nieuwe banen bij. Als van dit aantal de ingehuurde werk krachten voor de volkstelling afge trokken dan blijven er slechts 17.000 over. Verwacht was een reële stijging met 125.000 tot 150.000. Groei Ballast De bouwonderneming Ballast Ne- dam heeft over 1989 een winst be haald van f 28,7 miljoen, dat is f 11 miljoen meer dan in 1988. Los daar van is nog een bijzondere bate ver kregen van f 36,5 miljoen door de verkoop van een deelneming aan moedermaatschappij British Aero space. De omzet steeg met 3 procent tot f 1,4 miljard, zot blijkt uit het gis teren verspreide jaarverslag. De or derportefeuille groeide met f 1100 miljoen tot f 2,5 miljard. Lagere winst MHV Amsterdam Handelmaat schappij heeft 1989 afgesloten met een positief resultaat van f22,1 mil joen (1988: f23,3 miljoen). De kleine winstdaling is volgens de directie te verklaren enerzijds uit het ontbre ken van incidentele baten en ander zijds uit een voorziening in verband met de duurzame waardeverminde ring van Primary Prevention Pro gram. De Duitse deelneming Orsay Boutiquen heeft een goed jaar ach ter de rug waarin omzet en winst met respectievelijk 17 en 6,5 pro cent stegen. Aandelen Trygg Hansa Group of Sweden (een van de grootste verzekeringsmaat schappijen in Scandinavië) heeft in de afgelopen vijf maanden een be lang van 5 procent opgebouwd in het uitstaande aandelenkapitaal van Koninklijke Bijenkorf Beheer KBB. Hansa meldde gisteren 500.000 certificaten KBB in bezit te hebben. Dit is gedaan uit oogpunt van beleggingsstrategie. Hansa heeft hoge verwachtingen van de rol die KBB kan spelen in de Eu ropese detailhandelsmarkt in de ko mende jaren. Luxemburg, de Bondsrepubliek Oostenrijk een volledig importver bod ingesteld. Ook Spanje, Por tugal en Italië zouden zo'n maatre gel overwegen. Nederland liet giste ren weten vooralsnog geen import verbod te overwegen. De Belgische staatssecretaris van volksgezondheid, Roger Delizee, kondigde maatregelen aan afhanke lijk van een onderzoek naar de geva ren van de ziekte voor de mens. Hij ried de Belgen wel al af Brits rund vlees te eten. De „gekke-koeienziekte", ofwel BSE naar de afkorting van de La tijnse naam, tast bij runderen de hersenen en met name het centrale zenuwstelsel aan. Volgens officiële gegevens zijn er in Groot-Brittannië sinds 1986 al zo'n 13.000 dieren aan De verkoopprijzen op de Britse markt zijn ondertussen met zo'n 40 procent gedaald. Om hier wat aan te doen heeft de Europese Commissie gisteren besloten 6.600 ton rund vlees en 14.100 ton kalfsvlees op te kopen. De Commissie houdt intussen staande dat de door haar genomen maatregelen afdoende zijn en dat er geen bedreiging is vóór de volksge zondheid, zoals in Frankrijk werd gezegd. Zij riep donderdag Parijs op onmiddellijk het importverbod in te trekken, maar tevergeefs. Vol gens het Britse ministerie van land bouw is de Franse maatregel ille gaal „en ongegrond en alleen be doeld om de eigen markt te bescher- Luxemburg sprak tegen dat het evenals Frankrijk en de Bondsrepu bliek een importverbod voor Brits rundvlees had ingesteld. Na een bo- BRUSSEL (Rtr) - De Oostduitse premier Lothar de Mazière heeft gisteren na gesprekken in Brussel gezegd dat zijn land in de praktijk betrokken zal zijn bij de onderhan delingen met de EC-commissie in Brussel over integratie van de Oost duitse economie in de EG. Met deze integratie zal een concreet begin ge maakt worden zodra de beide Duitslanden herenigd zijn. Volgens Oostduitse bronnen hoopt de EG-< passing nodig heeft. Officieel on derhandelt de Bondsrepubliek voor de DDR, maar De Mazière zei dat er voortaan sprake zal zijn van 'drie- partijen-onderhandehngen'. Begrotingsdiscipline in de pu blieke sector is dringend gewenst, anders is de eenwording van de twee Duitslanden niet te betalen. Dat heeft de president van de West duitse centrale bank, Karl Otto Po- hl, gisteren in een tv-uitzending v dat alle klaard. Hij deed op alle topfunctio narissen in de publieke sector een beroep hun uitgaven te bewaken. Wanneer er van begrotingsdiscipli ne geen sprake is heeft dit onvermij delijk tot gevolg dat de rente zal stij gen. De Bondsrepubliek en de DDR zullen per 1 juli een begin maken met het samenvoegen van hun eco nomieën. Eén van de maatregelen is de invoering van de Westduitse mark als enige nationale munteen heid in de DDR. i de bak wordt door zonnecellen vergaar- (foto ANP) ROTTERDAM (GPD) - Het defini tieve fusieplan van de eigenaren van Het Vrije Volk en Sijthoff Pers, dat deze week is gepresenteerd, moet op belangrijke punten worden gewijzigd. Dat vindt zowel de on dernemingsraad (OR) als de redac tieraad van Het Vrije Volk. Zonder deze aanpassingen biedt het plan geen perspectief voor een nieuwe regionale kwaliteitskrant. Het positieve van het fusievoor- stel is dat het de intentie heeft te ko men tot een onafhankelijk en be trouwbaar regionaal dagblad, met groot-Rotterdamse kenmerken en mentaliteit, dat een aantrekkelijk alternatief moet bieden voor de le zers van de bestaande kranten (Het Vrije Volk en het Rotterdams Nieuwsblad), aldus een gezamelijke verklaring van de vertegenwoordi gende organen. Een van de hoofdbezwaren tegen het voorstel is dat er van een te ma gere redactiebezetting (tachtig re dacteuren en ondersteunend perso neel) wordt uitgegaan, waardoor de beoogde kwaliteit van de krant niet haalbaar is, menen de onderne mingsraad en de redactieraad. Verder oordelen de raden dat het investeringsplan te veel onduide- deel van de OR en de redactieraad, van de onderneming en zijn er twij- hjkheden kent en er te weinig mid- Overigens moet het plan nog in na- fels over de daadkracht in de raad delen beschikbaar worden gesteld der overleg met de vakbonden wor- van commissarissen. Beide raden de krant met succes in de markt den vastgesteld. vinden het ontbreken van een onaf- Het zit de HW-raden ook niet hankelijke commisssaris en/of een lekker dat het plan de mogelijkheid werknemerscommissaris een zware te zetten. Bovendien kerheid dat de nieuwe krant gedu rende een langere periode zijn be- afsnijdt om de nieuwe krant eventu- tekortkoming, staansrecht mag aantonen. eel in de morgen uit te brengen. Het sociaal plan dat v s opgesteld, is te vaag r r de fusie Daarnaast bestaat de onzekerheid over de zelfstandige bedrijfsvoering EG-regels tegen eind 1992 in alle sectoren van de Oostduitse econo mie worden toegepast. De Mazière zei dat de DDR voor zijn landbouw, een veel langere periode van aan- VELP (GPD) Het in financiële moeilijkheden verkerende rubber- concern Vredestein (verlies vorig jaar 26 miloen gulden) wil zijn ban denfabriek in Enschede verkopen aan de Franse onderneming Pneu- matique Kléber S.A. in Nancy. De directie heeft dat gisteren bekend gemaakt. De besprekingen die over de overname gaande zijn hebben geen betrekking op fabrieken van Vredestein in Renkum, Doetin- chem en Maastricht. De onderneming heeft een omzet van ongeveer 300 miljoen gulden. Er werken 1450 mensen bij deze fa briek. Pneumatiques Kléber is een onderdeel van de Michelin-groep. Het bedrijf heeft een jaaromzet van ongeveer 750 miljoen gulden. In een reactie zei districtsbe stuurder F. Plomp van de Industrie- BRUSSEL (ANP) - EG-i bond FNV 'aarzelend optimistisch' te zijn over het voorneme destein. De bond eist dat dwongen ontslagen zullen vallen dat de rechtspositie OVERNAME NIEMEYER - Het ta baksconcern Koninklijke Theo- dorus Niemeyer bv in Groningen wordt vermoedelijk overgenomen door Rothmans International. Nie meyer is nu nog eigendom van Gal- laher Ltd. Volgens de directie van Niemeyer is de overname nog geen feit, maar worden er gesprekken gevoerd. On dernemingsraad en vakbonden zijn ingelicht. De raden vinden het overdreven en geldverspilling om in de eerste mers (cao, pensioen, sociale bege- twee jaren van de nieuwe krant ge- leidingsregeling) gewaarborgd bruik te maken van twee persdien- blijft, sten (de Gemeenschappelijke Pers Dienst en die van Sijthoff Pers). DEN HAAG (GPD) - Met ingang van vandaag is een nieuwe lijn aan het gevarieerde bestand van 06- nummers toegevoegd: de Carrière- lijn. Volgens de exploitant van het nummer gaat het om 'een nieuw medium voor mensen, die van baan willen wisselen'. Initiatiefnemer van de Carrière- lijn is de 37-jarige J.K. Berendsen uit Utrecht. Berendsen heeft sinds zes jaar een selectiebureau dat zich toelegt op de werving van personeel vanaf mbo/middenkaderniveau. Volgens Berendsen biedt zijn me dium de beller de mogelijkheid om na het draaien van het via een zogenaamd Voice-compu- tersysteem rechtstreeks te kiezen voor de rubriek, waar de interesse de potentiële sollicitant Grensoverschrijdend Financieel gezien is er verder het „T oanco dat de nieuwe onderneming DEN HAAG (ANP) - Nederland de eerste jaren te veel wordt be- wordt vanuit Londen scherp last met zaken die niets met uitgaat. Er zijn twaalf branches marktconforme exploitatie van de waaruit men een keuze kan maken, nieuwe krant te maken hebben. Be waaronder marketing, gezond- talingen, tegemoetkomingen heidszorg, automatisering, tech- kosten ten behoeve nisch commercieel personeel en maatschappijen (de eigenaren) verkoop. Pen een m'st °P rond een eerlijk ex- Tot nu toe hebben zich een kleine ploitatiebeeld van de nieuwe krant, twintig bedrijven bij de Carrièrelijn aldus de ondernemingsraad en de gemeld met in totaal 22 vacatures, redactieraad. aldus Berendsen. Hij schat dat het De redactieraad tekent hierbij w aanbod van nieuwe vacatures in het nQg aan ^at zelfstandig voortbe- staan van staan van Het Vrije Volk nog niet aantallen gaat het volledig wordt uitgesloten. eerste jaar wordt uitgebreid tot 2 ventig a honderd per week. gaten gehouden als aquisitieland. Dat concludeert secretaris mr. J. Hoyinck van de SER-commissie die toezicht houdt op fusies. Het aantal de moeder- grensoverschrijdende fusies neemt de laatste jaren sterk toe en de Brit ten nemen daar bijna een kwart van voor hun rekening. Dit jaar wordt zelfs een aandeel van 40 procent verwacht, zei mr. Hoyinck gisteren over de ontwikke- fusies in het 20-jarig be de commissie. In absolute per jaar. transportzaken Karei van Vre- Miert heeft de Bondsrepubliek drie geen ge- weken de tijd gegeven om uitleg te /allen en geven over haar redenen om per 1 de werkne- juü een tolheffing voor het vracht- vervoer in te stellen. Dit bevestigde een woordvoerder van de commis sie gisteren. Het ultimatum is donderdag inge gaan. Als het Westduitse antwoord niet bevredigend is, is de kans groot dat de commissie een kort geding aanspant bij het Europese Hof van Justitie in Luxemburg. De voorgenomen maatregel van Bonn komt erop neer dat voor elke vrachtwagen vanaf 1 juli jaarlijks 1000 tot 9000 mark moet worden be taald voor het gebruik van de West duitse wegen. Westduitse vervoer ders betalen ook, maar worden fis caal gecompenseerd. De Nederlandse minister Maij- Weggen (verkeer) heeft gezegd be reid te zijn ongeveer de helft van de schade die de vervoersbedrijven lij den door de tolheffing, te vergoe den. Demotie, een stapje terug op de carrièreladder Door onze medewerkster Carine Neefjes DEN HAAG "Ouder worden is een natuurlijk proces. Bedrijven houden daar nauwelijks rekening mee. Laten ouder personeel door zwemmen tot ze gek worden". Het gaat hier om de oudere werknemer met een leidinggevende functie, de manager of chef. "Die moet na zijn vijftigste gas terug nemen", meent sociaal-psycholoog A. Lengkeek. Demotie heet dat, de tegenhanger van promotie. Ofte wel: een stapje terugdoen op de carrièreladder. "Gebrek aan creativiteit en energie steekt de kop op. Logisch. Dat is slecht voor werkgever èn werkne mer", zegt Lengkeek die spreekt op het congres 'Demotie, een positieve manier van carrière-afbouw'. Het begrip 'demotie' is nog taboe in Nederland. Carrière maken is 'in'. Titel en status vieren hoogtij. Leng keek: "In de jaren zestig was ie mand die veel geld verdiende een viezerik. Nu durft bijna niemand meer een stap terug te doen op de carrière-ladder. Bang voor gezichts verlies. Angst voor snerende op merkingen als 'je kan die druk zeker niet aan hè?" In het Nederlandse bedrijfsleven is veel plaats voor carrière-makers Bedrijven worden steeds hiërarchi- ADVERTENTIE VISSER Belettering hogewoerd 151 tel. 125747 leiden RiKtAMEBOftOeM/irmRS/AUTOOEKtAMe scher. Lengkeek wijt dit verschijn sel aan de geboortegolf in de jaren vlak na de oorlog. De arbeidsmarkt werd overspoeld. In de loop der jaren wilden werk nemers hogerop. Bedrijven hebben door een overcapaciteit aan perso neel 'tussenfuncties' verzonnen. "Platte organisaties komen te wei nig voor. Op bijna iedere afdeling in een bedrijf lopen een paar chefs rond. En als die een vrije dag heb ben, is er wel weer een plaatsver vanger". Macht De hogere posities worden in de meeste bedrijven sterk geambieerd, meent Lengkeek. "We leven in een status-maatschappij. Hoe hoger je positie, des te meer aanzien je ge niet. Met een leidinggevende func tie krijg je macht". En macht is lekker, erkent Leng keek. "Jij beslist over het wel en wee van je ondergeschikte. Jij be paalt wat voor klus die ander krijgt, of die kans maakt op promotie en of diegene een vrije dag mag opne men. Een goede manager dwingt respect af. De werknemer kijkt te gen je op en heeft vertrouwen in de capaciteiten van zijn baas". Volgens Lengkeek doet het Ne derlandse bedrijfsleven er goed aan oudere werknemers met een lei dinggevende functie op een zij spoor te zetten. Veelal wordt de gro te druk hen te zwaar. "De oudere manager is niet meer de angry young man. Hij heeft z'n doel be reikt en ligt niet meer wakker van het wel en wee van het bedrijf. Met z'n goede salaris is de hypotheek af betaald en de kinderen zijn het huis uit. Financieel hoeft-ie niet r nodig. Het enige waar hij zich nog druk om maakt is zijn pensioen". Slager Bedrijven doen echter weinig aan carrière-afbouw. "De leiding durft het vaak niet aan om een goed ge waardeerde kracht op een zijspoor te zetten. Ze heeft immers zo veel aan hem te danken. Het is gênant om te zeggen 'joh, je hebt je beste tijd gehad'. Dan wachten ze maar geduldig af tot hij met pensioen gaat". Lengkeek vindt dit geen goede methode. De werknemer zelf gaat er aan onderdoor. Volgens hem moet er per bedrijf bekeken worden of er een andere functie is voor de oudere kracht. En dat moet subtiel gebeu ren, want "er is niets vervelender dan te worden afgedankt. Dan voel je je net een oude knol die naar de slager wordt gebracht". Lengkeek noemt een voorbeeld van een 'gezonde carrière-afbouw': "Bij de Zuidooster busonderne ming in Gennip is een buschauffeur op latere leeftijd mentor-chauffeur is geworden. Het besturen van een bus is zwaar werk. Snel last van rug klachten. Iedere dag verantwoorde lijk voor veel passagiers". "Als mentor begeleidt hij nu een jonge chauffeur. De nieuweling zit achter het stuur en de ervaren kracht instrueert hoe hij moet om gaan met passagiers. Er gebeurt na melijk van alles in zo'n bus. Disco gangers die met een mes stoelen vernielen. Oudere dames die het dere kracht behoudt op deze n In sommige bedrijven komen werk nemers zelf met het initiatief om een stapje terug te doen. Drs. G. Vroom, voorheen directie-voorzit ter van de Hema, heeft twee jaar ge leden afstand genomen van zijn functie. "Ik werkte 90 uur per week. Thuis was ik altijd doodmoe. Ik be gon steeds meer tegen mijn werk aan te hikken. Mijn vrouw wees me daarop: 'Joh, wat ben je eigenlijk aan het doen?' Zelf had ik niets in de gaten". Vroom is nu eigenaar van een He- ma-filiaal en werkt 55 uur per week. Het viel hem wel zwaar gas terug te nemen. "Jarenlang was ik betrok ken bij de leiding van de Hema. Col lega's zijn vrienden geworden. Sa men geknokt voor zware klussen. Het is moeilijk om daar afstand van Vroom is nu een zelfstandige on dernemer. Zit achter een tweede hands bureau en tikt z'n brieven zelf. "Toch ben ik niet naar beneden gesodemieterd. Ik voel me nu een vrij mens. Heb meer tijd over voor m'n vrouw en kinderen. Dat is ook heel veel waard". Om carrière-afbouw goed gestalte te geven pleit Lengkeek ervoor per soneel continue te begeleiden. Ver der meent de sociaal-psycholoog dat zowel werkgevers als werkne mers niet dramatisch moeten doen over demotie. "Een stapje terug doen is geen schande. Als je het niet doet, is de kans groot dat je over spannen de pensioengerechtigde leeftijd bereikt. Dan heb je wel je le ven lang aanzien genoten, maar je bent afgebrand op je oude dag".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5