TELEVISIE TOEGELICHT ZATERDAG 2 JUNI 1990 RADIO-TV PAGINA 47 ZATERDAG Summertime 'Summertime' is een nieuwe Ve- ronica-serie, waarin Anita Witzier op zoek gaat naar zomerse genoe gens en 'sprekende' mensen. In de eerste aflevering (er zijn er in totaal vier) gaat het om Nederlan ders die op een niet alledaagse manier met vliegen bezig zijn. Zo wordt een demonstratievlucht met een F 16 van zeer nabij ge volgd en brengt Anita een bezoek aan een man die in zijn schuurtje een unieke, zelfgebouwde vliegsi- mulator heeft staan. Ook waagt zij zich samen met een instructeur aan het deltavliegen. (Nederland 2,17.25 uur) Studio sport Extra uitzending van 'Studio Sport' met een samenvatting van de Ronde van Italië, vandaag de 16e etappe. Ook het vervolg van het tennistoernooi Roland Gar- (Nederland 3,19.10 uur) Passage plus Ati Dijckmeester gaat bij de NCRV vijf programma's presen teren onder de titel 'Passage Plus'. Een zomers vervolg op het middagprogramma 'Passage', waarvan vorige week de voorlo pig laatste editie werd uitgezon den. In 'Passage Plus" heeft Ati Dijckmeester steeds een informe le ontmoeting met twee bekende Nederlanders. Vanavond zijn dat minister Hedy d'Ancona en ac teur Willem Nijholt. (Nederland 1, 19.20 uur) Schuldig geboren In de zomer van 1988 werd door de dramawerkplaats van Theater de Balie het stuk 'Schuldig Gebo den'. uitgebracht. Een montage van teksten op basis van de ge lijknamige interviewbundel van de Oostenrijkse journalist Sichrovsky. In dit boek inter viewt hij, zelf kind van Joodse slachtoffers, kinderen en klein kinderen van Duitse oorlogsmis dadigers. De voorstelling wordt vanavond door de NOS uitgezon den, met vooraf een kort gesprek met de auteur. (Nederland 3, 20.20 uur) Jaap Aap Deze keer bij Veronique een extra lange aflevering van 'Jaap Aap'. Presentator André van Duin zegt: "Het is de laatste aflevering van het seizoen, dus we maken er iets bijzonders van". Samen met vas te medewerker Ruud Lubbers be kijkt hij een aantal hoogtepunten van het afgelopen seizoen. Er zijn ook nieuwe onderwerpen die di rect aansluiten op de actualiteit. (Veronique, 21.45 uur) Tineke In het programma 'Tineke' is een reportage te zien over het Neder lands elftal waarin» alle spelers vertellen naar welke culinaire lekkernijen hun voor keur uit gaat. Ook wordt aandacht be steedt aan een nieuwe Australi sche actie die erop is gericht zo veel Nederlanders warm te ma ken voor emigratie naar Austra lië. Gastvrouw Tineke Nooy praat voorts met de zangeres Sue Cha- loner (de voormalige helft van het duo Spooky Sue). Zij treedt •momenteel op met een eigen band en is uitgenodigd voor een groot jazz-festival, dat binnenkort wordt georganiseerd op Aruba, als vervanger van Carlos Santana. De groep zorgt voor de muzikale omlijsting van 'Tineke'. (RTL-Veronique, 16.00 uur) Zendelingen Met welke verwachtingen gaat een zendeling naar het buiten land? En in hoeverre blijken die verwachtingen achteraf verwe zenlijkt? Deze vragen staan cen traal in de NCRV-documentaire 'Geen zeepkisten meer'. Pro grammamaker René Eijbersen toont een dubbelportret van de zendelingen Hans de Wit, die van 1980 tot 1989 in Chili verbleef, en Theo Witkamp die binnenkort met zijn gezin naar Java vertrekt. (Nederland 1, 22.30 uur) ZONDAG Capitool In Het Capitool wordt zondag (Nederland 3, 12.00 tot 12.45 uur) gediscussieerd over de zaak van de Zettense psychiater F. Gasten zijn onder anderen de seksuoloog J. Frenken, de juriste D. Pessers en F.'s advocaat mr. E. Sutorius. Gespreksleider is Paul Witteman. (Nederland 3, 12.00 uur) Zomergasten Voor het derde achtereenvolgen de jaar brengt de VPRO recht streeks een maand lang het pro gramma 'Zomergasten' op het scherm. In de eerste uitzending van dit programma ontvangt Pe ter van Ingen als gast de journa list Henk Hofland. Tussen zijn fa voriete tv-fragmenten zitten o.a. een deel uit de documentaire De ar America, eem stukje uit de Ba rend Servet Show en fragmenten uit speelfilms als The Third Man en Feet First. In het tweede deel van 'Zomer gasten' de vertoning van de Britse documentaire 'Van Moskou naar Pietushki'. Dit eveneens op ver zoek van Hofland. Hij zag het programma begin mei op de Britse tv en zette het op zijn verlanglijstje. Een paar dagen la ter, 13 mei, overleed de Russische schrijver aan kanker. En zo werd de aankoop opeens heel actueel. De Russische schrijver Benedikt Jerofejev was de nuchterste man ter wereld. Iemand die zoveel kan innemen, moet dat wel zijn. Het moet dan ook een hele toer zijn geweest om elke dag weer dat li chaam dronken te krijgen. 'Van Moskou Pietushki' schetst een schokkend beeld van het al coholprobleem in de USSR. Tus sen" de interviews door met Jero fejev, zijn vrouw en zijn vrienden toont de documentaire beelden van groepjes alcoholisten op Mos- kouse stations en van de behan delingen in psychiatrische klinie ken waarin ze uiteindelijk terecht komen. Verrassend zijn de cock tails die men mixt. Naast vodka gebruikt men daar alles voor waar een ietsje alcohol inzit. Shampoo, insectödes, eau de cologne, lijm, nagellak en haarwater: de meest goorklinkende cocktails worden met smaak opgedronken. Jerofejev kwam in de jaren zestig naar Moskou om er te gaan stude ren. Toen hij het lompe gebouw van de Lomonossov-universiteit zag, schrok hij van zoveel lelijk heid en begon te drinken en te schrijven. Een combinatie die hem goed afging. Zijn vrouw: "Ie mand die drinkt verliest door gaans zijn hoofd. Jerofejev niet. Hij verloor zijn stem (Jerofejev praat met behulp van microfoon tje door zijn keel - FvG) en mis schien zijn geluk, maar hij verloor nooit zijn hoofd". Hij leefde jarenlang in treinen. Daar gaat zijn boek 'Moskou op sterk water' ook over. Het boek (in het Russisch getiteld 'Mos- kou-Petushki') vertelt over zijn leven in het boemeltreintje op dat traject. Met vrienden werd alleen gedronken en uit gedichten van beroemde schrijvers voorgedra gen. En iemand die een fout maakte, betaalde de wijn. Het boek eindigt in een bloedbad. De reiziger in het boek (die Bene dikt Jerofejev heet - FvG) wordt afgetuigd door een stel agressieve jongens. Jerofejev: "Ik eindig al mijn verhalen met een bloedbad, maar er blijven er altijd wel een paar leven. In mijn volgende boek niet. Daarin laat ik geen ziel heel". Jerofejev is aan het schrijven er van niet toegekomen. (Nederland 1, 19.00/20.10 uur) RTL-Veronique brengt de populaire politieserie 'Hill Street Blues' terug op de buis. De eerste aflevering, Hill Street Station, is zondagavond te zien. Op de foto de cast van de serie met in het midden captain Frank Furillo. (foto p.r.) Mishandeling De documentaire 'Untold Pain', vanavond te zien bij de ÊVU, ver telt het verhaal van vier vrouwen die zijn mishandeld door hun mannen, zowel lichamelijk als geestelijk en vaak jaren achter el kaar. Deze echtgenoten en vrien den veranderen in de loop der tijd van lief en zorgzaam naar wreed en sadistisch. Het blijkt dat het ondanks alle vernederingen heel moeilijk is om zo'n relatie te stop pen. Maar toch is het mogelijk om uit die uitzichtloze cirkel te stap pen. Dat bewijzen de verhalen van de vier vrouwen in deze Brit se film. (Nederland 3, 21.35 uur) Hill Street Blues De politie-serie 'Hill Street Blues' keert terug op de buis en ditmaal bij Veronique. In de allereerste af levering maken we wederom ken nis met Captain Frank Furillo en zijn team op het bureau Hill Street. Een bureau waar het altijd druk is en waar eigenlijk te wei nig agenten zijn om het werk te klaren. Daardoor wil de spanning tussen de mensen nog wel eens hoog oplopen. Ook heeft Furillo regelmatig aanvaringen met de juriste Joyce Davenport, toeval lig ook zijn partner in het dage lijks leven. (Veronique, 21.45 uur) Cabarestafette Bij de VARA vanavond de vierde Henk Hofland is te gast in het programma 'Zomergasten', waarvan de VPRO zondagavond de eerste aflevering op het scherm brengt. en laatste aflevering van 'Caba restafette'. Jack Spijkerman in troduceert ditmaal de jonge talen ten Luk Wijns, Astrid van Helden en het duo Morsige Types. Alle optredens vonden weer plaats in de Kleine Komedie in Amster dam. In deze uitzending ook weer oude fragmenten van bekende ca baretiers. (Nederland 1, 22.33 uur) Tinke In de laatste uitzending van 'Tine ke' van dit seizoen maakt Tineke Nooy bekend welk bedrag tijdens de actie 'Kinderen van Tsjer- nobyl' bij elkaar werd gebracht. Doel van de actie was zoveel mo gelijk kinderen, die bij de kern ramp van Tsjernobyl aan radioac tieve straling hebben blootge staan, een onbekommerde zo mervakantie in Nederland aan te bieden. Voorts wordt ruimschoots aan dacht besteed aan Brazilië (met onder meer showband Jubidae) en is de Nederlandse miljonair Prince de Lignac (A. van Leeu wen) te gast. Zijn autobiografie werd een regelrechte bestseller en binnenkort publiceert hij een nieuw boek. Tineke praat met hem ondermeer over zijn passie voor champagne. (RTL-Veronique, 16.00 uur) MAANDAG Bashkaus Een fraai staaltje van avonturen- diplomatie is te zien in de docu mentaire 'Bashkaus', vanmiddag bij de KRO. Het gaat hier om wildwatervaren in Siberië. Door een uitgekiende samenwerking weten Russische en Amerikaanse kanoërs de wildste rivier van Si berië te bedwingen: de Bashkaus. De film is niet alleen een verslag van een spannende tocht, ook wordt de ontmoeting getoond net de bewoners van het Altai-ge- bergte. (Nederland 1,16.15 uur) 1000 millibar Op de barometer betekent 1000 millibar: gematigd mooi weer. Of wel: het kan nog alle kanten op. Dat geldt ook voor het nieuwe KRO-jongerenprogramma '1000 Millibar', dat vanaf vandaag ze ventien weken lang op het scherm komt. Het programma is amusant en gevarieerd, elke keer opgebouwd rond een bepaald thema. Sketches, clips en archief materiaal voeren de boventoon. (Nederland 1, 17.40 uur) Birds on a Fence Het programma Birds on a Fence, dat wordt uitgezonden door de NOS, neemt een kijkje in de keu ken van muzikanten uit het Ca ribische gebied die in Nederland wonen en werken. De makers on derzochten de werkwijze van een groep musici bij het opnemen van een plaat voor een onafhankelijk label. (Nederland 3,18.00 uur) Love Boat Silverado' is een Amerikaanse western van Lawrence Kasdan uit 1985. In de hoofdrollen Kevin kline, Rosanna Arquette, John Cleese en Jeff Goldblum. De zwervers Paden en Emmett zijn op weg naar Silverado. Ze ontmoeten Emmetts broer Jake en Mal, een cow boy die strijd voert om het huis van zijn ouders te redden. In Silverado moet het ploegje het opnemen tegen she riff Cobb, die nogal corrupt is. (Zaterdag, RTL-Veronique, 22.20 uur) (foto p.r.) reer: de 'Love Boat'. Met ingang van vandaag is de ro mantische comedy van Ameri kaanse makelij weer te zien bij Veronique. Elke week liefde en glamour op het luxe cruise-schip The Pacific Princess, met een vas te cast en steeds andere gastspe- lers. (Veronique, 18.15 uur) Natuurserie tDesmond Morris is de schrijver en samensteller van de 3-delige natuurserie 'The Animal Con tract', waarvan vanavond de eer ste aflevering door de KRO wordt uitgezonden. Het contract uit de titel heeft aldus Morris als belang rijkste regel: "ls de mens de heer ser over de andere diersoorten is, dan heeft hij ook de verantwoor delijkheid om hen te beschermen en te respecteren". De opnamen voor de serie, die zich door een uitgesproken stellingname on derscheidt van andere natuur films, werden gemaakt over de hele wereld. (Nederland 1,19.10 uur) Bert Haanstra Deze maand herhaalt de RVU de vierdelige serie 'Bert Haanstra- documentaires'. In elke afleve ring wordt werk van Haanstra ge toond met commentaar van hem zelf. De uitzending van vanavond gaat over het water, dat een grote rol in Haanstra's werk heeft ge speeld. (Nederland 3, 20.10 uur) Tv-film De KRO brengt vanavond de tv- De RVU herhaalt deze maand de serie 'Bert Haanstra-documentai- resMaandagavond is de eerste aflevering te zien waarbij Haanstra zelf het commentaar levert. film 'Vader Clements' op de buis. Deze film, met Louis Gosset Jr. in de hoofdrol, gaat over een pries ter die in zijn werk te maken krijgt met het steeds groter wor dende probleem van zwarte jon geren zonder thuisfront. Hij roept iedereen op adoptie te overwe gen. Zelf geeft hij het goede voor beeld: hij adopteert de rebelse Joey. Hun verstandhouding wordt gaandeweg op de proef ge steld. (Nederland 1, 20.25 uur) DINSDAG Ontbijtnieuws Het laatste nieuws het eerst. Dat credo geldt ook voor het 'RTL4- Ontbijtnieuws', vanaf vandaag el ke dag te zien bij Veronique. Ge durende twee uur brengt het pro gramma tussen 7.00 en 9.00 uur acht nieuwsblokken waarin het nieuws van minuut tot minuut wordt gevolgd. Vaste onderdelen zijn: het weer, de verkeerssitua tie, de sport en het economisch nieuws. Het Ontbijtnieuws komt in de plaats van de Ontbijtshow. (Veronique 7.00 uur) Radio Finale Vandaag een extra lange uitzen ding van het TROS-kunstmagazi- ne 'Finale'. Annemiek Schrijver maakte een exclusief interview met de dirigent Bernhard Hai- tink, waarvan de belangrijkste delen in de uitzending verwerkt werden. In het gesprek vertelt Haitink met weinig terughou dendheid over zijn leven en werk. (Radio 4, 13.30 uur) 'Hoop geloof en de bal' is een documentaire van het Humanistisch Verbond over het dagelijks leven in de Ita liaanse stad Palermo, waarbij de voetballende jeugd centraal staat. Palermo wordt sinds jaar en dag in ver band gebracht met de Mafia. Toch boekt het stadsbestuur, onder aanvoering van burgemeester Orlando, aar dige successen in de strijd tegen het geweld. (Maandag, Nederland 3,21.15 uur) verkondigers van het christendom, 21. gebogen priem, 23. een beetje scheel. 24. een zekere, 25. zacht, wel willend, 28. van regeringswege uit gegeven rapport in blauw omslag, 31. lofzang. 32. dubbelzout (scheik.), 34. onwrikbaar. 38. door de mond, 39. gravure, 42. woonschuit, 43. Chm.-Ind. gerecht, 48. deel v.d. bij bel (afk.), 49. een weinig, 51. voed sel, 52. scherm van rijshout, 53. pan toffel 54. tweetal, 55. brand (barg.), 56. soort papegaai. Oplossing Horizontaal: 1. drank uit citroen sap, water en suiker, 4. krachtig, he vig, 7. jeugdig, vroeg, 11. gehoor zaal, 12. vrucht, 14. mannetjesvis, 15. betrekking, 17. duisternis, 19. boom, 20. jongere broer of zuster, 22. razend, krankzinnig, 24. enzo voort (lat. afk.), 26. alcoholische drank, 27. zeehond, 29. vlug, 30. ge wicht, 31. bid (lat.), 33. ivoor, 35 hoog aanzien, 36. adellijk dienaar a.e. hof (hist.), 37. gesloten, 40 Fran se daalder, 41. doodgoed mens, 42. Engels bier, 44. delfstof die metaal bevat, 45 lichte slag, 46. oorsprong, 47. middelgrote tong (viss.), 48. jap. gordel, 50. klein soort paard, 51. mijnheer (eng.), 53. stenen opstap, 55. ingeslagen deel v.e. boekomslag, 57. niet dik, 58. afstand tussen 2 rustpunten, 59 graansoort, 60 zui- velprdukt, 61. bewaarkluis, 62. deugdzaam. Verticaal: 2. herbergierster, 3. oude lengtemaat, 5. telwoord, 6. vrouw, 7. schijf, snede, 8. mannelijk dier, 9. lo terijbriefje, 10. onbehoorlijk, 13. plat ovalen vat (fries), 16. hersteld, 18 inhoudsmaat 20. een v.d eerste De winnaars van de Leidsch Dag blad puzzel zijn: W. Hagen, Lelie straat 59. 2313 BE Leiden. M.B. van Buuren, de Sitterlaan 62, 2313 TR Leiden. De prijs wordt de winnaars toege zonden. Oplossingen onder vermelding van "Puzzel" voor donderdag op briefkaart of in een enveloppe zen den aan: Redactie Leidsch Dag blad Postbus 54, 2300 AB Leiden

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 47