'Schoolstrijd' CDA-PvdA in kabinet gesust Het gelijk van PvdA-kamerlid Ad Melkert CDA en PvdA willen proef met elektronisch huisarrest P***l Winkeliers A'dam zetten ordedienst in tegen junks Hermans (WD) naar Zwolle duinrell 'BINNENLAND DEN HAAG (ANP) - De bedragen die bestemd zijn voor het basis- en voortgezet onderwijs binnen de sociale vernieu wing gaan rechtstreeks naar de scholen. Hiermee is het ka binet tegemoet gekomen aan de bezwaren van het CDA die de 600 miljoen gulden voor het onderwijs apart wil houden omdat deze partij vreest dat de gemeenten een te grote macht over het bijzonder onderwijs krijgen. AMSTERDAM (ANP) - Winkeliers op de kop van de Nieuwendijk in Amsterdam hebben besloten zelf een ordedienst in te stellen die ver slaafden en dealers de buurt moet uitsturen. Zij doen dat omdat de po litie naar hun smaak met actief ge noeg optreedt tegen deze overlast veroorzakende groep. Bovendien zijn er plannen om een kort geding aan te spannen tegen de gemeente Amsterdam en de politie. Dat is tijdens een vergadering in het Holiday Inn Hotel besloten door het onlangs opgerichte Comité Nieuwendijk Drugsvrij. Het hoofd beveiliging van het Holiday Inn en tevens bestuurslid van de stichting Nieuwendijk en omgeving, R. van Doom, heeft dat bevestigd. De winkeliers - tijdens de verga dering waren er ongeveer veertig aanwezig - betalen ieder vijfhon derd gulden om de "surveillance- ploeg", zoals Van Doorn de orde dienst liever noemt, te kunnen stellen. Bovendien willen ze met het kort geding bereiken dat er een poli tiepost komt op de Nieuwendijk en dat hoofdinspecteur A. de Jong van het wijkteam Nieuwezijds Voor burgwal wordt overgeplaatst. Vol gens de winkeliers is hij niet capa bel. De stappen worden genomen om dat de politie ondanks veelvuldig overleg met de politie van het wijk team Nieuwezijds Voorburgwal, volgens de winkeliers onvoldoende maatregelen neemt tegen de proble men die junks en handelaars in ver dovende middelen veroorzaken. Volgens Van Doorn zijn de win keliers naar aanleiding van een op merking van hoofdinspecteur De Jong van het wijkteam op het idee van een eigen ordeteam gebracht. Van Doorn: "Tijdens een vergade ring op het politiebureau vertelde hij ons dat iedere winkelier het recht heeft om iemand die ^oor zijn deur handelt in drugs weg te stu- Dat was echter geen opmerking, aldus de woordvoerder van de Am sterdamse politie, die moest wor den beschouwd als een uitnodiging het recht in eigen hand te nemen. Hij zegt het te betreuren dat onder- Ook komen er afspraken over een arbitrageprocedure bij conflictsi tuaties. Het kabinet noemt zo'n ar bitrage onontbeerlijk, zo is gisteren gebleken na afloop van het kabi netsberaad. In een brief aan de Tweede Kamer schrijft het kabinet dat de bedragen "rechtstreeks voor het bevoegd gezag van de scholen beschikbaar zullen komen". Als schoolbesturen niet willen meewerken aan gemeentelijke plannen in het kader van de 'sociale vernieuwing' behouden zij de rech ten zoals die uit de wetgeving voort vloeien. Om het beleid te laten sla gen "is het uiteraard van belang" dat partijen niet al te gemakkelijk besluiten om af te zien van mede werking. aldus de brief. Zoals bekend is kernpunt van de sociale vernieuwing dat aan ge meenten gelden die tot nu toe voor specifieke bestemmingen werden toegekend, in één geldstroom den gegeven voor het voeren een beleid gericht op het opheffen en voorkomen van achterstandssi tuaties. Van deze geldstroom, waar voor jaarlijks een bedrag van 1,6 miljard gulden beschikbaar is, ma ken ook bedragen deel uit die af komstig zijn van het ministerie van onderwijs en wetenschappen. Het gaat daarbij om middelen voor on derwijsvoorrangsbeleid, beroeps gerichte volwasseneneducatie en basiseducatie; ongeveer 600 mil joen gulden. Premier Lubbers toonde zich na afloop van het kabinetsberaad ver baasd over het debat in de Tweede Kamer over de sociale vernieuwing - eerder deze week - dat hij een "theologisch debat" noemde. Vol gens hem lag er in feite al een visie maar"het ene woord lokte het ande re uit". DEN HAAG (GPD) - Met drs. L.M.L.H.A. (Louk) Hermans (40) verlaat sinds de kamerverkiezin gen van september 1989, de vier de vooraanstaande liberaal de WD-kamerfractie. Na zijn oud collega's Nijhuis (naar Nefarma), Nijpels (burgemeester Breda) en De Grave (loco-burgemeester en" wethouder in Amsterdam) ver trekt nu Hermans om de burge meesterszetel in Zwolle te gaan bezetten. Met de liberaal, die dertien jaar lid is geweest van de Tweede Ka mer, krijgt de hoofdstad van Overijssel een bestuurder in hart en nieren binnen haar poorten. Hermans deed in 1976 zijn dotor- aal-examen politicologie met als specialisatie bestuurskunde. Voorts zat hij vier jaar in de ge meenteraad van Nijmegen (1974- 1978) en was hij vice-voorzitter van de JOVD, de jongerenorgani satie van zijn partij. Vanaf het begin onderscheidde Hermans zich in de Kamer. Eerst op het beleidsterrein politie, later werd de media, en met name de introductie van de commerciële tv, zijn domein. De laatste paar maanden richtte de kersverse burgemeester zich vooral op de volksgezondheid. Ooit bestempeld als echte 'nij- peliaan', een benaming voor aan hangers van de toenmalige frac tieleider van de WD in de Twee de Kamer. Nijpels, overleefde Hermans alle crises binnen zijn partij. Toen Nijpels in 1986. met zijn secondant, vice-fractieleider Evenhuis, aan de kant werd gezet, bleef Hermans overeind. Sterker nog. hij werd onder de nieuwe fractieleider Voorhoeve, vice- fractievoorzitter. Toen enkele weken geleden ook Voorhoeve binnen de "WD het veld moest ruimen, was Her mans een serieuze gegadigde om hem op te volgen. De liberaal kreeg echter niet de steun van de hele fractie, zodat uiteindelijk Bolkestein de WD-kar in de Ka mer mocht gaan trekken. Met Hermans als geweten. Direct liet hij Bolkestein weten dat een te rechtse koers voor de partij grote problemen zou opleveren met hem en de meerderheid van de fractie. Tussendoor was Hermans nog als voorzitter van de parlementai re enquêtecommissie die de pas poortaffaire onderzocht. Een zaak die uiteindelijk leidde tot het vertrek van WD-minister van defensie, Van Eekelen, en CDA- staatssecretaris Van der Linden (buitenlandse zaken). politie nu tegenover el kaar komen te staan, in plaats van samen te werken. Maar zolang het blijft bij surveilleren en er geen ge welddadige escalaties ontstaan door het optreden van de ordedien sten "kijken we er naar en beschou wen het als een gegeven", aldus de woordvoerder. De ordedienst moert nadrukkelijk niet worden gezien als een knok ploeg. aldus Van Doorn. "Daar wil len wi j niks mee te maken hebben." Het Holiday Inn heeft een eigen be veiligingsdienst van zeven mensen, maar kan zich goed voorstellen dat de winkeliers het water tot de lip pen is gestegen. "Wij hebben een meldkamer waarin we de Nieuwendijk en een stuk van de Nieuwezijds Voorburg wal kunnen overzien. We zien pre cies wat zich allemaal afspeelt. En vandaag heb ik gedurende de hele dag nog maar twee keer surveille rende agenten gezien." Louk Hermans DEN HAAG - Tussen Den Haag (Holland Spoor) en Scheveningen rijdt sinds gisteren een 'str andexpress', die de parkeeroverlast aan de kust moet helpen voorko men. Voor de gelegenheid is een museumstuk, een open rijtuig van de HTM, van stal gehaald. Wieteke van Dort en een aantal kinderen hidden zich voor de feeste lijke openingsrit in strandkleding uit de jaren dertig. (foto ANP) LEIDEN/UTRECHT (ANP) - De re geringspartijen CDA en PvdA wil len een experiment met elektro nisch gecontroleerd huisarrest als alternatief voor gevangenisstraf. Dat bleek gisteren tijdens een door de Orde van Advocaten, de Vereni ging voor Rechtspraak en de uni versiteit van Leiden georganiseerd symposium over dit onderwerp. CDA-kamerlid Biesheuvel toon de zich een uitgesproken voorstan der van een experiment, terwijl PvdA-kamerlid Swildens, voorzit ter van de vaste kamercommissie voor justitie, zei "niet op voorhand een experiment te willen afwijzen". Het symposium werd geopend door staatssecretaris Kosto (PvdA) van justitie. Kosto zei bepaald am bivalent te staan tegenover het elek tronisch gecontroleerd huisarrest. Enerzijds, aldus de staatssecretaris, is het wellicht een mogelijkheid om de vrijheidsstraf verder terug te dringen, anderzijds rijst het spook beeld van 'Big Brother is watching you', de alomvattende staatscontro le. Kosto herinnerde eraan dat hij eerder niet enthousiast was over het elektronisch gecontroleerde huisar rest. "Dat geldt ook nu nog. Maar ik sta open voor argumenten die mijn bezwaren overtuigend zouden kun nen weerleggen". De staatssecretaris zei dat de me ning van betrokken organisaties, zoals de Orde van Advocaten, de Vereniging voor Rechtspraak en de reclassering van grote invloed zul len zijn op zijn besluit om al dan niet tot een experiment over te gaan. Dat besluit zal worden voorbereid door de ambtelijke adviescommissie voor alternatieve strafsancties en dit najaar worden genomen. Tijdens het symposium bleek dat de meningen in de juridische we reld sterk verdeeld zijn over de maatschappelijke wenselijkheid van (al dan niet elektronisch gecon troleerd) huisarrest. De meeste rechters en officieren van justitie en de vertegenwoordi ger van het Coördinerend Politiebe raad voelen er wel voor, vertegen woordigers uit de wetenschap, de reclassering en de vereniging van strafrechtshervorming - de Coorn- hert Liga - wijzen het af. Bij de advo catuur overheerst de twijfel. Enerzijds beseft men dat de klant koning is en dat de cliënt over het algemeen een huisarrest zal verkie zen boven een gevangenisstraf, an derzijds hebben advocaten een open oog voor de praktische bezwa ren en zijn ze beducht om de priva cy van de cliënt te schaden. Vrijwel niemand, behalve de ook aanwezige verkoper van elektroni sche apparatuur, was echt enthou siast over toezicht op afstand. Maar tijdens een peiling aan het eind van het symposium bleek een meerder heid van de aanwezigen de voorde len zwaarder te laten wegen, dan de nadelen en stemde in met enigerlei experiment met elektronisch huis arrest. Volgens de Haagse rechter, me vrouw mr. P. Komngsveld-Beets, zou elektronisch huisarrest welkom zijn als alternatieve sanctie voor een kortdurende gevangenisstraf. Het voordeel zou bij voorbeeld zijn dat veroordeelden hun werk kunnen behouden. Wedden op alles wat los en vast zit, via Londen AMSTERDAM (GPD) - De slag om de gunst van de Neder landse gokker heeft een nieuw alternatief opgeleverd: wedden op alles wat los en vast zit, per internationaal telefoonnummer in Londen. Een reclamecampagne via de post in de grote Nederlandse steden leverde vorige maand weinig klanten op, maar de En gelse bookmaker SSP Overseas Betting gokt erop dat een spe ciale WK-voetbalcampagne meer zoden aan de dijk zet. Inzetten op de eerste mens op Mars, de winnaar van een boks wedstrijd. de topscorer van het WK: de SSP denkt er het leven van de Nederlander mee te kun nen verrijken. En zichzelf na tuurlijk, al zijn de verwachtin gen wat dat betreft niet al te hoog gespannen. Met de paar- denweddenschappen van Lad- broke liep het tenslotte ook al lesbehalve gesmeerd in Neder land, herinnert zich een woord voerder van SSP. In Duitsland en Zweden draait de wedmachine als een lier, zegt de woordvoerder via het speciale gratis 06-nummer (06-0225005). Weddenschappen moeten worden afgesloten via het betaalde 09-nummer. Deelnemers moeten eerst geld overmaken naar SSP en kunnen dan wedden wat ze wil len. Minimaal 20 gulden per schriftelijke weddenschap, on gelimiteerd via de telefoon. Simpelweg aankruisen op voor gedrukte gokformulieren, zoals winnende ploeg en topscorer van het WK, of met zelf bedach te vondsten komen. Een book maker berekent dan ter plekke de 'odds' (de kansen). In Engeland lopen gokkers sinds jaar en dag eenvoudig het kantoortje van hun lokale book ie binnen voor een wedden schap. In Nederland, waar de wet wat strenger is voor gok kers, ligt dat moeilijker. Het sys teem via de telefoonlijn levert geen juridische problemen op, aldus SSP. Vooralsnog hebben "zeker niet meer dan duizend" Neder landse klanten een rekening ge opend bij SSP. Maar die kunnen dan wel op alles wedden. Op het welslagen van SSP in Neder land bijvoorbeeld? "Dat kan", zegt de woordvoerder in Lon den, "Maar ik denk dat de book maker dan wel zal zeggen: ik bel u over een uurtje even terug". Binnenland kort Huurwaardeforfait Het kabinet zal het huurwaarde forfait voor dit jaar niet meer verho gen. Dat blijkt uit een brief van de staatssecretarissen Van Amelsvoort (financien) en Heerma (volkshuis vesting). Begin dit jaar wees de Se naat een voorstel om het huurs- waardeforfait (een opslag op het be lastbaar inkomen van huiseigena ren voor het genot van het hebben van een eigen woning) te verhogen naar 2,3 procent van de hand. Chemisch afval Minister Alders (milieu) wil op het industrieterrein Moerdijk een tijde lijke opslagplaats voor chemisch af val vestigen, Er is een schrijnend te kort aan verwerkingscapaciteit. On der meer door een grote hoeveel heid klein chemisch afval van de ge wone huishoudens is een acuut op slagprobleem ontstaan. Noord-Bra bant heeft al ingestemd met de plannen van de bewindsman. Milieuheffing Bedrijven en individuen die het milieu vervuilen moeten forse hef fingen gaan betalen. Dat leidt tot milieuvriendelijker gedrag. De op brengst (miljarden guldens) moet gebruikt worden voor belastingver laging elders, zodat de collectieve lastendruk niet stijgt. Dat staat in de nota 'Financiële instrumenten voor het Nederlands milieubeleid' van het Landelijk Milieu Overleg (LMO), die gisteren is gepresen teerd. Drugstop Aruba De Koninklijke Marine zet eind vol gende week 400 manschappen in voor de beveiling van de deelne mers aan een drugsconferentie van twintig Caribische landen op Aru ba. Minister Ter Beek (defensie) heeft toestemming verleend om het stationschip Hr.Ms. Abraham Cnjnssen naar het eiland te sturen. De radars van het fregat zullen wor den gebruikt voor de bewaking van kust en luchtruim. DEN HAAG Ad Melkert hoefde slechts enkele uren te wachten om zijn stellingen bewezen te zien. Met een uitvoerig artikel in het weten schappelijk tijdschrift van de PvdA, stelde hij de cultuur binnen zijn partij aan de kaak. Zijn stellin gen waren dermate prikkelend, dat ze niet onweersproken konden blij ven door de leiding van de fractie. Er gebeurde echter... niets. Thijs Wöltgens, die wordt geacht de fractie te leiden (de laatste keer dat we van hem iets hoorden was toen hij in Israël was), hield zich verborgen. Naar verluidt is in de fractie wel even gesproken over het stuk van Melkert, maar in het open baar reageren, daar dacht Wöltgens riet aan. En dat terwijl het nu juist de bedoeling is van Melkert de dis cussie in de partij aan te wakkeren. De PvdA zit electoraal in het slop. In de opiniepeilingen is een gestage teruggang te zien. waarvan vooral D66 profiteert. Interne discussies binnen de PvdA verstommen, als het gaat om de inhoud van het be leid. De PvdA is niet in staat zich be hoorlijk aan te passen aan de veran derde maatschappelijke werkelijk heid. De leiding van de partij (lees Kok, Sint en Wöltgens) zijn te wei nig stimulerend bezig. Niet mis te verstane kritiek van een vooraan staand kamerlid. Maar die kritiek lijkt onmiddellijk in het moeras weg te zakken. Nu is er wel iets af te dingen op Melkerts harde woorden. Zo is hij er toch zelf bij geweest toen het re geerakkoord werd opgesteld. Door nu te roepen dat de PvdA ongeloof waardig is geworden, vanwege het gemak waarmee met het CDA za ken werd gedaan, stelt Melkert ook zijn eigen functioneren aan de kaak. Thijs Wöltgens: onzichtbaar. ANP) Melkert staat bovendien zelf te boek als het prototype van de he dendaagse oninspirerende, saaie, technocratische sociaal-democrati sche regelaar. Een keurig grijs pak, een somber gelaat, vervuld van be stuurlijke formules. Maar dat doet niets af aan de essentie van zijn kri tiek. De PvdA moet openlijk de dis cussie aan gaan. Zwaksten Melkert zei deze week met zoveel woorden dat zijn verhaal mede be doeld is voor de partijraad die over twee weken wordt gehouden. Hij hoopt dat het partijkader het be stuur, voorzitter Sint als eerste, ter verantwoording roept voor het ont breken van een duidelijk herkenba re koers. En die koers moet wat Melkert betreft, niet opnieuw ex clusief in de richting van de zwak sten in de samenleving gaan. Daarmee vraagt het kamerlid nogal wat van de partij. Decennia lang heeft de PvdA zich opgesteld als de hoeder van de belangen van de achtergestelden. Jarenlang werd als een soort automatisme elke aan slag op de positie van deze groepen zonder enige vorm van discussie verworpen. Het is een diep ingesle ten sentiment geworden, en nu zou er opeens echt nagedacht moeten worden over zaken als koppeling en beleid voor minderheden. Sterker nog: Melkert vindt dat de koppeling tussen lonen en uitkerin gen op de helling moet. Hij schrikt er zelfs niet voor terug om een ty pisch WD-item te omarmen. Al leen degenen die definitief buiten het arbeidsproces staan, mogen meedelen in de welvaartsstijging. Mensen die nog uitzicht hebben op een baan, moeten het met minder stellen, als prikkel om weer naar werk te zoeken. Toch heeft de PvdA dit soort dis cussies nodig. Te gemakkelijk is in de afgelopen jaren het beleid opge hangen aan de achtergestelden. Daar werd niet over nagedacht of gediscussieerd, dat was het uit gangspunt bij elke discussie, of het nu over het verkiezingsprogramma of over een ander beleidsonderwerp ging. Het relativeren van die uit gangspunten is binnen de PvdA ge lijk aan vloeken in de kerk. Onzichtbaar Maar de vraag is wie deze discussie na de partij moet leiden. Kok heeft het te druk met zijn werk als vice- premier en minister van financiën (zijn voorganger Ruding voorspelde dat al). Sint heeft het te druk met het in bedwang houden van de par tijgelederen en het reorganiseren van de partijdemocratie. En Wölt gens? Wöltgens is al maandenlang vrijwel onzichtbaar. Hij lijkt het Ad Melkert: harde woorden. vooral druk te hebben met het voor komen van al te grove kritiek op de coalitiepartner CDA. Want stel je voor dat het kabinet zou vallen. Dan staat de PvdA weer voor jaren bui ten de regeringsmacht. Ook daarvan gruwt Melkert. Hij meent dat de invloed van de PvdA in het kabinetsbeleid veel te gering is. Hij wijst daarbij vooral met de beschuldigende vinger richting CDA-minister Andriessen, die in zijn ogen miljarden guldens cadeau wil doen aan het bedrijfsleven en een werkelijk effectief milieubeleid tegenhoudt. De PvdA moet weer zichtbaar worden, vindt Melkert. Maar niet met de oude bevlogenheid ('waar om zou ik bevlogen moeten zijn?') van de jaren zestig, maar met nieu we uitgangspunten, nieuw beleid. Alleen dan kan de PvdA weer de aantrekkingskracht krijgen die ze nu zo node mist. Maar is de Partij daar aan toe? De vernederende nederlaag bij de gemeenteraadsverkiezingen heeft de PvdA niet wakker geschud, er te kent zich nu ral een echec af bij de volgend jaar te houden provinciale statenverkiezingen. De PvdA is im muun geworden, versteend. Maar volgens Melkert zit er nog leven in de brouwerij. In de Volkskrant zegt hij: "Mijn inschatting is dat de partij er nu wel aan toe is, aan heldere nieuwe keuzen, aan een nieuwe ori ëntatie. Ik heb mijn verhaal nauwe lijks zelf verzonnen. Veel van wat ik beweer kun je overal horen in de partij, bij elke koffieleut". Gevreesd moet worden dat er nog veel koffie zal vloeien, voordat de PvdA inziet dat het zo niet langer kan. Onderzoek naar oplichterij met geschenkenbon HILVERSUM/ALMELO (GPD) - De Hilversumse politie onderzoekt of De Algemene Geschenkenbon Promotions (DAG) ondernemers in onder meer Groningen, Drente en Twente heeft opgelicht. De admini stratie van DAG-eigenaren S. en M. is in beslag genomen en vertegen woordigers worden gehoord. On dernemers zouden van DAG de te genwaarde van de ingeleverde bon nen krijgen, maar niemand heeft nog geld gezien. Volgens de winkeliers zouden S. en M. in Twente alleen al 40.000 gul den hebben opgestreken. In Mep- pel hebben middenstanders 1000 bonnen gekocht voor een 'winkel week', maar bij inlevering werd de tegenwaarde niet vergoed door DAG. In Hilversum is dan ook een landelijk coördinatiepunt van de politie gevormd voor deze zaak. Het idee van DAG komt er op neer dat alleen ondernemers van het midden- en kleinbedrijf aan de bonnenactie konden meedoen en dat het grootwinkelbedrijf uitgeslo ten is. Zo zou een tegenhanger zijn geconstructeerd van de nationale geschenkenbon, die vrijwel alleen grootwinkelbedrijven ten goede zou komen. De middenstanders konden meedoen door snel toe te happen. Voor 'winkelweken' kon den aparte regelingen worden ge maakt. De ondernemers kochten bonnen en gaven die uit aan klanten. Al het binnenkomende materiaal werd verstuurd naar DAG Promotions, die vervolgens het geld (de waarde van de bonnen) zou moeten over maken. Maar de bonnen kwamen direct terug of de middenstanders hoorden niets meer. De Centrale voor de Middenstand in Amelo (CMA) deed daarop aan gifte bij de politie. Al snel bleek overal in het land paniek onder mid denstanders te zijn uitgebroken. Die werd vooral ingegeven, omdat volgens het contract de afname van bonnen voor meerdere jaren via au tomatische afschrijvingen was gere geld. In Almelo heeft de CMA de le den al opgeroepen bankrekeningen te blokkeren om niet nog meer geld te verliezen. Een medewerkster van DAG Pro motions in Hilversum meldt dat M., volgens haar de enige woordvoer der van het bedrijf, in het buiten land verblijft en dus v taar voorlopig onbereikbaar i Van den Broek bepleit meer macht voor EG DEN HAAG (GPD) - Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) heeft zijn collega's in het kabinet een notitie voorgelegd, waarin hij voorstellen doet om de instellingen van de Europese Gemeenschap te versterken. Zo zouden de bevoegd heden van de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG, en het Europees Parlement moeten worden uitgebreid. De besluitvorming in Brussel zou volgens Van den Broek niet meer op basis van unanimiteit, maar met gekwalificeerde meerderheden moeten werken. In een dergelijke procedure wordt rekening gehou den met de omvang en het 'gewicht' van de afzonderlijke lidstaten. De voorstellen van Van den Broek vertonen veel overeenkomst met de ideeën die de Belgische mi nister van buitenlandse zaken Eyskens aanhangt. Met het verster ken van de Europese Commissie zal de rol van de Europese raden, de vergaderingen van EG-ministers, worden teruggedrongen. De notitie van Van den Broek werd gisteren door het kabinet voor het eerst grondig besproken. De no titie is getiteld 'Verder bouwen aan Europa', een aanpassing van de no ta 'Bouwen aan Europa'. Achterliggende gèdachte is dat de kleinere EG-landen meer in vloed krijgen als de EG meer wordt bestuurd door de Europese Com missie. Worden goede spelregels voor de besluitvorming afgespro ken, dan kunnen de kleinere EG- landen niet meer worden 'verrast' door de grote EG-landen, die hun onderlinge afspraken bijna dwin gend aan de rest voorleggen. Van den Broek en Eyskens heb ben de andere 'kleine' EG-landen nog eens gewezen op het belang van hun ideeën naar aanleiding van de besluitvorming over het directeur schap en de vestigingsplaats van de Oost-Europabank. De vier grote EG-landen (West-Duitsland, Groot- Brittannié, Frankrijk en Italië) spra ken toen onderling af hoe de buit moest worden verdeeld en plaats ten de zeven kleine voor een vol dongen feit. Naar verwachting zullen de grote EG-landen bezwaren maken tegen de voorstellen. De Britse premier Thatcher bij voorbeeld meent dat het verschuiven van bevoegdheden naar Brussel alleen maar bureau cratie oplevert. Met andere landen vreest zij een aantasting van de ei gen, nationale soevereiniteit. Duinrell heeft nieuwe aftrak- Aqua Shute! Maar natuur- ties waarin je nauwelijks lijk kun je in het Tikibad ook "cool" kunt blijven: het 3D gewoon van de langste filmtheater waarin 't lijkt of overdekte waterglijbanen ter je zelf in de film meespeelt, wereld af... En: op bruisend de swingende Play - Kwek - Duinrell kun je razend gezel- Show en de spetterende lig kamperen! 01751 - 14765

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3