Oostduitsers negeren eigen produkten CHRIST INSTALLATIEBOUWER m/v gemeente sassenheim MAGAZIJNMEDEWERKER m/v ZATERDAG 2 JUNI 1990 EXTRA PAGINA 35 Duizenden arbeiders gaan de straat op, scholen blijven soms dagen wegens staking gesloten, boeren blokkeren met tractor en grensovergangen naar West-Duitsland. De DDR protesteert. Een protest tegen de gevolgen van een overhaaste 'Wieder- vereinigung'. Het gouden kalf D-mark zorgt voor paniek nu de invoering op 2 juli voor de deur staat. Experts vrezen dat moge lijk miljoenen arbeidsplaatsen verloren gaan. Minister van bin nenlandse zaken Peter-Michael Diestel zou uit angst voor soci ale onrust al in West-Duitsland hebben gevraagd om speciale uitrusting voor zijn vopo's. De DDR, een halfjaar na de val van de Muur; een volk leeft in angst. door Hans Hoogendijk De verhoudingen tussen het machtige West- en Oost-Duitsland treffend in heeld gebracht. Links Kohl, rechts De Mai zière: (foto epa> Het Volks Eigen Bedrijf 'Zoetwaren' ad verteerde vorige week in de vroegere communistische partijkrant Neues Deutschland. "Koop nu zoetwaren uit de DDR. Zo helpt u arbeidsplaatsen in de DDR te redden". Een noodkreet uit een branche die zich vroeger nooit zorgen hoefde te maken over de afzet en wat voor de chocolade-branche geldt, is op vrijwel alle bedrijven van toepassing. De Oostduitsers willen hun eigen produk ten niet meer en kopen massaal import uit het Westen, hoe duur die ook is. De monteur Arno Wybranietz kan er over meepraten. Urenlang zat hij op de Alexanderplatz in het hartje van Oost- Berlijn temidden van metershoog gesta pelde dozen. Op een campingtafeltje lag zijn aanbod: maandverband. Hij raakt het aan de straatstenen niet kwijt. Wy branietz begrijpt de wereld niet meer. "Er zijn toch genoeg vrouwen en maand verband hebben ze nodig. Ook bij ons. Trouwens wij leveren prima spullen. Ge maakt op machines uit West-Duitsland". De 160 vrouwelijke werknemers van het VEB Plakotex in het noorden van de DDR hadden hun monteur Arno Wybra nietz naar de hoofdstad gestuurd om in ieder geval nog iets van de produktie kwijt te raken. Ze zijn niet de enigen. Veel bedrijven proberen op eigen houtje hun produkten te slijten. Al was het alleen maar om plaats te maken in de overvolle opslag hallen. Maar het volk koopt niet. Na 40 jaar gedwongen consumptie walgen de meeste Oostduitsers van alles met 'Made in de GDR'. Opstand Regine Ermlich, directrice van het 'Soci alistische Groothandelsbedrijf Berlin Textiel' (750 werknemers) zit met de han den in het haar. "Sinds de klanten na de opening van de grens niet meer tot de koop van onze produkten gedwongen zijn, blijven ze weg. Als er niet snel iets gebeurt, komen onze mensen in op stand". Bij het Erfurter schoenkombinaat Pauls Schaefer is de stemming ook mise rabel. De 3500 medewerkers waren eens trots op de 24.000 paar schoenen die ze nog steeds dagelijks produceren, nu ligt er in de DDR een onverkoopbare schoe- nenberg van negen miljoen paar. Plaats vervangend directeur Kurt Muller geeft de groothandel de schuld van de stagna tie. "Die wacht tot de monetaire unie op 2 juli. Als u nu 100 mark voor een paar moet betalen en over zes weken nog maar 50 mark, zou u toch ook wachten met bestellen". Anderen stellen ex-SED- functionarissen die nog steeds op sleu telposities zitten, verantwoordelijk voor de afzetcrisis. Het Kombinat Armaturenwerk Prenzlau schreef aan de regering. "On der het motto: wij moeten afslanken, heeft onze directeur de kindercrèche ge sloten en allerlei extraatjes voor het per soneel geschrapt. Maar op kosten van het bedrijf kocht hij voor zichzelf en zijn plaatsvervanger twee nieuwe Mercedes- Hoe het ook zij, de schoenfabriek Paul Schaefer moet eenderde van het perso neel ontslaan en daarbij gaan vrouwen en gehandicapten er het eerst uit. Net als elders probeert de leiding ook gepensio neerden, die nog maar een jaar geleden waren overgehaald door te werken, kwijt te raken. Een personeelchef: "Aan een 65-jarige vragen we: zullen we jou ont slaan, of je zoon of je kleinzoon die net zijn leertijd achter de rug heeft. Dan be gint menigeen na te denken". De span ning is overal om te snijden. Niemand weet wie er als eerste uit zal vliegen als de D-mark komt. In Oost-Berlijn proberen verkopers van het vroegere paradepaardje Stern-ra dio hi-fi-apparatuur te slijten. Zij hebben de prijzen drastisch mogen verlagen. Een radio-cassetterecorder kost nog maar 596 Oostmarken, terwijl de klant er een paar weken geleden nog 1540 mark voor moest neertellen. De volkseigen kleuren-tv, eens een felbegeerd artikel, raken ze ondanks een halvering van de prijs tot 2500 mark, aan de straatstenen niet kwijt. Alleen de walkman, vroeger 399 mark en nu 49 mark, is uitverkocht. Nog dramatischer is de toestand in de auto-industrie. Directeur- generaal Die- ter Voigt van de overkoepelende 'Voer- tuigproduktie IFA' zegt dat 100.000 van de 150.000 arbeidsplaatsen in acuut ge vaar zijn. Iedereen die een Trabant of Wartburg wil hebben, kan de hoestbui op wielen direct afhalen. De tijden dat de mensen 12 tot 15 jaar moesten wachten lijken een eeuwigheid geleden. Maar on danks drastische prijsverlagingen, komt er niemand. In de landbouw is het niet beter ge steld. De Oostduitsers kopen liever dure melk en yoghurt uit het Westen dan de eigen produkten. De coöperatieve boe ren zitten met grote vleesbergen, melk zeeën en groente-overschotten. Biggen worden afgegemaakt, omdat niemand ze wil hebben, sla ligt te verrotten, melk verzuurt. Lothar de Maizière appelleerde aan het volk eigen produkten te kopen. "Onze waren zijn niet slechter, ze zien er alleen niet zo mooi uit". Het helpt niets. In de visserij is het ook pompen of ver zuipen. Het Viskombinat Rostock Geheel conform de communistische prijspolitiek wordt de vis in blik al 30 jaar verkocht voor een mark, terwijl de pro- duktiekosten inmiddels 5,50 mark zijn. De staat betaalde het tekort. Nu moet het bedrijf op eigen kracht verder, maar dat ziet er slecht uit. De directeur wilde een paar verpakkingsmachines kopen om naar westerse normen te kunnen leve ren. Maar de bank zei: nee. De Oostduitsers drinken nog meer bier dan hun Westduitse broeders en zus ters, maar deskundigen hebben bere kend dat desondanks slechts een hand vol van de tientallen brouwerijen zal overleven. De rest heeft gewoon veel te oude machines. Manfred Diebert, direc teur Oostberlijnse brouwerij schat dat 80 procent van de 42.000 banen in de drank en frisindustrie in groot gevaar zijn. De Oostduitse chemie, eens een troe telkind van Honecker, heeft ook geen schijn van kans. De processen zijn dode lijk voor het milieu en de produkten vol doen absoluut niet aan de Europese nor men. Ook voor de eens zo befaamde OR- WO-film valt het doek. Nu al hebben westerse fotolaboratoria de grootste moeite de Filmpjes te ontwikkelen. De ondergangsstemming tast intusen ook het met zo veel optimisme begonnen kabinet-De Maizière aan. "We hebben bijna uitsluitend geruïneerde bedrijven overgenomen", klaagde De Maizières on derhandelaar met Bonn, Krause, eind vorige week. Slechts eenderde van alle DDR-bedrijven werkt rendabel. Ruim de helft, met 2,5 miljoen werknemers, draait met verlies, maar kan door middel van forse investeringen mogelijk worden ge red. Voor 14 procent komt alle hulp te laat. Veel bedrijven staan nu nog op de lijst 'rendabel', maar zullen de strijd op de vrije markt niet overleven. Traditionele paradepaardjes als de elektronica-industrie en de machine bouw maken ondanks miljarden investe ringen verlies. VEB Carl Zeiss Jena hoort daar net zo goed bij als Robotron. Dichtgooien kan niet want deze bedrij ven met hun relatief moderne uitrusting en hooggeschoold personeel, vormen de ruggergraat van de Oostduitse econo- "Als er niet snel hulp komt, sterft de patiënt onder onze handen", zegt Kilian Krieger, woordvoerster van een efficien- cybureau. Maar waar moet die hulp van daan komen? In het machtige westelijke deel heeft de euforie van het eerste uur al lang plaats gemaakt voor nuchtere bere keningen. In hun eerste jubel zagen veel industriëlen over het hoofd dat ze een markt erbij krijgen, die ongeveer zo groot is als de deelstaat Hessen. Geen verantwoordelijke manager zal het in zijn hoofd halen alleen voor zo'n gebied miljarden te investeren in nieuwe fabrie ken. Daar komt dan nog de onzekerheid over het bezit van grond en gebouwen bij en wie draait op voor de milieulasten op de oude terreinen? En de ondernemer die erin stapt zal drastisch moeten ratio naliseren, waarbij hij het risico loopt af geschilderd te worden als de boze kapita list. Hebben de communisten immers niet altijd beweerd dat met het kapitaal de grote werkloosheid komt? Toch voelen veel Westduitse bedrijven zich moreel verplicht hun goede wil te to nen, maar daar blijft het dan ook bij. Zo presenteerde Mercedes een paar maan den na het eerste contact met vrachtwa genproducent IFA een nieuwe vrachtwa gen. Een zaak zonder risico. De wagen is namelijk in de DDR ontwikkeld en Mer cedes levert alleen maar de cabine. Hoe de IFA die wil betalen is nog een raadsel. Trouwens het nieuwe IFA-produkt zal moeilijk te verkopen zijn, want de pro- duktiekosten liggen twee keer zo hoog als bij een model uit het Westen. Maar Mercedes heeft zijn plicht gedaan. Ook andere autogiganten als Opel en VW heb ben hun voet van het gas gehaald. Verko pen willen ze best aan de Oostduitsers, maar produceren in de DDR? Nee. voor lopig niet. Vrijwel elke Westduitser is vóór de eenwording, maar tweederde wil er geen cent voor betalen. De redding moet, hoe vreemd het ook klinkt, voorlopig uit het Oosten komen. Nog steeds wordt de meeste handel gedreven met de Sovjetu nie. Voor 30 miljard zal dit jaar naar het land van Michail Gorbatsjov worden ge ëxporteerd en tot geluk van de DDR be taalt Moskou bij gebrek aan behoorlijke produkten, hoofdzakelijk in grondstof fen. Een pikant detail is nog, dat de DDR jaarlijks 500 miljoen roebel van de Rus sen krijgt voor de legering van de ruim 350.000 Russische militairen, omdat men hen stroom, verwarming levert en het zakgeld voor de manschappen voor schiet. In het stationeringsverdrag staat dat dit geld in de voor de DDR geldende munteenheid moet worden betaald en aangezien die eenheid na 2 juli de D- mark is, moet Moskou voor de tweede helft van het jaar ongeveer 1,4 miljard harde marken ophoesten. Een aardige meevaller voor Oost-Ber- lijn, maar verder lopen de zaken met Moskou niet meer zo best. De kas lijkt er leeg te zijn. Steeds meer orders worden geannuleerd. Uit het Oosten nadert een nieuwe bedreiging voor de wankelende DDR-economie. Regine Hildebrandt, DDR-minister van sociale zaken: "We hebben tientallen jaren in dit land ge woond zonder het begrip werkloosheid werkelijk te kennen. We hadden onze ar beidsplaats, die hoewel slecht betaald, in ieder geval zeker was. Die zekerheid is nu in een klap verdwenen". Spaarzaam Nog hopen de mensen dat het allemaal niet zo erg zal worden en kijken ze ver langend uit naar de dag waarop ze hun spaartegoeden in harde marken kunnen omwisselen. Baerbel Bohley, de 'moe der' van de novemberrevolutie, is pessi mistisch: "Ze zeggen altijd dat onze men sen zo spaarzaam zijn. Dat is onzin, we hebben alleen altijd gespaard, omdat we voor ons geld niets behoorlijks konden kopen. Nu zijn de meeste mensen in de ban van de D-mark. Ze zullen hun omge wisselde spaargeld snel uitgeven aan westerse produkten en reizen naar de zon. Maar als dan de winter komt en ze de veel duurdere kolen moeten kopen, of enorm gestegen gasrekeningen krijgen, is het gedaan met de rust. We krijgen een hete herfst". Dan zou de trek naar het Westen wel weer in volle hevigheid los kunnen bar sten en is de operatie D-mark, die juist bedoeld was om dat te voorkomen, mis lukt. CHRIST HOLLAND B.V., dochteronderneming van het gerenommeer de bedrijf CHRIST A.G. te Aesch, Zwitserland, ontwerpt en produceert waterbehandelingsinstallaties voor de industrie en instellingen. Haar afzetgebied concentreert zich op de Benelux. Door de sterke groei van onze omzet is thans op onze fabrieksafdeling plaats voor een vakbekwame Deze medewerker zal worden belast met de volgende werkzaamheden: - het bewerken van stalen, koperen en kunststof pijpmaterialen; - het samenstellen van de complete waterbehandelingsinstallaties aan de hand van uitgebreide tekeningen; - het verrichten van montage- en installatiewerkzaamheden bij cliën ten; - het bewerken van roestvrijstaal. Kandidaten voor deze functie dienen te voldoen aan de volgende eisen: - LTS of gelijkwaardige opleiding; - fabriekservaring, het liefst in apparaten- en installatiebouw. Voorts strekt tot aanbeveling: - bekendheid met licht draaiwerk; - bekendheid met aanleg van elektrisch kabelwerk. Leeftijd tussen 20 en 35 jaar. De juiste kandidaat bieden wij naast een interessante functie met goede groeimogelijkheden, een aantrekkelijk salaris, goede secundaire ar beidsvoorwaarden en een prettig werkklimaat. Zij die belangstelling hebben voor deze functie, kunnen hun schriftelijke sollicitaties binnen 1 week richten aan: CHRIST HOLLAND B.V. Energieweg 5 2382 NA Zoeterwoude-Rijndijk Telefoon 071-899218 Bij de afdeling financiën c.a. van de gemeente Sassenheim kan op korte termijn worden geplaatst een administratief medewerk(st)er Funktie-inhoud. - het verrichten van ondersteunende werkzaamheden op het gebied van de gemeentelijke belastingen; - verwerking van gegevens ten behoeve van de leerplicht administratie; - verhuur van sporthal en gymnastieklokalen; - alle overige op de afdeling voorkomende werkzaamheden. Funktie-eisen. - een afgeronde studie op minimaal havo/meao-nivo; - een goede mondelijke en schriftelijke uitdrukkingsvaardigheid; - bereidheid tot het volgen van een vakstudie; - ervaring met werkzaamheden op een gemeentesekretarie strekt tot aanbeveling. Arbeidsvoorwaarden. - het salaris zal afhankelijk van leeftijd, ervaring en diploma's nader worden vastgesteld; - de gebruikelijke regelingen voor het overheidspersoneel zijn van toepassing. Schoolverlaters. Zij, die dit jaar eindexamen doen in genoemde opleidingen, worden ook verzocht te solliciteren naar deze vacature. Nadere informatie. Voor nadere informatie kunt u zich wenden tot de heer J. de Jager, chef van de afdeling financiën c.a., tel.: 02522-19100, toestel 140. Sollicitatie. Indien u belangstelling heeft voor deze funktie kunt u uw sollicitatie binnen 10 dagen na het verschijnen van dit blad richten aan het kollege van burgemeester en wethouders van Sassenheim, t.a.v. de afdeling personeelszaken, Wilhelmina- laan 12171 CS Sassenheim, onder vermelding van vakaturenr.: fin. 90-02. KRUISVERENIGING LEIDEN Oude Rijn 59 - 2312 HC Leiden Telefoon: 071-120144 De Kruisvereniging Leiden vraagt voor haar uitleen magazijn van verpleegartikelen een: voor 30% De te verrichten werkzaamheden bestaan uit: uitlenen en retour ontvangen van verpleegartikelen via de balie en besteldienst; instructie geven over gebruik van artikelen; administreren en schoonmaken van uitgeleende artikelen, inclusief klein onderhoud. Bij toerbeurt zal tevens gewerkt worden op de koop avond donderdag) en de zaterdag. Gedacht wordt aan iemand met: een opleiding in de verzorgende sector; goede contactuele eigenschappen en een dienst verlenende instelling naar mensen toe; ervaring met het kruiswerk, dan wel in soortgelijke functie, strekt tot aanbeveling. Salariëring en arbeidsvoorwaarden: conform C.A.O. voor Kruiswerk en Tuberculosebestrijding. Schriftelijke reactie graag vóór 10 juni a.s. te richten aan het Centraal Bureau van de Kruisvereniging Lei den, afdeling personeelszaken, Oude Rijn 59 2312 HC Leiden. VAKATURES VAKATURES VAKATURES VAKATURES VAKATURES

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 35