Thijs Libregts verbreekt stilte 'Ik heb gezaaid, maar ik mag niet oogsten' 'Aan de top gaat het er nog harder en onmenselijker aan toe dan ik al wist' ZATERDAG 2 JUN11990 EXTRA |^^^^^^BULAG^AjniE^EIDSCH/ALPHEN^AGBLAD PAGINA 25 Thijs Libregts mag dan een trots en een tikkel tje hooghartig mens zijn, het kost hem geen moeite te erkennen dat hij voor het eerst in zijn leven een flinke tik op zijn inmiddels grijs geworden kop heeft gekregen. Hij en zijn vrouw Nel slapen weer wat beter, maar het zal nog maanden, misschien wel jaren duren voordat zij de KNVB-affaire van zich afheb ben gezet. Libregts verheelt niet dat hij in zijn eer is gekrenkt, dat hij een mentale opsode mieter heeft gekregen, dat hij zich vernederd voelt door de uitspraken die mr. Utermark, de advocaat van de voetbalbond, voor de Utrechtse kantonrechter heeft gedaan. Dat hij zich door een heleboel mensen in de steek ge laten voelt en dat hij in z'n leven niet nog eens zo'n ervaring hoopt op te doen. De verzuch ting: "Ik heb gezaaid, maar ik mag niet oog sten", drukt slechts zwakjes zijn gevoelens van teleurstelling en verbittering uit. door Dick van den Polder Thijs Lib regts: "Na alles wat zich heeft afgespeeld is het toch niet zo gek, dat ik wel eens hoop dat ze op hun bek val len, maar an derzijds is het goed voor het Nederlandse voetbal, dat het Oranje-team daar goed pres teert". (foto's "Ik heb me steeds voorgehouden: zorg dat je wint, dan krijg je van zelf meer krediet, maar zelfs dat bleek niet waar te zijn". Thijs Libregts is het type niet om zielig te doen, maar z'n oude strijd lust laait pas weer bij de vraag on der welk sterrenbeeld hij geboren is. Dan zegt hij: "Ik ben een steen bok. Steenbokken zijn zeer volhar dend en zeer ambitieus. Ze komen waar ze wezen willen. Ze bereiken altijd hun doel, desnoods langs moeilijk begaanbare paden. Als ze in de afgrond storten, klimmen ze weer heel langzaam tegen de berg omhoog". En dan steekt ook zijn oude hu mor weer de kop op. "Als de men sen willen weten wat ik nu ga doen, zeg ik: ik ga in zaken. In wat voor za ken, vragen ze dan. In rechtszaken is dan mijn antwoord, want daar weet ik ondertussen een heleboel Natrappen In zijn flat in Ommoord blikt de ex- bondscoach en technisch-directeur van de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond nog even terug op de woorden die de raadsman van de KNVB voor de Utrechtse kanton rechter over hem heeft gesproken. "Wat mr. Utermark daar heeft ge zegd over de zwakke poule waarin we zaten, over het onaantrekkelijke voetbal dat we gespeeld zouden hebben, over de voor een Europese kampioen matige score van 8-2, over de terechte kritiek van Gullit op onze speelwijze, over m'n onge schiktheid als topcoach, over m'n autoritaire en eigengereide gedrag, dat vind ik schandalig. Mr. Men- tink, m'n eigen advocaat, heeft me gezegd dat ik me daar niet te veel van moest aantrekken. Dat zo iets normaal is in rechtszaken en dat hij, als hij aan de andere kant had ge staan hetzelde had gedaan, maar dat neemt niet weg dat ik me onge looflijk gegriefd voel. Want dit komt niet alleen van Utermark. Dit is gevoed door ande ren. Door mensen die me op de schouder klopten toen we ons als ongeslagen groepswinnaar boven West-Duitsland kwalificeerden. Utermark heeft uitspraken aange haald uit m'n Excelsior-tijd en de periode dat ik PSV trainde en hij heeft opgemerkt dat ik nooit succes heb gehad. Hij is kennelijk vergeten dat ik met Feyenoord de dubbel heb gehaald en dat de KNVB me min of meer uit Griekenland heeft moeten wegkopen. Ik had toen een prachti ge aanbieding van Olympiakos. Wat Utermark heeft gedaan, noem ik na trappen. Hij heeft me en plein pu blic gekleineerd". Hoewel de voormalige sportleraar van de Erasmus Universiteit van mening is, dat hem groot onrecht is aangedaan, is hij toch bij zichzelf te rade gegaan. Zelfonderzoek kan nooit kwaad. Libregts: "Ik heb mezelf afge vraagd, wat ik anders had moeten doen. Er zijn mensen die zeggen dat ik dat akkevietje met Gullit sneller uit de wereld had moeten helpen en dat ik de pers beter had moeten in pakken. Mijn hemel, ik denk dat ik wel vijf of zes keer met Gullit heb gesproken. Maar iedere keer weer kwam men op die zaak terug en m'n woorden werden altijd verkeerd uitgelegd. Als Michels zegt dat hij de bobo's tijdens het EK heeft ge- - bruikt en misbruikt, lacht iedereen. Als ik wat zei, volgde er altijd een stekelige en onaangename reactie. Op den duur ga je je dan afsluiten. Krediet Ik heb me steeds voorgehouden: zorg datje wint, dan krijg je vanzelf meer krediet, maar zelfs dat bleek niet waar te zijn. Onder de Neder landse voetbaljournalisten lopen een heleboel glibbers rond. Er zijn trainers, die als ze door Johan Derksen worden afgemaakt, zeg gen: Ga je mee, Johan, dan gaan we een pilsje drinken. Dat kan ik niet. Daar heb ik te veel eergevoel en te veel zelfrespect voor. Als ik er wel aan meegedaan had, zou ik me niet prettig gevoeld hebben. Dan zou ik mezelf niet meer zijn geweest". Libregts: "In de eerste plaats dat het aan de top nog harder en on menselijker toegaat dan ik al wist. Het is een bekend gegeven datje op je prestaties wordt beoordeeld en veroordeeld, maar nu is gebleken dat spelers en pers gezamenlijk voor een onwerkbare situatie kun nen zorgen. De macht van de spe lers en de media neemt toe en de on macht van het bestuur wordt steeds groter. De sportieve belangen wor den hoe langer hoe meer door de commerciële belangen verdrongen. In een lezing heeft Mart Smeets te recht opgemerkt dat de populaire jongens, de trainers met de vlotte babbel, een duidelijk voordeel heb ben boven de bekwame, nuchtere vakman". "In de persoonlijke sfeer heb ik de juistheid ervaren van het gezegde dat je in slechte tijden je vrienden leert kennen. Michels heeft gezegd dat hij de beslissing van het sectie- bestuur over mij als een persoonlij ke nederlaag beschouwt. Ik denk dat hij voor zichzelf het gevoel heeft dat hij tekort geschoten is, dat hij niet alles heeft gedaan om mij te steunen. Dat vind ik zelf ook. Toen Gullit in Nieuwegein naar hem toekwam en zei dat de spelers niet met mij wilden doorgaan, had hij drie dingen kunnnen doen. Hij had Gullit weg kunnen sturen, hij had kunnen zeggen: ik zal met Libregts nog eens bekijken wat er niet goed is aan het Pact van Oegstgeest of hij had de hele groep bij elkaar kunnen halen, zodat iedereen zijn zegje had kunnen doen. Dat Van Basten later zo hard naar Michels is uitgevallen heeft mij niet verbaasd. Als je de spelers hono reert in hun wens om mij weg te stu ren, moet je consequent zijn en ze ook betrekken bij de kwestie van de opvolging. Dat dit zou gebeuren, heb ik het sectiebestuur voorspeld. Het ging er niet alleen om dat Lib regts weg moest, Cruijff moest ko- Complot Dat er sprake was van een com plot, bleek uit de collectieve aanval op mij rond de wedstrijd tegen Ita lië, toen ik nota bene nog in de ziek tewet liep. Dinsdag een column van Johan Derksen in VI, woensdag het bezoek van Gullit aan Michels en Van Rooijen, donderdagmorgen de kritiek in De Telegraaf en donder dagavond het interview van Barend en Van Dorp met Cruijff in het sportprogramma Match van Vero- nique. Johan deed daarin een paar gewaagde uitspraken. Het was een verkapte sollicitatie. Hij schijnt zelf geschrokken te zijn van zijn uitspraken, want hij is een paar dagen later op zijn woor den teruggekomen. Hij wilde niet over mijn rug heen bondscoach worden. Volgens een bericht van Derksen in VI zou hij me bellen om eventuele misverstanden uit de weg aar dat telefoontje moet ik nog krijgen". Libregts is het meest teleurgesteld in het bestuur betaald voetbal. "Van spelers is bekend dat ze draaikon ten zijn, maar van het bestuur had ik een andere houding verwacht. Ik vind het een kwalijke zaak dat men een van zijn belangrijkste werkne mers zo gemakkelijk heeft laten val len en in zijn hemd heeft laten staan. Men heeft, toen Gullit kwam klagen, verzuimd de geest in de fles te houden. Anders gezegd: men heeft niet alles gedaan om mij te be schermen en te verdedigen. Men heeft mij gesuggereerd dat ik de eer aan mezelf moest houden en dat ik m'n hernia-operatie als alibi moest gebruiken om op te stappen. Dat neem ik het sectiebestuur zeer kwa lijk". Kwalijk Ben je ook teleurgesteld in je ou de Excelsior-vriend Jaap Bonten bal? Libregts: "Ik weet niet hoe Bon tenbal zich in het sectiebestuur heeft opgesteld. Ik weet niet of hij daar voor me heeft gevochten. Ik neem het hem wel kwalijk dat hij zich op de zaterdag dat het sectiebe stuur besloot om een regeling met mij te treffen als boodschappenjon gen heeft laten gebruiken. Het was kennelijk de bedoeling dat hij op het gemoed van een ouwe gabber moest gaan werken. Jaap heeft zich laten piepelen. Dat heb ik hem ook verteld. Toen hij me op die bewuste zaterdag bel de, hem ik meteen gezegd dat hij zich niet door de andere heren moest laten sturen. Dat heeft hij toch gedaan. Hij kwam hier met knikkende knieën binnen om te vertellen dat er een koninklijke re geling getroffen moest worden. Hij was blij, toen ik aan het eind van het gesprek zei dat de heren dan maar moesten komen vertellen wat die regeling inhield. De volgende dag hoorde ik in het gesprek met Van Rooijen en Smits dat ze me met een fooi wilden afschepen. Een halfjaar salaris plus de WK-premies. Later is er in het sectiebestuur gesproken over een verdubbeling van de af koopsom, maar die mededeling heeft mij nooit bereikt, omdat de fax in Zeist kapot was". Goodwill De hele affaire heeft diepe wonden bij Libregts geslagen, maar uit de talrijke ingezonden stukken in de dagbladen en uit de reacties, die hij persoonlijk heeft ontvangen, blijkt dat hij in den lande veel goodwill heeft gewonnen. Hij heeft tientallen uitnodigingen gekregen om lezin gen te houden over 'teamwork en selectie', om toernooien en winkels te openen en om prijzen uit te rei ken. "De mensen hebben bewonde ring voor de wijze waarop ik strijd heb geleverd, ze vinden dat ik me keurig heb gedragen en ze stellen me ten voorbeeld aan de jeugd. Dat is allemaal leuk en aardig, maar dat neemt niet weg dat er veel schade is toegebracht aan mijn reputatie als trainer. In het buitenland hebben ze alleen gelezen dat ik weggestuurd ben door de spelers. Ik vertrouw er op dat ik straks weer aan de bak kom, maar dat zal misschien niet zijn in de functie die ik me had toe gedacht". Ga je nog naar Italië? Libregts: "Nee, de maand juli zal ik hard nodig hebben om aan een nieuwe baan te komen. Bovendien ben ik verplichtingen aangegaan met de GPD-bladen om als colum nist te fungeren". Libregts, na enige aarzeling: "Met gemengde gevoelens. Na alles wat zich heeft afgespeeld is het toch niet zo gek, dat ik wel eens hoop dat ze op hun bek vallen, maar anderzijds is het goed voor het Nederlandse voetbal dat het Oranje-team daar goed presteert. Ik zal een aantal fi guren kritisch volgen, maar ik besef tegelijkertijd dat ik mezelf in be dwang moet houden. Dat lukt me wel. Zolang de zaak onder de rech ter was, heb ik m'n kaken goed op elkaar gehouden. Dit verhaal mocht pas gepubliceerd worden na de uit spraak van de kantonrechter". "Er is veel schade toege bracht aan mijn reputa tie als trainer. In het bui tenland hebben ze alleen gelezen dat ik wegge stuurd ben door de spe lers".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 25