LEIDSCH DAGBLAD EXTRA SMeer Bush zwicht voor druk Gorbatsjov na NODIG! Verpleging wijst bod af OPRUIMING bij Gorbatsjov: 'Europese Raad' over Duitsland laten waken ^PE LEEUW Vaals wapent zich tegen 'invasie' 420 zigeuners Ritzen tornt aan beurzen ZATERDAG 2 JUNI 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39256 Prijs fl. 1,35 NAARDEN (ANP) - Een leraar die betrokken was bij het opstel len van het eindexamen geschie denis heeft op school zijn eigen leerlingen over de inhoud van dat examen geïnformeerd. De leraar gaf de eind-examenkandidaten 'directe aanwijzingen'. Een woordvoerster van het bestuur van de school waar de leraar les geeft, de Ministerparkschool vo« >r christelijk mavo in Naarden, dee.- de dit gisteren mee. De leraar, één van de leden van de Centrale Eindexamencommis sie Vaststelling Opgaven (CEVO) voor het vak geschiedenis, liet zijn leerlingen in hun boeken de passages aanstrepen die voor het eindexamen belangrijk waren, al dus de woordvoerster. Zij wilde Docent met verlof Leerlingen examenvragen toegespeeld verder alleen kwijt dat dit 'klassi kaal' is gebeurd. Een woordvoerster van het mi nisterie van onderwijs bevestigt het gebeurde. De Inspecteur voor het Voortgezet Onderwijs heeft het examen van 45 leerlingen on geldig verklaard, aldus deze woordvoerster. Het betreft alle leerlingen van de Ministerpark school die op dinsdagmiddag 22 mei geschiedenisexamen hebben gedaan. Deze leerlingen krijgen op donderdag 14 juni geen diplo ma. In plaats daarvan moeten zij het examen op vrijdag 15 juni overdoen. Het bestuur heeft de leraar met ziekteverlof gestuurd. Hem is ver der een spreekverbod opgelegd omdat hij ook de inhoud van het herexamen kent. Het schoolbe stuur overweegt verdere maatre gelen tegen de leraar, aldus de woordvoerster. Zij wilde niet in gaan op de vraag of het bestuur de leraar zal ontslaan. De woordvoerster van het mi nisterie kon niet vertellen hoe de inspectie het optreden van de le raar heeft geconstateerd. VALKENBURG - De open dag van het marinevlieg- I kamp Valkenburg - de eerste ruim 30 jaar - heeft giste ren een enorme belangstelling getrokken. Volgens de marine hebben ongeveer 20.000 mensen het evenement bezocht. De Katwijkse politie houdt het op 13.000. De dag, gehouden ter gelegenheid van het 50-jarig be staan van de squadrons 320 en 321, verliep probleem loos. De marine noemt het evenement een succes en overweegt het over twee jaar te herhalen tijdens het 75- jarige bestaan van de Marine Luchtvaartdienst. De bezoekers konden tijdens de open dag de vliegtui gen bezichtigen die op het marinevliegkamp in ge- WASHINGTON (AP) - Sovjet-president Gorbatsjov heeft gisteren een nieuwe 'Raad van heel Europa' met Amerikaanse en Sovjet-deelname voorgesteld om de toekomstige militaire positie van het verenigde Duits land uit te werken. VS-president Bush heeft niet afwijzend op het voorstel gereageerd. De komende weken nemen de ministers van buitenlandse za ken en diplomaten van beide landen het voorstel nader onder de loep. Van de door Gorbatsjov voorgestelde raad moeten alle 35 landen die nu deelnemen aan de Conferentie over Veiligheid en Samenwerking in Euro pa (CVSE) lid worden. De leiders van die landen zouden minimaal eens per jaar bij elkaar moeten komen, de ministers van buitenlandse zaken vaker. Gorbatsjov wil dat de raad een permanent secretariaat krijgt en dat er cen tra komen voor conflict- en crisisbeheersing, die zowel politiek als militair van aard zijn. Gorbatsjov verklaarde nog dat Bush een starre positie inneemt door vast te blijven houden aan het Duitse NAVO-lidmaatschap, maar heeft er geen bezwaar tegen dat de VS militair aanwezig blijven in Europa en Duitsland. Handelsverdrag en wapenakkoord WASHINGTON (GPD) - Op het allerlaatste moment zijn de presidenten Bush en Gorbatsjov het gisteren eens gewor den over de hoofdlijnen van een verdrag dat de verminde ring met 30 procent regelt van kernwapens voor de lange af stand. Ook op de valreep gaf president Bush gistermiddag laat toe aan de druk die door Gorbatsjov op hem was uitge oefend om akkoord te gaan met een handelsverdrag tussen de twee landen. THIJS LIBREGTS verbreekt de stilte. De aan de kant gezette bondscoach van het Nederlands elftal lucht vandaag zijn hart exclusief in Extra. "Het gaat er aan de top nog harder en onmenselijker aan toe dan ik al wist", zegt hij ondermeer. "Ik heb gezaaid, maar ik mag niet oogsten". Wie was de ware CHARLIE CHAPLIN. Was hij de zwerver die hij uitbeeldde in zijn films, de rokkenjager waan/oor hij werd versleten, of de geheime geldschieter van communistische bewegingen in de VS?. Na de revolutie negeren de OOSTDUITSERS de produkten uit eigen land. Stripfiguur cursusleider voor WASSERIJPERSONEEL. DENKWIJZER: Ziekmakende stilte. DE LAKENHAL in de oorlogsdagen'Ze hadden me voor een boterham het Laatste Oordeel gegeven. Een nostalgisch hoogtepunt - zeker voor de reünisten van de jubilerende squadrons - was de vlucht van een oude Mitchell B25. De twee squadrons zijn na hun op richting op 1 juni 1940 met dit type vliegtuig begonnen en hebben het gedurende de hele Tweede Wereldoorlog gebruikt. Het toestel dat gisteren tijdens de open dag was te bezichtigen was daags ervoor uit de Verenigde Staten overgevlogen. (zie verder pagina 17) (foto Holvast) COCAÏNEVANGST - De politie van Utrecht heeft gisteravond in een woning in die stad een partij van dertig kilo cocaïne gevonden. Het gaat volgens de politie om een nog onbewerkte partij uit Colom bia. De handelswaarde ligt rond de drie miljoen gulden. Zeven mannen (Spanjaarden en Colombianen) en een Nederlandse vrouw zijn aange houden. Kabinet wil gesprek; hardere acties op til DEN HAAG (GPD) - Het kabinet is bereid om ongeveer 150 miljoen gulden extra vrij te maken voor de gezondheidszorg. Het geld zou met name besteed moeten worden aan verlichting van de werkdruk voor de verpleegkundigen en bejaarden- verzorgers. De Nationale Zieken huisraad en de bonden van zieken huispersoneel hebben teleurgesteld gereageerd. Volgende week komen er hardere acties. In het kabinet werd gisteren be sloten het extra geld nu nog niet op tafel te leggen. Dat zal pas over on geveer een maand gebeuren. Eerst willen de ministers De Vries (socia- le zaken) en d'Ancona (WVC), te za- men met staatssecretaris Simons (volksgezondheid), werkgevers en vakbonden in de zorgsector, tot een meerjarenafspraak zien te komen. Zo moeten loonconflicten zoals die zich in 1989 en dit jaar voordeden, in de toekomst worden vermeden. De uitnodiging voor dat gesprek gaat komende week uit. Na afloop van het kabinetsberaad zei Simons dat het kabinet een 'open' gesprek wil, dat naar zijn me ning zeker enkele weken gaat 'aan slepen'. Het accent zal moeten lig gen op verlichting van de werkdruk en verbetering van de kwaliteit van de zorg, aldus Simons. Beide zaken gaan voor het kabi net boven inkomensverbetering. 'Naar de mate van het mogelijke' wil het kabinet proberen de pen sioenpremie van werkgevers in de zorgsector te verlagen. Het geld dat dan vrijkomt, kan gebruikt worden voor maatregelen om de werkdruk te verlagen en salarisverbetering. Overigens moeten werkgevers en vakbonden, als bestuurders van het pensioenfonds PGGM, zelf beslis sen over de daling van de premie. Mocht aan het eind van alle ge sprekken blijken dat er knelpunten overblijven "in financiële zin" dan wil het kabinet bezien of daaraan iets gedaan kan worden. Hiervoor is de 150 miljoen uitgetrokken. Voorzitter G. van Veldhoven van de ziekenhuisraad ziet niets in de plannen. "Er zit geen enkele bewe--. ging in. Ik vraag me af of men zich in Den Haag wel realiseert dat we op dit moment een van de ernstigste arbeidsconflicten sinds de oorlog meemaken in een sector die dat he lemaal niet kan hebben". De FNV-bond AbvaKabo zal ze ker deelnemen aan het overleg, maar wel met de kanttekening dat "daar een prijskaartje aan hangt", aldus een woordvoerder van de bond. "We gaan intussen door met de acties, net zolang totdat er een aanvaardbaar resultaat". De CNV- bond CFO zegt dat de bonden "al wekenlang worden zoet gehouden met de belofte dat we aan overleg mogen deelnemen. Het kabinet moet nu maar eens met iets con creets komen, want hier hebben we niets aan", aldus bestuurder D. Eer-. land-Van Vliet. ZEG MAARfMy TEGEN 'IT KAMSTEEG OCCASION Vrij koel graden. Matige westenwind, aan de kust en op het IJssclmccr af en toe krachtig. De vooruitzichten voor zondag tot en met woensdag: Wisselvallig weer. Af eni toe zon, maar ook een enkele bui. Middagtcmpcratuur ongeveer 20 gra- 48 PAGINA'S SCHOENEN Wij openen een nieuwe zaak in HEEMSTEDE en gaan vertouwen in Oegstgeest! Daarom beginnen wij onze opruiming op WOENSDAG 6 juni. Dinsdag 5 juni de gehele dag gesloten Oegstgeest: Kempenaerstraat 4, telefoon 071- 173195 Voorschoten: Kerkplein 1a, telefoon 01717-7825 Haarlem: Wagenweg 130, telefoon 023-313711 Heemstede: Binnenweg 109 (vanaf augustus) Verbetering van de handelsbetrek kingen was vanwege de doodzieke Sovjet-economie een van de belang rijkste doelen die Gorbatsjov tij dens de top in Washington hoopte te bereiken. Het handelsakkoord houdt de nu mogelijke laagste in voertarieven in voor de Sovjetunie, maar niet de allerlaagste, die gelden voor landen die de status hebben van meest begunstigde handelsna tie van de VS. Bovendien moet het akkoord nog worden goedgekeurd door het Congres, waarbij veel zal afhangen van de verdere houding van Moskou tegenover Litouwen, terwijl eerst ook nog een aantal wet telijke beperkingen op de handel met de Sovjetunie moet worden op geheven. De concessie van Bush over het handelsakkoord kwam geheel on verwacht, net zo onverwacht als de op het laatste moment gerezen me ningsverschillen over het kernwa pen-akkoord. Enkele uren voor de presidenten deze principe-overeen komst zouden tekenen, moesten hun ministers van buitenlandse za ken, Baker en Sjevardnadze, terug naar de onderhandelingstafel. Wat de presidenten gisteravond tekenden, komt neer op een inten tieverklaring om nog dit jaar het zo genaamde Start-akkoord te teke- Een vergelijkbare verklaring werd getekend over de beperking van de conventionele (niet-nucleai- re) wapens in Europa. Bush zei dat - de twee supermachten met de ver klaring versnelling van de nu lopen de onderhandelingen over conven tionele ontwapening hopen te be reiken. Behalve de gezamenlijke verkla ring over Start en conventionele ontwapening was dat ook een ver drag over chemische wapens, dat inhoudt dat de twee landen zullen stoppen met de produktie van deze wapens, en vóór het jaar 2002 bijna al hun gifgassen zullen vernietigen. Ook werden overeenkomsten on dertekend over de beperking van kernwapenproeven, een luchtvaart- verdrag, een verdrag over explora tie van de zeebodem. Maar de grote prijs voor Sovjet leider Gorbatsjov was, dat presi dent Bush zich bereid verklaarde een handelsovereenkomst met de Sovjetunie te tekenen. Gorbatsjov en zijn medewerkers hadden hard voor de ondertekening van zo'n ver drag gevochten. De tekst van dat verdrag is al weken rond, maar rati ficering was steeds uitgebleven om dat de Sovjets niet wilden toegeven aan bijkomende eisen die de Ameri- i kanen stellen. (pagina 7: Sovjetunie niet van chemische wapens af) Rijnsburgerweg 100 2231 AG Rijnsburg Tel.: 01718-51616* Fax: 01718-31903 BEDRIJFSZEKER ONDERDAK! li VAALS (GPD) - Vierhonderd- twintig in West-Duitsland verblij vende zigeuners proberen Tweede Pinksterdag Nederland binnen te komen via de grens bij Vaals. Voor zitter Rudko Kawczynski van de Westduitse Unie van Zigeuners heeft dat aangekondigd. Hun asie laanvragen in West-Duitsland tot in hoger beroep afgewezen en uitzet ting hangt hen boven het hoofd. Burgemeester M.P.A. Damen van Vaals heeft gezegd dat de groep niet zal worden toegelaten in Neder land. "Voldoende marechaussees van de brigades Heerlen en Maast richt zijn maandag in staat een ef fectieve blokkade op te werpen voor hen die geen geldig reisdocu ment bezitten", aldus Damen. De groep, variërend in leeftijd van anderhalve maand tot vijftig jaar, arriveerde gisteren te voet vanuit Düren in een sporthal in Eschweiler, waar dertig vrijwilli- Britse soldaten gedood bij aanslagen LONDEN (AFP/Rtr) - Binnen een paar uur zijn gisteravond aanslagen op Britse soldaten uitgevoerd zowel in Groot-Brittannië zelf als in de Bondsrepubliek. In Dortmund werd een nugoor doodgesohoten toen hij 's avonds met zijn vrouw in de auto thuis kwam. Eerder op de avond werden in Groot-Brittannië een recruut ge dood en twee anderen gewond bij een aanslag op een station in Lich field, 160 kilometer ten noordwes- Londen. gers van hulpdiensten hen opvin gen. Driekwart van de groep bestaat uit kinderen tot vijftien jaar. Het Westduitse Eschweiler is de zoveel ste rustplaats in de al weken duren de zwerftocht van de groep die op 27 april dit jaar met een omvang van 35 zigeuners in Bremen begon. Met de mars wil de groep zijn er gernis tonen over het Westduitse beleid ten aanzien van toelating van zigeuners. "Nota bene het land dat ons volk in de Tweede Wereldoor log voor tachtig procent heeft uitge roeid, heeft ons geen enkele kans gegeven in dit land te leven", zei Kawczynski gisteren. "Maandag zullen we de Nederlandse grens bij Vaals passeren. Hoe dan ook". De 420 zigeuners die hun heil in Nederland willen zoeken, hebben allen twee tot drie jaar geproce deerd in West-Duitsland te mogen verblijven. Allen lopen volgens Kawczynski op zak met een bevel tot uitzetting. Met hun 'vlucht' naar Nederland willen de zigeuners de aandacht vestigen op het naar hun idee ontoelaatbare Westduitse asiel beleid. DEN HAAG (GPD) - Minister Rit zen (onderwijs) heeft het kabinet voorgesteld blijvend 500 tot 600 mil joen gulden te bezuinigen op de uit gaven voor de studiefinanciering. Op deze manier wil hij een deel van de financiële problemen waarmee hij kampt, opvangen. In een omvangrijke nota aan de ministerraad stelt Ritzen drie maat regelen voor: het beperken van het recht op een basisbeurs van zes naar vijfjaar. Voor het ene jaar waarvoor geen ba sisbeurs meer wordt gegeven, moet de student zelf gaan lenen, de basisbeurs wordt niet langer meer jaarlijks opgetrokken met de inflatie, met ingang van 1992 wordt het stelsel van studieleningen door de overheid overgedragen aan een par ticuliere instelling (banken). Er zal dan een marktrente berekend wor den. Het kabinet heeft de plannen gis teren in een eerste ronde bespro ken. Besluiten vielen niet. Dat ge beurt volgende week vrijdag, aldus premier Lubbers na afloop van het kabinetsberaad. "We hebben tot op grote hoogte overeenstemming be reikt wat het moet zijn". GOUD-ZILVER- HORLOC E REPARATIES V.D. WATER JUWELIER Hooglandse Kerksteeg 2 - Leiden (naast onze oude zaak Haarlemmerstraat 181) Verkoop verlovingsringen gouden sieraden - horloges. óók om te weten wie er eerste viool speelt Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat wil ik niet missen! Ik neem een proetabonnement voor 7 weken en betaal slechts 127.50 Ik neem een kwartaalabonnement t 74,15* Ik neem een jaarabonnement 1285.50° Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis1 (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres Postcode LEIDEN rbUCroenoomhallen Haarlemmerweg 41 Tel.: 071-213222 Woonplaats Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. U kunt ook bellen: 071-161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1