'Die oude bommenwerper perst een traan uitje 'Kind willen is bepaalde drang die dwang wordt' Eerste open dag vliegveld Valkenburg sinds 'mensenheugenis' trekt veel publiek STOP ATOOMTAAK MAR\Ne-ORiONS VALKENBURG Na ingrijpende bezuinigingen 11,5 miljoen voor nieuw beleid Kust goed vol met Pinksteren ,:atkkd AG 2 J LAM 199U REGIO PAGINA 17 Voor de 'opengestelde' Orion stond op sommige momenten een rij van 40 tot 50 meter. VALKENBURG - De open dag van het marinevlieg kamp Valkenburg is on danks de grote drukte rustig en probleemloos verlopen. Een verkeerschaos, waar voor de politie enigszins vreesde, is uitgebleven. Het deel van de provinciale SI dat was afgesloten om de be zoekers meer parkeergele genheid te bieden, is uitein delijk bij lange na niet volge- komen. "Kennelijk hebben veel mensen gehoor gegeven aan de oproep om Vooral met de fiets of de bus te komen", aldus een woordvoerder van de Katwijkse politie. Hoeveel mensen er nu precies wer- deri verwacht, konden noch marine noch politie van tevoren zeggen. "Het is de eerste keer sinds 1958 of 1959 - daar zijn de geleerden het nog niet over eens - dat er op Valken burg een open dag is gehouden", verklaarde pr-officier H. Dijkers. "Daardoor is het onmogelijk te schatten hoeveel publiek er op af komt. Maar met 20.000 zijn we heel' tevreden". En 20.000 bezoekers kwamen er ook, zo stelde de marine Veel bezoekers hebben gisteren aan de oproep gehoor gegeven om vooral met de fiets naar Valkenburg te komen. (foto's jan Holvast) achteraf vast. De Katwijkse politie wat irritatie. Maar voor het óverige hield het op 13.000. "Maar het is een is het allemaal betrekkelijk vlekke- ruwe telling, hoor. Ik geef het maar loos verlopen", aldus Dijkers. Van voor wat het waard is". demonstraties tegen de kerntaken De NZH, die de bezoekers van en van de Orions was geen sprake, op naar de SI reed, had haar handen de betoging na van drie actievoer- vol aan de toeloop. Af en toe kwam ders die bij de poort van het vlieg- de pendeldienst vast te zitten in de veld een spandoek onthulden, menigte, waardoor mensen enige De open dag werd gehouden ter tijd in de snikhete bussen moesten gelegenheid van het 50-jarig be- doorbrengen. "Dat leidde soms tot staan van de 'Valkeriburgse' squa *B^^poortv^n^tvlwgveldisgïsterend^o^nïg^LCtïevoerderseenkoi te betoging gehouden tegen de kerntaken van de Valkeburgse Orions. Eén van de jonge bezoekers laat zich de 'uitrusting i reet weer hoe ik het moest bedie nen. Dat was geen enkel punt". Spotters Behalve de oude bommenwerper, trok ook één van de modernere vliegtuigen een enorme belangstel ling. De marine had dit vliegtuig 'opengesteld' voor het publiek. En vele bezoekers hadden er zonder problemen een kwartiertje wachten voor om zo'n toestel eens van bin nen te zien. De rij voor dit vliegtuig had op sommige momenten een lengte van zo'n 40 tot 50 meter. De 'spotters' hadden gisteren een gouden dpg. Zoals Peter Rozendal uit Oss. Gewapend met een notitie blokje liep hij alle vliegtuigen af, om vlijtig de registratienummers te no teren. "Waarom ik dat doe? Gewoon omdat vliegtuigen, militaire vlieg tuigen. me interesseren. Het zijn na tuurlijk ook prachtige stukken techniek. En wat ik met die registra tie-nummers aanmoet? Die schrijf ik thuis op, zodat ik later weet of ik een toestel al dan niet een keer eer der heb gezien". Rozendal, die in 2,5 jaar tijd een klein 1000 registratie nummers heeft verzameld, bleek gisteren niet voor niets naar Val kenburg te zijn gekomen. De 20 vliegtuigen die hij noteerde, waren allemaal 'nieuw'. i helikopterpiloot aanmeten. drons 320 en 321. 's Ochtends vier den oud-leden van deze onderdelen dit jubileum met een grote bijeen komst in één van de hangars van het vliegveld. Daarbij werden de vlie gers herdacht die tijdens de Tweede Wereldoorlog waren gevallen. Als eerbetoon aan hen strooide, op het moment dat de herdenkingsbijeen komst plaats had, een Orion boven de Noordzee bloemen uit. De reünie werd tegen het einde van de ochtend opgeluisterd door een bezoek van Prins Bernhard. Hij had, zo kondigde één van de squa dron-commandanten aan, een grote belangstelling voor de Marine Luchtvaartdienst. En dat bleek. "Hij bleef maar zitten", verklaart Dijkers. En tot vreugde van een aan tal bezoekers van de open dag be sloot hij ook nog tot een bliksembe zoek aan de oude B25 bommenwer per, die buiten op het terrein stond opgesteld. Een lichte chaos was het gevolg, waarbij verscheidene pers fotografen hardhandig opzij wer den gezet door enige oudere dames die deze kans om de prins voor hun camera te krijgen niet onbenut lie ten. Emotioneel De uit de Tweede Wereldoorlog stammende B25 zou ook later die dag voor flinke menigten zorgen. Het toestel - naar Valkenburg gévlo- gen door de 76-jarige Paul van Hes sen. een oud-lid van squadron 320 - bleek zonder meer de grootste be zienswaardigheid van de open dag. En toen het vliegtuig tegen het ein de van de middag naar de startbaan taxiede, om als sluitstuk van de vliegshow het luchtruim te kiezen, werd door een grote drom nieuws gierigen gevolgd. Het publiek liet de spectaculair door de lucht buite lende helicopters even voor wat ze waren, om toch maar vooral te kun nen zien hoe de B25 met veel herrie en gereutel langzaam van zijn plek reed. De vlucht van die oude kist was voor veel reünisten trouwens een emotioneel moment. "Om zo'n toe stel weer over te zien vliegen, dat perst echt een traan uitje oog", ver klaarde oud-320'er H.J.E. van der Kop achteraf. "Maar wat wil je ook. Tijdens de Tweede Wereldoorlog heb ik met mijn bemanningen in dat vliegtuig lief en leed gedeeld. En dat komt dan allemaal weer terug". Zijn collega Van Hessen sprak heel wat laconieker over 'zijn' vlieg tuig. "Toen ik er vandaag in vloog, was alles meteen weer heel ver trouwd. Hoewel ik er vele tientallen jaren niet in heb gezeten, wist ik di- Provincie reserveert veel geld voor natuur en milieu i Frans Helmerhorst onderzoekt een zwangere vrouw met een echograaf. DEN HAAG De provincie Zuid- Holland investeert tot 1994 11,5 mil joen gulden in natuur en milieu, ou deren/zorgbeleid, cultuur en groen voorzieningen in de Randstad. De investering kan plaatshebben dank zij ingrijpende bezuinigingen, zegt de provincie in haar voorjaarsnota 1990. Nog dit jaar komt er al negen ton beschikbaar. Bijna de helft wordt aangewend voor natuur en milieu. Er komt een scherper toezicht op de naleving van verordeningen die hiervoor van kracht zijn. Strenger wordt het beleid ook voor lozingen in het oppervlaktewater terwijl ex tra aandacht uitgaat naar het bewa ken van de kwaliteit van waterbo dems. Problemen met het verwijde ren van baggerspecie en het vinden van plaatsen om dit te storten han gen daar nauw mee samen. Voorts wordt de interne milieuzorg bij be drijven gestimuleerd. Voor ouderenbeleid is twee ton uitgetrokken en een ton voor groen voorzieningen zoals wandel- en ka noroutes. Een deel van het geld wordt ingezet voor het begin van een provinciaal bosbeleid. Het Leidse gynaecoloog, juriste en seksuoloog schrijven boek over problemen onvruchtbaarheid LEIDEN - "Onvruchtbaarheid kan de sterkste verhoudingen in een huwelijk kapot maken. Het verpest je leven, het beïnvloedt je zelfvertrouwen, je werk, je carrière, je verhouding met je vrienden en familie en het beïnvloedt vooral je seksuele leven. Je eindigt met het gevoel datje een totale mislukking bent". Zo beschrijft een vrouw haar gevoelens over het uitblijven van een zwangerschap in het boek 'Rond Onvruchtbaarheid'. Negen jaar lang probeerden zij en haar man tevergeefs een baby te krijgen. Uiteindelijk gaven zij na een miskraam, een buitenbaarmoederlijke zwangerschap, twee operaties, ettelijke on derzoeken en kuren, mislukte plannen voor een adoptie en een zevenhonderd zoveelste plaats op de wachtlijst voor een in-vitro-be- vruchting (reageerbuis) de hoop op. Het boek 'Rond Onvruchtbaarheid' is een produkt van drie schrijvers: de Leidse vrou wenarts F. Helmerhorst, de huisarts-seksuo- loog J. Moorse en de juriste A. Broekhuijsen- Molenaar. Zij beschrijven wat medisch wel en niet kan en wat de juridische consequen ties zijn. Antwoord geeft het boek op de vraag welke wetenschappelijke inzichten er zijn en of artsen wel direct met onderzoeken en behandelingen moeten beginnen. Een Engels onderzoek, vergelijkbaar voor Nederland, heeft aangetoond dat één op de zes paren de hulp van een specialist inroept, omdat er problemen met de vruchtbaarheid zijn. De meeste stellen (ruim 70 procent) wa ren bezig met hun eerste kind. Geen goede eisprong, een beschadigde eileider en een slechte kwaliteit van het sperma waren de oorzaak. In bijna eenderde deel van de geval len kon de onvruchtbaarheid niet worden verklaard. Eén jaar Onvruchtbaarheid. Wanneer is daarvan sprake en wanneer begint de arts met zijn behandeling? Frans Helmerhorst, gynaeco loog in het Academisch Ziekenhuis Leiden, zegt dat er over onvruchtbaarheid wordt ge sproken als een paar binnen een jaar geen kinderen heeft terwijl ze het wel proberen. Pas als er intensief met de huisarts contact over is geweest en de mogelijkheden tot on derzoek zijn uitgeput, komt de vrouwenarts in beeld. Eerst kijkt hij dan of er bij de vrouw een eisprong is en of het zaad van de man goed is. "Mankeert daar niets aan", zegt Hel merhorst, "dan moet je die mensen de tijd gunnen zwanger te worden. Zoiets kan maar één keer per maand, dus is er dertig procent kans. Gun ze die tijd en breng geduld op. Al leen moet je het wel met het paar bespre ken". Lukt het niet, dan begint de behandeling. Een behandeling die eindigt bij een in-vitro- fertilisatie (reageerbuisbaby). Hiertoe wordt echter pas overgegaan als de indicatie daar toe aanleiding geeft. Het is het allerlaatste middel. De reageerbuisbèvruchting komt pas na een jaar of drie, vier in beeld. Zo'n bevruchting kan echter ook niet aan slaan. Wat dan? "Dan vertel ik de mensen dat er in Amerika, Engeland en België mi cro-manipulatie wordt toegepast. Eén spermazaadje wordt dan, onder de micro scoop, door de wand van een eicel geprikt. Komt de bevruchting tot stand, dan wordt het embryo in de baarmoeder terugge plaatst". Scepsis Helmerhorst kijkt met de nodige scepsis naar deze behandeling. "Want het is er wéér een", zegt hij. "Je geeft de mensen hoop. Maar wat in de meeste gevallen overblijft, is teleurstelling. In Nederland wordt deze techniek nog niet toegepast. Een ethische commissie moet zich er nog over uitspreken. Ik verwacht wel dat die mogelijkheid straks in Nederland ook komt". Kinderloos blijven is voor veel paren een groot probleem dat enorm ingrijpt op het welzijn van man en vrouw. "Kinderen krij gen is een bepaalde drang", aldus Helmer horst. "Als dat niet lukt, wordt het een dwang, wordt het te geforceerd. Het speelt niet alleen in je persoonlijke leven. Je relatie kan zodanig veranderen dat er professionele hulp voor herstel nodig is. De huisarts moet dat herkennen en in goede banen leiden. Die problematiek loopt als een rode draad door het boek, omdat zij zo belangrijk is. De arts moet vooral luisteren en kijken naar wat er aan de hand is. Niet zo maar een recept ge ven en de 'patiënt' na vijf minuten weer op straat zetten". De patiënten hebben te allen tijde recht op goede en eerlijke informatie. Zeker als ze bij een specialist komen. Helmerhorst: "Je kunt ze niet een foldertje in de hand drukken en wegsturen. Daar moet je met hen over pra ten. Duidelijk maken wat er gaat gebeuren. Dan kunnen ze zelf een beeld vormen. En krijg je met donorschap of het bewaren van eicellen te maken, dan komen er juridische aspecten om de hoek kijken. Daarvan moet je op de hoogte zijn zodat je op de zaak kunt inspelen. Wat wij met 'Rond Onvruchtbaar heid' hebben gedaan is een soort wegwijzer maken voor de patiënt waarmee ze zoal reke ning moeten houden". Bronbos bij Zoetermeer krijgt prio riteit. Voor eenmalige projecten trekt de provincie een kleine twee mil joen gulden uit in 1990. Ruim een half miljoen daarvan gaat naar na tuur en milieu. Er komen projecten om afval te voorkomen danwel te hergebruiken en het verstrekken van milieuvergunningen wordt ver beterd. Bovendien komen er nor men aan de hand waarvan een oor deel kan worden gegeven over de kwaliteit van het milieu. Het oude renbeleid krijgt 275.000. Een deel ervan wordt besteed aan een project dementie. Honderd jaar geleden stond er in de krant: - Twee pikeurs van het kasteel Chandui, in het Fransche depar tement Ome, lieten dezer dagen een aantal jachthonden in de Iton baden. Twee koppels, door den sterken stroom meegsleept, liepen gevaar te verdrinken en de beide mannen, 29 en 17 jaren oud, sprongen ze na, met het treurige gevolg, dat allen teza men omkwamen. - De hoogste prijs, ooit besteed voor het werk van een nog le vend schilder, is die, welke dezer dagen voor Meissonier's „1814" werd gegeven. Het doek stelt Na poleon voor te paard, omringd van zijne generaals, op den avond vóór den dag, waarop hij afstand moest doen van den troon. De heer Delahaute kocht het schilderij voor 500,000 fr. en verkocht het dadelijk daarna aan den heer Chachard, voor malig directeur van de Louvre- magazijnen, voor 850,000 fr. Het stuk is 75 bij 50 cM. groot en werd in 1864 geschilderd. Vijftig jaar geleden: - De tienjarige Jacob Kuyt is-te Katwijk aan Zee aan een groot gevaar ternauwernood ont snapt. Toen hij met een vriendje speelde in een schuilloopgraaf in de duinen nabij de barakken, stortte, doordat één der zand zakken leegliep, een gedeelte der loopgraaf in, met het gevolg dat hij door zand en balken werd be dekt. Zijn vriendje ging hulp ha len, doch drie toegesnelde arbei ders konden Jacob niet bevrij den. Zij riepen de Duitsche sol daten in de nabijheid te hulp en nu gelukte het 't slachtoffer te be vrijden. De jongen had slechts eenige schrammen opgelopen. Zij dit een waarschuwend voor beeld voor andere kinderen! KUST- EN BOLLENSTREEK De kust- en bollenstreek zit het pinksterweekeinde goed vol, zeggen de VW's. Opmer kelijk veel "Nederlanders brengen de komende feestda gen door in Noordwijk, maar Duitsers blijven, net als in alle andere plaatsen, in de meer derheid. Of alle bedden in hotels, pensions en bij particulieren bezet zullen zijn is voor een groot deel afhankelijk van het weer. De VW's zeggen nogal, wat telefoontjes te hebben ge had van mensen die aarzelen. De weersvooruitzichten zijn niet zo best, de temperatuur zal rond de 17-18 graden lig gen. Veel mensen hebben nog niet besloten of zij richting kust zulen afreizen. De kampeerterreinen in Noordwijkerhout zullen het bordje 'vol' ophangen, zegt de plaatselijke WV. Veel mensen gebruiken het pinksterweek einde om de tent of caravan even te 'luchten' als voor proefje voor de grote vakantie. Posteractie om werk Visio voor slechtzienden en blinden te steunen LEIDEN/REGIO - Enkele duizen den posters moeten in de provincie Zuid-Holland bekendheid geven aan het werk van Visio, Regionale Instelling Zuid-West Nederland. Vi sio is in Zeeland begonnen met een posteractie om meer bekendheid te geven aan het werk van dé instel ling: het op allerlei manieren helpen van slechtzienden en blinden. De tweede provincie waar Visio werkt, Zuid-Holland, is nu aan de beurt. De affiches worden dezer dagen bij huisartsen, maatschappelijk werk, kruisverenigingen en derge lijke verspreid in Lisse, Sassen- heim, Katwijk en Noordwijk. In de loop van de komende weken wor den alle gemeenten in de provincie van de poster voorzien. Visio wordt als instelling gefinan cierd door de Algemene Wet Bijzon dere Ziektekosten (AWBZ). Men verzorgt de voorlichting, geeft ad viezen, doet aan onderzoek en ver zorgt revalidatie aan blinden en 'slechtzienden. Er wordt bij voor beeld geleerd hoe een slechtziende of blinde kan koken, sporten en de geleidestok moet hanteren. Verder worden ouders geholpen bij de op voeding van een slecht ziend of biind kind.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 17