TAD LEIDEN Vrije slintingstijden cafés pas over jaar Celstraf geëist voor ontucht met dochter en vriendinnetjes Gevangenisstraf voor brandstichting bij AZL 'LEIDEN PROMOTIE' OP VAKANTIE Eerste schaaktoernooi voor vrouwen in Leiden 'Geen kunstenaressen te vinden die zich met de galerie willen bezighouden' s LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 2 JUNI 1990 DEN HAAG/LEIDEN - Te gen een 38-jarige Leidenaar is gisteren door de Haagse offi cier van justitie Meijer twee- ëenhalf jaar celstraf geëist, waarvan zes maanden voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar. De man wordt ervan verdacht meerdere ma len ontucht te hebben ge pleegd met zijn dochter en haar vriendinnetjes. Zijn kind zou bovendien slachtoffer zijn van verkrachting. De man pleegde in 1988 en 1989 ontucht met meisjes van 5, 7, en 8 jaar oud. Enige tijd daarvoor was hij al veroordeeld voor een on- tuchtzaak. Omdat de kans op her haling klein leek en de cel nodig was voor een zwaardere delin quent, was hij vrijgelaten. Kort daarna ging het weer mis. De Leidenaar heeft de ontucht bekend, maar ontkent zijn doch ter te hebben verkracht. Zijn dochter bleef bij hoog en laag vol- 'Ik dronk gewoon door die pillen heen houden dit dit wel was gebeurd, waarop de Leidenaar om een on derzoek van het kind had ge vraagd. Rechter Van Rossum liet duidelijk blijken blij te zijn dat dat niet was gebeurd: "Dat kan je een kind niet ook nog eens aan doen". De rechter zei eerder het kind te geloven dan de Leidenaar zelf. "U heeft alle feiten die u nu be kend, eerder ontkent. Ik heb geen reden om te denken dat dit niet nu ook zo zou zijn. Bovendien heeft u al eerder misdrijven ver zwegen". De Leidenaar had ten tijde van de misdrijven een drankpro bleem. Hij heeft ten overstaan van de politie verklaard dat hij al le keren dat hij kinderen mis bruikte, onder invloed van drank had verkeerd. De rechter twijfel de hieraan. De Leidenaar was on der behandeling van het Consul tatiebureau voor Alcohol en Drugs (CAD) en slikte medicijnen waardoor drank erg misselijk maakt. De Leidenaar verklaarde echter 'gewoon door die pillen heen te drinken'. van de man is opgemaakt, wordt een klinische behandeling voor zijn drankprobleem en de andere psychische problemen aangera den. De Leidenaar bleek dezelfde mening toegedaan te zijn. De officier van justitie meende echter dat opname in een kliniek geen echte straf is. Zij zag er op zich wel het nut van in, maar eiste daarnaast een zware straf. "Er is een enorme schade aangericht aan de kinderen. Zij zullen er ja renlang problemen mee hebben". In het psychiatrisch rapport dat De advocaat van de verdachte trachtte de rechtbank ervan de overtuigen dat verkrachting niet te bewijzen is. "Het kind kan zijn beïnvloed door de techniek van verhoor". Volgens de raadsman is het CAD schromelijk tekort ge schoten. "Zij schreven alleen maar pillen voor, zonder verder met de man aan de slag te gaan". De misdrijven zijn volgens de advocaat maar ten dele aan de man zelf toe te schrijven, omdat hij psychische problemen heeft. Omdat er volgens de raadsman geen geweld is gebruikt - de kin deren beweerden het tegendeel - vroeg hij om een lichtere straf dan bij brute verkrachting gebruike lijk is. De advocaat stelde zes maan den onvoorwaardelijk onder af trek van voorarrest en een jaar voorwaardelijke gevangenisstraf voor. Als bijzondere voorwaarde stelde hij voor dat de Leidenaar zich op laat nemen in een kliniek. De rechtbank doet op 15 juni uitspraak. Buurtvereniging De Put maakt nu ruzie met oppascentrale Mali LEIDEN - De oppascentrale Mali is in conflict gekomen met de buurt vereniging De Put over het gebruik van het voormalig wachtgebouw bij de Morspoort. De ruimte wordt door de gemeente verhuurt aan de oppascentrale die bereid was de ruimte één avond per week af te staan aan de buurtvereniging De Put voor het houden van vergade ringen. De oppascentrale schrijft de ge meente dat van één keer vergaderen per week twee keer vergaderen werd toegestaan, ondanks het feit dat de oppascentrale 's avonds ook allerlei activiteiten heeft. "Omdat wij erg omhoog zitten en op de kortst mogelijke termijn de ruimte willen betrekken, gaven we toe aan de wensen van de buurtvereni ging", aldus de oppascentrale. De zaak is verder uit de hand ge lopen nu de buurtvereniging behal ve 's avonds ook overdag van de 'Uitwerken plan kost nogal wat tijd' LEIDEN - Het duurt nog ze ker meer dan een jaar, mis schien wel twee jaar voordat de sluitingstijden van de Leidse cafés vrij worden ge laten. Hoewel dit punt in het programma van het nieuwe college van B en W staat, vergt het uitwerken van dit voornemen nogal wat tijd. M. Snouck Hurgronje, werkzaam bij de gemeentelijke afdeling be stuurlijke en juridische aangelegen heden, vertelt dat er inmiddels al wel over het plan is gesproken. "Het heeft prioriteit, maar kost nogal wat tijd", aldus Snouck Hurgronje. "Er moet eerst een concept-nota wor den geschreven, die in de commis sie moet worden besproken. Daar na gaat de nota de inspraak in en dan pas kan de gemeenteraad haar vaststellen". Snouck Hurgronje wil zich niet uitspreken over de tijd die nodig is voor de procedure. "Maar het is ze ker niet iets datje van de ene op de andere dag regelt", zegt hij. In ieder LEIDEN - Het was na drie weken buitensporig drankgebruik dat hij in de nacht van 20 op 21 februari dit jaar een fietsenstalling van het AZL in brand stak. "Ik deed het omdat ik compleet in nood zat", lichtte de 53- jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats toe. Hij werd gisteren tot 1 jaar gevangenisstraf veroor deeld waarvan zes maanden voor waardelijk. Hij was ook behoorlijk dronken toen hij de toegangsdeur van ge bouw 45 en de houten wand van de fietsenstalling met petroleum be sprenkelde en met een krant in de brand stak. Volgens officier van jus titie Meijer hadden de gevolgen aanzienlijk kunnen zijn. Vlakbij de toegangsdeur stonden een kostbare desinfecteermachine en computers met een waarde van tonnen. Raadsman mr. G. Velthuis wees er evenwel op dat de werkelijke schade uiteindelijk zeer beperkt was gebleven. De man werd die nacht door beveiligingspersoneel op heterdaad betrapt en de bewa kers konden de brand op tijd blus- Het was de eerste keer dat de man brand had gesticht. Hij heeft inmid dels wel een fors strafblad waaruit blijkt dat hij al enkele keren in de gevangenis heeft doorgebracht voor diefstal, heling en inbraak. Het grote probleem voor de man is zijn alcoholisme. Vele opnames in kli nieken, waaronder een verblijf van maar liefst anderhalf jaar, hebben nooit het gewenste resultaat gehad. Rechter Van Rossum hield hem de gevolgen voor van overvloedig drankgebruik: de ziekte van Korsakov. "Naar dat stadium bent u al een heel eind op weg", zo waar schuwde hij. Volgens het psychia trisch rapport zijn de hersenen van de 53-jarige man al aanzienlijk aan getast. "Als hij zo doorgaat drinkt hij zich binnen korte tijd dood", zo citeerde de rechter uit het rapport. Opname is eigenlijk noodzake lijk, meent de psychiater dan ook. Het is echter twijfelachtig of de man Ziekenomroepen werken samen LEIDEN De ziekenomroep van het AZL zendt op Tweede Pinkster dag van 20.00 tot 22.00 uur een pro gramma uit in samenwerking met het ziekenhuis Sint Anthoniushove in Leidschendam. Het programma is in beide ziekenhuizen te beluiste- Leidenaars met familie of kennis sen in het Leidschendamse zieken hui^, kunnen vanaf een half uur voor de uitzending een plaatje aan vragen bij de AZL-ziekenhuisom- roep. Het telefoonnummer van de studio is 262988. wel zal worden opgenomen, maar ook liet de man blijken daarvan het nut absoluut niet meer in te zien. De rechter zag daarom af van een ge dwongen opname. Wel werd als bijzondere voor waarde gesteld dat hij zich in ver binding stelt met het Centrum voor Alcohol en Drugs van de plaats waar hij na zijn vrijlating gaat wo- geval moet met een termijn van ze ker een jaar rekening worden ge houden. Inmiddels hanteren allerlei kroegbazen al ruimere sluitingstij den, zo kan in de weekeinden wor den geconstateerd. Ook Snouck Hurgronje weet daarvan. "Ik hoor die geruchten in de stad. Maar wij hebben de horeca-ondernemers op een avond laten weten dat het oude systeem nog steeds geldt. En dat het ook zal worden gehandhaafd". Politiewoordvoerder Dick Grave- land erkent dat sommige horeca ondernemers een voorschot nemen op de vrije sluitingstijden. "Maar het voorschot dat men neemt, is te groot", meent hij. "Die houding is niet juist. Er is op dit moment geen sprake van het vrijgeven van de sluitingstijden. Men zal moeten wachten totdat de gemeenteraad een besluit heeft genomen". Zolang die beslissing er niet is, verandert er aan het politietoezicht niets, waarschuwt Graveland. "Het toezicht op de naleving van de slui tingstijden wordt gehandhaafd. We zullen gerichte acties blijven voeren tegen horecagelegenheden", aldus de politiewoordvoerder. De politie komt in actie als er klachten uit de buurt komen of als er veel minderja rigen in de kroegen zijn. Voor vakantiegangers heeft deze krant komende zomer een aardige opdracht: fotografeer in het buitenland verwijzingen naar Leiden of doe zelf aan 'Leiden promotie'. Kortom, volg het voorbeeld van twee Leidse studenten die in de Franse Dordonge een bord plaatsten met het opschrift 'Leiden 995 kilometer' of maak zelf een foto van 'Leiden in het buitenland'. Bijvoorbeeld: u hijst de Leidse vlag op de Parijse Eifeltoren. Of, u ondekt in een klein museum (of op een rommelmarkt) een schilderij 'Gezicht op het Rapenburg'. Stuur uw foto op naar deze krant. De aardigste worden geplaatst. Bovendien ontvangen degenen die de leukste foto's insturen, in september uit handen van burgemeester Goekoop een geldprijs. Daarvan zijn er vier. Een van 150 gulden, een van 100 en twee van 50 gulden. Inzendingen naar de stadsredactie Leidsch Dagblad, Postbus 54,2300 AB Leiden. ruimte gebruik wil maken voor het organiseren van activiteiten voor kinderen uit de buurt. De oppascen trale vindt dit een vreemde zaak omdat er in de buurt al twee sociaal- culturele instellingen zijn, die acti viteiten voor kinderen verzorgen. De oppascentrale schrijft de com missie dat ze zit te springen om de ruimte die hen is toegezegd en dat alleen de buurtvereniging De Put tot dusver dwars ligt. De gemeente wordt gevraagd snel een oplossing te vinden voor de gerezen proble men. "Laat u ons zo spoedig moge lijk toe in de ruimte dan kunnen we beginnen de boel op te knappen. Ouders en kinderen wachten er op", aldus de oppascentrale. Het wachtgebouw is al twee jaar onderwerp van discussie en heeft gedurende die tijd al voor veel pro blemen in de buurt gezorgd. Overlast van Albert Heijn lijkt mee te vallen LEIDEN - De overlast die de nieu we vestiging van Albert Heijn voor de wijk Pancras-West veroorzaakt, lijkt mee te vallen. Dit zegt Marjol ein Gravemeijer, lid van het buurt- comité. "Het is echter nog te vroeg om vast te stellen, of dat ook zo blijft". Toen bekend werd dat de grootgrutter zich aan de Hooigracht zou vestigen, protesteerde de buurt- verening daar fel tegen. Het buurtcomité vindt wel dat de sutuatie rondom de supermarkt be ter kan. "Het bedrijf houdt zich niet altijd aan de tijden die zijn vastge steld voor het laden en lossen. Ook staan er kratten op de stoep waar door voetgangers het trottoir af moeten", zegt Gravemeijer. Diezelfde situatie is onstaan om dat er fietsenrekken op de stoep staan. "De gemeente heeft wel fiet senrekken opgesteld aan de andere kant van het fietspad, maar die wor den niet gebruikt. Die andere rek ken staan namelijk net iets dichter bij de ingang. 'Het gaat goed met het vrouwenschaken' LEIDEN De Leidse vrouwenaf- toernooi v deling van schaakvereninging Op ren. Het is het eerst Eigen Wieken (OEW) bestaat vijf schaaktoernooi in Leiden, jaar en viert dat door op 2 juni een Bij de Leidse Schaakbond (LSB) Galerie Caecilia luidt noodklok LEIDEN Organisatrice van exposities in Galerie Caecilia, M. de Meyere, ziet het niet meer zitten. "Ik stond net op het punt om voor te stellen om de subsi die van de gemeente terug te ge ven. Er zijn geen kunstenares sen te vinden die zich volledig met de galerie willen bezighou den". Zeven jaar geleden werd de galerie opgezet. De expositieruimte be vindt zich op de Caeciliastraat ach ter het K&O, in het gebouw van de Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen. De doelstelling is om jon ge beginnende kunstenaressen ge legenheid te geven tot exposeren. "Misschien is deze doelstelling ach terhaald. Kunstenaars moeten al professioneel zijn als zij beginnen". In het begin waren twintig kun stenaressen enthousiast over het initiatief. De Meyere: "Sinds okto ber 1989 is de groep echter minder enthousiast geworden. De kunste naressen gingen zich met hun eigen exposities bezighouden en er ble ven alleen wat mensen voor de orga nisatie over". i De kunstenaressen zorgden juist voor de contacten met jonge expo santen. Ze gingen naar de Kunstacademie in Den Haag en hadden connecties in de kunstwe reld. "Zelf heb ik ook nog gepro beerd om contacten te leggen. Maar dat lukte niet. Met een organisatie, maar zonder kunstenaressen kom je er niet". Wat er nu in de expositieruimte, hangt weet De Meyere niet. "De vrouwen van de Nederlandse Vere niging voor Huisvrouwen zullen wel iets hebben op gehangen. "Het is een prachtige ruimte en alles is aanwezig. Er hangen rails en spot jes". Schrik Vorig jaar kreeg de galerie een sti muleringssubsidie van de gemeen te Leiden. "Voor de oude groep vrouwen was dat echter te laat", be sluit de organisatrice. De gemeente eiste dat een rechtspersoon in het leven zou worden geroepen, die de subsidie moest gaan beheren. Tot op heden is dat niet gebeurd. "Nie mand wil naar de notaris gaan en dat regelen. Het betekent ook dat zij moet de hele zaak gaan trekken en de meesten schrikken daarvan". Éen van de kunstenaressen uit de bloeitijd van de galerie is Danielle Orelio. Ze maakt werken van ver schillend materiaal en trekt dit jaar van juni tot augustus met een tjalk door Nederland. "Ik heb een redelij ke groot aantal werkstukken aan boord en houd 'open boot' in ver schillende plaatsen". Het verbaast Orelio niet dat het slecht gaat met de galerie. "Het pu bliek kan te weinig inlopen. De ruimte is alleen op zondag geopend en dat bevordert de continuïteit niet. Daar komt nog bij dat we altijd te gast waren bij de Vereniging van Huisvrouwen". Toch heeft de kunstenares zich drie jaar met de groep beziggehou den. "Ik verhuisde in 1984 vanuit Hengelo naar Leiden en vond het leuk om op deze manier sociale con tacten op te doen. Toen ik eenmaal meedraaide, zag ik helemaal geen groei meer. Ik ga economisch met "mijn tijd om en ben er uiteindelijk mee gestopt. Dat wat ik nu doe met mijn boot is veel minder beperkt en veel leuker. Ik heb inmiddels een klantenkring in heel Nederland op gebouwd". te organise- zijn 28 verenigingen aangesloten, maar de schaakvereninging OEW is de enige vereniging in Leiden die voor vrouwen een aparte afdeling heeft. Jan van Erkel van OEW noemt de oprichting van de aparte afdeling naast de gemengde een succes. Ongeveer twaalf vrouwen zijn lid. In verhouding tot de groep van vijftien tot twintig mannen bij de club, is dat aantal redelijk veel. Gezelligheid Volgens Jan van Erkel van OEW hebben vrouwen wel belangstelling voor schaken, maar zijn ze niet zo prestatiegericht aan het schaken als mannen. "De vrouwen die bij ons spelen spelen vooral voor de gezel ligheid. De eerste drie kwartier krij gen ze instructie en spelen daarna competitie". Voor het toernooi is ook de Am sterdamse vrouwenschaakvereni ging Chesspot uitgenodigd 'om het niveau te verhogen'. Jeanne Potters heeft die vereniging zeven jaar gele den opgericht en inmiddels zijn er dertig tot veertig vrouwen op de schaakavond aanwezig. Potters: "Onlangs hebben leden van Ches spot in een vrouwenschaaktoernooi in Nunspeet de eerste drie prijzen in de wacht gesleept. Maar we hebben echter geen toppers zoals Ada van der Giessen of Heieen de Graaf in de vereniging". Voorstander Ada van der Giessen, topschaakster en in 1973 Nederlands kampioene is ook voorstander van aparte vrou wenclubs. "Ik ben op dit moment nog wel lid van een club, maar doe niet meer aan topsport. Ik ben druk met mijn functie als bestuurslid bij de KNSB, met mijn werk en met mijn kinderen" Volgens haar heeft het schaken bij een aparte vrouwenclub voorde len. "Ik heb wel eens een vrouw ge zien bij een gemengde club die tel kens verloor. Ze kwam telkens blij moedig terug. Uiteindelijk haken die vrouwen na verloop van tijd toch af. Als je jong begonnen bent met schaken en de techniek goed beheerst is het leuk om in een ge mengde groep te schaken. Anders is het misschien toch beter om eerst wat ervaring op de doen bij een aparte damesgroep en daarna door te stromen". Volgens Potters gaat het goed met het vrouwenschaken. "Vroeger bestond slechts een half procent van het ledenbestand van de ge mengde clubs uit vrouwen. Nu is dat twee procent en tijdens toer nooien vier procent. Het vrouwen- schaken is in opkomst zeker nu de KNSB is afstapt van haar oude standpunt dat vrouwelijke schakers zoveel mogelijk geïntegreerd moe ten worden in gemengde clubs. De KNSB heeft een psycholoog onder zoek laten uitvoeren en nu bevor dert de bond het vrouwenschaken in aparte groepjes". Ook heeft de aanvoerster van de Amsterdamse vrouwenschaakvere niging een verklaring waarom vrou wen liever apart schaken. "Vrou wen moeten in een gemengde groep telkens discussiëren óf vrouwen wel kunnen schaken. Daarbij komt dat ze een extreme minderheid zijn en een lager niveau hebben dan mannen. Jongens schaken vaak op jonge leeftijd thuis en vrouwen doen dat minder snel. Het is echter een mythe dat het ligt aan de sexe. Vrouwen hebben minder ervaring en op een gemengde club wordt 'hardop gedacht' en hoor je dat het komt omdat je een vrouw bent". Schoonmaken Stadstimmerwerf kost 900.000 gulden meer vuiling had plaatsgehad, vooral on der de zogenaamde Graanschuur. Nu is er een nieuw onderzoek ge houden, zodat volgens de gemeente LEIDEN - Het schoonmaken van de vervuilde bodem onder de Stads timmerwerf is ruim 900.000 gulden duurder dan eerst werd geraamd. De verontreiniging is veel groter de verontreiniging goed in kaart dan in eerste instantie was vastge- gebracht, steld. Daarom was eerst gerekend op een bedrag van 2,5 den. Nu wordt het iets iljoen. Af. de Meyere ziet het niet meer zitten met galerie Caecilia. (foto Jan Holvast) bleek dat er echter dieper ook Door de nieuwe vervuiling wordt Ijoen gul- het budget met negen ton over- er dan 3,4 schreden. Dat geld moet de ge meente Leiden voorlopig tot het Het onderzoek dat eerst is uitge- jaar 2004 voorschieten. Daarvoor voerd, beperkte zich tot de boven- betaalt Leiden 81.000 gulden rente, ste laag die voor een deel schoon In 2004 krijgt de gemeente het geld bleek te zijn. Bij nader onderzoek terug van de provincie Zuid-Hol- STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13