Maradona: nog een keer echt schitteren SSSS sbs-SSS! Band Professor Probleem Wereldraad Het moment van 1986 itszïïiïiïx,sfaZrin Mexico is de kieine ds ■"Mw- ik Diego Maradona D ■tfeMÉÉi De regeerperiode van de voet balkoning zit er bijna op. Diego Maradona zegt tegen ieder die het maar horen wil dat Argenti nië nog een keer wereldkam pioen wordt, maar in zijn hart heeft hij al afscheid genomen van de trofee die hij vier jaar geleden zo glorieus bemachtig de. Want sinds de finale in Mexico-stad heeft de ploeg van Carlos Bilardo zelden haar ach terban weten te imponeren. Drie jaar lang gebruikte de bondscoach het excuus dat zijn nieuwe ploeg voor het WK in Italië gereed zou zijn. Maar met het aftellen der dagen wordt het Maradona steeds duidelijker dat een prolongatie van de we reldtitel er nauwelijks meer in zit. Na de oefenwedstrijden tegen Oostenrijk en Zwitserland, die beide in 1-1 eindigden, toonde de sterspeler zich ongerust: „Als we zo blijven spelen, kun nen we maar beter helemaal niet naar het WK gaan. Er is in de afgelopen jaren te weinig ta lent doorgestroomd, terwijl de andere spelers hun scherpte hebben verloren". Maradona wil niet zeggen wie hij daarmee bedoelt. Met de medespelers van 1986 heeft hij een te goede band en hij beseft als geen ander dat hij ondanks alles met de potentiële opvol gers verder moet. In bijna alle linies rommelt het, en niemand uiteraard op Maradona na is zeker van zijn plaats. De spits van Napoli: „Dat is op zich nog niet zo slecht, want nu moet ie dereen geconcentreerd naar het WK toeleven. Zelfs Oscar Rug- geri, die bi] Real Madrid speelt, is nog altijd niet zeker van zijn plaats. Die onderlinge concur rentie kan uiteindelijk wel in ons voordeel werken. Bilardo heeft daarom ook nooit de spe lers die in 1986 wereldkam pioen werden de hand boven het hoofd gehouden. Alleen wanneer de hele groep voor el kaar door het vuur gaat, zit het goed. Dus moet een reserve be grijpen waarom hij niet in de basis staat, anders krijg je on lust. Je kunt nog zo goed voet ballen, als het spel geen bezie ling heeft kom je nergens". Toch is in Argentinië de vrees voor een debacle groot. Zelfs de staatspresident Carlos Menem heeft Bilardo op het hart ge drukt om met de beste spelers af te reizen. Daarmee doelde de peronist op het oproepen van de spits Ramon Diaz. Niemand in Argentinië begrijpt dat de coach deze in Europa geslaagde speler negeert en daarentegen de al gestopte Val- dano heeft verzocht om zijn rentree te maken. Het grootste pro bleem van de Argen tijnse ploeg vormt de aanval. In het af gelopen jaar scoorde de wereldkampioen in elf wedstrijden slechts vier keer. Het gerucht wil dat Diaz straks niet zal spelen vanwege een oude vete met zijn jeugdvriend Mara dona. De superster zelf ontwijkt de vraag over de reden van het niet-selecteren van Diaz. „Pre sident Menem heeft zijn excuses al aangeboden aan Bilardo. Hij had zich niet moeten bemoeien met andermans werk. Diaz? Ik heb andere dingen om me druk over te maken. Een goede voet baller hoor, daar niet van. Maar niet een speler die past in ons systeem. Wij moeten het hebben van snelle combinaties op het middenveld en van diepgaande spitsen. In dat speltype was Valdano de ideale spits. Dat is ook de reden dat Bilardo heeft gevraagd om zijn loopbaan met een half jaar te verlengen". Alle twijfels over de ploeg ten spijt, een ding staat vast: de Napolitaanse vedette heeft zichzelf zeker goed voorbereid op het WK, zelfs tot vervelens toe van zijn eigenlijke werkge ver. Maar de onverwacht be haalde landstitel van Napoli maakte in de stad, die straks de thuishaven van de Argentijnse ploeg tot aan de kwartfinale kan zijn, natuurlijk alles weer goed Tot januari wilde de num mer 10 zijn lichaam niet al te zwaar belasten, maar daarna heeft hij onder toezicht van de Romeinse professor Antonio Dal Monte zijn eigen conditie danig verbeterd. Hij verloor 'onderweg' ook nog even zeven overtollige kilo's. In de laatste weken van het Ita liaanse seizoen piekte hij zelfs tot Mexicaanse hoogte. Het le verde Maradona in elk geval een nieuwe uitdaging op, mocht het straks op het WK misgaan. „Er is nog één grote prijs die ik graag zou winnen en dat is de Europa Cup. Ik ben te oud om nog te verhuizen, dus moet het volgend seizoen jaar met Napoli gebeuren". Maar voorlopig blijft het vizier gericht op de prolongatie van de wereldtitel. Alleen het Italië van Meazza en het Brazilië van Pele en Garrincha slaagden daar ooit in. „Ons probleem is dat iedereen veel van ons ver wacht. In Mexico konden we heel rustig te werk gaan en hield het grote publiek pas re kening met ons vanaf de kwartfinale. Nu moeten we net als op het WK in Spanje de titel verdedigen en be horen wij vanaf het begin tot de favo rieten. Dat kan een extra last zijn, vooral voor de jon gens die er vier jaar geleden niet eens bij waren. Zelf denk ik dat in po tentie dit elftal net zo goed is als dat van 1986". Alleen, daar staat tegen over dat de concur rentie in de breedte is enorm is toegeno men". Maradona noemt dan in eerste instantie West- Duitsland als een grote kans hebber. "Dat land is beduidend sterker geworden, ook al lijken ze nu nog niet zo goed. Brazilië beschikt als altijd weer over een uitgebalanceerd elftal. Italië is een klasse beter dan een paar jaar terug en speelt nu ook nog eens thuis". "En dan", grijnst Maradona, "heb je natuurlijk nog Neder land. Een grote favoriet voor de eindzege, mits Gullit speelt. Ruud is de ziel van de ploeg. Toen hij in Italië kwam spelen was hij voor het grote publiek nog een onbekende, maar ik zag meteen dat Milan een fantasti sche speler had gekocht. Van Basten is uniek, maar anders. Het feit dat Gullit zich zo heeft teruggevochten na die zware blessure zegt veel over zijn ka rakter. Hij verdient alle respect. Ik hoop dat Nederland een sterk toernooi speelt, dat zou goed zijn voor het voetbal. Als het maar geen wereldkampioen wordt, haha. Want dat moet Argentinië worden, dat is het beste voor het voetbal". Dit toernooi wordt zijn derde en tevens laatste WK. Na Italia- 90 komt er een nieuwe bonds coach (waarschijnlijk oud-aan voerder Passarella, red.) en die zal een nieuw tijdperk zonder Maradona beginnen, omdat hij zich zal richten op het WK '94. Maradona hoopt dat dat laatste wereldtoernooi niet zal worden ontsierd door doodschoppen. Het mooie voetbal moet in Ita lië de boventoon voeren en hij geeft zijn ploeg een speciale op dracht in de openingswedstrijd van het toernooi om die toon aan te geven: „Ik verwacht dat het een sportief evenement zal worden. Tenminste, dat hoop ik. Als de scheidsrechters echt goed zijn geïnstrueerd, moet de eerste de beste overtreding die niet door de beugel kan met geel worden bestraft. Of des noods met een rode kaart. De ploegen die de openingswed strijd spelen moeten het goede voorbeeld geven. Daarom denk ik dat Argentinië-Cameroun een wedstrijd wordt waar de hele wereld geboeid naar zal kijken. Een wedstrijd tussen twee ploegen die vooral tech nisch verzorgd voetbal spelen, is altijd boeiend en een goede start van het toernooi". Maradona wil tijdens het WK een idee bekendmaken om een wereldraad van profvoetballers onder supervisie van de FIFA in te stellen. Hij heeft daarover concrete plannen: „Ik vind dat er een spelersraad moet komen die mee moet kunnen stemmen over de beslissingen van de FI FA. De spelers moeten altijd maar gehoorzamen, terwijl zij verantwoordelijk zijn voor de ontwikkeling van het voetbal. In zo'n wereldraad zou elk land vertegenwoordigd moeten zijn door twee spelers, het liefst door internationals. Daarin zouden we dan twee keer per jaar kwesties kunnen bespreken die met het spel te maken heb ben. Om een voorbeeld te ge ven: op het WK in Mexico speelden we onze wedstrijden op het warmste uur van de dag. Dat is echt belachelijk, want een WK is het hoogtepunt van vier jaar voetbal en zou dus al tijd onder ideale omstandighe den moeten worden gespeeld". Maradona, die door de Argen tijnse regering na zijn loopbaan wordt benoemd als reizend am bassadeur van zijn land, ziet zelf veel in de rol van vak bondsleider: „Voetballers heb ben recht op inspraak, vóór het jaar 2000 moet zo'n spelersraad functioneren. Maar het zou be ter zijn als het al voor de start van het volgend WK bestaat". SS-iT: ^rgan,seerd He,toernooilijKonder scLZ'e xheTsismni Tu"es!sche ^dsrechte, Bennacer en zijn Australe kroond Ee" Wek laler wor* San DieSO'tot wereldkampioen ge De absolute sterspeler van het moderne voetbal. Drie keer was hij be trokken bij een record-transter. Op zijn zestiende (20 februari 1977) maakte hij zijn debuut in de nationale ploeg Hij zou echter het WK in zijn eigen land niet meemaken, omdat men hem daarvoor nog te iong vond. Het WK in Italië wordt zijn derde en laatste, na zijn bittere debuut in 1982 (waar hij zelfs uit het veld werd gestuurd) en zijn glorieuze over winning in Mexico. In 1981 werd hi) met Boca Juniors kampioen van Ar gentinië. Na het WK in Spanje verruilde hij zijn vaderland voor Barcelo na. Daar speelde hij slechts twee jaar en won h'ij alleen de Spaanse be ker. Sinds de zomer van 1984 speelt Maradona bij Napoli. De oogst van die zes Italiaanse jaren twee landstitels, een nationale beker en een UEFA-Cup

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 61