utselaar Het topvoetbal als uithangbord van de commercie Zie je het al voor je: Ruud Gul- lit als een nijvere doe-het-zel- ver, die in het berghok van z'n appartement een boekenkastje in elkaar timmert? Of Marco van Basten die samen met z'n buurman Frank Rijkaard een pergola bouwt? Ze weten amper hoe ze een hamer moeten vast houden, maar zijn door 'Doe- land' van de ene dag op de an dere gebombardeerd tot de meest vooraanstaande knutse laars in dit land. Vanaf posters en in advertenties moeten de megasterren van Oranje de ko mende maand Nederland de weg wijzen naar de wereldtitel, maar bovenal naar de winkels en de filialen van de WK-spon- Verscholen achter het groen in het meest befaamde bos van Nederland waren de drie mus ketiers uit Milaan half mei de hoofdrolspelers op de filmset in Zeist. Het leverde de meest koddige beelden op sinds de commercie het topvoetbal heeft ontdekt als uithangbord. Een slapstick. Vooral bedoeld om de fotografen in staat te stellen de produkten van hun bazen zo voordelig mogelijk over het voetlicht te brengen. Wereld wijd bekende voetbalprofs wa ren voor één middag de harle kijnen in het commerciële cir cus rond Oranje. En dat alle maal voor 30 mille de man. Een hoop geld, maar een zakcent voor artiesten die jaarlijks het honderdvoudige opstrijken. De baas van het profvoetbal, drs. Martin van Rooijen, had ze tevoren gewaarschuwd dat de eerste dag van samenkomst voor het grootste deel in het te ken zou staan van de commer cie. Wamt die is is smoorver liefd op Oranje. En andersom de KNVB en de spelers. Maar dat de voetballers volledig moesten dansen naar de pijpen van de sponsors, dat had-ie er nel met bij verteld. De ene keer stonden ze een zonnebril aan te prijzen van de Brilmij, kropen ze op een vrachtwagen van KSM, kregen ze energie van Mars en lazen ze met z'n allen het Algemeen Dagblad. Zak spijkers Doeland sloot de rij. Dat was werken geblazen. De een sjouwde met een stapel plan ken, een ander kreeg een zaag in de handen geduwd, een zak met spijkers of een tube lijm. Voor het echte lijmwerk zorgde echter Ruud Gullit. Want het was de sponsors van Oranje na tuurlijk op de eerste plaats te doen om de vedetten, niet om spelers uit de rangorde 12 t/m 27. Voetballers als Ellerman, Kruzen of Hofkens, de afvallers van het eerste uur, hadden, als het aan de sponsors lag, net zo goed van meet af aan thuis kun nen blijven. De captain van Oranje stak daar keurig een stokje voor. In de zucht naar omzetvergro- ting gaat de commercie dezer dagen geen zee te hoog om een graantje mee te pikken van de Oranje-euforie die zich lang zaam maar zeker van Neder land meester maakt. Als een stel volleerde prijsjagers heb ben de snelle reclamejongens zich massaal op Oranje gestort en ontkomt zoetjesaan niemand in dit land meer aan het nade rende voetbalspektakel in de laars van Europa. Je kunt geen winkel binnenstappen of Leon de Leeuw, de mascotte van Oranje, toetert je toe. Vanaf glazen, broodzakken, gebaks dozen, singles, bordjes, je kunt het zo gek niet bedenken. Sprintend met de bal aan de voet. 'Rome, wekoomuuh!'. Met de eigen auto, per trein of met het vliegtuig. In het duurste geval is er zelfs een combinatie mogelijk van vliegtuig en luxe cruiseschip. A'raison van 6.595 gulden toert u acht dagen door de Italiaanse wateren en heeft de gelukkige onder u de be schikking over een heuse suite aan boord van het Ms Princess. De maaltijden worden verzorgd door de topgastronomen Fagel. Om de tijd te doden presenteert gastheer Hans Boskamp een keur van artiesten onder wie Lee Towers, René Froger, Ge rard Joling en Jaap van Zwe den. Hoe het met de wedstrij den zit? Ach, die zijn bijzaak en kunnen altijd nog op het groot beeld aan dek van de Princess worden gevolgd. In stijlvolle avondkleding en met een glas champagne binnen handbereik. Elfstedentocht Maar als het Nederlands elftal nu eens verliest van Egypte en er al meteen in de eerste ronde uitvliegt? „Dat gaat een hoop geld kosten", weet Hans Schra ders. De ene helft van het sport en adviesbureau Schraders Van Seggelen raamt de meer waarde bij plaatsing in de tweede ronde op een bedrag tussen de 200.000 en 400.000 gulden. In totaal denkt Schra ders dat er in ons land zo'n 50 miljoen gulden wordt verdiend aan de WK-deelneming van Oranje. „Maar het is net als met de Elfstedentocht: als het dooit, is alles voorbij. Nu is er sprake van een echte Oranje-gekte. Wat zich op die zondag na het Europees kampioenschap in Amsterdam heeft afgespeeld, dreigt nu vooraf te gaan aan het WK. Dat is nooit eerder ge beurd". In de platenzaken worden ze er horendol van en gaan de cd-tjes als zoete broodjes over de toon bank. Nu reeds zijn er dertien singles op de markt, daarnaast twee albums en een video. Want of het nu Ron Brandsteder is, André Hazes, Sus-5 of het trio Manke Nelis, iedereen staat 'hand in hand achter Oranje'. De pizza's van de Hollanders zijn er stil van, de directeur van de Stichting Nederlandse Top- 40 ook al. En het eind is volgens Sieb Kroeske nog lang niet in zicht. „De laatste plaat is nog niet uitgekomen, dit gaat abso luut door. Zeker als het Neder lands elftal in Italië goed pres teert". Want daar staat of valt alles mee. Verarming Maar niet iedereen in de wereld van de lichte muziek is even enthousiast over die hausse aan muzikale ondersteuning voor Oranje. De critici noemen het een verarming van het produkt. Kroeske, relativerend: „Ach, we hebben te maken met een stukje emotie en chauvinisme; de tek sten doen er eigenlijk niet eens zoveel toe. Want of het nou 'Holland, Holland, olé, olé', is of 'We gaan naar Rome', als de mensen het nou mooi vinden Wat ik van die teksten vind? Geen commentaar. De stichting is een doorgeefluik, wij hoeven alleen maar te signaleren wat er op de markt komt. Uitschieters? André Hazes en de plaat van Ron Brandsteder met de Ha venzangers en het Oranje-koor zitten in detop-10. Sus-5 staat in de tipparade en komt gega randeerd als hit bovendrijven". Schraders noemt Oranje een fe nomeen. „Van de plaat van Brandsteder zijn er nu al 50.000 verkocht, dat worden er 75.000". Diamant dus. Het elf tal begint volgens Schraders uit te groeien tot de absolute we reldtop. „Ook wat sympathie betreft. Niet alleen in ons land, ook vanuit Duitsland, de Bene lux en Italië komt er steeds meer interesse voor Oranje". Dat .is op de eerste plaats te danken aan de uitstraling van het Milan-trio. „Met Gullit, Van Basten en Rijkaard hebben wij de drie Sinatra's van het voetbal bij elkaar. Doordat die drie alle medewerking hebben verleend, kunnen de spelers nu veel geld verdienen. Daar heb ben ze dan ook veel voor ge daan. Want je hebt niet te ma ken met figuranten, maar met internationale topvoetballers". Voor het WK in "78 bracht het bureau Inter Football netto 825.000 gulden in het laatje; het bureau Schraders Van Segge len garandeert een opbrengst tussen de acht ton en een mil joen. De 'prestatie' van nu moet echter aanzienlijk hoger wor den aangeslagen dan die van twaalf jaar geleden, toen de KNVB nog niet over structurele sponsors beschikte. Die blokke ren de weg voor bedrijven uit hun eigen branche, die alleen geinteresseerd zijn in de specia le WK-sponsorpool. Zo zal Phi lips nooit toestaan dat Sony zich bij het WK op Oranje werpt. Schraders: „De affaire- Libregts heeft bovendien enorm in ons nadeel gewerkt. We heb ben daardoor een paar grote be drijven verloren". De sponsoring voor het WK valt in drie delen uiteen. De vijf spe cifieke WK-sponsors mogen voor de 425.000 gulden die zij gezamenlijk betalen tijdens hun campagnes gebruik maken van een afbeelding van Oranje en die afdrukken op posters. Het tweede onderdeel bestaat uit merchandising, de verkoop van produkten met gebruik van het speciale Oranje-logo en de af beelding van spelers. De negen bedrijven die hierop hebben in geschreven, betalen samen 400.000 gulden. Daarnaast is er de zogeheten official supplier- actie, waarbij bedrijven als hof leverancier van Oranje met hun produkten reclame mogen ma ken in bladen en op tv, en een communicatieplan. Het gaat daarbij om een video over het Oranje achter de schermen en een documentaire over de orga nisatorische kanten van deelne ming aan het WK. Schraders Van Seggelen hoe ven zich in geen geval zorgen te maken over het garantiebedrag van 750.000 gulden. De totale som kan de miljoen zelfs ruim passeren door royalties en li centieovereenkomsten. Schra ders houdt er daarnaast reke ning mee dat een aantal bedrij ven op het laatste moment in haakt. „Dat is afhankelijk of Oranje de tweede ronde haalt. Die flexibiliteit hebben wij al op voorhand ingebouwd". Van de totale opbrengst komt 75 procent ten goede aan de spe lers, 15 procent gaat naar Schraders Van Seggelen en de resterende 10 procent is voor de KNVB. Bij lange na niet ge noeg om Libregts schadeloos te stellen. De spelers hebben daar echter geen boodschap aan en weigeren ook maar een cent bij te passen. Planmatig Toch had de uitbating van Oranje volgens Schraders ge makkelijk hoger kunnen zijn. „Vooral de tijd heeft ons parten gespeeld. Alles moest gebeuren in twee maanden, dat is veel te kort. Bij een planmatige opzet kun je er veel meer uithalen, maar dan praat je wel over een periode van anderhalf jaar". Een handicap was daarnaast de actie rond Leon de Leeuw, als opvolger van 'Ko-nijn', de mas cotte van het WK '74. Schra ders: „Doordat er al 17 licentie contracten waren afgesloten, is ons een flink stuk gras voor de voeten weggemaaid". 'En nou de handjes in de lucht' en alles zit snor. Dan kunnen de postzegels in roulatie worden gebracht, die de PTT als voor schot heeft laten drukken bij een wereldtitel van Nederland. Dat kampioenschap zou de ver koop van de serie van twintig munten met elk het hoofd van een der spelers erop aanzienlijk stimuleren. Net als de verkoop van al die andere produkten die nu in de etalages liggen uitge stald. Maar als het Nederlands elftal struikelt en niet verder komt dan de eerste ronde? Slaapt die verstokte Oranje-fan dan nog zo lekker onder het dekbedovertrek met het hoofd van Ruud Gullit of Marco van Basten erop? Dan breekt de de speciale cosmeticalijn en gaan de shampoo, deodorant en af tershave voor bodemprijzen de winkels uit. Hans Schraders zei het al: 'Het is net als met de Elfstedentocht: als het dooit is alles voorbij'.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 60