/7>VI.I>V«> Rik de Saedeleer en de sfeer van oude jongensboeken Jan Ceulemans moment van 1962 ssssr—ssssjssrssss.'s-.. Twaalfde Rode Duivel Waar de Rode Duivels deze maand vertoeven, kan Rik de Saedeleer onmogelijk ver weg zijn. De ook in ons land mate loos populaire BRT-commenta- tor geldt al decennia lang als de twaalfde man van de Belgen. In Italië zal dat niet anders zijn. „Bij wedstrijden van de natio nale ploeg worden bij mij sna ren geraakt, gevoelens opgeroe pen. Ik beschouw mij dan als de verbindingsman tussen die ploeg op het veld en de miljoe nen die thuis voor de buis zit ten. En wat voetbal kan beteke nen voor een heel volk hebben we in '86 gezien toen onze hel den terugkwamen van de WK in Mexico. En ook in '88 in Neder land, toen jullie helden terug kwamen uit Duitsland. Ik ge loof niet dat er sedert de bevrij ding zo is gefeest door zovelen. En er zijn, u vergeeft mij als ik een beetje filosofisch word, maar ik ben boven de 65 (66, red.), niet teveel zaken in het le ven die ons toelaten om eens ge- zamelijk feest te vieren". De columnist Jan Mulder schreef eens dat De Saedeleer soms de sfeer van oude jongens boeken weet op te roepen. „Ik vind dat een van de grootste complimenten die mij ooit ge maakt is. Vertellen beschouw ik ook als mijn grootste kwaliteit als commentator. Soms spreek ik ook tot de spelers. „Shotten! Shotten! Doorgaan!" Die din gen roep ik dan. Niemand van de televisiekijkers vindt daar iets vreemds aan, omdat ze het zelfde denken als ik. Een ande re eigenschap van mij is dat ik nogal eens in kolder-humor denk. Woody Allen, Monty Py- ton, Not the nine o'clock news, dat werk". Sarcasme Maar soms maakt zelfs bij De Saedeleer kolder-humor en po sitivisme plaats voor sarcasme en negativisme. Vraag maar aan Enzo Scifo, Bel gisch talent dat maar niet goed wil doorbreken, en Walter Meeuws, sinds kort gewezen bondscoach der Rode Duivels. „Het spontaan zeggen wat ik denk. heeft zijn goede kanten, maar ook zijn slechte. Als het niet goed gaat met de Belgische ploeg kan me dat niks schelen. Ik heb mij er al lang bij neer gelegd dat wij niet de beste ploeg ter wereld zijn. Maar soms zijn er spelers die stomme dingen doen; echt stomme dingen. Johan Cruijff zal zeker bevestigen dat er veel domme spelers zijn". Lacht. „En dan heb ik het ongeluk een geïrriteerde sup porter te zijn met een micro in de hand. Ik ben zeker te ver ge gaan in '86 in Mexico met Scifo. Ik had misschien twee keer mo gen zeggen dat hij alles fout deed, maar niet 27 keer". „En met Meeuws is me dat on langs tegen Luxemburg weer gebeurd. De grond van de zaak neem ik niet terug, maar de ma nier waarop en de mate waarin, dat had niet gemogen En ik neem me dan altijd voor, doe dat nooit meer. maar een mens blijft een mens En als ik u dan Rik de Saedeleer: "Het spontaan zeggen wat ik denk heeft zijn goede kanten, maar ook zijn slechte". Op Sicilië en Sardinië, waar het Nederlands Elftal zijn groepswedstrijden speelt, zal Rik de Saedeleer zijn gezicht niet laten zien. De Grand Old Man van de Belgische tv vreest supportersrellen. „Met de aanwezigheid van Engelse en Nederlandse hooligans is het niet ondenkbaar dat een van die eilanden straks zinkt. En het is mij te ver zwemmen naar het vasteland van Italië". vertel dat na afloop van die wedstrijd tegen Luxemburg de voorzitter van de Belgische Hel boegbeeld van Club Bnjgge. bij wel ke vereniging hij al vanaf 1978 speelt en waar hij in 1986 een zevenjarig contract tekende, zal nooit de schoonheidsprijs winnen. De meest ervaren Belgische in ternational heeft een hoekige stijl van spelen en moet het vooral hebben van zijn fysieke weerbaarheid. Op het vlak van karakter en doorzettingsvermogen is er in België geen betere. 'Caje' maakte zijn interland-debuut op 26 maart 1977 tegen Nederland. Hij was de revelatie bij het EK 1980 en de beste Belg in de finale tegen de Duitsers. Ceulemans ging nooit in op aanbiedingen uit het buitenland, maar maakte doorzijn positieve imago wel de weg vrij voor anderen. De winnaar van drie 'gouden schoenen' in België be gint in Italië aan zijn derde WK en sluit daarmee een imposante interlandloop baan af. voetbalbond, de heerD'Hooge, die een zeer gecultiveerd en vriendelijk man is, dat die ei genhandig de champagne die klaar stond in het toilet heeft gegoten. Dan stel ik me voor dat als die negentig minuten een micro in de hand had ge had, dat die waarschijnlijk ook een paar dingen had geroepen waarvan hij later zou hebben gezegd: dat had ik niet zo scherp moeten stellen" De Saedeleer ontkent een voor oordeel tegen Meeuws te heb ben gehad. „Wie kan dat den ken? Als supporter vond ik dat ik Walter moest steunen. De ploeg heeft er niks aan als ik di rect op hem schiet. In zijn eerste twee wedstrijden als bondscoach heb ik nog geen woordje van kritiek op hem geleverd. Maar dan wordt hij in de rust van België - Luxem burg geïnterviewd door Carl Huyb- regts. En Carl zegt tegen Walter: „Het gaat niet goed. Wat ga je daar aan doen? En dan zegt hij: „De spelers zijn groot genoeg, ze moeten het zelf maar uitzoeken". Jaah..." Zucht diep. „En dan zeg ik later, dat is dan mijn stijl,, hè: „Als de spelers het zelf maar moeten uitzoeken zou de Belgische bond goedkoper uit zijn zonder trainer' Sommigen zeggen dat ik Walter vermoord heb. Ik zeg dat hij zelfmoord heeft ge pleegd en dat ik heb aangege ven welke middelen hij heeft gebruikt om dat te doen". Met zijn generatiegenoot en vriend Guy Thijs terug aan het roer van de nationale ploe, neemt de invloed van De leer op de teamsamenstelling ook weer toe, is in de Belgische pers gesuggereerd. „Een onzin nige gedachte", werpt de half gepensionneerde tv-reporter ontstemd tegen. „Zoals het onzinnig is te veronderstellen dat ik Walter zo snel mogelijk weg wilde werken omdat ik bij hem geen stem in de opstelling had". Whisky „Ik heb", beklemtoont De Sae deleer, „vooraf nog nooit de op stelling met Thijs doorgeno men. Ik heb nog nooit tegen Guy Thijs gezegd: „Zo zou ik de ploeg samenstellen". Wel is het zo dat wij elkaar bij de topwed strijden in België bijna weke lijks zien. En hij en ik schuwen de eretafel. Hij en ik staan graag aan de toog, wij drinken graag een whisky, vertellen en horen graag sterke verhalen. En natuurlijk praten wij dan veel over voetbal". „Is er een interland op komst, dan zeg ik hoe ik denk over die tegenstander, wat wij het best zouden doen, wat ik zou durven doen. En Guy luistert er naar. Zoals hij ongetwijfeld ook luis tert naar anderen. Bon, maar het is Guy z'n ploeg die later op het veld staat. Je zou het een beetje kunnen vergelijken met het presidentschap van de Ver enigde Staten. De president van Amerika is de sterkste man ter wereld. Maar als hij een beslis sing neemt, spreekt hij eerst met zijn speciale adviseurs Maar hij hoeft die niet te vol gen. Wil hij het tegendeel doen, dan doet hij het tegendeel. Wel, zo is ook mijn verhouding met Guy Thijs. Of ik hem de beste trainer ter wereld vind? Nee. hij is niet de beste trainer ter we reld, dat is Ernst Happel, maar Guy Thijs is wel de beste trai ner ter wereld voor de Belgische nationale ploeg". de finale wordt geschorst. Twee dapén wordt Pr m hJn°h°men dat de aanvaller voor Tsjechen stemmen in met S2.S!f geheim °"derhandeld. De Braille met3-1 van TsjechosMjéf

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 47