Jeltsin: Russische Federatie souverein Na deze 361 Foto's Maken we graag 'n Tekening voor u. Radicale president eist aftreden regering Barry: crack gebruikt, maar dronken gevoerd door FBI Arabische top verloopt zonder hoogtepunten Gorbatsjov wenst geen 'dictaat' over Duitsland KEUKENS SieMatic Keukencenter Leiderdorp DONDERDAG 31 MEI 1990 MOSKOU (Rtr/AFP/DPA/TASS/ANP/AP) - Boris Jeltsin, de kersverse president van de Russische Federatie, wil de grootste Sovjet-republiek soeverein maken en heeft het aftre den geëist van de regering van Sovjet-premier Nikolai Ryzjkov. Op zijn eerste persconfe rentie als president veroordeelde Jeltsin gisteren de economische hervormingen van Ry zjkov en verklaarde zich te zullen verzetten tegen de geplande prijsverhogingen van brood en andere eerste levensbehoeften. Jeltsin wil dat de federatie wetten kan uitvaardigen die boven de contractprijzen richtlijnen van de unie uitgaan en die moeten gelden op alle gebieden behalve defensie en nationale vei ligheid. Volgens hem moet uitein delijk elke Sovjet-republiek "boven" vastgestelde, zeer lage eerste behandeling aangenomen. te schakelen maar is pas rechtsgeldig als zij bij op veel hogere wereldprijzen en op een tweede behandeling eveneens basis van die prijzen zaken met el- wordt goedgekeurd. Ook is een wet goedgekeurd die vrijheid van me ningsuiting en geweten garandeert. kaar te doen, aldus sche Jeltsin. Het i reldmarktprijzen vergemakkelijkt rein worden en het recht krijgen volgens hem de overgang naar een ivetten van het Kremlin opzij te zet- markteconomie. Hij beloofde dat ten en verdragen te sluiten met bui- dit niet tot prijsverhogingen zal lei- tenlandse mogendheden. De Russi- den. sche Federatie zal volgens Jeltsin De eerste republieken die met DEN HAAG (ANP) - Burgemeester Marion Shepilov Barry jr. van Was hington portretteert zichzelf als slachtoffer van de jachthonden van de federale recherche FBI, die erop uit zijn het beleid in zijn metropool te ondermijnen. Barry gaf gisteren in een interview met de Washington Post dan wel toe op de dag van zijn arrestatie cocaine te hebben ge bruikt, maar, zo suggereerde hij, dat was de schuld van undercover agenten die hem dronken hadden gevoerd. Hij was "belasterd, be jaagd, beschimpt en gekweld". Of de rechtbank de cognac als ex cuus voor zijn druggebruik zal ac cepteren, moet de komende maand blijken. De bewijzen tegen Barry, die vanaf maandag terecht staat, zijn volgens justitie niet misselijk. Tegen Barry, die nog steeds in func tie is, zijn veertien officiële aan klachten ingediend. De meeste daarvan hebben betrekking op be zit en gebruik van cocaïne en het de rivaat crack. Maar hij wordt ook beschuldigd van meineed. Juist een veroorde ling op dit punt kan hem zijn baan kosten. Wordt hij op alle punten schuldig bevonden, dan staan hem bovendien maximaal 26 jaar gevan genisstraf en 3,5 miljoen gulden boete te wachten. De openbare aanklagers hebben bovendien aangekondigd met der tig getuigen te komen die Washing- tons burgemeester vanaf 1984 bij di verse gelegenheden verdovende middelen hebben zien gebruiken. Onder hen is het fotomodel Hazel Diane 'Rasheeda' Moore, een vroe ger vriendinnetje, die hem op 18 ja nuari van dit jaar voor de FBI in de val lokte. Ze zegt dat ze in de perio de van 1986 tot 1988 tientallen keren samen met Barry cocaïne en crack heeft gebruikt. Bij het proces zullen de aankla gers ook een bijzonder bewijs ter ta fel brengen: een haarlok van Barry. Onderzoek van zijn krullen wees uit dat hij ook voor zijn arrestatie regel matig cocaïne heeft gebruikt. "De lok toont aan dat Barry zeker zes weken daarvoor regelmatig drugs gebruikte", schrijven zij in een me morandum aan districtsrechter Thomas Penfield Jackson, die de zaak behandelt. Het haar van de burgemeester was niet lang genoeg om ook nogiets te kunnen aantonen over de periode daarvoor. Barry bestiert Washington al bij na twaalf jaar als de machtige leider van de zwarte meerderheid in de Amerikaanse hoofdstad. Toen hy in 1978 zijn loopbaan als burgemees ter begon, was Washington al in ern stig verval. Barry jr, de populaire zwarte voorvechter van de burger rechtenbeweging, beloofde daarin verandering te brengen. Hij liet het stadscentrum opknap pen, maar vooral ten bate van de yuppies. Eenmaal in het streepjes pak dreef hij steeds meer weg van "de gewone jongen uit het arme pachtersgezin" die hij zei te zijn. De arme wijken liet hij de arme wijken en om zich heen bouwde hij een net werk van ambtenaren-vrienden die zijn positie moesten verzekeren. Hij begon een affaire met een cocaïne- handelaarster, die uitlekte. Niette min werd hij in 1986 wederom her kozen. Vorig jaar kwamen de eerste openlijke beschuldigingen dat Bar ry het verdovende middel crack ge bruikte. Een Amerikaanse drugs handelaar, Charles Lewis, verklaar de onder ede voor de rechtbank in Washington dat zijn vriend Marion regelmatig drugs van hem kocht. Barry, die twee keer als getuige moest verschijnen tijdens het pro ces van Lewis, ontkende. Maar de recherche, die had gezien dat de burgemeester de drugshandela verschillende malen in zijn hotel had opgezocht, hield hem vanaf dat moment in de gaten en lokte hem i de val. Na zijn arrestatie erkende Barry wel "een probleem" te hebben, maar omschreef het verder niet. Hij heeft ondertussen wel zeven weken lang een ontwenningskuur gevolgd, maar volgens hem was dit voor alco hol- en medicijnenverslaving. Daarna toonde hij zich aanvanke lijk een berouwvolle man. Inmid dels echter heeft de burgemeester de aanval weer geopend en beschul digde gisteren de federale recher che ervan dat zij hem heeft willen ombrengen. De aan hem in het hotel g verkochte crack zou zoveel procent pure cocaïne hebben bevat dat het zijn dood had kunnen zijn. ook gaan werken a bij de Verenigde Naties. Om zijn nationalistische denk beelden over een soeve bliek Rusland juridisch n, denkt Jeltsin "honderd dagen" i eigen zetel Rusland economische, sociale, poli- Itieke en culturele verdragen kun- afsluiten, zullen de Baltische repu- staten zijn, zei Jeltsin. De Estse pre- te ge- mier Edgar Savisaar zei gisteren in ^■interview met de Finse krant nodig te hebben. "We moeten het Uusi Suomi uitgebreide gesprek- dogma van een sterk centrum veria- ken met Jeltsin te hebben gevoerd. ten", zei Jeltsin, zijn credo s vattend in de slogan "Hoe sterker de republieken, hóe sterker het cen trum. Hij moet nu eerst met gematigde Op voorstel van Jeltsin is in Rus land een parlementaire "verzoe ningscommissie" aan het werk ge gaan die voordrachten moet doen benoemingen op belangrijke conservatieve leden van het par- posten. Alle bevolkingsgroepen lement van de Russische Federatie moeten goed vertegenwoordigd voerde hij met het parlement de e het vice-president- ste gesprekken. Jeltsin toonde zich schap de keus op een kandiaat uit voorstander van een door de bevol king gekozen president. Jeltsin daagde Moskou uit met de de Russische Federatie slechts c aankondiging dat de republiek Rus land een nieuwe wet inzake zijn s vereine rechten zal i ï-presidentschap toestaat, heeft /oorgesteld de grondwet te veranderen zodat er land zullen toebehoren. Daarna zul len we met andere republieken ver dragen sluiten, inclusief over olie en meerpartijenstelsel in de Sovjetu- Rusland en de andere republie- nopoliepositie van de communisti- ken zullen waarschijnlijk slechts sche partij. De wet is door de beide een jaar nodig hebben om van de kamers van de Opperste Sovjet bij Brunswijk dreigt bauxietinstallaties en wegen in Moengo op te blazen van het Junglecommando afge splitste 'Agula-groep', hebben het veld geruimd en het leger heeft de bewaking van de dam op zich geno men. "Uit verantwoordelijkheids besef', aldus Sital. Voor zover be kend heeft de regering geen op dracht gegeven aan het leger om op te rukken naar de dam. De 'Agula-groep' heeft opnieuw aangekondigd dat Moengo wordt aangevallen als het Junglecomman do zich niet onmiddellijk terug trekt uit Midden-Suriname. De drieduizend bewoners van Moengo en omgeving is aangeraden het bauxietdorp te verlaten. "Anders zijn de consequenties voor de presi dent", aldus de 'Agula-groep'. Brunswijk zei niemand te zullen evacueren en benadrukte dat een ie der in Moengo "vrij is om te gaan waar men wil". De 'Agula-groep' is volgens Brunswijk een mantelorga nisatie van het leger. "Zij moeten het vuile werk opknappen". Parlementsvoorzitter Lachmon roept vandaag de Nationale Assem- blée bijeenroepen om de crisis te bespreken. De vice-voorzitter van de minsterraad Willy Soemita heeft gevraagd "geduld te hebben tot dinsdag middernacht". Volgens Soemita is de regering nog aan het onderzoeken wat de rol van het le ger was tijdens de gevechten die dinsdag uitbraken in Moengo en waarbij een lid van het Junglecom mando is gesneuveld. Van onze correspondent Marie-Annet van Grunsven PARAMARIBO - Het Surinaamse Junglecommando zal de bauxietin stallaties en wegen in Moengo op blazen met dynamiet als het Natio naal Leger de aanvallen op het bauxietdorp niet staakt. Dit zei Ronnie Brunswijk nadat er gisteren vanuit een legerhelikopter werd ge schoten op het vliegveld vari Moen go. Volgens Brunswijk zijn burgers gewond geraakt en is een vliegtuig je van het junglecommando in brand geschoten. Een woordvoerder van het Natio naal Leger ontkende dat het leger een aanval heeft uitgevoerd. "De helikopter was op weg naar Albina en werd onder vuur genomen door het Junglecommando. Toen is con form instructie teruggeschoten", al dus de zegsman, die zei niets te we ten van betrokkenheid van het Na tionaal Leger bij gevechten op de weg van Paramaribo naar Moengo. Wel heeft het leger sinds gistêren de stuwdam en de elektriciteitscen trale in Brokopondo onder contro le. De bezetters van de dam, de pas Buitenland kort Minder troepen De Westduitse minister Stoltenberg van defensie heeft gisteren in Bonn aangekondigd dat de Bondsrepu bliek zijn strijdkrachten van in tó taal 1,34 miljoen manschappen zal verminderen tot 950.000. Executies China In de Chinese hoofdstad Peking zijn gisteren een paar dagen voor de eerste 'verjaardag' van het bloed bad van Tienanmen op 4 juni elf mensen ter dood veroordeeld en on middellijk terechtgesteld dopr mid del van nekschoten met pistolen. Zij zijn veroordeeld voor moord, verkrachting en diefstal. Geen moord De oppositieleider (Joseph Rend- jambe, secretaris-generaal van de oppositionele Gabonese Partij van Vooruitgang) wiens dood vorige week in Gabon de aanleiding vorm de voor hevige onrust en botsingen tussen soldaten en demonstranten, is blijkens de resultaten van een lijkschouwing niet vermoord. Functionarissen in Parijs-en Libre ville hebben dit bekendgemaakt. President Kroatië Het parlement van de Joegoslavi sche deelrepubliek Kroatië heeft gisteren de gepensioneerde gene raal en voormalige politieke gevan gene Franjo Tudjman als president geinstalleerd. Zijn partij, de cen trum-rechtse Kroatisch Democrati sche Unie, haalde eerder deze maand 205 van de 356 parlements zetels. Ryzjkov ongedeerd Sovjet-premier Nikolaj Ryzjkov is gisteren betrokken geweest bij een auto-ongeluk, maar is ongedeerd. Dit heeft het Sovjet-persbureau In terfax vanochtend gemeld. Ryzjk- ovs gepantserde Zil-limousine bots te bij een inhaalmanoeuvre in Mos kou tegen een legerbus. Wallenberg stierf 'zeker' niet in '47 NEW YORK (AP) - Een nieuw on derzoek heeft "onweerlegbare be wijzen" opgeleverd dat de Zweedse diplomaat Raoul Wallenberg, die in de Tweede Wereldoorlog waar schijnlijk tienduizenden Hongaarse joden uit handen van de nazi's red de, niet in 1947 is gestorven. Een twaalfhonderd pagina's dik rapport over het onderzoek werd dinsdag in Ottawa, Canada, vrijgegeven, kort voor de aankomst van Sovjet-presi dent Michail Gorbatsjov. Sovjet-autoriteiten houden tot op heden staande dat Wallenberg twee jaar na zijn arrestatie in Budapest in een kamp in de Sovjetunie is overle den. Hij werd indertijd opgepakt op verdenking van spionage. In het rapport dat over het onder zoek is uitgebracht wordt gesteld dat er "overtuigende bewijzen" zijn dat hij in ieder geval in de jaren vijf tig nog in leven was en "geloofwaar dige bewijzen" dat hij in de jaren ze ventig en tachtig nog leefde. Opmerkelijk zijn vooral de getui genissen van acht vroegere ingeze tenen van de Vladimir-gevangenis in de Sovjetunie, die zeggen dat zij van Wallenberg het verzoek kregen om voor hem contact op te nemen met ouitenlandse consulaten. - In de onderzoekscommissie had den onder anderen zitting de Nobel prijswinnaar Elie Wiesel, Wallen bergs halfbroer Guy van Dardel, de Israëlische officier van justitie bij het proces tegen Adolph Eichmann Gideon Hausner en de Sovjet-jurist Michail Tsjlenov. Als Wallenberg nog leeft, is hij nu 77 jaar oud. TEL AVIV - De Arabische topcon ferentie van Baghdad is geen mijl paal geworden in de geschiedenis van het Midden-Oosten. Laat staan 'de top der toppen', zoals de Iraakse pers vorige week nog voorspelde. De Jordaanse koning Husayn is het minst ontevreden naar huis ver trokken. Hij zag zijn smeekbeden om aandacht en vooral geld be loond met financiële toezeggingen, ook al gaat het voorlopig, naar het schijnt, om niet meer dan 600 mil joen dollar. De PLO kreeg te horen dat de Arabische landen de opstand in de door Israël bezette gebieden nu echt met geld gaan steunen en bovendien was er kritiek op de Ver enigde Staten. Maar dat klonk de Palestijnse lei ders allemaal iets te bekend in de oren. "Het instituut van de Arabi sche topconferentie heeft de wil noch het mechanisme om ook maar iets in de praktijk te brengen", ver klaarde een teleurgestelde Chaled al-Hassan, voorzitter van de com missie voor buitenlandse zaken van de Palestijnse Nationale Raad, het parlement-in-ballingschap. Toch was de PLO samen met Irak initiatiefnemer van de conferentie in Baghdad, orider meer bedoeld voor een gezamenlijke Arabische stellingname tegen de Russisch- joodse emigratie naar Israël en de bezette gebieden, het perfide beleid van de Verenigde Staten in het Mid den-Oosten en de Westerse smaad- campagne tegen Irak en Libië. De in Baghdad verzamelde staatshoofden hadden een in krach tige termen gestelde boodschap willen verzenden naar de presiden ten Bush en Gorbatsjov, de wereld top dus, maar daar is het niet van ge komen door de aloude tweespalt. Urenlang is er de afgelopen drie da gen gekibbeld tussen Egypte en an dere gematigde landen enerzijds en anderzijds Irak en de radicalere sta- ten over hoe de Arabische wereld de regering in Washington tegemoet moet treden. Uiteindelijk kwam er een resolu tie uit de bus waarin wordt vastge steld dat Amerika "een basis-ver antwoordelijkheid heeft als een staat die Israël voorziet van de mili taire middelen, de financiële hulp en de politieke dekking zonder wel ke Israël zijn politiek niet zou kun nen voortzetten en niet zo arrogant de wil van de internationale ge meenschap zóu kunnen tarten". Het uitblijven van de brief aan de wereldtop was eveneens een gevolg van de verschillende politieke stro mingen in de Arabische wereld. De brief aan Bush en Gorbatsjov werd beschouwd als zo belangrijk, dat de bijeenkomst van de Arabische staatshoofden per se nog voor de Russisch-Amerikaanse ontmoeting diende te worden gehouden. Er was al een ontwerp-tekst, waarin een be roep werd gedaan op de wereld machten het vredesproces nieuw le ven in te blazen, een internationale conferentie over het Midden-Oos ten voor te bereiden en hulp aan Is raël stop te zetten bij de immigratie van Russische joden. Maar die tekst was niet aanvaardbaar voor Egypte, dat immers heeft gekozen voor het Amerikaanse plan-Baker. Uitbreiding oproer Hamburgse bajes BONN (GPD) - De opstand in de gevangenis van de Westduitse stad Hamburg heeft zich gisteren uitge breid. Zo'n twintig, meest buiten landse, gevangenen slaagden er on der het oog van de politie in een lad der te maken, waarmee ze op het dak kwamen. Twee anderen zitten daar al sinds maandagavond. Verder sloten ongeveer 55 gedeti neerden uit de aangrenzende straf inrichting zich aan bij de groep van honderd die sinds maandagavond het sportveld van de gevangerlis be zet houden. Ze eisen onder meer het vertrek van de directie, opheffing van twee isloleerafdelingen, een be tere bezoekregeling, hoger loon en geen straf voor de actie. De Hamburgse wethouder van justitie Curilla wil pas met de ge vangenen praten als ze terug gaan naar hun cel en sluit een geweldda dige oplossing niet uit. Sinds een opstand in 1972 is de 'Santa Fu' vrij wel onophoudelijk in het nieuws door uitbraakpogingen, zelfmoor den, drugs en seks. ROUW IN ARMENIË YEREVAN - Duizenden Ar meniërs hebben gisteren de de Armeniërs die werden gedood bij gevechten met Russische veiligheidstroe pen, gisteren naar hun laatste rust plaats begeleid. De Armeense hoofdstad is in Irouw gedom peld: aan hui zen en personen auto's waren zwarte rouwlin ten bevestigd en de Armeense ra dio had een aan gepast pro gramma met vrijwel uitslui tend sombere muziek. Volgens Moskou hebben de jongste onlus ten aan 24 men sen het leven ge kost: een mili eu 22 personen die werden aan geduid als 'ter roristen'. Er vie len verder 59 ge wonden. De bot singen ontston den aan de voor avond van de maandag door de Armeense Nationale Be weging gehou den manifesto- tie de Armeense onaf hankelijkheids verklaring van 1918 werd her dacht. Van onze correspondenten Henk Dam en Hans Geleijnse WASHINGTON - Kort voor het begin van de top in Washington heeft een grimmige Sovjet-presi dent Gorbatsjov gewaarschuwd dat het NAVO-lidmaatschap van een herenigd Duitsland voor Moskou onaanvaardbaar is. "Het Westen moet niet denken ons dictaten te kunnen opleggen", zei hij. Bij zijn vertrek uit de Canadese hoofdstad Ottawa benadrukte Gor batsjov ook dat het conflict met de Baltische republiek Litouwen een interne Sovjet-aangelegenheid is. "Ik weet dat de Amerikanen zo'n kwestie binnen een etmaal oplos sen", schamperde hij. "Wij doen het op onze eigen manier". De Duitse eenwording en het Bal tische conflict vormen belangrijke geschilpunten tijdens de vandaag in Washington begonnen bespre kingen tussen Gorbatsjov en de Amerikaanse president Bush. VS-minister van buitenlandse za ken Baker sneed het onderwerp Duitsland direct aan toen hij Gor batsjov en diens echtgenote gister avond begroette na aankomst op de luchtmachtbasis Andrews bij Was hington. "We dragen niet alleen ver antwoordelijkheid voor het beëin digen van de Koude Oorlog maar ook van de conflicten die eraan voorafgingen. Om dat te doen, moet Duitsland worden herenigd en ver zoening in Europa plaatsvinden", aldus Baker. Gorbatsjov zei in zijn dankwoord niets over het Duitse vraagstuk. Maar vanuit Ottawa loste hij enkele schoten voor de boeg. "Er zijn meer dere scenario's denkbaar voor het toekomstige Duitsland. Het Westen zingt steeds hetzelfde liedje, ik zou wel eens een andere melodie willen horen". Gorbatsjov had vorige week vrij dag in Moskou, zij het in vage ter men, gesuggereerd dat een her enigd Duitsland binnen de NAVO eenzelfde positie kan innemen als Frankrijk: wel onderdeel van de po litieke samenwerking, maar de Duitse strijdkrachten niet geinte- greerd onder het militaire NAVO- commando. Dat idee werd door officiële zegs lieden in Washington al de grond in geboord voordat Gorbatsjov voet op Amerikaanse bodem had gezet. De presidentiële woordvoerder Marlin Fitzwater bevestigde giste ren nog eens dat in de Amerikaanse visie Duitsland volwaardig lid van de NAVO moet zijn. Fitzwater ont kende tevens berichten in de Ame rikaanse pers als zou Bush zijn ge sprekspartner willen voorstellen de omvang van de toekomstige Duitse krijgsmacht aan limieten te binden. Maar anonieme regeringsfunctio narissen zeiden dat Bush wel dege lijk zal proberen de impasse te door breken. Het meest genoemde sce nario is dat Bush de Sovjet-leider probeert over te halen tot een snel akkoord over vermindering van Amerikaanse en Sovjet-troepen in Europa, waarna in Wenen de lidsta ten van Warschau Pact en NAVO de troepensterkte in Europa moeten uitonderhandelen. Nog steeds wordt in Washington verwacht dat de beide leiders het op de top in principe eens zullen wor den over vermindering van de stra tegische kernwapens. Gisteren heb ben de wapenexperts opnieuw langdurige onderhandeld om laatste geschilpunten uit de weg te TABAKLOZE DAG - De wereld gezondheidsorganisatie (WHO) heeft vandaag uitroepen tot de ta- bakloze dag van 1990. Het is de der de keer dat rokers opgeroepen wor den 24 uur, en het liefst vanaf die dag hun hele leven, geen sigaret meer aan te raken. ADVERTENTIE Alsu bij ons het grote SieMatic Keuken boek hebt gehaald (meer dan 180 pagina 's met informatie en ideeën, met 194 inspirerende kleurenfoto's) en ontwerptekening van uw droomkeuken. Kompleet met een kostenbegroting. En vrijblijvend uiteraard. SieMatic is in Duitsland als beste getest. Een kopie u weet zo ongeveer wat u CiAUotir van ^et ^oven<^e testrapport wilt, dan maken we gratis een krijgt u van ons mee. 't Liefst een SieMatic. Meubelplein 9, Leiderdorp. Tel. 071-412615 0" etage Mijnders Meubelen)

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7