Problemen fiscus al maanden bekend Een toekomst zonder ongeschoolden Veertig procent van daders bereid tot schadevergoeding ACTIE TEGEN HERINDELING nog steeds niet opgelost Kritisch kamerlid opent discussie 'zoekende PvdA' PALESTIJNEN IN DEN HAAG Werkgevers blij, bonden kritisch over 'RauwenhofF MET 'N HUURAUTO OP VAKANTIE DONDERDAG 31 MEI 1990 Ruding stelde Financiën november op de hoogte DEN HAAG (GPD) Staatssecretaris Van Amelsvoort (financiën) wist de dag na zijn aan treden, op 7 november 1989, al van de financiële problemen rond de automatisering bij de belastingdienst. Dat bleek uit een brief die ex-minister Ruding (financiën) aan informa teur Lubbers had gezonden In de brief stelde Ruding dat het nieuwe kabinet uitging van hogere belastinginkomsten maar dat die in gevaar konden komen als niet meer geld vrijkwam voor automatisering van de belastingdienst. Het zou dan moeten gaan om 57,5 miljoen extra in 1990, oplopend naar 162,2 miljoen in 1994 en latere jaren. Van Amelsvoort erkende gisteren in een overleg met de kamercom missie voor financiën de brief van Ruding op 8 november al te hebben gezien. Vorige week zei hij nog de brief pas een maand geleden onder ogen te hebben gekregen. "Het stuk zat in het informatiedossier dat ik de dag na mijn aantreden kreeg. Ik heb me vergist", aldus de bewinds geen actie hadden ondernomen. "Dat had geen zin. Het regeerak koord was net klaar. Daarbij waren talrijke financiële claims afgehou den. Bovendien lag er de begroting 1990. Dan heeft het geen zin enkele dagen later in de ministerraad meer geld te vragen. We hebben dus be sloten te wachten op de voorberei ding van de begroting 1991", aldus de staatssecretaris. De bewindsman onthulde dat nu wordt geprobeerd extra middelen voor de automatisering van de be lastingdienst voor 1991 te vinden. Het gaat dan om 96 miljoen gulden. Voor huisvesting van de belasting dienst wordt nog gezocht naar 110 miljoen gulden. Wat de personeels problemen betreft, die zijn voor dit jaar opgelost door het recente ak koord met de bonden dat er nog 650 LEIDEN/UTRECHT - In ongeveer veertig procent van de aantallen diefstallen, vernieling en 'eenvoudi ge mishandelingen' waarbij de da der kan worden opgespoord, wordt met hem een regeling getroffen om de schade te vergoeden. Dat blijkt uit een experiment in Leiden. Voorzitter Groenhuijsen van de Landelijke Organisatie Slachtoffer hulp (LOS) spreekt over een 'suc cesvol experiment'. Dat is volgens hem vooral te danken aan het feit dat de Leidse politie een functiona ris voor 20 uur in de week vrijstelde voor schadebemiddeling. "De vaak geciteerde uitdrukking 'Van een ka le kip kun je geen veren plukken', wordt volgens ons veel te vaak van stal gehaald. Als je er maar hard ge noeg aan blijft schudden". Groenhuijsen pleitte er gisteren bij de presentatie van het jaarver slag van de LOS dan ook voor dat elk politiekorps een 'schadebemid- delaar* aanwijst. Volgens hem be steedt de politie daar tot nu toe on voldoende aandacht aan. De LOS staat ook achter het wetsvoorstel om de rechter in een strafproces de mogelijkheid te geven een eis tot schadevergoeding op te leggen. Het voorstel is in behandeling bij de Tweede Kamer. Slachtofferhulp is lang niet altijd vanzelfsprekend. Groenhuijsen haalde een schriftelijke enquête die door een student aan de Neder landse Politie Academie is gehou den onder duizend politiemensen. In ongeveer veertig procent korpsen blijkt hulpverlening slachtoffers geên onderdeel uit te maken van officieel beleid. Vooral in kleinere korpsen ontbreekt het Binnenland kort Nachtrust Airport Eindhoven mag de ope ningstijd niet met een kwartier ver vroegen. De Raad van State heeft de vergunning van de ministeries van defensie en verkeer en waterstaat om het vliegveld om half zeven te openen gisteren geschorst. Omwo nenden en de gemeente Veldhoven hadden de Raad van State dinsdag om een uitspraak gevraagd, omdat het vroege vliegverkeer de nacht rust verstoort. Verkeersdrukte Voor het komende Pinksterweek- einde verwachten politie en ANWB veel verkeer op de wegen. Het Ne derlands Bureau voor Toerisme schat het aantal Nederlanders dat er voor een korte binnenlandse vakan tie op uit zal trekken op 750.000. Ook de ongeveer 900.000 buiten landse vakantiegangers, die in hoofdzaak de kustprovincies en de grote steden bezoeken, zullen aan zienlijk aan de drukte bijdragen. Europese zaak De Europese Gemeenschap en de afzonderlijke EG-landen moeten de Westduitse regering er op wijzen dat het niet aangaat herhaaldelijk te beweren dat de Duitse hereniging een Europese zaak is, om vervol gens de bondgenoten niet te raad plegen over belangrijke beslissin gen. Dit schrijft de Alfred Mozer Stichting, een studiebureau van de PvdA, in een rapport over 'Een ver enigd Duitsland en de toekomst van Europa'. Computer De computer kan leraren in het ba sisonderwijs uitstekend vervangen voor wat betreft het spellingsonder wijs. Leerlingen in groep zeven van de basisschool bleken na enige tijd oefenen met behulp van een com puterprogramma behoorlijk wat meer van d's, t's en dt's te wéten dan voor die tijd. Dat blijkt uit een on derzoek onder 88 leerlingen, dat vandaag in het maandblad Didak- tief is gepubliceerd. hoofdstuk slachtofferhulp in het beleidsplan. Slechts in twintig pro cent van de gevallen wordt een slachtoffer altijd doorverwezen naar een bureau voor slachtoffer hulp. Meestal laat de politie het van de omstandigheden afhangen. Opmer kelijk is dat slechts twintig procent van de ondervraagde politie-men- sen vindt dat een slachtoffer van een ernstig verkeersongeval in aan merking komt voor slachtofferhulp. Zeventig procent van de onder vraagden meent dat de politie door tijdgebrek onvoldoende aandacht kan besteden aan slachtoffers van veel voorkomende criminaliteit. Uit het jaarverslag van de LOS blijkt dat de hulp aan slachtoffers een flinke groei doormaakt. In 1987, het jaar dat de regering via een cir culaire politie en justitie opdroeg slachtofferbeleid te voeren, be droeg het aantal door de LOS gehol pen slachtoffers 5500. In 1988 was dit 11.258 en vorig jaar liep dit aan tal op tot 17.082. extra aangenomen mogen worden. Voor 1991 en latere jaren is nog geen oplossing gevonden. WD, D66 en Groen Links heb ben inmiddels een kamerdebat ge vraagd over de problemen bij de fis cus en de positie van Van Amels voort gevraagd. Dat moet volgende week plaatshebben. Ook minister Kok zal daarbij worden uitgeno digd. In het debat staat de relatie tussen de staatssecretaris en de Ka mer centraal. "Vele zaken zijn niet helder. De Kamer heeft onbevredi gende antwoorden gekregen", al dus WD-kamerlid De Korte. De WD wil komende week met een motie komen waarin het onge noegen van de Kamer over de wijze waarop Van Amelsvoort het parle ment heeft geïnformeerd over de problemen bij de belastingdienst, wordt uitgesproken. De Korte ziet niets in een motie van afkeuring te gen Van Amelsvoort. Die wordt toch verworpen, zo denkt hij. De Korte wil nu proberen door middel van een motie Van Amelsvoort als "aangeschoten wild" verder te laten opereren. Groen Links wil dat de Kamer zelf een onderzoek doet naar de in formatievoorziening van de be windsman aan de Kamer, en de in formatiestromen binnen de belas tingdienst en Financiën zelf. Vol gens kamerlid Brouwer kan de Ka mer daarvoor putten uit een half miljoen gulden die voor dit soort onderzoek voorhanden is. Het on derzoek zou door externe deskundi gen gedaan kunnen worden. Groen Links wil geen parlementaire en quête. Voor CDA en PvdA is de vertrou wensrelatie tussen Kamer en Van Amelsvoort niet aan de orde. Ver meend (PvdA): "Bij de vertrou wensrelatie gaat het om het bewust op het verkeerde been zetten van de Kamer. Het bewust misleiden van het parlement. Dat is niet aan de or de". CDA en PvdA willen wel nog voor de zomer een debat over de re organisatie van de belastingdienst die nu gaande is. Daarbij moeten al le problemen aan de orde komen en de maatregelen die Van Amelsvoort wil nemen om ze op te lossen. DEN HAAG (ANP) PvdA-kamer- lid Ad Melkert heeft met een artikel in het PvdA-blad Socialisme en De mocratie een flinke discussie losge weekt. Melkert schrijft dat een na dere oriëntatie van de PvdA op het regeerakkoord met het CDA op zijn plaats is. Het kritische kamerlid noemt zelfs de mogelijkheid om nieuw overleg met het CDA te voe ren over het regeerakkoord. Een van de overwegingen van Melkert is dat het meer regel dan uitzondering is dat met het CDA ge sloten compromissen te ver van "de eigen politieke inbeelding" van de PvdA afstaan. Dat kan zowel bin nen als buiten de fractie worden waargenomen, zo schrijft Melkert. Er zijn voor Melkert dan ook maar twee mogelijkheden. Ofwel de PvdA probeert zich als geheel met het regeerakkoord te vereenzelvi gen, ofwel het politiek overleg met de Coalitiepartner wordt heropend. Dat laatste draagt het risico in zich Wir-probleeni DEN HAAG (ANP) - In de Voor jaarsnota die vandaag naar de Tweede Kamer gaat, staan nog geen afspraken over compensatie voor overschrijdingen bij de wir-»investe- ringspremies. Overleg tussen de mi nisters van financiën, economische zaken en sociale zaken bij premier Lubbers heeft gisteren niet geleid tot overeenstemming. Pas na het weekeinde wordt het slepende overleg voortgezet. In politiek Den Haag wordt ver wacht dat premier Lubbers in het weekeinde een eigen voorstel zal uitbroeden om aan de impasse een einde te maken. Er werd gisteren zelfs geen overeenstemming be reikt over de overschrijdingen die compensatie door bedrijven ver gen. Minister Andriessen (economi sche zaken) wilalleen nieuwe claims na 1 januari 1990 compense ren terwijl Kok alle reeds gehono reerde claims die na die datum tot uitbetaling komen wil meerekenen. Het verschil tussen die invalshoe ken beloopt al gauw meer dan miljard gulden. Zodra dat verschil in opvattingen uit de weg is geruimd kunnen overi ge klippen worden omzeild door de rekkelijke opstelling van minister Kok (financiën). Hij wil de op brengst van tijdelijke compensatie maatregelen afwegen tegen de over tollige wir-claims die feitelijk bin nenkomen. Als de compensatie meer opbrengt dan er aan claims binnenkomen, kan de tijdelijke compensatie door het bedrijfsleven eerder worden afgeschaft, terwijl hogere wir-claims tot verlenging van de tijdelijke compensatie lei den. Dit brengt wel met zich mee dat er van jaar tot jaar opnieuw moeten worden bekeken hoe de vlag erbij staat. Het vooruitzicht van een ver- volgdiscussie over de wir is op zich voor de minister van financiën geen aantrekkelijk vooruitzicht. Over de aard van de compensatie maatregelen liggen inmiddels vele varianten op tafel. Die hebben alle gemeen dat het bedrijfsleven zelf moet opdraaien voor de overschrij dingen. Op voorhand valt dat bij met name de grote werkgeversorga nisaties, die de bui zien aankomen, buitengewoon slecht. dat ook van de kant van het CDA nieuwe posities worden geclaimd, aldus Melkert. Melkert besteedt nogal wat aan dacht aan de tanende wervings kracht van de PvdA. Volgens hem "lijkt ook tol te worden betaald voor het op sommige punten wel erg markante verschil tussen het optre den als oppositie- en als regerings partij". En over het regeerakkoord: "Men kan van een zwak onderhan delingsresultaat spreken of men kan betwijfelen of de gevoerde op positie wel zo doordacht was". De PvdA is op dit moment te veel een zoekende partij, aldus Melkert. Een zoekende partij geeft de kiezers onvoldoende houvast, want hun voorkeur gaat uit naar een partij die hun onzekerheden zoveel mogelijk weet te reduceren. Dat vage profiel van de PvdA is volgens hem mede veroorzaakt door de soepele tot standkoming van het regeerak koord, het weinig geprofileerde ka rakter ervan en de matige presenta tie van bewindslieden, fractie en partijleiding. "Een interessante bijdrage aan de discussie", is de reactie van PvdA- fractieleider Wöltgens. Volgens hem is de fractie al langer bezig met een discussie over de thema's die Melkert heeft aangesneden. Die dis cussie zal ook nog wel enige tijd doorgaan, aldus de fractieleider. In- DEN HAAG Een aantal Palestijnen is gisteren korte tijd in hongersta king gegaan op het Binnenhof in Den Haag. De actie vormt een ondersteu ning voor het vasten van Palestijnen in Jeruzalem. Die hongerstaking is be doeld om Israëls optreden tegen de Palestijnse opstand aan de kaak te stel len. (foto ANP) Eén miljoen gulden kwijtgeraakt GRONINGEN (GPD) - Een Groninger ondernemer is 15 maart 1 miljoen gulden kwijtgeraakt. Het geld lag in zijn auto die hij aan de kant van de weg had gezet, omdat hij zich niet goed voelde. Nadat hij tien minuten had geslapen, was het bedrag verdwenen. De man deed aangifte, maar het poli- tie-onderzoek heeft nog niets opgeleverd. Hier en daar wordt zelfs voor zichtig getwijfeld: dezelfde man raakte twee jaar geleden 121.000 gulden kwijt. Het geld lag in zijn auto die in Groningen werd gestolen. De daders werden aangehouden, maar ontkenden dat ze het geld hadden. houdelijk zei hij niet te willen reage ren op 'elke afzonderlijke bijdrage' van een fractielid. WD-leider Bólkestein haakte gisteren gretig in op Melkerts ont boezemingen. De WD kent vol gens hem anders dan de PvdA geen noodzaak tot koerswijziging. "Waarom zouden wij onze uitgangs punten veranderen als de werke lijkheid ons gelijk geeft", merkte Bólkestein op. Het liberalisme kent eigenlijk geen belangrijk ideologi sche tegenvoeters meer, stelde Ból kestein vast. Hij constateerde dat de denktank van de sociaal-democra ten de ideologische strijd min of meer hebben opgegeven. Hij ver wees naar directeur Kalma van het wetenschappelijk bureau van de PvdA "die het opmerkelijke en ver standige idee heeft geopperd om het socialisme nu eindelijk eens op sterk water te zetten en de PvdA de finitief om te vormen tot een libera le partij". IRA-team op zoek naar drie automobilisten ROERMOND (ANP/GPD) - Het recherchebijstandsteam dat de da ders van de IRA-aanslag in Roer mond op twee Australische toeris ten probeert op te sporen, is op zoek naar drie automobilisten en naar één voetganger. De drie automobilisten zijn zon dagavond op de markt in Roer mond gesignaleerd kort nadat de dodelijke schoten waren gelost. Zij reden snel weg of kwamen het marktplein oprijden. Ook wordt voetganger gezocht, die weg rende toen het drama zich afspeel- Volgens Steens kunnen deze vier personen het rechercheteam moge lijk aan waardevolle informatie hel pen. Zo lang niet meer van de da ders bekend is, ontbreekt een dui delijk signalement en kan ook niet gedacht worden aan een recon structie. Om dezelfde re'den heeft het geen zin om IRA-experts van Scotland Yard te laten overkomen. Het aantal tips in het onderzoek is gestegen tot ongeveer negentig. De politie is echter nog steeds niet in staat signalementen vrij te geven omdat sprake is van uiteenlopende getuigenverklaringen en geen dui delijk beeld bestaat van de daders. Ook het ontwikkelde fotorolletje van een van de slachtoffers heeft geen nieuwe gegevens opgeleverd. Inmiddels blijkt dat een op de vijf in West-Duitsland gelegerde Brit ten op dit moment in een auto rijdt met een Westduitse kentekenplaat en het stuur links in plaats van rechts. Eind vorig jaar blijkt de Westduitse overheid groen licht te hebben gegeven voor die mogelijk heid. Ze is daarmee tegemoet geko men aan de Britse wens om bij te dragen aan meer veiligheid voor de in totaal 150.000 militairen en hun gezinnen die in West-Duitsland wo nen en werken en die kennelijk een doelwit van de IRA vormen. Bronnen in de Britse legerleiding zeggen dat 'honderden' militairen na de aanslag in West-Duitsland overwegen een 'on-Engelse' auto aan te schaffen. Tot nu toe was al leen bekend dat Britse militairen in plaats van de militaire nummer plaat gerechtigd waren een Britse kentekenplaat voor hun voertuig te krijgen. DEN BOSCH - Demonstranten tegen gemeentelijke herindeling in Noord oost Brabant zijn gisteren in Oss door een politie-afzetting heen gebroken. Ze wilden met de fiets de snelweg op. De politie hield ze eerst tegen, maar toen schermutselingen ontstonden, werd de afzetting opgeheven. Op de snelweg ontstond een file van tien kilomeier. (foto anp) DEN HAAG (ANP) - Het advies van de Commissie Onderwijs en Ar beidsmarkt, waarin een veel nauwe re samenwerking tussen school en bedrijfsleven wordt bepleit, heeft wisselende reacties opgeleverd. Mi nister Ritzen (onderwijs) in "zeer blij". De onderwijsbonden vinden het advies "te eenzijdig". De vak centrales noemen het "onevenwich tig". "Ik ben zeer blij met dit rapport. Het overtreft ver de verwachtingen, het is creatief, onconventioneel en het bevat zeer veel bruikbare bouw stenen voor een toekomstig onder wijsbeleid", aldus minister Ritzen gisteren toen hij het advies in ont vangst nam van de voorzitter van de commissie, Philips-topman Rau- wenhoff. Ritzen wil nu overleggen met werkgevers, vakbeweging en onderwijsbonden over Rauwen- hoffs voorstel om studenten en leer lingen in het beroepsonderwijs de laatste jaren van hun opleiding te gen betaling van het minimumloon "werkend te laten leren". De onderwijsbonden ABOP en KOV reageerden gisteren meteen kritisch op dat voorstel. De ABOP vindt het "te eenzijdig". De bond wijst het voorstel niet af, maar wil dat de normale dagopleidingen blij ven bestaan. De ABOP eist verder duidelijkheid over de positie van het lager beroeps onderwijs. Vol gens de KOV negeert het rapport- Rauwenhoff de gezamenlijke ver antwoordelijkheid van werkgevers en werknemers. "In plaats daarvan wordt eenzijdig de positie van de werkgevers versterkt", meent de bond. De Vereniging van Samenwer kende Nederlandse Universiteiten grijpt het rapport-Rauwenhoff aan om opnieuw voor minder bemoeie nis van de overheid te pleiten. Ook op het gebied van het arbeidsvoor waardenbeleid moet de beloofde grotere autonomie voo teiten er nu eindelijk men, aldus voorzitter ir. P. van der Schans. De werkgeversorganisaties VNO en NCW noemen het rapport een "fundamentele bijdrage". Ze mer ken wel op dat nog onduidelijk is hoe de overheid haar verantwoor delijkheid voor de kwaliteit van het onderwijs in de voorgestelde nieu we verhoudingen zal waarmaken. De vakcentrale CNV is "ontevre den" omdat in de "onevenwichtige" voorstellen aan de werknemers slechts een "figurantenrol" wordt toebedeeld. "De werkgevers stellen het eisenpakket samen en werkne mers en scholen moeten daaraan maar gehoor gev^", stelt het CNV. "Als de inbreng van de vakbewe ging niet verandert,'mag het stuk van mij de prullenbak in", zegt be stuurder G. Verburg. De FNV ver woordt dezelfde kritiek. naar de zon of een bezoek aan Oost-Europa. vraag na"ü,en 6 dagen i be»j>o B'enta\ ookl I W" m Wdtwéêr Kamsteeg Auto Rental Tel. 01720-21521 Centrale Alphen a/d Rijn DEN HAAG Ieder jaar opnieuw beproeven 60 a 70.000 jongeren zon der schooldiploma hun geluk op de arbeidsmarkt. Het merendeel van hen faalt, vroeger of later. Als ze niet teruggaan naar school, worden ze de werklozen van straks. Nóg min der kans op een baan maken jonge ren met 'slechts' een diploma van het lager beroepsonderwijs. Zij vor men de harde kern van de toekom stige werklozen. Het lot van deze werknemers- /scholieren loopt als een rode draad door het gisteren gepubliceerde rapport van de adviescommissie Onderwijs en Arbeidsmarkt. Vrij vertaald vindt commissie-voorzitter en Philips-topman Rauwenhoff dat het fenomeen ongeschoold perso neel uit den boze is, én uit de tijd. In de toekomst moet iedere Nederlan der met een minimumpakket aan kennis en vaardigheden worden uitgerust. Zo'n 'start-kwalificatie* moet onnodige werkloosheid voor komen, immers de vergrijzing dwingt ons ertoe een zo groot moge lij k «aantal mensen geschikt te ma ken en te houden voor de arbeids markt. Kortom, er moet een bodem wor den gelegd in het kennisniveau van toekomstige werknemers. Maar ook het huidige bestand aan onge schoolde werknemers (en werklo zen) moet geprikkeld worden om weer in deeltijd in de school banken plaats te nemen, net zolang tot het niveau van het huidige leer lingwezen is bereikt. (Het mini mumniveau is dus: een lbo-oplei- ding plus twee jaar deeltijdonder wijs in het leerlingstelsel). Werkge vers, werknemers en werklozen die hun medewerking weigeren, wor den met forse boetes gestraft, aldus het rapport. De achterliggende idee bij Rau wenhoff en de zijnen is dat de on- derwijsgelden in Nederland oneer lijk worden verdeeld. Het bedrijfs leven investeert vooral in de scho ling van werknemers die toch al di ploma's op zak hebben. En ook van de onderwijsbegroting wordt een onevenredig groot deel wegge- snoept door hoger opgeleiden. Daarom moet de 'startkwalifica tie' deels worden betaald met be sparingen in het hoger onderwijs. Studenten aan hbo-scholen en uni versiteiten die er langer dan vijfjaar over doen, wil Rauwenhoff de kost prijs in rekening brengen. Deze be sparing levert natuurlijk nooit ge noeg op om iedereen aan een 'start kwalificatie' te helpen, erkent Rau wenhoff ruiterlijk. Ondanks de financiële conse quenties (want die zijn groot) wordt de startkwalificatie alom gezien als een uiterst verfrissend en sympa thiek idee. "Hier waren we zelf nooit opgekomen", erkennen enke le kamerleden prompt. Daarnaast wordt het op zijn zachtst gezegd als troostrijk ervaren dat nog wordt na gedacht over het lot van de zwakke leerlingen. "Nederland heeft te wei nig aandacht voor kinderen die op 14-jarige leeftijd geëtiketteerd zul len worden als mislukkelingen", schreven vier onderwijs-experts van de OESO onlangs. Hete brei Toch loopt ook Rauwenhoff weer om de hete brei heen. Uit zijn rap port blijkt zonneklaar dat hij het sterfhuis van lbo-opleidingen (evenals de mavo trouwens) het liefst zou opheffen. Helemaal als straks alle leerlingen van 12 tot 15' jaar een zelfde gemeenschappelijk lespakket krijgen (basisvorming). Rauwenhoff vindt dat scholieren ADVERTENTIE ORANJEREIZEN BUSREIS OPENINGSWEDSTRIJD Argentinië Cameroen 199,-» DAGVLUCHTEN VOORRONDEN Nederland - Egypte 890,- pp Nederland - Ierland 920,- pp Nederland - Engeland 970,- pp Nederland - Engeland 1 overnachting In ..«hotel 1150,-PP w«f'M Alle prijzen incl. enlreekaart Va. r/i finales ook busreizen. V 040-544702 r VAN GERWEN REIZEN die niet voor de havo of het athene um kiezen, na de basisvorming nog twee jaar scholing met een baan moeten combineren. 'Werkend le ren', noemt hij dat. Dat is allemaal erg mooi, maar de hamvraag blijft hoe je zwakke leer lingen of potentiële 'drop-outs' al die lange (theoretische) jaren bij de les houdt. En die vraag blijft ook in dit rapport onbeantwoord. Wat Rauwenhoff wél doet is: het be drijfsleven daadwerkelijk medever antwoordelijk maken. Bedrijven worden onder grote druk gezet zoniet verplicht om hun on- of halfgeschoolde personeel een her kansing te bieden in de vorm van part-time onderwijs in combinatie met een baan. De overheid betaalt in de meesté gevallen de rekening voor het behalen van de startkwali ficatie. Het Rauwenhoff-recept ademt de sfeer van het Zweedse recept. Uit keringsgerechtigden worden ver plicht een contra-prestatie te leve ren door zich te allen tijde beschik baar te stellen voor her-, om- of bij- scholing. Het bedrijfsleven wordt medeverantwoordelijk voor de scholing van hun eigen werkne mers en krijgen een dikkere vinger in de pap bij de inhoud van beroeps opleidingen. De scholieren worden aan het handje naar hun arbeids plaats geleid. Het lijkt allemaal mooi en heel harmonieus. Jammer dat het model in Zweden zelf op in storten staat.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3