omergasten is bewerkeljk' Presentator Peter van Ingen: BRT zwaait met hakbijl GALA VOOR FONTEYN Prijs voor speurders volksliedjes Radio Noord-Holland wil studio Haarlem ook sluiten PAGINA 22 DONDERDAG 31 MEI 1990 Deze pop uit 1910, voorstellen de prinses Juliana, wordt op 13 juni bij het veilinghuis Sothe by's in Amsterdam geveild. Ver wacht wordt dat de pop een be drag van 4000 tot 6000 gulden zal opbrengen. (foto anp) Zonnigste lente (1) De lente van 1990 is de zonnigste van deze eeuw. De maanden maart, april en mei waren ex treem zonnig, zeer warm en droog. Volgens het KNMI waren er in deze maanden ongeveer 640 uur zonneschijn. Tot nu toe was de lente van 1976 de zonnigste met 617 uur zon. Het langjarig ge middelde voor De Bilt bedraagt 474 uur. De lente was ook zeer warm. In De Bilt bedraagt de gemiddelde etmaal-temperatuur circa 10,4 graden Celsius. Daarmee wordt de hoogste waarde van deze eeuw tot nu toe, namelijk 10,4 graden in de lente van 1945, geëvenaard. Sinds 1706 waren alleen de lentes van 1811 en 1862 warmer, met ge middelden van 10,7 graden Celsi- Zonnigste lente (2) Het KNMI registreerde in De Bilt de eerste warme dag (maximaal temperatuur hoger of gelijk aan 20 graden) op 17 maart. De eerste zomerse dag (maximale tempera tuur hoger of gelijk aan 25 gra den) viel daar op 2 mei. De lente telde tot nu toe in De Bilt 16 war me dagen en 6 vorstdagen. Ge middeld zijn er in de lente 9 war me dagen en 18 vorstdagen. Ver der viel er in deze lente landelijk gemiddeld 110 mm neerslag, te gen 148 normaal. De gemiddelde temperatuur over de maand mei zal op onge veer 14 graden Celsius uitkomen (normaal is dat 12,1). Deze hoge temperatuur is volgens het KNMI vooral te danken aan het uitzon derlijk warme tijdvak van 1 tot 9 mei. Daarna was de temperatuur gemiddeld normaal. In De Bilt werden in mei 5 zomerse dagen genoteerd, normaal zijn dat er in deze maand 2. Er waren in mei 12 warme dagen (normaal 7). Ook mei was droog en zonnig. Vooral de eerste week van mei le verde veel zon op en de laatste da gen zijn ook zeer zonnig. Gemid deld over het hele land komt de stand op 270 uur zon, tegen 204 normaal. Keizerskroon De 7 meter hoge en zeven ton zware troon waarop de Japanse vorst Akihito in november offi cieel tot keizer wordt gekroond heeft het transport van de oude hoofdstad Kyoto naar Tokyo overleefd. Na demontage werd de „Takakimura" (Hoge Zetel) per helikopter in Tokyo afgeleverd waarna het laatste gedeelte naar het paleis per spoor werd afge legd. De regering had 11 miljoen gul den uitgetrokken om het trans port zonder incidenten te laten verlopen. Met de aanwezigheid van de troon wil de regering de kroningsplechtigheid in novem ber meer luister bijzetten. Op de Takakimura werden namelijk ook de voorgangers van Akihito - grootvader Taisjo (1912) en vader Hirohito (1926) - tot keizer ge kroond. dat opgelost door tijdens het be wuste fragment even de camera op een toekijkende Renate Ru binstein te richten, zodat je al leen het geluid hoorde. En dat mocht wel." Een redactie van zeven man werkt een half jaar aan de viér uitzendingen van 'Zomergasten'. Twee ervan zijn alleen maar be zig met het uitzoeken van rech ten en het aankopen van pro gramma's. Van Ingen: "Zomer gasten is een bewerkelijk pro gramma. Het is niet zo dat de gas ten een lijstje opgeven en dat wij dat van de plank halen en op de bewuste avond even uitzenden. Je moet heel veel uitzoeken. Ver der proberen we toch wel een lijn in een programma te krijgen. Het groeit en groeit en na een aantal gesprekken past de puzzel in el kaar." In tegenstelling tot de vorige jaren begint 'Zomergasten' niet na het 8-uur Journaal, maar om zeven uur. Van Schaik: "Het eer ste uur staat los van de rest, om dat er een journaal tussen zit. We hebben die uren ook apart inge vuld met kinderprogramma's, sport en dergelijke. Bij Hofland is dat nieuws geworden. We ma ken een selectie van het nieuws van deze week en monteren dat vlak voor de uitzending. Het is dan de bedoeling dat Hofland als een soort Hiltermann zijn com mentaar er op geeft." Selectie Elk jaar worden er weer vier wil lekeurige gasten uitgenodigd. De selectie luistert toch nauw. Van Ingen: "Het moeten wel ras kijkers zijn en ze moeten dus iets van tv weten. Verder moeten ze 1 ook aan het medium een beetje gewend zijn, want vier uur voor een camera zitten is niet niets. Tenslotte moeten ze nieuws gierigheid opwekken, zo van: ik ben wel nieuwsgierig hoe die man is en wat hij leuk vindt, want je kan meestal uit een keus toch een beetje aflezen hoe ie mand in elkaar zit. Soms zijn er verrassingen. Hiltermann die zijn facade liet voor wat die was en verklaarde dat hij het eroti sche van kunstschaatsen inzag en Pierre Janssen die van wiel rennen hield en bij elke uitzen ding van de Tour de France op het puntje van zijn stoel zit." Van Schaik: "Ja, ook om te kij ken waar hij wel en niet wilde wonen. Prachtig was dat." Van Ingen zit een beetje in over de concurrentie van het der de net waarop deze maand het WK-voetbal in alle hevigheid zal losbarsten. "Maar terwijl wij rechtstreeks in de lucht zijn, blijft er iemand van ons de toe stand in Italië volgen. Ondanks dat zullen er toch velen naar het voetbal kijken, maar ach, Neder land ligt er waarschijnlijk toch al na de eerste ronde uit." (Zondag, Nederland 2, 19.00. Eerste 'Zomergast': Henk Hof land). BRUSSEL (GPD) - 'Drie uur Jessie', de populaire BRT- talkshow van Jessie De Calu- we, wordt na de zomermaan den niet langer uitgezonden. Dit houdt verband met de lage kijkcijfers en budgettaire pro blemen. Dat betekent niet dat presentatrice Jessie De Calu- we definitief van het scherm zal verdwijnen. Naar verluidt zou ze naar het einde van het jaar toe een eigen show mogen presenteren. Keyl in herfst naar 5 Uur show DEN HAAG (GPD) Met ingang van het komend winterseizoen zal Catherine Keyl twee dagen per week de 5 Uur Show van RTL- Veronique gaan presenteren. Viola van Emmenes neemt de overige dagen voor haar rekening. Keyl vervangt hiermee Dieuwertje Blok die in het winterseizoen bij dezelfde omroep een avondprogramma gaat presenteren. De Ontbijtshow, waar Keyl tot nu toe presentatrice van was, wordt door Veronique niet langer voortgezet. In het nieuwe seizoen zal de 5 Uur Show een gedeeltelijke veran dering ondergaan. Hoogstwaarschijnlijk zal er publiek in de studio aanwezig zijn en zal het geheel een meer journalistieke benadering krijgen. In de zomermaanden verdwijnt de 5 Uur show van het scherm om plaats te maken voor het TV-magazine Prime-Sites. Dit programma wordt ook gepresenteerd door het duo Keyl-Van Em menes. Het programma zal in het teken staan van de vakantie. jaar. Maar het is wel duurder." Van Schaik: "Maar herhalen kost tegenwoordig ook geld. Had je vroeger een programma of een fragment nodig van een andere omroep, dan hoefde je alleen maar te bellen en je kreeg het. Te genwoordig moet je ervoor beta len. Hetzelfde geldt voor de rech ten van bijvoorbeeld filmfrag menten. Vorig jaar had Renate Rubin stein een documentaire op haar lijstje staan waarin een fragment voorkwam van- de film 'The good, the bad and the ugly'. Vooi dat fragment moesten we dui zenden guldens neerleggen. Dat vonden we te duur. We hebben Drie uur Jessie van het scherm Het zondagse quizprogram ma 'Van Pool tot Evenaar zal eveneens worden afgevoerd. Het programma, dat al talloze jaren door Paul Ghijsels wordt gepresenteerd werd door de BRT-directie als te saai en.te moeilijk bestempeld. In plaats van 'Van Pool tot Evenaar' wordt aan een nieuw vlot toeristische pro gramma gedacht. seres werd een Gala gehou den, waarop haar voormalige danspartner Rudolf Nurejev schitterde in 'Romeo en Ju lia'. De opbrengst van de avond was voor Fonteyn, om dat ze indertijd het Royal Ballet zonder pensioen heeft verlaten. (foto ap> DEN HAAG (ANP) - Het echt paar Doornbosch, dat al jaren ons land afstruint om volkslied jes te zoeken en te registreren, krijgt dit jaar de Visserneerlan- diaprijs van het Algemeen Ne derlands Verbond (ANV). De prijs bedraagt 7.500 gulden. Het echtpaar Doornbosch neemt de gevonden volkliedjes op de band op om ze te laten ho ren in het NOS-radioprogramma "Onder de groene linde". Daarna worden ze bewaard voor het na geslacht. De prijs wordt op 28 juni uitge reikt in één van de NOS-gebou- AL5 HET FORMELE 5TAAT5H00FP BEMOEIT UWE MAJESTEIT Z.ICH NIET MET PE POLITIEK... ZEKER NIET... Van onze correspondent Fred van Garderen HILVERSUM (GPD) - Zomergasten begint zon dag aan zijn derde seizoen. Dit jaar zijn de 'Zomergas ten' journalist Henk Hof land, cabaretière Adel- heid Roosen, kunstenaar Rob Scholte en auteur Hugo Claus. Wat ooit ge start is als een programma waarin op charmante wij ze programma's en pro gramma-fragmenten her haald werden, is uitge groeid tot een produktie dat op zichzelf staat. De wens van Hofland bijvoor beeld om de BBC-documentaire Moscow-Petushki uit te zenden, ging in vervulling. Het program ma was nog nooit op de Neder landse tv te zien geweest en was er waarschijnlijk ook nooit op gekomen als Hofland het niet had aangevraagd. Dat geldt ove rigens niet alleen vanuit Neder lands oogpunt. Ook de BBC had ook met die mogelijkheid geen rekening gehouden. Zomergasten-redactielid Sas- kia van Schaik: "De BBC had met verkoop geen rekening ge houden. Toen we de Britten er voor benaderden, bleken ze geen copie te hebben zonder het En gelse commentaar en zonder de Engelse ondertiteling. We kun nen hem dus zelf niet inspreken. De Engelse ondertiteling wordt met een blokje afgedekt waarop de Nederlandse ondertiteling dan weer wordt gezet." Ook Rob Scholte,,de derde Zo- Peter van Ingen: 'Je moet heel veel uitzoeken voor 'Zomergas- mergast van dit jaar, heeft nooit ten'.' (foto gpd) eerder vertoonde programma's op zijn lijstje staan. Presentator lingen of goedkope series uit. De Peter van Ingen: "Hij is net terug zuiniger VPRO moet ook in deze maan- van de Biënnale in Venetië waar De zomerprogrammering werd den zuiniger aandoen. Van In- hij prachtige Italiaanse kunst- door Hilversum ooit in het leven gen: "Als het te duur wordt moet producties heeft gezien; docu- geroepen om met goedkope pro- het ergens anders van af. Maar er mentaires over kunst en geld en gramma's door de zomer te ko- zijn grenzen. Is een wens echt te dergelijke. Die heeft hij meteen men. De meeste omroepen zen- duur dan overleggen we dat met op zijn lijstje gezet." den goedkope speelfilms, herha- onze gasten. Het is dan ook niet zo dat 'Zomergasten' nu twee keer zo duur is als in het eerste ALKMAAR (GPD) - Radio Noord-Holland overweegt niet alleen studio Hilversum, maar ook studio Haarlem op te hef fen. Geldgebrek en lage luis tercijfers maken ingrijpende veranderingen noodzakelijk. De regionale omroep houdt, als het voorstel van een van de adviesraden om twee studio's op te heffen wordt aangeno men, een radiostation in Alk maar en één in Amsterdam. In Kennemerland en 't Gooi zou den correspondentschappen moeten komen, die bijdragen leveren aan de beide edities. De adviesraden van de stu dio's Alkmaar en Amsterdam hebben zich vóór deze con structie uitgesproken. Ook de redactieraden van de provin cie en Amsterdam zijn voor, met als de niet-programmati- sche staf. De overige advies- en redactieraden zijn verdeeld. De ondernemingsraad heeft nog geen eensluidend advies gevormd. De programmalei der van studio Haarlem. L. Korteman, is tegen opheffing van zijn station. Hij vindt dat geldgebrek geen argument is voor zo'n beslissing. De discussie over inkrim ping werd in maart aange zwengeld door directeur- hoofdredacteur B. Schmidt in zijn halfjaarlijkse notitie over het programmabeleid. Hij pleit daarin voor een algehele ver betering van de programma's door meer eenheid in de pro grammering, binding met de luisteraars via een magazine achtige aanpak tussen 10.00 en 12.00 en tussen 14.00 en 16.00 uur en de instelling van een centrale nieuwsredactie. De editie 't Gooi zou in zijn optiek moeten verdwijnen. Daarover lijkt ook geen discussie meer te bestaan. Ook aan de formule van het natuurprogramma 'Leven en Laten Leven' zal worden ge sleuteld. De programmama kers kregen van de BRf-lei- ding de stille wenk het pro gramma aantrekkelijker en lichter te maken. Ten slotte werd ook beslist geen tweede reeks van de comedyserie 'Vrouwenharten, mannendro men' op te nemen. De serie haalde te lage kijkcijfers en beantwoordde niet aan de ge stelde artistieke verwachtin gen. LONDEN Lady Diane be groette Dame Margot Fon teyn gisteravond in het Lon- dense Royal Opera House. Ter ere van de 71-jarige dan-

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 22