WKlokaal Nederland is nog geen eenheid SpoorptTV Schultz wijt verlies aan slecht racket Van Cleef Heerenveen is eredivisionist Oostenrijk drukt Oranje met de neus op de feiten V RDAG 31 MEI 1390 SPORT PAGINA 171 PARIJS Brenda Schultz heeft al heel wat kostbare tijd verloren in haar tenniscarrière. Coaches als Bill Belser en haaf zus Sacha konden het talent van jaren geleden niet naar de top brengen. De inmiddels 19-jarige tennister uit Heemstede denkt nu in de Tsje chische leermeester Ladislav Travnicek de ware te hebben gevon den. Maar gisteren tijdens de Open Franse schoot Schultz op nieuw niet erg op. Een landgenote van Travnicek, Jana Novotna, zette de stevige blondine in de tweede ronde aan de kant: 6-3, 6-1. Roland Garros gaat vandaag verder zonder Nederlandse vrouwen. Een mooie kans om de internationa le doorbraak te versnellen eri de ver loren gegane tijd in te halen, liet Schultz liggen. Na een snelle 'break' en een 2-0 voorsprong ging ze roem loos onderuit tegen de Tsjechische waarvan ze in 1988 nog had gewon nen in de enige ontmoeting vóór gisteren. Schultz heeft in haar loopbaan vol teleurstellingen"', al heel wat uit moeten leggen. De nationale kam pioene van twee jaar geleden was niet altijd te volgen en leek erg on- Daarvoor is er in uw omgeving een Bang&Olufsen Center Bang&Olufsen Center LEIDEN Botermarkt 25, Tel. 071-122669 HEERENVEEN (ANP) - Friesland heeft er lang op moeten wachten, maar gisteravond kon het provin ciebestuur dan toch eindelijk een heuse eredivisieclub in het bestand bijschrijven. Heerenveen verzeker de zich van promotie naar de hoog ste afdeling door een zwaar bevoch ten overwinning van 2-0 op Emmen in de tweede finale-wedstrijd van de nacompetitie. De nederlaag van 0-1 in het eerste duel werd daarmee weggewerkt. Gert Jan Verbeek en Marten Dijk scoorden in de eerste helft voor de nummer zestien van de eerste divi sie. Heerenveen is de èerste Friese club die sinds de invoering van het betaalde voetbal in 1954 in de eredi visie gaat spelen. Drie keer eerder deed de club een poging via de nacompetitie de 'ere divisie te bereiken. Zowel in 1981, 1982 als 1989 moesten de Friezen met de tweede plaats genoegen ne men. Voor trainer Fritz Korbach is het de vijfde keer. dat hij een ploeg een stapje hoger helpt. Met EC Wa- geninge'n, PEC Zwolle. Volendam en FC Twente slaagde hij eveneens. Zaterdagclubs uit bollenstreek weer bijelkaar LEIDEN - Ook het volgend sei zoen zijn de derby's in de bollen- streek op zaterdag aan de orde van de dag. Dat is duidelijk geworden na de nieuwe competitie-indeling die de KNVB gisteren bekend maakte. Katwijk, SC Lisse, Noord- wijk, Quick Boys, Rijnsburgse Boys en ARC zijn wederom in de zelfde klasse ingedeeld. Dat is dit keef de eerste klasse A, terwijl het afgelopen seizoen IB was. IJsselmeervogels en Sparta Nij- kerk zijn 'oude bekenden' van vorig seizoen. Nieuwe tegenstanders in 1 A zijn DOS Kampen, Go Ahead Kampen, Bennekom, Flevo Boys uit Emmeloord, Urk en WOG uit Veenendaal. De overige indelingen. Eerste klasse B: Altena. ASWH. Ba- rendrecht, DSVP, Excelsior M, Ex celsior P, Heerjansdam, Huizen, Marken, NSVV, Rozenburg, Serooskerke. Spiikenisse en Vites se Delft. Eerste klasse C: ACV, Be Quick '28, Deto, DOVO, Drachtster Boys, Sportclub Elim, Genemui- den, GVW, Lunteren, Oranje Nas sau, Spakenburg, Valleivogels, WHC en WVF, ADVERTENTIE zorgvuldig met haar toch niet gerin-' ge tennisgaven om te springen. Gisteren las ze na haar uitschake- I ling weer voor uit het Grote Smoe- zenboek. De bespanning op haar racket zou de oorzaak zijn geweest van de nederlaag. Aangenomen mag worden dat de deelnemers aan een Grand Slam-toernooi niet met 'speelgoedrackets' aan komen zet ten. Maar Schultz klaagde doodleuk over haar gebrekkige materiaal waarmee ze te stellen had. Wordt het niet eens tijd dat het smoezenboekje de kast ingaat? "Ik weet het. Het is altijd wat. Iets daar boven heeft het niet goed voor met me. Ik heb een hekel aan excuses, maar dit verlies heeft alles te maken met mijn rackets. Ik sloeg bij het in spelen al een exemplaar stuk. In het begin van de eerste set volgden er nog twee. Toen moest ik spelen met een racket waarvan de bespanning me niet ligt". Dé hard serverende Schultz was inderdaad opvallend snel door haar voorraad heen. Maar dat mag op dit niveau toch niet bepalend zijn voor een wedstrijd. Trouwens, wie stopt er een racket in zijn tas waarvan de bespanning niet vertrouwd is? Schultz: "Ik speel graag met dun ne bespanning. Dan voel ik me het lekkerst. Door mijn spel heb je dan wel veel bespanningen nodig. Ik heb dertig bespanningen per post op laten sturen naar Parijs. Maar de snaren bleken te dik te zijn. Dus ik heb nieuwe, dunne opgevraagd. Maar die zijn nog niet gearriveerd. Dat hoefde geen ramp te zijn. Ik had immers nog rackets. In mijn achter hoofd speelde.wel een raar voorge voel. Als die drie het maar houden, j dacht ik. En jawel, het gebeurde weer. Daardoor moest ik de partij afmaken met een racket dat dikke snaren had. Daarmee raak ik ze ech ter niet meer goed". Dat laatste bleek. Maar het blijft een amateuristische gang van za ken. "Ik ben nu al zo lang bezig om de juiste samenstelling van materi aal te krijgen. Eigenlijk mag het on derhand wel eens in orde zijn ja. Het is vooral zo sneu, omdat ik het ge voel had dat het perfect liep in het begin". Volgens Schultz was Novotna op de hoogte van het 'snarencomplex' dat juist na de 2-0 begon op te spe- Brenda Schultz leefde in onmin met haar racket. André Agassi zo te zien niet. Hij won dan ook van Todd Woodlyidge. (foto ap) len. "Normaal gesproken had ik van haar kunnen winnen. Het is geen schande, want ze'staat dertiende op de wereldranglijst. Maar ze is de laatste tijd een beetje aan het twijfe len en daarvan had ik'gebruik kun nen maken", aldus de verliezer, die twee jaar geleden nog tot in de vier de ronde reikte in Parijs. De 21-jarige Novotna. getraind door de Nederlandse Betty Stóve. maakte niet bepaald de indruk een 'tvVijfelkont' te zijn. In de tweede set liet ze geen spaan heel van Schultz, al was dat ook voor een deel terug te voeren op de fouten van de Neder landse. Travnicek lag niet zo wakker van het verlies. Volgens de trainer is hij met de 'hernieuwde' Schultz op de goede weg. Behalve de van oudsher krachtige fore-hand, heeft, hij bij zijn pupil nu ook een behoorlijke back-hand ontwikkeld. De tiener is volgens hem klaar voor een come-back. "Brenda heeft talent genoeg. Ze moet er alleen in geloven. Binnen zes maanden moet ze bij de beste twintig spelers van de wereld staan". Een gewaagde voorspelling. Ja ren van tijdverspilling zouden wor den goedgemaakt in een half jaar. Na onenigheid met coach Bill Bel ser (nu de coach van de Canadees Andrew Sznajder) zocht ze troost bij haar zus Sacha. Die combinatie was emotioneel goed. maar sportief leidde het nergens toe. Het bleek achteraf allemaal weggegooide tijd, al denkt Schultz er zelf anders over. "Iedereen zegt dat Sacha alleen maar een praatpaal was. Maar ik vertrouwde erin. Alleen kreeg ze een fantastische job aangeboden, waardoor ze moest stoppen". Sc&Itz heeft overigens tijdelijk een nieuwe partner voor de dubbel spelen. Met de Westduitse Claudia Kohde-Kilsch gaat ze naar Wimble don. Na Londen bekijkt ze met de Hongaarse Andrea Temesvari of ze samen weer verder gaan. "We heb ben geen ruzie, maar Andrea belde me onlangs op dat ze met iemand anders wilde spelen. Ach, ze is wel vaker wat impulsief'. ROB VAN DER ZANDEN Gelijkspel fataal voor Crescendo DEN HAAG - Crescendo is na een enkel seizoen alweer tweedeklasser af. Gisteravond speelden de Leidse korfballers in de na-competitie met 5-5 gelijk tegen ALO en dat was na de 5-6 nederlaag tegen Nieuw Flora van afgelopen zondag fataal. "Scoren is zo moeilijk voor Cres cendo". verzuchtte coach Wim Nij- enhuis na afloop. Opnieuw immers brak het gemis aan trefzekerheid Crescendo zwaar op. Bleef het in het eerste duel van de na-competitie na rust bij een enkele treffer, gister avond was de produktie ondanks een verdubbeling (ruststand 2-3) evenmin voldoende. Wijnand Al berts en Debbie Blog waren, elk met twee goals, nog het meest suc cesvol. Als excuus mag evenwel gelden dat de Leidse ploeg al in de eerste minuut Carolien van Noort wegens een blessure moest missen. Dat ge geven maakte het voor coach Nijen- huis onmogelijk om in de slotfase meer te doen dan het inzetten van routinier Wilfred Cornelisse. Diens inbreng stelde Debbie Blog in staat om tien minuten voor tijd de gelijk maker te scoren. Daar bleef het ver der bij en dat zegt ook wat van de kwaliteiten van de Haagse ploeg, die pinkstermaandag van Nieuw Flora moet winnen om zelf het vege lijf te redden. De junioren van De Danaïden zijn gisteravond kampioen van Rijndelfland geworden. De Leidse jeugdploeg klopte in Zoetermeer het Scheveningse KVS met 9-8. Na voor rust (5-5) een 1-4 achterstand te hebben weggewerkt, nam De Da naïden in de tweede helft door twee treffers van Colin Hanekamp een beslissende 9-7 voorsprong. Door het behalen van de afde lingstitel promoveert De Danaïden naar de landelijke junioren-compe titie. Tevens mag worden deelgeno men aan het toernooi om het Neder lands junioren kampioenschap voor afdelingskampioenen, dat op 9 juni in Rotterdam wordt gehouden. Burgemeester van Winterswijk verbiedt WK-toto WINTERSWIJK (GPD) - Winters- wijkse ambtenaren mogen geen gokje wagen op de wedstrijden van het WK voetbal in Italië. Een 'pool tje' van ambtenaren is afgeblazen na persoonlijk ingrijpen door bur gemeester Cor de Vries. De burgemeester wees de organi satoren op de Wet op de kansspelen. De toto-formulieren waren op dat moment al verspreid. "Wat wij an deren niet toestaan, kunnen we hier niet toelaten", is de redenering van De Vries. Haar-tatoeage Ooit liep de helft van de Leidse voetbalwereld met een door hem geïntroduceerd sportperma- nentje rond. Dat was tien jaar ge leden. Daarna werd het wat stil rond de persoon van kapper John van der Born, die destijds vanwe ge zijn creatieve geest in het Leid se als 'spraakmakend' gold. De Sport-Inn bijvoorbeeld ontsproot, in samenwerking met Ton Men ken en Hennie Kwik. mede aan zijn geest. En zo lanceerde hij in die tijd nog wel meer plannen en plannetjes. Zijn zaak en zijn gezin slokte in de periode daarop evenwel al zijn tijd op. Op bepaald moment om vatte zijn toko vier zaken en rende hij, naar zijn zeggenals een gek heen en weer tussen de Vijf Meil aan, het Diamantplein, de Ste- vensbloem en Leiderdorp. Tijd om te kijken had hij niet meer. laat staan om nieuwe dingtjes te be denken. Ik zat gewoon behoorlijk in de stress, kwam nergens meer aan toe", kijkt hij terug op die hectische periode in zijn leven. Maar nu, 51 jaar jong en twee jaar geleden nog verblijd met de geboorte van een kleine, is hij tot rust gekomen. Hij heeft zijn 'haar- imperium' teruggebracht tot één zaak. Daarmee was het overzicht ook in één klap terug en zodoende kan hij weer ouderwets genieten van een vrije dag. Tijd derhalve voor weer wat frisse ideeën. Net als vroeger, zeg maa r. In een spiksplintern u I als de Stevenshof barst het van de kinderen en dat gegevengekop peld aan het nu snel naderende WK. inspireerde Van der Bom tot het ontwikkelen van een zoge naamde haartatoeageal is dat woord, voor de goede orde. niet van hem ajkomstig. Naar Ameri kaans voorbeeld - waar sportlie den en fans op de universiteiten vaak het logo van het alma matei- of hun naam in het haar laten knippen brengt John van der Born op hét achterhoofd een voet ballertje aan. Desgewenst uitge voerd in de kleur wit of, uiter aard, in fluorescerend oranje. Dat laatste gebeurt met een stift en het is simpel uitwasbaar met shampoo. Het klinkt dus erger dan het dat is. En in tegenstelling tot een echte tatoowaar je le venslang aan vast zit. heeft het haar binnen een dag of veertien het voetballertje al weer overwoe- kerd. Twee 'slachtoffertjes' lopen er inmiddels in de Stevenshof rond met zo'n ingeknipt manneke. Maar de kans is groot dat straks de 'halve' jeugd van Leiden bij Van der Bom in de Stevensbloem op de stoep staat. Een rage is nu eenmaal snel geboren. Toch is hel commerciële aspect niet de drijf veer geweest om dit te doen. "Wel nee. johje moet het gewoon zien .als een geintje. Dit is toch weer eens ujat anders. Die gasten vin den dat prachtig. Het kost maar., een paar gulden meer dan ge woon knippen. Want er gaat toch wel wat tijd in zitten". Zijn twee modellen', jongens van een jaar of twaalfzijn blond. "Maar het mooiste is natuurlijk als je zwart haar hebt", wijst Van der Born op de fotograaf die zich schielijk omdraait. "Dan komt dat oranje nog beter uit". Bang voor navolging van zijn. collega's is hij niet. "Ach, dat ge-' beurde destijds ook met dat per-, manent. Geeft toch niet. Het is een, spel". AD VAN KAAM Van onze correspondent Albert Geesing WENEN Dertien dagen voor de aftrap van het WK tegen Egypte zijn de bange vermoedens van Leo Beenhakker pijnlijk bevestigd. In het Weense Prater-stadion werd het Nederlands elftal door Oostenrijk keihard met de neus op de feiten gedrukt (3-2 verlies) en liep het optimisme in het land een flinke deuk op. Pas in het slotkwartier, toen de Oostenrijkers bijna op hun tandvlees' liepen, kon de Eu ropese titelhouder aanvallend iets terugdoen en kreeg de nederlaag daardoor een draaglijker aanzien. Ronduit frustrerend was vooral de manier waarop Ronald Koeman en Hans van Breukelen de vaderland se voetbaltrots in de steek lieten. De reserve-aanvoerder van Oranje slaagde er niet in de verdediging te organiseren, de doelman van PSV ging bij twee van de drie treffers in de fout. Van Breukelen, al dan niet in de war gebracht door de chaos voor hem, gaf daarmee een vervolg aan zijn matige seizoen in Eindho- Een dure fout van Cameroun ROME (Rtr) - Cameroun begint met een negatieve marge aan de wereld titelstrijd. De Afrikanen kunnen na melijk een forse boete tegemoetzien van de wereldvoetbalbond (FIFA). Het land maakte eergisteren welis waar de lijst met 22 spelers bekend aan de media, maar vergat die tijdig aan de FIFA door te geven. Came roun was het enige van de deelne mende landen aan de WK dat de deadline overschreed. De bondscoaches was er alles aan gelegen om voor het toernooi nog geen kleur te bekennen. Azeglio Vicini van Italië ontnam de overige landen een blik achter zijn kaarten door de lage rugnummers onder de verdedigers te verdelen. De aanval lers kregen een hoog nummer toe gewezen. Spits Vialli van Sampdo- ria, die zeker lijkt van een plaats in de basis, is als nummer 21 op-de de finitieve lijst opgenomen. De Argentijns bondscoach Bilar- do ging niet zo ver. Weliswaar hield hij bij de verdeling van de nummers een soort alfabetische volgorde aan, maar de belangrijke spelers kregen het "eigen" nummer. Maradona speelt in Italië dus met rugnummer 10. werking tussen Witschge en Erwin Koeman volstrekt onder de maat bleef. Het tweetal liep elkaar meer voor de voeten dan dat zij elkaar aanvulden. Een lichtpuntje vormde de eerste volledige interland van Gullit sinds bijna twee jaar (Wales). De aanvoerder oogde fit, maar mist vanzelfsprekend nog de kracht en de scherpte om op de juiste momen- ften in de punt van de aanval op te duiken. Van Basten werd daar de dupe van en miste voorin de onder- 1 steuning die hij nodig heeft. Ereronde Even misplaatst als de ereronde van de Oostenrijkers, met Polster in het shirt van Gullit voorop, is de con clusie om de kansen van Oranje Bij het WK nu" ineens te reduceren. Wel is in Wenen overduidelijk aange toond dat er voor Beenhakker nog een hoop werk aan de winkel is. Precies zoals de tijdelijke kopman van het Nederlands elftal twee we ken geleden al voorspelde.On danks het feit dat de ploeg van gis teravond slechts op één plaats (Wit schge voor Mühren) afweek van het elftal dat in München Europees kampioen werd, is er bij lange na geen sprake van een eenheid. Dat wreekte zich gisteravond. Vooral omdat de Oostenrijkers er in deze oefeninterland iets andere op vattingen op na hielden dan de Oranje-spelers. Ofschoon 'Pepi' Hickersberger. de Oostenrijkse bondscoach tevoren had gezegd het risico van blessures te willen ver mijden, gingen de Oostenrijkers meteen doldriest te werk. Voor de Europees kampioen het goed en wel in de gaten had, wat er aan de hand was, mocht verdediger Peel vanuit een hoekschop van Herzog laag en ongehinderd inkoppen: 1-0. Het tafereel haalde zich direct na rust twee keer. Beide treffers kwa men op naam van invallers. Eerst schoot Zsak via de voet van Rijk aard raak, pal daarop verlengde Pfeffer een hoekschop van Herzog met het hoofd. Taylor mag van Villa praten met de voetbalbond LONDEN (Reuter) - Graham Tay lor, coach van Aston Villa, mag van zijn clubbestuur praten met de Eij- gelse voetbalbond over de vakante baan van bondscoach. Taylor is een van de kandidaten om na de wereld titelstrijd Bobby Robson op te vol gen, die naar PSV vertrekt. Een woordvoerder van Villa vei telde dat de nummer twee uit de competitie wel bepaalde voorwaar den stelt en wacht op het antwoord van de bond. Taylor heeft nog een contract van een jaar bij Aston Villa. Hij wordt in Engeland beschouwd als de belangrijkste kandidaat. Lech Poznan is vóór de derdè keer in de geschiedenis van de club kampioen van Polen geworden. Het gelijke spel tegen Legia Warschau (1-1) was voldoende voor de landsti tel. Lech Poznan werd eerder in 1983 en 1984 kampioen. "We zijn slaapwandelend aan de wedstrijd begonnen", klaagde Beenhakker na afloop. "We waren niet bij de les, niet scherp genoeg. We hebben goede spelers, maar nog geen goed elftal. Er staat nog geen team. De organisatie klopte niet, de onderlinge afstanden waren te groot". De tijd dringt echter. "Dat is nu wel duidelijk", haakte Beenhak ker meteen in. Dat geldt niet alleen voor de ploeg in totaliteit, maar ook voor spelers als Gullit en Erwin Koeman. Zondag tegen Joegoslavië wil Beenhakker Gullit opnieuw voluit laten gaan. "Dat heb ik liever dan dat hij z'n krachten verdeelt en 90 minuten gedoseerd voetbalt". Een kwartier voor afloop hield de vedette van Milaan het voor gezien. Vijftien minuten eerder was Erwin Koeman al naar de kant gehaald en vervangen door Roy. De oudste Koeman verliet met een dikke knie het veld, het gevolg van een tik in de eerste helft. Volgens bondsarts Frits Kessel geen reden om onge rust te zijn. Beenhakker: "Het is duidelijk dat Gullit op dit moment verder is dan Koeman. Hij moet trainen en spelen, zo veel en zo hard mogelijk. Dat is <de enige oplos sing". Behalve wat fikse tegenvallers zag Beenhakker echter ook wat lichtpuntjes. Uitermate content was hij met het puike optreden van Rijk aard, "met wie ik een diepgaand ge sprek van 25 seconden heb gehad" en met Van Basten. "Ik weet dat vriendschappelijke wedstrijden niet zijn hobby zijn, maar hij heeft vanavond zijn verantwoordelijk heid getoond door te sleuren". Wei nig woorden maakte hij daarente gen vuil aan het povere spel van Van Tiggelen ("hij heeft een hele tijd niet gespeeld") en het robuuste optreden van Wouters. De midden velder keek daarbij niet op een overtreding meer of minder. Strei- ter werd er het slachtoffer van en haakte geblesseerd af. Net als na hem Artner, die een poging om Rijkaard te stuiten moest bekopen met een dikke enkel. Dat het Nederlands elftal na de verslapen eerste helft via doelpun ten van Ronald Koeman en Van Basten toch nog dicht in de buurt van Oostenrijk kwam. had louter statistische waarde. Van meer be lang was de manier waarop twee van de Oostenrijkse doelpunten tot stand kwamen: uit dode momen ten. Van Breukelen noemde het een kwestie van concentratie. "We zul len daarvoor bij onszelf te rade moe ten gaan". DONDERDAG 18.00-18.15 Sportnet Spain Spain Sport. 18.15-19.00 Sportnet Tenpin Bowling. 19.00-20.30 Sportnet Paardesport. 19.10-20.00 Ned 3 Studio Sport: Tennis vanaf Roland Garros. 20.00-20.30 EURO Motor Sport News 20.30-21.00 EURO Trax: sporlmix. 20.30-21.30 Sportnet Update en motor-' sport. 21.00-22.00 EURO Turnen: EK voor man- 21.04-22.00 Ned 3 Premondiale: vooruit blik op het WK-voetbal. 21.30-00.00 Sportnet NHL ijshockey. 22.00-23.00 EURO Op weg naar het WK. 22.15-22.20 Super Golf. 23.00-23.30 EURO WK special. 23.00-23.40 RTL V Match Barend en Van Dorp. 23.30-01.00 EURO Basketbal. NBA play offs. 00.00-02.00 Sportnet Amerikaans basket- VRIJDAG 08.00-09.30 Sportnet Paardesport m Eindhoven. 09.30-10.00 EURO WK special. 09.30-10.30 Sportnet International Motor sport. 10.00-11.00 EURO Atletiek: IAAF Grand Prix. 10.30-12.00 Sportnet Frans Rugby. 11.00-17.00 Did 2 Sport extra: Tennis vanaf Roland Garros. 11.00-20.00 EURO Tennis en'golf British Masters. 12.00-13.00 Sportnet Wide World ol Sport. 13.00-14.00 Sportnet Rallycross. 13.05-17.50 Ned 3 Studio Sport: Tennis- 14.00-17.00 Sportnet Motorsport. 15.20-16.50 BBC 2 Golf (British Masters) en paarderennen. 16.00-17.00 Did 3 Turngala. 16.05-18.50 TV 5 Tennis.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 17