BoHenhandel vreest boycot milieugroep Nederland 'verbonden' met oranje Mannen nog steeds ongeëmancipeerd 'Invloed drankreclame gering' Wassenaar: alleen busbanen op Rijksstraatweg na aanleg Ril Borden bij monumenten DONDERDAG 31 MEI 1990 REGIO PAGINA 15 Zee en zwemwater steeds schoner DEN HAAG - Vrijwel alle grote plassen en meren in Zuid-Holland zijn schoon genoeg om in te zwemmen. In bijna 30 procent van de gevallen is de waterkwaliteit zelfs uitstekend. Slechts drie plassen in Zuid-Holland zijn on geschikt voor zwemmers, waar onder de Doeshaven nabij Leider dorp. Ook de grote rivieren en ka nalen kunnen beter worden ge meden. Het water is daar vaak vervuild, maar door het drukke scheepvaartverkeer bovendien onveilig. Dit blijkt uit de nieuwe vaterfolder van de provin- In de folder zijn bijna 80 meren en plassen opgenomen, uiteenlo pend van kleine plaatselijke zwemplasjes tot grote recreatie- plassen en de Noordzee. Opval lend is trouwens dat de water kwaliteit van de Noordzee steeds beter wordt. Tussen Loosduinen en 's Gravenzande is de zee vol gens de folder inmiddels uitste kend geschikt als zwemwater. De bepalingen zijn gemiddel den. Dat kan betekenen dat de kwaliteit van het zwemwater plaatselijk toch onvoldoende is. De provincie waarschuwt zwem mers dan ook goed te letten op de omstandigheden rond een plas of een meer. Verder bestaat altijd het gevaar van ziekten en irrita ties door algen, parasieten en der gelijke. Actuele informatie over de waterkwaliteit kunnen zwem mers krijgen via de zwemwater telefoon - 070-3117550 - of via spe ciale borden die op 30 verschillen de plaatsen zijn opgesteld- De zwemwaterfolder is ver krijgbaar bij gemeentehuizen, bi bliotheken, VVV's en de provincie. Slechts papieren veranderingen in maatschappij DEN HAAG - Mannen behou den zich nog altijd de vrijheid voor om zich wel of niet geëman cipeerd te gedragen. Het emanci patiebeleid dat in 1985 zo mooi werd geformuleerd in een be leidsplan dat brede politieke steun kreeg, heeft in de praktijk met name gevolgen voor vrou wen. De mannen blijven buiten schot. Dat constateren onderzoe kers van de Rijksuniversiteit Lei den in een onderzoek dat aan de Tweede Kamer is gestuurd. Het ministerie van sociale za ken heeft opdracht gegeven tot het onderzoek. Staatssecretaris Ter Veld van dat ministerie schrijft in een begeleidende brief, dat ze samen met minister De Vries andere ministers en staats secretarissen persoonlijk in ge sprekken zullen trachten over te halen om op hun departement de emancipatie van mannen en vrouwen te stimuleren. Met het emancipatiebeleid zoals dat in 1985 werd omschre ven, werd verwacht d&t zich grote verschuivingen in de maatschap pij zouden gaan voordoen. Uit het onderzoek blijkt evenwel dat de voorgenomen veranderingen in de machtsverhouding tussen de seksen, de traditionele normen voor het huwelijk, moederschap, kostwinnerschap en heteroseksu aliteit, papieren wensen zijn ge- Om het emancipatiebeleid als nog meer gestalte te geven denkt de staatssecretaris onder meer onbetaald vrijwilligerswerk. Dat komt nu vooral op vrouwen neer. Ook moet de zogeheten 'beeld vorming' over vrouwen met spoed worden verbeterd. Dat er meer aandacht (over geld gaat het niet) moet worden be steed aan voorkoming van seksu eel geweld dan aan opvang van de slachtoffers staat voor Ter.Veld buiten kijf. Gemeenten krijgen extra geld DEN HAAG (GPD) - Het kabinet trekt de komende jaren extra geld uit voor de gemeenten om de kosten van loonstijgingen, milieu en socia le vernieuwing op te vangen. Dat staat in het nieuwe bestuursak koord tussen gemeenten en rijk, dat binnenkort zal worden afgesloten. De onderhandelingen zijn op een oor na gevild, nu het kabinet zich bereid heeft getoond volgend jaar 15 miljoen extra te geven en in 1994 70 miljoen extra. De staatssecretarissen De Graaff (Binnenlandse Zaken) en Van Amelsvoort (Financiën) hebben over de hoofdlijnen van het be stuursakkoord bijna overeenstem ming bereikt met de Vereniging Ne derlandse Gemeenten. in de financiële verhoudingen tus sen rijk en gemeenten of provincies werden vastgelegd. De gemeenten zouden volgens het regeerakkoord in vier jaar vijftig miljoen krijgen voor investeringen. Dat bedrag wordt drastisch verhoogd: voor in vesteringen,* milieu, sociale ver nieuwing en het opvangen van inci dentele loonstijgingen is een extra bedrag uitgetrokken dat kan oplo pen tot zeventig miljoen in 1994. I Overigens heeft het kabinet wel een aantal voorwaarden verbonden aan het extra geld. Zo mag het fi nancieringstekort van de overheid i niet oplopen, anders krijgen de ge meenten het geld voor de investe ringen niet. Ook zullen de gemeen ten evenredig moeten inleveren als het kabinet besluit te bezuinigen. Dreigement wordt uiterst serieus genomen vervolg van pagina 1 LEIDEN - De Bond van Bloembollenhandelaren heeft aan den lijve ervaren hoe machtig de Amerikaan se milieuorganisatie The Na tural Resoures Defence Council wel is. Tegen de bond voerde de milieugroep in de pers ooit een hetze die de hele bloembollensector in een zeer kwaad daglicht stelde. Daarom, weet secretaris mr. H. Wes- terhof, is de bond extra waakzaam als er over acties uit die richting wordt gesproken. Jaarlijks voeren de Bond van Bloembollenhandela ren en The Natural Recoures Defen ce Council overleg om te voorko men dat ze met elkaar op de 'vuis£ gaan. Westerhof heeft de leidster van de Amerikaanse organisatie. Faith Campbell, leren kennen als een fer vente voorvechster voor alles wat goed is voor het milieu. "Als zij er gens haar tanden inzet doet ze dat heel stevig. Wij hebben dat meege maakt over bloembollen die uit het wild werden gehaald. Van sneeuw klokjes, om maar een voorbeeld te noemen. In Amerika werd dat zo hoog opgenomen, dat. er geen spaan heel bleef van de bloembollensec tor. We hebben dat toen razendsnel onderzocht en zijn met Campbell in contact getreden. De zaak is uitge praat. Nu is er een jaarlijks contact 06-nummer voor laagvlieglawaai DEN HAAG (ANP) - De luchtmacht opent een speciaal 06-nummer voor klachten over laagvliegen. Dat nummer moet de meldingsdrempel voor klachten verlagen. Staatsse cretaris Van Voorst (defensie) kon digt dit aan in antwoord op schrifte lijke vragen van PvdA-kamerlid Feenstra. De bewindsman tekent daar bij aan dat ook nu aan elke klacht over overlast door laag over vliegende toestellen aandacht wordt besteed. tussen de milieugroep en de bloem- bollenhandel. Met name wordt er dan gepraat over het importeren van die bijgewassen". De Bond van Bloembollenhande laren heeft inmiddels de ervaring dat niet de spot. kan worden gedre ven met Campbell en haar club. De macht, zoals gezegd, is groot. "In hoeverre ze het dreigement over de snijbloemenboycot hard kunnen maken, weet ik niet. Ik kan alleen zeggen dat het uiterst serieus moet worden genomen". De Aalsmeerse bloemenveiling is verrast over het verhaal dat de Vere nigde Staten een boycot van Neder landse snijbloemen zou overwegen. „Bij handel in bedreigde diersoor ten gaat het om een andere sector. In het verleden zijn er kontakten ge weest met de Verenigde Staten over de handel in bedreigde planten en bloemen", aldus een woordvoerder. „Juist omdat wij toen een duidelijk positieve bijdrage hebben geleverd aan het terugdringen daarvan, bij voorbeeld door er niet in te hande len, begrijpen we niet waarom nu een snijbloemenboycot nodig is als het om bedreigde diersoorten gaat". Nut van sobere presentatie alcohol betwijfeld LEIDEN - De drankenhaiidel gaat zich soberder opstellen in de recla me voor alcoholische produkten. Door alcoholica minder uitbundig aan te prijzen wordt gehoopt dat het drankmisbruik afneemt. Maandag werden hierover" een aantal afspra ken vastgelegd tussen handel en overheid. De nieuwe regels betekenen on der meer dat de slijter zijn kratjes bier niet meer op de stoep mag uit stallen. Borden met reclame voor al coholica mogen niet meer langs de sportvelden staan en affiches op mupi's en abri's zijn niet langer toe gestaan in het zicht vap een school. Ook mogen reclame-boodschappen niet de indruk wekken dat het nutti gen van alcoholische dranken een bijdrage levert aan sociaal of sexueel succes. 'Geniet, maar drink met mate' is de slogan van de actie en die kreet is voortaan dan ook vaker te zien op televisie- en bioscoopreclame. Ge heel vrijblijvend zijn de afspraken niet. Op overtreding staat een maxi male boete van maar liefst 50.000 gulden, uit te delen door de Recla me Code Commissie. Het publiek zelf kan aangifte doen wanneer de regels worden overtreden. Leefstijl Of de sobere alcoholreclame veel zal helpen, wordt echter door slij ters en hulpverleners in deze bran che betwijfelt. "Als ik eerlijk ben, verwacht ik niet dat het veel uit haalt", zegt Kees klerks, eigenaar van tien slijterijen in de regio. "Het is op zich een goede zaak dat we er met z'n allen beter op letten. Maar ik denk niet dat het alcoholmisbruik hierdoor afneemt. Een alcoholist komt toch wel aan zijn drank". Dat is ook de mening van preven- tievoorjichter L. Kauffeld van het Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs in de regio Den Haag. "We tenschappelijk onderzoek heeft uit gewezen dat als de reclame al in vloed heeft op het alcoholgebruik, deze vrij gering is. Van' meer in vloed is bijvoorbeeld de toename van vrije tijd, verandering van leef stijlen, meer geld tot je beschikking hebben. De afspraken zijn een stap je in de goede richting maar wan neer je het alcoholmisbruik echt wil aanpakken, zijn daarvoor andere maatregelen nodig". Dat er geen verdergaande maatre gelen zijn genomen, komt volgens Kauffeld omdat de overgrote meer derheid van de alcohol-gebruikers eigenlijk hele keurige drinkers zijn. Toch is de groep probleem-drinkers aanzienlijk, naar schatting 700.000 mensen. Zij nemen tesamen meer dan 50 procent van de totale alco holconsumptie in Nederland voor hun rekening. Deze mensen houdt je niet van de drank af met de sim pele mededeling 'geniet, maar drink met mate'. De kratjes bier voor de slijterij moeten r gers niet in de verleiding te brengen. Kauffeld bepleit een pakket van maatregelen waar onder betere voorlichting op de (lagere) scholen, vermindering van het aantal ver kooppunten, aanscherping vabn de regels en een betere controle daar op. "We moeten de mensen leren om te gaan met alcohol", zegt Kauf feld. "Ik maak nog te vaak mee dat mensen eigenlijk niet precies weten wat de gevolgen zijn. Het probleem wordt onderschat". Geheimzinnig "Wist u bijvoorbeeld dat het wet telijk verboden is alcohol te schen ken aan mensen die zich in kennelij ke staat bevinden. Maar wie contro leert dat. Hoe vaak komt het voor dat er in een café of een jeugdhonk gecontroleerd wordt. Ik vind dat er regels moeten komen dat er niet meer geschonken mag worden dan verantwoord is. Dat betekent in de regel twee alcoholische consump ties per persoon per dag. En vier als de club die dag gewonnen heeft. Be langrijk is ook dat we minder ge heimzinnig over alcoholproblemen gaan doen. We moeten wat meer op eikaars gedrag gaan letten". "Wat mij verbaast", zegt Klerks, "is dat het nog steeds is toegestaan alcohol bij benzinepompen te ver kopen. Belachelijk, autorijden en' alcohol, die gaan toch niet samen. Onbegrijpelijk". Het probleem is volgens Klerks ook dat de gemaak te afspraken nogal onduidelijk zijn. "Niemand weet precies wat nu wel en niet mag. Ik heb begrepen dat er zelfs een spciaal telefoonnummer wordt geopend waar slijters kun nen informeren wat de regels zijn". Gipsverbandmeester Jan van der Steen (met Gullitpet): hand Voetbalgekte slaat toe in gipskamers ziekenhuizen Van onze redacteur Jan Westerlaken ZOETERWOUDE/LEIDER- DORP In Amerika begrijpen ze er niks van. Oranje gips, wat moet je daar in hemelsnaam mee? Maar voorlopig heeft 3M Nederland al 40 kilometer aan de ziekenhuizen gesleten. En nog altijd is de vraag groot. 3M verwacht vóór de aftrap van het wereldkampioenschap voetbal zeker 50 kilometer van het oran je goedje te hebben afgezet. Ne derland is verbonden met oran je.... En de leeuw krijgt het slachtoffer erbij cadeau. Het idee, geboren in de Zoe- terwoudse vestiging van 3M Ne derland, is als een bom ingesla gen. De ziekenhuizen staan in de rij voor het oranje gips. "We kunnen het bijna niet aange sleept krijgen", zegt 3M-woord- voerder R. Reijnen. "Oranje is in. We hebben er 400 procent meer van omgezet dan ver wacht. Ja, het is voor ons een stuk duurder. Die meerprijs be rekenen wij niet aan onze klan ten door. Maar de ziekenhuizen die niet tot onze klantenkring behoren, betalen twintig pro cent meer". Het lichtgewicht gips, Scotch casting tape genoemd, kan in tal van kleuren worden geleverd. Maar oranje was daar niet bij. Voor een kleine Nederlandse markt zouden de Amerikanen dit niet apart maken. Toch wist Zoeterwoudc hen ertoe te be wegen een uitzondering te ma ken. "We hebben uitgelegd dat het wereldkampioenschap voetbal moet worden gezien als een evenement dat kan worden vergeleken met de play-offs in het Amerikaanse basketbal. En daarom konden ze wel begrip opbrengen voor ons verzoek. Maar dat we uiteindelijk 50 ki lometer zouden afzetten, dat had niemand verwacht. We heb ben vier keer moeten bijbestel len". De helft van de ziekenhuizen waaraan 3M het kunstgips le vert, heeft oranje in de aanbie ding voor geblesseerde ledema ten. Het Elisabeth ziekenhuis in Leiderdorp verkreeg in de Leidse regio het alleenrecht om oranje te gipsen. Zo kon het dan gisteren gebeuren dat een moe der met haar zoon direct vanuit een ander ziekenhuis naar het EZ reed. Of de gipsverband- meester over het witte gipsbeen een laagje oranje wilde aan brengen. "Ach", zegt Jan van der Steen, de gispverbandmees- ter, "ik heb m'n hand maar eens over m'n hart gestreken. Die knul was een voetbalfan. Voor die ene keer heb ik maar een uitzondering gemaakt". De gipskamer van het Elisa- bethziekenhuis is één oranje, al oranje. Te beginnen met het gips. De muren zijn behangen met posters, Gullitpetten, shirtjes, slingers, stickers, sjaals en een paraplu. Kortom, alles wat met het Nederlands elftal te maken heeft hangt er. De ervaringen van Jan van der Steen na een maandje oranje gips? "Het merendeel van de patiënten wil die kleur wel. Er was hier onlangs zelfs een omaatje dat oranje gips wilde omdat haar kleinkinderen het zo leuk vonden. Maar er zijn na tuurlijk ook mensen die het weigeren. Meestal zijn dat ou deren. Voor hen hoeft dat niet. Nou, daar heb ik best begrip WASSENAAR - Het Wassenaarse college is bereid mee te werken aan de aanleg van busbanen op de Rijksstraatweg. Voorwaarde is dan wel dat het aantal rijstroken voor het 'normale' autoverkeer wordt te ruggebracht van vier naar twee en dat rijksweg 11-west wordt aange legd. Wethouder Ch. Aptroot van Wassenaar maakte dit gisteren be kend tijdens een discussie-pro gramma over rijksweg 11 voor Om roep Rijnland. "We vinden het een goede zaak om de voorzieningen voor het open baar vervoer te verbeteren; bijvoor beeld door de aanleg van busba nen", verklaart gemeente-woord- voerder W. Issendonck. "Op de Rijksstraatweg is dat echter niet zo maar mogelijk. De busbanen kun nen niet naast de bestaande rijstro ken worden aangelegd, want dan moet er een grote hoeveelheid groen verdwijnen. En dat is voor dhs onbespreekbaar. De Rijks straatweg is door de vele bomen die er langs staan een fraaie 'laan'. Dat karakter mag niet verloren gaan", aldus Issendock. Het college wil daarom ook dat de busbanen worden aangelegd op twee van de vier huidige rijstroken. "Dat kan echter alleen als rijksweg 11-west in gebruik is genomen. An ders loopt het verkeer op de Rijks straatweg volledig vast", meent de gemeente-voorlichter. Welke rij stroken precies moeten sneuvelen voor de eventuele busbanen, is vol gens Issendonck nog niet precies te zeggen. Overigens zal de aanleg van rijksweg 11 - als die er al komt - niet plaats hebben voor het jaar 2000. Ook de busbanen zullen dus nog ten minste tien jaar op zich laten wach ten. De gemeente Voorschoten - één van de grote tegenstanders van rijksweg 11-west - heeft de nieuwe verkeersplannen van minister Maij- Weggen enthousiast omarmd. De minister maakte onlangs bekend dat ze ongeveer 100 kilometer nieuw aan te snelweg wil schrappen uit het zogeheten Tweede Struc tuurschema Verkeer en Vervoer. Dit om het autogebruik in Neder land terug te dringen. Voorschoten heeft Maij-Weggen nu in een brief voorgesteld om nog eens goed naar RW-11 west te kijken, als ze straks aan het schrappen slaat. Eurosport terug LEIDEN - De sportzender Euro sport wordt sinds gisteren weer op de kabel doorgegeven. Het tv-station verdween begin dit jaar van het net nadat het be stuur van de regionale kabel-tv de voorkeur had gegeven aan de zender Sportnet. Een groot aan tal kijkers was het niet eens met dat besluit, wat leidde tot een la wine van klachten. Vorige maand besloot het kabelbestuur daarom Eurosport maar weer toe te laten. Vooral ook omdat dit station alle WK-wedstrijden uitzendt. Het kanaal waarop het programma is te ontvangen ver schilt per gemeente. In Leiden is de zender te zien op kanaal 45 UHF. Sportnet blijft in elk geval de komende anderhalf jaar op de kabel aanwezig. AMSTERDAM - Het Prins Bern- hard Fonds en de ANWB zetten de komende jaren bij 700 belangrijke monumenten in Nederland speciale informatieborden neer; om te be ginnen dit najaar in de provincie Zuid-Holland. Beide instanties ho pen met deze actie het publiek meer te betrekken bij het instandhouden van monumenten. In totaal komen er in Zuid-Hol land tussen de 30 en 40 informatie borden te staan. Waar, dat is op dit moment nog niet bekend. In Zuid- Holland komen de borden overi gens alle bij monumenten te staan die iets met 'waterbeheersing' heb ben te maken. Dat is namelijk het thema voor deze provincie. De plaatsing van de borden is één van de projecten die het Prins Bern- hard Fonds dit jaar heeft georgani seerd ter gelegenheid van zijn 50-ja- rig bestaan. Eén van de taken die het fonds zich heeft gesteld, is het instandhouden houden van monu menten. Door het publiek meer uit leg te geven over bijzondere gebou wen en installaties, hoopt het fonds dat het publiek een beter begrip krijgt over de waarde ervan. "Nu lopen mensen misschien nog gedachteloos langs een monument en dringt de betekenis ervan niet tot hen door. Als ze echter via een infor matiebord uitleg krijgen over de ontstaansgeschiedenis, het doel en de achtergronden van zo'n gebouw, zullen ze zich er mogelijk wat meer verantwoordelijk voor voelen", ver klaart woordvoerster Jolien Schuerveld Schrijver van het Fonds. De eerste borden in Zuid- Holland worden officieel in gebruik gesteld tijdens de open monumen ten dag op 8 september. De 700 in formatiepanelen in Nederland wor den gedurende een periode van on geveer vijfjaar geplaatst. 0ufri%icutog Honderd jaar geleden stond er in de krant: - Een schoenmaker alhier leeft sedert eenigen tijd in onmin met zijne echtgenoote. Nadat een de zer dagen 's avonds weder eene woordenwisseling had plaats gehad, bevond de schoenmaker 's morgens dat zijn vrouwtje hem verlaten had en wel met me deneming van den geheelen in boedel. Dat viel ons schoenma kertje nu wel wat tegen en om zich een beetje te verzetten, ging hij eene morgenwandeling ma ken, waarbij zooveel „heilige huisjes" aangedaan werden, dat hij, knapjes aangeschoten, des middags in zijne - thans ledi ge - woning terugkeerde. Het duurde echter niet lang of be langstellenden kwamen hem troosten; inzonderheid eenige vrouwen trachtten zijne woede nog te vermeerderen door hem voor den gek te houden, wat den schoenmaker zoozeer verdroot, dat hij een harer, die bij hem in huis gekomen was, met twee ge opende messen achtervolgde, en gelukkig voor hem was er geen politie in de buurt. Nadat hij zijn roes had uitgeslapen, is hij naar Haarlem vertrokken, ter wijl zijn vrouwtje om wie hij zich weinig schijnt te bekomme ren, nog niet is teruggekomen. Vijftig jaar geleden: Het departement van handel en nijverheid en het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd maken het volgende bekend: In de eerste distributie periode, welke loopt van' 6 Juni tot en met 5 Juli a.s. zal op een nader aan te wijzen bon beschik baar worden gesteld een half ons thee of een half pond koffie per maand. Op last van het departe ment mag een pomphouder aan houders van een motorbrand stofvergunning of aan degenen (artsen enz.), die zonder vergun ning mogen rijden tot nader or der niet meer dan 5 liter op een maal afleveren.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15