'Er is weinig tijd om eikaars territorium te verkennen' Heringedeelde gemeenten volop bezig met voorbereidingen Oude zeilglorie in Ter Aar te bewonderen Hettinga wil praten over georganiseerd overleg DONDERDAG 31 MEI 1990 LEIDEN/REGIO Van onze redacteuren Hans Koenekoop, Wim Koevoet en Caroline van Overbeeke REGIO - De herindeling. De ze maand velde de Tweede Kamer een vernietigend von nis over een vijftal gemeenten in de regio Alphen. Meer dan tien jaar streden Leimuiden, Rijnsaterwoude, Woubrugge, Koudekerk en Hazerswoude voor het behoud van hun zelf standigheid. Naar nu blijkt was dat vechten tegen de bier kaai. Vanaf 1 januari 1991 he ten Leimuiden, Rijnsater woude en Woubrugge voortaan Jacobswoude en mo gen Koudekerk en Hazers woude zich samen met Bent huizen Rijneveld noemen. Tot die datum zullen deze dorpen een hoop moeten voorberei den. Want de herindeling brengt veel organisatorische, personele en praktische pro blemen met zich mee. En daar kunnen veel mensen, zelfs sommige burgemeesters, de dupe van worden. "Ik zal wel moeten", antwoordt de Woubrugse burgemeester D. Brou wer de Koning. De vraag was of hij 'in' is voor het burgemeesterschap van het nieuwe Jacobswoude. Het in de ogen van Brouwer de Koning 'rampzalige besluit' van de Tweede Kamer om over te gaan tot herinde ling van de dorpen in de Rijnstreek betekent een ontslag voor de burge meesters van de betrokken ge meenten. En zij komen niet automa tisch aan de slag in de nieuw te vor men gemeenten. Hij zegt: "Ik ben nu 57 jaar en kom dus nog niet in aanmerking voor de wachtgeldregeling. Ik kan ook moeilijk de muizen voor mijn broodkasten dood laten gaan. Er zijn mensen die mij beoordelen op "Ik zal wel moeten solliciteren", al dus de Woubrugse burgemeester D. Brouwer de Koning. (archeiffoto) mijn grijze kuif. Welnu, ik ben een aantal jaren jonger en veel vitaler en ambitieuzer dan die kuif doet ver moeden. De vutterige visser Brou wer de Koning bestaat niet". Hoewel Brouwer de Koning een gooi doet naar de ambtsketen van de nieuwe gemeente heeft hij nog altijd hoop dat de Eerste Kamer de gemeentelijke herindeling afblaast. "Ik geloof nog in wonderen en die senatoren roeren zich met de dag meer". Op de vraag of hij nu een Woubrugse lobby in gang zet in die Eerste Kamer, antwoordt hij: "Lob by is misschien niet het juiste woord als je het over de Eerste Ka mer hebt. Dat is toch een heel ander echalon. Stil zitten zullen we zeker niet maar die senatoren vergen toch een heel andere aanpak. En vergeet ook niet dat je vijanden ook nooit slapen". Straatnamen "Wilt u het niet erger maken dan het al is", roept hij uit als hem wordt ge vraagd of de gemeentelijke herinde ling directe gevolgen heeft voor bij voorbeeld de straatnaamgeving. "De straatnamen blijven ongewij zigd en ook aan de PTT-codering van Woubrugge verandert niets. Ondanks zijn grote weerzin tegen het samengaan met Leimuiden en Rijnsaterwoude is de eerste burger van Woubrugge in gedachten al be zig met 'de fusie'. "Belangrijkste is dat er voor 1 januari 1991 een team klaar zit dat de zaak kan opvangen. Leimuiden en Woubrugge houden er nu nog heel andere bestuurscul turen op na en fusies uit het be drijfsleven leren dat alles kan stuk lopen als de mentaliteiten op de werkvloer niet met elkaar in over eenstemming worden gebracht. Dan blijkt dat twee keer twee toch niet altijd vier is". "Het op de juiste plaats krijgen van de juiste poppetjes, dat is het belangrijkste en het eerste wat er moet gebeuren. De dagelijks be stuurders van Woubrugge en de chefs van de verschillende afdelin gen hebben daar al enkele sessies aan gewijd. En binnenkort moet het overleg met Leimuiden hierover worden geopend. We moeten de Ja- cobswoudse gemeente-ambtenaren toekomstperspectief bieden, een aantrekkelijk salaris. Voorkomen dat mensen minder gekwalificeerd werk gaan doen. Dat wordt een hele toer want voor elke functie is wel licht méér dan één kandidaat. Ik ben blij dat dit heel moeilijke pro- ces onder de supervisie staat van de bestuursacademie van de provincie Zuid-Holland", aldus Brouwer de Koning ,die pertinent niet wacht met onderhandelingen totdat de Eerste Kamer zich heeft uitgespro ken: "We hebben toch al zo weinig "Ik ben in de markt maar ik heb geen enkele garantie", aldus de Ha- zerswoudse burgemeester J. van der Sluijs. (archieffoto) Voorbehoud Op de vraag of hij blij is met de her indeling van Hazerswoude met Koudekerk en Benthuizen, laat bur gemeester J. van der Sluijs van Ha- zerwoude een volmondig 'nee' klinken. Wel wil hij gaarne de bur gervader worden van de nieuwe ge meente Rijneveld. Toch neemt hij nog een voorbehoud in acht. Het is immers nog niet zeker dat het wets, voorstel ook door de Eerste Kamer- wordt geloosd. "Toch ben ik wel blij dat er met het Tweede Kamerbe- sluit nu enige duidelijkheid is over onze toekomst. Een dergelijk ingrij pend proces moet je namelijk lang van tevoren voorbereiden". Een belangrijke taak waar Van der Sluijs voor staat samen met de colleges van B en W van Koudekerk en Benthuizen, is het opstellen van een sociaal statuut voor het ge- meentepersoneel. "De ambtenaren moeten een behoorlijke plek krij gen in de nieuwe organisatie. Daar naast is heel belangrijk dat de bur gerij zo min mogelijk overlast on dervindt van de hele operatie. We moeten alles tijdig op elkaar afstem- Daarom wordt het maandelijkse overleg van de drie gemeenten bin nenkort frequenter. "Het is een za kelijk en constructief overleg met de inachtneming van ieders stand punt", benadrukt de Hazerswoudse burgervader. Bij dat overleg wor den ook de gemeenteraden en het personeel betrokken. Van der Sluijs voelt er niets voor de supervisie van de herindeling uit handen te geven aan de bestuursacademie van de provincie Zuid-Holland. "Wij rege len onze zaakjes zelf wel", is zijn fel le reactie. Extern Zijn gedachten gaan uit naar een ex tern bureau dat het hele integratie proces kan begeleiden. "Uitgangs punt is dat er van de honderd men sen niemand weg hoeft. Maar een advies over de organisatievorm is hier toch van belang. Bovendien heb je te maken met verschillende bestuursculturen. In een nieuwe ge meente zoals Rijneveld moetje vol gens mij een hele nieuwe cultuur opbouwen. Maar dat kost tijd". Over straatnamen maakt Van der Sluijs zich geen zorgen. "We zijn straks één gemeente bestaande uit drie kernen met drie eigen namen. Dat geldt ook voor de straten en de postcodes: die veranderen niet". Voor de hele herindeling beschikt de burgemeester over draaiboeken van andere gemeenten. "Dat is een flink pak papier. Maar wel nodig want je moet de verordeningen van drie gemeenten op elkaar afstem- Burgemeester M. Boelen van Rijnsaterwoude en Leimuiden, straks wellicht met collega Brouwer de Koning in de race om Jacobswou de. (archieffoto) men, het hele subsidiebestand doorlichten en een nieuwe gemeen teraad moet straks een nieuw beleid maken. Essentieel is dat vóór'1991 de organisatie in kannen en kruiken is en het personeel zekerheid heeft. Voor alle andere aspecten hebben we de tijd èn de draaiboeken. Het duurt toch een paar jaar voordat al les perfect loopt". Volgens Van der Sluijs voelen veel ambtenaren zich 'knap onbe haaglijk' bij de komende herinde ling. "Het is toch een heel ingrijpen de verandering en niemand weet precies wat er gaat gebeuren. Daar om moeten die zaken goed worden geregeld". Zekerheid heeft Van der Sluijs naar eigen zeggen niet over zijn eigen positie. "Ik zal sollicite ren en ben in de markt maar ik heb geen enkele garantie". Opleidingen Bij afwezigheid van burgemeester M. Boelen vertelt gemeentesecreta ris W. Bello over de aanpak van Lei muiden en Rijnsaterwoude. "We zijn al begonnen met opleidingen voor onze ambtenaren. Dat doen we overigens samen met Woubrugge, Zevenhoven en Nieuwveen. De be stuursacademie in Den Haag ver zorgt deze cursus van vier dagdelen. Nee hoor, onze ambtenaren hoeven niet naar de residentie, we hebben een prachtige studieplek gevonden in het dorpshuis van Zevenhoven". De opleiding moet de ambtena ren zo goed mogelijk voorbereiden op de op handen zijnde herindeling. Bello: "Een ieder moet weten wat hem of haar te wachten staat. Hoe zijn de algemene regels van de her indeling, de wettelijke voorschrif ten, de bestuurlijke en ambtelijke aanpak. Natuurlijk krijgen ze ook een stukje organisatieleer en een brok informatie over de rechtsposi tie". Half juni komen de gemeentebe sturen van Woubrugge, Leimuiden en Rijnsaterwoude samen om een gezamenlijke aanpak te bepalen. "Dan beslissen we welke wegen worden bewandeld om Jacobswou de voor te bereiden. De herindeling is niet iets nieuws, we hoeven het wiel niet opnieuw uit te vinden. Het is belangrijk om voor 1 januari een draaiboek gereed te hebben met daarin een inventarisatie van de verschillende knelpunten. Ik denk daarbij aan de dubbele functies van ambtenaren, de talrijke verordenin gen die in sommige dorpen uiteen lopen en ook de wijze van automati sering. Het is kijken en vergelijken, en van de medewerkers vragen om vooral mee te denken. We moeten nu eenmaal allemaal de pijn van de herindeling verdragen", aldus de gemeentesecrataris. TER AAR - De Jonge Pieter en de Kleine Pieter zijn dit weekeinde in hun oude glorie te bewonderen tij dens de zeilmanifestatie in Ter Aar. De kleine vrachtboten, die normaal gesproken als blikvangers bij het Cultuur Historisch Museum liggen afgemeerd, doen mee aan de zeil wedstrijden op het Aarkanaal en de Langeraarse Plassen. De organisatie van de manifesta tie is in handen van de plaatselijke werkgroep Kleine Zeilvaart, onder deel van de landelijke Vereniging tot Behoud van het Zeilend Be- drijfsvaartuig. Om de belangstelling voor de vrachtscheepjes levendig te hou den, organiseert de vereniging jaar lijks enkele vaste activiteiten zoals De Turfrace van Warmond naar Vinkeveen en de Westlanderzeilda- gen bij Warmond op de Kagerplas- Naast de twee Pieters doen ook boten mee van het type Westlanders en Kagers. De schepen werden vroeger gebruikt voor het vervoer van onder meer turf, augurken en Herstellingsoord voor ambtenaren NOORDWIJK - Noordwijk krijgt, als de plannen doorgaan, een her stellingsoord voor overspannen ambtenaren. De Vereniging 'Willen is Kunnen' (WIK) uit Amsterdam, ooit opgericht om zieke gemeente ambtenaren in de hoofdstad te hel pen, heeft haar oog laten vallen op het pand van opleidingscentrum De Kim aan de Rembrandtweg. Het Noordwijkse college is bereid mee te werken aan een wijziging van het bestemmingsplan. De vereniging WIK heeft tiental len jaren een vestiging gehad aan de Bennekomseweg in Wageningen. Volgens een woordvoerster van de gemeente Wageningen is dat her stellingsoord vier jaar geleden ge sloten. Momenteel heeft WIK alleen een kantoor aan de Keizersgracht in Amsterdam en al regelmatig is uit gekeken naar een geschikte locatie voor een herstellingsoord. Het herstellingsoord biedt kort durende, medisch georiënteerde hulpverlening aan rijks- en gemeen te-ambtenaren uit de provincies Noord-Holland en Flevoland. Vol gens het college van Noordwijk voorziet de ingebruikname van De Kim in een gewenste gebruikswijzi ging, nu het daar gevestigde oplei dingscentrum van het verzeke ringsconcern Aegon wordt opgehe- Hoofddorper over de kop NOORDWIJKERHOUT - Een 37- jarige inwoner van Hoofddorp is gisteren gewond geraakt bij een aanrijding op de Herenweg in Noordwijkerhout. De man, komen de uit de richting De Zilk, wilde uit wijken voor een kerende automobi list en klapte daarbij op een gepar- kèerd staande auto. De wagen van de Hoofddorper sloeg vervolgens over de kop. De man werd met onbekend let sel overgebracht naar het Acade- misch Ziekenhuis in Leiden. Zijn wagen werd totaal vernield. Vrachtbootjes van het type Westlanders e vol ornaat te zien tijdens de zeilmanifestatU LEIDEN - Wethouder Hettinga heeft de Leidse ambtanaren uitge nodigd te komen praten over de problemen in het 'georganiseerd overleg', het overlegorgaan tussen vakbonden en gemeentebestuur. Indien de uitnodiging wordt geac cepteerd wordt het gesprek volgen de maand gehouden. Het is de eerste officiële reactie van de gemeente sinds de ambtena ren eind vorig jaar het vertrouwen opzegden in het vorige college. De problemen ontstonden nadat de toenmalig verantwoordelijke wet houder Bordewijk een gelijkwaar dige overlegstructuur bleef afkeu- Het college meent dat indien de onderhandelaars van gemeente en De zeilmanifestatie begint zater- richting Langeraarse Plassen, tegen werknemers er niet uitkomen, de gemeente bepaalde zaken via arbi trage moet kunnen afdwingen. De bonden zijn het hiermee oneens. Ze zien meer in een structuur waarbij een van de partijen een veto kan uit mest. Het oudste deelnemende vaartuig stamt uit 1910. 11.00 uur met afvalwedstrij- den op het Aarkanaal. Om 14.00 uur is in het Cultuur Historisch Muse um een tentoonstelling te zien over deze vrachtscheepjes met foto's en 12.00 uur beginnen daar de zeilwed strijden op zowel de Noord- als de Zuidpias. De wedstrijden duren tot 15.00 uur waarna de schepen geza menlijk de aftocht blazen. De bonden kondigden indertijd aan niet meer met de gemeente te willen praten voordat deze laat we ten akkoord te gaan met de voor waarden van de werknemers. Daar op bleef het een hele tijd stil, de zaak werd zelfs over de raadsverkie zingen getild. Nu heeft Hettinga het initiatief genomen weer met de ambtenaren rond de tafel te gaan zitten. Hij ver wacht niet dat de bonden de uitno diging afslaan omdat de gemeente nog geen toezegging heeft gedaan. "Ik ga ervan uit dat we als volwas sen mensen met elkaar over de pro blemen kunnen praten zodat duide lijk wordt waar de knelpunten pre cies liggen". De wethouder hoopt dat de pro blemen snel tot het verleden beho- Feestavond Het steunpunt vrouwen in de bijstand heeft donderdag 1 juni een feestavond georganiseerd en de opbrengst wordt besteed aan een vakantie voor alleen staande vrouwen, weduwevrouwen-en en één-oudergezinnen. Vanaf 19.30 uur zullen Jony van de Mey, Marcel van Dam, Leidse Kees en Wies Cavé pro deo optreden en de muziek wordt verzorgd door Survivor. Toneel De Leidse toneelvereniging Litteris Sa crum sluit het seizoen af met het blijspel 'De Zonderlingen'. Het blijspel gaat ovei de excentrieke familie Zonderling die be staat uit grootmoeder, een zoon en ne gen kleinkinderen. De voorstelling vindt vrijdag 1 juni plaats bij het Het Leids Volkshuis om 19.00 uur. Gasthuizen Onder het motto van Momumentaal Lei den leidt K&O belangstellenden op 2 juni om 14.00 uur langs het St.Caecilia-gast- huis en het St.Elisabeth-gasthuis. De gasthuizen herinneren aan de moeizame pogingen van de stedelingen om ziekten, plagen en ae georeken van ouderdom te beteurgelen. Vooraf zal een korte toe lichting worden gegeven in het K&O ge bouw aan de Oude Vest. Cursusslotfeest Deelnemers van LVC-cursussen zoals tekenen, schilderen, haarverzorgen en muziek presenteren zaterdag 2 juni hun eindresultaat. Het cursusslotfeest begint om 22.00 uur in de zaal van het Leids Vrijetijds Centrum. Platenbeurs Verzamelaars en liefhebbers van gram mofoonplaten en CD's kunnen zaterdag 2 juni terecht in de zalen van het Antoni- I us clubhuis op de Lange Mare in Leiden. Platen in alle muziekgenres zijn er te vin- den, ook als ze normaal niet meer in de handel zijn. De beurs begint om 10.00 uur en duurt tot 16.00 uur. Film 'Punki en Ganshyam' is de titel van een korte speelfilm over een Indiase twee ling, een jongen en een meisje die in het pottenbakkersdorp Boeh in Rajastan wo nen. Deze film zal zondagmiddag 3 juni om 15.00 uur worden vertoond in het Rijksmuseum voor Volkenkunde op de Steenstraat. In de hele maand juni zal op zondagmiddag een korte film worden .vertoond in het i REDACTIE: JAN RIJSDAM, TELEFOON: 161444 dat ook de stadswijken groener zijn geworden. De Leidenaar kent zijn schat ten, schrijft een andere auteur. In elk geval beter dan Riezenkamp. Zijn voorwoord bevestigt de stel ling dat degenen die Leiden haas tig doorkruisen het een en ander zullen missen. De Burcht, bij voorbeeld, die ligt opgesloten in het hart van de stad. Pas als men een poort of een steegje heeft doorlopen bereikt men deze ver borgen tuin van Leiden. Rond en binnen de gekanteelde vestingmuur staan een aantal zeer eerbiedwaardige bomen. In vergelijking met vroeger jaren is het wel veel minder geworden. Ooit was de Burchtheuvel name- één van de fraaie lijk een waar lusthof met veel fraaie bomen, buxusheggen, tuin beelden en een fontein. Een andere tuin in Leiden die niet of nauwelijks van de straat af te zien is, maar het bekijken zeker waard, is de tuin van het vroegere Caeciliagasthuis, nu de tuin van het (nog niet voor het publiek ge opende) museum Boerhaave. De ze museumtuin, met een bijna nog oudere traditie dan de Hor tus, behoorde rond 1600 al tot de meest geavanceerde van Europa. Het boekje over de Leidse flora is tegelijkertijd een gids door Lei den en voor de exposities die deze dagen aan de 'verborgen Leidse schatten' zijn gewijd. De exposi- tuinen in Leiden. (foto uit: Flora in ties geven vooral een beeld van de Leidse Flora in vroeger jaren. Op het eerste gezicht lijkt het Pijpen- kabinet nauwelijks iets met Leid se tuinen te maken te hebben. Maar via de pijpen komt men op de tabak. In 1594 stond in de Hor tus Botanicus een tabaksplant. De plant staat er vandaag de dag weer. In het Rijksmuseum voor Geologie en Mineralogie kan men de planten in steen bekijken. Weinig aandacht is er voor de privétuinen. Er zijn wel foto's van (het prentenkabinet), meestal groepsportretten waarvoor de tuin als achtergrond dient. Veel van deze tuinen zijn allang, sa men met hun bewoners, verdwe nen. De Burcht in vroeger jaren. fontein. Links een hertenkamp met op de voorgrond kippen, een pauw en een aap. Verborgen tuinen O "God was de eerste tuinarchitect, Adam de eerste tuinman. In het paradijs was het eenvoudig om de tuin bij te houden; het was er al tijd lente. In het aardse leven vergt de tuin onderhoud in alle Over de verborgen tuinen van Leiden, de tuinen die verscholen zijn achter muren of in de verza melingen van musea gaat het boekje 'Flora in Leiden', uitgege ven door de staatsdrukkerij/uit geverij in het kader van 400 jaar Leidse Hortus. De flora van deze stad gaat terug tot het oude Egyp te, ja zelfs tot het paradijs. Fossie le overblijfselen getuigen daar van. Ze laten de ontwikkelingsge schiedenis van honderden mil joenen jaren zien. Om de Nederlandse tuincul- tuur te laten beginnen bij de schepping van de Leidse Hortus Botanicus lijkt misschien over dreven, maarr de oprichting van deze tuin heeft wel heel wat bete kent voor Nederland. De verant woordelijke man voor de Hortus, Carolus Clusius, was de belang rijkste botanicus van zijn tijd. Zijn Hortus Botanicus betekende voor Nederland inderdaad het be gin van een tuincultuur en een wetenschap waaraan belangrijke namen als Linnaeus en Boer haave verbonden zijn. oto uit: Flor» In Leiden) Verborgen tuinen (2) Leiden heeft zijn Hortus goed verstopt, schrijft J. Riezenkamp, directeur-generaal culturele za ken van het ministerie van WVC, in een voorwoord. Hij zal wel nooit over de Witte Singel hebben gewandeld want daar toont de Hortus één van haar mooiste kan ten. Merkwaardig is ook de con statering van Riezenkamp dat de stad is aan te zien dat ze jaarlijks een ontgroening beleeft. De wer kelijkheid is dat de groene gordel rond de Leidse binnenstad de af gelopen jaren sterk is uitgebreid met (vier) nieuwe stadsparken en

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 14