©0TO©ËM VADERMELDE de Jong's Autobedrijven CÜDHet Motorhuis Dieselen met de Citroen XM gaat ook best Amerikaans nieuws van GM in overvloed AUTO-ALLERLEI HET AUTO-VERKOOP-CENTRUM VAN DE REGIO Citroën dealer voor Leiden, Wassenaar e.o. Liberiaanse soldaten vallen VN-kamp aan Bhutto overweegt staat van beleg in deel Pakistan YS houden militaire bases Griekenland PAGINA 11 De XM heeft na zijn verkiezing tot 'Auto van het Jaar' meer dan ruime belangstelling gekregen. Ook in ons land is de auto zeer gewild. Intussen is er aan het gamma de dieselversie toegevoegd. Leverbaar in twee uit voeringen, met of zonder turbo, komt deze auto op 65 en 56 mille. Dat geweldige prijsverschil van bij na tienduizend gulden tussen die twee, was voor ons aanleiding om de 'ongeblazen' XM D12 in de test te Bij de introductie van de twee was immers al gebleken dat er vrij weinig verschil is tussen de D12 en D12 Turbo. Natuurlijk gaat de laatste veel vlotter uit de blokken: ruim 12 tellen om van stilstand tot een snelheid van 100 km/u te gera ken. Maar je hoeft daar niet mee te zitten, als gewone dieselaar heb je voor die 'sprint' vijf tellen meer no dig. Nou en? De auto nodigt toch al niet uit om eens de snelle bink uit te hangen. En zijn top van 176 km/u is ook meer dan voldoende. We halen overigens een gemiddeld verbruik van 1:14, dus niets te klagen. Onze grijsgespoten XM met zwart vinyl op het dashboard en een grijs gemêleerde stoffering heeft even de tijd nodig om voor te gloeien. Haas tige mensen zullen dat moment van wachten te lang vinden. Rustigen van geest hebben alvast voorpret dat ze straks weer mogen zoeven met dit vliegende tapijt. Want het gaat echt zijdezacht: het sturen, rijden, remmen, wenden, draaien, keren en steken. Jammer dat die schakeling nog niet dat ken merkende Oosterse snufje heeft meegekregen. Het verloopt, dat moet gezegd, probleemloos. Je ver wacht echter in die rustgevende ambiance dat die 5-bak niet de min ste stroefheid of hapering vertoont. Het mooie van het hydractieve veersysteem in de XM is dat het el ke afwijking van gladgestreken we gen tijdig en afdoende verwerkt. Vijf sensoren regelen binnen 5/100 seconde de juiste veerstand. Het systeem is de dynamische reactie van het voertuig altijd voor. De be stuurder kan de zachte instelling van de vering veranderen door de stugge, in beide gevallen blijft de hydractieve unit werkzaam. De stugge stand is vooral bedoeld voor haarspeldbochten, veel slingeren, zeg maar bij sportief rijden. Iets dat je met een diesel nauwelijks doet. De 4.71 m lange limousine tilt zich met dit veersysteem boven elke an dere auto uit. Het zorgt tegelijker tijd voor schokdemping, variabele flexibiliteit van de vering en con stante rijhoogte. Dat alles komt het ontwerp met de lage neus en de ei genwijze knik in de bolle achterzij de zondermeer ten goede. Je doork lieft als het ware op de meest ideale, en zondermeer ook comfortabele manier de luchtweerstand. Geen band- of rijwindgeluid verstoort de betrekkelijke stilte, wel gooit de motor bij 100-120 km/u wat extra de cibellen in de ether. In de andere re gionen doet hij rustig zijn werk. Het zitcomfort, de bediening en 'de aankleding van het interieur, staan op een hoog peil. Je zit op de lange stukken uitstekend, iets meer zijdelingse steun bij langdurig bochtige trajecten is welkom. Ach terin staat er een ruimzittende bank die in zijn geheel neergeklapt kan worden. Evenals voorin heb je daar enorm veel beenruimte. De arm- steun in het midden staat op de goe de hoogte, mist evenwel een door geefluik voor het vervoer van lange dingen. De kofferbak is royaal, hin derlijk is de spoiler op de klep die de toch al niet overbemeten achter ruit deels afdekt. Het zicht wordt er danig door beperkt. Standaard is o.m. de afstandsbe diening op de portiersloten, de fraaie radio die vanaf het stuur is te bedienen, digitaal klokje, stuurbe krachtiging, hydractieve vering, elektrisch te stellen spiegels en voorruiten en vijf rolgordels. Citroën is de eerste fabrikant die een 3-kleps dieselmotor heeft ont wikkeld. Daarbij bedienen twee kleppen de inlaatslag en een klep de uitlaatslag. Op de bestaande XUD- motor is een nieuwe cilinderkop ge plaatst waardoor de twee versies van de dieselmotor (2.1 ltr/83 pk en de Turbo van 110 pk) aan roetuit- stoot 27% minder afgeven dan de gestelde Europese norm. Voorlopig laat Citroën het bij de ze vier modellen, een viercilinder en een V6 benzine en de twee genoem de diesels. Het merk wil het goedko pe imago kwijtraken en brengt dus De Citroën XM D12 nodigt niet uit om eens de snelle bink uit te hangen. voorlopig niet het echte basismodel echter, met verkopen van 400 stuks kW (83 pk)/5600 tr; topsnelheid 176 met de carburatiemotor van 115 pk per maand, niet naar uit dat zoiets al op de markt. Mocht de vraag te ver voor de deur staat, achter bly ven bij de verwachtingen, dan zou die ongeveer 47 mille kos tende XM zonder hydractieve Technische gegevens: motor 4 c vering er kunnen komen. Het ziet er linder; inhoud 2138 cc; vermogen km/u; gewicht 1305 kilo; aanhanger geremd 1300 kg; prijs 56.500,-; mo torrijtuigenbelasting per jaar 1.419,- SIEM LEEUWENKAMP Valkenburg ZH Hoofdstraat 102-106, tel. 01718-16947 Katwijk Karei Doormanlaan/hoek Zeeweg, tel. 01718-16175 Noordwijk v.d. Mortelstraat 254, tel. 01719-19303 BMW Autoplan is de combinatie van leasing en rekening courant. Voor particulieren die geen btw kunnen aftrekken een 'interessante manier om al geld sparend auto te rijden. In verhouding tot traditio neel financieren ligt het maandbe drag bij BMW lager. Meer informa tie verschaft BMW Nederland/070- 3956222. CARINA heet het model van Toyo ta dat bij de Duitse APK kwalitatief als beste uit de bus kwam. Bij de 9 miljoen jaarlijkse keuringen in Duitsland bleek bij de auto's van 3 jaar oud dat ook de Starlet (2e plaats) en de Corolla (4e plaats) wei nig problemen kennen. Na 5 jaar' scoort de Carina nog maximaal en na 8 jaar staat hij als derde geno teerd. CHRYSLER heeft de Le Baron Coupé en Convertible naast de 4 ci linder 2.2 en 2.5 ltr modellen nu te vens met 3 ltr V6-motoren in het programma. Standaard hebben de ze nieuwe versies een elektronisch geregelde 4-traps automaat. Het in terieur en het dashboard zijn zoda nig gewijzigd dat ze meer aan de Ja pans/Europese smaak voldoen. De prijzen zijn 64 en 78 mille voor res pectievelijk de Coupé en de Conver tible. ANWB/BOVAG Koerslijst neemt nu ook auto's op die 7 jaar oud zyn en van alle opgenomen bouwjaren de eertijds geldende nieuwprijzen. Door de APK, de betere produxtie en fabrieksgaranties gaan auto's langer mee. Dus de gebruikte perso nenwagens komen in een later sta dium in de verkoop. De twee orga nisaties verzorgen zes keer per jaar een Koerslijst met richtprijzen aan de hand van vraag en aanbod op de markt. Vondellaan 80, 2332 AH LEIDEN, telefoon 07I 769 3I3 GM noemt de Caprice 'de meest betaalbare luxe auto' en dan praten we over f 63.750,-. Voor dat geld wordt een geheel gewijzigde bijzon der luxe Chevrolet geleverd, die in niets meer lijkt op zijn voorganger. Dat was een klassieke Amerikaanse bak. Groot, lomp, hoekig en naast een Europese auto geen gezicht meer. Nu staat er een stuk strakker model dat in de hoogste regionen van Peugeot, Audi en Opel past. Voorzien van een V8 die ruim 170 paardekrachten los kan laten komt de ruim anderhalve ton wegende modern uitziende 5-persoons auto zeker vlot weg. Standaard heeft de Caprice ABS, een airco, een airbag, elektrische bediening van de ramen en de linker(waarom rechts ook niet?) spiegel, een centrale deurslui ting, een viertraps automaat, getint glas, een stereo radio/casetterecor- der en een verstelbaar stuur. Een ruim voorziene auto dus, die met zijn wielbasis van bijna 3 meter een zee van ruimte biedt. Alle auto's zijn direkt leverbaar, later volgt in de herfst nog de nieu we Buick Electra Park Avenue. De ze vijf meter lange koets heeft net als de Regal ronde, veel elegantere lijnen gekregen. Met name de C-stij- len die vloeiend doorlopen in de reusachtige kofferbak, maken dat de auto heel wat vlotter oogt. De ruim 110 mille kostende slee is voor zien van een 3.7 ltr V6-motor die met een vermogen van 167 pk de au to een snelheid van 195 km/u kan geven. General Motors heeft bij de twaalf aparte dealers voor de grote Ameri kaanse auto's vijf nieuwe auto's in de verkoop. De Pontiac Trans Sport en Grand Prix, van Chevrolet de Lumina, Cargo Van en Caprice. In de 'booming market' van de APV's (All Purpose Vehicle) heeft ook Pontiac op de IAA/Frankfurt la ten zien dat ze er bij willen horen. Met de Trans Sport wordt een zeer luxueuze bus voor 67.400,- aange boden. De auto is exact gelijk aan de opbouw van de Lumina, maar er zitten veel meer 'toeters en bellen' aan deze ruim zittende 7-persoons bus. Hij heeft o.m. een 3.1 ltr V6-mo- tor van 121 pk, cruise-control, air conditioning, automatische trans missie, stuurbekrachtiging en cen trale deursluiting. Met de Grand Prix begeeft Che vrolet zich op het Europese conti nent in de sportieve sector van au to's als de Opel Senator, Ford Tau- nus en Scorpio. Met een V6 motor die in de nieuwe LE Sedan staat kom je met 140 pk en voor 56 mille heel best uit de voeten. Ook weer een op Amerikaanse wijze rijkelijk voorzien interieur. In de SE Coupé van bijna 80 mille zit echt al het denkbare. Inclusief radiobediening aan het met leer beklede stuurwiel en een electronisch informatiecen trum met een schermpje waarop de kompaspositie is te zien. De Lumina APV is de 'uitgekle de' Chevrolet-versie van de Trans Sport. Kost 5 mille minder, waar door deze ruimte-auto iets minder is toegerust. Er zijn ook Lumina's te koop als bestelauto van 44 mille, een 2-deurs en 4-deurs van respec tievelijk 58 en 59 mille. De Pontiac Grand Prix werd gelijk met de Trans Sport, een luxe uitvoe ring van Buick op basis van de Chevrolet Lumina, op de IAA gepresen teerd. f foto GPD) Kennedylaari 118 Leiden - Zuid Tel. 071 - 769322 Van Hallstraat 30 Wassenaar Tel. 01751 -19221 MONROVIA (AP/AF- P/Rtr/IPS) - Liberiaanse soldaten hebben gisteren in de hoofdstad Monrovia een vluchtelingenkamp van de Verenigde Naties aangeval len. Daarbij werd één VN- medewerker gedood en raakten twee andere VN-le- den gewond. De gemasker de soldaten doodden een on bekend aantal vluchtelingen en ontvoerden ongeveer 40 van hen. De Verenigde Naties hebben heftig geprotesteerd bij het Liberiaanse ministerie van buitenlandse zaken. De VN hebben opdracht gegeven tot evacuatie van al hun 57 interna tionale stafleden in Liberia. De se cretaris-generaal van de Verenigde Naties, Javier Perez de Cuellar, be schouwt het incident als een ernsti ge schending van de overeenkomst tussen de VN en Liberia over de vei ligheid en onschendbaarheid van VN-grondgebied. Volgens een VN-woordvoerder vochten acht soldaten ziqh 's nachts rond vier uur een weg naar binnen, waarbij een schildwacht werd doodgeschoten en twee anderen ge wond raakten. De soldaten ransel den mannen, vrouwen en kinderen van de Gio en Mano stammen af, die de afgelopen dagen hun toevlucht bij de VN hebben gezocht. Vrou wen en kinderen moesten zich ont kleden. Velen sloegen op de vlucht, maar een 40-tal werd in legervoertuigen afgevoerd. Volgens diplomaten en ooggetuigen zijn daarbij verschil lende mensen doodgeschoten en aan het geweer gespiest. De licha men van drie ontvoerde r een jongen werden later aan de kant van een weg bij Monrovia gevon den. De vrouwen en kinderen onder hen werden later vrijgelaten. Leden van de Gio- en Mano-stam hadden hun toevlucht gezocht bij de ontwikkelingsorganisatie van de Verenigde Naties (UNDP) uit angst voor een aanval van rebellen. Dins dag riep de regering van Doe via de radio de bevolking op tot kalmte, maar velen zijn al gevlucht omdat SINGAPORE (GPD) - De Pakis taanse premier Benazir Bhutto overweegt een beperkte noodtoe stand in te voeren in de zuidelijke provincie Sind, waar sinds mei ze ker 240 mensen zijn omgekomen als gevolg van een etnisch conflict tus sen de Mohajirs en de lokale Sindi's. De Mohajirs zijn emigranten uit India, die zich na de deling in 1947 in Hyderabad en Karachi, in de Zuid-Pakistaanse provincie Sind, hebben gevestigd. In Hyderabad kwamen afgelopen weekeind 50 het leven, nadat de vei ligheidstroepen het vuur hadden geopend op een menigte demon stranten, die water en licht eisten. Premier Bhutto reisde gisteren naar Hyderabad. Zij overweegt Sind onder direct bestuur van de fe derale regering te plaatsen. Bhutto beschuldigde geheime agenten uit India ervan de onrust te hebben aangestookt. Ze sprak van een "sinistere samenzwering van een buitenlandse macht". de rebellen steeds dichter de hoofd stad naderen. Doe, die bij een bloed ige staatsgreep in 1980 aan de macht kwam, zou zich 's nachts op steeds andere plaatsen ophouden en zijn prive-vliegtuig startklaar houden op het vliegveld van Monrovia. Een van de vrijgelaten vrouwen zei dat de soldaten Krahn spraken, de taal van de stam van president Samuel Doe. De president bezocht uren na de aanval de VN-vestiging om de achtergebleven vluchtelin gen te kalmeren. Doe werd echter uitgejouwd toen hij hen bescher ming beloofde en de menigte daag de de soldaten uit die de president begeleidden. Doe z*.i dat de aanval lers hem bevechten en niet de vluchtelingen, een mogelijke aan wijzing dat er binnen het leger twee dracht heerst. Volgens UNDP-directeur Mi chael Heyn wijst het incident "op een volkomen gebrek aan controle, orde en recht" in Monrovia. Heyn heeft de Britse en Amerikaanse am bassades gevraagd vertegenwoordi gers te sturen naar het kampement omdat hij vreest dat het opnieuw zal worden aangevallen. Leden van de Gio- en Mano-stammen vluchtten de afgelopen week naar het VN- kampement nadat zeker elf stamle den onthoofd of met doorgesneden keel waren gevonden. Leden van de Doe Krahn-stam zouden verant woordelijk zijn voor de slachtpartij. Van onze correspondent Frans van Hasselt ATHENE-Het niei kingsakkoord tussen de VS en Grie kenland is gisteren in Athene gepa rafeerd. Het verdrag, waarover twee jaar is onderhandeld, voorziet in het open blijven van de Amerikaanse bases op Griekse bodem. Anders dan dat van 1983, dat een geldigheid van vijfjaar had, kan dit pas over acht jaar worden opge zegd, naar het voorbeeld van het re cente Spaans-Amerikaanse defen sie-akkoord. Sinds april is in Athe ne de conservatieve regering- Mitsotakis.aan het bewind, die de Amerikanen minder problemen op levert. De precieze inhoud zal pas over twee weken bekend worden ge maakt, maar reeds eerder was van Amerikaanse zijde aangekondigd dat twee van de vier grote bases zul len worden opgeheven: de vliegba sis Elliniko vlakbij de Atheense luchthaven ,en de afluisterbasis Nea Makri, 30 km buiten de hoofdstad. Een deel van hun functies zal wor den overgeheveld respectievelijk naar de grote vlootbasis Souda op Kreta - waar ruimte is voor de hele zesde vloot - en het communicatie centrum Gourla op hetzelfde ei land. Een socialistische regering onder Andreas Papandreou was in 1*981 aan de macht gekomen met leuzen als 'weg met de bases des doods'. Toen het geldende verdrag in 1983 afliep, zette Papandreou echter, tot woede van de communistische op positie, nieuwe onderhandelingen in. Het nieuwe verdrag was, in de woorden van Papandreou, gericht op 'verdwijning van de bases'. Om dat het in 1988 automatisch afliep, zouden de Amerikanen nog slechts 17 maanden de tijd hebben om hun biezen te pakken. In 1988 begon Pa pandreou echter, tot nog grotere woede van de communisten, weder om onderhandelingen over een eventueel 'geheel vernieuwd' ver drag dat mede het Griekse natio naal belang moest dienen. Deze onderhandelingen werden vorig jaar vanwege de verkiezingtn afgebroken, maar volgens de huidi ge regeringswoordvoerder was toen al 90 procent overeen gekomen van wat nu is vastgelegd. De socialisti sche en communistische oppositie bekritiseren beide de achtjarige duur ('praktisch tot in de volgende eeuw') alsmede het feit dat Kreta nu een soort Amerikaans bolwerk wordt. Papandreou klaagt bovendien dat er niet, als in 1983, een 'beëindi gingsclausule' in zit maar dat het, behoudens opzegging, automatisch wordt verlengd. Ook is niet vastge houden aan zijn visie dat er een refe rendum over moet worden gehou den. Het akkoord zal in juli aan het oordeel van het Griekse parlement worden onderworpen waar Mitsota- kis over 151 van de 300 zetels be schikt, plus (onzeker) de twee van de islamitische minderheid. Staking machinisten legt Belgische spoorverkeer stil BRUSSEL (ANP) - Een staking van machinisten heeft vanochtend het spoorwegverkeer in België vrij wel volledig stilgelegd. Volgens de vakbonden doet 90 procent van de treinbestuurders mee aan de 56 uur durende staking, die een succes ge noemd kan worden. De Belgische spoorwegen (NMBS) slaagde er nog wegpersoneel (OVS) en duurt tot za- wel in op de grote lijnen, waaronder terdagochtend zes uur. De ver- de dmk bezette verbinding Antwer- keersleiders van Zaventem, de pen-Brussel, nog één trein per twee Brusselse internationale luchtha- uur te laten rijden. Enkele interna- ven, willen vanaf morgen tweemaal tionale treinen vertrekken niet. twee uur per dag het werk neerleg- De staking is georganiseerd door gen. de Onafhankelijke Vakbond Spoor- ln het wit de nieuwe Chevrolet Caprice met daarachter de donkere bedaagde oude versie.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11