TAD LEIDEN .mm Stationade aan Schipholweg 'Er is vooral behoefte aan mensen met kennis van talen' m Huismeesters Slaaghwijk kunnen definitief blijven verhuur iJ^PfWThi HhÉF - V "f MAj l/i Bijeenkomst voor ouderen omgeving Boerhaavekwartier LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 30 MEI 1990 Ebbelaar maakt 'come-back' in Leidse Schouwburg LEIDEN Tijdens een afscheids- voorstelling van Alexandra Radius, gisteravond in de Leidse Schouw burg, heeft haar partner Hans Ebbe laar voor het eerst sinds zijn eigen afscheid van het ballet weer opge treden. Ebbelaar ging daartoe over omdat een van de dansers plotse ling ziek was geworden. Hij danste na de pauze in het ballet 'La Notte'. Er ging, volgens schouwburgdirec teur Frans Boelen, "een golf van en thousiasme en ontroering door de zaal" toen Ebbelaar zijn 'tijdelijke' come-back maakte. Boelen: "Hij was uiterst zenuwachtig en stuurde alle fotografen weg. Hij is in die twee jaar natuurlijk wat strammer geworden, maar alles ging perfect. Het publiek was duidelijk aange daan dat Radius en haar echtgenoot voor het eerst weer samen op de planken te zien waren". Tasjesdief in de kraag gegrepen LEIDEN - Een 21-jarige tasjesdief is gistermiddag na een achtervolging in zijn kraag gegrepen. De man had in de Morsstraat, nabij de Blauw- poortsbrug, de handtas uit de han den van een 74-jarige Leidse vrouw gerukt. Dat werd gezien door een 18-jarige Leidse op een bromfiets die onmiddellijk de achtervolging inzette op de man die er op zijn fiets als een haas vandoor ging. Zij wist daarbij een andere om stander op de fiets ook zo ver te krij gen om de man achterna te gaan. De tasjesdief vluchtte later het terrein van het AZL op waar de vrouw de bewakingsdienst wist te alarmeren. Daar werd de man ingesloten en aan de politie overgeleverd. De man verblijft in Endegeest en zei het geld nodig te hebben omdat hij-ver slaafd is aan cocaïne. Schuttersveld afgesloten na lekken honderden liters olie LEIDEN - Het Schuttersveld is gis terochtend tweeënhalf uur afgeslo ten geweest omdat 400 tot 600 liter dieselolie het wegdek onbegaan baar had gemaakt. De olie was af komstig uit een lekke tank van een vrachtwagen bestuurd door een 43- jarige Rijnsburger. Door onbekende oorzaak sloeg er op de Rijnsburgersingel een flinke scheur in de tank waardoor de vrachtwagen a! een spoor maakte met de lekkende olie. Ter hoogte van het Schuttersveld werd de chauffeur hierop geattendeerd en zette hij de wagen aan de kant van de weg. Hierna ontstond heel snel een grote plas olie die de weg spie gelglad maakte. Om ongelukken te voorkomen werd de weg afgesloten. De brand weer heeft vervolgens het wegdek schoongespoten. De gemeenterei niging .strooide met zand om de gladheid te bestrijden. ADVERTENTIE Leden WBL keuren bestuursplannen goed LEIDEN - Met een ruime meerder heid van stemmen heeft de algeme ne ledenvergadering van de Wo ningbouwvereniging Leiden (WBL) zich gisteravond akkoord verklaard met de aanstelling van vier sociaal huismeesters in de Slaagwhijk. Voorts nam de vergadering een mo tie aan waarin de gemeente wordt opgeroepen alsnog bij te dragen in de kosten van de huismeesters. De vergadering verliep vrij soe pel, al waren er nog wel enkele le den die tegensputterden. Met name het feit dat het bestuur extra geld uit de algemene bedrijfsreserve deel te betalen, het bestuur van veel ach- het woning- Het nieuwe gebouw, Stationade geheten, dat aan de Schipholweg wordt gebouwd. Global Engeneering naar nieuw kantoor langs spoorlijn LEIDEN - Global Engineering bv, nu nog gevestigd in een pand aan het Schuttersveld, verhuist. Over een jaar is het be drijf gehuisvest in een nieuw kantoorgebouw dat langs de Schipholweg aan de zijde van de spoorlijn wordt gebouwd. Het nieuwe pand, Stationade geheten, komt nabij het hoofd postkantoor naast het kanto renhuis. Volgens een woordvoerder van Glo bal Engineering is verhuizing nood zakelijk geworden door de groei van het bedrijf. "Zeven jaar geleden hadden we één verdieping in ons huidige pand, nu hebben we er zes. Het is te klein en enigszins verou derd. We hebben bijvoorbeeld geen eigen entree omdat beneden een spaarbank zit. We willen een repre sentatieve entree die voor onszelf is", zo vertelt hij. Global Engineering is een inge nieursbureau dat actief is in de gas- en olie-industrie. "Het gaat goed in die sector en wij zijn meegegroeid. In 1986 hadden we eenderde van het huidige personeelsbestand. Nu werken hier 120 Het bedrijf trekt in de eerste fase van het Stationadeproject dat langs de spoorlijn aan de Schipholweg wordt gebouwd. Uiteindelijk ko men er twee vrijstaande gebouwen die samen 5400 vierkante meter ver huurbare ruimte krijgen. Global huurt het gebouw dat het eerst wordt gebouwd en waarbij 34 par keerplaatsen komen. De bouw van het tweede pand zal, zo verwacht Menno Smitsloo Be- drijfsmakelaardij die de panden verhuurt, ook binnenkort begin nen. Bij dit pand komen 41 parkeer plaatsen. Volgens Smitsloo wordt het ont werp gekarakteriseerd door een 'harmonieuze toepassing' van met selwerk en gevels van glas. "Door de bijzondere architectuur wordt een hoge identiteit geboden aan zo wel een kleine als grote gebruiker". (ABR) haalt huismeesterskosten stuitte op bezwaren. Enkele leden wezeri er op dat al sprake is terstallig onderhoud ii bestand. "Nu worden de mogelijk heden om die problemen aan te pakken nog kleiner". Bestuursvoorzitter R. van den Helm gaf toe dat een claim wordt gelegd op de reserve, maar dat de woningbouwvereniging dit verant woord acht. "We hoeven niet tot in de lengte van jaren geld uit die pot te halen. Nieuwe bewoners betalen immers wel een kostendekkend be drag voor de huismeesters". De huidige Slaaghwijk-bewoners betalen per 1 januari volgend jaar 7,50 of 11,50 gulden per maand voor de huismeesters. Dat bedrag blijft de komende jaren ongeveer gelijk, het kan hoogstens met een gering bedrag worden verhoogd indien de salarissen en de prijzen stijgen. Mensen die in de Slaaghwijk gaan wonen nadat de gemeente een an der toewijzingsbeleid gaat voeren, moeten een kostendekkend bedrag betalen voor de huismeester. Het bestuur acht dit een redelijke oplossing en weet zich hierin sinds gisteren gesteund door de leden. "Toekomstige huurders kiezen be wust voor deze wijk. Daarbij kun nen ze het waarschijnlijk wel beta len, omdat alleen Werkzaamheden Warmonderweg LEIDEN - De riolering in de Warm onderweg, tussen de Rijnsburger-, weg en de Van Slingelandtlaan, wordt vernieuwd. Op dinsdag 5 juni zal een begin worden gemaakt met deze klus. Er wordt gefaseerd gewerkt in stukken van 50 meter vanaf de Rijnsburgerweg. Tijdens de werk zaamheden zal het verkeer zoveel mogelijk kunnen doorgaan, maar wel hinder ondervinden. Voor fiet sers zal een omleidingsroute wor den ingesteld die via de Johan de Wittstraat loopt. Ouderen kunnen via Gilde Leiden ervaring overdragen Mercedes-Benz bedrijfs- en personenwagens, contract hire en leasing. LSL, Rijnsburgerweg 103a, Rijnsburg. Tel.: 01718-32511 LEIDEN - Omdat het zo jam mer is dat de kennis van oudere mensen verloren gaat op het moment dat ze met pensioen gaan, is sinds enige jaren het Gilde Leiden actief. Via deze or ganisatie kunnen mensen van alle leeftijden gebruik maken van de ervaring van ouderen. Het principe is eenvoudig. Iemand die ouder is dan vijftig en vakman schap heeft op een bepaald -gebied, schrijft zich in bij het Gilde. Op het moment dat zich iemand meldt die iets wil weten over de specialiteit van de ingeschrevene, worden adressen uitgewisseld en een af spraak gemaakt. Alles is overigens geheel gratis. Coördinator A. Cebol van het Gil de illustreert het systeem met een voorbeeld. "Op een gegeven mo ment kwam hier een jongen die spullen inzamelde voor Polen. Hij had een bedankbriefje gekregen dat in het Pools was opgesteld. Hij meldde zich hier en wij vonden een ouder iemand iemand die de taal kende. Er is een afpraak gemaakt zodat de brief konden worden ver taald". Geen basisschool in Leidse Hout wegens 'Festuca Gigantae' LEIDEN - De Vereniging van Vrienden van De Leidse Hout maakt be zwaar tegen bebouwing van een sportveld aan de Antonie Duycklaan. In een brief aan de gemeenteraad schrijft de vereniging dat het sport veld, waar de nieuwbouw van de basisschool Woutertje Pieterse moet komen, de vindplaats is van 'de voor Leiden unieke Festuca Gigantea', een bepaalde grassoort. In de Leidse Hout wordt verder de voor Nederland zeer zeldzame Ga- gea Lutea aangetroffen. De Leidse Hout moet daarom ongerept wor den gehouden, aldus de vereniging. In de brief wordt de gemeenteraad de historie van het park uit de doeken gedaan. De Leidse Hout werd ontworpen door de Apeldoornse tuin- en landschapsarchitect Van Nes. Het park en de sportvelden wa ren onlosmakelijk aan elkaar verbonden in zijn ontwerp. Het gaat bij de sportterreinen om grasvelden met houtwallen die overgaan in een bosachtig park. Het gebied vormt 'landschappelijk één geheel', concludeert de vereniging dan ook. Ze vraagt de gemeenteraad af te zien van de bouw van de basisschool. Bij het Gilde staat hulp en bege leiding voorop, het is zeer nadruk kelijk niet de bedoeling dat ouderen zelf gaan klussen bij anderen in huis. "Iemand die advies wil van een gepensioneerde loodgieter, kan inlichtingen krijgen over materiaal, werkwijze en dat soort dingen. Maar het is zeer zeker niet de bedoe ling dat de deskundige zelf onder het aanrecht gaat liggen". Volgens Cebol heeft het initiatief behalve praktisch nut ook nog een sociale functie. Mensen die na pen sionering in hun maag zitten met hun vrije tijd of zelfs eenzaam zijn, komen op deze manier weer onder de mensen. Ook voelen zij zich weer nuttig. Uiteenlopend Momenteel staan ongeveer vijftig ouderen ingeschreven die hun ken nis en ervaring graag op anderen overdragen. Ze hebben ervaring op zeer uiteenlopende terreinen. Voor al de mensen die zijn gespeciali seerd in een bepaalde taal worden veel gevraagd. Volgens Cebol ko men daar mensen op af die op va kantie gaan naar een bepaald land. Maar er zit bijvoorbeeld tevens een gehandicapte mevrouw in het bestand die lessen kantklossen geeft. Cebol hoopt eigenlijk dat zij een voorbeeldfunctie krijgt voor an dere minder-validen. "In die groep zitten veel mensen met aardige hob by's of ervaringen die ze kunnen overbrengen op anderen". De coördinator wil duidelijk stel len dat ouderen vooral geen drem pelvrees hoeven te hebben om zich in te schrijven bij het Gilde. "Het zou jammer zijn als ze denken dat hun kennis niet interessant genoeg is voor anderen". Exacte cijfers over de aantallen mensen die het Gilde jaarlijks met elkaar in contact brengt, heeft hij niet. Dit komt omdat het Gilde al leen adressen verstrekt aan de 'vra gers'. Zij moeten zelf contact legger» met de aanbieders, dat gaat buiten «ie instelling om. Wel is bekend dat in 1989 250 mensen bij het Gilde hebben geïnformeerd naar namen van deskundigen. Het bestand aanbieders wordt re gelmatig gecontroleerd. Mensen worden in de regel eenmaal per jaar gebeld met de vraag of ze nog be schikbaar zijn. Daarbij worden de medewerkers wel eens geconfron teerd met het feit dat mensen zijn overleden. Cebol maakt hiervan geen geheim. "Dat is logisch als je een club hebt waaraan alleen oude ren deelnemen". Bijdrage Het Gilde krijgt jaarlijks een kleine gemeentelijke bijdrage. Over het exacte bedrag wil Cebol niets in de openbaarheid brengen, maar hij geeft wel aan dat de bijdrage in principe hoog genoeg is. Dit komt overigens vooral omdat de instel ling gratis gebruik kan maken van het dienstencentrum aan het Be vrijdingsplein. Daar wordt iedere woensdag van 14.00 tot 16.00 uur spreekuur gehouden. Aanbieders en vragers van diensten kunnen dan langskomen om zich te laten re gistreren. Een andere wijze waarop nog wat geld in de kas vloeit zijn de stads- en hofjeswandelingen die het Gilde or ganiseert. Iedereen die onder des kundige leiding een wandeling door de stad wil maken, kan terecht bij het Gilde. De wandelingen wor den twee dagen per week gemaakt, belangstellenden wordt verzocht zich minimaal een dag van tevoren aan te melden. Hoe groot de groep is, maakt vol gens Cebol niet uit. "Wij komen ook als iemand in zijn eentje met een be geleider door de stad wil". Deelne mers wordt een financiële bijdrage gevraagd van twee gulden. Volgens Cebol is deze bijdrage noodzakelijk om de kosten te dekken van folders en ander informatie-materiaal. dingsplein 60. Tel. 766695. Iedere dins dagmiddag is er van 14.00 tot 16.00 uur spreekuur. Belangstellenden voor de stads- en hofjcswandclingcn moeten het telefoonnummer 123744 draaien. w=. M Coördinator A. Cebol van het Gilde Leiden: "Het systeem heeft behalve f.en praktische, ook een sociale functie". (foto Eiien Martens) LEIDEN - De werkgroep Boer- haave/V ogelwijk/Raadsherenbuurt houdt op 18 juni een bijeenkomst voor alle ouderen uit deze wijken. De werkgroep gaat onderzoeken hoe ouderen in deze wijken denken over de bereikbaarheid van oude renvoorzieningen in de gemeente Leiden. Van -de bestaande ouderenvoor zieningen is namelijk geen enkele in de Boerhaavebuurt, Vogelwijk of Raadsherenbuurt gevestigd. De ou dere wijkbewoners worden daarom opgeroepen v^n de gelegenheid ge bruik te maken om op 18 juni zoveel mogelijk wensen en ideeën naar vo ren te brengen. De bijeenkomst wordt gehouden in het verzorgingshuis Rustenborch aan het Wijckerslootplein 3 te Oegstgeest en begint om 10.00 uur. krijgen die de huur ook kunnen op brengen", aldus Van den Helm. De WBL hoopt voorstellen voor een nieuwe toewijzingsbeleid voor wo ningen in de Slaaghwijk binnen kort te bespreken met wethouder Van Rij. Eigenlijk was aan het begin van J de bijeenkomst al duidelijk dat le den en bestuur bijna op een lijn za ten. Vooral nadat AV-lid Y. de Jong een motie van wantrouwen van ta fel haalde die hij eind januari tij dens de vorige vergadering aankon digde, was de druk van de ketel. Toen nog wat tegenstanders van het bestuur zich achter het voorstel schaarden, stond het vast dat de paar bezwaarmakenden weinig steun zouden krijgen. Het voorstel werd aan het einde van de avond dan ook goedgekeurd door 32 leden, 9 waren tegen en 3 onthielden zich van stemming. Tevens werd een motie aangeno men van het AV-lid L. van Tol. Hierin wordt de gemeente opgeroe pen alsnog bij te dragen in de kos ten van de huismeesters. De motie kreeg de steun van de grootste mo gelijke meerderheid van de aanwe zigen. Van den Helm was er ver heugd over. "Na de talloze verzoe ken van het bestuur is het goed dat ook de leden druk uitoefenen op het college". De huismeesters G. Collé en B. Flippo, die de vergadering hadden gevolgd, waren na afloop opge lucht. Ze zijn er na maanden van on zekerheid zeker van dat hun voorlo pige arbeidscontract wordt omge zet in een vast dienstverband. "We zijn blij, het was een onzekere tijd", aldus Flippo. Na afloop blokfluitles Leidenaar (42) pleegde ontucht met vier meisjes LEIDEN - Een 42-jarige Leidenaar wordt ervan verdacht, gedurende drie jaar, ontucht te hebben ge pleegd met vier meisjes. Een 20-jari- ge stiefdochter van de man heeft bo vendien aangifte gedaan van incest. De man is gisterochtend in zijn wo ning aangehouden. Hij ontkent in cest te hebben gepleegd en ontkent noch bekent de ontuchtige hande lingen. De politie werd door de ouders van de meisjes, die in leeftijd vari ëren van 7 tot 12 jaar, ingelicht over de handelwijze van de man. De Lei denaar gaf de meisjes in de avondu ren blokfluitles en haalde en bracht hen met zijn auto van en naar huis. Op de terugweg pleegde de man volgens de meisjes ontuchtige han delingen. De zaak kwam aan het rollen na dat een van de meisjes tegen haar ouders over de man had geklaagd. Deze namen vervolgens contact op met andere ouders waarbij meer za ken naar boven kwamen. De stief dochter hoorde via via van de zaak en besloot alsnog aangifte te doen van incest die de man tussen haar achtste en twaalfde jaar zou hebben gepleegd. Omwonenden eisen sluiting van café-deel Droomfabriek LEIDEN - Omwonenden van het art-café De Droomfabriek eisen dat de gemeente Leiden optreedt tegen de in hun ogen illgale activiteiten van de zaak aan de Oude Vest. In een brief aan de gemeenteraad wordt gevraagd het cafégedeelte te sluiten, desnoods met behulp van de politie. Volgens de omwonenden veroorzaakt De Droomfabriek veel overlast en staat het bestemmings plan de vestiging van een café op die plek niet toe. De omwonenden menen dat er sprake is van een café en niet van een ruimte waarin culturele activi teiten en cursussen worden gege ven. Dergelijke activiteiten kunnen wel volgens het bestemmingsplan. In de brief wijzen de omwonen den op het feit dat er in het pand en op het terras 'op commerciële wijze (acoholhoudende) dranken en voe dingsmiddelen' worden verkocht. Volgens de inschrijving in het han delsregister staat het exploiteren van de ruimten.centraal en wordt er niet gesproken over het bevorderen van culturele uitingen, zo menen de bezwaarmakers. Zij menen dan ook dat er een ge wone horecagelegenheid is geves tigd en dat mag niet. Als dé gemeen te niet binnen dertig dagen duide lijk maakt of ze tegen De Droomfa briek optreedt, overwegen de bewo ners de Raad van State te vragen in te grijpen. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 9