Meevaller 1 miljard uit aardgaswinning 60 miljard gulden voor Oosteuropa Duitsers kregen jaren te veel gas 'Bedrijven moeten kat niet op het spek binden' NS-werkplaats staakt tegen asbest-trein' 'Uitgevers verliezen binnen vijf jaar zelfstandigheid' Volt Philips mag blijven 'Geef eigenaar nieuw aandeel Macintosh' Ook 's avonds beurshandel UB haalt bakzeil bij Verkade ZORG DATJE DEZE KAART ZO SNEL MOGELIJK WEER INLEVERT Geldstroom Herstelbank vooral naar kleine bedrijven WOENSDAG 30 MEI 1990 ECONOMIE PAGINA 5 AMSTERDAM (ANP) - Bedrijven kunnen vijf tot tien procent bespa ren op hun algemene kosten met be hulp van 'risicomanagement', het voorkomen van schade. Het enige wat de meeste bedrijven doen is zor gen voor een goede verzekering. Dat is echter pas de laatste stap in het proces, vinden de organisatie- De Nederlandse TT. T - Spoorwegen sière in Utrecht schuldig bevonden, adviseurs J. Vis en J. Brouwer. Zij hadden de chaos van het treinver- maar geen straf opgelegd. De werk- hebben een brochure geschreven keer flink kunnen verminderen, gever had het haar namelijk te ge- hoe een bedrijf de nadelige ge- Bomen storten niet op hoogspan- volgen van schadegevallen kan be- ningsleidingen als zij niet vlak langs perken door risico's van tevoren in de rails staan. Voorkomen was mo- te schatten. gelijk geweest. Brouwer legt het Een ondernemer moet erop zijn boekje op tafel van het programma, voorbereid dat 'morgen weer de waarmee Herman van Veen in Car- bliksem inslaat', aldus Brouwer. Bij ré op de planken staat. Daarin is een DEN HAAG (GPD) - Minister Kok (financiën) kan rekenen op een financiële meevaller Mn^rsTrotVSIln da' bi*°°rb-ld van ongeveer 1 miljard gulden uit de aardgaswinning. Duitsland, dat dat samen met Ne- bouwonderneming met een omzet luidsmensen. derlands de aardgasvelden bij de Eemshaven exploiteert, heeft de afgelopen 30 jaar te veel van 180 milJ°en gulden werd aardgas gewonnen. Shell West-Duitsland heeft daarom een voorziening getroffen om de sïecbts io.öoo gulden armer. Die Nederlandse staat schadeloos te stellen. naa 3111,11 maten tiseringsbedrijf in het verleden van sollicitanten en bestaan er sancties voor het geval toch fraude plaats vindt. Een bedrijf moet ook goed aange ven wat de risico's zijn. Ook Perrier doet het volgens Vis en Brouwer niet goed. Nog steeds is niet duide lijk wat de oorzaak was van de ver vuiling van het bronwater met ben zeen. "De Amerikaanse markt kan makkelijk gemaakt om elke week Perrier de komende jaren wel i vijfhonderd gulden uit de kas te ha- geten. De Fransen hadden dat kun- len. De organisatie dient zodanig te zijn dat die greep niet zo gemakke lijk kan worden gedaan. Een goed personeelsbeleid is een maatregel die fraude moet voorko men. Brouwer heeft tien jaar gele- tie-adviseurs laten den een grote automatiseerder ge- moet. Toen bleek dat 'oorkomen door niet alleen af spraken te maken over kwaliteits zorg, maar die afspraken ook voort durend te toetsen", zegt Vis. Heinz heeft volgens de organisa- n hoe het Groot-Brit- Drie kwart van de fraudes vindt het personeel goed te betalen, plaats doordat de kat op het spek "Daardoor haal je de drang om ex- had altijd alle materialen vastge- wordt gebonden, weet Brouwer. De tra te verdienen weg", aldus Brou- Dat blijkt uit een brief van minister Andriessen (economische zaken) aan de Tweede Kamer. Andriessen dels is gebleken dat de Duitsers 'te veel' gas hebben ontvangen. Brigitta kreeg volgens sjord onderhandeling met de Neder- eenkomst met de NAM uit 1966 gas landse Aardoliemaatschappij - ,J (NAM), dat grotendeels in handen is van de Nederlandse staat, en met het Duitse Brigitta, eigendom van Shell West-Duitsland en Esso. De gesprekken gaan over de vraag hoe groot de gasreserve in het Gronin- gèn-veld precies is, waarbij inmid- uit het Groningen-veld, omdat uitloper van dit veld ligt in het ge meenschappelijk grensgebied tus sen Nederland en West-Duitsland, de Eemsmonding. De NAM was daarbij formeel de bedrijfsvoerder van het gasveld, waarbij Brigitta in feite NAM-gas zou krijgen. Daarbij werd uitgegaan van een toen berekende reserve in de uitlo per van het Groningen-veld. Herbe rekening van de reserves heeft nu echter uitgewezen dat de gashoe- veelheid in de uitloper waar Brigitta recht op had, veel kleiner was dan gedacht. Als die reserve precies vaststaat, moeten beide partijen het eens wor den over compensatie door Brigitta aan de NAM, dat 50 tot 75 procent UTRECHT (ANP) -Zo'n veertig Nfr werknemers van de NS-hoofdwerk plaats Haarlem zijn vanochtend staking gegaan uit protest tegen het JjJJJJl ^n. "TO"?' «tchnrQPn van vipr nnlWa'c Hio Duitsland, inmiddels derland. Andriessen heeft de Ka- laten weten dat een van de eige- Brigitta, Shell West- financiële heeft opgebouwd Veivoersbond FNV wil de staicing pas beëindigen als NS de schorsini d de compensat'e mee nndpHaan maalrt on doronrlnnet rl ->t T6 VOlaOen. ongedaan maakt en garandeert dat werknemers alleen vrijwillig met asbest hoeven te werken. Woordvoerders van Economi sche Zaken en Financiën wezen er gisteren op dat eerst de onderhan- Volgens bestuurder W. Korteweg delingen tussen beide bedrijven af- van de vervoersbond zijn behalve gewacht moeten worden voordat de 20 werknemers die betrokken vaststaat hoeveel de eigenaren i zijn bij de revisie van de 'asbesttrei- nen' (materieel '54) nog eens 20 an dere mensen uit solidariteit in sta king gegaan. De vervoersbond be schuldigt NS van het schenden var •Brigitta moeten gaan betalen en wanneer. Na aftrek van het NAM- aandeel in de financiële baten, zou de rest dan naar de schatkist kun- i vloeien. Waarschijnlijk zal dit blauwe asbest i De onenigheid het materieel '54 sleept zich al sinds eind 1988 voort. '90 zijn. Uitgaande van de nu door worden gewerkt. Shell West-Duitsland aangelegde reserve voor de betaling, kunnen de baten tussen 500 en 1000 miljoen gulden liggen. Bovendien graaft het automa- supermarkten leeggehaald. Heinz zou zelf met een mededeling komen als alles weer in orde was. ROTTERDAM (GPD) - De drie grote Nederlandse uitgevers Else vier, VNU en Wolters Kluwer verlie zen binnen vijfjaar hun zelfstandig heid, als zij hun huidige beleid voortzetten. Dat concludeert A. van Dalen van de Faculteit Bedrijfskun de van de Erasmus Universiteit Rotterdam in zijn afstudeeronder zoek over de strategie van de drie concerns. Op de Nederlandse markt kun nen zij niet meer groeien, zodat de mogelijkheden zich beperken tot samenwerking met buitenlandse uitgeverijen, onderlinge fusies en het starten van nieuwe activiteiten. Elsevier vraagt zich volgens Van Dalen nu af of het wil opgaan in een groter verband. Het probleem is slechts of eerst een fusie met Wol ters Kluwer tot stand komt of eerst de uitgeefbelangen van Pearson worden overgenomen. Kortom: of eerst 'Wolsevier* of 'Pearsevier' tot stand komt. Een andere mogelijkheid voor El sevier is uitbreiding Van de krante- belangen in het buitenland. Ook zou het concern commerciële tele- omdTeïfveTopen^'de hoogst" ™BURG®1™DHOVEN (ANP) - biedende. Dan kan het ook probe- ?'-> de Tilburgse Philipsvestiging Nederlandse tv-producen- Vo^ zuUen de komende jaren geen hard bezig om zich te heroriënteren op de bedrijfsonderdelen. Wanneer het bedrijf zijn marktpositie weet te verstevigen, moet het zich erop gaan beraden een 'stuck in the middle'-positie te ontwijken. Mogelijkheden voor VNU zijn volgens Van Dalen een overname door een gelijksoortig buitenlands bedrijf of zelf overnames plegen in de wereld van de tv-producenten. Wolters Kluwer neemt momen teel genoegen met een kalme groei, maar zal volgens Van Dalen binnen kort'toch een resterend aantal onaf hankelijke uitgevers moeten over nemen om met de markt mee te groeien. Maar de optie 'Wolsevier' biedt mogelijkheden om in het bui tenland te groeien. PARIJS Gisteren protesteerden duizenden boeren ropa. Parijs tegen de dramatische prijsval van het vlees i DEN HAAG (ANP) De Vereni- zen tussen verkoop van hun aande- ging van Effectenbezitters (VEB) len of blijven deelnemen in Macin- heeft het winkelconcern Macintosh tosh, volgens VEB. In de huidige (textiel, bouwmarkten, fietsen) een plannen zijn de aandeelhouders ge- alternatief voorgelegd voor het om- dwongen te verkopen, omdat de De Mol 6edwon6en ontslagen vallen. Wel rer te nemen zullen er via natuurlijk verloop en VNU kampt met het instorten herplaatsing binnen en buiten het concern zo'n 150 arbeidsplaatsen verdwijnen. Daarnaast wordt een samenwer king aangegaan met het Japanse be drijf Teikoku Tsushin Kogyo (TTK). Een interne onderzoekscom missie heeft sinds september vorig jaar de Volt-vestiging onder de loep genomen en voorlopig geconclu deerd dat de Tilburgse vestiging be ten als Van den Ende 4. i de advertentiemarkt ap) wenbladen, het hart van het bedrijf. Volgens de onderzoeker is VNU streden plan, het bedrijf wil overnemen met ge leend geld. De VEB wil dat de hui dige aandeelhouders, die in de plan nen van Macintosh buiten spel ko men te staan, alsnog een aandeel krijgen in het nieuwe bedrijf. De aandeelhouders kunnen kie- de directie grootaandeelhouder van Macintosh Macintosh meteen een forse schul- voor een bedrag van 250 miljoen op dat alleen ondernemingen i gulden. Bij deze management-buy- stabiele omgeving en met een grote staansrecht heeft Dat blijkt uit het out komt het grootste deel van het kasstroom in aanr bedrag dat aan DSM moet worden voor de financiering t betaald van de banken, waardoor out- aanmerking komen Perspectiefplan Volt dat de directie l buy- van Philips Nederland gisteren be kend heeft gemaakt. DSM akkoord is gegaan met de ver- den-last krijgt, koop en daarvoor zelfs een lening van 25 miljoen heeft verstrekt. Bij verkoop van Macintosh gaat de eigenaar van de winkelketens Superconfex, Kwantum en Half ords over in handen van de directie ADVERTENTIE Voortaan wordt ook er 's avonds gehandeld op de beurs AMSTERDAM (GPD) De Am- (Olies, Uniliver, KLM, Philips en sterdamse effectenbeurs gaat een Akzo). Een derde v spannende zomer tegemoet. In juni vijftig bedrijfsleden en juli start een aantal nieuwe pro- damse beurs doet mee jecten die de thuismarkt moeten proef, versterken en Amsterdam als finan cieel centrum een extra impuls moeten geven. Het beursbestuur hoopt hiermee een groot deel van de handel in Nederlandse aandelen en obligaties, die nu via Londen loopt, r het eigen land terug te ha- ZAANDAM (GPD) De groep institutionele beleggers die vlak voor het y weekeinde een geruisloze overneming van Verkade liet stranden, heeft 1'getekend' voor de afdracht van haar aandelen aan United Biscuits (UB). In jP ruil daarvoor heeft UB zijn bod op Verkade verhoogd van 400 naar 447 gul- den. United Biscuits is in.de ogen van velen de 'verliezende partij' in het koersgeschil met de standvastige beleggers. Pas toen vrijdagmiddag na het verstrijken van de aanmeldingstermijn bleek dat slechts 41,2 procent van de aandelen was aangemeld, heeft UB toenadering tot de 'groep van 45' gezocht. Eerder wilde UB niets weten van een prijsverhoging. In het weekeinde is er overleg geweest tussen UB en het commissio- de honderd- nairshuis Van Meer James Capel, die de groep met 45 procent van de aan- de Amster- delen vertegenwoordigt. Tot zondagavond bleven de Britten en de Neder- deze landse bank Pierson Heldring en Pierson (PHP) bij hun standpunt dat 400 gulden per aandeel een 'nette prijs' was voor Verkade. Durfkapitaal Participatiemaatschappijen zijn be trokken bij meer dan de helft van de management buy-outs, transacties waarbij de leiding van een bedrijf tevens eigenaar wordt. Dat blijkt uit nóg lopend onderzoek, aldus De- ves, voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Participatiemaat schappijen (NVP), gisteren. Leden van de NVP investeerden vorig jaar 138 miljoen gulden in 36 buy-outs. Het versterkte durfkapitaal beslaat ongeveer twintig procent van het totale bedrag dat in 1989 in Neder land in buy-outs omging, zo heeft de NVP geraamd. De hoge rentestand zal de groei ende markt voor buy-outs niet tem peren, aldus Deves. De constructies worden wel aangepast, zodat de ver zelfstandigde bedrijven de kosten kunnen blijven dragen. Hij wees er- len. Beursvoorzitter B.F. baron van It- tersm toonde zich gisteren, tijdens een toelichting op het jaarverslag, bezorgd over dé enorme toename van het Nederlandse effectenver keer via Londen. "Op aandelenge-' bied ging het vorig jaar nog toetreden. Het startkapitaal van de bank be- BRUSSEL - De oprichting van de draagt tien miljard ECU, zo'n 23 drag van 130 miljard gulden en bij Oosteuropabank, waarvoor giste- miljard gulden. De lidstaten hoeven de obligaties zelfs om 145 miljard". r.en 40 landen en 2 Europese instel- dat bedrag overigens slechts lingen tekenden, is een organisato- - risch wonder. Nog geen acht i Japan. Andere landen kunnen van de andere grote landen 8,5 pro- De Oosteuropese landen zijn zelf ran de bank, en betalen dus t, zij het in bescheiden mate. de Europese Gemeenschap, de De Sovjetunie betaalt bijvoorbeeld Europese Commissie en de EIB 53,7 1,3 miljard gulden, Roemenië procent, dus een meerderheid. slechts ruim 100 miljoen. Dat had Op 5 juni start het eerste project. 4 De telefonische avondhandel zal den kwam het idee dan sterk worden uitgebreid Op dit op> en nu is zij al een feit. Zelden is moment vindt deze slechts plaatsin een internationale organisatie van vijf grote internationale fondsen zoveel landen zo snel uit de grond gestampt. derde te storten. Bovendien worden de deelnemingen over vijf het eerst ;aar gespreid. Daarna wordt beke- of nieuwe financiële afspraken europeanen hun Oosteuropese me- ig Zlin H deburgers te laten helpen. In tegen- nodig zijn. Dat is met opzet gedaan, omdat nogal wat voeten in de aarde, omdat de bank in eerste instantie een EG- sommigen vonden dat de Sovjets initiatief is, bedoeld om de West- niet zouden mogen meeprofiteren van de bank. Al was het maar omdat de Sovjetunie nog niet volledig vol- stelling tot bij bijvoorbeeld het In- doet aan het criterium uit de statu- Economie kort De Fransen beweren dat de bank veel. Dat hangt af van de grootte. De hun geesteskind is, maar dat is niet VS moeten 2,3 miljard gulden beta- waar. Het is gewoon Frans jatwerk, len, (West-)Duitsland, Frankrijk, Het was de in oktober vorig jaar ver- Groot-Brittannië, Italië en Japan moorde president van de Deutsche elk twee miljard. Nederland staat in Bank, Alfred Herrhausen, die op de statuten van de bank genoteerd Niet alle landen betalen even ternationale Monetaire Fonds en de ten dat het de principes vrije mark, Wereldbank, hebben de VS hier dus het meer-partijenstelsel en vrije geen blokkerende minderheid. De bank zal in de eerste plaats le ningen en premies verstrekken verkiezingen onderschrijft. Dat mag nu wel, i perts i vergadering van financiële het eerst met het idee Malta betaalt het minst: 2,3 i Oost-Europabank kwam. gulden, voor maximaal 577 miljoen gulden. ljoen Voddenbedrijf De 49 Turkse staaksters bij het Til- burgse textielveredelingsbedrijf President Mitterrand pikte het De zwaarte van de stem Kalfus hebben gisteren besloten slim open introduceerde het als zijn land hangt af van de bijdrage. De vandaag hun actie op te schorten idee op de buitengewone topconfe- VS-stem om de gemeente Tilburg de gele- rentie van regeringsleiders van de genheid te geven te bemiddelen. De EG, in november in Parijs, kort na- staaksters eisen een 40-urige werk- dat de Berlijnse Muur was gevallen, week met dertien atv-dagen, loons- De eerste reacties waren verdeeld, verhoging, afschaffing van het pre- Ook Nederland voelde er aanvanke- i gezonde ken is dat de Sovjetunie de eerste ja- markteconomie in de landen van ren niet meer geld van de bank zal Oost-Europa. Zestig procent van de ontvangen dan zij er zelf heeft inge- uitkeringen moet statutair terecht stoken. Naast de Europese Bank 10 procent waard, die komen bij het particuliere bedrijfs leven, en dan vooral by het onder ontwikkelde midden- en kleinbe drijf. miestelsel, en een verbeterde' 1 kantieregeling. Hulp Polen Premier Tadeusz Mazowiecki van Polen heeft bij zijn bezoek aan Frankrijk enige economische en fi nanciële hulp toegezegd gekregen. Frankrijk zal voor joint ventures i lijk bij monde van minister Van den Broek niets voor. Hij was niet de enige die vond dat de Europese Ge meenschap met de Europese Inves teringsbank (EIB) in Luxemburg al een instelling had die in staat was leningen te verstrekken aan Oost- Europa. De bank telt nu 42 leden: 40 lan- Polen 100 miljoen gulden beschik- den, alsmede de Europese Commis- baar stellen. De Franse premier Ro- sie en de al genoemde EIB deel. Het card beschouwt de' resultaten die gaat om alle 21 Westeuropese lan- het economische hervormingsbe- den, alle acht Oosteuropese landen leid in Polen tot nu toe heeft opgele- (behalve Albanië), de VS, Zuid-Ko- verd als een aanmoediging voor rea, Canada, Mexico, Marokko, buitenlandse investeerders. Nieuw Zeeland, Australië, Egypte 'Nederland slechte verliezer' DEN HAAG (ANP) Dat Nederland niet ministerieel vertegenwoor digd was bij de oprichting van de Oost-Europabank, gisteren in Parijs, betekent in de ogen van de WD dat Nederland een slecht verliezer is. Het kamerlid Weisglas liet gisteren in de Kamer in zijn vragen door schemeren het maar kinderachtig gedrag van Nederland te vinden om mokkend te besluiten niet naar Parijs te gaan waar alle landen minis ters heen hebben gestuurd. Minister Van den Broek, die namens zijn collega Kok van financiën antwoordde, zei niet naar Parijs te zijn vertrokken "omdat wy gelet op de omstandigheden waaronder de bank tot stand is gekomen en ge koppeld aan onze zware agenda's en verplichtingen hier ter stede geen aanleiding hebben gezien om aan aanwezigheid op ministerieel niveau in Parijs voorrang te geven boven onze werkzaamheden in eigen land". Nederland wordt vertegenwoordigd door theasuriër-generaal drs.ing. C.Maas. blijven de andere hulpprogramma's voor Oost-Europa bestaan. Zo is er het PHARE-programma van de 24 rijkste westerse landen. Dat werd vorig jaar in het leven geroepen voor Polen en Hongarije, maar wordt uitgebreid tot de andere Oosteuropese landen. Er is al voor 25 miljard gulden aan hulp toege zegd, dus meer dan de Europese Bank gaat geven. Maar de PHARE- hulp is meer noodhulp, vooral ge richt op landbouw, milieu en oplei dingsprogramma's. Bovendien zullen de Wfereldbank en het Internationaal Monetair Fonds nog 10 tot 15 miljard onder gunstige voorwaarden in Oost-Eu ropa steken. Er komt de komende jaren dus een geldstroom van west naar oost op gang die zeker 60 mil jard gulden groot zal zijn. En dat is nog maar het begin. Enige tijd geleden ontvingen alle scholieren van 16 jaar en ouder in het voortgezet onderwijs en (voortgezet) speciaal onderwijs de onderwijs- kaart. Alleen door het inleveren van deze kaart kom je volgend schooljaar de klas weer in. Eind september ontvang je de acceptgiro kaart voor het betalen van het lesgeld. Lever de onderwijskaart zo snel mogelijk in bij de schooladministratie. Maar in ieder geval vóór 15 september 1990. DE ONDERWUSKAART. HET ENIGE ENTREEBEWIJS VOOR HET VOORTGEZET ONDERWUS. INFORMATISERINGSBANK

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5