In najaar al reclame op regionale omroep Reclame voor alcohol gaat op 1 september aan banden Vierjarigen kunnen weer gewoon naar basisschool Verliefde wethouders stappen op 'Schaf vreemdelingenpolitie af Roermondse politie toch niet direct gewaarschuwd 'School en bedrijf samen verder' 'We waren gewoon schietschijven WOENSDAG 30 MEI 1990 BINNENLAND PAGINA 3 Binnenland kort de Bijenkorf ELKE DAG EEN ANDERE BIJENKORF. Binnenkort gesprek Omroep Rijnland met uitgeverijen DEN HAAG/LEIDEN Er zal niet tot het eind van volgend jaar gewacht hoeven te wor den voordat reclame op lokale en regionale omroepen mogelijk wordt. Minister d'Ancona (WVC) is bereid om, onder grote druk van de hele Tweede Kamer, mogelijk dit najaar al de reclame toe te staan. Dit bleek gisteren in een beraad tus sen de kamercommissie voor WVC en de bewindsvrouw over een nieu we opzet voor lokale en regionale omroepen. De zaak wordt in juni wettelijk geregeld als de Kamer be slist over een uitbreiding van de STER van 5 naar 6,5 procent van de zendtijd. d'Ancona zei bereid te zijn met de reclame op de lokale en regionale omroepen te starten daar waar nu al samenwerkingsverbanden bestaan tussen de omroepen en uitgevers van regionale of lokale kranten. Omroep Rijnland zal binnenkort met de plaatselijke uitgeverijen Leidsch Dagblad, Sijthoff, Buyze en Verhagen een gesprek hebben over de gezamenlijke commerciële activiteiten. Voorzitter J. van Leeu wen van Omroep Rijnland: "Wij zijn een vrijwilligersorganisatie. Wij kunnen het werven van adverten ties niet zelf bemannen". De bewindsvrouw heeft de Ka mer de toezegging gedaan om de re geling dat reclame alleen wordt toe gestaan bij die regionale of lokale omroepen die inderdaad een sa menwerkingsverband met de loka le of regionale pers zijn aangegaan, na deze kabinetsperiode te herzien. "De afspraak geldt in eerste instan- DEN HAAG (ANP) - Iedereen die in alcoholhoudende drank handelt, is vanaf 1 september gebonden aan de Code voor alcoholhoudende dranken. En die is niet mals. Recla me-uitingen mogen bijvoorbeeld niet meer zijn gericht op verhoging van het alcoholgebruik als zodanig. Collectieve reclame voor een be paalde soort drank (sherry) wordt verboden; er mag alleen maar voor merken reclame worden gemaakt. Reclame-uitingen mogen ook niet de indruk wekken dat alcohol geen kwaad kan en de ontremmen- de werking van alcohol mag niet worden aangeprezen. Tevens mag reclame niet suggereren dat op welk gebied dan ook succes wordt verworven. Ook de suggestie dat de arts alcohol zou aanbevelen tegen bepaalde kwalen is voortaan uit den boze. Reclame voor drank mag niet speciaal zijn gericht op minderjari gen Twee van de vijf drank-reclames op tv moeten vanaf 1 september worden voorzien van een 'educatie ve slogan' zoals "drink met mate". Reclame voor of na een sportwed strijd, in de bioscoop, het theater en in de disco moet volgens de Code al tijd van zo'n slogan worden voor- Organisaties van fabrikanten, im porteurs, grossiers, levensmidde lenhandel, slijters en horeca heb ben zich gisteren door een handte kening gebonden aan de Code, het resultaat van ampele onderhande lingen tussen overheid, Stichting Reclame Commissie en de onderte kenaars zelf. Met het opstellen er van heeft de branche de kans tot zelfregulering gegrepen, die in 1987 door de Tweede Kamermotie Jan- maat-Abee werd geboden. Volgens voorzitter A. Lems van de Stichting Verantwoord Alcohol gebruik (Stiva) was de branche wel tot de Code genoodzaakt: "Naast de eigen maatschappelijke verant woordelijkheid van de branche zag deze dat op termijn het misbruik ze ker schadelijk zou zijn voor de in dustrie; de consument zal zich op een gegeven moment afkeren van de produkten waar niet zorgvuldig mee wordt omgegaan". Opvallend is dat de branche zich vanaf 1 september ook onthoud van het gratis of tegen symbolische ver goeding aanbieden van drank aan particulieren. Ze zullen dat ook niet meer, althans ongevraagd, doen op vakbeurzen. Evenmin zullen ze nog gratis of uitzonderlijk goedkoop tapinstallaties bij evenementen neerzetten. De code wordt eind 1991 opnieuw bekeken en zonodig bijgesteld. Overtreding, gesignaleerd door de Stichting Reclame Code, kan met een boete worden bestraft. GELDERMALSEN (ANP) - PvdA-wethouder Wouters van Geldermalsen legt haar functie op korte termijn neer. Aanlei ding is de opschudding die vori ge week ontstond over haar lief desrelatie met WD-wethouder Witteveen. In Geldermalsen bestaat sinds 1 mei een college dat is sa mengesteld uit drie wethouders van respectievelijk PvdA, CDA en WD. CDA-wethouder Van de Vendel ontdekte vorige week, dat zijn collega's op el kaar verliefd waren. Wat hem betreft had dat "te veel politieke consequenties". Wouters vond dat kennelijk ook en kondigde vanmorgen aan op te stappen. De WD-af- deling gaat Witteveen vragen hetzelde te doen, maar kon hem vanmorgen niet bereiken omdat •hij is ondergedoken. Met Wou ters. tie voor deze kabinetsperiode. Maximaal vier jaar dus. Daarna is er ruimte voor een andere afweging", aldus de minister. d'Ancona gaf toe dat het kabinet voor de nu gekozen constructie heeft gekozen in een afweging tus sen de roep om meer geld voor de niet-landelijke omroepen en de wens om tegelijk de regionale en lo kale pers te beschermen. Op aandrang van de hele Kamer zei de minister haar voorstel te zul len herzien om provincies en ge meenten zelf te laten oordelen over zendmachtigingen aan lokale en re gionale omroepen, en hen ook te la ten bemiddelen tussen de omroe pen en de uitgevers van kranten als ze het niet eens worden over samen werking. De Kamer meent dat het Commissariaat voor de Media moet óórdelen over zendvergunningen. Het commissariaat moet ook be middelen bij onenigheid over de sa menwerking tussen omroep en uit gever. Provincies en gemeenten kunnen dat volgens de Kamer niet omdat zij vaak te veel betrokken zijn bij regionale of lokale omroe pen. Ten aanzien van de financiering van de regionale en lokale omroe pen bleef d'Ancona vaag. Zij zei al leen te voelen voor een verplich ting, op te leggen aan de provincies, om regionale omroepen in stand te houden. ROERMOND (ANP) - De Roer mondse politie ontkent dat ze door het Bundes Kriminalambt recht streeks is gewaarschuwd voor een aanslag door de IRA. "Heel alge- ra terloops" zou de Duitse po litie hebben aangedrongen op voor zichtigheid, toen een paar weken weken geleden een auto werd aan getroffen die gebruikt was bij een IRA-aanslag in Westduitse Wilden- rath. Dit soort algemene waarschuwin gen heeft ook de IRA zelf gedaan door verleden jaar een nieuw offen sief op het vasteland van Europa aan te kondigen. Daarbij is niet meteen gedacht aan een tweede aanslag in Roermond, aldus de woordvoerder van het Recherche Bijstandsteam. Volgens de woordvoerder staan voorzichtigheid en waakzaamheid hoog in het vaandel bij de bescher ming van de ruim 680 in Roermond woonachtige Britse militairen. Maar aanslagen zijn nu eenmaal niet in te schatten. Dit maakt het treffen van maatregelen die ze kun nen voorkomen erg moeilijk. Wel pleegt de Roermondse politie gere geld overleg met commandanten van de Britse bases in de Bondsre publiek. Britse militairen op weg naar huis in Roermond worden be geleid, maar van patrouilleren door gewapende militairen is volgens of ficier van justitie D. van Delft offi cieel niets bekend. Inmiddels is het aantal tips over de IRA-aanslag waarbij zondag twee Australische toeristen werden gedood, gestegen tot zeventig. Van de nieuwe tips zijn er vijftien op Britse militaire bases in de Bonds republiek binnengekomen. Nieuwe ooggetuigen hebben zich niet ge meld. Aan de hand van de nu be schikbare gegevens van mensen die de aanslag hebben gezien valt geen goed signalement van de daders sa men te stellen. De kans bestaat dat de hulp wordt ingeroepen van Brit se experts van Scotland Yard. AMSTERDAM (IPS) - Een groep van ongeveer zeventig mensen heeft gistermiddag het kantoor van de Amsterdamse vreemdelingenpo litie bezet uit protest tegen het poli- tie-optreden tegenover vluchtelin gen. Na twee uur verlieten de bezet ters het gebouw weer, zonder dat het tot incidenten was gekomen. In een verklaring eiste de actie groep 'Amsterdam tolerant, te be ginnen bij vluchtelingen' dat het toezicht op vreemdelingen uit han den van politie en justitie wordt ge haald en dat invallen bij vreemde lingen worden gestopt. De vreem delingenpolitie zou kunnen worden afgeschaft en er zou in plaats daar van een instantie moeten komen die vluchtelingen hulp en informatie verschaft. Volgens de bezetters staan in het Nederlandse vluchtelingenbeleid beperkende maatregelen centraal en is alles erop gericht de vreemde lingen zo snel mogelijk het land weer uit te zetten. De motieven om te vluchten worden daarbij niet se rieus genomen. Ook verweten zij de vreemdelingenpolitie racistisch en vernederend optreden, vooral bij invallen bij vermeende illegaal ver blijvende buitenlanders. Het hoofd van de Amsterdamse vreemdelin genpolitie Van der Streek erkende dat er wel ontsporingen voorkwa men, maar noemde dit "inciden ten". Het beleid zou er alleen op zijn gericht 'criminele' vluchtelingen op te sporen. De bezetters leggen een kaartje in het kantoor van de Amsterdamse vreemdelingenpolitie. (foto ANP) Ingrijpend advies commissie: DEN HAAG (ANP) - "Werkend le ren en lerend werken". Scholen en bedrijven moeten niet los staan van elkaar, maar leerlingen de kans ge ven zich te bekwamen tot een 'aan komend vakman'. De overheid moet zich daarmee niet of nauwe lijks bemoeien. Dat staat in het ad viesrapport 'Naar een werkzaam traject' van de'Commmissie Onder wijs en Arbeidsmarkt. De voorzitter van Philips-topman F.C. Rauwenhoff, heeft het advies vanmorgen aange boden aan minister Ritzen (onder wijs). Gepleit wordt voor bedrijfs economische verzelfstandiging van scholen. Bedrijven moeten "leerar- beidsovereenkomsten" afsluiten waarbij voor het arbeidsgedeelte gewoon het minimumloon wordt betaald. Studenten maar ook werk nemers moeten door "werkend le ren" en "lerend werken" worden gestimuleerd om zich te vormen tot vakman of vakvrouw. De instelling van de Commissie Onderwijs en Arbeidsmarkt werd afgesproken in het regeerakkoord. Prominente leden zijn naast Rau wenhoff onder andere de Eindho- vense burgemeester Van Kemena- de van Eindhoven en de Rotterdam se hoogleraar prof.dr. R. J. in 't Veld. De problemen in aansluiting tussen onderwijs en arbeidsmarkt zijn vol gens hem zo groot dat een "funda mentele aanpak" dringend nodig is. De partijen die betrokken zijn bij scholing en onderwijs moeten beter samenwerken, iets dat in bindende overeenkomsten ("arrangemen ten") moet worden vastgelegd. De voorstellen van de commissie rich ten zich vooral het beroepsonder wijs aan mensen van 16 jaar en ou der: middelbaar beroepsonderwijs, leerlingwezen, hoger beroepson derwijs, universitaire opleidingen en het volwassenenonderwijs. Scholen, hogescholen en univer siteiten mqeten zich met hun onder wijs richten op zowel jongeren als werkende en werkloze volwasse nen. Daartoe dienen afspraken met afzonderlijke bedrijven en/of (semi- )overheidsinstellingen te worden gemaakt. Bedrijven krijgen een inbreng in het onderwijsprogramma, die toe neemt naarmate de leerling of stu dent. vordert. In de laatste fase van de studie krijgt het onderwijs een "duale" vorm: scholen en bedrijven zijn samen verantwoordelijk voor De overheid krijgt een beperkte rol en hoeft alleen een bepaald be drag ineens aan de scholen te beta len, dat ze vervolgens vrij-kunnen besteden. Volgens de commissie moet dit bedrag alleen afhankelijk zijn van het totaal aan 'leerrechten' van alle bij de school ingeschreven leerlingen en werknemers. Elke Nederlander krijgt, als het. aan de commissie ligt, straks tien jaar 'leerrechten': vijfjaar voor het voortgezet onderwijs (na de nog in te voeren basisvorming) en vijf jaar voor het hoger onderwijs. Niet ver bruikte rechten blijven geldig en kunnen later alsnog worden benut. De commissie-Rauwenhoff wil dat bedrijven laag-opgeleide werk nemers alsnog in de gelegenheid stellen de 'startkwalificatie aanko mend vakman' te behalen. Ze zullen daarbij financieel worden onder steund, onder andere door bedrij ven die hun laag-opgeleide werkne mers de gelegenheid niet geven. Om de bedoelde veranderingen snel te realiseren, wil de commissie dat er een aantal regionale "vrij markten" komt, waar de voorstel len alvast worden uitgeprobeerd. DEN HAAG (ANP/GPD) - De be ruchte vierjarigenmaatregel wordt komend schooljaar ingetrokken. Dat betekent dat alle kleuters vanaf 4 jaar weer de hele dag naar school kunnen. Staatssecretaris Wallage (onderwijs) heeft echter niet genoeg geld om voldoende onderwijzers te betalen. Een aantal basisscholen gaat er ondanks de intrekking van de vierjarigenmaatregel zelfs op achteruit. De vieijarigenmaatregel werd au gustus 1987 door het toenmalige CDA-WD-kabinet ingevoerd en door het onderwijs ervaren als een van de meest ingrijpende bezuini gingmaatregelen in de onderwijsge- schiedenis. Veel scholen probeer den vierjarigen toch les te geven, hoewel daar geen geld voor be schikbaar werd gesteld. Sommige scholen gaven vierjarigen alleen 's ochtends les, andere scholen stuur den de kleuters een dag per week naar huis. Wallage stelt nu, zoals in het re geerakkoord beloofd, alle scholen weer in de gelegenheid vierjarigen les te geven. Maar hij ziet geen kans de onderwijzers die daarvoor nodig zijn allemaal te betalen. Wallage kondigde gisteravond in de Tweede Kamer zelfs alternatieve bezuini gingen aan op de personeelssterkte van scholen, omdat hij voor de in trekking van de maatregel geld te kort komt. In totaal worden 58 basisscholen daar de dupe van. Door een toevalli ge samenloop van omstandigheden raken deze scholen zelfs arbeids plaatsen kwijt. Geschrokken be loofde staatssecretaris Wallage dat hij alles zal doen om gedwongen ontslagen voor deze toevallige pechvogels te voorkomen. Maar' ga randeren kon hij dat niet. Voor 1300 scholen maakt het ge schipper van Wallage niets uit. Het personeelsbestand daar blijft gelijk. Meer dan 7000 scholen varen er soms in mindere en soms in iets meerdere mate wel bij. Maar Walla: ge verwacht wel een 'tegenpresta tie': voortaan zullen basisscholen schriftelijk moeten rapporteren wat ze aan 'zorgverbreding' doen. Dat is extra aandacht voor zwakke leerlin gen die daardoor minder snel door gestuurd worden naar het (veel duurdere) speciale onderwijs. De Tweede Kamer sputterde gis teravond in haar volle omvang te gen het plan van Wallage. Ook zijn eigen PvdA vindt het naargeestig om scholen die er misschien drie- tiende arbeidsplaats op vooruit gaan, weer een nieuwe verplichting in de maag te splitsen. Maar Wallage wilde van geen wijken weten. Mesttankwagen De brandweer heeft gisteravond in Deurne twee mannen gered uit een mesttankwagen. Ze zijn in kritieke toestand in het ziekenhuis opgeno men. Een van de mannen had ge probeerd een verstopping in de lei ding te verhelpen en was daartoe via een mangat in de wagen geklom men. Daarbij raakte hij bedwelmd. Het tweede slachtoffer probeerde hem te redden, maar raakte ook be dwelmd. Kangoeroe Aan de rand van Kaatsheuvel, niet ver van Loon op Zand, is gistermid dag weer een kangoeroe gesigna leerd. Verondersteld wordt dat in de buurt nog iemand kangoeroes houdt. Eerder deze week werden kort na elkaar twee kangoeroes in Loon op Zand doodgereden door onbekende automobilisten. De twee waren op 11 maart ontsnapt uit de achtertuin van een particulier. Kritiek Financieel-specialïst van de PvdA in de Tweede Kamer, Ad Melkert, heeft in het blad Socialisme en De mocratie felle kritiek geleverd op zijn partij. Volgens Melkert is de PvdA nog steeds een "zoekende partij" die de kiezers weinig hou vast geeft. De partij zou zich nauwe lijks profileren, ook of juist niet ten opzichte van'coalitiepartner CDA. Melkert noemt het voorbeeld van de belastingwetgeving volgens Oort, waarbij de PvdA nogal wat van het CDA slikte. Krakers De rechter-commisaris heeft beslo ten 139 krakers die zijn aangehou den na de rel bij het Wolters-Noord- hoff complex in Groningen, nog zes dagen vast te houden. De vrees van een aantal slopers op een door kra kers achtergelaten bom in het kraakpand te zijn gestoten, leidde gistermiddag tot een zo'n vierenhalf uur durende afzetting van de straat waar het complex stond. Het bleek een lege brandblusser te zijn. Aruba Aruba en Nederland hebben twee commissies ingesteld die proble men tussen de twee landen gaan be studeren. Minister Hirsch. Ballin (Antilliaanse en Arubaanse zaken) heeft gisteren op een persconferen tie in Oranjestad verklaard dat er een hoge mate van overeenstem ming over de inhoud van het Geme nebestplan zou bestaan. Op de plek in Roermond waar zondagavond twee Australische toeris ten door de IRA werden vermoord, heeft iemand een bos bloemen neer gelegd met de opmerking 'IRA scum.' (IRA tuig). (foto and Van on LONDEN - "Het film". Voor het eerst sinds de moord op haar man afgelopen zondag in Roermond sprak Lyn- dal Melrose gisteren met de pers. Samen met Vicki Ross, vriendin van het andere slachtoffer, deed Lyndal Melrose gisteren op een persconferentie in Londen haar relaas van de IRA-aanslag. "Het gebeurde allemaal razend snel. Stephan stelde het statief op ra nog een foto te maken. Omdat het koud was, wilde ik vast in de auto gaan zitten. Nick (het andere slachtoffer) en Vicki zaten al ach terin. Alle deuren stonden open, met inbegrip van de vijfde deur. Toen ik naar het portier liep, be gon het schieten. Het was het ge luid van voetzoekers, en ik dacht aanvankelijk dat kinderen met vuurwerk bezig waren". Het duurde een ogenblik voor- lat ze mannen met zwart-gele bi vakmutsen ontwaarde die "korte geweren" droegen. Ze dook ach- tweede keer het toneel 1 ter de autostoel tot het schieten ophield. "Toen een autoruit aan diggelen ging, begreep ik dat het ernst was. Ik dacht dat de aanval lers elk moment naar de auto zou den kómen, maar dat gebeurde correspondent Cees van Zweeden een nacht- staat om te spreken. "We waren horror- gewoon schietschijven", huilde ze. "Het enige wat ik (tegen de IRA) wil zeggen, is dat Lyndal en ik geschokt zijn. Ik denk niet dat we nog enige emotie over hebben om woede of wat voor gevoel dan ook jegens de moordenaars te koesteren". "Ik voel me helemaal leeg", al dus Lyndal Melrose "Ik weet niet wat ik moet denken van de men sen die mijn .man hebben ver moord. Ik kan nog steeds niet ge loven dat het gebeurd is". Op de vraag wat zij vindt van het excuus dat het IRA heeft aangeboden zegt zij blij te zijn dat de Australi sche regering dat. afgewezen heeft. "Ik denk niet dat het iets zal veranderen aan mijn lijden". .Voor de bevolking van Roer mond hadden beide Australische vrouwen slechts lof. "De mensen in het dorp waren geweldig. Ze hadden niet behulpzamer kun nen zijn", vertelde Lyndal. "Het is droevig dat deze plaats voor de IRA-geweld. Het is een leuk stad je, zeker geen vreselijk oord". De weduwe vertelde dat zij overweegt pm naar haar geboor teland Australië terug te keren. Ze woonde met haar man, een ad- niet. Toen ik opkeek, zag ik Nick vocaat uit Australië, in Londen, en Stephan op de grond liggen. Het andere slachtoffer had even- Vicki begon te schreeuwen". eens de Australische nationaliteit Op de persconferentie was en werkte op hetzelfde Londense Vicki nog altijd nauwelijks in advocatenkantoor.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3