Eerste top zonder Koude Oorlog Zwakke positie Gorbatsjov vraagt wijsheid van Bush PLO-verklaring lijkt te eenzijdig' I REPORTAGE i Uiteenvallen Europa bepaalt agenda Alleen in de prijs zit geen rek meer. «32,85 Ta 35,85 Mini 29,85 35,85 't Wordt steeds leuker bij V&D. Van onze correspondent Henk Dam WASHINGTON - De top tussen de presidenten Bush en Gorbatsjov is in één opzicht anders dan de 17 eerdere ont moetingen tussen de leiders van de twee supermachten: voor het eerst staan de gesprekken niet in het teken van de Koude Oorlog. Als Gorbatsjov morgenochtend achter het Witte Huis de hand van Bush schudt, zal een top beginnen die helemaal wordt bepaald door het nieuwe en nog steeds veranderende Europa, het continent dat niet langer uiteen valt in Oost en West. Immers: de Berlijnse Muur ligt nu, in kleine stukjes gehakt, in Amerikaanse warenhuizen te koop, in Hongarije, Roemenië, Tsjechoslowakije, Oost- duitsland en Polen zijn vrije verkiezingen gehouden, en na bij het Rode Plein kun je 'Big Macs' kopen. Nu de rivaliteit tussen de twee su permachten verdwenen is als och tendmist onder een doorbrekende zon, is ook de mate waarin het ko mende topgesprek in Washington het lot van de wereld kan bepalen, sterk afgenomen. Oorlog en vrede staan dit keer niet op het spel. Al leen al daarom is de top van deze week minder gewichtig dan bij voorbeeld die van Geneve (1985), Reykjavik (1986) en Washington (1987). Maar er zijn meer redenen waar om het belang van de top niet moet worden overschat. President Bush zei in december, na zijn samenzijn met Gorbatsjov in Malta, nog dat de deze week beginnende top de 'arms control summit', de top van de ont wapeningsakkoorden dus, zou wor den. Vorige week zei Bush evenwel iets heel anders. "Er is nog een hoop te bespreken, en daarom zal de top niet automatisch in getekende ak koorden resulteren", zei de presi dent. "Er zijn nu eenmaal enorme problemen waarover grondig moet worden gepraat". VS-president George Bush. (foto GPD) Voor een deel is zo'n soort uit spraak een kwestie van tactiek. De Amerikanen hebben de laatste ja ren altijd met opzet geprobeerd de verwachtingen over top-ontmoetin- gen zo laaggespannen mogelijk te krijgen. Dat heeft namelijk het voordeel dat als de top dan vervol gens toch een of andere doorbraak oplevert, het samenzijn van de twee wereldleiders direct als een groot succes kan worden afgeschilderd. Verrassingen Mede gegeven de mate waarin zo wel Bush als Gorbatsjov van verras singen houden, zal ook de top van Washington best wel enkele door- braakjes opleveren. In termen van public relations gesproken, staat het dan ook al van tevoren vrijwel vast dat de komende top een 'suc ces' gaat worden. Maar dat neemt twee dingen niet weg. In het geval van Gorbatsjov kun je met goed recht zeggen, dat hij wel belangrijker dingen aan zijn hoofd heeft dan ontwapeningsak koorden. Dat maakt zijn motivatie om akkoorden te bereiken minder brandend dan vroeger. En voor bei de wereldleiders geldt dat zij het niet meer alleen voor het zeggen hebben. Daarmee is de 'impact' van hun topgesprekken minder groot geworden, en de noodzaak van overeenstemming ook afgenomen. Want het belangrijkste drama dat nu op het toneel van de wereldpoli tiek wordt gespeeld, is dat van het veranderde Europa. Wat wordt de rol van een herenigd Duitsland? Hoe worden de veiligheidsbehoef ten van de Sovjetunie, haar vroege re satellieten en West-Europa gere geld? Dat zijn de vragen waarom het gaat. De top van Washington zal daar bij niet meer dan het zoveelste tafe reel in de zoveelste acte kunnen zijn, van evenveel belang als ko mende EG-topconferenties, de Vier plus Twee gesprekken over Duits land, en vergaderingen van de 23 landen in de Conferentie over Vei ligheid en Samenwerking in Euro pa (CVSE). Irritaties Daarbij komt dat de Sovjetunie en de Verenigde Staten een punt in hun relatie hebben bereikt, waarbij de mogelijkheid om vooruitgang te boeken toch al niet meer zo groot is als zij wel eens is geweest. Ontwape ningsgesprekken die heel vlot le ken te verlopen, hebben ineens stroeve fasen bereikt, en er zijn nieuwe irritaties (het NAVO-lid- maatschap van Duitsland!) ont staan. Als hier van schuld kan worden gesproken, dan is de hoofdschuldi ge de Sovjetunie. De Amerikaanse regering, die meer dan ooit be vreesd is dat Gorbatsjov zal vallen en wellicht door een heel wat min der hervormingsgezinde leider wordt opgevolgd, wil juist nu zo snel mogelijk zoveel mogelijk rege len. Maar de Sovjetunie is de boot gaan afhouden. Waarom? Daarover doen allerlei theorieën de ronde, waarvan de meest gehoorde is dat Gorbatsjov meer dan vroeger naar zijn militaire top moet luisteren, en dat die top veel minder geinteres- seerd is in ontspanning als Gor batsjov zelf. Met dit alles in het achterhoofd, volgen hieronder de belangrijkste onderwerpen waarover Bush en Gorbatsjov de komende dagen gaan praten: START-akkoord. De VS en de Sovjetunie zijn, na jaren van onder handelingen, nu een heel eind op weg naar een START-akkoord dat zorgt voor de vermindering van de aantallen strategische (interconti nentale) raketten met 30 procent. Door een andere berekeninsgwijze komt dat overeen met de in Malta bereikte afspraak van een halvering van de strategische wapens. Bij het bezoek dat de Amerikaan se minister Baker (buitenlandse za ken) eerder deze maand aan Mos kou bracht, werd een aantal uit staande problemen dankzij vooral Amerikaanse concessies groten deels opgelost. Maar er is nog geen overeenstemming over onder meer de beperking van de aantallen mo biele, op land gestationeerde raket ten, en andere details. De top van Washington zal die problemen naar verwachting niet oplossen. Hooguit zullen Bush en Gorbatsjov verkla ren het eens te zijn geworden over 'de grote lijnen' van een START-ak koord. Vermindering van conventio nele (niet-nucleaire) wapens en troepen in Europa. Voor de Ameri kanen is dat het belangrijkste doel van dit en alle komende gesprekken met de Sovjetunie. Op tafel ligt een plan van president Bush om in eer ste instantie zoveel troepen weg te halen dat Amerika en de Sovjetunie elk niet meer dan 195.000 militairen in de twee Duitslanden, de Bene lux, Tsjechoslowakije, Hongarije en Polen overhouden. Dat zou de terugtrekking van 400.000 Russische militairen eisen, plus de terugtrekking of vernieti ging van tienduizenden stuks mate rieel. Maar de gesprekken hierover zijn vastgelopen op technische pro blemen als het maximale aantal vliegtuigen dat is toegestaan, en de definitie van tanks. Het achterliggende probleem lijkt evenwel te zijn, dat Moskou toch niet al z'n invloed in Oost-Eu ropa kwijt wil, en bovendien con ventionele ontwapening ziet als een troefkaart die kan worden ingezet bij de discussie over de vraag, of een herenigd Duitsland lid mag zijn van de NAVO. Maar ook heeft Moskou problemen bij het vinden van on derdak en arbeidsplaatsen voor de teruggehaalde militairen. Nu al kamperen zo'n 40.000 Russische soldaten, soms met hun families, rond de Sovjet-hoofdstad. Duitsland. De Verenigde Sta ten, West-Duitsland, alle andere westerse landen en drie Warschau- pact-landen willen dat een herenigd Duitsland lid is van de NAVO. Gor batsjov is daar mordicus tegen, en heeft vorige week aangekondigd er een halszaak van te willen maken. De Amerikanen hopen de Sovjet leider ervan te kunnen overtuigen dat een Duitsland in de NAVO de Sovjetunie niet bedreigt, maar juist een garantie voor de vrede is. Akkoord over chemische wa pens. Hier zijn de twee partijen dicht bij elkaar gekomen. Een ak koord is denkbaar, waarbij de twee landen beloven een groot deel van hun chemische wapens (tot 20 pro cent van het huidige Amerikaanse bestand aan deze wapens) te vernie tigen, in ruil voor de Amerikaanse belofte, de chemische wapens niet de moderniseren. De Sovjetunie doet dat al niet. Kernproeven. Een akkoord over de verificatie van ondergrond se kernproeven tot 150 kiloton is vrijwel klaar voor ondertekening. Handel. Dit is voor Gorbatsjov, die te kampen heeft met een dood zieke economie, ongetwijfeld het belangrijkste onderwerp van ge sprek. De Sovjets zouden van de VS graag de 'Most Favored Nation' sta tus krijgen, waarbij Sovjet-export- produkten met het laagst denkbare tarief zouden worden belast. Maar president Bush zei vorige week dat niet te willen zolang de vrije emigra tie van Russische joden niet wette lijk geregeld is, en zolang de kwes- tie-Litouwen niet goed is opgelost. Denkbaar is, dat de Amerikanen concessies op het gebied van han delsverkeer en economische hulp zullen gebruiken als koevoet bij het afdwingen van een soepeler Russi sche houding ten aanzien van Duitsland en conventionele ontwa pening. Op weg naar Washington leg den Gorbatsjov en zijn echtgeno te Raisa giste ren een bezoekje af in Canada bij premier Mulro- ney. Hoewel 'Gorbie' nog al tijd rekenen op grote populari teit in het Wes ten, ontkwam hij tijdens een straatwande ling niet aan een discussie met Estse demon stranten. (foto EPA) MOSKOU - Misschien vrolijkt een weekje Verenigde Staten Michaïl Sergejevitsj Gorbatsjov een beetje op. De Sovjet-president kan zich op 'vijandelijk' grondge bied koesteren in een populariteit die hij thuis ont beert. Voor de Amerikanen is 'Gorbie' een man naar hun hart. Een eenzame strijder voor vrede en gerech tigheid, die zich door tegenstand niet uit het veld laat slaan. Een 'commie', dat wel, maar door een speling van het lot uit democratisch hout gesneden. De doorsnee Sovjet-burger ziet kameraad Gor batsjov liever vandaag dan morgen uit het Kremlin vertrekken. De lege schappen in de winkels, de onrust in het land, de toenemende criminaliteit, het is alle maal de schuld van Gorbatsjov en diens perestrojka. "Ok, er verdwijnen weer kernraketten. Minder wa pens, prima. Maar voor ons wordt met elke top alles minder. Minder eten, minder geld, minder plezier", schamperde een Russische vriendin onlangs. De top in Washington zal Gorbatsjov weinig kansen bieden het thuisfront gunstiger te stemmen. Als de voortekenen niet bedriegen wordt de Sovjetunie niet toegevoegd aan het rijtje landen dat Washington be gunstigt met handelsvoordelen, zoals lagere douane tarieven. Dat is deels te danken aan het harde optreden van Gorbatsjov tegen de Baltische republieken. Washing ton redeneert dat het geen pas geeft met cadeautjes te komen op een tijdstip dat in Litouwen de fabrieks- poorten sluiten omdat Moskou de energiekraan dicht draait. De Amerikanen hebben bovendien een formeel ar gument om een dergelijke moeilijke politieke beslis sing tijdens deze top te ontlopen. Het Russische parle ment is niet met soepeler emigratiewetgeving geko men. En dat was nu juist een voorwaarde van Was hington voor het toekennen van de MFN-status. Verzwakt Het probleem waar Gorbatsjov mee worstelt is dat de economische en politieke crisis in de Sovjetunie zijn onderhandelingspositie zo heeft verzwakt dat er nau welijks zaken gedaan kunnen worden in Washington. Goed, de voorbereidingen voor een vermindering van de strategische kernbewapening van de twee super machten zijn uiteindelijk succesvol afgesloten. Bush en Gorbatsjov zullen derhalve trots aankondigen dat er zicht is op verschroting van (ongeveer een derde) van de zware kernbommen. Bovendien willen beide kanten af van tachtig procent van de voorraden aan chemische wapens. Maar Gorbatsjov wordt ook geacht mee te denken over de contouren van een nieuwe wereldorde. De Duitse hereniging staat voor de deur en Moskou heeft een traditioneel invloedsgebied - centraal- en Oost-Eu ropa - al moeten prijsgeven. De militaire top in de Sov jetunie kan daar niet mee uit de voeten. Jegor Li- gatsjev en de conservatieven waarschuwen bij elke voorkomende gelegenheid dat 'het socialisme' terrein heeft moeten prijsgeven. De snelle veranderingen in Moskou's voormalige sa tellietstaten betekenen dat het sterke punt in de wa penonderhandelingen nu een lachertje is geworden: het conventionele overwicht van de Sovjetunie, aan materieel en manschappen, legt nauwelijks meer ge wicht in de onderhandelingsschaal, omdat Moskou door de eigen bondgenoten wordt gedwongen troepen terug te trekken. Wijsheid Geen wonder dat Gorbatsjov vrijdag de kat de bel aan bond. "We zullen onze hele onderhandelingsstrategie en ons veiligheidsconcept moeten herzien, als het Westen blijft staan op de eis dat een verenigd Duits land lid van de NAVO wordt", zei hij na een gesprek met president Mitterrand in Moskou. Het zijn de dreigementen van een politicus die bij kans met de rug tegen de muur staat. Gorbatsjov kan zich geen concessie veroorloven, omdat zijn conserva tieve tegenstanders en de militairen onmiddellijk zou den roepen dat de veiligheidsbelangen van de Sov jetunie worden verkwanseld. In de Sovjetunie is het uitbreken van een burgeroor log, met alle destabiliserende konsekwenties voor Eu ropa, meer dan een theoretische mogelijkheid. Van Bush zal daarom opperste wijsheid worden gevraagd. De situatie in de Sovjetunie is zo dramatisch veran derd ten opzichte van de eerste topontmoetingen, dat de succesvolle Reagan-formule 'onderhandelen vanuit een positie van kracht' contra-produktief zou werken. Sloggi slips. Deze slips zijn gemaakt van fijn katoen met lycra. Ook na eindeloos wassen blijven ze per fect in vorm. Ze zijn er voor dames en heren. Per stuk verkrijgbaar. Tijdelijk 3,- korting op iedere verpakking van 3 stuks. Per 3 stuks: Maxi Aanbiedingen geldig zolang de voorraad strekt. Kritiek hervormd synodebestuur: LEIDSCHENDAM - Het bestuur van de hervormde synode heeft heel voor zichtig kritiek geleverd op de recente PLO-verklaring van de Raad van Kerken. Het bestuur 'kan zich niet aan de indruk onttrekken' dat de verklaring 'te eenzij dig' is. De formulering van de stellingna- /an het bestuur, gisteren bij- in Leidschendam, hangt wel licht samen met het feit dat niet iedereen moeite heeft met de ver klaring van de Raad van 9 mei, rin de Nederlandse regering wordt gevraagd de PLO beter te waarderen. Synodevoorzitter ds. Barend Wallet wilde na afloop alleen r bekend maken dat er twee bestuursleden tegen het besluit hadden gestemd. Inmiddels is duidelijk geworden dat een van hen secretaris-generaal dr. Karei Blei was. En naar het tweede be stuurslid hoeft ook niet ver ge zocht te worden: mevrouw J. M. de Boer-de Leeuw, tevens lid vap de werkgroep Palestijnen en het joodse volk, sprak gisteren in het dagblad Trouw warme woorden over de PLO-verklaring. Minder omzichtig was Wallet zondag voor de IKON-microfoon, toen hij duidelijk afstand nam de verkaring van de Raad. Volgens hem ligt het niet op de weg van de Raad om dergelijke politieke uitspraken te doen. Het hervormd synodebestuur sluit zich nu aan bij de kritiek van joodse zijde, dat er geen enkele kanttekening bij de PLO wordt Luthersen 'blijer' dan grote partners in Samen op Weg LEIDEN - Uit een enquête on der 55 leden van de Evangelisch- Lutherse Kerk in Leiden, blijkt dat de helft van de ondervraag den bang is dat de luthersen als kleine kerk het 'eigene' zullen verliezen in het Samen op Weg- proces met hervormden en gere formeerden. Van de ondervraagden blijkt 55 procent positief te oordelen over het besluit van de synode om deel te nemen in Samen op Weg. De meerderheid gelooft intussen dat in de lutherse kerk meer dan bij de Samen op Weg-partners rimte is voor liturgie (87 procent), er minder dogmatisme en starheid heerst (70 procent), en dat het lu therse geloof een 'blijer' geloof is (65 procent). De uitslag van de enquête zal aan de synode worden toegezon den. Van de 58 evangelisch-lu- therse gemeenten in Nederland is de Leidse de zevende in grootte. Van den Bergh: Bond dan maar 'medeschuldig' NIJKERK (ANP) - De Gerefor meerde Bond vindt het ondanks alles niet verantwoord zich te ont trekken aan" de Hervormde Kerk. "Ook al maken wij ons daardoor, zoals sommigen zeggen, mede schuldig aan het kwaad in de kerk", aldus voorzitter ds. C. van den Bergh (Noordwijk) vandaag op de jaarvergadering van de Bond in Nijkerk. Niet alles wat er van orthodoxe zijde wordt gezegd, is volgens Van den Bergh aan dovemans oren besteed. "Bescheiden ge zegd: zou het er binnen de Neder landse Hervormde Kerk niet an ders uitzien als de hervormd-ge reformeerden zich hadden ont trokken aan de beraadslagingen der kerk?". Van den Bergh ging in op het verwijt van de vrijgemaakt-gere- formeerde predikant dr. W. G. de Vries dat de Bond zich mede schuldig maakt aan de Schriftkri tiek en aan de aantasting van de belijdenis der kerk doordat hij zich zo tolerant opstelt. "Het is Gods bedoeling dat de Gerefor meerde Bonders de kerk verlaten en daardoor de Hervormde Kerk aan haar einde helpen", zo para fraseerde Van den Bergh de op roep van zijn 'afgescheiden' broe der. Gelukkig zijn er ook mensen die meer begrip hebben voor de standvastigheid van de Bond, al dus de voorzitter. Zij hebben waardering voor de publikaties die duidelijke taal spreken en la ten blijken "dat kerkelijke tucht alleszins noodzakelijk is". Van deze zijde wordt echter betreurd, aldus Van den Bergh, dat de Bond niet consequent genoeg is en "dat de verdraagzaamheid het toch weer wint van de tucht". Van den Bergh geeft toe dat er van de kerkelijke tucht in de Her vormde Kerk en in de Bond "ei genlijk weinig of niets terecht komt". Hij is echter van mening "dat wij ons niet blind moeten blijven staren op het ontbreken van de zo noodzakelijke leertucht en levenstucht in het geheel van de kerk. Wij moeten beginnen bij de zelfdiscipline, de heilige zelf tucht". gemaakt. Het bestuur stelt voor aan de verklaring het v zoek toe te voegen dat in 1 handvest van de PLO de passage moet verdwijnen dat Israël nietigd moet worden. Bovendien moet de PLO de erkenning van de staat Israël duidelijker onder strepen. Overigens was het bestuur una niem van mening dat het tijdstip waarop de verklaring werd gepu bliceerd de herdenking van de oorlog nogal ongelukkig was. Ook zijn allen het eens dat de 'on- opgeefbare verbondenheid' van kerk en Israël nadrukkelijk naar voren moet worden gebracht. Wallet had zondag al verklaard dat volgens hem deze verklaring er niet was gekomen, wanneer de werkgroep 'De kerk en het joodse volk' nog had bestaan. Het syno debestuur heeft nu besloten de Raad voor te stellen de werk groep nieuw leven in te blazen. De werkgroep hief zichzelf enige jaren terug op, uit onvrede met de houding van de Raad tijdens een conflict met het Ojec (Overlegor gaan joden en christenen). Ook bestond er in het synode bestuur moeite met een suggestie in de verklaring, als zouden schendingen van mensenrechten alleen door Israël worden ge pleegd. Het synodebestur zal zijn eigen Raad voor de verhouding Kerk en Israël, die samen met de gereformeerde evenknie aan Raad liet weten 'verbijsterd' te zijn De gevoelige relatie van de ker ken met zowel de joden als de Pa lestijnen is weer volop actueel, mede dank zij een bezoek dat Raad van Kerken in het Midden- Oosten (MECC) vorige week c ons land bracht, op uitnodiging van de Nederlandse Raad. De Kerk en Israël-organen zeiden een ontmoeting met de MECC- delegatie af, uit solidariteit met vertegenwoordigers van de jood se gemeenschap, die geen ge sprek mochten hebben met de de legatie. Pax Christi gaat afgeslankt door UTRECHT (ANP) - Pax Christi Nederland verhuist van Den Haag naar het Stiltecentrum Utrecht. Door meer aandacht te geven aan het levensbeschouwe lijke aspect, hoopt de rk vredes beweging haar secretaris, priester J.J. ter Laak te kunnen behou- den. Wel moeten als gevolg van de sterk dalende inkomsten met in gang van 1 april 1991 twee van de vier stafmedewerkers en drie se- cretariaatsmedewerk(st)ers wor den ontslagen. Een extra ledenvergadering heeft dit principebesluit met overgrote meerderheid genomen. Pax Christi zal in het Stiltecen trum de huidige activiteiten van de Zusters van de Eucharistie moeten voortzetten. De vredesbe weging wil dat de financiering van deze meerkosten (kapel met dagelijkse vieringen, ontmoe tingscentrum) voor tenminste vijf jaar worden gegarandeerd. Ook moeten de activiteiten in het nieuwe centrum zo veel mogelijk in samenwerking met verwante organisaties worden verricht. Al eerder moesten de vredesbe wegingen IKV en Icto mensen wegens gebrek aan inkomsten. Beroepingswerk Hervormde Kerk: beroepen te Heer len J. F. Oosterom te Amsterdam-Wa- tergraafsmeer, te Oldebert D. Engela- ge kand. Zuidbroek; aangenomer naar Nieuwleusen (toez.) L. Hoekstre Sint Annaparochie; bedankt vooi Renswoude W. Markus Broek op Lan gedijk. Gereformeerde Kerken: beroepei te Alphen aan den Rijn drs. K. San ting Nes (Dong) en Wierum. Gereformeerde Gemeenten: be roepen te Ridderkerk G. J. van Aals Benthuizen, te Berkenwoude, Capell aan den IJssel, 's-Gravenzande, Grc ningen, Lelystad, Middelburg-Zuic Nieuwerkerk (Zld.), Oosterland, Ol demirdum, Unionville (Can.), Waarde Wageningen. Aagtekerke, Haarlerr Rotterdam-C, Utrecht, Vlaardingen e; Westkapelle C. Sonnevelt 's-Graver zande.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2