Hitparadetijd lijkt voorbij Freek de Jonge schrijft voor show Liesbeth List INGEN AVRO: elpee-repertoire DEN HAAG (GPD) De gouden tijden van de single lijken voor goed voorbij. De verkoopcijfers van de zwarte schijf van vinyl kelderen de laatste jaren drama tisch. De introductie van de cd- single had dit verlies begin jaren tachtig moeten compenseren, maar tot nu toe valt dat tegen. In totaal gingen er in 1982, 14.5 mil joen exemplaren van de single (de oude en de nieuwe) over de toonbank, vorig jaar bleef het aantal steken op 7.1 miljoen. Een verlies van een miljoen exempla ren per jaar. Enkele weken geleden kondig de AVRO-radio aan liedjes uit de hitparade minder aandacht te ge ven. Langspeelplaten krijgen van de AVRO vanaf 1 juni voor rang. Singles worden volgens de omroep al meer dan genoeg ge draaid en zij betwijfelt of hitpara des nog wel de smaak van het pu bliek vertegenwoordigen. Bas Westerweel. AVRO-disck- jockey, is blij dat 'zijn' omroep deze weg inslaat: "Dat we meer aandacht besteden aan album materiaal wil niet zeggen dat hits buiten de boot vallen. We blijven deze nummers nog altijd draai en. Tegenwoordig is het publiek echter meer geïnteresseerd in het verdere werk van een artiest dan de 'hoogste binnenkomer'." Ruud van Dulkenraad, voor lichter bij platenmaatschappij CNR: "De stijgende verkoopcij fers van de langspelers en de da lende lijn bij de singles zeggen genoeg. De aandacht voor de liedjes uit de hitparades verslapt. 1(1) Paint it black - The Rolling Stones - Pho nogram 2(2) Kingston town - UB 40 - Virgin 3 4) Se bastasse una can zone - Eros Ramazzot- ti Ariola 4 3) Black velvet - Alan- nah My les - WEA Re cords 5 9) All 1 wanna do is ma ke love to you - Heart - EMI Bovema 6 (11) What's a woman - Vaya con dios - Ario la 7 7) Pump that body - Mr. Lee - Zomba 8 (16) Caruso - Luciano Pa- varotti Phonogram 9(5) Something happened on the way... - Phil Collins - WEA Records 10 (24) Still got the blues - Gary Moore - Virgin 11 (14) A dream's a dream - Soul 11 Soul - Virgin 12 (12) Louise - Clouseau - CNR 13 (13) Hand in hand achter oranje - Ned. elftal, Havenzangers, Ron - Dino/CNR 14 (19) Almost hear you sigh- The Rolling Stones - CBS 15 (10) I might - Shakin' Ste vens - CBS 16 (20) I promised myself - Nick Kamen - WEA Records 17 8) Vogue - Madonna - WEA Records 18 6) The power - Snap - Ariola 19 (26) Love thing - The Pasadenas - CBS 20 (23) Hold on-Wilson Phil lips EMI Bovema 21 Sexuality - Candy Dulfer - Ariola 22 (25) Gangster boogie - To ny Scott - CNR 23 (31) Insieme 1992 - Toto Cutugno - EMI Bove- 24 (35) Have a heart - Bonnie Raitt - EMI Bovema 25 Emoziono/At this mo ment - Marco Borsato - Polydor 26 (15) Oranje bovenaan - André Hazes - EMI Bovema 27 (17) Help me - BZN - Pho nogram 28 Ghetto heaven - The Family Stand - WEA Records 29 (18) Dub be good to me - Beats International - Phonogram 30 (22) Infinity - Guru Josh - RCA 31 32 33 34 (33) 35 (37) 36 (27) 37 (21) 38 (28) 39 (34) 40 (36) Crazy 4 U - Sybil - CNR Somewhere between - Grant Forsyth - Di- no Music We zullen ze - Sus 5 - Sound Hang on to your love - Jason Donovan - PWL Records A gentleman's excuse me - Fish - EMI Bove- Save me - Fleetwood Mac - WEA Records The secret garden - Quincy Jones - WEA Records Yo yo - Plaza - Red Bullet Ik wil alles met je de len - Maywood - Dure- Dat komt voor een groot deel door de radio en televisie. Sky Channel, MTV en enkele natio nale omroepen hebben hun ei gen popprogramma. Op elk uur van de dag kun je je favoriete muziek horen op radio en televi sie. Waarom zou je nog een plaat je kopen als je het elk uur van de dag voorgeschoteld krijgt zonder dat je het zelf uit de hoes hoeft te halen?" Van Dulkenraad ziet in de toe komst liever verschillende al bumparades verschijnen. De single zou dan moeten fungeren als reclame-object. De platenmaatschappijen zijn •de laatste jaren al voorzichtiger geworden met het uitbrengen van nieuwe singles. Twintig jaar geleden namen de maatschappij en grotere risico's. De samensteller van de Natio nale Top Honderd, Leo Salden, ziet niks in het afschaffen van de hitparade, maar vindt de beslis sing van de AVRO toch logisch. "Die omroep heeft geen hitpara de, dus zij kan zich naar hartelust op andere vormen van poppro gramma's storten. Dat de hitpa rade de smaak van het publiek moet vertegenwoordigen is niet relevant. Zolang er plaatjes wor den gekocht moet er gewoon een hitparade bestaan. Mensen zijn nog altijd geïnteresseerd in die competitie. In landen waar veel minder singles worden verkocht, bestaan ook nog hitparades." Ook de man achter de Neder landse Top 40, Sieb Kroeske, vindt dat de hitparades moeten blijven bestaan. Toch denkt hij dat het karakter van de hitpara des over enkele jaren gaat veran deren als de verkoopcijfers van de singles verder achteruit gaan. "Het wordt steeds moeilijker om een langere lijst samen te stellen. De Nationale Top Honderd zal daar als eerste mee te maken krij- Gouden tijden voor singles zijn definitief voorbij. gen. Honderd nummers is niet niks. Wij hebben er maar veertig nodig en dat maakt het wat mak kelijker", aldus Kroeske. De omroepen die verantwoor delijk zijn voor de uitzending van de hitparades zijn nog niet van plan hiermee te stoppen. Ve ronica en de TROS laten weten VPRO brengt zomergasten en Theo en Thea HILVERSUM - Het zomerpro- gramma van de VPRO gaat zon dag van start. Dan begint voor het derde jaar de serie 'Zomer gasten', waarin Peter van Ingen een viertal gasten ontvangt die hun eigen programma samen stellen. Dit jaar zijn dat in juni achtereenvolgens: H.J.A. Hof land (aanstaande zondag), Adel- heid Roosen, Rob Scholte en Hugo Claus Deze personen kiezen in een rechtstreekse uitzending een aantal televisieprogramma's of fragmenten die belangrijk waren in hun leven. De gast komt uit voerig aan het woord om zijn of haar keuze te verklaren of om commentaar te geven. In de maand juli is het pro-, gramma 'Het Wijde Blik' te zien waarin scholieren, studenten, bijstandslifters en plezierlifters langs de Nederlandsè wegen een lift krijgen in een zesdeurs Cadil lac. Centraal staat wat hen hier brengt en wat ze in dit land bele- Ook beginnen in deze maand verschillende series. Één daar van is de Duitse dramaserie 'Va- ter und Sohne'. Het verhaal over een beruchte Duitse industriële familie en speelt zich af tussen 1911 en 1947. In de Tweede We reldoorlog maakte het bedrijf ge bruik van dwangarbeiders en stelde haar chemische kennis ter beschikking van het nazi-regi me. Het verhaal is gebaseerd op het werkelijke leven de familie I.G. Farben. De serie wordt van 1 tot 4 juli uitgezonden. Theo en Thea-toppers vanuit het parachiehuis 'De Gloria' her haald op zondagochtend. Er wordt ontbeten en 'gediskuzierd' over emancipatie, voortplanting, bloot, knap en eenzaamheid. Gasten zijn onder andere: Koos Postema, Tineke de Nooy, Corry Konings en Astrid Joosten. Wim Kayzer In augustus wordt de bekroonde serie van Wim Kayzer 'Nauwge- Artsen zonder Grenzen: prijs AMSTERDAM (ANP) - De vrijwilligersorganisatie Artsen zonder Grenzen krijgt dit jaar de Socuteraprijs. Dat heeft Socutera gisteren bekendgemaakt. De prijs wordt jaarlijks uitgereikt voor de beste door Socutera uitgezonden film. Naar aanleiding van het 25-jarig bestaan van Socutera vorig jaar is ook een jubileumprijs van 10.000 gulden ter beschikking gesteld voor een jonge scenarioschrijver. Daartoe is een prijsvraag uitgeschreven. Die is gewonnen door Suze Falkenburg uit Rotterdam. Zij schreef het scenario voor een vijf minuten durende film voor het Nationaal Epilep sie Fonds. (foto gpd) dat het nog altijd succesvolle programma's zijn en dat er niet over wordt gedacht om daarmee te stoppen. Ferry Maat, per 1 juni chef radio-3 bij de TROS: "De luisteraars willen nog altijd we ten of dat schitterende liedje al op één staat of dat dat slechte s verdwenen." zet en Wanhopig' herhaald. Inter viewer Wim Kayzer praat met Jorge Semprün, de Spaanse mi nister van cultuur. Met schrijver Gabriel Garcia Marquez, kul- tuurfilosoof George Steiner en schrijver György Konrad. Zij vertellen over de belangrijkste episoden en ervaringen in hun bestaan. Van de meest prille her inneringen tot de denkbeelden van vandaag de dag. Voor kinderen wordt er in sep tember een vijftal films uitgezon den. Het zijn films uit verschil lende landen dié nauwelijks de grote bioscopen bereiken. Ver der zijn de drie dikke dames, die altijd het zondagochtend pro gramma prestenteren op vakan tie. Voor kinderen zullen er ech ter voldoende leuke program ma's te zien zijn. Uit de serie 'Achterwerk in de kast' worden er een aantal geselecteerd en op nieuw uitgezonden. Ook worden de avonturen van het clownsduo Hamm en Hoppa herhaald. GRONINGEN - De cabare tier Freek de Jonge gaat schrij ven voor de zangeres Liesbeth List. In het komend seizoen brengt de zangeres, die in dé loop van de jaren steeds meer afstand heeft genomen van het repertoire van de klassieke ve dette, een nieuwe tour de chant in de theaters. Daarin past volgens haar de keuze van Freek de Jonge. Hij levert twintig minuten repertoire. Liesbeth List: "Ik ben er ver schrikkelijk blij mee. We heb ben elkaar min of meer toeval lig ontmoet tijdens een optre den in Maastricht. Daarbij kwamen we in gesprek. Toen bleek dat er op de een of ande re manier contact ontstond en het gevolg is dat ik in mijn nieuwe theatershow werk van Freek opneem." Liesbeth is met haar huidige programma 'List Nu!' ander half seizoen onderweg ge weest, waarbij ze sterk uiteen lopende nummers bracht. Naast oude musical-stukken van Annie M.G. Schmidt voer de ze enkele stevige nummers uit in het cabaret-genre. Ze koos tevens enkele monologen zonder muziek en die kant wil ze sterker benadrukken in het nieuwe programma. "Freek wees me ook op een tekst van Brei van wie ik uiter aard al het werk ken en de meeste chansons heb gezon gen. We hebben dus ook over Brel-vertalingen van zijn hand gesproken." List heeft ook gekozen voor werk van Peter van Straaten, bekend als tekenaar van kri- tisch-karikaturale platen, en als schrijver van korte verha len, strips en columns. Geves tigde cabaret-auteurs als Jan- Simon Minkema en Boude- wijn Spitzen zullen wellicht ook in haar programma verte genwoordigd zijn. Het is ech ter nog te vroeg om exact aan te geven wat ze zal doen op het podium. "Ik probeer een programma te maken in de sfeer van het ca bareteske chanson. Hans van Willigenburg heeft de muziek uitgekozen. Ik verwacht dat we in januari 1991 in première gaan." Liesbeth List wordt aan de vleugel weer begeleid door .Rob van Dijk. een broer van Louis. Met hem werkt ze al ge ruime tijd. - Wat wordt de titel van de nieuwe show? Liesbeth List: "Weet ik niet. Wat me spontaan te binnen schiet, is 'List en Omstreken.' maar misschien wordt het heel wat anders." Op de televisie is Liesbeth List op zaterdagavond voorlo pig voor de laatste keer te zien bij Veronique als vast jurylid in de finale van het program ma 'Showmasters' van Sandra Reemer. Daarin valt ze op met een afgewogen oordeel, waarin ze elegante kritiek en gevoelig heid niet schuwt. w Liesbeth List: "Verschrikkelijk blij". Gluurheli Een Franse boer heeft gisteren een helikopter beschoten met een jachtgeweer omdat hij de piloot ervan verdacht zijn vrouw en dochter te begluren die bij hun huis in het zwembad lagen. De pi loot kreeg een kogel in zijn been en moest een noodlanding ma ken. Vanuit zijn ziekenhuisbed ont kende de piloot dat hij aan het gluren was. Hij was een paar maal over het huis gevlogen omdat hij voor zijn werk het gebied in kaart moest brengen. Limonadefontein De droom van stripman Han Peekei om ooit limonade uit de fontein op het Hofplein in Rotter dam te zien spuiten, wordt bijna werkelijkheid. Bovendien kun nen op 9 juni watertandende kin deren en volwassenen hun dorst lessen- met glazen ranja die ze bij kraampjes rond het Hofplein kunnen kopen. "We kunnen £een echte limo nade in de fontein laten spuiten", zegt districtsmanager Van Driel van het waterleidingbedrijf, „dan zou alles kleverig worden. Dus moesten we op zoek naar een on schuldige kleurstof die het milieu niet zou aantasten en geen schade zou berokkenen aan de binnenzij de van de waterleidingen. Uitein delijk kwamen we uit op een oranje kleurpoeder dat voor le vensmiddelen wordt gebruikt". Doodskist Met het ontwerp voor een milieu vriendelijke doodskist heeft de Rotterdammer Huibert Groenen dijk de prijsvraag 'Nieuwe mate- riaaltoepassingen' gewonnen. De prijsvraag was door het ministe rie van economische zaken uitge schreven voor industrieel ont werpers. Groenendijk maakt deel uit van het Rotterdamse ontwerp bureau ProFroma. Hij kreeg voor zijn ontwerp 25.000 gulden. "De kist is gemaakt van vlas, Een onderzeeër, niet voor oor logsdoeleinden, maar om het toerisme te bevorderen. De 'duikboot' van Fins ontwerp is gemaakt op de scheepswef van Boel in Antwerpen en biedt plaats aan 48 passagiers. De on derzeeër zal worden ingezet voor toeristische tochtjes naar de koraalkust van het Israëli sche eiland Eilat. (foto ap> aardappelmeel en papier en is daarom veel milieuvriendelijker dan de nu bestaande sarcofagen", aldus Groenendijk. "Aangezien er jaarlijks 170.000 mensen in doodskisten terechtkomen, is dat aspect zeker belangrijk". De jury liet weten de doodskist verreweg het beste ontwerp te vinden. „Het ontwerp is functio neel, origineel, de vormgeving is goed en er is een goede industrië le produktiemogelijkheid". -e J-E H-E-T E-E- <-0-E-C>, F-R-l-T-S '-N-Z /-S T-E-K-U-G U-/-T P-E O-E-F-T-l-J-P

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 26