LD Een slimme meid is op haar toekomst voorbereid Gerald Alston krijgt inspiratie van God SJC stelt feestavond uit om finale LD- cup PAGINA VOOR JONGEREN Ex-Manhattans-zanger na zeventien jaar solo Gedachtenwisseling over wereldproblemen Stress wekkers MEI 1990 PAGINA 21 Voor vragen, opmerkingen en suggesties met betrekking tot Big Deal kun je ons altijd bellen. Tel: 071 -161 442. Tentoonstelling besteedt aandacht aan positie vrouwen in kunst 'Een slimme meid is op haar toekomst voorbereid', roe pen de overheidscampag nes. Maar hoe denkt de 18- jarige meid anno 1990 er zelf over? Om daar een beeld van te krijgen heeft de stichting Amazone de tentoonstelling 'Daar gaat ze' samengesteld over de toekomstbeelden, idealen en gedachtenwereld van vijf Amsterdamse mei den. Bij Amazone, een landelijke orga nisatie die aandacht besteedt aan de positie van vrouwen in kunst en cultuur vinden ze het hoog tijd dat de jonge vrouwen zelf aan het woord komen. "Ik wil voorlopig geen kind, ik ben er zelf nog één". "Eerst een auto en een mooi huis". "Zelf je geld verdienen geeft je een be paalde status". "Ik zou veel willen schrijven en toneelspelen". Ma- rissa (18), Lotus (17), Ellerine (18), Natasja (18) en Suzanna (17) ko men uit Amsterdam. Het zijn meisjes met verschillende achter gronden. Eén ding hebben ze met elkaar gemeen: ze behoren tot de eerste lichting jonge vrouwen waarvoor de 1990-maatregel geldt. Zelf kunnen ze niet duidelijk ver tellen wat de beruchte maatregel inhoudt. Marissa zit op het gym nasium: "Zelfs bij mij op school, waar toch mensen zitten die kran ten lezen en geïnteresseerd zijn in de actualiteit, kan niemand er iets zinnigs over zeggen". Jolanda aan de Stegge is één van de journalisten die heeft mee gewerkt aan het Amazone-pro ject: "Ik zal het zo kort mogelijk proberen uit te leggen: Als een vrouw geen baan heeft en de part ner waarmee zij samenwoont, raakt zijn baan kwijt dan is het normaal gesproken zo dat ze één uitkering krijgen plus toeslag om dat ze met zijn tweeën zijn. De toeslag vervalt voor alle meisjes die in 1990 achttien jaar worden. Dat betekent dus dat de vrouw een baan moet zoeken als de man werkloos wordt. De uitke ring blijft op naam van de man staan". Marissa: "Het klopt ge woon niet. Ze moeten iedereen een aparte uitkering geven. Waar om heeft de man daar wel recht op en de vrouw niet?" Volgens Lotus maakt het allemaal niet veel uit: "Ik doe toch wat ik zelf wil. Als ik zin heb om te werken, ga ik ook werken". "Willen jullie allemaal kinde ren en hoe doe je dat als je werkt?", vraagt de presentatrice van het radioprogramma Dubbe- lisjes, Pien Savonije. Ellerine is geboren in Paramaribo. "Op de tentoonstelling hangen teksten van mij waarop staat dat ik nu al een kind zou willen. Eigenlijk ben ik van gedachten veranderd. Eerst mijn eigen wensen, een mooi huis, leuke auto, een baan en dan kinderen". Suzanna wil het moederschap niet combine ren met een baan. "Als je kinderen hebt, moet je thuis blijven om ervoor te zorgen. Ik zou mijn baan er zeker voor op geven. Voor mij is belangrijk dat mijn man gelovig is, net als ik, an ders krijg ik problemen als ik bij voorbeeld zondags naar de kerk wil". Marissa springt in: "Dat ge voel van onafhankelijkheid is zo belangrijk. Met werken, verdien je niet alleen geld maar het geeft je ook een bepaalde status. De status van huisvrouw is erg laag, laten we eerlijk zijn". "Weetje wat mij nou zo erg lijkt", zegt Mariska, "om steeds je hand je op te moeten houden bij je vriendje als je iets wilt hebben. Het is een veel lekkerder gevoel om wat te kopen met het geld waarvoor je zelf hebt gewerkt". "Een slimme meid is op haar toekomst voorbereid. Dus neem een rijke man en als het effe kan een kamermeid. Dan nog een baby die in zijn luier schijt en je raakt je dromen vanzelf wel kwijt". Met dit rijmpje begon Pien Savonije Dubbelisjes. Laten we hopen dat het uit de tyd is. De tentoonstelling 'Daar gaat ze' is tot 7 juli te zien bij Stich ting Amazone, Singel 72, Am sterdam, van dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur. Pete Waterman kon de afgelopen week niet met zijn Hitman Road show mee. Dit vanwege zijn drukke werkzaamheden als producer. Arme Pete moet namelijk nog acht elpee s in een zeer kort tijdsbe stek produceren. Het is maar waar je voor kiest. Wist je trouwens dat S.A.W. al meer dan honderd single-successen op hun naam heb ben staan? Ben je op zoek naar een aantal vreselijk goede dansbare platen? Dan kan je op je wenken worden bediend! Wat dacht je van Bizz Nizz met Don't Miss The Party Line, Mutoid Waste van zangeres Magoria en ten slotte Disco Classics 2, In The Mix, gemixed door Ruther Kroese! Dance Buzz Bomb en Marvyn Black werkten onder anderen mee aan pro jecten van Aswad, Belinda Carlisle en James Brown. Zij zijn nu on der de naam The Sound Marines een eigen carrière gestart. Hope lijk oogsten ze redelijk wat succes met hun debuut-single Some thing Wild. Goed nieuws voor degenen die houden van de muziek van Dave Ste wart. Dave's solo-album is bijna klaar. Alleen nog heel geduld heb ben! Na een afwezigheid van enkele jaren is Clark Datchler, voormalig zanger van Johnny Hates Jazz, terug van weggeweest. Clark's nieu we elpee heet Rain Dance en staat gepland voor juli. Inmiddels is ook bekend wat de nieuwe single van Shakin' Stevens wordt. Gekozen werd voor het fraaie Fes IDo dat Shakin'wederom hoog in de lijsten zal moeten brengen. De vriend van Paula Abdul, John Stamos, speelt een van de hoofd rollen in de serie Full House. En een van zijn allergrootste wensen is om met Paula twee keer te trouwen! Een keer in het echt en een keer in de serie. John is nu zijn tv-producers aan het ompraten. Wist je overigens dat The New Kids On The Block helemaal weg zijn van het razend populaire spel Snooker? Ze schijnen zelfs regel matig onderlinge toernooien te spelen. Draagt Madonna een pruik of niet? Vele journalisten beweren namelijk dat ze kaal aan het worden is. Wel of geen pruik, voor haar optredens in het verre Japan liet Madonna de allerbeste kappers en kapsters overvliegen. Dat kan toch niet alleen maar bedoeld zijn om haar pruik in orde te maken?! '.rgelijken mijn stem met die van Sam Cooke Zeventien jaar oud was hij, ten tij de van Manhattans grootste en le gendarische hit Kiss And Say Goodbye. Gerald Aston. Zeven tien jaar later is Gerald hard op weg om zich als succesvol solo-ar tiest te ontpoppen. Toch loopt niet alles volgens Geralds plan. "Het probleem is dat ik nog steeds aan het succes van de Man hattans gekoppeld blijf', zegt de duidelijk vermoeide zanger. De slopende maar onvermijdelijke promotietour om Europa te ver overen, begint hem langzaam maar zeker op te breken. "Maar ooit hoop ik in het rijtje der grote soul-artiesten te staan", lacht hij dan toch nog. "Vele critici verge lijken mijn stem met die van Sam Cooke en Luther Vandross, dus ik ben op de goede weg". Gerald Alston groeide op in een zeer muzikale familie en maakte als driejarige zijn debuut in het plaatselijke kerkkoor. "Het was een gave van God dat ik kon en mocht zingen", aldus Gerald. "Het is voor mij dan ook een ma nier om Zijn liefde en Zijn geluk in mijn songs te verwoorden. Trouwens, zonder de steun van Hem en van mijn familie zou ik het nooit zo ver hebben geschopt. Als klein kind ging ik met mijn ouders mee naar het kerkkoor. Zie je het voor je, zo'n klein kerel tje, in een fraai pakje gestoken op de eerste rij van het koor? Toch had ik vrij snel in de gaten dat dit koor de basis voor mijn verdere leven zou worden. Ik leerde hoe ik mijn stem moest gebruiken en dat je achter je teksten moet staan. Dit kerkkoor was voor mij erg belangrijk en is dat nog steeds omdat ik hen altijd trouw ben ge bleven". Dat de Manhattans indertijd met Kiss And Say Goodbye zulke hoge ogen zou gooien, had vriend noch vijand verwacht. "Nu ver dien ik mijn brood als zanger", zucht Gerald, "maar toen was het gewoon om de lol die we samen hadden. Als 17-jarige stopte ik met school, iets wat ik niemand kan aanraden, maar ik had weinig keus. Ik wilde koste wat kost in het artiestenwereldje terecht ko men. Bij de Manhattans kreeg ik die gelegenheid. Dat onze eerste single zo'n groot succes werd, had niemand van ons verwacht. Onze manager vertelde dat de single binnen 'no time' goud was. Een half miljoen exemplaren dus. We konden het gewoon niet geloven. Een week later kregen we te ho ren dat de single inmiddels plati na was. Ons geluk was met geen woorden te beschrijven. We kre gen zelfs een Grammy (hoge Amerikaanse muziekonderschei- ding red.)", aldus Gerald. Na zeventien jaar ruilde Gerald drie jaar geleden, naar eigen zeg gen met pijn in het hart, de Man hattans in voor een solo-carrière. "Na zoveel jaren verdriet en geluk te hebben gedeeld, was het net alsof ik van mijn eigen familie af scheid nam", zegt Gerald. "Maar ik realiseerde me dat het gewoon nodig was. Ik wist dat ik ooit nog eens de grote stap naar een solo carrière zou maken. Bij de Man hattans werd ik als zanger vol wassen maar als ik bij de groep was gebleven, had ik in een be paald genre moeten blijven zin gen. Ik vond dat ik meer in huis had." En zo verscheen in oktober '87 zijn eerste solo-single. Enige tijd later verscheen ook zijn de- buut-elpee. Gerald vervolgt: "De elpee be vat soulmuziek en de ballads Let's Try Love en Midnight Angel zijn mijn favorieten. Veel mensen weten nu wie ik ben maar een echte grote Europese doorbraak laat wel erg lang op zich wachten. De deur staat op een kier, hope lijk dat die deur later dit jaar bij het uitkomen van mijn nieuwe elpee helemaal open gaat. Aan mij zal het in ieder geval niet lig gen!" PIM LEMMERS Een meisje is smoorverliefd geworden op een jongen van de camping. Ze weet alleen niet hoe ze hem dat moet zeggen. Het meisje gaat elk weekend met haar ouders mee naar de camping. Sinds drie weken ziet ze daar een onwijs leuke knul rondlopen. Op de swingavond, georganiseerd op het campingterreinheeft ze al naar hem staan kijken en in zijn buurt geswingd, maar hij ziet haar niet staan. Wat moet ze nu? Verliefd zijn kan heel leuk zijn, als het tenminste van twee kanten komt. Dan kun je allebei in de wolken zijn en samen leuke dingen doen. Is één van de twee verliefd, maar de ander niet, dan kan het een ramp zijn. Je kunt geen kant uit met je blije gevoel, want het wordt niet beantwoord. Dit meisje weet echter nog niet of die jongen haar aardig vindt of niet. Misschien is hij ook wel te verlegen om initiatief te nemen. Als jij verliefd bent, moetje toch stappen ondernemen om hem dat te laten weten. Het moeilijkste, maar wel het meest direct is naar hem toe stappen om een praatje te maken, hem uit te nodigen op de dansvloer, hem een drankje aan te bieden. Als er meer activiteiten bijvoorbeeld sport - op het terrein van de camping worden georganiseerd, kun je kijken waaraan hij meedoet. Zorg dan datje bij hem in beeld komt. Heb je zelf vriendinnen op de camping en hij een stel vrienden, nodig ze dan uit voor een volleybal- of badmintontoernooi. Als je het idee hebt: ja, hij vindt mij aardig, en jullie hebben al contact met elkaar, wie weet kun je hem dan zeggen datje verliefd bent. In vakantietijd ontstaan vele liefdes en vakantieflirts. Iedereen heeft zin in iets gezelligs, het is mooi weer, iedereen is ontspannen en heeft de tijd. Dat zijn leuke kanten van vakantie en zomer. Bedenk één ding goed: ga je met elkaar vrijen, vrij dan veilig. Gebruik condooms, zodat je niet zwanger kunt worden en ook geen geslachtsziekte of aids kunt oplopen. Veel plezier. Met vragen en problemen kun je elke dag van vier uur 's middags tot acht uur 's avonds bellen met de Leidse kindertelefoon (071- 120611). DEN HAAG (ANP) - Tachtig kin deren uit 57 landen buigen zich in juni samen met twaalf Nobel prijswinnaars in Noordwijk een week lang over de ernstigste pro blemen waar de wereld mee te kampen heeft. Het evenement, dat de titel 'Voice of the Children' heeft meegekregen, wordt afge sloten met een discussie met vooraanstaande politici en zaken lieden. De kinderen, allen tussen de 12 en 18 jaar, komen uit alle delen van de wereld. Ze zullen zich van 11 juni af bezig houden met voor stellen die kinderen uit de hele wereld hebben gedaan "voor een Bijna iedereen heeft wel eens de neiging om 's morgens vroeg de rinkelende wekker uit het raam te smijten. Het 'kreng' verstoort je mooiste dromen. En dat niet al leen. Er is nu ook ontdekt dat de aanwezigheid van elektronische apparaten als wekkers, radio's en tv-toestellen in slaapkamers ronduit ongezond is. Volgens Britse onderzoekers kan de mo derne elektronica stress veroorza ken tijdens de slaap. Vooral kinderen zouden door de overdaad aan elektronica in hun kamers slaapstoornissen krijgen. Die uiten zich in ruste loosheid, nachtmerries, slaap wandelen en de weigering om naar bed te gaan. Ook volwasse nen die vermoeid wakker wor den, knorrig of met pijn kunnen aan de zogenoemde elektronica- stress lijden. betere wereld". De bedreiging van het milieu en de groeiende kloof tussen rijke en arme landen krijgen de meeste aandacht. De deelnemers krijgen bij het uitwerken van de voorstellen hulp van twaalf Nobelprijswin naars, onder wie de Nederlander Jan Tinbergen. Ook krijgen ze de beschikking over computers en fax-apparaten waarmee ze ex perts uit de hele wereld, die al door de organisatie benaderd zijn, om advies kunnen vragen. In het weekeinde van 16 en 17 juni zullen de kinderen hun uitge werkte ideeën voorleggen aan tachtig vooraanstaande zakenlie den en politici uit Nederland. De ministers Van den Broek, Kok en Pronk hebben hun medewerking al toegezegd. De organisatie heeft de prominente gasten gevraagd ieder een deelnemend kind te 'adopteren'. De kosten van het evenement, in totaal 620.000 gul den, worden dan ook door de ge nodigden gedragen. De kinderen stellen ook een boek en een videofilm samen over de voorstellen, die bestemd zijn voor topfunctionarissen in de hele wereld. Tijdens de 'Wereld Topconferentie voor Kinderen', die in september wordt gehouden in het hoofdkwartier van de Vere nigde Naties in New York, zal een delegatie van de kinderen de voorstellen toelichten aan de on geveer veertig staatshoofden en regeringsleiders die daar aanwe zig zijn. Het idee voor het evenement in Noordwijk is afkomstig van de Amsterdamse uitgevers Theo Knippenberg en Greet van der Woude en een bevriende groep Nobelprijswinnaars onder aan voering van de Nederlander Jan Tinbergen en de Amerikaan Ge orge Wald. Eerder heeft het gezel schap een congres voor Nobel prijswinnaars in Maastricht geor ganiseerd en in 1987 op kleinere schaal een ontmoeting tussen kinderen en Nobelprijswinnaars. De voetballers uit de Cl van SJC zijn wat je noemt echte cupfigh- ters. In de competitie speelden de Noordwijkers het afgelopen sei zoen niet al te veel klaar, maar ko mende zaterdag staan zij wel in de finale van het toernooi om de Leidsch Dagblad-cup. Na de suc cesvol verlopen wedstrijden te gen onder andere Katwijk en FC Lisse is het roemruchte Quick Boys om 12.30 uur op het terrein van VV Leiden de volgende en laatste tegenstander. Bang is de C van SJC niet voor de Katwijkers. De prognoses van de jongens, die afgelopen maan dag nog een laatste oefenwed strijd tegen Lugdunum afwerk ten, variëren van 8-0 tot 2-1. In het voordeel van SJC uiteraard, want tegen sterke tegenstanders zijn de Noordwijkers op hun best. Katwijk en FC Lisse, dat in de halve finale met 3-0 verloor, kun nen er over meepraten. Maar dat waren bekerwedstrij den. In de slotfase van de compe titie ging het mis met SJC. Het team kwam niet in zijn sterkste opstelling uit, omdat de Al spe lers nodig had van de BI en de BI weer van de Cl. Dat was nu een maal zo afgesproken. Omdat de wedstrijden om de LD-cup meestal doordeweeks werden af gewerkt, kon de Cl tijdens de be kerduels wel op volle oorlogs terkte aantreden. Doordat de meeste jongens al jarenlang met elkaar voetballen, is het team heel hecht geworden. "Niemand steekt er bovenuit", De Cl van SJC treft de laatste voorbereidingen voor de belangrijke wedstrijd van zaterdag. K UJL MAK/ ÜltZb A:5 IK ftt Me HEB! zegt trainer Sjaak van Werkho ven. "SJC vormt een krachtig col lectief. Op Martin Steenvoorden na gaat het hele team het komen de seizoen over naar de B". Links buiten Jeroen van der Zalm staat, als zijn 'omscholing' tot doelman goed uitpakt, het volgend seizoen onder de lat. Als zij net zo goed worden be geleid als dit jaar, zal het ook bij de B's wel weer lukken. Want ga maar na, behalve trainer Van Werkhoven, die halverwege het seizoen plotseling voor de groep werd geplaatst, zijn daar ook nog de leiders Nico Voets en Theo Duivenvoorden. De groep kan overigens best een steuntje in de rug gebruiken, want vooral tegen wat minder sterk geachte tegen standers, maken zijn er nog wel eens een potje van. Quick Boys hoeft zaterdagmid dag echter niet op een ongeïnspi reerde tegenstander te rekenen. De Noordwijkers lusten de Kat wijkers rauw. "Het zal wel hard worden", verwachten de spelers van SJC. En dat is in het nadeel van de Noordwijkers, die stuk voor stuk minder uit de kluiten gewassen zijn dan Katwijkers als Ronald Pronk en Nico Guyt. Maar ook dat kan verkeren, weet trainer Van Werkhoven in middels. "Als je die gasten twee maanden niet hebt gezien, herken je ze plotseling niet meer terug. Dan zijn ze plotseling een kop groter". De jongens voelen zich met hun veertien jaar te groot om vroeg naar bed te gaan, zelfs voor zo'n speciale wedstrijd als de finale om de LD-cup. Wel is de feest avond van SJC, die aanvankelijk op vrijdag zou worden gehouden, 24 uur uitgesteld. Feest Volgens wedstrijdsecretaris Raabe kan dat feest nu al niet meer stuk. "Zelfs als de jongens verliezen van Quick Boys", zegt Raabe, "vind ik dat de jongens het geweldig hebben gedaan. Wij hebben met twee C-teams nu een maal niet zo'n brede selectie als Quick Boys. Met 25 jongens heb je het hier wel gehad. De namen van de twaalf spelers die zaterdag voor SJC aantreden zijn: Louis Vink (doelman), Den nis van Oosten, Mark Ruigrok, Jeroen van Beelen, David van der Holst, Vincent de Ridder, Alexan der van der Kwaak, Martijn Steenvoorden, Ruud Plug, Aad van Duivenvoorden, Jeroen van der Zalm en Eric Zonneveld. Laatste jeugdtoernooi Oranje Groen Het afgelopen weekeinde kwam een einde aan een aloude traditie. Voor de 31ste en laatste keer organiseerde Orapje Groen zijn befaamde jeugdtoernooi. Met ingang van het nieuwe voetbalseizoen gaat de vere niging namelijk op in FC Rijnland. De organiserende vereniging ver loor bij de D-junioren van Roodenburg D2 en eindigde achter VNA als tweede bij F-jes. De Sleutels (A) en Nicolaas Boys (B) hadden de sterk ste elftallen in de oudste categorieën.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 21