LEIDSCH DAGBLAD WARME ZOMER Fiscus laat aangifte aan computer over HAPHMM Profeste 5.95 Landelijke actiedag van ziekenhuizen op 13 juni HIWieHiilsta kent voelt zich Sla'n paar Hemaatjes aan de haak. OP WEG NAAR DE TOP I Geheim plan voor inkomstenbelasting: Kaarten WK met zetfouten Op Schiphol 300 tot 400 banen weg 3 REUGEOTS HALEN, I BETALEN AUTO LEITHON Strijd junglecoimnando en bosnegers bij Moengo Leger Brazilië: milieu-activist is misdadiger PvdA wil bouwsparen in plaats van premies MANNENMODE WOENSDAG 30 MEI 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39253 Prijs fl. 1,35 DEN HAAG (GPD) Bij de belastingdienst bestaan plannen om vanaf 1995 de computer zelfstandig te laten oordelen over aangiften inkomstenbelasting. Er hoeven dan geen be lastinginspecteurs meer aan te pas te komen. Het plan is een direct gevolg van een onder zoek naar de mogelijkheden om de fiscus verder te reorganiseren. Uitgangspunt is de Amerikaanse situatie waarbij 99 procent van de belastingaangiften van burgers via de computer wordt afgehandeld. DEN HAAG (GPD) Op de kaarten voor het WK-voetbal die voor Nederlandse suppor ters bestemd zijn staat een ka pitale zetfout. Op de biljetten staat dat de houder afkomstig zou zijn uit de Nederlandse Antillen. Volgens de KNVB. die door vele verontruste sup porters inmiddels is gebeld, is de fout gemaakt door de Banco del Lavorro, die de uitgifte van de kaarten heeft verzorgd. „We hebben de mensen die in het bezit zijn van deze kaarten gerustgesteld", zegt Rob de Bakker, de veiligheidsfunctio naris van de KNVB. „De kaar ten zijn gewoon geldig". Bij de KNVB heeft men de fout pas ontdekt, nadat een groot aantal kaarten was ver stuurd. Volgens de voetbal bond zou het om 9000 kaarten gaan. TILBURG - Actievoerende studenten hebben vanochtend het hoofdge bouw van de Katholieke Universiteit Brabant in Tilburg 'dichtgeritz'. Met een enorme plastic ritssluiting werd het gebouw ontoegankelijk gemaakt. Het protest is gericht tegen het regeringsbeleid op het punt van de studiefi nanciering, onduidelijkheid over studieschulden en het ouderafhankelijke stelsel van studiefinanciering. Ook bij het Maagdenhuis in Amsterdam werden acties gevoerd. (foto anp» Bij de belastingdienst wordt het plan, opgenomen in een tot nu toe geheime interne nota, nu bespro ken. Er is politiek nog geen enkel besluit over genomen. Volgens het plan zou een belastingbetaler z'n aangifte inkomstenbelasting niet meer naar de belastinginspectie in de eigen regio sturen, maar naar het computercentrum van de belasting dienst in Apeldoorn. Daar zou het formulier meteen de computer in gaan. Het computerprogramma is vol gens het plan zo ingesteld dat het apparaat zelfstandig kan beoorde len of op enkele cruciale punten sprake is van een afwijking ten op zichte van eerdere aangiften. Ook zal de computer zelf beoordelen of de belastingplichtige bij voorbeeld Gelden vrijmaken voor investeringen SCHIPHOL (GPD) - Volgend jaar i verdwijnen op de luchthaven Schiphol 300 tot 400 banen, waarbij geen ontslagen vallen. Met deze re organisatie hoopt Schiphol de kos ten te drukken en geld vrij te hou den voor de miljarden-investerin- j gen die het vliegveld de komende I jaren wil doen. Dat maakte president-directeur Den Besten gisteren bekend in een toelichting op het jaarverslag. Vol- I gens de directie kunnen minder mensen hetzelfde werk doen: "Wij hebben de indruk dat er efficiënter gewerkt kan» worden", zei Den I Besten'. De banen verdwijnen door na tuurlijk verloop, dus door ver vroegd pensioen en een vacatu restop. "Wij hebben aan al onze me dewerkers expliciet de garantie ge- geven dat zij hun baan behouden bij de luchthaven of een van de vier I groepsmaatschappijen", aldus Den Besten. De president-directeur sluit I niet uit dat een deel van het perso neel andere taken of werk krijgt. De ondernemingsraad en de vakorga nisaties moeten nog met Schiphol overleggen over de uitvoering van het sociaal plan. I Het aantal werknemers op de luchthaven, die tot 1993 ruim 1,5 miljard gulden en tot 2003 ruim 3,5 miljard gulden investeert, is het af gelopenjaar gestegen tot 40.800, een toename van 4100. De afgelopen vijf Ijaar nam het aantal medewerkers van Schiphol en het Fokkerterrein toe met meer dan 11.000. Om de persoonlijke benadering Om het ontwerp op maat Om de unieke presentatie MEUBELPROMENADE KATWIJK AMBACHTSWEG11-13 TEL: 01718 - 28151 Perioden met zon Minimumtemperatuur ongeveer 8 gra nen, middagtcmpcratuur van 17 graden laan zee tot 22 graden In het oosten. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. In de nacht weinig wind. De vooruitzichten voor vrijdag tot en met maandag: Vrijdag perioden met zon en warm; in de avond mogelijk ge volgd door enkele regen- of onweers buien. Daarna koeler en vooral op za terdag en zondag kans op enkele buien. 28 PAGINA'S PCUCEOT Off. Peugeot dealer voor Leiden e.o. Maredijk 175, 2316VZLeiden, telefoon 071-212911 t.o.a. het nieuwe postkantoor Zie advertentie op pag. 16 loon, rente en hypotheek juist heeft ingevuld en of alle berekeningen in de aangifte juist zijn. Na het oordeel van de computer kan de aangifte meteen worden af gedaan. Er zouden hoogstens enke le dagen overheen gaan. Nu worden de meeste aangiften nog handmatig beoordeeld door de inspecties. Het streven is er op gericht alle aangif ten binnen tien maanden af te han delen. In de toekomst zou het oor deel van een ambtenaar alleen nog nodig zijn als de computer te veel afwijkingen in de aangifte aantreft of fouten constateert. De belastingdienst ziet het plan als een mogelijkheid om meer werk met minder mensen te kunnen doen. Bovendien zou de kosten/ba- ten-verhouding bij de behandeling van de inkomstenbelasting aanzien lijk verbeterd kunnen worden. De belastingdienst streeft er op dit mo ment nog naar om minstens 50 pro cent van de aangiften inkomstenbe lasting 'administratief af te doen. Dat wil zeggen: zonder scherpe con trole. Het geld dat nodig is voor het plan om de computer de aangiften zelfstandig te laten beoordelen, zou moeten komen uit de fondsen die de dienst heeft voor automatise ring. Zoals bekend is daarbij sprake van een tekort van bijna 785 miljoen gulden om alle nu reeds voor de ja ren 1990-1995 bestaande plannen uit te kunnen voeren. PARAMARIBO (GPD/ANP) - Bij het bauxietstadje Moengo in Suri name zijn gevechten uitgebroken tussen het junglecommando en een groep bosnegers die luistert naar de naam 'Saramaccaarise jongerenor ganisatie'. Aan de kant van het jung lecommando zouden één dode en enkele gewonden zijn gevallen. Ronnie Brunswijk heeft de regering laten weten dat de aanval is afgesla gen. Ook is een personenauto buit gemaakt die volgens het jungle commando van het nationaal leger Woordvoerder Alaisi van de Sa- ramaccaanse jongerenorganisatie heeft de 3000 burgers die in Moengo wonen gesommeerd om voor van avond 12 uur het dorp te verlaten. Het junglecommando heeft nu plotseling van doen gekregen met twee Saramaccaner bosnegergroe peringen die willen dat het jungle commando Midden-Surinamé ver laat. Eerder trad de Agula-groep op, Zware aardbeving MOSKOU, BUKAREST, ISTAN BUL (AP) - Een krachtige aardbe ving heeft vanmiddag het Karpa ten-gebergte getroffen en was merkbaar in zowel Moskou, Istan bul als Bukarest. Of er slachtof fers zijn gevallen is nog onduide lijk. Volgens het Seismologisch Station in Moskou lag het epicen trum bij Kisjinev, de hoofdstad van Moldavië. In Bukarest renden DEN HAAG (GPD) - De PvdA wil bouwsparen. Op die duizenden inwoners in paniek de premieregeling voor de koop van het eigen woning-bezit een eigen huis afschaffen en ver vangen door een systeem van die gewapenderhand probeert het junglecommando te verdrijven. De groep kondigde aan Moengo te zul len aanvallen als Brunswijk zich niet terugtrekt uit het gebied. Agula stelde een ultimatum dat gister avond om acht uur afliep. Enkele uren daarvoor trad de jon gerenorganisatie plotseling op. Vol gens het junglecommando is leger leider Bouterse de kwade genius achter de opstand. De leiders van de Agula-groep zeggen met 40 man te zijn weggelo pen uit het junglecommando. Vol gens een ondercommandant van het junglecommando Kofi Ajon- pong, zijn er slechts twee 'overlo pers'. Volgens Brunswijk staat het junglecommando "paraat" voor de aangekondigde aanval op Moengo. Bouterse verzekerde de regering zondag dat het leger "niet betrok ken is bij eventuele acties in het Brokopondogebied". Gisteren meldde het kabinet van Bouterse echter dat een sergeant an het leger een dag eerder sneuvelde "bij ma- dat gebied. RIO DE JANEIRO (IPS) - Het Braziliaanse leger is bereid zonodig de strijd aan te binden met milieugroeperingen die exploitatie van het Amazone gebied willen voorkomen. Dat blijkt uit een gisteren uitge lekt rapport van de Militaire Hogeschool. In het boek worden drugs smokkelaars, misdadigers en milieu-activisten over één kam geschoren. De milieuacti visten wordt verweten dat zij zich verzetten tegen de ex ploitatie van de rijkdommen van het Amazone-gebied en er een reservaat van willen ma ken voor indianen. Daarmee vertragen zij de economische vooruitgang van Brazilië, al dus de militairen. Milieugroeperingen hebben de afgelopen jaren felle kri tiek geleverd op de afbraak van het regenwoud in het Amazone-gebied en verdrij ving van de inheemse bewo ners. Volgens de militairen dragen de natuurbeschermers er toe bij dat het buitenland zich steeds meer gaat bemoei en met wat het leger ziet als interne aangelegenheden. inkomens worden bevorderd. Een commissie onder leiding v Hollandse nieuwe, 3 stuks-&?5 Aanbieding is geldig t/m zaterdag 2 juni a Albert Heljn, De Kopermolen 44 Leiden; Blokhuis 49, Lisse. oud-Kamerlid Schaefer stelt door het geven van een overheids- premie mensen te stimuleren een tiental jaren geld opzij te leggen voor de aankoop van een huis. Het gespaarde bedrag wordt daarna met een belastingvrije rente en een over- heidspremie in één keer uitgekeerd. In Duitsland, Finland en Zweden wordt al veel langer volgens dit sys- teeem gewerkt. Banken bieden hun cliënten vanaf hun 18de jaar de mo gelijkheid een eigen huis-rekening te openen. De PvdA-commissie pleit ervoor dat de rente onbelast blijft, tenzij het contract voortijdig wordt beëin digd of wanneer met het geld geen huis wordt gekocht. De consument behoudt de vrijheid het geld alsnog voor een ander doel te gebruiken. De overheidsbijdrage wordt ge koppeld aan de hoogte van het inko men. Ligt aan het einde van de spaartermijn het inkomen boven de grens, dan wordt geen premie uitge keerd. Wel blijft de belastingvrij stelling gehandhaafd. Ten slotte stelt de commissie de regeling ook te gebruiken voor woningverbete ring en -onderhoud. UTRECHT (ANP/GPD) - De geza menlijke directies van de zieken huizen, verenigd in de Nationale Ziekenhuisraad, hebben woensdag 13 juni uitgeroepen tot landelijke actiedag. Op de 'dag van het ar beidsconflict' komen alle zeshon derd instellingen in het ziekenhuis wezen in actie. Gedacht wordt aan het voeren van een zondagsdienst. D66 heeft een spoeddebat gevraagd over het conflict. Voorzitter Van Veldhoven van de Nationale Ziekenhuis Raad stelde gisteren dat de actiedag op 13 juni is bedoeld om publiek en politiek dui delijk te maken hoe nijpend de toe stand is. Volgens hem is het een 'hard signaal'; het is voor het eerst dat de NZR de aangesloten zieken huizen, psychiatrische ziekenhui- Koele pakken en kolberts van Cool Wool. Bij Proveste van Milano, Van Gils, Baumler, Gardeur. proveste maakt de keus gemakkelijk Haarlemmerstraat 149, Leiden zen, verpleeghuizen en zwakzinni geninrichtingen allemaal tegelijk tot actie oproept. De NZR heeft er aan gedacht overal tegelijk een opnamestop in te voeren, maar dat behoort volgens Van Veldhoven niet tot de moge lijkheden. De problematiek zou daarvoor per sector en per regio te verschillend zijn. Maar de opna mestop van 27 verpleeghuizen in de Rijnmond heeft wel de steun van de NZR. "Zo nodig ook juridisch", al dus Van Veldhoven. Naast de opnamestop in de Rijn mond wordt vandaag ook in andere instellingen actie gevoerd voor een betere cao en zes tot acht procent meer geld voor de gezondheidszorg. Vierhonderd verzorgers en verple gers van vijf Zuidhollandse instel lingen verzamelden zich gisteren op een solidariteitsbijeenkomst in de Hooge Burch in Zwammerdam. Het was de grootste actie tot nu toe in de regio Leiden. Onder de deelnemers waren ook stakende schoonmakers. Het personeel van psychiatrisch ziekenhuis Sancta Maria in Noord- wijkerhout blokkeerde vanmorgen enkele uren de toegang tot de instel ling. De Kamerfractie van D66 heeft gisteravond een spoeddebat in de Kamer gevraagd over het conflict in de gezondheidszorg. De democra ten willen weten wat staatssecreta ris Simons (volksgezondheid) doet met de eisen van de bonden. Overi gens zei minister d'Ancona (wvc) vanmorgen voor de VARA-radio dat er nog deze week een voorstel wordt gepresenteerd om alle partij en in de gezondheidszorg om de ta fel te krijgen. De bonden in het kruiswerk voe ren ook actie. Ze hebben gisteren hun werkgevers een ultimatum ge steld. De Nationale Kruisvereni ging zou er vóór het eind van de week voor moeten zorgen dat mi nister De Vries (sociale zaken) de problemen van het kruiswerk in het kabinet bespreekt, anders volgt een landelijke staking op 4 juli. De bon den in het kruiswerk eisen een loon ruimte van tien procent, in plaats van de 5,5 procent die de werkge vers bieden. Zes jaar cel voor ex-direceur Zetten ARNHEM (GPD) De Arnhemse rechtbank heeft vanmiddag we gens verkrachting en aanranding van patiënten 6 jaar gevangenis straf opgelegd aan de 56-jarige voormalig directeur en psychiater van de Zettense Heldringstich ting. Bovendien besliste de recht bank dat hij gedurende 11 jaar het beroep van geneeskundige niet mag uitoefenen. De rechtbank acht 6 van de 10 tenlastcgelegde feiten bewezen. Met dit vonnis gaat de rechtbank uit boven de eis van de officier van Justitie, die ook een gevangenis straf van 6 jaar vroeg, maar geba seerd op alle 10 de verweten fei ten. Enkele slachtoffers, die de uitspraak bijwoonden, barstten bij het horen van de strafmaat in huilen uit. "Eindelijk gerechtig heid", aldus hun reactie. Hollandse Nieuwe per stuk 2.25. 5 voor 10.- .HEMADe normaalste zaak van de wereld..

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1