OEKEN Oorlogsmisdadigers als mens bezien Twee eeuwen gevangenisellende Een bijna bandeloos Italiaans reisverslag De ondergang van een Russische Mick Jagger PAGINA 19 NFORMATIEF Van een oorlogsmisdadiger een menselijk beeld schilderen. Begrip kweken voor de moordenaars van miljoenen joden. Dat is nog eens iets anders dan mensen achtervol gen met een lidmaatschap van de Kultuurkamer, zoals de historicus Venema dat de laatste jaren doet. Henk Neuman en Bart van der Boom hebben bewust gekozen voor die menselijke benadering bij het portretteren van twee lieden, die toch fors hun stempel drukten op het tussen 1940 en '45 bezette Ne derland. In Arthur Seyss-Inquart, het leven van een Duits onderkoning in Nederland schetst Neuman hoe een intelligent en getalenteerd Oos tenrijks advocaat zich stap voor stap uitlevert aan de Nazi's. Op de zelfde ingetogen manier zet Bart van der Boom uiteen wat Kees van Geelkerken bewoog tot het oprich ten van de Nationaal-Socialistische Beweging, de NSB. Om met de laatste te beginnen: Van Geelkerken was dertien jaar lang de naaste medewerker van An ton Mussert, leidde de Nationale Jeugdstorm, werd in 1943 inspec teur-generaal van de misdadige Landwacht en eindigde zelfs bij de SS. Geen enkele reden dus om de man met fluwelen handschoenen aan te pakken. Maar na lezing van Kees van Geelkerken, de rechter hand van Mussert, wordt duidelijk wat de voordelen van een terughou dende benadering zijn. Haarscherp wordt het mechanisme zichtbaar waarbij mensen tijdens de oorlog van kwaad tot erger vervielen. Mussolini Van Geelkerken kwam in zijn woonplaats Utrecht in contact met mensen van bedenkelijk allooi en voelde zich aangesproken door fas cistische partijtjes die de denkbeel den van Benito Mussolini adopteer den. De treurige situatie van het va derland, zo meenden zij, was te wij ten aan democratie in het algemeen en socialisme in het bijzonder. Mus solini was het lichtend voorbeeld van een krachtig leider die de ver loedering een halt toe zou roepen. Van Geelkerken bezat toen al bit ter weinig politieke bagage, liet zich meeslepen door sentiment en slo gans. Wel was hij een pragmaticus, een geniaal scharrelaar. Schippe ren, regelen, charmeren kon hij veel beter dan Mussert. Zijn redenaars- en diplomatiek talent, maakte hem geliefd en bezorgde hem de bijnaam Kees de Prater. Samen met Mus sert, die hij in 1929 ontmoette, was Op 25 juli 1980 stierf Vladimir Vys- sotski, de Russische Mick Jagger. Zijn hart kon niet meer tegen zijn le venstempo (en tegen de morfine) op. Vijf jaar later werd de planeet 2374, tussen Mars en Jupiter, naar Vyssotski genoemd. Wat populari teit betreft was hij zeker de Russi sche evenknie van de beroemde Britse roek-ster. Maar de levensom standigheden van Vladimir Vys sotski geven hem meer recht op een andere geuzennaam: de Russische Billie Holliday. Vyssotski was een verstandig man. Dus werkte hij hard (als zan ger, dichter en acteur), leefde heftig, zoop veel en ging vroeg dood. Hier mee had Vyssotski alles in huis om na zijn dood een cult-held te wor den. Dat is in Rusland ook gebeurd. Zijn liederen zijn inmiddels uitge geven in een lange reeks elpees. Er zijn verschillende boekjes over hem verschenen. Vyssotski werd in 1987 postuum benoemd tot held van de Sovjetunie. Gelukkig was Vyssotski (geboren in 1938) ook tijdens zijn leven al po pulair. Dat kwam vooral door zijn liederen, die een open hart en geest lieten zien: vol spot, vol boeventaal, eerlijk, patriottisch, humoristisch en sentimenteel. Hoewel tijdens zijn leven in zijn eigen land slechts een paar platen werden uitgegeven, kende iedereen zijn liederen via bandopnamen of via de buren. Zijn populariteit compenseerde zijn ge brek aan officiële erkenning en zorgde ervoor dat de autoritéiten hem niet aan banden konden leg gen. Marina Vlady kende Vyssotski van 1967 tot zijn dood in juli 1980. Zij was jaren met hem getrouwd, al was alleen de eerste periode geluk kig. Ze was zijn venster naar het, westen, zijn toeverlaat, zijn 'kame raad' (als dat woord in dit geval niet een vervelende bijklank zou heb ben). Marina Vlady was zelf (film- )actrice. Ze had Russische ouders. In 1967 ging ze met vrienden in Moskou naar een voorstelling in het beroemde Taganka-theater. Ljoebi- mov regiseerde een toneelstuk naar Yessenin ('Poegatsjov de woeke raar'). Vladimir Vyssotski speelde een prachtige hoofdrol. Als Vys sotski later op een feest voor haar zingt raakt ze onder de indruk van zijn spel en charmante woorden. Het grappige is dat hij haar naam al een tijd eerder genoemd had in een van zijn vele liederen (Gemaskerd bal). Een klein jaar later zien ze elkaar pas weer en trouwen spoedig daar na. Vyssotski is op het hoogtepunt van zijn carrière: beroemd en ge liefd bij het publiek door zijn liede ren en door zijn spel op het toneel (Hamlet). Op het persoonlijke vlak is Vyssotski er slechter aan toe. Hij is niet alleen verslaafd aan zijn werk maar ook aan de alcohol. De combi natie sloopt zijn lichaam. Hij is bo vendien net gescheiden van zijn Vlady verzuimt niet de drinkgela gen van Vyssotski te beschrijven. "Afgelaste voorstellingen, een boze Ljoebimov, weggegooid geld, geruï neerde of weggegeven kleren, een lijf bezaaid met builen' en wonden, een messteek die je jezelf eens hebt toegebracht en die op een haartje na je lever miste, gewonde vriendjes in hele reeksen verkeersongeluk geen schreeuwer of herriemaker, die in de Weense sa lons voortdurend de 'geestelijke en morele wapens stelt boven de mate riële. Seyss-Inquart zag zoals veel Oos tenrijkers in die tijd de joden als I 'volksvreemde elementen', hoewel i,inar+ hij ze wel tot zijn klanten rekende. zin va. Hoewel hij er geen lid van was maakte hij in het geheim wel geld de nationaal-socialisti- Toen de Britse Fiona Pitt-Kethly het verzoek kreeg een reisboek over Italië te schrijven reageerde ze verre van enthousiast. Ze presenteerde prompt een lange lijst van plaatsen waar ze beslist niet naartoe wilde. In hemelsnaam niet achter de toeristi sche meute aanhollen. Ze droeg zelf een andere oplos sing aan: misschien kon ze beter iets doen met sibyllen. 'Als kind was ik al diep onder de indruk van het verhaal van de sibylle', zo ver- e haar voorkeur in de eerste haar boek 'Reizen in de on- dus volledig aangewezen op het die scheDartii Lid werd hii Das toen al ;;;,ex,t?tlsï!1(: toes'?.nd profeteerden heel vriendelijk uit te drukken. Ge- 7miUoen C^stenriikers hem voor «Winkler Prins). Niet alleen b.j de miste aansluitingen, urenlange ^arbij ze overigens niet altijd „5°™ "°stenr«Kers nem voor oude Grieken was zo'n vrouw be- „-arhttiiden en talloze naehtelnke fi ntjes te werk gaat. De anet vallen. Dat gebeurde bij herhaling. Als we Fiona Pitt-Kethly moeten geloven probeert iedere Italiaanse gids vrouwelijke Engelse toeristen te versieren. Of die gidsen nu recht of krom zijn, ze worden stuk voor stuk handtastelijk. Dat werden ze althans bij Fiona op haar tochten. Maar die vond dat plezierig. Ze geeft grif toe dat ze seks plezierig vindt om de seks. Haar kieskeurigheid in deze is nogal grofmazig. De partner moet al heel oud, vies of onsympathiek zijn wil hij niet aan haar normen vol doen. Ongeremd doet ze verslag van haar amoureuze beleve x gegaan. Toen Duitsland begon aan te dringen deed hij ondanks zijn natio- naal-socialistische sympathieën po gingen om Oostenrijk uit de handen van Hitier te houden. Maar hij slaag de niet en was ironisch genoeg uit eindelijk behulpzaam bij de aan sluiting van zijn vaderland bij Duitsland. In die stormachtige da gen van maart 1938 werd hij be noemd tot Reichsstathalter en SS- Gruppenführer. wachttijden en talloze nachtelijke fijntjes anecdote: x rijgen zich in haar verhaal als de gescheurde condoom vond een bijna eentonige ketting aaneen, 'k ronduit onsmakelijk. Maar dat: Maar Fiona laat zich nagenoeg vergeef je dan weer grif als r kend, in Italië leefde de sibylle Cumae die haar orakels gaf i door Vergilius beschreven ei |H) begin deze eeuw teruggevonden n(^jt uitlietvelTslaan.Waarand? later nuchter constateert: 'Vermoe- ren er allang de brui aan hadden ge- jjelyk heeft de helft geven, gaat zij onverdroten door, ljjj|H r het goede en vro- I x de medemens en blijft blij- I grot. Nog altijd hangt het onderwerp ii een waas van mysterie. Door langs zoekt steeds r de plaatsen te reizen waar de sibylle jijke i het bestaan i ken.' Haar seksuele honger zorgt uiterst pittige noten i meende Fiona moedig in haar eentje doordouwen, - - Pitt-Kethly te kunnen bijdragen om Ze schuwt die eenzaamheid niet. In- slaS dat overigens niet alleen uit achter de waarheid van haar bezie- tegendeel, ze gaat graag alleen op erotische avonturen en historische ctor» Anoct ïmnr KononumnHo ownn. vertellingen bestaat. ling te komen. Monumenten Ne- Maar wat meer telde: de paden naar de Italiaanse Sibyllijnse Ook als Rijkscommissaris derland is hij niet geslaagd in wat hem voor ogen stond. Hij wilde het ten zijn beslist niet platgetreden. 'ertellingen bestaat. Fiona Pitt- Kethly blijkt ook een heel scherpe blik te hebben. Haar oordeel over de L™....,.„Italianen en de moderne Italiaanse zich niet of nauwelijks. Soms davert samenleving is met altijd even on- stap. Angst voor benauwende turen kent ze eigenlijk niet. In feite zoekt ze het avontuur zelfs graag op. Om uiterlijkheden bekommert zij Seijs Inquart (in licht uniform) en Van Geelkerken (rechts) op tijdens een manifestatie. Tussen hen in Mussert en links de Duitser Rauter, gedachte die gedoemd destijds de baas van SS en politie. hij de drijvende kracht achter de op richting van de NSB. l de Nederlandse volk 'Groot-Germaanse gedachte'. Een gedachte die gedoemd om te mis lukken dan situatie aangepast: de middelen niet die hem tot een Dat kan ook nauwelijks. Ze zitten allerlei mogelijke en onmogelijke daVbeTrefUllustratlef hoeken en gaten. Op nagenoeg on- In zijn pogingen het bereikbare plekken. In achteraf ge- TW[a Flodder af te dwingen schuwde hij huchtjes. De talloze gesloten deu- hekken die Fiona Pitt-Kethly soort Ma Flodder, de panty's is wat Ik heb een hele gierige gewoonte. hij toonde berouw en bekeerde zich oorlogsmisdadiger zouden maken. °P haar tochten tegenkwam wijzen namelijk dat ik op vakantie al mijn restjes make-up en kapotte panty's schrijft ze. 'De theorie is Het moment dat Van Geelkerken tot het geloof. Vijfjaar na de oorlog Hij voerde de jodenvervolging stipt goed de fout in ging kwapx bij de in- was de geest van Bijltjesdag inmid- uit, hield razzia's, plunderde het val van de Duitsers. Met Mussert dels overgewaaid en bovendien land en ga zo maar door. Neuman laat zien hoe een man met een scherp verstand kan afglij den van beschaafd mens tot oor logsmisdadiger. Seyss-Inquart heeft volgens de auteur als 'Kultur- mensch' te lang zijn kritische geest buiten werking gelaten. Hij werd zijn roeping als intellectueel ont sloot zich aan bij de kwam hij zowaar voor een dilemma, wenste de Moest hij kiezen voor het vaderland executies en het koningshuis en het bijltje er bij neer gooien? Of was het slimmer koningin geen Hoewel maar een straf, de doodstraf, op zijn plaats kreeg hij levenslang dat werd paald niet overweldigend is. Het dat naarmate de zijn echt geen publiekstrekkers. koffer steeds lichter wordt. Ik had Fiona Pitt-Kethly had echter haar ongeveer twintig panty's met lichte huiswerk goed gemaakt. Ook al kon gebreken meegenomen - meestal om de Duitsers te paaien en zo kans omgezet in 21 jaar en zes maanden, te maken in Nederland aan de Zijn vervroegde vrijlating in 1959 macht te komen? Zijn^burgerlijk ging zonder ophef voorbij. Hij over fatsoen verloor het van zijn ijdel- leed in 1976 op 75-jarige leeftijd, heid en hij koos voor collaboratie. r? Wat daarna gebeurde mag ge- ^GS-Gn-GGÏl kWcirt noegzaam bekend zijn, zeker zij haar doel niet altijd bereiken, geeft een berg bijzonderheden de historische achtergronden verdere betekenis v« Maar hoe boeiend voor in zulke zaken geïnteresseer den, ik moet er niet aan denken hoe met scheuren bovenaan en ladders ver boven de knie of met gaten in de te- de nen. Eén keer dragen, niet wassen de sibylle. en dan zijn zij kapot - ik gooide ze in ook kan zijn mijn hotelkamer in de prullenbak verdeeld gunstig. Brutaal 'Napels te voet is nog onaangena mer dan Napels met de bus. Vol gens een oud gezegde is Napels een paradijs dat door duivels wordt be woond. Persoonlijk zie ik dat para dijs niet', zegt ze ergens in het be gin. 'Het station is net als Genua zelf het heeft een imposante facade, maar de binnenkant is een afgang', merkt ze later op als haar speur tocht haar langs Genua voert. En helemaal vernietigend is haar visie op Venetië en zijn inwoners: 'het lijkt of iedereen bezig is met het verkopen van produkten en dien sten aan touristen. Venetië is een vertrok dan. trots op mijn spaar- prostituëe. Zelfs katten doen alsof ..„0v.., Seyss-Inquart, door Hitier aange- blinde kudde. Dat bracht hem tot taai Fiona's boek had geweest als de degene die de kranten van de laatste steld als Reichskommissar für die ra??n die hem °P 16 oktober 1946 Britse schrijfster zich daartoe had wéken over de oorlog hebben gele- besetzten Niederlandischen Gebiete leven kostten. bepaald. Maar dat doet ze echt niet. MEINDERT VAN DER KAAIJ tuurlijke tochten, waarbij ze met veel gevoel voor humor en groot 1 zen. Van Geelkerken droeg verant- ontliep zijn gerechte straf niet u. woordelijkheid voor talloze terreur- werd in 1946 ter dood veroordeeld, daden, liet joden en onderduikers Ook hij krijgt echter een genuan- oppakken en stelde de gijzelaars- ceerde benadering in het boek van lijsten op. Hij dwong mensen zich wetenschapper/journalist Henk »bij de SS aan te geven en joeg hen zo Neuman, dat al in 1967 verscheen en i bijna zekere dood Van Geelkerken kwam volgens van der Boom zonder meer in aan merking voor de kogel, maar had het geluk pas in 1950 te worden be- als recht. Tegen die tijd had hij zich al vocaat met soepeitjes, op hem typerende wijze, nu opnieuw is uitgebracht. Seyss-Inquart, destijds door Ne derlanders ook wel zes-en-een- kwart genoemd, wordt neergezet intelligente, succesvolle ad- aangenaam voorko- Een bescheiden man vol goe- H.J. Neuman: Arthur seyss-Inquart, het leven van een Duits onderkoning in Nederland. Uitgeverij Veen. Bart van der Boom: Kees van Geel kerken, de rechterhand van Mussert, Uitgeverij Veen. 26,90. lativeringsvermogen haar bijzonde- Maar dat is onmogelijk zaamheid. De crèmekleurige panty die ik die dag aan had leek niet bij zonder beschadigd. Tot ik mij her innerde dat het mijn te-grote-afzak- panty was. Meestal kan ik zo'n pan ty omhooghouden door hem dóór Ongegeneerd en brutaal, bijna bal mijn rok heen vast te houden of dadig van toon. Zeker geen gids door krachtige passen te honger hebben, hoewel er heel fraaie duiven rondlopen.' Zo komen we alles bij elkaar een uiterst markant reisverslag vol dy namiek en ongebreideld elan tegen. belevenissen weergeeft. De vrijmoedige Fiona had geen i to ter beschikking in Italië. Ze v, wordt lastig gevallen'. En natuurlijk werd Fiona cp dat de gewonë zijn van het woord. Meer r je markant en frappant. Fiona Pitt-Kethly: Reizen in de c moment door ene Roberto lastig ge- derwercld. De Arbeiderspers, 39.90. De in 1980 bezweken Vladimir Vyssotsky samen met Marina Vlady op de hoes van een van zijn (in Nederland zeldzame) platen. ken...." (p.42) "Het is waar dat men zich in de Sovjetunie uiterst tolerant opstelt ten aanzien van dronkelappen. Om dat het iedereen kan overkomen dat hij zichzelf èen keer voor pampus in de bevroren modder terugvindt, steekt ook iedereen de dronkelap een helpende hand toe" (p.53). Later verruilt Vyssotski de drank in voor morfine. Dit helpt hem verder de goot in: afkicken lukt niet. Zijn stem klinkt op latere elpees als een slap aftreksel van zijn vroegere stem. De verklaring voor Vyssotski's verslaving legt Marina Vlady gro tendeels in zijn jeugd. Vreemd ge noeg ziet ze de oorzaak niet in de sa menleving waarin Vyssotski gevan gen zit (en die hem ook zijn liederen opleverde). Wat dat betreft is de be schrijving die Marina Vlady geeft van de wolvenkooi in de dierentuin ongewild van toepassing op Vladi- mir,Vyssotski. "Onze volgende halte is steevast de wolvenkooi, meer voor een blik van verstandhouding dan uit be wondering voor de ongelukken die hun eindeloze rondjes in het getra liede hok draaien." (p.91). Gelukkig heeft Vyssotski dankzij relaties van zij vrouw de kooi mogen openen. Vanaf 1973 reizen ze o.a. naar Ber lijn, Frankrijk, Canada en de Vere nigde Staten. Vyssotski keerde altijd terug naar het land van zijn wortels. In zijn ge boorteland kreeg hij de mooiste er kenning van het publiek. Vlady's boek leest af en toe als een lijst van ontmoetingen met beroemdheden: de dichter Brodsky, de pianist Rich ter, de filmers Tarkovski en Parad- Op een schiereiland in het noorden van het Middenamerikaanse land Costa Rica kan de toerist zonder problemen op bezoek in de gevan genis. Gedetineerden verkopen zelfgemaakte spulletjes en, als het moet, zijn ze zijn bereid tot een praatje. Na het wat chaotische 'be zoekuur', waar soms duizenden mensen op af komen, verdwijnen I de gevangenen weer noodgedwon gen in hun armoedige verblijf. Zo'n twee eeuwen geleden ging het er in Nederland net zo aan toe. Op feest- of marktdagen en tijdens kermissen kon iedereen zich tegen betaling vergapen aan de gevange nen. Soms werden spullen ver kocht, soms een gesprek aange knoopt. Maar als de feestvierders vertrokken, was het over met de lol. Gevangenen werden teruggestuurd naar hun hokken, die vaak zwaar vervuild, vochtig en donker waren. Krankzinnigen werden bij misdadi gers opgesloten. En wanneer dat niet tot problemen leidde, dan gooi de kruipend ongedierte wel roet in het gore eten. Wie protesteerde of gek werd van de troep, wachtte een verblijf in een kelder die half onder water stond. Goed doel Het was dus een zootje in de gevan genissen. Maar dat diende, net als openbare lijfstraffen een goed doel, zo vonden de regenten. Slechts zwa re straffen zouden de 'zedeloze en apart ruimtje achter hun cel ge- meest verdorven schepselen uit het bouwd), in Auburn konden ze nog lagere volk' van moord, diefstal en samen aan het werk. Maar in beide andere vergrijpen kunnen weer-gevallen gold: mondje dicht, houden. Omstreeks het jaar 1800 Verre reizigers wezen in Neder- Het cellencomplex ze helemaal geen contact hebben worden schoongemaakt van smet- (zelfs voor het luchten werd een ten. Als duidelijk wordt dat crimi naliteit alles te maken heeft met ar- moede en ellende. De idee - maar dan zitten we al in deze eeuw - is dat gevangenissen opvoedingsinstitu ten moeten worden. En dië opvoe- Chroetsjov (jaren na zijn aftreden); werden zelfs nog afgehakte hoof- land op de voordelen van het Ame- ding krijgen gevangenen niet door Vlady met Brezjnjev. den van misdadigers op pinnen ten- rikaanse systeem voor het 'temmen Het boek heeft leesbare korte toongesteld. van de tijgers'. Niet alleen werd de hoofdstukken. De stijl is impressio- Pas in de jaren twintig van de vo- ziel binnen korte tijd gereinigd van nistisch, wat nog versterkt wordt rige eeuw werd voor het eerst aan- alle smetten, ook werd voorkomen doordat Vlady schrijft alsof ze Vla- dacht besteed aan gevangenen zelf. dat de gevangenen zich in de dimir aanspreekt. Echt fel wordt Voorzichtig was bij een aantal hoge groepsyerblijven te buiten gingen Vlady alleen als ze Vladimirs ou- heren het idee gegroeid dat zedelo- aan vrije seks. Met wat donderpre- ders beschrijft. Haar ruzie met de ze misdadigers wellicht toch ergens ken kon worden voorkomen dat ge- ouders over het grafmonument is goed voor waren. Om te werken bij- vangenen zich overgaven aan het weinig verheffend. Het gekanker op voorbeeld. Gevangenissen werden enige 'genoegen' dat overbleef: ona- de communistische maatschappij is een soort fabrieken en er werd wat terecht. Pikant is dat Vlady wel pro- gedaan aan de allerbelabberste om- fiteerde van de uitwassen: ze be- standigheden. Aan een dode of een zocht luxe feesten en maakte vrolijk zi^ke arbeider heb je immers niks. gebruik van de ritseleconomie. Ook Om het nieuwe 'arbeidspotentieel' ging ze als lid van de van de Franse te disciplineren, werd de bijbel ver- communistische partij met Brezjn- spreid. jev op de foto. Veel beter kregen de misdadigers In de eerste cellulaire gevangenis i Het boek heeft enkele prachtige het echter niet. Zo werden vooral Nederland, Bolwerk Schinkel In Twee eeuwen gevangenen be schrijft criminoloog Herman Fran ke uitgebreid hoe ook in Nederland werd besloten tot invoering van eenzame opsluiting. En wat voor verschrikkelijke gevolgen dat had. tegen een celmuur aan te kijken. In tegendeel: ze zullen met anderen in de gevangenis en in de samenleving daarbuiten moeten worden gecon fronteerd; de voorwaardelijke straf en invrijheidsstelling ontstaat. De gevangenen krijgen het opnieuw wat beter. Van het opvoedingsidee is het een kleine stap naar de resocialisa- tie-gedachte, die vooral jaren zestig werd gemaakt, is de gevange nu ie mand die alles'mag behalve naar buiten. En zelfs dat mag vaak, als hij na het weekeinde maar terugkomt. Om het sociologisch te zeggen: in plaats van dwang van buitenaf fremdzwangis nu sprake van dwang van binnenuit selbstzwang om mee te werken. Het is wat Fran- kes grote voorbeeld Norbert Elias het civilisatieproces noemt. Omdat we steeds meer met elkaar te maken hebben, steeds afhankelijker van el kaar zijn, handelen we geciviliseer- der ten opzichte van elkaar. Dat is geen bewust proces, het gaat nu eenmaal zo. Elias' theorie gaat in veel gevallen prima op. Maar Franke lijkt zich opgang maakt. Gedetineerde moet toch te vergalloperen door haar worden voorbereid op terugkomst in de maatschappij. Verlofregelin gen en (half) open gevangenissen bieden daar een goede gelegenheid voor. En het heeft geen enkele zin om een gevangene tal van rechten te ontnemen als hij 'terug' moet.. Dus klakkeloos toe te passen in zijn Twee Eeuwen gevangenen. Zo past het no-nonsense beleid van de jaren tachtig met z'n hardere opstelling ten opzichte van misdaad er slecht in. Ook ontwikkelingen zoals een anzienlijke strafverharding passages, de beschrijvingen die binnen de b^jes nog steeds lijfstraf- Amsterdam (nu theater De Balie) worden kranten, tv en radio niet jaren dertig en veertig, zijn met Eli as moeilijk verklaarbaar. Franke besteedt daar overigens opmerke lijk weinig aandacht aan. Maar nog moeilijker is het om Eli as' wat hooghartige theorie toe te passen, wanneer de ontwikkelingen de rest van de wereld in ogen- meer gecensureerd en wordt hoe paradoxaal het ook klinkt op nieuw een stukje vrijheid aan het le ven als- gevangene toegevoegd. Civilisatie Inmiddels zitten we volgens Franke Vlady geeft van de mensen en de fen toegepast. 'Buiten' verdwenen werden eenzaam opgeslotenen omstandigheden in een ziekenhuis de executies en lijfstraffen lang- de lopende band krankzinnig. Of ze in Moskou, waar Vyssotski bloed- zaam maar zeker uit het straatbeeld, pleegden zelfmoord. Of ze gingen spuwend is opgenomen, is zeer Daar werden Nederlanders een 'gewoon' dood. En dat ondanks het beeldend. Al met al is 'Vladimir' een beetje huiverig voor. Ze voelden feit dat de bewaarders de opdracht leesbaar boek over een interessant zich iets te beschaafd om het mes te meekregen de gevangenen 'met kunstenaar. Een waarschuwing zien dalen. Want hoe bont het rapal- menschlievendheid' te behandelen, voor wie enthousiast naar de mu- je het had gemaakt; het waren wel Onvrx^Hincy<:crp»Har»h+^ ziekhandel loopt: elpees van Vys- mensen. De overtuiging groeide dat ^pVOGaingSgGaaCiUG sotski (uitgegeven op de platenla- zelfs misdadigers mannen en vrou- Toch wist de eenzame opsluiting als tuut dient. De misdadiger wordt bels: Chant du Monde en Melodia) wen van vlees en bloed waren: heel celstelsel in Nederland opmerkelijk welke reden dan ook uit de zijn hier nauwelijks te koop. Als het misschien en met de nodige moeite lang stond te houden. Dat had vol lukt een zwarte schijf van Vyssotski zou daar iets van te maken zijn. te bemachtigen (boekhandel Pe- Fpri7amp nn^liiitinP gasus Amsterdam of FN AC Ant-(ILenzame OpSlUlUng werpen) hoort de luisteraar eerst In het midden van de vorige eeuw niet meer dan een soort Cornelis druppelden uit Amerika ideeën bin-1 Vreeswijk. De weemoed, de fra- nen over hoe dat moest. In Philadel- sering en de spot van Vyssotski ge- phia, Pennsylvania en Auburn, genstanders ven zich gelukkig pas later gewon- New York werd druk geëxperimen- voorstanders gens Franke te maken met i ters van justitie die cijfers gatieve gevolgen achterhielden of woord op de stijgende criminaliteit verkeerd interpreteerden. Maar nog belangrijker acht hij dat het alterna tief 'onmenselijk' werd geacht. Te- i de celstraf warer i lijfstraffen. Fran fase dat bijna niemand weet schouw worden genomen. Zo waarvoor de gevangenis als insti- stateert Franke dat het emancipa tieproces van gevangenen een we reldwijde ontwikkeling is. De ge vangenen in Groot-Brittanië en Frankrijk hebben echter onlangs aangetoond dat dat een relatief be- grip is. En in het voornoemde géval Costa Rica leven ze volgens die leving gehaald. En dat Wel worden echter tal 1 gevangenissen geopend als zonder dat iemand precies lijkt te weten wat in die gevangenissen theorie dus twee janov. Vyssotski spreekt met 24,90, teerd met twee stelsels die gevange- ke toont overtuigend aan dat er lan- JOS DAMEN nen dwongen tot een arbeidzaam en ge tijd geen tussenweg bestond. Marina Vlady: Vladimir of de onder- net leven. De oplossing was simpel: Die ontstaat pas, zij het langzaam, broken vlucht. Uitg. De Boekerij eenzame opsluiting. Eén cel per ge- als de opvoedingsgedachte het wint vangene. In Philadelphia mochten i de gedachte dat de ziel moet moet gebeuren. Franke weet het ook niet. Hij con stateert dat de afgelopen twee eeu wen een emancipatieproces van de gevangene heeft plaatsgehad. In plaats van het vroegere dwangbe- wind, waarin alles wat (niet) mocht op een keiharde manier duidelijk terug. Of zijn al die landen minder gecivili seerd dan Nederland anno 1990? Ik waag het te betwijfelen. JEROEN DIRKS Twee eeuwen gevangenen, misdaad en straf hl Nederland. Herman Franke, Uitg. Het Spectrum, 69,90.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 19