Roquefort behoort tot edelste Franse kazen Gastarbeider niet welkom in Japan Snelheidsduivels straks 't haasje met wet-Mulder Malen en zetten in een machine Gebakboek van Blue Band Witte Cötes de Duras aangenaam bij asperges POLITIEKE RELLEN IN GABON Leger moet eind maken aan onrust in Pakistan WOENSDAG 30 MËI1990 Ingredienten-ABC Een boek waarin de meest voorkomende ingrediënten staan afgebeeld. Een encyclo pedie als het ware: 'Ingrediën ten uit de Wereldkeuken'. Het boek. waarin maar den 2000 in grediënten. verscheen voor het eerst in '82. maar het was vrij prijzig. Totdat men besloot het zo aan te passen dat het vrij probleemloos (in paperback) in verschillende talen kon worden uitgegeven. Dat maak te de kosten per editie een stuk lager. Uitgeverij Zomer Keu- ning Boeken BV. 49,50. Veel werk in keuken en huishouding gaat tegenwoordig machinaal. Maar soms word je wei eens dol van al die verschillende appa raten. Een slim idee dus om twee machi nes, koffiezetter en koffiemolen, tot één samen te brengen. De Café Pronto van Philips is zo'n kof- fie/compactappa- raat. Na instellen van het aantal kop jes koffie dat men wil schenken wordt de molen met de kof fiebonen gevuld. Zodra de bonen fijn genoeg gemalen zijn, wordt dit maalsel naar het filter gesluisd. En uit zichzelf begint de machine dan met het zetproces. De koffiezetter heeft een zwenkfilter met druppelstop die di rect aansluit op het waterreservoir zo dat tijdens het zet ten geen afkoeling optreedt. Niet alleen prak tisch is deze Café Pronto, hij ziet er nog fraai uit ook door zijn compacte slanke vormgeving en zwarte design uiterlijk. Advies koopprijs 220. Het apparaat is vanaf juli overal te koop. (foto GPD) Met deze pan maak je in een handomdraai en zonder geklieder gepo cheerde eieren. Het is een extra hoge, middelgrote 'hapjespan' met een teflon bodem. In deze pan wordt een aluminium inzetstuk geplaatst waarin vier losse kommetjes worden gehangen. De pan met inzetstuk (zonder kommetjes) wordt half gevuld met water. Als het water kookt, kan de warmtebron getemperd worden. De licht ingevette kommetjes met de daarin gebroken eieren worden in de pan gezet. De pan wordt gesloten en na drie minuten zachtjes verhitten zijn de gepocheerde eie ren klaar. Zonder inzetstuk is de pan als 'hapjespan' te gebruiken. Prijs f59.-. Meer informatie 073-579130. 130 recepten voor taart, gebak, petit fours, koekjes en bonbons, genoeg om het zoete gedeelte van een echte Engelse 'High Tea' rijkelijk aan te kleden. Met een schaal flinterdunne sandwiches, met ham, komkommer of zalm erbij is de zaak vrij com pleet. .Misschien een verantwoord alternatief voor de obligate aange klede borrel. Bij Blue Band kwamen sinds 1984 de volgende kookboeken uit: Basiskookboek, Vlees. Soepen en Sauzen, Groenten, Vis en Pasta's en Rijst. Intussen wordt er in Rotter dam al weer gewerkt aan een vol gend kookboek dat in 1991 moet uit komen. De boekjes kosten f7,90 per stuk. Hoe u ze kunt bestellen hoort u als u 010-4394511 belt. Wie ooit met een van de Blue Band kookboekjes heeft gewerkt, kijkt verlangend uit naar het volgende deeltjes. Vooral degenen die zich zelf als beginners in de keuken be schouwen, zullen veel steun heb ben aan deze, echt stap voor stap werkende, boekjes. Het is dan ook geen wonder dat de werkjes, waarvan er al ruim 2 miljoen zijn verschenen, inmiddels zijn opgenomen in het MBO- en HBO-lespakket van de koksoplei ding. Ook zijn ze, in een wat aange paste vorm, - met deels lokale recep ten - verschenen in Portugal en Griekenland. De laatste loot aan de succesvol len Blue Band-stam is het kook boek 'Gebak'. Een boek met ruim Kaas met blauwe schimmelpuntjes of -aderen behoort tot de beroemde delicatessen en de allerbekendste is de Roquefort, afkomstig uit een wat afgelegen en vergeten gebied in de provincie Rouergue in Zuidoost- Frankrijk. door Wina Born Een gebied van kalkgrond en door eeuwenlange waterstromen uitge holde kalkrotsen. Het enige waar de bevolking mee aan de kost kon ko men, was schapeteelt en wat rogge bouw. En zo, verhaalt de legende, had op een dag een herdersjongen, die zat te schaften in een tochtige kalkgrot, een roggeboterham met verse schapekaas in de grot laten liggen. Toen hij een tijdje later te rugkwam merkte hij, dat die eerst zo blanke kaas was doortrokken van blauwgroene schimmel en een zeer intrigerende geur en smaak had gekregen. Het was de eerste Ro quefort, want die grot was toevallig in de rots waarop nu het dorp Ro quefort ligt en waarin het ongena dig tocht door allerlei door regen ontstane sleuven en 'schoorstenen'. Een leuk verhaal, maar de werke lijkheid is waarschijnlijk wat nuch terder. Het zou kunnen, dat de her ders hun jpnge, blanke kaasjes te rijpen legden op roggestro in de tochtgrot, waarbij spontaan de blauwgroene schimmel ontstond. In plaats van te denken dat dit be derf was, zoals Hollandse boeren gedacht zouden hebben, erkenden ze dat deze schimmel van hun kaas iets bijzonders gemaakt had. En zo moet, waarschijnlijk al ver voor on ze jaartelling, de Roquefort zijn ont staan. Het schijnt dat Julius Ceasar bij zijn verovering van Gallië bij de boeren van Auvergne en Rouergue al 'blauwe' kaas aantrof en leerde appreciëren. En ook Karei de Grote, die bij toeval terecht kwam in een klooster waar deze kaas gemaakt werd, was er verrukt van - al moest de abt hem eerst vertellen dat die blauwe spikkels niet weggesneden mochten worden, omdat die juist het lekkerste waren. Appellation controlée Roquefort behoort tot de edelste Franse kazen en geniet, net als grote wijnen, een appellation controlée. beschermde herkomstbenaming, die al vastgelegd werd in 1411 door koning Karei VI, en bevestigd in 1925 en 1951. De kaas móet bereid worden van plaatselijke schape- melk en drie maanden rijpen in plaatselijke kalkgrotten, die de juis te vochtigheidsgraad hebben en voldoende zuurstoftoevoer om de rijping te bevorderen. Men gebruikt alleen geen rogge stro meer waarop de schimmel van nature voorkomt, maar op rogge en tarwe gekweekte schimmels. Dit is de penicillium glaucum, de blauw groene penseelschimmel, waaraan men de aanduiding Roqueforti toe voegt om de gekweekte soort te on derscheiden. Deze zgn. penseel schimmel (de vorm lijkt daar wel wat op, onder de microscoop ge zien) vormt ook de basis van het ge neesmiddel penicilline, en men ver telt dan ook graag in Roquefort dat de arbeiders in de grotten, ondanks de eeuwige tocht, nooit verkouden zijn. 'Peterselie' Nog altijd is het land van Roquefort een desolate streek, dorre kalk grond met hier en daar ronde poe len waarin het regenwater zich ve- zamelt en waar de schapen komen drinken. Maar het dorp Roquefort op de flank van de verweerde rots waarin de eindeloze rijen kazen lig gen te rijpen, floreert dank zij de be roemde kaas. Er is een comfortabel hotel, met een zéér goed restaurant, waar men de heerlijkste gerechten met Roquefort maakt, zoals kaas taarten en pikante sauzen met Ro quefort en kip met Roquefort ge vuld. Een goede Roquefort mag niet te veel, maar ook zeker niet te weinig dooraderd zijn. Hij moet eruit zien alsof er peterselie door gestrooid is. in Frankrijk spreekt men dan ook van een fromage persïllé, kaas met 'peterselie', en de kaas zelf moet blank zijn en de substantie hebben van goed gekoelde boter. De lekkerste manier om deze edele kaas te proeven is: op dunne lichtbruine boterhammetjes en daarnaast om tussendoor te eten, een sappige peer en wat noten. En erbij een glas zoete witte wijn, iets gekoeld, liefst Sauternes, die im mers ook zijn fijne smaak dankt aan een bepaalde schimmel op de drui- Het Franse zuidwesten is een schatkamer vol minder bekende, betaalbare wijnen. De meeste daarvan zijn rood, maar er worden toch ook enkele witte juweeltjes gemaakt, zoals Cötes de Duras, een wijn die verrukkelijk samengaat met verse asperges. door Hubrecht Duijker De wijnstreek Cötes de Duras grenst aan zowel het Bordeaux- gebied als de Bergerac. De naam is afkomstig van het stadje Duras, dat nogal wat toeristen trekt vanwege zijn grote, 14e eeuwse kasteel. Het vergezicht dat dit bolwerk over de Droptvallei biedt, maakt duidelijk dat wijn hier niet de enige bron van inkomsten is. Want naast wijngaarden ziet men ook tabaksvelden, weilanden en boomgaarden. De herkomstbenaming Cötes de Duras dateert van voor de Tweede Wereldoorlog, maar kwam pas in de jaren '60 tot bloei. Basisdruif De ontwikkeling van de wijnbouw is, net als in veel andere gebieden uit het zuidwesten, te danken geweest aan een coöperatie. Deze werd in 1960 gesticht. Eerst functioneerde het bedrijf alleen als een soort mengstation voor de wijnen van de aangesloten leden. Naderhand pas werden er druiven aangevoerd en verwerkt. In het verleden maakte het Durasgebied voornamelijk halfzoete witte wijnen, maar onder aanvoering van de coöperatie werd het accent verlegd naar droge soorten. Als basisdruif hiervoor koos men de Sauvignon. In het Loiredal geeft dit ras o.a. de bekende wijnen Sancerre en Pouilly-Fumé, terwijl het ook in Bordeaux veel staat aangeplant. Opmerkelijk Alras bleek dat de Sauvignon in Cötes de Duras tot opmerkelijke resultaten leidde en minstens zo succesvol was als in Bordeaux. Het soms wat vegetale, grassige aroma dat Sauvignonwijnen uit bijvoorbeeld de Loirestreek kan kenmerken, ontbreekt hier en heeft plaatsgemaakt voor een stuivend, bloemetjesachtig parfum en een sappige, schone smaak met veel frisheid en charme. Een Sauvignon uit Cötes de Duras moet altijd jong worden gedronken: de jaargang 1989 is momenteel delicieus, terwijl ook 1988 nog erg lekker smaakt. De wijnen combineren uitstekend met verse asperges, maar gaan ook heerlijk samen met alle mogelijke soorten vis, talrijke voorgerechten en zomerse salades. Terwijl voor een goede Sancerre tegenwoordig al gauw 15 a 20 moeten worden betaald, kost een Sauvignon uit Cötes de Duras gewoonlijk rond een tientje. Lente in de Cótes de Duras. Van onze correspondent Wim Moring TOKYO Onvolledige informatie over een nieuwe Japanse immigratiewet heeft ervoor gezorgd dat honderden illegale buitenlandse werknemers zich de afgelopen dagen hebben aangegeven bij de immigratiedienst in Tokyo. Ze zijn bang om per 1 juni als de nieuwe wet van kracht wordt in de gevangenis te belanden. Hoewel de wet alleen geldt voor mensen die na die datum het land binnenkomen, ziet de Japanse regering geen enkele reden het misverstand uit de weg te ruimen. Men wil dolgraag van de buitenlanders af. Ook al heeft de industrie ze hard nodig. BINNENLAND BUITENLAND ECONOMIE De paniek begon toen het Japanse ministerie van justitie een folder verspreidde waarin de nieuwe wet werd uitgelegd. In de brochure i staat uitdrukkelijk vermeld dat werkgevers die illegale buitenland se arbeiders in dienst nemen de j kans lopen op een fikse geldboete of gevangenisstraf. Over het feit dat het alleen gaat om buitenlanders die na 1 juni in Japan aankomen, I wordt met geen woord gerept. De verwarring werd nog groter toen Engelstalige kranten in Japan met een inderhaast gemaakte verta ling van de wet de indruk wekten I dat niet alleen de werkgevers maar i ook de werknemers voortaan de ge- vangenis in zouden gaan. Dat was voor veel buitenlanders reden zich aan te geven bij de immigratie dienst. Voor uitwijzing zijn ze niet zo bang, maar gevangenisstraf gaat hen te ver. Dan liever nu het land j uit, redeneren zij. 1 in de praktijk blijkt het trouwens met die gevangenisstraf wel mee te vallen. Op papier kunnen mensen die illegaal in Japan verblijven ook nu al opgesloten worden, maar het ministerie van justitie zet de buiten landse werknemers liever meteen het land uit. "Dat is veel goedko per", zegt een medewerker van het immigratiebureau. j Het ministerie van justitie doet ondertussen niets om een einde aan de onduidelijkheid te maken. Inte gendeel, men ziet geen enkele reden om illegale werknemers op te hoog te te brengen van het misverstand. Als verkeerde informatie ertoe leidt dat de mensen zich vrijwillig aange- ven. dan helpt dat het ministerie al leen maar bij wat zij als een van haar belangrijkste taken ziet: de onge schoolde buitenlandse arbeiders zo snel mogelijk het land uit te krijgen. Er zijn momenteel naar schatting ruim honderdduizend illegale werknemers in Japan. De meeste van hen zijn afkomstig uit Pakistan, Bangladesh, China, Sri Lanka en de Filipijnen. Ze zijn naar Japan geko men in de hoop voldoende geld te verdienen om later een goed be staan op te kunnen bouwen. Vaak komen ze het land binnen op een toeristen- of studentenvisum om vervolgens onder te duiken en werk te zoeken. Het merendeel van deze arbei ders vindt werk in kleine en middel grote produktiebedrijven die met een enorm personeelstekort kam pen. Dat komt vooral door het bij zonder lage werkloosheidscijfer in Japan, dat met net 2 procent een van de laagste ter wereld is. Dit heeft er op zijn beurt weer toe geleid dat de lonen in het land hoger zijn dan ooit tevoren. Veel Japanners halen dan ook hun neus op voor het zware werk in de fabrieken waar vaak ook nog langer gewerkt moet worden voor een lager loon. Door het grote personeelstekort zijn veel bedrijven voor hun voort bestaan afhankelijk van de buiten landse arbeiders. Ze komen door de nieuwe wetgeving dan ook voor een moeilijke keuze te staan. Als ze na 1 juni nieuwe buitenlandse werkne mers aannemen, lopen ze de kans een forse geldboete te krijgen of zelfs gevangenisstraf. Nemen ze daarentegen geen illegale arbeiders in dienst, dan kunnen ze straks hun bedrijf wel sluiten omdat ze geen personeel kunnen krijgen. Pogingen van werkgeversorgani saties om toestemming te krijgen een aantal buitenlandse werkne mers legaal in dienst te nemen zijn tot nu toe steeds mislukt. Gespecia liseerde mensen zijn van harte wel kom, maar voor ongeschoold perso neel is geen plaats, zegt men bij jus titie. Het ministerie van internatio nale handel in industrie is het daar roerend mee eens. "Als bedrijven blijven draaien met goedkoop per soneel dan ontbreekt de noodzaak tot moderniseren", zegt een rap port. "De ongeschoolde buitenland se werknemers staan daarom de vooruitgang in de weg en bedreigen de banen van de Japanners". Ook het ministerie van werkgele genheid ziet de illegale arbeiders liever gaan dan komen. "Buiten landse werknemers zijn een bron van sociale onrust en misdaad en zijn dus niet gewenst in Japan", zo zegt men daar. PORTGENTIL (AP) - In de Gabonese havenstad Port Gentil is gisteren het leger ingezet tegen betogers die na de door hen vermoede moord op een oppositieleider het aftreden eisen van president Omar Bongo. Nadat maandag de noodtoestand werd ingesteld, kwam het tot hevige botsingen tussen ordetroepen en tegenstan ders van het bewind. In verschillende delen van Port Gentil, het centrum van de Gabonese olie-industrie, werden doorlopend geweerschoten en granaateocplo- sies gehoord. Een militair werd gedood. Franse soldaten hebben ongeveer 1.000 buitenlandse werknemers in de olie-industrie in veiligheid gebracht, nadat een aantal werknemers was gegijzeld. Onder hen bevonden zich ook Nederlanders die werken bij Shell Gabon. De Franse oliemaatschappij Elf-Aquitai- ne, die een groot deel van de olie-industrie in de voor malige Franse kolonie in handen heeft, heeft door de onlusten haar produktie drastisch terugbracht. Gabon is voor 80 procent van zijn inkomsten afhankelijk van de olie-industrie. KARACHI (AP) - De Pakistaanse premier Benazir Bhutto heeft dins dag het leger naar de zuidelijke pro vincie Sindh gestuurd in een po ging het geweld daar in te dammen. De premier blijft echter weigeren de noodtoestand uit te roepen in Sindh, waar gisteren weer 16 men sen een gewelddadige dood von den. Terwijl geruchten de ronde de den dat het uitroepen van de nood toestand niet lang meer op zich zou laten wachten, doodden sluipschut ters in de provinciehoofdstad Kara chi tenminste 16 mensen. Dertig mensen raakten gewond. Het aantal doden bij wilde schietparti jen en bij botsingen tussen rivaliserende etni sche groepen en veiligheidstroepen in de provincie is daarmee sinds za terdag opgelopen tot 89. Een anonieme regeringsfunctio naris zei dat er twee dagen verga derd is voordat het besluit werd ge nomen om het leger naar Sindh te sturen, de provincie waar Bhutto geboren is. Het leger zal de provin ciale regering bijstaan en net zolang in Sindh blijven totdat de rust is weergekeerd. Bhutto heeft van alle kanten, ook vanuit haar eigen partij, kritiek ge kregen dat ze niet genoeg zou doen om een einde te maken aan het ge weld. De premier heeft op haar beurt de provinciale regering, waar mee ze in Karachi overleg heeft ge voerd, laksheid verweten en gezegd dat India de bevolking van Sindh opstookt. In de provincie Sindh zijn met na me in de grote steden Karachi en Hyderabad bij etnisch geweld sinds 1985 meer dan 2.000 doden gevallen. De politie legt de schuld van de re cente geweldsgolf bij de militante factie van de Mojahir Qami-bewe- ging, een kleine politieke partij die afstammelingen vertegenwoordigt van Indiërs die in 1947 by de verde ling van het subcontinent naar Pakistan zijn geemigreerd. De be weging zoekt erkenning als de vijf de bevolkingsgroep van Pakistan, naast de Pathans, Punjabis, Baluch en Sindhis. De andere bevolkings groepen beschuldigen de Mojahirs van het innemen van de beste ba nen en kostbare grond. Dertig jaar cel voor drugsbaron TULSA (AP) - Een federale recht bank in Tulsa, Oklahoma, heeft een lid van het Medellin-drugskartel uit Colombia dinsdag veroordeeld tot 30 jaar gevangenisstraf en een boete van vijf miljoen dollar. Jose Abello Silva werd ongeveer zes maanden geleden door de Co lombiaanse autoriteiten aan de VS uitgeleverd om daar terecht te staan wegens drugssmokkel naar de VS. Op 19 mei werd hij schuldig bevon den aan het hem ten laste gelegde. ROTTERDAM (GPD) - Zeven op de tien boetes die in Nederland wor den uitgedeeld voor verkeersover tredingen, worden netjes betaald. De rest wordt niet voldaan. In Ne' derland worden per jaar drie mil joen van dergelijk overtredingen door de autoriteiten geconstateerd en bestraft. Het gaat om overtredin gen waarbij geen schade aan goede ren of letsel aan personen is berok kend. Politie en Justitie hebben hun handen vol aan de opsporing en af wikkeling van de overtredingen. Al in 1987 diende de commissie-Mul der een wetsvoorstel in om het justi tiële en politie-apparaat te ontlas ten. De doelstelling van de nieuwe wet is een vereenvoudigde afdoe ning van lichte verkeersovertredin gen. Daarbij heeft de commissie ge kozen voor een administratiefrech telijk systeem. De wet is nu af en heet officieel: 'Wet administratiefrechtelijke handhaving verkeersvoorschrif- ten', in de volksmond: de wet-Mul der. Op 1 september wordt de wet ingevoerd in de regio Utrecht. In de loop van 1991 volgt de rest van Ne derland en op 1 september 1992 moet de invoering zijn voltooid. Dit was voor de Erasmus Universiteit reden om een symposium te organi seren onder de titel: 'De Wet Mulder in perspectief; van strafrecht naar administratief recht'. Identificatie De gevolgen voor de burgers zullen op een aantal punten merkbaar worden. Als de politie een lichte verkeersovertreding constateert, is zij bevoegd de betrokkene staande te houden en naar personalia en adres te vragen. Overtreder is ver plicht die gegevens op te geven. Dit is nu nog niet verplicht. Tijdens de forumdiscussie kwam een aantal mensen aan het woord die zich daarover zorgen maken. Een van de deelnemers: "Als je als voetganger door een rood licht loopt, bega je een overtreding. De politie kan je staande houden en je bent dan verplicht je naam en adres te geven. Dit kun je zien als een ver kapte identificatieplicht". De politie zal de 'foute' voetgan ger vervolgens een kennisgeving van beschikking uitreiken. Daarna stuurt ze de gegevens van de over treding, die dan gedraging heet, naar het Centraal Justitie Incasso bureau (CJIB). Het CJIB zendt ver volgens in alle gevallen de beschik king per post aan de overtreder. Nieuw in de wet is ook dat de ken tekenhouder aansprakelijk is voor de betaling, niet meer de bestuur der. Dit houdt voor lease-maat schappijen in dat, indien zij het ken teken van de geleasde auto op hun naam laten staan, aansprakelijk zijn voor de met de auto gepleegde over tredingen. De wet is er in de eerste plaats om de werklast van politie, het open baar ministerie en de rechterlijke macht terug te dringen. Daarnaast hoopt men ook op een gedragsbeïn vloeding bij de burgers. Dit vooral door de snellere afhandeling. Bin nen twee weken na het ontvangen Van de acceptgiro wordt deze on herroepelijk. Is men het niet eens met de boete, dan kan binnen zes weken in beroep worden gegaan. Opgeteld dient dus binnen acht we ken te worden betaald. Is niet bin nen die termijn betaald, dan wordt een aanmaning verstuurd en de sanctie met vijfentwintig percent, maar tenminste met tien gulden verhoogd. De termijn voor betaling van het verhoogde bedrag bedraagt dertig dagen. Is de sanctie nog niet vol daan, dan wordt het bedrag op nieuw verhoogd. Ditmaal met vijf tig percent en een minimum van vijfentwintig gulden. Blijft betaling alsnog uit, dan bestaat de mogelijk heid om verhaal bij de betrokkene te halen. Niet iedereen was ervan overtuigd dat hierdoor anders gereden zou worden. Mr. J. Wiarda, hoofdcom missaris van gemeentepolitie Utrecht: "Ik geloof niet dat de wet zal leiden tot ander gedrag van men sen. Die moeten zich gedragen in het verkeer en zich niet afvragen waarom ze zich gedragen. Hierbij moet ook een gewenning optreden. Een belangrijke rol hierbij speelt hoe anderen zich gedragen op de weg. Als iedereen om je heen 120 ki lometer per uur voorbij komt op een weg waar je maar 80 mag rijden, dan ga je vanzelf ook harder rijden. De politie moet duidelijk aanwezig zijn en de burgers informeren over de nieuwe wet, anders streeft ze haar doel voorbij". Als de wet-Mulder toch een suc ces wordt, wil de politiek meer za ken op deze manier gaan regelen. Den Haag denkt daarbij bijvoor beeld aan het zwartrijden in het openbaar vervoer.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13