Parkachtig villaplan voor polder bij zwembad Poelmeer Oegstgeest .nasn. Wassenaarse golfclub wil groeien aan andere kant Kokshomlaan Huttenbouwweek hangt aan een zijden draadje Leiderdorp komt op de valreep met notitie anti-discriminatiebeleid Vleermuizen onderzocht in Yoorschotens parkbos PAGINA 12 WOENSDAG 30 MEI 1990 Ook golfplannen aan 'Haagse' kant Wassenaar WASSENAAR - De Wassenaar- se golfclub Rozenstein wil van negen holes naar achttien holes groeien in het gebied rond de Kokshomlaan. De club, die aan de zuidkant van de Kokshom laan is gevestigd, heeft daarom een optie genomen op een 20 hectare groot bollenveld aan de noordkant van de weg. Het gebied strekt zich uit tussen de Katwijkseweg, een kleine manege in de buurt van de Oostdorperweg en een weiland naast Hotel Wasse naar. Zodra bestuur en bollenboer het eens kunnen worden over een prijs, moeten er knopen worden doorgehakt op een ledenvergade ring. Niet alleen moet dan de over eengekomen prijs worden goedge keurd, maar ook moet duidelijk worden hoe de club van WD- raadslid J. Vos aan dat geld kan ko men. Vervolgens dient de gemeente de bestemming van de grond te wij zigen. Geschat wordt dat vier miljoen gulden nodig is voor de aanschaf van de 'grond en de aanpassingen rond de Kokshomlaan. Bij vorige gelegenheden brachten leden een derde van het benodigde geld bij el kaar en werd de rest geleend. In golfkringen geldt een baan met achttien holes als een hele baan en dat gegeven dient investeerders over de streep trekken. Rozenstein heeft een wachtlijst van 250 mensen en een wachtlijst voor deze wacht lijst. Ook daarop prijken de namen Behoefte Volgens het gemeentebestuur be staat er dan ook veel behoefte golf in de gemeente, die ook de ex clusieve Haagse Golf en Country club binnen haar grenzen heeft. In het beleidsprogramma van het nieuwe college staat dan ook dat plannen om sportvoorzieningen als een golfbaan aan te leggen 'worden ondersteund'. Het tegen Den Haag aangelegen gebied Groenendaal zou een geschikte golflocatie zijn. Het gebied ligt tussen Landschei- dingsweg. Rijksstraatweg en de be- Hoorzitting over negen meter hoge kunst-regenboog ZOETERWOUDE - Het voorma lige Aloysiuscomplex in de Jan van Banningstraat in Zoeter- woude-dorp wordt versierd met een kunstwerk. Voor het zover is organiseert de gemeente op 7 juni een hoorziting in Don Bos- co aan de Zuidbuurtseweg. Buurtbewoners kunnen daar zeggen wat ze van het 'object' vinden. Het kunstwerk krijgt de vorm van een regenboog, die zich uit strekt tussen de hoek van de Jan van Banningstraat en het dak van de voormalige gymzaal. Volgens wethouder R.L.G. Ho- genelst wordt het 'een soort ne gen meter hoge halve maan'. Hogenelst vindt het 'wel een mooi ding', maar hij wil ook graag de mening van de buurt bewoners horen: "Het is zo'n vo lumineus werk dat je de buurt even moet waarschuwen". Het kunstwerk is een initiatief van L. van der Meer. Enige tijd geleden kocht hij het Aloysius complex van de gemeente, om de voormalige school met gym nastieklokaal te verbouwen tot woningen en atelierruimten voor beeldend kunstenaars. De verbouwing van de vijf wonin gen is bijna gereed; aan de ate liers wordt nog gewerkt. Inbrekers op hun wenken bediend in Zoeterwoude ZOETERWOUDE - Dieven hebben vannacht twee dure radio-recorders gestolen uit twee geparkeerde au to's in Zoeterwoude-dorp. De da ders kwamen de auto's binnen door een ruit in te slaan. In de burgemeester Van Outeren- straat namen zij tussen half twee 's nachts en zeven uur 's ochtends een apparaat van 1000 gulden weg. De eigenaar was vergeten de anti-in braak slede met de apparatuur mee te nemen, zodat deze makkelijk meegenomen kan worden. In de Richellestraat hoorden buurtbewoners rond half een 's nachts gerommel, maar niemand nam de moeite en kijkje te nemen. De volgende ochtend om zeven uur bleek een autoradio van ruim 500 gulden te zijn gestolen. bouwing van Den Haag. Naast Duindigt zijn er veel sportvelden. Op sommige velden wordt nu al, im- provisorisch, een golfballetje gesla gen. Hoewel het Wassenaars grond gebied is, bezit en beheert Den Haag hier grote lappen grond. In verschillende nota's heeft de buur gemeente* laten weten dat de be hoefte aan sport(velden) afneemt en dat ook in Groenendaal leegstand dreigt. Volgens B en W van Wassenaar kan de aanleg van een golfbaan een dam opwerpen tegen de veraf schuwde 'Haagse' woningbouw. maar tijdens de raadsvergadering leek de PvdA anders aan te kijken tegen Groenendaal. De aanleg van een golfbaan zou geen bijdrage le veren aan het behoud van de natuur en moest daarom worden afgewe- Aanvankelijk wilde de partij maandagavond een amendement indienen met een dergelijke strek king. Ze zag daarvan af toen wet houder Ch.B. Aptroot duidelijk maakte dat er geen natuur zou wij ken voor golf. Er zouden alleen sportvelden in golfvelden worden omgezet om zo 'de sport te behou den'. VOORSCHOTEN - Ook dit jaar is het onzeker of Voorschoten een huttenbouwweek krijgt tij dens de zomervakantie. Vorig jaar gingen de activiteiten op het nippertje door, maar kon de traditionele huttenbouwweek niet meer worden 'gered'. Even als vorig jaar is er ook dit jaar weer een nijpend gebrek aan vrijwilligers. De gemeente besloot vorig jaar op het laatste moment pro fessionele hulp te bieden. Dit jaar wordt die hulp voortgezet. Tensen, van de gemeentelijke afdeling welzijn, coördineert de activiteiten die van 14 tot en met 31 augustus worden georga niseerd. Hij verdeelt de be schikbare subsidie van 10.000 gulden over de verschillende activiteiten en leidt het overleg met buurthuizen en zwembad- directie. De derde week vormt een pro bleem. Buurthuizen en gemeen te willen de traditionele 'klap per' weer van stal halen: het Opnieuw te weinig vrijwilligers in Voorschoten bouwen van houten hutten, met een vreugdevuur aan het einde van de week. Vorig jaar ging dit bouwen niet door, omdat er een gebrek aan vrijwilligers was en een geschikt terrein ontbrak. Vroeger konden de organisato ren terecht in het buurthuis Bloemenwijk/Boschgeest, maar het buurthuis voelt er weinig voor het nieuwe gebouw op te offeren. Dit jaar is het locatiepro bleem opgelost. Het terrein van de ijsclub aan de Anthoni 1 Leeuwenhoekkade is beschik baar en in het Rode Kruisge- bouw kunnen vrijwilligers tij dens de derde week extra acti viteiten organiseren, wanneer de kinderen de hamers en spij kers even zat zijn. Vrijdag mo gen de kinderen met hulp van de brandweer de hutten afbreken en verbranden. Voor de oudere jeugd zou de week 's avonds worden afgesloten met een dis co-zwemfeest in Het Wedde. Ronselen Tensen denkt twintig vrijwilli gers nodig te hebben, maar tot nu toe heeft niemand zich aan gemeld. Via scoutingorganisa- ties probeert de ambtenaar aan mensen te komen die ervaring hebben met het organiseren van kinderactiviteiten. Wanneer er binnen twee weken niet vol doende vrijwilligers hebben aangeklopt, wordt de derde week afgelast. De activiteiten in de andere twee weken lijken wel gewoon te kunnen door- Een ruw programma staat al op papier. Tijdens de eerste week zijn er op dinsdag, don derdag en vrijdag spelletjes in en rond de buurthuizen Bloe menwijk/Boschgeest en Noord- Hofland. Een vossenjacht, een spelletjesochtend, theater en poppenkast zullen tijdens de eerste week worden georgani seerd. In de tweede week orga niseert het zwembad Het Wed de tal van activiteiten in en rond het bad, zoals een brandweer- wedstrijd. LEIDERDORP - Vooruitlopend op de nota Minderhedenbeleid heeft de gemeente Leiderdorp een concept-discussienotitie ge schreven over anti-discriminatiebeleid. Het stuk wordt 28 juni door de commissie welzijn behandeld omdat het plaatselijke meldpunt voor discriminatie 1 oktober sluit en er voor die tijd een nieuw anti-discriminatiebeleid moet zijn. Een deel van het gebied in Oegstgeest dat door de winnaar van de prijs- vraag-Overveerpolder wordt bebouwd. Rechts op de foto een deel van de Lange Voort met op de achtergrond de Haarlemmertrekvaart. De brede IBB Kondor wint prijsvraag met plan voor 131 woningen OEGSTGEEST - Projectont wikkelaar IBB Kondor uit Leiden mag de Oegstgeester Overveerpolder bebouwen na het winnen van de bijbe horende prijsvraag. Als de gemeenteraad met het park achtige plan instemt komen er in de polder bij het zwem bad Poelmeer 131 woningen, waarvan 12 goedkope huur woningen, 80 dure twee-on- der-een-kap-woningen (500.000 a 600.000 gulden) en 39 dure villa's. De drie andere plannen die bij de gemeente .waren ingediend, voorza gen in de bouw van ongeveer twee keer zo veel woningen in het gebied tussen zwembad Poelmeer, de Haarlemmertrekvaart en de Abts- poelweg. Ook op de plaats van het openluchtbad van zwembad Poel meer komt woningbouw. De op brengst van de grond, bijna 6 mil joen gulden, wordt gebruikt om het binnenbad aan te passen. .De ge meente heeft voor deze oplossing gekozen omdat Poelmeer al enkele jaren met verlies draait. Gistermiddag werd in het ge meentehuis het winnende ontwerp van de O verveer-prijsvraag bekend gemaakt. Het plan van IBB Kondor en architectenbureau Marge is ge kozen uit vier anoniem ingediende ontwerpen. Een deskundige jury, bestaande uit zes personen, heeft de winnaar aangewezen en B en W hebben dat advies overgenomen. De drie projectontwikkelaars die zijn afgevallen zijn Mabon (Rijs wijk), Dura Bouw (Rotterdam) en Noorlander (Leiderdorp). Gedegen De jury koos voor het Park Over- veer-plan van IBB-Kondor/Marge omdat dit 'op de meeste punten het hoogst scoorde'. Het plan is 'goed en gedegen', luidt het oordeel van de jury. Het plan van Mabon, met daarin onder meer de aanleg van een haven voor recreatievaarders, noemt de jury 'vernieuwend en brutaal', maar 'absoluut niet uit voerbaar'. De ideeën van Noorlan der worden door de jury gekarakte riseerd als 'traditioneel en tijdloos'. Het vierde plan, van Dura Bouw, noemt de jury 'sympathiek, maar bescheiden'. De Overveerpolder wordt door de indieners van het plan Park Over- veer beschouwd als een door de kasteeltuin van Oud-Poelgeest, de Haarlemmertrekvaart en de Abts- poelweg geïsoleerd gebied. IBB Kondor en Marge hebben gekozen voor de aanleg van één doorgaande route langs de Overveerpolder, waardoor dat isolement voor een groot deel behouden blijft. De doorgaande route moet in hun visie een verlengde Lange Voort zijn, doorlopend tot aan de Haar lemmertrekvaart. De planontwik kelaars hebben voorgesteld om op dit punt een brug voor langzaam verkeer te bouwen, mocht er wor den besloten tot bebouwing van de Broek- en Simontjespolder. Deze polder aan de overkant van de Haar lemmertrekvaart ligt nu nog wat ge ïsoleerd, maar zou goed bereikbaar kunnen worden wanneer Leiden een NS-station krijgt, ter hoogte van de Gooimeerlaan in de Meren- wijk. De gemeente Oegstgeest wil daarom de mogelijkheid van auto verkeer over een brug naar deze pol der. Waarschijnlijk zal het plan dan ook op dit punt worden aangepast. Het plan van Mabon heeft als titel Oporto meegekregen. De jury meent dat dit het meeste originele idee is van de vier ingediende ont werpen, maar dat de aanleg van een haven in de Overveerpolder niet mogelijk is. Mabon wilde een recre atiehaven aanleggen in de 'hoog spanningszone', omdat op dit ter rein niet gebouwd mag worden. Maar volgens de gemeente zal de provincie ook de aanleg van een ha ven niet toestaan. Een van de belangrijkste uitgangs punten van de notitie is het voorne men van de gemeente om meer vrouwen, allochtonen en gehandi capten in dienst te nemen. In het collegeprogramma voor 1990-1994 is dit beleidsvoornemen al vastge legd. Gestreefd wordt naar een per soneelsbestand bestaande uit 30 procent vrouwen, 5 procent gehan dicapten en een percentage al lochtonen dat gelijk is aan het per centage allochtonen in Leiderdorp. De gemeente heeft ruim 140 men sen in dienst: 49 vrouwen, vier Suri naamse allochtonen en vier gehan dicapten. Voor het nieuwe anti-discrimina tiebeleid willen B en W jaarlijks 8.000 gulden uittrekken. Door het opheffen van het Leiderdorpe meldpunt voor discriminatie komt dit bedrag jaar na jaar vrij. B en W stellen voor de wethouder welzijn, mevrouw C. Kemer (CDA), aan te wijzen als nieuw 'meldpunt' voor het indienen van klachten over discriminatie. Wordt een klacht in gediend dan zal de portefeuille houdster een onderzoek instellen en de zaak verder in het college van B en W afhandelen. Projecten Voorts wil de gemeente meer aan dacht besteden aan anti-discrimina tieprojecten op scholen. De ge meentelijke afdelingen voorlich ting en onderwijs zullen hierbij worden betrokkken, evenals gesub sidieerde Leiderdorpse instellingen die zich met de bestrijding van dis criminatie bezighouden. Aan de gemeentelijke subsidiere geling zal een non-discriminatiebe paling worden gekoppeld. Zijn er bijvoorbeeld besturen die buiten landers weigeren, dan kan de subsi die voor lange of kortere tijd wor den ingetrokken. Aan gesubsidieer de instellingen zal tevens worden gevraagd om, net als de gemeente, streefcijfers te hanteren voor het 'in dienst nemen' van bepaalde bevol- kingsgroepen. Discriminerende leuzen langs openbare wegen worden in overleg met de eigenaar van het desbetref fende object verwijderd. 'Prikkelbosjes' bederven plezier spelende kinderen VOORSCHOTEN - "Wij hebben helemaal geen ballen meer, be halve lekke". De 10-jarige Jan- neke van der Meulen uit Voor schoten heeft het probleem maar eens voorgelegd aan de ge meenteraad in haar woonplaats. De struiken rond het plein waar op zij speelt hebben scherpe doornen, waardoor regelmatig ballen sneuvelen. Janneke speelt met haar zussen en buurmeisjes regelmatig op een pleintje in het Jan den Haan-plantsoen, achter hun huis. "Wij spelen daar erg lek ker, maar naast het pleintje staan allemaal prikkelbosjes", schrijft de jonge Voorschotense. Daarom vraagt ze het gemeente bestuur de bosjes weg te halen. "We zouden het helemaal niet erg vinden als u er dan andere bosjes neerzet", besluit ze de brief. Wethouder van openbare wer ken J.W.E. van de Poel heeft de brief gelezen, maar wil er nog geen commentaar op geven. "Eerst moet ik op het gemeente huis met een aantal mensen overleggen over een antwoord". De wethouder filosofeert dat de struiken met harde doornen misschien zijn bedoeld om te voorkomen dat het plantsoen wordt kapotgetrapt, 'maar dat is niet meer dan een gedachte hardop'. Overigens erkent de wethou der het probleem: "Sommige struiken hebben flinke punten en die kunnen een bal lek prik ken". Vah de Poel wil eerst be kijken hoe de situatie is bij an dere speelplaatsen, voordat hij maatregelen overweegt. "Maar Janneke van der Meulen krijgt in ieder geval een serieuze brief terug". Gemeente plaatst kasten en rooit minder bomen VOORSCHOTEN - De landelijke commissie voor onderzoek en be scherming van vleermuizen gaat een onderzoek doen in het Voor schotense parkbos Ter Wadding. Vrijdag 8 juni zal de wethouder openbare werken, J.W.E. van de Poel, voor deze studie de eerste van een reeks van twaalf vleermuiskas- ten in het bos ophangen. Het onder zoek moet uitwijzen welke vleer muissoorten zich in het bos bevin den en hoe de populatie zich de ko mende jaren ontwikkelt. De direc tie groen en de afdeling openbare werken van de gemeente Voorscho ten zullen het onderzoek ondersteu- In het najaar van 1989 werd voor het eerst een kolonie vleermuizen ontdekt in het parkbos. De gemeen te Voorschoten was toen bezig met de eerste fase van de renovatie van het bos bij de Leidse Vink. Het ge meentebestuur besloot vervolgens om een aantal bomen te handhaven die vleermuizen herbergden. Ook het verwijderen van enkele holle takdelen, die als slaap- en rustplaats van de vleermuizen dienen, is ach terwege gelaten. Ondanks het feit dat de hoogst noodzakelijke rooi- en snoeiwerk- zaamheden zijn uitgevoerd in de voor vleermuizen meest gunstige periode - tussen half september en eind oktober - sluit de gemeente niet uit dat de kolonie enigszins is verstoord. Vermoed wordt dat het parkbos alleen in de zomermaanden onder dak biedt aan vleermuizen. Het on derzoek, onder leiding van Leide- naar P. Lina, moet uitwijzen of dit inderdaad zo is. Lina is werkzaam bij de directie fanuabeheer van het ministerie van landbouw en visse rij. WOENSDAG 30 MEI Alphen IVN-wandeling langs de Krom me Aa. vertrek om 19.00 uur op parkeerplaats kinderboerderij Ze- gersloot. rommelmarkt in buurthuis Hall- je Wit, aanvang 19.00 uur. jeugdinstuif volleybal in gym nastieklokaal van Zonnebloem- Jongkindt Coninckstraat 36.i i 18.30 tot 19.30 u Leiden informatiepunt gemeenschap pelijk wonen, van 20.00 tot 21.00 uur bij Vereniging Centraal Wo nen, Gerestraat 20, tel: 121554. in kader van Internationale Chansonweek: optreden Don Ma- cLean, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. Oegstgeest bridgen bij DDS, aanvang 19.45 uur in hotel Het Witte Huis. vergadering commissie volks huisvesting, aanvang 20.00 uur, gemeentehuis. Voorschoten uitzending Radio Rijnland vanuit het raadhuis, tussen 20.00 en 23.00 uur: DONDERDAG 31 MEI Alphen voorjaarswandeling voor oude ren, vertrek om 14.00 uur bij hoofdingang Driehoorne. lezing over 'geloof van ortho dox tot vrijzinnig', door prof. dr. Leiden Lentè-concert door Welsh Blaunau Gwent Chorale London en COV Exultate Deo olv Sander van Marion, aanvang 20.15 uur in de Hooglandse Kerk. Leiderdorp bewegingsgym voor dames olv Mensendiecklherapeute, van 12.30 tot 13.15 uur en van 13.30 tot 14.15 uur in Sjelter. koppel-klaverjastoernooi De Noordwijk Noordwijkse dubbelkampioen- schappen TOV, aanvang 20.00 uur in clubgebouw, Nieuwe Zee weg. keuring van boten met uitrus ting door HSV De Sportvisser, van 18.30 tot 21.00 uur op parkeerter rein bij Northgo-sporthal, Duinwe tering. fysiotherapeute, 1.15 uur en van jur in zwembad CARA olv een van 13.30 tot 1. 14.15 tot 15.00 Poelmeer. Voorschoten contactavond ANBO voor den en belangstellenden, a vang 19.00 uur in Cultureel c trum, Prinses Marijkelaan. concert Kunstkring Duiv voorde met Vera Beths (viool) Jur- gen Küssmaul (altviool) en Anner Bijlsma (cello), aanvang 20.30 uur, Kasteel Duivenvoorde. Op. VRIJDAG 1 JUNI Alphen klaverjaskampioenschap Al phen in buurthuis Westerhaven, aanvang 20.00 uur. ontmoetingsavond Stichting Mladost voor Joegoslaven. aan vang 20.00 uur in buurtcentrum Leiden afsluiting toneelseizoen met blijspel: 'De Zonderlingen', door Litteris Sacrum, aanvang 19.00 uur in Het Leids Volkshuis, Apo- thekersdijk. optreden 'Medallion', aanvang 22.00 uur in het LVC, Breestraat.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 12