HÉ Bollenkwekers vrezen groot tekort personeel and]| I -UIT M 1 WSÊ I-INTI We houden geen stakingen in onze vrije Zindhollandse ziekenhuizen leveren tot '95 500 bedden in '[ZUiD-HOLi Uit-krant Zuid-Holland is uit Kritiek op directeur Hooge Burch die stakers wil laten 'nablijven' Blokkade toegang Sancta Maria 'Ongeschoolde I specialisten in ziekenhuizen' (Puft i^icutos WOENSDAG 30 MEI 1990 REGIO PAGINA 11 Arbeidsbureau spreekt van geslaagde wervingscampagne BOLLENSTREEK Het arbeidsbureau in Amsterdam heeft tot nog toe niet meer dan 200 langdurig werklozen weten te strikken om op contractbasis van juli tot en met septem ber in de bollenstreek aan de slag te gaan. Toch denkt het in alle 700 aangemelde vacatures te kunnen voorzien. Daarom spreekt het arbeidsbureau op voorhand al van een geslaagde campagne. Volgens adjunct-directeur J. Vlaar van het Amsterdamse GAB komen er nog altijd aanmeldingen binnen van mensen die geïnteresseerd zijn in tijdelijk boll.enwerk. Hij schat dat er tenminste duizend langdurig werklozen uit de hoofdstad op de campagne hebben gereageerd. Vooral de laatste dagen was er spra ke van een ware hausse. Het GAB verwacht dan ook met een over schot aan mensen te blijven zitten. Of de lokpremie van 700 gulden (350 gulden per maand) hier de oor zaak van is gelooft Vlaar niet. Als voorbeeld noemt hij een academi cus van 50 jaar die op zoek is naar een baan. "Zo iemand komt niet op die 700 gulden af, maar op vast werk. Na de bollenoogst krijgen die mensen van ons een voorkeursbe handeling. Anders gezegd: het ar beidsbureau doet extra zijn best om die mensen aan een baan te helpen. Die baangarantie, daar draait het voor de meesten om, niet om het geld". Tekort Optimisme bij. het arbeidsbureau in Amsterdam, bezorgdheid bij de bol- lenhandel en de bollentelers. Mr. H. Westerhof, secretaris van de Bond van Bloembollenhandelaren, zegt dat de problemen nog niet uit de wereld zijn. Als het bij die 200 con tracten blijft kan er niet van een ge slaagde campagne worden gespro ken, vindt hij. Tenslotte was het de bedoeling om minimaal 1000 man te land niemand meer kan worden, ge- denkt Westerhof, kan het in de hand komen werklozen uit de worden gehouden. "Laat die men- Europese Gemeenschap eerst sen toch het werk doen bod. Biedt deze markt geen soelaas, anderen hun neus ophalen. In de dan moet er worden uitgekeken Bondsrepubliek wordt het ook ge- naar Spanjaarden en Portugezen. Is daan". er dan nog vraag naar tijdelijke ar- - beidskrachten, dan kan het arbeids- Bezorgdheid ook bij Jan-Hem de bureau eventueel een werkvergun- Boer, hoofd tuindbouw en sociale ning afgeven aan Polen. De bollen- van de Katholieke Land- en teelt vreest de oogst niet op tijd te kunnen binnenhalen waardoor de handelaren de levering van bloem- poging wordt gedaan om gesprek met minister De Vries boiien'"niet op"tijd'kunnenTakö- te organiseren. Lukt dit niet dan gaat t i brief r de Vaste Ka de personeel- Pcicnrol/ sproblemen in de bollensector aan l^espreK d eorde worden gesteld. De Boer Westerhof sprak onlangs over de denkt dat de tijd te krap is om nu 'uiterst zorgwekkende' situatie op nog mensen in de EG te werven ter- de Poolse arbeidsmarkt met Jan La- wijl er taalproblemen zullen optre- tynski, adviseur van de minister den met Spanjaarden en Portuge- arbeid. De werkloosheid stijgt er snel. Bij het ministerie van socia le zaken is een verzoek gedaan, weet De Polen, zegt De Boer, spre ken redelijk Duits of Engels. De oogst moet uit de grond, hoe Westerhof, om 9000 Polen in de ge- dan ook. Lukt dat langs legale weg legenheid te stellen tijdelijk werk te niet, dan nemen de telers de verrichten in Nederland. Volgens hem hoeven ze niet allemaal naar de bollenstreek af te reizen. Wanneer rekeninj zo'n project goed wordt aangepakt, dus De dienst die langskomen. Dat is consequentie die geheel voor de overheid komt, ai dant zij kiest hi Hoewel Westerhof het niet met zoveel- woorden zegt, voorspelt hij dat de bollenhandel en de bollente lers de komende jaren met een te kort van duizenden tijdelijke werk krachten te kampen krijgen. Als voorbeeld noemt hij zes grote on dernemers die in het seizoen gemid deld zo'n 150 man personeel extra nodig hebben. Die bedrijven kun nen de mensen niet op contractba sis aannemen, omdat ze niet con stant werk voor hen hebben. On danks het feit dat er waardering is voor het streven van het arbeidsbu reau, heeft Westerhof daarom toch moeite met het contracteren van de mensen voor twee maanden. De bollenteelt maakt zich zorgen over het aanbod van seizoenwer kers nu minister De Vries (sociale zaken) het haar praktisch onmoge lijk heeft gemaakt om Polen in dienst te nemen. Als er in Neder- Toch predikaat 'gymnasium' op diploma vermeld LEIDEN/ALPHEN - Gymnasi umleerlingen die dit jaar eind examen binnen het zogeheten ongedeeld vwo hebben gedaan, krijgen alsnog het predikaat 'gymnasium' op hun einddiplo ma vermeld. Dat heeft de staats secretaris van Onderwijs, J. Wallage, laten weten. De 'klassieke' ovwo-leerlin- gen kwamen eind april in actie om het zo fel begeerde predikaat 'gymnasium' op hun einddiplo ma vermeld te krijgen. Zo bood men begin mei nog gehuld in to ga een petitie aan op het Haagse Binnenhof. Juiste antwoorden examens maandag VWO Spaans 1 D;2B;3 A;4B;5 A;6C;7B;8C;98; 10 D;11 A;12C;13D;14C;15D;16B;17C; 18 B; 19 O; 20 A; 21 D; 22 B; 23 C; 24 C; 25 C; 26 D; 27 D; 28 D; 29 A; 30 C; 31 C; 32 D; 33 A; 34 D; 35 C; 36 C; 37 B; 38 C; 39 B; 40 B; 41 D;42C;43 A;44 A;45 A;46 D; 47 B; 48 C; 49 D; 50 A. VWO Russisch 1 A;2C;3B;4C;5D;6D;7D;8C;9A;10 A; 11 B: 12B; 13D; 14 A; 15D: 16C; 17D; 18 A; 19 C; 20 B; 21 A;22B;23D;24D|25 A; 26 A; 27 D; 28 A; 29 D; 30 C; 31 C; 32 B; 33 A; 34 B; 35 C; 36 A; 37 B; 38 B; 39 A; 40 D;41 A; 42 A; 43 D; 44 B; 45 D; 46 B; 47 D; 48 A; 49 O; 50 C. HAVO Spaans 1 B;2D;3 A;4 A;5C;6B;7D;8B;9B; 10 B; 11 C; 14B; 15C; 160; 17B; 18C: 19B; 20 D; 21 C; 22 B; 23 D; 24 B; 27 C: 28 A; 29 C; 30 B; 31 C; 32 B; 33 D; 34 A; 35 C; 36 A; 37 A; 40 A; 41 C; 42 D; 43 D; 44 D; 45 A; 46 A; 47 A; 48 A; 49 D: 50 A HAVO Russisch 1 D;2A;3D;4C;5B;6C;7C;8B;9C;10 A; 11 B: 12B; 13C;14C; 15B; 16D; 17 A. 18 A; 19 A;20D;21 A; 22C; 23B;24C; 25 D;26D;27D;28C;29 A;30 A;31 B;32C; 33 A; 34 B; 35 A; 36 D; 37 C; 38 A; 39 C; 40 D; 41 D; 42 B; 43 A; 44 D; 45 B; 46 C; 47 B: 48 A; 49 C; 50 B DEN HAAG/LEIDEN - De alge mene ziekenhuizen in Zuid-Hol land moeten de komende jaren (tot 1995) in totaal 500 bedden inleveren. Dat levert vanaf 1995 een jaarlijkse besparing van 20 miljoen gulden op die elders in de gezondheidszorg weer kan worden gebruikt. De Leidse-Alphense regio hoeft, na de fusie van het Rijnoord-ziekenhuis in Alphen aan den Rijn met het Eli- sabethziekenhuis in Leiderdorp, niet méér bedden in te leveren. Eind vorig jaar was al een con ceptplan gereed voor de beddenre ductie. Deze hield voor de Leidse regio in dat de 42 bedden van de reumakliniek Sole Mio binnen de capaciteit van het Academisch Zie kenhuis in Leiden moet worden ge vonden. Het conceptplan voorzag ook in de inmiddels gerealiseerde fusie van het Alphense en Leiderdorpse ziekenhuis. Hierbij zijn 40 bedden in Alphen geschrapt. Door een in tensieve samenwerking (een zoge heten conglomeraat) tussen de fu siepartners enerzijds en het Diaco- nessenziekenhuis in Leiden ander zijds, kan nog eens een speciali sten plaats worden geschrapt. Het giste-' ren genomen definitieve besluit wijkt niet af van het concept. De regio's Rijnmond en Den Haag leveren met respectievelijk 211 en 149, de meeste bedden in. De regio Midden-Holland telt 30 bed den minder dan er op grond van de norm zouden mogen zijn. Deze re gio hoeft er dus geen in te leveren. Gedeputeerde W.H.M. Aalders liet gistermiddag weten geen reden te zien deze regio met extra bedden te verrassen: "Ze kunnen het daar met dit aantal bedden doen, dus waar om er extra bijzetten. Het is wat vreemd om eerst de capaciteit te vergroten om vervolgens maar te hopen dat er ook patiënten voor de bedden zijn". Volgens de gedeputeèrde was niet alleen geldbesparing motief voor de ziekenhuisoperatie. De pro vincie denkt door herschikking van taken tussen de verschillende zie kenhuizen en door de vorming van in totaal negen conglomeraten, de kwaliteit van de zorg te kunnen ver beteren. Concentratie kan volgens Aalders grote voordelen hebben. Zo worden er in het Academisch Zie kenhuis in Leiden, het Academisch Ziekenhuis in Rotterdam en in het ziekenhuis Leyenburg in Den Haag coördinerende centra voor aids-pa- tiënten en afdelingen geriatrie ge vestigd. Erik Akkermans (links), directeur van de Culturele Raad Zuid-Holland, presenteerde de voorzitter van de Vereniging van Zuidhollandse Gemeenten Eenhoorn middenen gedeputeerde Brouwer (rechts) de nieuwe Vit-krant. (foto Dick Hogewoning) DEN HAAG/REGIO De pro vincie Zuid-Holland wil een po ging doen een festivalbeleid op te zetten. Volgens gedeputeerde G. Brouwer zijn festivals bij uitstek geschikt om een breed en vooral nieuw publiek te trek ken. Verder hebben festivals een sterke uitstraling naar re creatie en toerisme. Brouwer maakte deze opmer kingen gistermiddag bij de pre sentatie van de eerste 'Uit in Zuid-Hollandkrant'. De krant is samengesteld door de Culturele Raad van Zuid-Holland, de Fe deratie van Musea in Zuid-Hol land en de Provinciale VW Zuid-Holland. De krant geeft informatie over vrijetijdsbesteding op het gebied van cultuur, recreatie, toerisme en sport. Bovendien is in de krant een dagagenda opge nomen met alle belangrijke evenementen die deze zomer plaatshebben. Gedeputeerde Staten heeft 100.000 gulden bijgedragen in de kosten. Het is de eerste keer dat Zuid-Holland een dergelijke krant uitbrengt. De provincie heeft de kunst afgekeken van Noord-Holland die het ver schijnsel al langer kent. De 'Toer-in krant' is daar al jaren heel populair. Als het experi ment slaagt, wordt in het ver volg ook in Zuid-Holland jaar lijks een dergelijke krant uitge geven. De krant is in een oplage van 400.000 gedrukt en is gratis ver krijgbaar bij de WV's, de open bare bibliotheken, gemeente huizen, recreatieschappen en de Bruna-boekwinkels. Boven dien wordt in zeven gemeenten de krant huis-aan-huis ver spreid. In die zeven gemeenten, waaronder Alkemade en Wad- dinxveen, worden dit jaar festi viteiten georganiseerd in het kader van het 50-jarig bestaan van het Anjerfonds. Ook dit ju bileumprogramma is in de krant opgenomen. Alle activiteiten en beziens waardigheden zijn per regio be schreven. Over het gebied Mid den Holland is weel informatie te lezen over Boskoop: het Boomkwekerijmuseum, Rosa rium, Proeftuin en Plantarium. Verder is er informatie over de Wijde Aa-wandelroute, de mo lens van Woubrugge en Hoog- made, het Historisch Museum Ter Aar en iets over de Leidse Lakenfeesten. Het meest infor matief en handig in gebruik is de uitgebreide agenda met acti viteiten. Gedeputeerde Brouwer en de voorzitter van de Vereniging van Zuidhollandse Gemeenten, de Voorburgse burgemeester Eenhoorn, kregen de eerste exemplaren overhandigd. - Enkele honderden werkers uit vier zwakzinnigeninrichtingen streken gisteren op het grasveld i voeren tegen het lage salaris en hoge werkdruk. i de Hooge Burch neer om gezamenlijk actie te Van onze redacteur Wim Wegman ZWAMMERDAM - Een van de plaatselijke agenten zit op zijn ge mak in het gras en kijkt naar de sa menscholing voor hem. "Het is een klotezooi hè, die gezondheidszorg", zegt hij. "Iedereen weet het, maar niemand doet er een donder aan". Hij knikt en laat er meteen op vol gen: "Ik ben hier niet om de orde te handhaven, hoor. Gewoon, belang stelling". Veel orde valt er ook niet te hand haven. De 400 verzorgenden en ver pleegkundigen die vanuit vier Zuidhollandse instellingen voor zwakzinnigenzorg naar het Zwam- merdamse centrum Hooge Burch zijn gekomen, koesteren zich in de zon en vullen hun tijd met de mee zinger 'Hela hela holala'. In afwach ting van de toespraken, die nu een maal bij een actie horen. De schoonmakers van Hooge Burch houden zich wat bescheiden op de achtergrond, hoewel ze - zoals de vakbondsmannen verschillende keren verzekeren - een uniek feit op hun naam hebben staan. Ze zijn na melijk in staking gegaan en dat is in de gezondheidszorg nog zelden voorgekomen. Ook de directeur van het zwakzinnigencentrum moest kennelijk nog even wennen aan de ze actievorm. Toen de schoonma kers hun staking aanmeldden, zei hij hun dat hij alles best vond, als ze het werk dan maar 's avonds inhaal den. "Dat gebeurt dus niet", roept Ab- vaKabo-bestuurder René van den Burg de actievoerders toe. "We hou den geen stakingen in onze vrije tijd". De vakbondsman krijgt een groot applaus en de schoonmakers laten spontaan weten dat de direc teur wat hen betreft ruimhartig ge bruik kan maken van de sanitaire voorzieningen. Met andere 'Woor den: hij kan de pot op. Overigens hebben de schoonmakers ook weer niet helemaal het werk neergelegd, 's Ochtends hebben ze toch maar wel het hoogst noodzakelijke werk verricht. De bewoners van een zwakzinnigencentrum kun je nu eenmaal niet aan hun lot overlaten. Hinderlijk De verzorgenden die gisteren in Zwammerdam bijeen kwamen, wa- NOORDWIJKERHOUT - Ac tievoerders hebben vanochtend rond zeven uur de toegang tot het psychiatrisch ziekenhuis Sancta Maria in Noordwijker- hout geblokkeerd. Het perso neel moest de auto buiten het terrein parkeren en ook leve ranciers werden niet toegela ten. Alleen vervoer voor de pa tiënten mocht het terrein op. De gedupeerden hadden over het algemeen begrip voor de ac tie. Eén bezoeker trachtte met zijn wagen door de afzetting heen te rijden maar zag daar na een fikse scheldpartij toch weer van af. De blokkade duurde tot vanochtend elf uur. Op de Lan- gevelderlaan ontstonden enige opstoppingen als gevolg van de actie. ren deelnemers aan één van de grootste acties in de gezondsheids- zorg die tot dusver in deze regio zijn gehouden. Werknemers van de Swetterhage uit Zoeterwoude, Craeyenburg uit Nootdorp, Willem van de Berghstichting uit Noord- J wijk, Merwepolder uit Sliedrecht en van de Hooge Burch zelf waren naar het Alphense kerkdorp geko men om hun ongenoegen te uiten over het lage salaris en de hoge werkdruk. En omdat ze nu eenmaal niet overal tegelijk konden zijn, hadden ze gedurende vier uur het werk neergelegd. Of beter: ze had den de personeelsbezetting van de huizen tot het minimum terugge bracht door alle activiteiten voor de bewoners die dag te schrappen. "Dat is een probleem waar je elke keer op stuit bij acties in de gezond heidszorg. Je kunt het werk niet he lemaal neerleggen, want de verzor ging van de bewoners moet door gaan. Je kunt overigens ook niet zeggen dat ze van acties als deze geen nadeel ondervinden. Hinder lijk blyft het alt(jd. Maar de mini mumverzorging komt niet in ge vaar", aldus een actievoerder. De actiebereidheid onder het per soneel van de tehuizen - zo blijkt ook tijdens de bijeenkomst - is groot. Maar de nood is dan ook tot een enorme hoogte gestegen. "De werkdruk wordt steeds zwaardér", zegt schoonmaker André Rijsber- gen. "Er is arbeidstijdverkorting in gevoerd, maar daar hebben we nooit iemand voor teruggezien. De maatregel is gewoon gebruikt als bezuiniging. Verder is bij voorbeeld het aantal kamers uitgebreid, waar door wij veel meer werk hebben. Het aantal bewoners is echter ge- lijkgebleven, wat een argument is om geen extra personeel in dienst te nemen. Maar belangrijk is ook dat doordat de verzorgenden het steeds drukker krijgen, er ook voortdu rend meer werk naar óns toekomt. Ze hebben namelijk steeds minder tijd voor hün huishoudelijke kar weien. Die worden vervolgens naar ons toegeschoven". De eis van de directie, dat de ge staakte uren later weer ingehaald moeten worden, maakt op het per soneel geen indruk. "Desnoods gaan we weer in staking om die eis van tafel te krijgen", roept één van de werknemers. DEN HAAG (ANP) - Ziekenhuizen zetten in toenemende mate pas af gestudeerde medicijnenstudenten in als waren zij specialist. Ook ge bruiken ziekenhuizen hen in ver pleegkundige functies. Dit 'sluipen de kwaliteitsverlies' is een zorgwek kende ontwikkeling. Deze situatie is ontstaan wegens een gebrek aan opleidingsplaatsen voor specialis- I ten en door een tekort aan verple- 1 gend personeel. Het PvdA-kamerlid Van Otterloo heeft dit staatssecretaris Simons van Volksgezondheid gisteren in jl een debat over vermindering van I het aantal bedden in ziekenhuizen 1 voorgehouden. De PvdA-fractie in de Tweede Kamer wil dat de staats- secretaris in overleg treedt met de I verenigingen van specialisten en 1 met de ziekenfondsen en ziektekos-|1 tenverzekeraars. De sociaaldemo craten willen dat er meer oplei-1 dingsplaatsen komen voor de jonge I basisartsen. Busbedrijven helpen NS bij vervoer studenten UTRECHT (ANP) - De streekver voer- en touringcarbedrijven in Ne- 1 derland hebben voldoende capaci teit om in te springen als de NS in de problemen komt door de invoering 9 van de openbaar vervoer-kaart voor J studenten. Dinsdag zijn het Streek- I vervoer Nederland en Busvervoer I Nederland overeengekomen dat zij I gezamenlijk zullen optreden om de jl reizigersstroom te verwerken. Dat er bij de ondernemingen bus- sen stil staan op de momenten dat 1 de Spoorwegen in de problemen dreigen te komen - met name de I ochtenspits - staat volgens een woordvoerder wel vast. Het busvervoer biedt zijn dien- I sten overigens niet voor niets aan. 1 Volgens de laatste afspraken ont vangt het streekvervoer jaarlijks 163 miljoen gulden. Dat bedrag zal zeker omhoog moeten als er een ex tra vervoersprestatie noodzakelijk I is. Streekvervoer Nederland zal de I particuliere vervoerders betalen als I zij meedoen, zo is overeengekomen. I In totaal kost het contract de over heid ruim 4C0 miljoen gulden. NS I ontvangt daarvan circa 255 miljoen 1 gulden. Kamer akkoord met herindeling DEN HAAG - De Tweede Kamer heeft gisteren het voorstel voor gemeentelijke herindeling in noordoostelijk en midden Zuid- Holland aanvaard. Alleen de frac ties van Groen Links. SGP en RPF stemden tegen. Aanvaarding van het wetsvoorstel betekent dat de gemeenten Nieuwveen en Zeven hoven worden samengevoegd. De gemeente Ter Aar blijft zelfstan dig nadat de Kamer daarover eer der een amendement van de CDA'er Van der Heijden aannam. Woubrugge, Leimuiden en Rijnsa- terwoude worden samengevoegd, alsmede Koudekerk, Hazerswou- de en Benthuizen. Stompwijk blijft bij Leidschendam. Honderd jaar geleden stond er in de krant: - Eene barones in de gevangenis. - Op verzoek der politie te Wee- nen heeft de Badensche politie gearresteerd de barones Rose de Trentimaglierdie op deze bad plaats zeer schitterde. De baro nes, die 32 jaren oud is. wordt verdacht van allerlei bedriege rijen. Hare arrestatie is gevolgd door die van een dragorider-lui- tenant, ook op aanvrage der Weener politie. - Terwijl de trein van Keighley naar Leeds, door eene tunnel reed, werd eene jongedame, die alleen in een waggon zat, door een heer, die langs de loopplank in het rijtuig was gekomen, over vallen. De jongedame vluchtte op de loopplank. Een heer, in een volgenden waggon gezeten, hoorde haar hulpgeroep en kwam haar te hulp. De beide heeren vochten in den waggon, waarbij de aanvaller de neder laag leed. Aan het eerste station werd hij aan de politie in bewa ring gegeven. De jongedame was natuurlijk wat van streek van den schrik. Vijftig jaar geleden: - Op het oogenblikzijn bijna al le merken sigaretten nog te krij gen, al zijn natuurlijk enkele merken wel eens uitverkocht in sommige winkels en niet onmid dellijk meer te betrekken. Doch thans is het zoo, dat men alle courante merken nog kan krij gen. Het spreekt echter vanzelf, dat dit niet zoo kan blijven. Er wordt in ons land een groot aan tal merken gerookt, dat uit het buitenland wordt geïmporteerd en als de voorraden hiervan op zijn, zal men deze niet meer kun nen koop en. De Rijksdienst voor Arbeidsbe middeling heeft aan de gemeen telijke arbeidsbeurzen een circu laire gezonden, waarin wordt medegedeeld dat er voor een groot aantal arbeiders in Duit- schland werkgelegenheid be staat tegen hetzelfde loon, dat een Duitsche arbeider in die ca tegorie verdient.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11