Jordanië wil olieboycot tegen westen Wie haalt er zijn neus niet voor op? 'Vrouwen in gevangenissen Israël stelselmatig mishandeld' Op top felle kritiek op Israël Kaalgeschoren Frangaise geen slachtoffer van racistische actie maar van kap-wedstrijd Dag van nationale rouw in Armenië na onlusten Eerste officiële contacten Duitse legers Yael Oren van hulporganisatie WOFPP: Moskou ontkent gevaar kernoorlog India-Pakistan r. jJT BAGHDAD (AP/AFP/UPI) - De Jordaanse koning Hussein heeft zich gisteren op de Arabische top in Baghdad achter de harde opstelling van gastland Irak jegens Israël ge schaard. Hussein onderschreef het pleidooi van Irak om het westen onder dreiging van een nieuwe Arabische olieboy cot onder druk te zetten om zijn pro-Israëlische koers te ver laten. "Onze regio bezit 65 procent van de olievoorraden in de wereld. Als we daar passend gebruik van maken, kunnen we ons bij de grootmachten in de geschiedenis scharen", aldus. Hij stelde evenals de Iraakse presi dent Saddam Husayn dat Israël zich steeds meer vastklampt aan "een droom van expansionisme". Hussein verdedigde Irak tegen westerse kritiek op de Iraakse be wapening. In tegenstelling tot de Egyptische president Mubarak, die pleitte voor een Midden-Oosten "vrij van nucleaire, chemische en biologische wapens", vindt Hussein dat de Arabische landen het recht hebben zich op hetzelfde niveau te bewapenen als Israël. Een woordvoerder van premier Shamir van Israël reageerde op Husseins woorden met de verkla ring dat zijn land geen agressieve bedoelingen heeft tegen Jordanië, en uitte kritiek op de nauwe band die tussen Jordanië en Irak ont staat. President Saddam van Irak waar schuwde Israël in zijn openingsrede op de top opnieuw dat hij niet zal aarzelen massale vernietigingswa pens tegen de joodse staat in te zet ten als vergelding voor een mogelij ke Israëlische aanval op zijn land. "Als Israël wapens van massale ver nietiging gebruikt, doen wij dat ook. We zullen Palestina nooit opge- Saddams scherpe rede weerspie gelt de vrees van een groot deel van de Arabische wereld dat Israël niet tot een vreedzaam compromis te be wegen is. De Arabische landen, met Jordanië voorop, hebben grote be zwaren tegen de door Israël voorge nomen vestiging van Sovjet-joden in de bezette gebieden. Deze kwes tie was voor de PLO aanleiding om de top te beleggen. Jordanië vreest dat uitbreiding van de nederzettin- Van onze correspondent Rudolph Bakker) PARIJS Het zwarte meisje dat vorige week in Avignon met een tondeuse is kaalgeschoren is niet het slachtoffer van 'vier racisten op motorfietsen', zoals werd aangejio- men. In werkelijkheid is zij het slachtoffer geworden van een kap perwedstrijd, waarbij op haar een modern kapsel werd beproefd, blijkt uit verklaringen van de poli tie. Vorige week bracht het bericht dat zij door racisten was kaalge schoren een schok teweeg in Frank rijk, waar eerder al de grafschen ding van Carpentras veel emoties losmaakte. De media schreeuwden schande en de socialistische burge meester, tevens lid van het parle ment, eiste dat de plaatselijke afde ling van het ultra-rechtse Nationaal Front werd ontbonden. Gisteren kwam de ontknoping van het drama met een persconfe rentie van de plaatselijke officier van justitie. Hij legde de stomver baasde cameraploegen, radiover slaggevers en journalisten omstan dig uit dat Anne de aanslag van de 'vier racisten op motorfietsen' ge heel uit de duim gezogen had. De waarheid was dat een groep vrienden en vriendinnen had beslo ten een kappers-wedstrijd te hou den. Bij loting zou worden vastge steld op wie de meest gedurfde kap sels zouden worden uitgeprobeerd. Het lot stelde vast dat op Anne het gestroomlijne kapsel van Grace Jo nes zou worden uitgeprobeerd. Veel kennis van zaken bleken de amateur-kappers niet te hebben. Anne eindige de operatie met geen haar meer op haar hoofd. Ze barstte eerst in tranen uit en durfde toen niet meer naar huis. Vervolgens schoot haar het verhaal van de aan slag op het kerkhof in Carpentras te binnen en de geruchten over reek sen van racistische aanslagen. Thuisgekomen vertelde ze dan ook het verhaal dat ze was kaal gescho ren door vier gemotoriseerde skin heads. Na haar verrassende bekentenis staat de burgemeester van Avignon in zijn hemd en niet alleen hij. Na- tionaalfrontleidere hebben ogen blikkelijk luid op de trommel gesla gen en geroepen dat er van 'manipu latie' sprake was. Zoals Nationaal- frontleider Jean-Marie le Pen na de aanslag in Carpentras reageerde op minister van binnenlandse zaken Joxe, die zonder aarzelen zijn partij als de indirecte dader had aangewe zen: "Dit alles komt als een boeme rang op jullie terug". In een niet nader aangeduide plaats in Noord-Frankrijk deed zich een soortgelijk geval als dat met An ne voor. Een jongeman die bang was dat hij voor zijn eindexamen zou zakken kerfde met een mes ha kenkruisen op zijn onderbenen als of hij was aangevallen, in de hoop dat de gecommitteerden medelij den met hem zouden krijgen. Vanmorgen was het nog onduide lijk of de Gaullisten en de aanhan gers van oud-president Giscard zouden meedoen aan het tweede rondetafelgesprek dat premier Ro- card over het racisme wil beleggen. De eerste minister streeft naar een nationaal antwoord op het steeds groeiende afweermechanisme te gen de overvloed aan immigranten in het land. Een mislukking van het rondetafelplan zou automatisch het Nationaal Front van Ie Pen ook weer in de kaart spelen. gen op de Westoever de daar wo nende Palestij nen naar Jordanië zal drijven, hetgeen een gevaar zou kunnen gaan vormen voor de stabi liteit van het koninkrijk. De vraag is of de andere Arabi sche landen bereid zijn de roep van Irak en Jordanië om harde actie te volgen. Meer gematigde landen als Egypte en Saudi-Arabië voelen daar niet voor. Een eensgezinde Arabische opstelling zal de top in elk geval niet opleveren, omdat Sy rië en ook Libanon verstek laten gaan. De Syrische leider Hèfez As sad, die al ruim tien jaar op voet van oorlog staat met het regime in Irak, weigerde ook dit keer gehoor te gé ven aan pleidooien om de Arabi sche gelederen te sluiten en is weg gebleven. PLO-leider Yasir Arafat viel op de eerste dag van de Arabische top fel uit tegen de VS. Hij vroeg Washing ton "een einde te maken aan de uit vluchten, aarzelingen en verwar ring die de houding van de VS ken merken wat de vrede in het Midden- Oosten betreft. "Wij vragen de VS recht-door-zee in te stemmen met een internationale vredesconferen tie", zei Arafat, in plaats van met "verwarde ideeën" te komen die volgens hem "Israël alleen maar aanmoedigen om de bezetting voort te zetten". Hij vroeg de - praktisch op non-actief gestelde - Defensie raad van de Arabische Liga binnen een maand bijeen te komen om zich te beraden over de verdediging van Arabisch grondgebied. Washington heeft volgens diplo matieke bronnen aan de vooravond van de conferentie geprobeerd via deelnemers zoals Egypte druk uit te oefenen op de Arabischè regerings leiders om van de top géén demon stratie van weerzin tegen het Ameri kaanse Midden-Oostenbeleid te ma ken. MOSKOU - In Moskou hebben de autoriteiten, die wanhopig de paniekerige kooprage van de bevolking trachten in te dammen, gisteren harde beperkende maatregelen getroffen. Behalve bij de broodwinkels moeten klanten voortaan hun paspoort tonen, waarin staat waar zij wonen, wanneer zij levensmiddelen of andere produkten voor de eerste levensbehoeften willen aanschaffen. Alleen Moskovieten hebben de komende twee weken recht in die winkels kopen. Enorme menigten verdrongen zich gisteren voor de winkels. De schappen in de stad zouden zijn gevuld met produkten die al maanden niet meer waren te krijgen. Sommige grotere winkels verkochten gisteroch tend inderdaad schaarse goederen als beddelakens, maar de voorraad was tegen het middaguur al weer op. ^foto OOST-BERLIJN (AFP) - De legers van de Bondsrepu bliek en de DDR gaan met ingang van volgende maand officiële contacten onderhouden. Dit hebben de ministers van defensie van beide landen gisteren in Strausberg besloten. De Westduitse minister Stoltenberg en zijn Oost- duitse collega Eppelmann kwamen overeen dat de contacten tussen beide legers op alle niveaus, van op perbevelhebber tot soldatenvakbond, zullen plaats vinden om de samenwerking op het gebied van veilig heid en wapenbeheersing te intensiveren. Officiële contacten tussen de Westduitse Bundes- wehr (480.000 man) en het Oostduitse nationale volks leger (135.000 man), die respectievelijk tot de NAVO en het Warschaupact behoren, was tot nu toe verbo den door de regeringen van de beide Duitslanden. Bij deze gelegenheid sprak Stoltenberg zich uit te gen een voorstel van Moskou om een herenigd Duits land in de toekomst naar het voorbeeld van Frankrijk alleen politiek NAVO-lid te maken, zonder de troepen en wapens van de nieuwe staat in de NAVO te integre- MOSKOU (Rtr/AFP) - Tussen de tachtig- en twintigduizend Arme niërs hebben gisteren het uitroepen van de onafhankelijke republiek Armenië in 1918 herdacht. De Ar meense Nationale Beweging (ANB) schrapte echter verscheidene acti viteiten in het kader van de herden king, uit vrees voor nieiewe botsin gen tussen het leger en malitante na tionalisten. Het afgelopen weekeinde vonden in de Armeense hoofdstad Jerevan 25 mensen de dood bij botsingen tussen ordetroepen en gewapende nationalisten. De regering en de communistische partij in Armenië hebben vandaag uitgeroepen tot "dag van nationale rouw". De bevelhebber van de binnen landse strijdkrachten, generaal Joeri Sjatalin, heeft inmiddels "resolute maatregelen" geëist om Armeense nationalisten te ontwa penen. Sjatalin, die het afgelopen weekeinde naar Jerevan vloog, noemde de situatie in de Armeense hoofdstad explosief. "Ik heb leiders van illegale gewapende groepen ontmoet. Helaas weigeren die in te gaan op ons aanbod hun wapens vrijwillig in te leveren. Dit kan al leen maar verontrusting opwek ken", aldus de generaal. De Armeense nationalistische be weging riep de bevolking gisteren op tot kalmte en waarschuwde voor "provocaties die tot een burgeroor log kunnen leiden". Maar volgens het persbureau TASS, het dagblad Izvestija en zegslieden in Moskou hebben de Armeniërs de gespannen situatie aan zichzelf te danken, om dat nationalisten de ordetroepen in het weekeinde aanvielen en zich van hun wapens meester trachtten te maken. Het conflict tussen de Armeniërs, en de Azerbajdzjanen, met als inzet, de heerschappij over de Armeense i enclave Nagorny-Karabach, steeds meer uitdraait op een confrontatie met Moskou. Sovjetpresident Mi- chail bracht de in Azerbajdzjan ge legen enclave vorig jaar onder di rect bestuur van Moskou, na onlus ten waarbij honderden doden te be treuren waren. Zijn besluit om het bestuur over de enclave weer terug te geven aan Azerbajdzjan heeft kwaad bloed ge zet bij militante Armeniërs en de Armeense regering heeft als tegen zet de Armeniërs in Nagorny-Ka- rach onlangs in het geheim laten meestemmen bij verkiezingen in Armenië. 'Joegoslavië aan rand van oorlog' BELGRADO (AP) - De nieuwe Joegoslavische president Borisav Jovic heeft gisteren gewaarschuwd dat het toenemende nationalisme en de spanningen tussen de deelre publieken het land aan de rand van een burgeroorlog hebben gebracht. In zijn toespraak tot het parle ment nam Jovic desondanks een eerder geuite dreiging tot een moge lijke afkondiging van de noodtoe stand terug. Ook zei hij niets te voe len voor een annulering van de ver kiezingen in Slovenië en Kroatië, waar in beide gevallen een centrum rechtse partij als overwinnaar uit de bus was gekomen. Hiermee erken de de president voor het eerst de vrije verkiezingen in de beide deel republieken. Jovic verklaarde zich te willen in zetten voor de invoering van een wet, die zou moeten leiden tot een verregaande autonomie van de deelrepublieken. Zowel in Slovenië als in Kroatië wordt gepleit voo de afschaffing van de Joegoslav' federatie. Sovjetunie ontmantelt radarstation Siberië WASHINGTON (Rtr) - De Sovjetu- nie is begonnen met de ontmante ling van het enorme radarstation Krasnojarsk in Siberië, zo heeft een naaste adviseur van Sovjetminister van buitenlandse zaken Edoeard Sjevardnadze, Vrtali Tsjoerkin, gis teren verklaard in een vraaggesprek met de Amerikaanse omroepmaat- schappij ABC. Het begin van de afbraak van de dertig verdiepingen hoge radar be tekent dat een belangrijke hinder paal wegvalt, die tot dusverre on dertekening van een START-ak- koord ter vermindering van de stra tegische kernbewapening van bei de supermogendhecien in de weg i stond. De VS stelden zich op het standpunt dat zij dit niet kunnen ondertekenen, zolang de radarin stallatie intact is. Naar Washington steeds heeft gezegd, vormt de radar een schending van hét uit 1972 date rende ABM-verdrag over anti-raket- raketten, dat wil zeggen raketsyste men op de grond die vijandelijke kernraketten kunnen uitschakelen. Buitenland kort Litouwen De grootste elektriciteitscentrale in Litouwen heeft gisteren zijn pro- duktie vrijwel gestaakt omdat de olievoorraden op zijn. De regering van de Baltische staat hoopt dat de energievoorziening spoedig verbe tert als de door Moskou uitgescha kelde kerncentrale van Ignalina weer in gebruik wordt genomen. Mandela ANC-leider Nelson Mandela is afge lopen zondag in het ziekenhuis op genomen, waarschijnlijk wegens prostaatproblemen. Zijn voor deze week geplande reis naar Europa moet hij uitstellen. Apartheid De wet op gescheiden voorzienin gen, een van de hoekstenen van de apartheid in Zuid-Afrika, wordt af geschaft. Hiermee verdwijnen de laatste exclusief blanke bolwerken als zwembaden en bibliotheken. In openbare voorzieningen als hotels, restaurants, uitgaansgelegenheden, parken en openbaar vervoer was de apartheid in veel gebieden al gro tendeels afgeschaft. Gabon De regering van de Westafrikaanse staat Gabon heeft maandagavond de noodtoestand afgekondigd in de havenstad Port Gentil. Premier Oye Mba riep de bevolking ertoe op de wapens bij de autoriteiten in te leve ren. In Port Gentil werd het leger in gezet om de orde te handhaven en de olieproduktie weer op gang te brengen. Efaf Al-Salaime uit Silwan op door Israël bezette Westoever, werd in april gearresteerd omdat zij ver dacht werd van het gooien van een molotov-cocktail naar de Israëli sche politie. Tijdens ondervragin gen op het politiebureau sloegen agenten haar over haar hele li chaam. Zij braken een van haar vin gers en sloegen haar hoofd tegen de muur. Ondanks de verwondingen werd zij bij ieder verhoor opnieuw gesla gen en mocht geen arts roepen om haar vinger te behandelen. Eenmaal verwijderde een agente het ver bandje en sloeg vervolgens diverse malen op de vinger. Na drie dagen zonder medische hulp werd Efaf overgeplaatst naar een gevangenis. Een maand later werd zij tijdens on dervragingen aangevallen door di verse politiemannen, onder wie en kele hoge officieren. Gevallen als deze zijn volgens de Israëlische Yael Oren van de Vrou wen Organisatie voor Politieke Ge vangenen (WOFPP) uit Tel Aviv eerder regel dan uitzondering. Vol gens haar krijgen Palestijnse vrou wen in Israëlische gevangenissen te maken met seksuele en fysieke mis handeling, het bewust onthouden van medische hulp en zelfs marte lingen. Daarnaast is het eten rond uit slecht, zijn er te weinig dekens en matrassen in de cellen en worden niet voldoende voorzieningen ge troffen voor meisjes en zwangere vrouwen. Oren baseert haar beschuldigin gen op verwondingen die zijzelf of advocaten van de gevangenen heb ben gezien. Doordat zij slechts af en toe de vrouwen mag bezoeken, komt de meeste informatie van vrienden en familie of vrijgelaten gevangenen. De Israëlische autoriteiten ont kennen aantijgingen over de slech te situatie in de gevangenissen. Maar ook de mensenrechtenorgani satie Amnesty International spreekt in haar jaarrapport over mishandelingen in Israëlische ge vangenissen en vermeldt dat zeker vijf Palestijnen overleden onder verdachte omstandigheden. In 1987 bepaalde een door Knesset- lid Landau geleide commissie in een rapport dat 'fysieke druk' tij dens verhoren geoorloofd is onder bepaalde omstandigheden om be langrijke informatie te verkrijgen. De commissie was ingesteld na de dood in een gevangenis van twee Palestijnse terroristen, die een bus hadden gekaapt. De Israëlische vei ligheidsdienst Shin Beth werd hier voor verantwoordelijk gesteld en enkele betrokken agenten kregen ontslag. Doordat het rapport niet duidelijk omschrijft welke metho den zijn toegestaan, is een vrije in terpretatie van 'fysieke druk' moge lijk. Oren meent dat de situatie in de gevangenissen sinds het Landau- rapport en het uitbreken van de Pa lestijnse opstand (Intifada) is slechterd. Zij zegt bewijzen te heb ,ben van zeker vierhonderd t wen die mishandeld zijn. De WOFPP staat alle 53 op dit moment vastgehouden Palestijnse vrouwen juridisch bij en geeft ook humani taire hulp. De groep telt vijftig le den, allemaal Israëli's. "Palestijnse kunnen zich niet aanslui ten omdat zij voortdurend zouden worden lastiggevallen. Wij kunnen meer doen; zij mogen niets", aldus Oren. Oren reist momenteel door Euro pa om steun te vinden bij regerin gen die druk op Israël zouden moe ten uitoefenen om de slechte situa tie in de gevangenissen te beëindi gen. Zij ontmoette in Nederland ambtenaren van het ministerie van buitenlandse zaken, in Frankrijk sprak zij met mevrouw Mitterrand. Oren: "Elke vrouw krijgt na arres tatie een standaard behandeling. Een pak slaag, vooral dp het hoofd en de ogen. Of de 'shabbeh', waarbij gevangenen soms in gehurkte posi tie urenlang aan een stoelpoot wor den vastgebonden. Sommige ge vangen mogen dagenlang niet sla pen of worden in 'de koelkast' ge plaatst, een ruimte waar de air-con- ditioning voluit wordt gezet". Volgens Oren is in het verleden gebleken dat internationale druk op de Israëlische regering geleid heeft tot het vrijlaten van gevangenen. "Terry Boullta werd vorig jaar gear- de Israëlische minister van defensie resteerd wegens het zwaaien net de RaJbin opdracht haar vrij te laten Palestijnse vlag en beschuldigd van omdat zij in levensgevaar verkeer- openlijk terrorisme. Ze werd ge- de. Dat gebeurde na interventies marteld, ondanks het feit dat ze aan van? de Franse president Mitterrand een ernstige leveraandoening leed en oud-president van de VS Jimmy en zwanger was. Op 14 juni 1989 gaf Carter". MOSKOU/NEW DELHI (Rtr/AFP) - De Sovjetunie heeft gisteren ont kend dat zij heeft verklaard dat In dia zich voorbereidde op het ge bruik van kernwapens tegen Pakis tan. Het Britse zondagsblad Sunday Times meldde zondag als eerste dat de Verenigde Staten en de Sovjetu nie bang waren voor een nucleair conflict tussen India en Pakistan over het omstreden Kashmir. De Sovjetunie had, zo meldde de krant, Washington verteld dat India zijn nucleaire arsenaal in gereedheid leek te brengen als voorbereiding op oorlog. In cte Pakistaanse havenstad Ka rachi zijn gisteren bij onlusten acht mensea gedood, onder wie senator Mohsini Siddiqui van de oppositio nele Islamitische Democratische Alliantie (IDA). President Ghulam Khan van Pakistan wil een juri disch onderzoek naar het optreden van de politie in Hyderabad, waar afgelopen zondag tientallen doden vielen bij gevechten tussen veilig heidstroepen en betogers. Yael Oren: "Standaardbehandeling voor gearresteerde i pak slaag, vooral op het hoofd en de ogen". Ondanks alle milieuproblemen, leven we nog steeds in een wegwerp maatschappij. Elke dag produceren we bergen afval. Thuis, op bet werk en zelfs op straat. Tegelijk willen we dat alles zo snel mogelijk wordt weggehaald of opgeruimd. Ons eigen vuil zien we niet graag. Gelukkig zijn er mensen die er hun neus niet voor ophalen. Dat: zijn de vuil nisophalers van de reinigingsdiensten. Die doen nuttig en noodzakelijk werk. Voor ons allemaal. In het belang van onze volksgezondheid. En dat is mooi geen weggegooid geld. Veel mensen bij de gemeentelijke reinigingsdiensten zijn lid van Abva Kabo, de grootste bond in de collec tieve sector. AbvaKabo is een sterke bond die veel doet en bereikt voor zijn 270.000 leden. Persoonlijk, door advies en indivi duele rechtsbijstand. Collectief, door zich sterk te maken voor goede arbeidsvoorwaarden. AbvaKabo ziet het belang van het werk van zijn leden. En dat is een algemeen belang, want de collectieve sector is onmisbaar in onze samen leving. AbvaKabo is niet partijgebonden, maar beslist niet neutraal. En zeker niet kleurloos. AbvaKabo heeft een visie op de samenleving. Een visie hoe het anders kan. BON Stuur mij meer informatie j over AbvaKabo j Naam I Adres j Postcode I Woonplaats Naam werkgever I I Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel aan: AbvaKabo. Antwoordnummer 10018, 2700 VB Zoetermeer. AbvaKabo I De vakbond die zorgt vo«r mensen

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7