ven 'in' voor Bediij niilieiiiiivestermgeii Bedrijven vissen in vijver met jong talent Bedrijf stilgelegd bij te veel mest in 1995 Schiphol blijft achter bij concurrenten Alders: aftrekken van belasting VIER EEUWEN GEPOT Studenten krijgen vóór afstuderen al baan aangeboden Mogen wij u even wakker schudden? DINSDAÖ 29 MEI 1990 ECONOMIE PAGINA 5 DEN HAAG (ANP) Bedrijven zijn bereid op grote schaal milieu-investeringen te doen. wanneer een milieu-investering in één keer van de belasting mag worden afgetrokken. Dat blijkt uit een onderzoek van het ingenieursbureau Coopers Lybrand Dijker, dat minis ter Alders (milieu) heeft laten doen. De uitkomst is een forse steun voor de PvdA-kamerle- den Vermeend en Melkert, die bedrijven voor milieu-investeringen een belastingvoordeel willen geven. ROTTERDAM (GPD) - Minister Maij-Weggen (verkeer) heeft gister avond in Rotterdam het vertreksein gegeven voor de eerste 'Delta Do- nau Shuttle', een snelle vrachttrein. De goederentrein die voorrang heeft in de dienstregeling van het goederenvervoer, gaat een dagelijk se snelle dienst onderhouden met het plaatsje Wels in Oostenrijk. Maij-Weggen maakte ook bekend dat het kabinet 1 miljard uittrekt voor aanpassing van de Brabant- route (Kijfhoek-Venlo) en van de havenspoorlijn op de linker Maas oever. De projecten die in 1995 af moeten zijn maken deel uit van het plan van de Nederlandse Spoorwe- 'Shuttle' verlost goederentrein van sloomheid Opstand China nektBorsumij: verhes 20 min gen wordt ingespeeld op de wensen de klant die snel en betrouwbaar vervoer wil". De Donau Shuttle vertrekt op i dere werkdag en binnen anderhalve dag kan de geadresseerde zijn V gon lossen. De Delta Donau Shuttle vervoert alles, behalve opleggers. Wagons die geen' honderd kilome- de verbindingen voor het ter per uur kunnen rijden, mogen den HAAG (ANP) - Het handels- niet mee. huis Borsumij Wehry. dat een grote Als de aankomsttijd met meer vestiging heeft in Roelofarends- dan een uur wordt overschreden, veen, zag afgelopen jaar de netto- krijgt de klant 10 procent korting. wjnst kelderen 55 miljoen gulden De klant krijgt al zijn geld terug als tot 35 miljoen gulden. Dat staat in hij schade heeft geleden. Voor klan- het gisteren verschenen jaarverslag, ten die niet over een spooraanslui- Het handelsconcern han vooral te ting beschikken, verzorgt de NS het lijden onder de bloedig onderdruk- goederenvervoer te verbeteren. Het is de bedoeling dat in Europa een netwerk van Eurail Cargo-trei nen tussen Europese handels- en in dustriegebieden ontstaat. Minister Maij-Weggen zei: "Met Eurail Car go-net kunnen de sterke punten van de spoorwegtechniek goed tot hun recht komen," zei zij. "Hiermee 1 natransport. Er is een lijst van milieu-investe- vinden, in tegenstelling tot de wir- ringen opgesteld die in aanmerking premie die nog 8 jaar na dato kon /oor belastingaftrek. Het worden afgetrokken. Daardoor heet investeringen die aantas- milieu-aftrek geen 'open-einde' en ting van de ozonlaag en het broei- kunnen de kosten precies worden van geraamd. erzurende stoffen bestrijden (ver- Andriessen wilde het voorstel afvalproblemen oplos- van Vermeend echter gebruiken bij n. de compensatie van de wir-tegen- valler (dit jaar minstens een kleine De Vermeend en Melkert schrij- m'ljard gulden). In de marge sugge- jn in de verdediging van hun voor- reerde economische zaken onlangs Kok (financiën) zijn bezwaren laten stel dat de ambtenaren van alle be- blJ het overleg over de compensatie vallen. De verwachting van Ver- trokken ministeries, waaronder dat door het bedrijfsleven het voorstel meend en Melkert is dat in de loop van economische zaken eens zijn van Vermeend en Melkert maar te der jaren ook voor de overige 30 mil- met deze constructie. Uit het onder- laten vallen. Dat zou al ruim 100 mil joen een 'dekking' wordt gevonden, zoek blijkt dat ook werkgevers, vak- i°en schelen bij de claim op het be- Bedrijven die een investering beweging, de Stichting Natuur en irijfsleven, zo redeneerde hij. doen om de bedrijfsvoering en pro- Milieu, en anderen, zoals de accoun- Minister Andriessen (economische zaken), die vreest voor een nieuw wir-debacle, heeft zich tot nu toe komen verzet tegen het initiatief-wetsvoor stel van de PvdA voor de belasting aftrek. Het onderzoeksbureau heeft kaseffect tegengaan, berekend dat 1 miljard gulden milieuvriendelijke investeringen de mesting) schatkist 150 miljoen gulden kost. Door meevallers bij de belastingin komst is daarvan 120 miljoen gul den al 'gedekt' en heeft minister duktie milieuvriendelijker te ken mogen het bedrag volledig de jaarwinst voor de belastingen af trekken. In feite komt het nee een renteloos voorschot var overheid aan het bedrijfsleven, tants (Nivra) en belastingadviseurs de milieu-aftrek zijn. vrees van Andriessen voor een op nieuwe 'wir-overschrijding' is niet de gegrond. De belastingaftrek moet in het jaar van investering plaats- DEN HAAG (ANP) - Boeren moe ten vanaf 1995 kunnen aantonen dat zij hun mestoverschot op verant woorde wijze kunnen afzetten. Kunnen zij 'dat niet, dan worden hun 'mestproduktierechten' opge schort, wat neerkomt op een tijdelij ke sluiting van het bedrijf. Dat staat in een notitie die minis ter Braks (landbouw) gisteren met het Landbouwschap, dat regels kan stellen voor de landbouw, heeft be sproken. Ze dient als basis voor een 'Lelystad geschikt als luchthaven naast Schiphol' LELYSTAD (ANP) - Lelystad heeft voldoende ruimte voor een luchthaven ten behoeve van groot commercieel vliegverkeer. Op zo'n luchthaven kan een deel van- de voorspelde groei van het luchtver keer in Nederland worden opgevan gen, aldus een studie die gisteren in Lelystad gepresenteerd. In eerste aanleg zou de luchtha ven met de komst van een lange start- en landingsbaan (bij voorkeur benoorden de huidige kleine baan, kosten 200 miljoen gulden) en een passagiersterminal als belangrijk ste objecten in het jaar 2000 jaarlijks zo'n 200.000 passagiers kunnen af handelen. Indien de nadruk wordt gelegd op de ontwikkelings van luchtvrachtvervoer zou in het jaar 2000 naar schatting 150.000 ton luchtvracht kunnen worden over geslagen. brief óver het mestbeleid die de mi nister volgende maand naar de Tweede Kamer wil sturen. De afgelopen weken is er sprake van geweest dat 1993 de peildatum zou worden voor de opschorting van mestproduktierechten. Minis ter Alders (milieubeheer) was hier van voorstander, omdat hij van me ning is dat aanpak van de mestpro blematiek geen uitstel kan dulden. Het Landbouwschap is tevreden dat Braks uiteindelijk toch kiest voor 1995 als peildatum. Het vindt wel dat er haast gemaakt moet wor den met de bouw van nieuwe mest verwerkingsinstallaties: Gemeen ten die niet meewerken, zouden door het rijk gedwongen moeten worden. Alders heeft toegezegd in dien nodig van zijn bevoegdheden daartoe gebruik te zullen maken, al dus een woordvoerder van het schap. Braks wil verder een gebied van 60.000 tot 80.000 hectare aanwijzen als 'fosfaatverzadigde grond', zo blijkt uit zijn notitie. Daar zal een scherper beleid worden gevoerd. Dat houdt in dat niet meer mest mag worden afgezet dan de planten kunnen opnemen. De boeren in de ze gebieden krijgen geen schade vergoeding. Tegen dat laatste punt heeft het Landbouwschap 'onover komelijke bezwaren'. Desnoods zal het dit voornemen juridisch aan vechten, aldus de woordvoerder. 700 boeren op zwarte melk gecontroleerd RIJSWIJK (ANP) - Het Pro- duktschap voor de Zuivel, dat regels kan stellen voor zuivelbe drijven, verwacht niet vóór vol gende week navorderingen de deur uit te doen voor boeren die de superheffing hebben omzeild door levering van 'zwarte melk' aan buitenlandse opkopers. Dat heeft een medewerker van het Produktschap gisteren desge vraagd meegedeeld. De omvang van het zwarte circuit staat nog niet vast. De Algemene Inspectiedienst (AID) van het ministerie van landbouw, natuurbeheer en vis serij heeft voor het onderzoek naar de ontduiking van de su perheffing ongeveer 700 vee houders onder de loep geno men. Op dit moment is echter nog onduidelijk hoeveel van de ze 700 boeren hun melk daad werkelijk zwart aan het buiten land hebben geleverd. Het produktschap en het de partement van minister Braks plegen vandaag nader overleg over de precieze omvang van het zwarte circuit. Voor elke li ter melk die te veel is geprodu ceerd staat de boeren een boete van ongeveer drie kwartjes te wachten. Het produktschap nam aan vankelijk aan dat enkele tiental len veehouders de superheffing zouden hebben omzeild. Inmid dels is de verwachting dat het om een veel groter aantal boeren gaat. De precieze bevindingen van het AID-onderzoek staan echter nog niet vast. KASSEL Als de Oostduitse mark tegen Westduitse wordt gewisseld, worden er nog heel wat spaarpotten ge leegd. Een aantal afkomstig uit de afgelopen vier eeuwen is nu al te zien bij de Kreisspaarkasse in Kassei, vari ërend van een spaarschoen, tot een spaarklok, spaarvogelhuis en spaarvaas. Links is een goudweegschaaltje uit de zestiende eeuw J.e zien. te opstand vorig jaar in China, Borsumij een derde van zijn textiel koopt. Daardoor was Borsumij, die han delt in uiteenlopende zaken zoals consumenten-elektronika (Sharp), kleding, computers en chemische grondstoffen, gedwongen elders textiel te kopen. Juist in Taiwan, Hong Kong en andere inkoopgebie- den in het Verre Oosten stegen de inkoopprijzen sterk. Daarnaast was er een koperssta king in Engeland, waren er verlie zen door automatiseringsproble men van nieuwe activiteiten en de onvoorzien sterke koersdaling van de Japanse yen. Als gevolg van een slechte voorzomer en een milde winter liepen bovendien de detail verkopen in de Europese afzetge bieden terug waardoor de voorra den toenamen. De verwachting dat de Neder landse sport- en campingafdeling in 1989 quitte zou draaien, is niet uit gekomen. De reorganisatie van de ze afdeling zal eerst in de loop van dit jaar worden afgerond en er wordt een kleine winst voorzien. De speelgoedactiviteiten in Nederland en België zijn begin 1990 beëindigd. Borsumij werkt dit jaar met kracht aan de verdere uitbreiding van de groep. De reorganisaties zijn voor een deel voltooid en de directie verwacht van een aantal problemen geen blijvende schade. Ook voor 1990 wordt nog een aanzienlijk ver lies verwacht. In 1991 mag weer op een winstbijdrage van de textielza ken worden gerekend. Men ver wacht dit jaar ten minste een gelijke winst per aandeel te behalen als in 1989 (8,67 gulden). SCHIPHOL (GPD) - De groei van Schiphol blijft in vergelijking met de belangrijkste concurrenten sterk achter. Na twee jaar van sterke groei moest Schiphol genoegen nemen met een toename van het passa giersvervoer met 4,5 procent en een groei van het vrachtvervoer met 1,3 procent. In passagiersa'antallen ge meten groeiden de twee luchtha vens Orly en Charles de Gaulle bij Parijs het sterkst (met 10,5 procent). gen met 'slechts' 2,5 procent tot De groei van het vrachtvervi ruim 191.000. Begroot was een toe- bleef het sterkst achter bij de name van tussen de 4 en 5 procent, Het financiële resultaat de N.V. Luchthaven Schiphol over 1989 heeft geringe stijging te zien gegeven. De nettowinst kwam, on danks een fors gestegen omzet, uit op 53 miljoen gulden (tegen 44 mil- Dit wijt de directie aan eenmalige joen in 1988 en 49 miljoen in 1987). tegenvallers zoals het inzakken van De omzet beliep 549 miljoen gulden de Europese vakantiechartermarkt (497 miljoen in 1988). en de opheffing van een aantal door gaande diensten van de Canadese Vorig jaar maakten 15,7 miljoen luchtvaartmaatschappij Canadian luchtreizigers gebruik van Schip- Alrlines International. Het lyn- hol. Het luchtvrachtvervoer steeg dienstvervoer steeg wel volgens de tot ruim 582.000 ton, terwijl het aan- Pf°.gno?es met 5-9 P">cent tot tal commerciële "liegtuigbewegin- 12,6 miljoen passagiers. Sovjetunie kan import niet meer betalen AMSTERDAM (ANP) De Sovjetunie heeft te wei nig westerse valuta en kan de stijgende invoer niet meer betalen. De Nederlandsche Credietverzekering Maatschappij (NCM) is vanaf begin dit jaar geconfron teerd met een zodanige groei in de betalingsachter standen van Russische bedrijven en staatsbedrijven dat dat er sprake is van een deviezentekort. De betalingsachterstand die Nederlandse bedrijven na drie maanden moeten melden, bedraagt nu 55 mil joen, gulden terwijl de Sovjetunie in het verleden al tijd op tijd heeft betaald en nooit achterstanden met betalingen aan Nederland heeft gekend. De NCM heeft besloten handel met de Sovjetunie op JMH voorwaarde van betaling met een bankgarantie door stansted) 4,6 procent stak een bank die door de NCM is goedgekeurd financieel eens bovenuit, te garanderen. Tot dusver was er geen beperking verzekering van handel met de Sovjetunie. wachtingen. De oorzaak hiervan was een gebrek aan vliegtuigen voor het vervoer van vracht bij een aantal voor Schiphol zeer belangrij ke maatschappijen. Een andere oor zaak was gelegen in het feit dat sinds 1 januari 1990 geluidarme vliegtuigen niet meer op Schiphol mogen landen. Hoewel deze regel geving voor heel Europa opgaat, houdt een aantal landen zich niet aan deze beperkende voorwaarden. Daardoor week een aantal vracht en chartermaatschappijen van Schiphol uit naar andere Europese luchthavens zoals Brussel. De groei van Schiphol (4,5 pro cent) blijft niet alleen achter bij de grootste concurrenten: ook lucht haven Züfich noteerde in passa giersaantallen een snellere groei (8,2 procent). De groei in Rome van 6,8 procent, Stockholm 6,2 procent Londen (Heathrow, Gatwick en Oost-Europabank Uiteindelijk ondertekent voor Ne derland de thesaurier-generaal bij het ministerie van financiën, C. Maas, samen met de tweede man van de ambassade in Parijs, H.V. ba ron Bentinck van Schoonheten, vandaag de definitieve oprichting van de ontwikkelingsbank voor Oost-Europa. Volgens de ambassa de is-er nooit sprake van geweest dat ambassadeur H. Wijnaendts dat zou doen. Poolse schulden Premier Mazowiecki van Polen heeft van de Franse president Mit terrand en de Franse premier Ro- card niet de toezegging gekregen dat Frankrijk een deel van de schul den van Polen zal schrappen. Mazo- wiecky is twee dagen in Parijs om steun te vragen voor vermindering van de schuldenlast van zijn land. Polen heeft een buitenlandse ■schuld van ongeveer veertig miljard dollar. Kernenergie Het is welhaast onvermijdelijk dat op termijn in Nederland eenderde van de elektriciteit wordt opgewekt met behulp van kernenergie. Het ligt het meest voor de hand dat een nieuwe kerncentrale gebouwd wordt in Borssele. Dat zei directeur drs. H.van Meegen van de NV Elec- triciteits-Produktiemaatschappij Zuid-Nederland (EPZ) gisteren bij I de presentatie van het jaarverslag 1989. Costa Rica Costa Rica heeft drastische bezuini gingsmaatregelen aangekondigd. Het pakket omvat onder meer een verhoging van de prijzen voor con sumptiegoederen, huurverhogin gen en een bezuiniging op de open bare uitgaven en sociale gen. DEN HAAG - Werkloosheid of niet, de vraag naar hoog opgeleid personeel blijft. Bedrijven wringen zich in bochten om talent tijdig op te sporen en aan zich te binden. Liefst nog voordat de diploma's zijn uitgereikt. Om zich te verzekeren van een re gelmatige toestroom van jong ta lent, proberen bedrijven de eerste contacten al te leggen als de student nog lang niet toe is aan het zoeken van een baan. Er zijn ge vallen, be kend van bedrijven die studenten informatica benaderden die nog maar in het tweede of derde jaar wa ren van hun universitaire studie. Meestal richten bedrijven zich ech ter op hen die bijna klaar zijn. Soms zijn de contacten tamelijk formeel en doen bedrijven mee aan de 'bedrijvendagen' die universitei ten, hogescholen en andere onder wijsinstellingen zelf organiseren, vaak in samenwerking met het plaatselijke arbeidsbureau. Verte genwoordigers van zo'n bedrijf houden dan een praatje, schenken een borrel en delen wat folders en hebbedingetjes uit die van hun naam zijn voorzien. Maar het komt ook voor dat be drijven de decaan of studiebegelei der een briefje sturen om hem op de hoogte te brengen van vacatures. De decaan hangt zo'n advertentie aan het prikbord en bemoeit zich er verder niet mee. "We zijn geen ver lengstuk van het arbeidsbureau", motiveert L. Smulders, stagecoör dinator van de heao-afdeling van de Hogeschool in Den Haag. Bij hem kloppen voornamelijk banken, ver zekeraars en accountants aan. Stage Meer gebruikelijk is het dat studen ten worden gepolst wanneer zé er gens stage lopen. Een bedrijf heeft dan al een aardige indruk wat voor vlees er in de kuip zit. "Als je straks klaar bent met je opleiding, moetje dat toch eens laten weten", heet het drijfsleven eveneens met open ar men ontvangen. Voor de specialis men van de andere technische uni versiteiten geldt min of meer het zelfde. Ruim driekwart van de net afgestudeerde ingenieurs heeft een baan voordat de bul is afgehaald, advertenties komen daar niet aan te Bij de andere - algemene teiten loopt het minder storm. Eco nomen en wiskundigen hebben over het algemeen geen problemen bij het vinden van eën baan, maar voor een letterenstudent ligt dat wel even anders. "Wij moeten ons kei hard invechten", meldt drs. M. Jas, stagecoördinator van de letterenfa culteit van de universiteit in Utrecht. Wie hier afstudeert, is toch voornamelijk aangewezen op de dienstverlenende sector. Alleen de- genen die communicatie studeren, komen vrij gemakkelijk aan een baan als voorlichter of public rela- tions-functionaris. In het verleden kwamen veel let- teren-studenten terecht in het on derwijs of werden vertaler. Ande ren rolden de wereld van de uitge verij of de journalistiek in. De laatste jaren vlot dat niet meer zo en 'daarom proberen wij nieuwe ar beidsmarkten aan te boren', aldus Jas. Maar het blijft een moeizaam gevecht. Wie Frans heeft gestu deerd en alles in zich heeft om een goed manager te worden, hoeft het daarom nog niet altijd te worden. "Via een stage kom je nog altijd het gemakkelijkst aan een baan, maar er zijn weinig stage-plaatsen in het management", stelt Jas vast. "Het bedrijfsleven heeft de letterenstu dent nog niet ontdekt". Schiphol komt dit jaar qua om vang met 15,7 miljoen passagiers nog altijd op de vijfde plaats binnen Europa na Londen (62,5 miljoen). Parijs (44,9 miljoen), Frankfurt (26,6 miljoen) en Rome (16,5 miljoen). Stockholm, Madrid, Zürich en Ko penhagen zitten Schiphol op de hie len. In vliegtuigbewegingen geme ten is Schiphol de op vijf na drukste luchthaven van Europa en in vracht komt Schiphol op de vierde plaats. 'Duitse inflatie is te beheersen' PARIJS (DPA/ANP) - De kosten van de' eenwording van de twee Duitslanden zijn weliswaar enorm hoog, maar dat zal in de Bondsrepu bliek Duitsland niet tot grote prijs stijgingen leiden. De autoriteiten zullen ook in de nabije toekomst de inflatie in de hand weten te houden. Dit heeft de OESO (de gezagheb bende Organisatie voor Economi sche Samenwerking en Ontwikke ling) laten weten. De inflatie in de Bondsrepubliek zal dit jaar drie procent bedragen en volgend jaar uitkomen op 3,4 procent. dan. Anderen wordt zonder omwe gen een baan aangeboden. En vrij wel geen enkele hoogleraar, docent of stagebegeleider op universiteit of hogeschool kijkt er nog van op als een bedrijf regelrecht informeert 'of er nog een goeie'rondloopt'. De band tussen bedrijven en uni versiteiten is de laatste jaren meer en meer aangetrokken doordat veel wetenschappelijk onderzoek wordt gedaan in opdracht van bedrijven die daarvoor ook de kosten dragen. Het is dus geen wonder dat zo'n be drijf een getalenteerd onderzoeker snel op het spoor is en probeert die in te lijven. "Als een project naar tevreden heid verloopt, is het logisch om over je toekomstplannen te praten", vindt W. Knippenberg van de Tech nische Universiteit (TU) Delft. Hij heeft geert moeite met de grote be- de. meest gevraagde academici. Zij (foto cufrentie te duchten is: de financië le ruimte van rijk, gemeente en pro vincie is zeer beperkt. En dan is een bedrijf dat bovendien goede móge lijkheden biedt tot verdere studie en ontplooiing, voor een jonge inge nieur al snel aantrekkelijker. Bedrijven hebben het liefst dat mensen op hun 22-ste of 23-ste jaar klaar zijn met hun studie. "In Ame rika bestaat zelfs een club van men sen die op hun 25e al zijn gepromo veerd", zegt Knippenberg. Wie dat allemaal voor elkaar heeft, wordt nog niet in de watten gelegd. "Je kunt tien keer ingenieur zijn, maar je begint eenvoudig. Daarna kun je wel heel snel doorschuiven en carri ère maken". langstelling afstuderenden. vinden gemakkelijk hun weg i "Ze zijn echt niet aan de wolven grote bedrijven als Philips, Shell overgeleverd en ze hoeven zich ook ^zo- Een woordvoerster van PTT niet voor jaren te binden". Knippenberg heeft niet de indruk dat bedrijven enorm met de geld buidel staan te zwaaien om jong ta lent binnen te halen. Hij wijst erop dat er van de overheid weinig con- Telecom bevestigt 'ook in deze vij ver te vissen'. De Delftse universiteit heeft nog een vijftal andere studierichtingen die voor Nederland uniek zijn. Wie daar afstudeert, wordt door het be- Select dekbedovertrek. In uni satijn- streep. Van 100% katoen. In wit, blauw, zalm, mint en roze. 13 5 x 200 cm. Van 79,- voor 59,- 200x200 cm. Van 119.- voor 99 240x200cm. Van 139,-voor Select hoeslaken. In bijpassende, uni satijn-streep. Van 100% katoen. In wit, blauw, zalm, mint en roze. 90x200 cm. Van 39,95 voor JQ 140x200 cm. Van 49.95 voor 4Q'.. 180 x 200cm. Van5»,-voor Aanbiedingen geldig t/m zaterdag 9 juni of zolang de voorraad strekt. - 't Wordt steeds leuker bij V&Q-^

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5