Kamer achter plan lagere medicijnprijs VERBIJSTEREN Het merkloze medicijn: net zo goedniet zo duur IRA kiest weer voor 'soft target' Hoogovens stoten ook dioxine uit Roermond was onlangs gewaarschuwd Simons moet idee nog uitwerken DEN HAAG (GPD) Staatssecretaris Simons (volksgezondheid) kan zijn plan om de stij gende prijzen voor medicijnen te beteugelen, verder uitwerken. Dat heeft een grote meer derheid in de Tweede Kamer gisteren besloten. Simons denkt door de vergoeding van het ziekenfonds voor een medicijn aan een maximum te binden, een besparing te bereiken van 700 miljoen tot ruim 1 miljard gulden. Het nieuwe systeem moet op 1 januari 1991 in werking treden. Bij het debat gisteren in de Tweede Kamer wilde Simons de politieke steun van de Kamer voor een sys teem dat voor een groot deel nog in de steigers staat. Voor Kohnstamm (D66) was dat niet bespreekbaar. "De. Kamer mag geen goedkeuring geven aan een voorstel, dat nog vele onduidelijkheden heeft. Het keuren van het toetje kan immers alleen door ervan te proeven", aldus het D66-kamerlid. "Ik wil er in ieder ge val mijn vingers niet aan branden". Kohnstamm werd hierin gesteund door de WD. Maar regeringspartijen CDA en PvdA en verder Groen Links en de kleine rechtse partijen gaven Si mons groen licht om te werken aan het Geneesmiddelen Vergoedings Systeem (GVS). "Er is geen alterna tief nu de marktpartijen zelf niet in staat zijn gebleken de prijzen in be dwang te houden", aldus PvdA'er De Pree. Ruim twee jaar geleden wees de gehele Tweede Kamer nog invoering van een ijkprijzenysteem voor geneesmiddelen af. Simons of OPA wel wordt wel opgeroepen met alle par tijen verder te praten ov ling i i het i vang (WD) zich hadden afgevraagd eerlijke kans heeft 'Het was een poging die roeg of laat schipbreuk moest lei- de den. Er had veel kritischer naar het OPA-dossier gekeken moeten wor- De ruggesteun van de Kamer den. De financiële heeft Simons nodig voor overleg risico's waren c met de verschillende belangengroe- groot", pen. Vooral van de geneesmidde len-industrie wordt verzet ver- wacht Het vergoedingensysteem doorgehakt en niet gewacht tot betekent immers het failliet van het 1990, wanneer OPA afloopt. Dat be- zogenaamde Omni-Partijen Ak- tekent wel dat er nu veel minder is af °rli?.^LUI _Ü2? Daarm leg~ bezuinigd dan gepland. Volgens Si- mons bedraagt dat 275 miljoen. De industrie is bereid daarvan 119 mil joen gulden alsnog op tafel te leg gen, de rest zou als overmacht den industrie, apothekers kenfondsen, de overheid toe in drie jaar tijd de omzetstijging af te rem men tot 3 procent en een fors be- drag te bezuinigen (468 miljoen gul- f weglek')moeten wórdëiTwéggë- streept. den). De OP A-partij en hebben deze toezegging niet kunnen waarma ken. "Achteraf gezien volkomen be grijpelijk", oordeelde Simons, na dat zowel Lansink (CDA) als Frans- D66'er Kohnstamm eiste met in gehouden woede dat Simons in ie der geval de 119 miljoen zou opei sen, ook al is het akkoord nu vroeg tijdig ontmanteld. "Het gaat om overwinsten van OPA". Simons zegde toe te praten met de partijen, maar veel hoop leek hij niet te heb ben. Met het nieuwe systeem rekent de bewindsman op een besparing van ten minste 700 miljoen maar mogelijk 1,1 miljard gulden per jaar. Van onze correspondent Pieter Couwenbergh DEN HAAG (GPD) - De prijzen i van geneesmiddelen in Nederland rijzen al jaren de pan uit. Waar een algehele bezuiniging op de gezond heidssector in de jaren tachtig de gemiddelde omzetstijging per jaar tot 2 procent terugbracht, bleef die in de farmaceutische industrie on veranderd op 8 procent. Een doorn in het oog van de overheid, omdat daarmee minder geld beschikbaar is voor knelpunten zoals de werk druk en de zwakzinnigenzorg. Staatssecretaris Simons (volksge- zondheid) gooit nu een nieuw wa- pen in de strijd om de prijzen in het i gareel te houden: het Geneesmid- 1 delen Vergoedingep Systeem, kort weg GVS. De belangrijkste oorzaak van de prijsstijgingen is de vervanging van goedkopere merkloze (nagemaakte) medicijnen door nieuwe merkarti- kelen, waarvan de toegevoegde waarde vaak niet duidelijk is (sub stitutie). Denk maar aan het grote aantal nieuwe anti-grieptabletten dat wordt geïntroduceerd. Omdat op merkartikelen patent rust, kan de fabrikant een hoge prijs vaststel len. Een goede marketing-afdeling doet de rest. Artsen schrijven zonder manke ren de duurdere medicijnen voor. De patiënt hoeft ze immers niet te betalen. Alleen aan de jaarlijkse premieverhoging merkt hij het ver schil. Ook de apothekers worden niet gestimuleerd goedkopere pre paraten aan te bieden. Zij hebben er geen financieel baat bij. Simons wil daarom de patiënt be wuster maken van de kosten. De vergoeding van medicijnen wordt aan een maximum gebonden. Daar boven moet de patiënt zelf bijbeta len. Om te voorkomen dat mensen met minder geld en ernstigzieken de dupe worden, is gekozen voor een clustersysteem. Hierin worden Molukkers De politie heeft in heel Nederland veertien Molukkers in de leeftijd van 19 tot 41 jaar aangehouden op verdenking van betrokkenheid bij de rel voor de Indonesische ambas sade in Den Haag op 25 april. Vol gens de politie zijn de arrestaties verricht op basis van getuigenver klaringen en niet op basis van de in beslag genomen videobanden van de NOS en Veronique. alle medicijnen op therapeutische .werking ingedeeld, bij voorbeeld voor maag- en darmklachten of stress. Het Voordeel hiervan is dat alle medicijnen in een cluster onderling vervangbaar zijn. Vervolgens wordt per cluster een gemiddelde bere kend, waarbij onderlinge verschil len in dosering zijn meegewogen. Die prijs vormt uiteindelijk de maximumvergoeding van het zie kenfonds. Door het grote aantal alternatie ven dat een cluster biedt, kunnen arts en patiënt gemakkelijk een ver vanger vinden voor het te dure oude middel. Bij een enquête van het mi nisterie van WVC heeft 97 procent van de huisartsen al laten weten geen medicijnen voor te schrijven, die niet geheel worden vergoed. Daarnaast rekent Simons erop dat de industrie noodgedwongen de prijzen terug zal brengen tot de ver goedingsnorm. Ook de prijsspiraal als gevolg van substitutie wordt doorbroken. Immers, nieuwe arti kelen die alleen maar een uitbrei ding en geen verbetering van het aanbod betekenen, vallen onder een cluster en dus onder een maxi mumvergoeding. De vrees dat de goedkopere pro- dukten ook op de maximumprijs gaan zitten, noemt WVC ongegrond omdat er tegengestelde belangen bestaan bij de farmaceutische in dustrie. Ieder probeert zijn markt aandeel te vergroten, is het niet met merkartikelen,, dan met 'namaak'. In het nieuwe systeem wordt ne gentig procent van de medicijnen ondergebracht. Bij de andere tien procent gaat het om echte nieuwe ontdekkingen, zoals een aidsrem- mer. In die gevallen is de vergoe ding van het ziekenfonds gelijk aan het prijskaartje. Dat geeft de indus trie de mogelijkheid de hoge onder- zoeks- en ontwikkelingskosten te rug te verdienen. Politie int miljoenen van snelle rijders DRIEBERGEN (ANP) - De Al gemene Verkeersdienst (AVD) van de Rijkspolitie heeft vorig jaar 234.038 automobilisten be trapt op te hard rijden. Dat is on geveer 16 procent van het totaal aantal gecontroleerde voertui gen. Tegen bijna een kwart van de automobilisten, ruim 51.000, werd direct proces verbaal op gemaakt. De rest kreeg later een acceptgiro thuis gestuurd. Ruim tachtig procent van de snelheidsovertreders die vorig jaar betrapt werden (zo'n 190.000 automobilisten) kreeg een transactie aangeboden door de AVD. Ze mochten dus meteen betalen. Dat leverde een bedrag van 10,7 miljoen gulden op. Ruim 40.000 automobilisten reden zo hard dat hun zaak door verwezen werd naar het open baar ministerie: ze kregen een schikking van de officier van justitie thuis. Die boetes liepen in totaal op tot ongeveer acht miljoen gulden. De AVD wil het aantal zoge noemde staande-houdingen bij snelheidsopvertredingen bin nenkort opvoeren. "We geloven dat daar een meer preventieve werking vanuit gaat", aldus woordvoerder Dellebeke. "Au tomobilisten worden voorzichti ger als ze politie-auto's langs de kant van de weg zien en mensen opgeschreven zien worden". Het streven is om het percenta ge staande-houdingen op te voe ren naar 33 procent. ROTTERDAM (ANP) - Grote af stand en slechte communicatie tus sen het gewestelijk bestuur en de af delingen van de Partij van de Ar beid in Rotterdam hebben eind vo rig jaar geleid tot de rel rond de kan didatuur van het toenmalig Twee de-Kamerlid Hans Kombrink. Het bestuur moet de relatie met de afde lingen verbeteren. Dit stelt een par tijcommissie die de gang van zaken heeft geanalyseerd in een gisteren verschenen rapport. Het gewestelijk bestuur had Kombrihk destijds gevraagd een wethouderspost in Rotterdam te bekleden en had hem op de vierde plaats op de kandidatenlijst voor de gemeenteraadsverkiezingen ge plaatst. Maar doordat de afdelingen tegenkandidaten stelden, daalde het kamerlid naar een plaats die 'Kombrink was slachtoffer wanverhouding' geen zekerheid bood op een wet houderszetel. Kombrink trok zich terug en het bestuur trad af. De commissie veronderstelt na tal van gesprekken met betrokke nen dat iedereen binnen de Rotter damse Pvda Kombrink wel zag zit ten. Dat de afdelingen besloten te genkandidaten te stellen kwam niet zozeer voort uit ongenoegen over de ontwerp-lijst als wel uit de slechte verhouding met het bestuur. De commissie noemt het waar het de communicatie betreft opvallend dat verschillende afdelingen onbe kend waren met het voornemen van Kombrink om zich terug te trekken als hij lager geplaatst zou worden dan plaats 6. "Het zou verstandiger zijn geweest als men dit iets meer expliciet had verwoord", stelt het rapport. Kombrink heef? na de kwestie een hoge baan aanvaard bij defen sie. De commissie doet het nieuwe Rotterdamse partijbestuur de aan beveling meer mèt de afdelingen te werken en zich niet boven de afde lingen te voelen. "Er moet een open sfeer worden gecreëerd, waarin ook de afdelingen zich moeten/durven manifesteren". Ook de relatie tus sen het bestuur en de gemeente- raadsfractie kan volgens de beter. AMSTERDAM - De onderwij sspecialisten van de CDA-kamerfractie hebben gisteren een bezoek gebracht c de Islamitische basisschool As-Siddieq in Amsterdam. De school telt op dit moment 400 leerlingen en is nodig c uitbreiding toe. V.l.n.r. de CDA-ers Nel Mulder van Dam, Jan Krajenbrink en Hans Huibers in gesprek met leer lingen van As-Siddieq. DEN HAAG (ANP) - "In Noord- Ierland zijn mogelijke doelwitten voor IRA-acties sinds een aantal ja ren eigenlijk onbereikbaar gewor den. Met name legerplaatsen van Britse militairen zijn dusdanig afge grendeld, dat de IRA er domweg niet meer bij kan komen. Daarom heeft de IRA-leiding er sinds een aantal jaren voor gekozen het Britse leger vooral elders te treffen. Bij voorbeelden of in de omgeving van Londen en ook in West-Europa, met name in de Bondsrepubliek waar nog altijd veel Britse militairen zijn gelegerd. En Roermond ligt daar vlak in de buurt". Drs Visser, terrorisme-expert van Instituut voor internationale be trekkingen Clingendael: "Roer mond is een bij uitstek geschikte plek. De stad ligt dicht in de buurt van een aantal Britse kazernes in de Bondsrepubliek en wordt door de daar gelegerde militairen gezien als een uitgaanscentrum. Dat betekent bovendien, dat de Britse militairen daar vermoedelijk veel kwetsbaar der zijn dan in de onmiddellijke na bijheid van hun kazernes. Als je uit bent, ben je immers minder alert op mogelijk gevaar dan je dat als mili tair in je legerplaats zelf bent". "Dat lijkt mij dan ook de belang rijkste verklaring voor de IRA-acti- viteiten op Nederlands grondge bied. Belangrijker dan een mogelijk verschil in het anti-terrorisme-kli- maat tussen Nederland en de Bondsrepubliek. Daarnaast is Lim burg natuurlijk ook interessant vanwege de in principe gemakkelij ke vluchtroutes." Visser verbaast zich niet over het feit, dat de IRA nogal eens 'een ver gissing' begaat, zoals ook in Roer mond. In de Bondsrepubliek, waar de IRA de afgelopen drie jaar tien keer toesloeg, werd in tenminste twee gevallen excuus gemaakt voor het treffen van niet-bedoelde slachtoffers. In september 1989 overleed een Westduitse echtgenote van een Britse militair, toen de auto waarin zij zat door een IRA-bom werd opgeblazen. Een maand later werd bij een benzinestation zowel een Britse militair als zijn eenjarig kind doodgeschoten. "Dat krijg je als de generaals zelf niet te velde zijn", verklaart Visser. "De afstand tussen het IRA-com- mando in Dublin en de units te vel de is nogal groot. Die units krijgen dan een vrij ruime opdracht mee waarvan de uitvoering verder nau welijks meer worden gecontro leerd. In die IRA-units heb je naast mensen die zo'n opdracht met de nodige zorgvuldigheid aanpakken echter ook desperado's die er eigen lijk maar een beetje op los schieten. Het ziet er naar uit, dat dat laatste ook in dit geval weer het geval is ge weest". IJMUIDEN (GPD) - De rookgas sen van de sinterfabriek van Hoog ovens bevatten het gevaarlijke gif dioxine. De concentraties zijn wel licht vergelijkbaar met die van vuil verbrandingen, zoals die in Leiden. Dit blijkt uit een onlangs genomen proefmonster. Volgens de Noord hollandse gedeputeerde De Boer (milieu) bestaat 'absoluut geen' ge vaar voor de volksgezondheid in de omgeving van Hoogovens. In overleg met het ministerie van landbouw worden binnenkort melkmonsters genomen om te kij ken of de dioxine niet is neergesla gen op het weidegebied direct ten noorden van de Hoogovens. De re sultaten worden eind augustus ver wacht. Het ministerie, Noord-Holland en Hoogovens stellen dat, als wordt uitgegaan van "voor de mens aan vaardbare dioxinebelasting, gecon cludeerd kan worden dat de huidige dioxine-uitstoot door Hoogovens geen probleem is voor de luchtkwa liteit, land- en tuinbouw en de neer oppervlaktewater". Nader onderzoek moet uitwijzen hoeveel dioxine de sinterfabriek precies uit stoot. De Boer overweegt geen sluiting van de sinterfabriek, waarin fijn korrelige grondstoffen, zoals ijzer erts, tot brokken worden gebakken om weer te worden gebruikt. Hoog ovens zou daarmee stil komen te lig gen. Ook deels stilleggen van de sin terfabriek zou niet helpen, meent hij. De aangekondigde onderzoeken betekenen dat de uitvoering van milieumaatregelen om de uitstoot van zwaveldioxide te beperken met een jaar is vertraagd. Volgens Hoog ovens heeft het weinig zin rookgas ontzwavelingsinstallaties te bou wen in de wetenschap dat ook dioxine wordt uitgestoten. Het wordt beter geacht de uitstoot van alle kwalijke stoffen in een keer te rug te dringen. Omdat nog nergens ter wereld on derzoek is gedaan naar dioxine in de uitstoot van sinterfabrieken zijn geen installaties beschikbaar om het probleem op korte termijn aan te pakken. Het zal nog enige jaren duren voor de technieken die nu nog in ontwikkeling zijn uitzicht bieden op een oplossing. Mensenrechten Turkije besproken DEN HAAG (GPD) - Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) heeft gisteren zijn Turkse ambtge noot Bozer, die op bezoek is in Den Haag, gevraagd de mensenrechten situatie in Turkije te verbeteren. Hij wees erop dat het daarmee, volgens Amnesty International niet best is gesteld in Turkije. Bozer antwoordde dat Turkije be zig is de detentie-duur voor gevan genen tegen wie een onderzoek loopt, te beperken. Ook zou het aan tal misdrijven waarvoor de doodstraf kan worden opgelegd, worden verminderd. Van onze correspondent Peter Heerkens ROERMOND - De politie van Roermond is de afgelopen maan den gewaarschuwd voor mogelijke IRA-aanslagen. Het alarm kwam via het internationale netwerk van criminele inlichtingendiensten en werd gegeven door het Bundes Kri- minal Amt (Duitse recherche) in Kangoeroe In Loon op Zand is gisteren ook de tweede ontsnapte kangoeroe door een onbekende automobilist dood- gereden. Het buideldier hield aan de rand van de weg de wacht bij het kadaver van haar zoon Sjakie, die het afgelopen weekeinde in de Bra bantse gemeente dodelijk door een auto werd gétroffen. Beide kangoe roes waren 11 maart ontsnapt uit een achtertuin in Loon op Zand. AH-overval De politie is overstelpt met tips over de daders van de overval op de Al- bert Heijn in Oosterbeek op 14 mei na een tv-uitzending van Opsporing Verzocht gisteravond. Uit die uit zending bleek dat de overvallers wel degelijk op geld uit waren. Ze schoten met een riotgun toen nie mand de kluis bleek te kunnen ope nen. Daarbij kwamen twee werkne mers om het leven, een derde raakte ernstig gewond. De politie is "rede lijk optimistisch" over de tips. Strafonderbreking Een gedetineerde uit Zwolle krijgt niet meer dan 48 uur verlof om te trouwen. De man had in kort geding 120 uur geëist, onder meer omdat bij ook het graf van zijn overleden zoontje wilde bezoeken, maar de rechtbank vond de beschikbare tijd voldoende. MOGELIJKHEDEN Zon pareo van 100% katoenen, voile kun je op heel wat ma nieren dragen. Knoop 'm bijvoor beeld als topje, rok of ceintuur. Of draag "m gewoon als shawl Keuze uit 20 dessins. Maten: 110 x 180 cm en 110 x 200 cm. Normaal 29.90 Nu 2 pareo's voor de verbijsterende prijs van 2 VOOR 25.- ELKE DAG EEN ANDERE BIJENKORF. de Bijenkorf l£) Wiesbaden. Daar werd ontdekt dat samenhang bestond tussen de data van terreuracties in de afgelopen drie jaar. In Roermond echter was de tip geen aanleiding een verhoog de staat van paraatheid in te voeren. Dat gebeurde wel rond de verschil lende militaire bases in West-Duits- land. Dat 'Roermond' zich niet nadruk kelijk voorbereidde op het ergste, heeft volgens korpschef Loek Ro- meijnders te maken met de algeme ne inhoud van de tip. "Dit soort be richten krijgen we vaker. Ze zijn ge richt op het hele continent. Zo was het ook met dit signaal. Er bestond geen enkele indicatie dat de IRA zich weer op Roermond zou rich ten". Voor de gemeentepolitie is de Britse kolonie in Roermond een permanente zorg. Volgens de laatste telling wonen er 668 Engel sen in de Limburgse stad, vooral in Duitsland gelegerde militairen en hun gezinsleden. Ze wonen gecon centreerd in de wijk Donderberg. Een buurt, waar de Royal Air Force- politie regelmatig patrouilleert en waarvoor de Roermondse gemeen tepolitie een agent vrij maakte om speciale controles uit te voeren. De bewoners wordt geleerd te leven met gevaar. In samenwerking met de Britse autoriteiten wordt voor lichting gegeven over veiligheids maatregelen. Iedereen wordt ge acht de auto voor het wegrijden uit voerig te inspecteren. Motorkap De Limburgers kijken er al lang niet meer van op wanneer de eigenaar van een auto met een Brits kente ken uitvoerig de carrosserie na zoekt op de aanwezigheid van ex plosieven en er ook zijn motorkap voor opentrekt. Een speciale ma nier van instappen wekt eveneens geen verbazing meer. Dat behoort, weten de Roermondenaren, tot de standaardinstructies van de politie. "En waar we ook sterk op hame ren", zegt Romeijnders, "is het alert zijn op afwijkend gedrag in de om geving". Dat is wellicht ook de re den dat de IRA zich bij aanslagen nog nooit heeft gericht op Donder berg; er speelde zich daar nog nooit een incident af, ook niet in minder ernstige vorm. Romeijnders over het opvallende feit dat de terroristen de twee aan slagen uitvoerden buiten de Britse woongemeenschap: "Vanuit de lo- De vluchtauto van de daders van de aanslag, werd uitgebrand terugge vonden op een militair terrein bij Leopoldsburg in België. (foto and gica kun je zeggen: die Britse ge meenschap is een voor de hand lig gend doelwit. Maar bij de IRA is lo gica en gedragswijze niet hetzelfde als bij ons. Misschien liggen er hu mane redenen aan ten grondslag om daar geen actie uit te voeren. Misschien de wetenschap dat de be volking de omgeving goed in de ga ten houdt". Het Regionaal Bijstands Team dat de IRA-aanslag van zondag avond onderzoekt, bestaat uit veer tig mensen. Acht leden zijn acht af komstig van de Roermondse ge meentepolitie. Dat lijkt niet veel, maar voor korpschef Romeijnders- toch een gevoelig verlies in het werk van alle dag. 'Zijn' personeels sterkte ligt ver onder de norm: het Roermondse korps heeft recht op 127, maar telt slechts 87 agenten. Gevolg is dat er de laatste jaren flink wat overuren zijn gemaakt, vooral omdat Roermond bepaald geen rustige stad is. Romeijnders wijst op een reeks van delicten, zoals een roofmoord in 1987 (twee weken geleden opgelost met de aan houding van drie Roermondena ren), de IRA-aanslag in 1988 (on langs werden twee verdachten aan gehouden in de Bondsrepubliek), een omvangrijke handel in verdo vende middelen die zich uitstrekte over 1988 en 1989 (teruggedrongen met de arrestatie van ruim 50 dea lers), de moord op een Turkse vrouw bij het station (april dit jaar; de dader binnen een uur gegrepen), en deze maand de ontvoering van baby Dennise. Net op het moment dat het korps even op sterkte was, moet Romeijn ders nu weer acht mensen missen. En dat in een stad waar het crimina liteitscijfer met 8000 misdrijven ver boven het landelijk gemiddelde uit steekt. Waar dat aan ligt, kan Ro meijnders niet precies verklaren. Hij houdt het op "vanuit sociale in valshoeken, een historische groei". Opgelost Veel criminaliteit, een onderbezet ting van de politie. Is dat soms de re den dat de IRA belangstelling toont voor Roermond?. Romeijnders: "Nee. Roermond is geen aantrekke lijke stad om toe te slaan, want we scoren ook hoog in het aantal opge loste zaken. Dat ligt tussen de 25 procent en 30 procent; het landelijk gemiddelde schommelt rond 15 procent. Een samenhang tussen de aanslagen en ons functioneren zie ik absoluut niet". Behalve personeel, is Romeijn ders ook geld kwijt aan het opspo ren van de IRA-leden. De eerste 100.000 gulden komt voor rekening van het korpsbudget, pas daarbo ven past het ministerie van binnen landse zaken bij. Afgaande op de er varing van de IRA-aanslag in 1988 - toen de totale kosten van het on derzoek ruim 300.000 gulden be droegen houdt Romeijnders al vast rekening met het verlies van die ton. Maar daar was hij op voor bereid: die 100.000 gulden staan in de begroting.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3