De vechtlust van Koevermans spooRrrv Achi van Tiggelen heeft geluk gehad Op weg naar het WK Verslechtering toestand van Dave Strijb os Ronde verder op Roland Garros, Schapers eruit Bijna niemand houdt nog rekening met succes Michael Chang Scheidsrechter van corruptie beschuldigd DINSDAG 29 MEI 1990 PAGINA 15 Sectiebestuur wilde hem kwijt Van onze correspondent Albert Geesing WENEN Doodgemoedereerd, alsof er niets aan de hand was, vonden de twee dissidenten elkaar in de nog kale wachtruimte op Schiphol: Adri van Tiggelen en Marco van Basten. Bang om het vliegtuig te missen Adri? "Ik heb het geloof ik aan Beenhakker te danken dat ik meemag. Want als hét aan het bestuur had gelegen, had ik thuis kunnen blijven". De spijkerharde verdediger van An- derlecht en het Nederlands elftal lijkt nauwelijks geïmponeerd door de krachtige taal van sectievoorzitter Martin van Rooijen. "Bestuurders mogen kennelijk doen en laten wat ze willen, maar als een speler een keer iets zegt is Leiden meteen in last". Van Tiggelen wekt geenszins de in- meteen in spoedzitting bijeen druk spijt te hebben van de gespier- kwam. In het bijzijn van interim- de taal die hij vorige week bezigde bondscoach Leo Beenhakker, die interview met VI. Als speler de vergadering op eigen verzoek als is de import-Belg snel, wendbaar, meedogenloos, in de dagelijkse o gang is hij ongecompliceerd en reet. Maar dat uitgerekend hij, in i volging van Van Basten, het durfde toehoorder bijwoonde. Tijdstip "Ze hebben nog geprobeerd mij op giftige pijlen af te die av°nd telefonisch te bereiken. schieten op de bobo's, dat hadden dat is niet gelukt", gniffelt toch maar weinigen 'hem uit de yan Tiggelen Vier dagen na dato - wordt hij er koud noch warm van, Beenhakker daarentegen is weinig gelukkig met de uitlatingen en vooral het tijdstip waarop de verde diger de aanval heeft gezocht. Hij noemt het een 'logisch bestuurs- standpunt' dat Van Rooijen heeft gedreigd dat zoiets geen tweede keer mag gebeuren. "Het is niet de eerste keer", weet de tijdelijke bondscoach, "dat er nogal wat kri- tiëk naar buiten is gekomen. Te recht of niet, dat laat ik in het mid den. Daar ga ik niet tussenzitten". i geschud. Zijn teksten logen er niet om. Een paar citaten: "We zijn alleen maar slechter geworden van dit nieuwe bestuur. Dat vorige heeft er een zootje van gemaakt, maar onder dit bestuur is het er voor ons niet beter op geworden. lZe draaien ieder dub beltje tien keer om". En: "Ze doen zelf waar ze zin in hebben, maar ze willen wel alle eer opstrijken". Voor Van Rooijen heeft hij geen goed woord over. "Ik sla de krant open: staat-ie met die grote kop en een glas champagne in zijn hand kleedkamer van Aja: doen is dan zijn ze er. Ze hebben Puntloos ,-i ten ft°e Beenhakker heeft moeten praten bundelen wat "te a's Brugman om Van Tiggelen bin- de selectie van 22 te houden, de krachten moeten i een goed eindtoer- te spelen". De bondscoach a.i. hamerde i ken een aantal problemen op ons af- van Wenen gelegen hotel Kraemer komt. Als die er zijn, oké, maar dan Hütte, het eerste tussenstation vai bord voor him kop. En dat zijn de .^r 's gepraat over de consequen- gisteren op problemen binnenska n, die Maar die loop ik straks in Italië zo voorbij". "Als we wereldkampioen wor den", hekelt Van Tiggelen de door Rinus Michels bij het EK '88 gecre ëerde vijand, "hoeven ze niet op on ze party te komen. Dan schoppen we het bestuur zo de zaal uit". De bureaucraat Van Rooijen reageerde onthutst en ondervond de uitspra ken van Van Tiggelen zo grievend en denigrerend dat het sectiebe stuur vorige week donderdagavond ties, het is duidelijk dat ieder- op te lossen. "De praktijk Het collectief prevaleert. "Je hebt heeft geno- heeft geleerd dat dit nog altijd de geen andere keus. Iedereen kent reglement met de spelers door i daar nu afstand men. We stonden drie dagen het vertrek naar het WK en dat is niet het'moment om een aantal din gen te gaan bespreken over een zaak die al een tijdje loopt. Van Tig- |p y uji gelen is een van de 22 en daar gaan lossing geleid. Natuurlijk, ik weet tra's doen' we nu mee aan de slag. We gaan pra- heel goed dat er in de komende we- In het op Oranje op weg naar Italië, vormde die eensgezinde opstelling het hoofdthema tijdens het diner. Daar [Beenhakker het huishoudelijk De Verenigde Arabische Emira ten hebben hun voorbereiding op de eindronde van het wereldkam pioenschap puntloos afgesloten. Hongarije toonde zifch tijdens d^ generale repetitie een onwillige sparringpartner: 3-0. Het bete kende de zevende nederlaag uit evenveel partijen. Tijdens de oe fencampagne wist de ploeg slechts vier keer te scoren. Tegen zeven tegenstanders moesten 21 doelpunten worden toegestaan. Kovacs was met drie doelpun ten gisteravond in zijn eentje ver antwoordelijk voor de overwin ning van de Hongaren. Zijn ploeggenoot Pinter werd tien mi nuten voor tijd uit het veld ge stuurd. De oefencampagne van het Schotse elftal is een gebed zonder einde. Na de nederlaag (1-3) tegen Egypte en het kleurloze gelijke spel tegen Polen (1-1) werd tegen Malta op 't nippertje gewonnen. Mclnally van Bayern München redde de Schotten. Hij scoorde gisteren in La Valetta vijf minu ten voor tijd de winnende treffer (2-1). De spits had na vijf minuten de score geopend. Degiorgio nam even voor rust de gelijkmaker voor zijn rekening. Definitief beste manier is. Wij, de trainers en mijn filosofie op dat punt. Pas als rjep hij Van Tiggelen nog de spelers, zijn de enigen die proble- het collectief klopt", berijdt Been- apart. In zijn streven van Oranje een kunnen oplossen. De buiten^ hakker het stokpaardje van Mi- solide eenheid te smeden, heeft hij gnaleren, chels, "kunnen spelers als Gullit Van Basten daar bovenop iets wereld kan ze alleen r dat heeft nog nooit tot een op- BRNO (ANP) - De toestand van Da ve Strijbos is verslechterd. Gister avond werd de ongelukkige moto- crosser in de Universiteitskliniek van Brno intensief onderzocht. In de nacht ervoor constateerden art sen in Nove Mesto, waar de 250 cc- coureur zondag werd opgenomen, inwendige bloedingen rond de hartstreek en long. Het Nederlandse thuisfront had de hele dag intensief contact met teammanager Gerard Rond, die Strijbos direct na de smak van ver stikking redde toen hij zijn tong had ingeslikt. Bij eerste diagnose na het ongeluk werd een gebroken rib, hersenschudding en nog onbekend letsel aan de longen vastgesteld. "Wij verkeren in onzekerheid", BADEN (ANP) - Hans van Breu- kelen viert morgen tegen Oosten rijk een jubileum. De doelman van PSV speelt in het Pratersta dion zijn 50-ste interland. Van Breukelen is daarmee te vens de meest geroutineerde spe ler in de selectie, waar het gaat om het voetballen van internationale landen wedstrijden. Gullit (41), Rijkaard en Ronald Koeman (40) volgen op enige afstand. Drie spelers in de selectie kwa men slechts een keer uit voor de nationale ploeg: Gillhaus, Roy en Witschge. Record-international is nog Jubileum voor Yan Breukelen Erwin Koeman heeft met drie dagen individuele training op nieuw een stap gezet in de rich ting van volledig herstel. De middenvelder, begin maart aan zijn knieband geopereerd, bracht zijn vrije dagen tussen het Nederlandse en Oostenrijkse trai ningskamp "verplicht" door op Zeist. Dat had resultaat. In spierkracht is het been waar aan hij is geopereerd niet meer zwakker dan het andere. "Het eni ge dat hij nog mist", aldus Been hakker, „is de absolute kracht, voor de wedstrijden. Alleen door te spelen, door ritme op te doen, kan dat worden verholpen". Koeman maakte de eerste trai ning in Oostenrijk gisteren volle- ook geen boodschap aan hoe Frank Rijkaard tegen zijn positie binnen de ploeg aankijkt. Alle uit- steenworp afstand spraken daaromtrent lapt hij aan z'n laars. Deze week staat vooral in het te ken van de twee interlands tegen Oostenrijk en Joegoslavië, dat zon dagmiddag in Zagreb als sparring partner fungeert. Beenhakker: "De komende twee weken gaan we be nutten om het basiselftal neer te zet ten. Vanavond ga ik eens rustig met de drie Milanezen bij elkaar zitten om te kijken hoe de vlag ervoor staat". Het optimisme is echter groot, gelet op dè nummering van Ide spelers. Er hoeft geen helder ziende aan te pas te komen om te voorspellen dat Richard Witschge als vervanger van Arnold Mühren de enige mutatie is in het (EK-)elftal dat Beenhakker voor ogen staat. Marc Wright behoort definitief tot de selectie van het Engelse natio nale elftal. Gisteravond zette bondscoach Bobby Robson na trainingstest het licht op groen. De centrale verdediger van Derby County was drie weken ge leden geblesseerd aan zijn lin kerkuit. "Mare heeft bewezen weer fit te zijn. Daarmee is de se lectie rond", verklaarde Robson. Uit voorzorg speelt Wright van daag niet mee in het oefenduel te gen Cagliari, dat promoveerde naar de Italiaanse serie A. Aan voerder Bryan Robson, eveneens net terug van een blessure, ont breekt *ook in de basis. Het duel wordt in Pula achter gesloten hekken gespeeld. Verdediging Van het Zuidkoreaanse elftal hoe- i bij de wereldtitelstrijd voet- in Italië waarschijnlijk weinig aanvallend acties worden ver wacht. De Aziatische bondscoach Lee Hoe-taik heeft zijn selectie van 22 spelers voornamelijk vol gestopt met verdedigers en mid denvelders. Van vier voetballers mag worden verwacht dat zij zich met de aanval zullen gaan bezig houden. Lee's keuze voor een defensief systeem is voornamelijk ingege ven door de slechte resultaten van Zuid-Korea tijdens de oefen campagne. In de laatste twee maanden wist het team geen van zijn zes duels te winnen, vier gin gen er verloren. In de selectie zijn twee spelers opgenomen die ook al bij de eind ronde van de wereldtitelstrijd van 1986 in Mexico in actie kwamen: aanvaller Choi Soon-ho en verde diger/aanvoerder Chung Yong- hwan. Zuid-Korea is in Italië in gedeeld in een groep met België, Spanje en Uruguay. De selectie is: Doel: Kim Pung-joo (Daewoo), Jeong Gi-dong (Pohang) en Choi In-young (Hyundai). Verdedi ging: Chung Yong-hwan (Dae woo), Park Kyung-hoon (Po- hang), Gu Sang-bum (Lucky), Yoon Deuk-yeo (Hyundai), Choi Kang-hee (Hyundai), Chung Jong-soo (Yukong), Hong Myung-bo (Korea University), Cho Min-kook (Lucky). Midden veld: Hwangbo Kwan (Yukong), Lee Young-jin (Lucky), Chung Hae-won (Daewoo), Kim Joo- sung (Daewoo), Lee Sang-yoon (Ilhwa), Lee Heung-sil (Pohang), Noh Soo-jin (Yukong). Aanval: Choi Soon-ho (Lucky), Hwang Seon-hong (Konkook), Lee Tae- ho (Daewoo), Byon Byung-joo (Hyundai). Ook Egypte heeft zijn definitieve selectie prijsgege ven. De spelers zijn: Doel: Ahmed Shubair, Ayman Taher, Thabet El-Battal. Verde diging: Ibrahim Hassan, Rabie Yassin, Hani Ramzi, Hisham Ya- kan, Ashraf Kassem, Saber Eid, Ahmed Ramzi. Middenveld: Magdi Tolba, Magdi Abdel-Gha- ni, Tarek Soulieman, Ismail Youssef, Taher Abnu Zeid, Ala'a Mayhoub, Ahmed El-Kass, Osa ma Orabi. Aanval: Hossam Has san, Gamal Abdel-Hamid, Ayman Shawki, Abel Abdel-Rahman. doen darm en hopen gen in de ernst kijkoperatie i verontrustend Strijbos kwam zondag tijdens de Grand Prix van Tsechoslowakije in - Dalecin zwaar ten val op de beton- geroepen dat Michiel Schapers zijn harde bodem. In de'berm redde grote voorbeeld - Rond het leven RHHHRL PARIJS Het verschil tussen vergane glorie en aanstor- liet Schüurmans wëten^Tje'artseri mend talent in het vaderlandse tennis was gisteren precies zijn slok- vijf meter breed. Op (le meest afgelegen baantjes van Rol- nz'ch'te knJ" and Garros probeerden Michiel Schapers en Mark Koever- Indièn nodTg woVrdt h,j meteen nog mans zi.ch door de eerste ronde heen te werken. Op baan 12 geopereerd. We zijn erg geschrok- onderging een stille en gelaten Schapers een oorwassing, ken, omdat de eerste berichten niet Op nummer 13 vloekte en zwoegde Koevermans zich ijaar de tweede ronde. De 22-jarige belofte heeft ooit eens 'afgod'. Want de vechtlust die Koe- iel Schapers zijn vermans zo typeert, is bij het 'voor inmiddels moet beeld' helemaal zoek. In werkelijk- de tennisser uit Bergschenhoek heid is het onderscheid tussen de maar eens uitzien naar een andere twee ook" geen vijf meter breed, maar hemelsbreed. Koevermans moest diep gaan te gen Jan Gunnarsson. De Zweed, die woensdag 28 wordt, staat bij de bes- -te vijftig tennissers van de wereld gerangschikt. Op papier moest de Nederlander voor hem onderdoen, maar niet op gravel. In een bijna vier uur durende par tij werkte hij de degelijke subtop per uit het toernooi. Na de eerste set gewonnen te hebben, stond Koe vermans er twee af (2-6, 6-7). De tie- brèak van de derde set ging op een ongelukkige manier verloren. Bij een 6-4 voorsprong behoedde de netband Gunnarsson voor setver- lies. Een getergde Koevermans maakte het in de volgende ronden goed. Met 6-3 en 7-5 mocht hij door. Bewijzen Tegen de Westduitser Patrik Küh- nen mag de nummer twee van Ne derland bewijzen dat de overwin ning geen incident is en dat hij klaar is voor het grotere werk. Want Koe vermans bewoog zich vorig jaar vooral op het niveau van de Chal lengers en Satellites. Dit jaar speelt hij met redelijk succes veel Grand Prix-toernooien. Zijn enige hoofd prijs dit jaar greep hij overigens in een Challenger (Oporto). Ooit afgedankt als talent en door trainer Frits Don uit de goot ge haald, staat de gravelspecialist voor een belangrijke periode. Nog nooit kwam hij in een Grand Slam-toer- nooi verder dan de tweede ronde. In Parijs kan hij in dat opzicht alvast een beetje historie schrijven. En in het spoor blijven van zijn maatje Paul Haarhuis. Michiel Schapers begint zichzelf steeds verder te verwijderen van de wereldtop. Hoewel het voormalige voorbeeld/boegbeeld van het natio nale tennis gisteren nog wel optrad op Roland Garros, is het Grand Slam-gebeuren in feite niet meer het toneel waar hij thuishoort. Jason Stoltenberg duwde de Eemnesser daarom resoluut van het PARIJS (GPD) Michael Chang zette een jaar geleden op Roland Gar ros toppers als Edberg en Lendl te kijk. De komende dagen is het de voornaamste taak van de Amerikaan om niet zelf de schlemiel te wor den. Want de sensatie van 1989 is hard op weg om de mislukking van 1990 te worden. Slechts weinigen geloven dat Chang zijn titel in Parijs met succes komt verdedigen. Niettemin sloten de Fransen hem gisteren in de ar men. In de hoop dat de publiekslieving opnieuw voor spektakel zorgt. Chang is sinds zijn historische overwinning eigenlijk alleen maar fi nancieel en als puber opgeschoten. Sportief wist hij nauwelijks nog in druk te maken. Dit jaar vloog de man die Ivan Lendl vernederde met onder meer een onderhandse service, er in de meeste toernooien al in de eerste ronde uit. In het rijtje favorieten hoort hij dan ook niet thuis. Aan de andere kant: die prognose werd vorig jaar ook gesteld. Chang werd gisteren al om 11.00 uur ontboden voor zijn eerste partij. En niet op het centre-court maar op de naastgelegen baan. Een titelver dediger onwaardig. De als elfde geplaatste speler maakte daar zelf geen punt van. "Het is voor mij geen probleem om niet op het centre-court te worden gezet. Misschien voor de organisatie wel", aldus de nummer 14 van de wereld die simpel won van de Braziliaan Cassio Motta (6-2, 7-6 (7-5). 6-1). Chang heeft begin dit jaar met een slepende heupblessure te maken gehad. Hij zegt nu fysiek honderd procent te zijn. Hij vraagt zich alleen af of hij het de komende weken geestelijk allemaal wel aankan. Zijn gepruts in de eerste maanden van dit seizoen hebben weliswaar geen favorietenrol op zijn schouders gelegd, maar verplichtingen heeft-ie hoe dan ook. "Het publiek kan op mij rekenen. Voor elk punt wil,ik vechten. Ik ben hartelijk ontvangen en heb vlinders in mijn bu;k gekregen", beweerde de streng gelovige en soms wat naïeve tennisser. Vorig jaar zei hij dat de hand van God zichtbaar was in de eindover winning op Edberg. Gisteren haalde hij er ook al weer voorzichtig wat bovenaardse krachten bij. "Op de een of andere manier is Parijs mij goed gezind. Ik heb in de driejaar dat ik hier kom, louter geluk en voor spoed gekend". Het is wel duidelijk. De engelbewaarder van Chang woont in de Franse hoofdstad. En hij zal hem nodig hebben. Want nu moet blijken of de kleine grapjas van toen echt serieus genomen moet worden als wereldtopper. PARIJS (AFP) - De strafcommissie van de Europese Voetbal Unie (UE FA) gaat een onderzoek instellen naar een corruptiezaak, waarbij de Belgische scheidsrechter Marcel van Langenhove betrokken zou zijn. Dit op verzoek van voorzitter Bernard Tapie van Olympique Mar seille. "We hebben op 19 mei een brief van Tapie ontvangen, waarin na de wedstrijd voor de halve finales van de Europa Cup voor landskampioe nen melding werd gemaakt van een corrupte scheidsrechter", aldus een woordvoerder van de UEFA. Van Langenhove was op 18 april in Lis sabon tijdens de wedstrijd Benfica -, Marseille het middelpunt van een groot tumult nadat hij een duidelijk met de hand gemaakt doelpunt van Vata (Benfica) goedkeurde. Het Franse sportblad l'Equipe produceerde gisteren copieën van bankafschriften, waaruit zou moe ten blijken, dat Van Langenhove een bedrag van 90.000 dollar (circa 170.000 gulden) op een Zwitserse bankrekening ontvangen had. "Ik weet daar niets van en ik heb een dergelijk bedrag nimmer gekre gen", aldus Van Langenhove in Brussel. Een stijlvolle pose podium in drie sets: 6-4, 6-3, 6-1. De Australiër is beslist geen hoogvlie ger, staat op de wereldranglijst zelfs lager dan de Nederlander. Maar om de 30-jarige Schapers eronder te krijgen hoefje geen crack (meer) te zijn. Schapers erkende belabberd ge speeld te hebben. "Het was puur slecht. Daarbij was Stoltenberg erg sterk", vertelde hij het verhaal snel. Voor de derde keer in successie kon de self-made-tennisser in de eerste •ronde zijn biezen pakken. De snelle uitschakeling kan nooit als een verrassing zijn gekomen. De voorbereiding op Roland Garros was allesbehalve gedegen. Scha pers koos de Nederlandse competi tie uit als lancering naar Parijs. Dat is vragen om problemen op een Grand Slam-toernooi. Het is alweer bijna twee maanden geleden dat hij in een fatsoenlijk be zet internationaal toernooi speelde. Het was in Barcelona waar hij in de tweede ronde verloor van Andres Gomez, een andere veteraan (31) die nog lang niet aan afbouwen denkt. Vanaf die nederlaag concentreer de hij zich met zijn club Zandvoort op de competitie. Met succes, dat wel. Afgelopen weekeinde promo veerde het team naar de eredivisie. Onder andere door de inbreng van Schapers die niettemin regelmatig zeperds haalde in de enkelspelen. Bijvoorbeeld tegen illustere spelers als Armand Custers en Christian Feenstra. Beetje Schapers hoopt dat het dubbelen hem internationaal nog een beetje resultaat en geld oplevert. In de en kelspelen heeft hy de vlag allang overgedragen aan Paul Haarhuis. Iemand die overigens nog maar moet bewijzen dat hij net als Scha pers de 25ste plaats van de wereld kan bemachtigen, al is het maar tij delijk. Voor Manon Bollegraf duurde het toernooi nog korter. De Ermelose moest in de tweede set tegen Mi chelle Jaggard opgeven vanwege een bovenbeenblessure. De 26-jari- ge nummer één van Nederland liep maandag een spierscheuring op in haar dijbeen. Met een bandage be gon ze aan de partij tegen de Austra lische. Na de eerste set in de tie break te hebben verloren en bij een 3-2 achterstand in de tweede stapte ze van de baan. "Ik voelde bij elke stap pijn. Het had geen zin meer", aldus Bollegraf, die in de afgelopen maanden de top dertig naderde van de wereldranglijst. ROB VAN DER ZANDEN DINSDAG 17.40-18.04 Ned 1 Nationale jeugdvoet baldag 1990 in het PSV-stadion. 19.00-20.30 Sportnet Franse rugby com petitie, finale. 19.05-19.27 Ned 2 We gaan naar Rome: Engelse serie over het WK-voetbal. 19.10-20.00 Ned 3 Studio Sport: Frans Open Tennistoernooi vanaf Roland Gar ros en wielrennen (Ronde van Italié). 20.00-21.00 EURO WWF Wrestling. 20.00-22.00 Super Ultra Sport: met o.a. mountainbiking, waterskiön, motorraces en skateboarding. 20.30-23.00 Sportnet Laatste info. Aansl. NHL Ijshockey: Stanley cup 21 00-22.00 EURO Autosport: GP Monaco. 21.00-22.00 TV 5 Sport. 22.00-23.00 EURO Eurosport what a 22.15-00.15 Super Ultra Sport. 22.35-22.44 Ned 2 Sport extra: Whit- breadrace rond de wereld (zeilen). 23.00-23.30 EURO WK special. 23.00-23.30 Did 1 Sport extra: Tennis vanaf Roland Garros. 23.00-01.00 Sportnet Major league base ball: Amerikaans honkbal. 23 30-02.00 EURO Tennis. 01.00- Sportnet Rallycross: EK vanuit Zweden. 01.00- Sportnet Rallycross: EK vanuit Zweden. WOENSDAG 11 00-20 00 EURO Tennis, live. 17.30-19.00 Sportnet Windsor horse

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15