Nieuwe tegenvaller voor Leiderdorp Oegstgeest moet meer bouwen om in behoefte te kunnen voorzien Illegaal gesloopte villa Voorschoten keert terug Wassenaar kan geen zuivere koffie zetten Reinigingsrechten fors omhoog in Wassenaar Wassenaar krijgt nieuw bos aan 'Leidse' kant OMSTREDEN SPEELPLAATS TOCH AANGELEGD sitief saldo zal worden afgesloten. De zogenaamde 'stofkamopeXatie', die gisteravond werd besproken,, zal de gemeente niet voldoende soe laas bieden om uit.de financiële pro blemen te komen. In hun vergade ring van 5 juni moeten B en W aan geven hoe ze het begrotingstekort willen wegwerken, maar in de voor gestelde plannen is nog geen reke ning gehouden met het tekort over 1989. B en W willen het begrotingste kort over 1990 indammen door 120.000 gulden uit het potje onvoor zien te halen, minder geld te reser veren voor de sportvelden in sport park De Bloemerd en een bepaalde verzekeringspremie anders in de boeken op te nemen. Aan de diverse gemeentelijke afdelingen is voorts gevraagd dit jaar 71.000 gulden in te leveren. De afdelingen sport/wel zijn en algemene zaken zouden ie der 20.000 gulden moeten bezuini gen, de andere afdelingen ieder 10.000 gulden. Instemming Alle fracties stemden gisteravond in met de voorgestelde bezuinigin gen. Op welke wijze de gemeentelij ke afdelingen gaan bezuinigen is nog onduidelijk. Wethouder me vrouw C.A. Huigen (WD) zei dat ze afdelingen zelf met voorstellen moeten komen. Omdat de precieze cijfers nog niet bekend zijn beperkten de fracties zich tot korte reacties op de te ver wachten, tegenvallende afrekening. PvdA'er J.M.H.M. Hermans zei het 'teleurstellend' te vinden dat B en W slechts lichte bezuinigingen voor stellen. Volgens de sociaal-demo cratische oppositiepartij ontkomt de gemeente niet aan een flinke ver hoging van de belastingen. CDA'er A. Roest adviseerde het college om alle gemeentelijke fondsen te con troleren op eventuele-'overbodige luxe'. L.W.C. Lamers (D66) bekritiseer de PvdA'er Hermans, omdat hij wel voor lastenverhoging pleitte maar tegen een voorgestelde stijging van de tarieven voor de reinigingsrech ten stemde. De PvdA vindt, net als Groen Links, dat de burger niet moet opdraaien voor alle extra kos ten die voortvloeien uit de sluiting van de Leidse verbrandingsinstalla tie. Hermans verdedigde zich met de opmerking dat reinigingsrechten niet naar 'draagkracht' worden be rekend en mensen met een mini muminkomen de dupe zouden wor den van een flinke verhoging. LEIDERDORP - Het oude Lei- derdorpse centrum heeft er een speelplaatsje bij, op het Burge meester Brugplein. Het is een van de weinige nieuwe speel plaatsen die de gemeente dit jaar kon aanleggen. Andere klim- en klauterplaatsen stuit ten op veel bezwaren van omwo nenden en werden daarom niet Tegen de locatie op het Burg. Brugplein hadden omwonenden aanvankelijk ook grote bezwa ren. Op aandringen van veel be woners zocht de gemeente naar alternatieve plekken aan de Ei kenlaan. Vanuit die hoek kwa men echter net zo veel negatieve reacties en de gemeente greep te rug naar het oorspronkelijke plan. De volwassenen mogen dan niet erg gelukkig zijn met de speelplaats op het Burgemeester Brugplein, de kinderen denken daar zo te zien anders over. (foto Ellen Martens) Inwoners willen vooral meer goedkope huurwoningen OEGSTGEEST - De gemeente Oegstgeest moet de komende koopwoning, op vijf jaar 90 woningen per jaar bouwen om te kunnen voorzien in. de woonbehoeften van Oegstgeestenaren. Tot nu haalt de gemeente een jaargemiddel de van 40 tot 60 woningen. andere huur- of de drie jaar niet wordt gehaald. Het een totale bevol- niet halen van dit percentage is vol- king van 185Ó8. Verwacht wordt dat gens B en W het gevolg van de bouw van relatief veel zeer dure koopwo ningen in Oegstgeest. B en W stellen voor de rest van de te bouwen woningen (in de periode tussen 1993 en 2005) als volgt te v ingbehoefte i nomen tot 7906, op e king van 20174. Percentage In de ontwerp-nota, die morgen- delen: 15 procent premie-A, 25 pro avond in de raadscommissie volks- Cent premie-C, 15 procent vrije sec- Voorschoten en Hoogvliet sluiten contract af den, stapte r VOORSCHOTEN - Het grootwi.. kelbedrijf Hoogvliet heeft het Voor- de een boze brief schotense college beloofd dat op de Hoogvliet, plek van de gesloopte witte villa aan Na het eerste de Veurseweg een pand terugkomt de partijen blijken de scherpste met hetzelfde uiterlijk. De partijen kantjes van het conflict afgeslepen sluiten binnenkort een contract af. Zes juni zal het college vordt vastgelegd. Het hebben met Hoogvliet. De Oegstgeestenaren willen vooral meer goedkope huurwoningen. Het aantal woningzoekenden in deze sector is hoog en er zijn vooral veel urgente gevallen bijgekomen. Dat zijn enkele conclusies uit de ont werp-nota Volkshuisvesting in de jaren negentig. Vergeleken met vorig jaar is het aantal urgente gevallen fors geste gen (tot 463) en boven de score van 1986 uitgekomen. Het leeuwedeel (70 procent) van de 755 ingeschreve nen is 'starter', en nu nog thuis- of inwonenend. Er is vooral vraag naar goedkope eengezinswoningen, minder naar kleinere woningen. Vorig jaar zijn 133 personen als woningzoekenden uitgeschreven omdat ze een passende woonruimte kregen toegewezen. Ruim 70 pro- erleg tussen bei- cent van deze woningzoekenden is •erhuisd naar een flat. De belangstelling voor koopwo- gesprek ningen gaat vooral uit naar de prijs-1 tor tot 250.000 gulden en 15 procent huisvesting wordt behandeld, oe.__ wordt voorgesteld gemiddeld 30 vrije sector tot 300.000 gulden, procent van de woningen in de soci- Voorts stellen B en W voor or.. ale sector (goedkope huurwonin- verschillende lege plekken tussen gen) te bouwen. Dit percentage opgenomen in het nieuwe college programma van CDA, WD en PvdA. In de nota wordt overigens schikbaar moeFen zijn (bijvoor- gemeld dat dit perentage de komen- beeld de Morsebelpolder). de. bestaande bebouwing kleine flats te bouwen. Vanaf 1993 zal e woningbouwlocatie dag later klasse tot 250.000 gulden. Voor puin dat resteerde na de illegale vergadert de monumentencommis- duurdere koophui slechts de villa, wordt deze week de plannen De villa stond op de gemeentelij ke monumentenlijst. Hoogvliet maakte het pand, waarin jaren kra kers waren gehuisvest, op vrijdag VOORSCHOTEN - Een jonge 18 mei met de grond gelijk. Het be- radio- drijf had geen sloopvergunning, Vrouw steelt vijf scheerapparaten heeft gistermiddag uit een winkel in televisie-apparatuur aan de Voorschotense Schoolstraat vijf scheerapparaten gestolen. De scheerapparaten vertegenwoordigen een Het college beval de sloper direct waarde van enkele honderden guldens. De vrouw was de winkel al uit toen met de werkzaamheden op te hou- de diefstal werd ontdekt. WASSENAAR - De vraag of de gemeente Wassenaar 'zuivere koffie' moet drinken, leidde gis teravond tot een woordenwis seling in de gemeenteraadsver gadering. De oppositiepartij PvdA stelde voor om in raads- en commissievergaderingen Max Havelaarkoffie te schen ken, maar alleen het CDA had enig begrip voor het verzoek. VVD-wethouder Ch.B. Ap- troot zag alleen maar nadelen. Volgens hem is het plan 'vol strekt onuitvoerbaar': "In onze automaten is die koffie niet bruikbaar. Bovendien hebben we langlopende contracten af gesloten die we niet kunnen openbreken". Daar komt nog bij dat de gemeente tegenwoordig steeds vaker cafeïne-vrije kof fie schenkt. "Ook dat wordt zui vere koffie genoemd", zei de ge meentebestuurder met een CDA-fractievoorzitter Schel haas achtte de reactie van de wethouder een beetje overdre ven. Het voorstel had alleen be trekking op het schenken van koffie bij raads- en commissie vergaderingen en zoiets zou een aardig symbool kunnen zijn. Een amendement noemde hij echter 'overtrokken' en vervol gens trok de PvdA haar Have- laar-amcndement in. WASSENAAR - Aan de 'Leidse' kant van de Wassenaarse nieuw bouwwijk Weteringpark komt een bos dat het onmogelijk moet maken meer dan 155 woningen te bouwen in dit laatste grote uitbreidingsplan van de gemeente. Het is de opposir tie gisteravond tijdens de raadsver gadering niet gelukt om CDA en VVD af te hóuden van dit compro- Evenmin lukte het de oppositie partijen (PvdA en D66) om voor de periode na 1994 180 woningwetwo ningen binnen te halen, dertig meer dan het college de komende jaren hoopt te vinden. Voordat PvdA en D66 afhaakten bij de college-onder handelingen, hadden de partijen af gesproken dat deze dertig extra wo- Opbrengst van sportevenement voor polikliniek in sloppenwijk KOUDEKERK AAN DEN RIJN*- De Lions Club Hazerswoude-Kou- dekerk houdt op 15 september een groots opgezet sport- en spelevene- rnent op de Oude Rijn. De bedoe ling van dit sportieve festijn is óm zoveel mogelijk geld bijeen te krij gen ten bate van de stichting Ha- zerswoude-Cadorna. Deze stichting wil de Hazers- woudse arts Elly Kerkvliet, die in de sloppenwijk Cadorna van de stad Montevideo in Uruguay werkt, hel pen bij het opzetten van een nieuwe polikliniek. Momenteel moet zij zich behëüpèn met een tot polikli niek omgebouwde container. Dit maakt het geven van medische hulp uiterst moeilijk. Tijdens het sport- en spelevene- ment zullen teams uit alle geledin gen van de bevolking van Hazers- woude en Koudekerk de strijd te gen elkaar aanbinden. Er worden tal van wedstrijden waaronder roei- wedstrijden, trekschuittrekken en sprietlopen georganiseerd. Naast teams uit diverse verenigingen zul len ook de brandweerkorpsen uit Hazerswoude en Koudekerk tegen elkaar uitkomen. De wedstrijden worden afgesloten met een feest avond in -Het Anker in Hazerswou de. Woonoverleg: Oudere Zoeterwoudenaren gelijk behandelen ZOETERWOUDE - Oudere Zoeter- woudenaren moeten gelijke kansen krijgen op een bejaarden woning in het dorp. Dat schrijft coördinator F. Bakker van het woon-overleg in een open brief aan de gemeenteraad van Zoetefwoude. Bejaardenwoningen worden in Zoeterwoude alleen in de sociale huursector gebouwd en dat vindt het woonoverleg 'getuigen van slecht beleid'. Oudere eigen-wo ningbezitters komen niet in aan merking voor deze huizen, terwijl ook zij'zijn aangewezen op aange paste woningen. Op een informatie-middag van het woonoverleg over ouderen huisvesting in april zou zijn geble ken dat 67 procent van alle Zoeter- woudse ouderen graag wil ^exhuk zen. Ze hebben een voorkeur voor een woning in de buurt van bejaar denhuis Emmaus aan de Benne- broekweg. De gemeenteraad van Zoeter woude zou-in haar vergadering van 31 mei ih ieder geval de verordening woningtoewijzing moeten verande ren, zo schrijft het woonoverleg: 'Bij toewijzing van een ouderenwo ning in de sociale huursector moe ten eigenaren-bewoners die hun huis achterlaten aan een Zoeter- woudse ingeschrevene en ouderen die een huurwoning achterlaten ge lijk worden behandeld'. Wijzigingsvoorstel PvdA weggehoond in raadsvergadering Om extra woningbouw onmogelijk te maken ningen nog deze raadsperiode ge bouwd zouden worden. Nadat deze partijen afhaakten, gaf het bouw- grage CDA de dertig woningen te rug aan de WD - in ruil voor een tweede wethouderszetel. De WD, die al jaren roept dat Wassenaar vol is, is vooral tevreden over het woningbouwcompromis omdat het bos een verdere uitbrei ding naar het noorden voor altijd onmogelijk zou maken. De PvdA vindt dat er veel te weinig woningen worden gebouwd, het bos zou niet in het polderlandschap passen, de planologische beslissing zou 'veel te ingrijpend' zijn en het streekplan van de provincie staat volgens de partij dergelijke ontwikkelingen niet toe. D66 had het misprijzend over het 'grote dierenbos' en vreest dat de aanleg van het vijf hectare grote bos de gemeente veel geld gaat kosten. Ook het grondbedrijf zou moeten bloeden omdat er minder woningen kunnen komen in de gordel rond Weteringpark. Volgens de WD-wethouder fi nanciën, Ch.B Aptroot, moet er per woning juist geld bij en zijn bomen goedkoper dan woningen. In hun nieuwe beleidsprogramma geven B en W niet aan hoeveel geld de aan leg van het bos kost, wèl houden ze vanaf 1992 rekening met jaarlijkse exploitatielasten van 35.000 gulden. De uitvoering van alle nieuwe col legeplannen kost, voor zover het college dat kan overzien, 219.250 gulden extra in 1990 en 465.000 gul den extra in 1994. Voor ieder plan komt een apart raadsvoorstel en het college liet gisteren weten dat het nodig kan zijn oud beleid te schrap pen om nieuw beleid mogelijk te maken. WASSENAAR Wassenaarders ♦betalen per 1 juli geen 13 maar *20 gulden reinigingsrechten per :maand. De gemeenteraad is gis teravond unaniem akkoord ge- igaan met deze stijging van 53 iprocent. Tijdens commissiever gaderingen aarzelden de colle- partijen CDA en WD en maak te oppositiepartij PvdA zich zorgen over de gevolgen voor .oudere alleenstaanden. Om deze groep te ontzien, stelden 'de sociaal-democraten gisteravond Voor om de reinigingsrechten '^slechts' met 3,50 per maand te ver hogen. Door onroerend-goedbelas- .ting (ogb) met een kwart procent op te trekken, zou de opbrengst gelijk ^blijven voor de gemeente. Nadat wethouder financiën, Ch.B. Aptroot, uitlegde dat dat zo niet werkt met de ogb, werd de per centuele verhoging omgezet in een prijsstijging van 25 cent voor iedere 3000 gulden die een woning waard is. Ook toen bleef de wethouder be zwaren houden tegen het PvdA- voorstel. Volgens hem levert de ver hoging minder op dan het voorstel van B en W. Alleen al dit jaar zou er een gat ontstaan van een kwart mil joen omdat de aanslagen voor de onroerend-goedbelasting niet meer aangepast kunnen worden. Destructief Volgens PvdA-raadslid H. Hupkes gaat het om het principe: zijn partij wil de onroerend-goedbelasting verhogen en tijdens raadscommis sies moet dan maar worden bere kend welke stijging nodig is. Het le verde het nieuwe raadslid een standje op van burgemeester PH. Schoute: "Zo werkt het hier niet", zei hij. "In de raad moeten we dek kende voorstellen doen. Uw voor stel is destructief van aard". Toen Hupkes dat een 'zotte formulering' noemde, zei Schoute het in rond Ne derlands: "U laat de gemeente met een gat zitten". Het college had ook inhoudelijke kritiek. Zo vroeg wethouder Ap troot zich af of het PvdA-voorstel wel zo goed is voor de mensen met kleine beurzen en had hij de indruk dat de partij koop- en huurwonin gen door elkaar haalt. De fracties van CDA en WD, die tijdens commissievergaderingen klaagden over de krappe voorberei dingstijd, reageerden niet op de PvdA-plannen. Over het college voorstel zeiden de liberalen dat de gemeente ër niet onderuit kan. hoe pijnlijk de verhoging ook is: "De burger moet namelijk 'zo veel mo gelijk de werkelijke kosten opbren gen", aldus R.P. Veldhuizen. Het CDA meldde dat ook in de politiek geldt dat je niet altijd schone han den kunt houden. Is de verhoging per 1 juli bedoeld om de hogere kosten te bestrijden die zijn ontstaan door de sluiting van de Leidse vuilverwerking, per 1 januari 1991 houden B en W reke ning met een verdere stijging van 2,50 gulden. Die tweede stijging wordt veroorzaakt doordat het ge scheiden ophalen van groente-, fruit en tuinafval de gemeente meer geld kost. 1 januari 1990 werden de reinigingsrechten nog met veel tam-tam tien procent verlaagd in Wassenaar. Binnenkort krijgen de burgers een voorlichtingsfolder in de bus met de nieuwe tarieven. Burgemeester P.H. Schoute: ..'Zo werkt dat hier niet'.. (archieffoto) Ook tekort over 1989 CDA-raadslid A. Roest: ..'gemeen telijke fondsen ontdoen van luxe'.. (archieffoto) LEIDERDORP - Het ziet er naar uit dat de gemeente Leiderdorp een tekort van twee tot drie ton heeft over het afgelopen jaar. Het is een zware tegenvaller voor het gemeentebestuur, dat hal verwege dit jaar ook al moet afrekenen met een begro tingstekort van 236.400 gul pen. t)it bleek gisteravond tijdens de vergadering van de raadscommissie voor financiën. Volgens F.L. Labbé, hoofd afdeling financiën, is het vrjj- tvel uitgesloten dat 1989 met een po- D66-raadslid L.W.C. Lamers. (archieffoto) DINSDAG 29 MEI Alphen jokeren in buurthuis Westerha ven, aanvang 19.30 uur. Katwijk openbare CDA-ledenvergade- nng met inleiding over 'vandalis me'. aanvang 20.00 uur in ge bouw De Hoeksteen. Burgerdijk- verenigigsavond Staatskundig Gereformeerde Studievereniging, aanvang 20.00 uur in Kerkelijk ■Centrum, Voorstraat. Leiden extra voorstelling Alexandra Radius: 'Ballerina's, een tijds beeld', aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. Leiderdorp open inschrijfavond Leider- dorpse Volksuniversiteit, van 19.30 tot 21.00 uur in gebouw Splinterlaan 91. Noordwijk zitting Ombudsteam PvdA, van 19.30 tot 21.00 uur in De Kuip, ZeestraaL openbare vergadering ge meenteraad, aanvang 20.00 uur in het gemeentehuis. WOENSDAG 30 MEI Alphen informatieochtend voor vrou wen in de overgang, aanvang 10.00 uur in hotel Toor. IVN-wandeling langs de Krom me Aar. vertrek om 19.00 uur op parkeerplaats kinderboerderij Ze- gersloot. rommelmarkt in buurthuis Half je Wit, aanvang 19.00 uur. jeugdinstuif volleybal in gym- Katwijk bingo-avond Oranjevereniging Katwijk/Rijn, aanvang 20.00 uur in de Roskam, Turfmarkt. Botanicus, ouderen aktiviteiten commissie Binnenstad Dijk 33, aanvang 9.30 uur. fietstocht voor 55-plussers, viteiten commissie Merenwijk, vertrek om 10.00 uur bij diensten centrum Rosmolen. informatiepunt gemeenschap pelijk wonen, van 20.00 tot 21.00 uur bij Vereniging Centraal Wo nen, Gerestraat 20. tel: 121554. in kader van Internationale Chansonweek: optreden Don Ma- cLean, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. Leiderdorp bridgen bij Bridgecentrum Lei derdorp, Bernhardstraat 3, aan vang 13.30 uur. kennismaking met Parabowls, van 12.00 tot 15.00 uur. Sport complex De Does. Noordwijk sspreekuur CNV-vertrouwens- man (C. Elshout, soc. dienst), van 10.00 tot 11.00 uur in De Rank, Golfbaan. Oegstgeest bridgen bij DDS, aanvang 19.45 uur in hotel Het Witte Huis. blauw is, is gezien', door Poppen theater Wellus Nietus. aanvang 14.30 uur in Cultureel Centrum. Prinses Marijkelaan. DONDERDAG 31 MEI Alphen voorjaarswandeling v ir oude- Blaunau Gwent Chorale London en COV Exultate Deo olv Sander van Marion, aanvang 20.15 uur in de Hooglandse Kerk. bewegingsgym voor dames olv vertrek hoofdingang Driehoorne. lezing over 'geloof van ortho dox tot vrijzinig', door prof. dr. An ne van der Meijden, aanvang 19.30 uur In gebouw Onderweg. Leiden 1 13.30 Mensendiecktherapeute, 12.30 tot 13.15 uur en' tot 14.15 uur in Sjelter. koppel-klaverjastoernooi De Buitengewonen, aanvang 20.00 uur, Frerikshof.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 14