Glorieuze terugkeer van 'Amsterdam' op Sail '90 Massale actie van gezondheidszorg in Hooge Burch Boerhaave-leerlingen met Russisch de laatsten Trein- en busvertragingen op radio REGIO PAGINA 13 Lissese Keukenhof tevreden met 800.000 bezoekers LISSE De Keukenhof heeft dit seizoen rond de 800.000 bezoekers in haar tuin gehad, onder wie op merkelijk veel Fransen. Een woord voerder vertelde dat zij hun bezoek aan Lisse combineerden met een bezoek aan de tentoonstelling over Vincent van Gogh in Amsterdam. Het bezoekersaantal dit seizoen wordt als 'normaal' omschreven. De laastste jaren schommelt het steeds rond die 800.000. De Nederlanders zijn overigens in de minderheid. De verhouding ligt op 40 procent land genoten en 60 procent büitenlan- ders. De Keukenhof zegt content te zijn met het bezoekersresultaat. Woord voerder Koster spreekt van een bij zonder seizoen dat. vanwege de ex treem zachte winter, dit jaar heel vroeg viel. Twee opmerkelijke gas ten mocht hij begroeten: de vrouw van Jimmy Carter, de ex-president van Amerika en koningfn Fabiola van België die met haar moeder en vijftien vrienden en vriendinnen •een bezoek aan De Keukenhof bracht. Nu al is men in Lisse doende met de ontwerpen van het nieuwe sei zoen, dat op 28 maart volgend jaar begint en 28 mei eindigt. Studiestop Leiden voor geneeskunde LEIDEN/ZOETERMEER - Minis ter Ritzen (onderwijs) heeft voor tien studierichtingen een numerus fixus afgekondigd. Aan de Leidse universiteit mogen 165 studenten zich voor geneeskunde inschrijven en maximaal 80 mogen aan de stu die gezondheidswetenschappen be ginnen. Ondanks een andersluidend ad vies van de Vereniging van Samen werkende Nederlandse Universitei ten (VSNU) heeft de minister beslo ten voor het komend studiejaar geen numerus fixus voor de studie Oost-Europakunde aan de universi teit van Groningen in te stellen. In Leiden wordt weer een grote belangstelling verwacht voor de studierichting Slavische taal- en let terkunde, waar vorig jaar voor het onderdeel Ruslandkunde het aantal studenten meer dan verdubbelde. Minister Ritzen heeft voor het overige wel de adviezen, zoals die eerder werden uitgebracht door de VSNU, gevolgd. Voor elf studie richtingen geldt vanaf september (weer) een studentenstop: bedrijfs kunde, geneeskunde, medische bio logie, industrieel ontwerpen, beleid en management gezondheidszorg, gezondheidswetenschappen, Japankunde, Romaanse talen en culturen en tandheelkunde. Prins naar Valkenburg VALKENBURG - Prins Bernhard brengt vrijdag een bezoek aan het marinevliegkamp Valkenburg. Hij zal daar een gedeelte bijwonen van de reünie ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de vlieg tuigsquadrons 320 en 321 van de Marineluchtvaartdienst. Zoals al eerder gemeld, houdt het marine vliegkamp vrijdagmiddag vanaf één uur een open dag. Van onze redacteur Jan Westerlaken LEIDEN De geschiedenis herleeft. De Batavia en de Am sterdam, twee beroemde hou ten schepen van de Verenigde Oostindische Compagnie, krij gen gestalte. De Amsterdam zal op 9 augustus voorop varen in de internationaal vermaarde scheepsparade Sail '90 in de hoofdstad. De Batavia is later klaar. De schepen zijn volgens de Leidse historicus Femme Gaastra waarheidsgetrouw na gemaakt. Gaastra is betrokken bij de bouw van de Amsterdam. Het is Gaastra's taak om histo risch zo veel materiaal boven water te halen dat de Amster dam van nu een kopie wordt van dë Amsterdam van toen. Alleen, er wordt voor de nieuwe Am sterdam een andere houtsoort gebruikt: iroco in plaats van ei ken. Voor de Batavia, die in Le lystad wordt gebouwd, wordt wel eikenhout gebruikt. Gaastra vertelt dat alles in het werk is gesteld om zo weinig mogelijk hout te verknoeien. Normaal gesproken zou 40 pro cent zijn 'versnipperd'. Als re den hiervoor noemt de Leidse historicus het feit dat er maar één schip wordt gebouwd. Als er vroeger stukjes overbleven, dan werden die in, bij voorbeeld, de kajuit verwerkt. Gaastra zegt dat het nabou wen van de houten Oostindië- vaarders historisch gezien ver antwoord is. Met de kantteke ning dat je nu wel in de twintig ste eeuw zit. "Dus alles aan de schepen is nieuw. Er is niks dat origineel is. Wat je je steeds weer moet afvragen, is hoe je omgaat met bepaalde onzeker heden als je niet weet hoe be paalde onderdelen er precies uit zagen. En hoe je die afwij- kingen moet verantwoorden". Versierselen Onzekerheden zijn er. De ver sierselen op de schepen. Gaastra vertelt dat er weinig tot geen rekeningen van zijn terug te vinden in het archief van de VOC. Net als van de kleuren van de spiegel. Maar de kleuren wa ren in die tijd beperkt. "Daarom houden we ons aan de modellen die er nog zijn. Helaas zijn ze niet allemaal hetzelfde. Maar wij hebben ze toch als maatge vend beschouwd. Weet je, het VOC-archief is bijzonder groot, alleen over technische zaken als de bouw de schepen is er prak tisch niets in terug te vinden". De vroegere schepen van de Leidse historicus nauw betrokken bij nabouwen Oostindiëvaarders Verenigde Oostindische Com pagnie staan in binnen- en bui tenland in de belangstelling. In teresse, die al in de jarenzeven- tig ontstond gelijk met de vondst van enkele wrakken. Eén ervan was de Amsterdam met 333 opvarenden aan boord die in 1749 in een hevige storm bij het Engelse Hastings verging. De veiling van een enorme hoe veelheid porcelein bij Christies De Leidse historicus Femme Gaastra: "Weetje, het VOC-archief is bijzonder groot, alleen over technische zaken als de bouw de schepen is er praktisch niets in terug te vinden". deed die belangstelling voor de VOC alleen maar toenemen. In die jaren ontstonden er al lerlei plannen om de originele schepen 'terug' tè halen. Zo werd in Makkum de Prins Wil lem nagebouwd. Niet voor Ne derland, maar voor Japan. Dit schip is nu in Nagasaki te be wonderen. Omdat er niets uit die periode bewaard is geble ven, zat er niks anders op dan nabouwen. Aldus geschiedde voor wat betreft de Amsterdam en de Batavia. Financieel gezien geen kleinig heid. Voor de Amsterdam, weet Gaastra, moet maar liefst meer dan acht miljoen gulden op tafel komen. En voor de Batavia ligt dat bedrag wellicht nog wat ho ger. Het rijk, de gemeente Am sterdam en de wir droegen sa men vijf miljoen gulden bij in de kosten van de Amsterdam. Daarnaast zijn er aandelen uit gegeven voor particulieren. Een actie, die inmiddels al zo'n twee miljoen gulden heeft opgele verd en nog altijd geld oplevert. Dankzij vrijwilligers en stagiaires konden de kosten van de VOC-schepen in de hand worden gehouden. "De gedach te achter deze manier van wer ken was dat al deze baan in de houtbouw zouden vinden. Dat blijkt goed te wer ken", zegt de Leidse historicus. "Inmiddels zijn er al heel wat mensen doorgestroomd. Soms was dat best wel eens nadelig voor de bouw van de schepen. De overheid was in de projecten geïnteresseerd, omdat er een gedachte achter zit: mensen aan een baan helpen". Bevolkingsverlies De Amsterdam na jaren terug, maar nu als attractie en voor ie dereen toegankelijk. Want de VOC-schepen hebben een tra ditie. Een miljoen mensen zijn ermee vervoerd. De meesten in de achttiende eeuw. "Bedenk wel", zegt Femme Gaastra, "dat er toen in ons land niet meer dan zo'n twee miljoen mensen woonden. Het waren bijna alle maal mannen die met de sche pen meegingen. Soms was er een enkele vrouw bij. Kortom, niet alleen de geschiedenis van het schip heeft invloed op de mensen gehad. Van de mensen die met de VOC vertrokken, kwam slechts een derde terug. Anders gezegd, er was een gi gantisch bevolkingsverlies". Grootste protest tot nu toe in regio ALPHEN/ZOETERWOUDE/NOORDWIJK - Enige hon derden personeelsleden van vijf zwakzinnigeninrichtingen in Zuid-Holland hebben vanmiddag het werk neergelegd uit protest tegen de werkdruk en de salariëring in de ge zondheidszorg. Het gaat om de grootste actie tot nu toe in deze regio. De actievoerders verzamelden zich op het ter rein van de Hooge Burch in Zwammerdam. Bij de actie was personeel betrok- prettige manier geregeld met de di- ken van Swetterhage in Zoeterwou- rectie en we kijken dan ook wat la de, Craeyenburg in Nootdorp, Wil- coniek aan tegen deze maatregel", ■lem van de Berghstichting in In de Bavo in Noordwijkerhout, Noordwijk,,Merwepolder in Slied- waar eerder opnamestops en werk- recht en de Hooge Burch zelf. Om onderbrekingen plaats hadden, één uur vanmiddag werd bij de wordt volgende week dinsdag het technische en huishoudelijk dien- externe telefoonverkeer geblok- sten in deze instellingen het werk keerd. Het betreft een actie van de neergelegd. zeven portiers van de inrichting. In de Hooge Burch legde het Spoedeisende telefoontjes en tele- schoonmaakpersoneel het werk foontjes van en voor patiënten wor- neer. In Swetterhage deed het keu- den wel doorverbonden. De blokka- kenpersoneel hetzelfde. De maaltij- de duurt van 10.00 tot 12.00 uur. den waren tevorën klaargemaakt zodat de patiënten nauwelijks hin- VOORSCHOTEN - De lokale om roep Voorschoten Lokaal verzorgt woensdagavond vanuit het ge meentehuis van Voorschoten een drie uur durende radiouitzending over de omstreden rijksweg 11- west. Voor- en tegenstanders gaan tijdens de uitzending met elkaar in discussie. Ook het publiek kan zijn stem laten horen. De lokale radio-omroep, uitzen- Tweede Kamer en de secretaris dend onder de vlag van Omroep de Kamer van Koophandel en Fa- Rijnland, heeft tien mensen uitge- brieken Rijnland, C.A. Broeksma. nodigd deel te nemen aan de naar De Zuidhollandse directie van achting levendige discussie. Rijkswaterstaat wordt vertegen Radioprogramma van Voorschoten Lokaal over rijksweg 11-west wethouder financiën van Wasse- actiegroepen die zich tegen de aan leg van de rijksweg verzetten, zul len aanwezig zijn. De uitzending duurt van 20.00 tot 23.00 uur. Het eerste uur wordt be steed aan een uiteenzetting door de verschillende discussie-dèelnemers i hun standpunt. Daarna volgen J. Feenstra, lid vaste commis- discussieronde. Het laatste i Regionale omroepen nemen initiatief Radio West over de actie ondervonden Schiphol verlengt Kaagbaan eerder SCHIPHOL De luchthaven j Schiphol gaat de Kaagbaan eerder verlengen dan voorzien. Deze baan kan daardoor ook 's nachts worden gebruikt voor starts van zwaar bela den vliegtuigen. De luchthaven schrijft dat in zijn jaarverslag over 1989, dat vanmiddag is gepubli- ceerd. Het gebruik van de Kaagbaan is voor nachtvluchten niet aan beper- kingen gebonden omdat het aan- en afvliegen niet over aaneengesloten woongebieden gaat. Voor nacht vluchten met zware vrachtvliegtui gen werd tot voor kort de Buitenvel- dertbaan gebruikt. Die is met zijn 3400 meter 150 meter langer dan de in zuidwestelijke richting gelegen Kaagbaan. De verlenging van de Kaagbaan stond al genoemd in het eerder ge publiceerde Masterplan van Schip hol. Dit plan is het beleidsvoorne men van de luchthaven voor uit breidingen tot het jaar 2003 met het oog op ruim een verdubbeling van de huidige capaciteit. Volgens dit plan zou de Kaagbaan in 1995 wor den verlengd. De luchthaven is nu echter van plan deze verlenging eer der uit te voeren, aldus een woord voerder. Volgens een woordvoerder van de luchthaven hoeft er voor de ver lenging van de Kaagbaan geen apar te milieu-effectrapportage worden verricht, zoals is voorzien in het Plan van Aanpak. De reden daar voor is dat de aan- en afvliegroutes niet veranderen. De verlenging houdt verband met liik te rnntrnleren En ik sa er maar de verscherpte regeling voor nacht- o™temrn7weMbe7^S sen de Rijksluchtvaartdienst en de luchthaven. Volgens die regeling moet het gebruik van andere banen dan de Kaagbaan tot een uiterst mi nimum worden beperkt. De lucht haven heeft zelf aangedrongen op deze regeling omdat uit klachten van omwonenden steeds weer blijkt dat nachtvluchten de belang rijkste bron van hinder zijn. der "Nergens komen de patiënten leen voor te staan", aldus Luc Steenhorst, lid van het actiecomité van de Hooge Burch. "Er wordt met een minimumbezetting gedraaid, hoewel die in de praktijk vaak niet veel afwijkt van de gewone bezet ting". Ook de aan de inrichtingen ver bonden opleidingen lagen vanmid dag stil. De leerlingen kregen vrijaf om deel te nemen aan de acties. Steenhorst verwacht dat de acties de komende week harder worden zolang staatssecretaris Simons (volksgezondheid) niet met een pas send aanbod komt. Stakingen en werkonderbrekingen zoals vanmid dag zullen de komende weken wor den herhaald, verwacht hij. Portiers in actie De directie van de Hooge Burch heeft in een interne mededeling het personeel laten weten dat ze afspra ken moeten maken met de afde lingshoofden om de gestaakte uren later 'indien nodig' in te halen. Woordvoerster Lidwien Schuiten van het actiecomité noemt dit een ongebruikelijke stap. Directeur ge zondheidszorg M. van Capel houdt echter staande dat het hier geen strafmaatregel betreft. "Ik weet niet hoe de actievoerders een en ander hebben geregeld. Als er geen werk blijft liggen, hoeft in principe nie mand over te werken. Maar het werk moet gedaan worden. De pa tiënten mogen niet de dupe worden van de actie aldus Capel. Hij zegt overigens achter de eisen van het personeel te staan. Schuiten meent dat de directie zich een 'beetje formeel' opstelt. "Het overwerk is echter heel moei- verkeer i waterstaat Onder hen burgemeester P. Canne- gieter van Voorschoten, C. Aptroot, de uitzending kan het publiek aan de discussie deelnemen. Belangstellenden kunnen de dis cussie volgen op 88.1 kabel of 105.7 ether. Kómen luisteren en mee-dis- cussiëren in het gemeentehuis woordigd door toppambtenaar echter ook mogelijk. Het raadhuis M.R.W. Bos. Ook de verschillende ëaat om 19.30 uur open. LEIDEN - Een initiatief van Radio vervolg. Alle regionale omroepen West, één van de twee regionale om- volgen vanaf 1 juni dit voorbeeld, roëpen in Zuid-Holland, om luiste- Vertragingen van enige omvang raars te informeren over vertragin- -neemt de omroep voortaan mee in gen in de treinenloop in hun verzor gingsgebied, krijgt een landelijk sluiten een andere vorm van ver voer te kiezen. De Nederlandse Spoorwegen, de de ROOS verenigde regionale Van onze medewerkster Yvon Schornagel LEIDEN - Kiezen is in Neder land zoiets normaals dat een vraag over de gemeenteraadsver kiezingen in de Sovjetunie pro blemen opleverde. "Het lag zo voor de hand, dat ik eerst niet zag wat het antwoord moest zijn", zegt mevrouw Tijema, één van de vier leerlingen van het Boerhaave College in Leiden die zich gister middag hebben gebogen over het vwo-examen Russisch. Met het Russisch werden de landelijke vwo- en havo-examens afgeslo ten. Haar belangstelling voor deze taal stamt uit de tijd van de Ko rea-crisis. "Er werd regelmatig gezegd dat de Russen zouden ko men", zegt Tijema. "Ik ben toen begonnen met de beginselen van het Russisch en een paar jaar ge leden heb ik het weer opgepakt". Op de vraag of ze het examen heeft gehaald', antwoordt ze met een diepe zucht. Ze wil zich er lie ver nog niet over uitspreken voor dat ze de antwoorden heeft verge leken. Volgens docente Judith Jans sen heeft het viertal een voldoen de gescoord. "Hoewel ik sommi ge vragen toch ook een paar keer moest overlezen, geloof ik dat de opgaven niet al te veel problemen hebben opgeleverd. Ik zag ten minste niemand vertwijfeld naar liet plafond staren". Het examen bestond uit vijf teksten waarover vijftig vragen in het Russisch werden gesteld. "De teksten waren voor elk wat wils", aldus Janssen. "Eén tekst vond ik slaapverwekkend. Het enige leu ke daaraan was dat de schrijver Einstein heette". Noortje Gerritsen miste een tekst over literatuur. "Ik vond het jammer dat we daar niets over kregen, want' dat was de voor naamste reden dat ik Russisch ben gaan leren"-. Ze denkt dat ze 'het heeft gehaald, maar ze durft de goede antwoorden nog niet te vergelijken met haar antwoor den. "Daar word ik altijd zo ze nuwachtig van". Hoewel ze de tijd van tweeënhalf uur die voor het examen was uitgetrokken wel nodig had, zegt ze dat ze in verge lijking met de proefexamens nog nooit zo snel klaar is geweest. Omdat veel leerlingen Rus sisch voor hun plezier leren, de den èr slechts vier mee aan het examen. "Er bestaat veel belang stelling voor de taal", vertelt vrienden in de Sovjetunie. Dan is het leuk als je in het Russisch kunt c Janssen. "Sinds Gorbatsjov aan de macht is, is Russisch een le vende taal aan het worden". De leerlingen gebruiken hun kennis van de taal om gedachten uit te wisselen. "Een heleboel zijn er ge weest of hebben kennissen en Totaal 1600 klachten over eindexamens AMSTERDAM (ANP) - Het Landelijke Aktie Komitee Scholieren (LAKS) telde dit jaar iets meer dan 1600 klachten over de gang van zaken bij het centraal schriftelijk eindexamen voor mavo, havo, vwo en lbo. De speciaal ingestelde klachtentelefoon van het LAKS werd daarmee bijna 200 keer vaker gebeld dan vorig jaar. Het LAKS sloot de telefoonlijn, die twee weken functioneerde, gistermiddag af. In het hele land deden gistermiddag nog maar der tig leerlingen examen in het Fries of Russisch, aldus een woord voerster, dus langer openblijven had weinig zin. Van die dertig leerlingen belden er overigens nog drie met klach ten. Alle drie de klachten betroffen de inhoud van de examens, die te moeilijk zoudeh zijn. Het meest werd er in de voorbije twee weken geklaagd over het mavo-d examen Nederlands van maandag 14 mei, aldus de woord voerster. Meer dan 200 scholieren struikelden over de verwarrende opmaak van dit examen, waardoor zij de laatste negen van de in to taal 39 vragen hadden gemist. Goede tweede op de lijst was het aantal klachten over geluids overlast. (GPD) Op de laatste dag van de eindexamens was gisteren ver der het Spaans havo en vwo aan de beurt. De havo-kandidaten kregen een zestal teksten voorge schoteld waarover vijftig vragen werden gesteld. De eerste havo-tekst over de lotgevallen van de Spaanse pro testzanger Paco Ibanez die in de tijd van Franco het land uit vluchtte, sloot aardig aan bij de aandacht die in het onderwijs is besteed aan geschiedenis en cul tuur van Spanje. Dat gold ook voor het tweede fragment over de"taalstrijd in Ca- talonië, de streek ten noorden van Barcelona, en de wijze waarop de overheid in het verleden probeer de deze taal uit te roeien. Tot gro te tevredenheid van Francesc Ferrer i Geronés is dat helemaal mislukt. 'Por qué esta 'satisfecho' Ferrer i Geronés?' vragen de sa menstellers van het examen. Het juiste antwoord luidt natuurlijk 'El Catalan sigue siendo una len- gua muy viva'. Deze tekst bevatte enkele lasti ge woorden zoals 'recriminacio- nes' en 'arbitrariedades', die zich niet eenvoudig laten vertalen. Van de examenkandidaten wordt verwacht dat zij in staat zijn de betekenis orvan Uit de context te halen. Opvallend is de vraag naar de toon van de tekst, die verscheide ne keren terugkomt. 'Este texto esta escrito en un tono 'irónico', 'irritado', 'moralizador' of 'provo- cante'? Het is duidelijk dat de sa- de verkeersbulletins zodat reizigers omroepen en de ANWB hebben hun vertrek nog kunnen be- hun plannen gisteren bekendge maakt. De NS geven de vertragin gen door aan de ANWB. Die speelt de informatie door aan de betreffen de omroep. Een woordvoerder van Radio West vertelde vanmorgen dat er in middels ook al contacten zijn ge legd met de busmaatschappijen NZH, Centraal Nederland en West nederland en met het Haagse open baar-vervoerbedrijf HTM om be langrijke vertragingen door te ge ven. Als daarvan sprake is wordt er in programma's 'ingebroken'. Zo zal Radio West in de zomermaanden elke morgen doorgeven of de NZH- strandbus tussen Voorschoten en Wassenaar rijdt. Die bus rijdt alleen als het goed strandweer is. 's Och tends wordt bepaald of de rit wel of niet wordt gereden. NS Een woordvoerder van NS zette al bij de presentatie een domper op de feestvreugde. "De informatie aan de reiziger in spe zal altijd een pro bleem blijven", zei hij. Hij bena drukte dat alleen informatie wordt gegeven als de reiziger er nog iets aan heeft. Vertragingen van minder dan een half uur komen niet voor uitzending in aanmerking. Omdat de dienstregeling zo inge wikkeld is, is het in het algemeen moeilijk te voorspellen hoelang een vertraging duurt. Ook is het haast onmogelijk om te bepalen hoe die zal uitwerken naar andere regio's. Vertragingen verspreiden zich vrij wel altijd als een olievlek over de naburige spoorlijnen. De regionaal verspreide verkeers informatie loopt vooruit op een ra- I dio datasysteem waarmee de luiste raars over tien tot vijftien jaar op elk gewenst moment via de radio kun nen kennisnemen hoe het met het verkeer is gesteld. Tot het zover is zenden de regionale omroepen die informatie elk uur en zo nodig va ker, uit. menstellers van van uitgaan dat alleen degene die een taal aardig onder de knie heeft, het goede antwoord vindt. Maar wie de verkeerde antwoor den handig wegstreepte, kwam ook een heel eind. De moeilijkste tekst uit het ha vo-examen 'La suerte llama en la esquina', een compilatie van een artikel uit het dagblad El Pais, kwam ook terug in de vwo-opga- ven. In het artikel wordt fel van leer getrokken tegen de wijdse verspreiding van het gokken in Sparye, 'al suicido moral de la so- ciedad espanola'. De eerste vraag 'Que opinaban Crespo y Valdés sobre la legaliza- ción de los juegos de suerte?' is kennelijk bedoeld om de kandi daten niet gelijk alle moed te ont- nemen. Later wordt het lastiger. 'A qué refiere el autor diciendo que 'Toda Espana es un juego Om het juiste antwoord 'En Espa na en todas partes hay posibilida- des de probar suerte- te vinden, is zorgvuldig lezen absoluut nood zakelijk. Een enkele keer werden vragen helemaal toegespitst op de kennis van het idioom. Zoals in de vwo- tekst over de cocaïne-bazen in Co lombia: 'Qué se puede poner de lante de 'Si se hace esto. 'Ademas', 'incluso', 'pero' of 'por- que'? Net als de havo-kandidaten, bo gen ook de vwo'ers zich over twee ingezonden brieven. De aardigste was ongetwijfeld die van de ge meentelijke tuinman die zich be klaagt over het uitblijven van re gen in augustus, wat hem veel ex tra werk bezorgt doordat hij de plantsoenen moet besproeien. Honderd jaar geleden stond er in de krant: - De beweging der bakkersgezel len gedurende dezen winter doet, zegt de „Ned. Bakk. Ct.," hare nadeelige gevolgen reeds gevoelen. Nooit heeft de bakkers gezel in de provinciën vernomen dat.te Amsterdam zulke hooge loonen gegeven werden. Gepas- seerden winter heeft hij dit in al le couranten kunnen lezen, en nu April, het tijdstip, waarop veel jaarhuren in de provinciën af- loopen, achter den rug is, komen uit alle provinciën bakkersgezel len naar Amsterdam, om ook van die mooie loonen te genie ten. Dat deze vele aanbiedingen van personeel op de loonen druk ken, behoeft nauwelijks gezegd te wordenwij weten gezellen aan te wijzen, die door goed- koopere krachten werden ver vangen. Vijftig jaar geleden: - Staatsraad dr. Wohltat, de ook in Nederlandsche kringen van handel en industrie zeer be kende Duitsche econoom, komt naar ons land met het doel de economische verhoudingen tus- schen Duitschland en Nederland te coöordineren en wel zoo, dat zij nog hechter zullen worden, dan zij tot nu toe in vredestijd reeds waren. Beide landen zul len de vruchten hiervan pluk ken, zoo wordt medegedeeld. De naam van dr. Wohltat is, aldus de Duitsche autoriteiten, een waarborg voor een wederop bouw van 't economisch leven in Nederland in even grooten als grootschen stijl. - De Kon. Nederlandsche Lawn Tennis Bond kampt met een groot gebrek aan ballen, zo heeft de voorzitter, de heer D. Croll, verklaard. De K.N.L.T.B. had een grooten voorraad ballen aangelegd, waarvan echter een deel bij het bombardement op Rotterdam verloren ging. Om met den voorraad toe te komen is het noodig deze te distribueeren, nu aanvoer uit welk land dan ook is uitgesloten.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13