Nieuwe enquête over isolatie Valeriusstraat Valeriusstraat moet isolatie accepteren Opinie Deining over beheer subsidie voor zorgcentra Leiden-Noord 'In Rijnsburg wordt celstraf niet gepikt' Vermindering van straf bepleit voor valsemunter Sporenonderzoek brand bij Ouwehand In Leiden zijn ook p daar kunnen wij niets aan veranderen Gemeente gaat praten om uit impasse met AZL te komen DINSDAG 29 MEI 1990 LEIDEN/REGIO Nieuwe opinipeiüng nog voor zomervakantie LEIDEN - De bewoners van de Valeriusstraat en omgeving wil len een nieuwe enquête over de voorgenomen gevelisolatie van hun woningen. Als de betrok ken woningbouwvereniging Ons Doel ermee akkoord gaat, wordt de opiniepeiling nog voor de zomervakenatie uitgevoerd. Tijdens een bewonersvergadering in buurthuis Vogelvlucht konden gisteren nog geen spijkers met kop pen worden geslagen. Sommige aanwezigen bleven fel tegenstander van toepassing van een pleisterlaag aan de buitenzijde van de flats en eengezinswoningen. Anderen wil len wel, maar vinden de door Ons Doel vastgestelde huurverhoging van 12,50 gulden per maand te hoog. De bewonerscommissie had dit probleem zien aankomen en legde drie voorstellen op tafel. Het eerste was om de gevelisolatie af te dwin- gen zonder dat de huurprijs hier door omhoog gaat. Omdat diverse onafhankelijke deskundigen voor spellen dat vochtproblemen in de woningen ontstaan indien de gevel isolatie niet wordt uitgevoerd, me nen veel huurders dat de woning bouwvereniging hiervoor geen huurverhoging mag berekenen. Het gaat immers niet om een geriefsver- betering, maar om een noodzakelij ke ingreep die bijvoorbeeld schim mel in de woningen moet voorko- Stookkosten De tweede optie was om bewoners drie gulden per maand te laten beta len voor de gevelisolatie. Dit bedrag wordt waarschijnlijk door iedereen terugverdiend doordat de stookkos ten dalen na de ingreep. De derde keuzemogelijkheid was het plan om de woningen te voorzien van isola tie aan de buitenkant, en daaraan een prijskaartje te verbinden van ruim 12 gulden per maand, het idee zoals Ons Doel dat op tafel heeft ge legd. Deze voorstellen gingen volgens enkele buurtbewoners niet ver ge noeg. Ze willen een vierde keuze zien, namelijk die van helemaal geen gevelisolatie. Ofschoon de Stichting Welzijn en het onafhanke lijke Rotterdamse onderzoeksbu reau Energie Effectief er bijna zeker van zijn dat bij die oplossing 25 pro cent van de woningen vochtproble men krijgt, bleef een vrij grote groep bewoners de gevelisolatie toch principieel afkeuren. Daarop werd besloten dat de be- LEIDEN - De bewoners van de Valeriusstraat en omgeving zijn gisteren opnieuw bij elkaar ge weest om de problemen te be spreken rond de voorgenomen gevelisolatie van hun woningen. De avond leverde geen nieuwe argumenten op. Om na maanden debatteren eens uit de impasse te komen werd besloten een enquê te te houden onder de 120 betrok ken huurders. Die peiling moet uitsluitsel geven over de vraag of de bewoners nou wel of geen ge velisolatie willen. Een groot aantal bewoners lijkt tegen de gevelisolatie te zijn. Dit komt ook naar voren in een en quête die enige maanden geleden werd gehouden op initiatief van de buurtbewoners Leupe en Van Putten. Daarbij liet zo'n 65 pro cent van de bewoners weten te gen de gevelisolatie te zijn. Ten tijde van die opiniepeiling was echter veel minder bekend over het onderwerp dan nu het geval is. Uit onderzoeken van vol strekt onafhankelijke instanties als de Stichting Welzijn en het on derzoeksbureau Energie Effectief is sindsdien bijvoorbeeld geble ken dat in ieder geval 25 procent van de woningen te kampen krijgt met vochtproblemen in dien geen isolatie wordt toege past. De bewoners kunnen hieraan niet voorbij gaan, ook niet indien ze momenteel geen last ondervin den van vocht. De deskundigen zijn immers unaniem van mening dat zeker problemen ontstaan op het moment dat het groot onder houd is uitgevoerd. De nieuwe kozijnen laten namelijk geen lucht meer door, waardoor de na tuurlijke ventilatie in de wonin gen afneemt. Daardoor verdampt het vocht niet meer en zet zich af op koude vlakken als muren en plafonds. Dat sommige bewoners on danks deze wetenschap blijven overwegen tegen de isolatie te stemmen is moeilijk te begrijpen. Indien ze de vochtproblemen niet over zich willen afroepen, kun nen ze zich beter richten op de discussie over de vraag wie de ge velisolatie moet betalen, de huur ders of Ons Doel. Gesteund door de onderzoeks gegevens van Stichting Welzijn en Energie Effectief maken ze een aardige kans zonder extra kosten alle problemen voor te zijn. De ge velisolatie kan immers wel eens geheel voor rekening komen van Ons Doel omdat de ingreep nood zakelijk is om overlast voor te zijn. Dit werk kan moeilijk wor den uitgevoerd onder de noemer 'geriefs verbetering' Dat moet toch een aardiger vooruitzicht zijn voor de huur ders dan het risico om te behoren tot de groep van minimaal dertig man die te kampen krijgt met schimmel in haar woning. king met Ons Doel een vragenlijst moet samenstellen. Huurders kun nen hierdoor kenbaar maken of ze al dan niet gevelisolatie wensen. In dien het antwoord bevestigend luidt, kunnen ze tevens aangeven hoeveel ze er voor willen betalen: nul, drie of twaalf gulden per maand. Bindend De bewoners stemden ermee in dat de uitslag van de enquête voor alle partjen bindend is. Overigens moet ongeveer 70 procent van de bewo ners voor de gevelisolatie zijn voor dat de woningbouwvereniging er ook werkelijk aan kan beginnen. Het is de vraag wat er gebeurt in dien meer dan tweederde gedeelte van de bewoners voor gevelisolatie kiest, maar er niets voor wil betalen. Ons Doel heeft al aangekondigd vast te houden aan een bijdrage van 12,50 gulden per maand. Maar de huurders vinden dat de woning bouwvereniging zelf verantwoorde lijk is indien door het groot onder houd vochtproblemen ontstaan, en wensen dus geen extra rekening te ontvangen. De bewonerscommissie onder zoekt de mogelijkheden om het in zo'n geval te laten aankomen op een kort geding om de woningbouwver eniging te dwingen de isolatie op ei gen kosten uit te voeren. Kinderdagverblijf op Schuttersveld LEIDEN - Er komt een kinderdag verblijf met ruim 60 kindplaatsen op het Schuttersveld. Er zijn plan nen voor de nieuwbouw van een dagverblijf nabij de speeltuin. De nieuwbouwplannen maken onderdeel uit van het beleid om de wachtlijsten voor kinderdagverblij ven in Leiden zoveel mogelijk weg te werken. Er staan op dit moment zo'n 1000 kinderen ingeschreven voor een plaats. Het duurt gemid deld anderhalf tot twee jaar voordat een plaats wordt toegewezen, zo vertelde een medewerker van de overkoepelende Leidse stichting voor kinderopvang desgevraagd. De nieuwbouw op het Schutters veld vormt samen met een kinder dagverblijf in de Stevenshof (22 kindplaatsen) de enige nieuwbouw plannen. De woningen aan de Valeriusstraat. LEIDEN - De Initiatiefgroep Lei den Noord wil geen verantwoor ding meer dragen voor beleid inza ke de twee steuncentra voor bejaar denhuisvesting aan de Zijloever (De Kooi) en de Rondedans (Noord). De initiatiefgroep, waarin bewo ners van de complexen zitting heb ben, is het oneens met de wijze waarop de provinciale subsidie voor de centra wordt beheerd. Ze ergert zich eraan dat het geld waar schijnlijk naar de Stichting Exploi tatie Bejaardencentra (SEB) gaat, die er in feite mee kan doen wat ze wil. Volgens de Initiatiefgroep is de SEB zonder inspraak van betrok ken bewoners onderhandelingen begonnen met kruisverenigingen, de stichting gezinszorg en de stich ting ouderenwerk. Deze instellin gen moeten vanuit de steuncentra hulp bieden aan bewoners. De twee complexen in Noord zijn gebouwd om het ouderen mogelijk te maken zo lang mogelijk zelfstan dig te wonen. De bij de complexen gerealiseerde steunpunten zorgen voor bijvoorbeeld medische onder steuning. De provincie stelt hier voor jaarlijks ongeveer 1,5 miljoen gulden beschikbaar. Het is alleen nog niet duidelijk aan welke instan tie dat geld nu moet worden overge maakt. Het anderhalf jaar geleden opge richte 'Zorgbestuur Zijloever in op richting', een afsplitsing van de Ini tiatiefgroep Leiden Noord, zou de subsidie voor de beide steunpunten gaan beheren. Maar het zorgbestuur werd nooit officieel geregistreerd, hetgeen nu een probleem oplevert omdat de provincie alleen geld wil overmaken aan een rechtspersoon. Om dit probleem op te lossen be naderde de gemeente de Stichting tot exploitatie van Bejaardencentra (SEB) met de vraag of zij als 'door geefluik' wil fungeren. Deze instel ling had hier wel oren naar, maar eiste tevens een flinke vinger in de pap bij de besteding van het geld. Dit stemt de Initiatiefgroep Lei den Noord zorgelijk. Ze meent cfat het mogelijk is dat de subsidie niet bij de steunpunten terecht komt. Woordvoerder J. Werter: "In het huidige voorstel zou het zorgbe stuur de besteding van de gelden mogelijk niet kunnen controleren". De initiatiefgroep wenst dat het zorgbestuur op basis van gelijk waardigheid met de SEB kan over leggen over de besteding van de subsidies. Ze meent dat alleen op die wijze zeker is dat de 1,5 miljoen niet aan andere zaken wordt be steed dan aan de steuncentra. Dit voorstel wordt woensdag in een ge sprek tussen het zorgbestuur en wethouder Bordewijk op tafel ge legd. Volgens bestuurslid Koppen van de SEB is het uitgeslotren dat geld van de provincie wordt gebruikt voor andere doeleiden dan waar voor het is verstrekt. "Dat betekent fraude, en daarvoor hoeft niemand bang te zijn". Werters stelling dat er amper con trole-mogelijkheden zijn, verwerpt het bestuurslid. "Onze boeken wor den immers gecontroleerd door ac countants". Koppens acht het on mogelijk dat het zorgbestuur op ba sis van gelijkheid met de SEB om de tafel kan zitten. "Wij zijn als rechtspersoon verantwoordelijk in dien er een conflict komt, dan wil len we ook een beslissende stem hebben". Dit sluit voor de SEB niet uit dat het zorgbestuur veel inspraak kan krijgen. "Die mensen hebben een schat aan ervaring op dat gebied. Die zien we niet graag verloren gaan". Het stichtingsbestuur heeft wethouder Bordewijk laten weten bereid te zijn het zorgbestuur veel inspraak te geven. "Maar nooit zo veel als nu wordt geëist". Overigens wijst Koppen er op dat de 1,5 mihoen gulden van de provin- ciè niet alleen is bedoeld voor de be woners van de nieuwe complexen, maar dat alle ouderen uit de Kooi,' Groenoord, de Waard en het Noor derkwartier gebruik kunnen maken van de steunpunten. DEN HAAG/RIJNSBURG - "In Rijnsburg pikt men een gevange nisstraf niet. Iedereen weet alles van iedereen en een celstraf voor mijn cliënt maakt zijn positie in het dorp onmogelijk. Bovendien heeft zijn werkgever inmiddels te kennen gegeven dat hij niet hoeft terug te komen als hij zes weken cel erop heeft zitten". Dat hield de raadsvrouw van een 21-jarige Rijnsburger het gerechts hof gisteren voor bij de behandeling van het hoger beroep dat de Rijns burger had aangetekend. De man was twee jaar geleden veroordeeld tot 16 weken gevangenisstraf waar van 10 voorwaardelijk. De Rijnsburger wordt ervan ver dacht in juni 1987 op de vuist te zijn gegaan met een groep Duitse toeris ten en lichamelijk geweld te hebben gebruikt tegen een automobilist. De Rijnsburger reed op de bewuste dag met drie vrienden in een auto in Rijnsburg. Een groepje Duitse fiet sers weigerde opzij te gaan. Bij een verkeerslicht reden enkele fietsers 'expres' tegen de auto van de Rijns- burger. Daarop ontstaken de vier vrienden in woede en stapten uit. Volgens de Rijnsburger begonnen de toeristen met vechten. Een toe vallig passerende automobilist maande de vier vrienden tot rust, maar moest het vervolgens ontgel den. Hij werd met een biljartkeu 'bewerkt'. De Rijnsburger erkent met het vechten te hebben meegedaan: "Maar die fietsers en die automobi list begonnen. Zij stelden zich heel dreigend op en daarom sloegen wij". De procureur-generaal bleek niet helemaal ongevoelig voor het pleidooi van de raadsvrouw. Hij ging akkoord met vervanging van de straf door dienstverlening in combinatie met een geldboete. De raadsvrouw en de Rijnsburger zelf hadden hiervoor gepleit, mede gelet op de positie van de jongen binnen het dorp. Politie houdt winkeldieven aan LEIDEN - Dankzij de oplettend heid van de bedrijfsrecherche van V &D heeft de politie gistermiddag twee 25-jarige Hagenaars in de kraag kunnen vatten. Zij hadden even tevoren in de Primafoonwin- kel aan de Haarlemmerstraat een te lefoontoestel, met een waarde van 1500 gulden, meegenomen zonder te betalen. In de auto van de Hagenaars, die stond geparkeerd aan de Korte Mare, werden nog een faxapparaat, een rekenmachine en enkele auto radio's aangetroffen die vermoede lijk ook afkomstig zijn van diefstal. DEN HAAG/NOORDWIJK - Ie- mand maakt zich pas schuldig aan het maken van valse bankbil- jetten als hij meewerkt aan het drukken daarvan, helpt versnij- den en meewerkt aan het voor- zien van een vals watermerk. Is dit niet het geval, dan kan verval- sing van bankbiljetten ook niet ten laste worden gelegd. i Dat betoogde gistermorgen ad- vocaal N.M. Korver in de rechts- zaak in hoger beroep die een 49- jarige Noordwijker had aangete kend. De man was twee jaar gele den veroordeeld tot 18 maanden gevangenisstraf, waarvan 6 voor waardelijk, en een geldboete van 25.000 gulden. De Noordwijker zou samen met twee anderen in 1987 in totaal 2000 bankbiljetten jj van 250 gulden hebben nage- maakt. De man ging in hoger beroep omdat hij het niet eerlijk vond eenzelfde straf te hebben gekre- gen als de twee andere verdach- t ten. Naar zijn zeggen was hij toe- vallig met hen in contact geko- men. Langzaam maar zeker groei de het idee geld te vervalsen. "Toen pas werd me duidelijk dat die twee echte criminelen waren. Het was voor mij begonnen als J een kwajongensstreek op oudere leeftijd, maar het liep uit de hand. ji Ik kon niet meer terug". De raadsman van de Noordwij- ^ker hield de rechter voor dat zijn f cliënt nooit echte misdrijven had gepleegd. Hij had, zo zei de raads- man, slechts hand- en spandien sten verricht. Ook bij de diefstal 'van het kopieerapparaat, enkele maanden eerder, had hij eigenlijk alleen op wacht gestaan. De Noordwijker voegde daar nog aan toe dat hij door zijn ge drag duidelijk de politie in de kaart heeft gespeeld. Op een ge geven moment zou hij als eerste een vals biljet in Rijnsburg heb ben uitgegeven. Hij deed met op zet zó verdacht dat de winkelier wel argwaan moest krijgen. Van ide mogelijkheid te ontsnappen maakte hij, zo hield de man het gerechtshof voor, geen gebruik. "De hele zaak hing als een donke re wolk boven me. Ik wilde er vanaf'. De raadsman vond dat de Noordwijker alleen zijn aandeel in de diefstal kan worden toegere kend en bepleitte hiervoor dienst verlening in plaats van gevange nisstraf. De procureur-generaal handhaafde de straf echter die de Noordwijker eerder was opge legd. "Dit is een ernstig misdrijf. Om het een uit de hand gelopen stunt te noemen is een understa tement van de eerste orde. Deze kwestie is van niet geringe impor tantie". De restanten KATWIJK De technische recher che van de gemeentepolitie Katwijk en de rijkspolitie in het district 's- Gravenhage hebben vandaag hun onderzoek naar de oorzaak van de brand in een opslagloods van vis- verwerkend bedrijf Ouwehand in Katwijk voortgezet. De politie hoopt daarbij sporen te kunnen vin den van de vermoedelijk brand stichting. De politie gaat er voorlo pig nog vanuit dat dit de oorzaak is geweest van de felle uitslaande brand van zaterdagavond. Het bedrijf heeft gisteren zo goed en zo kwaad als het ging de werk zaamheden voortgezet. Volgens di recteur L.E. Ouwehand kan het be drijf zijn orders volledig nakoihen. Er zijn wat afspraken gemaakt met toeleveranciers, zodat het bedrijf niet steeds met grote voorraden ma teriaal wordt opgescheept dat nu niet kan worden opgeslagen. "Met wat improvisatie in de ruimtes die we nog ter beschikking hebben, redden we het wel", verwacht de di recteur. Ouwehand denkt dat deze week de restanten van de afgebrande loods kunnen worden opgeruimd. LEIDEN - 'De waarheid ligt soms in het midden' vatte de offi cier van justitie gisteren bij het Leidse kantongerecht de oorzaak van een verkeersongeluk samen. Vorig jaar haalde een automobi list uit Alphen aan de Rijn een au to in op de Van Berckelweg in Noordwijk en reed richting Oegstgeest. Hij werd echter op dat zelfde moment ingehaald door een motorrijder, die hij niet had opgemerkt. Een botsing volg de. "Ik verrichtte de gebruikelijke verkeershandelingen. Keek in mijn binnenspiegel en vervol gens in mijn buitenspiegel". "Ja, maar keek u ook over uw schouder voordat u ging inha len"?, probeerde de officier van justitie. Dat bevestigde de ver dachte en concludeerde dat hü de motorrijder achter hem niet had opgemerkt door de flauwe boch ten in de weg en de sterke be groeiing erlangs. Een sterk argument dat ook door de politie in een rapport werd vermeld. Hoewel zij het uit zicht ter plaatse redelijk noemt. De automobilist reed toen hij de bewuste manoeuvre maakte 80 kilometer per uur en de auto voor hem iets langzamer. De motorrij der was niet zichtbaar toen de Alphenaar om zich heen keek. "Dus moet hij een behoorlijk snelheid hebben gehad", stelde de rechter. De motorrijder kwam uit de richting van Noordwijkerhout. "Ik had kort van tevoren voor een stoplicht staan wachten en reed niet harder dan 80 kilometer per uur", had hij aan de politie ver klaard. De kantonrechter rea geerde hierop met: "De afstand van het stoplicht tot de bewuste plaats bedraagt 400 meter. Ieder een weet dat een motor dan al zyn topsnelheid bereikt kan hebben. Het is goed mogelijk dat hij 200 kilometer per uur reed. ^Waar schijnlijk deed hij dat ook". De motorrijder was niet aanwe zig. "Het liefst zou ik deze zaak aanhouden om ook de motorrij der te horen, maar ervaring leert dat dat niets oplevert. Ook zijn op het wegdek onvoldoende sporen gevonden om duidelijkheid te verschaffen", aldus de rechter. De officier van justitie eiste een boete van 150 gulden of drie da gen hechtenis. Volgens de auto mobilist een flinke bekeuring. "Dit had ik niet verwacht. Ik ben behoorlijk de dupe van dit alles". De rechter was hem gunstig ge zind en pleitte hem vrij. Uiteindelijk vroeg de vrijge sproken man naar de consequen ties op het gebied van de verzeke ring. "U kunt een verzoek mdie- nen bij uw verzekeringsmaat schappij en uw no-claim terug krijgen". De automobilist vroeg het ech ter niet voor hemzelf, maar voor de volgens hem gedupeerde mo torrijder. "Die jongen heeft enorm veel schade opgelopen. Hij heeft slechts twee vingers gebro ken toen hij ten val kwam na de aanrijding, maar zijn motor was helemaal kapot". De rechter keek verbaasd en zei belerend: "Denkt u eerst maar eens aan u zelf'. Protestaktie De kantonrechter was ook yer- baasd over een Katwijkse vrouw die verklaarde dat zij uit protest tegen het parkeerbeleid in haar woonplaats weigert een parkeer bon te betalen. "Desnoods ga ik wel zitten", verklaarde zij. "Het is ontzaglijk moeilijk om in het centrum te parkeren. Ik wil dat de gemeente er iets aan doet", zei de vrouw. De rechter reageer de met: "In Leiden zijn ook par keerproblemen. U moet niet ver wachten dat wij daar wat aan kunnen veranderen". De vrouw kon haar éénvrouws- protestaktie nog niet in praktijk brengen omdat het bedrijf van haar man, eigenaar van de auto was gedagvaard. Het was niet dui delijk wie de auto in december van het vorig jaar had geparkeerd op het Emmaplein. De kanton rechter zei de bestuurster te wachten op haar dagvaarding. Na afloop verklaarde de vrouw dat zij sinds vorig jaar nog zes tot acht bonnen heeft gekregen. "Tot begin december van het vorig jaar moesten we met een parkeer- schijf werken. Ieder uur liepen we naar de auto en verzetten de schijf. Soms vergeet je dat wel "Nu staan er parkeermeters en kunnen we het niet meer opbren gen om de auto daar te parkeren. Sommige mensen hebben dit op gelost door een garage te huren, maar dat kost 1250 gulden per jaar. En als we hem al hadden, zou ik er vooral 's avonds niet in dur ven. De gemeente denkt wel aan de toeristen en aan het winkelend publiek. Maar niet aan de bewo- Wat er voor in de plaats zal komen, is nog niet bekend. "We zijn er nog niet uit of we op die plek iets nieuws bouwen of elders op ons terrein", al dus de directeur. Goekoop maakt voorbehoud LEIDEN - Burgemeester Goekoop kan zich vinden in het collegepro gramma dat PvdA, CDA en Groen Links hebben opgesteld voor de ko mende vier jaar. Slechts op één punt neemt hij afstand van het pro gramma: het voorkeursbeleid waar in wordt geregeld dat de gemeente geen zaken doet met bedrijven die banden hebben met Zuid-Afrika. Burgemeester Goekoop verklaar de dit gisteravond tijdens de ge meenteraadsvergadering. LEIDEN - De gemeente gaat op kor te termijn met het Academisch Zie kenhuis Leiden praten om uit de impasse te komen over de ontwik keling van het stationsgebied. Het AZL wil vooralsnog niet meewer ken aan de plannen voor het gebied. Ruimtelijke-ordeningswethou der Van Rij (PvdA) vertelde gister avond tijdens de gemeenteraads vergadering dat het streven er nog steeds op is gericht overeenstem ming te bereiken met het AZL. Het uit elkaar halen van de plannen voor de stadszijde en de AZL-zijde van het station, zoals door project ontwikkelaar Mabon is voorgesteld, wees hij af. Van Rij benadrukte wel dat er op korte termijn duidelijkheid moet komen over de medewerking van het AZL. De NS gaat zo snel met de uitvoering van de nieuwbouw van het Leidse station dat die duidelijk heid noodzakelijk is. Vooral de vraag of de Terweetunnel (voor bus sen, voetgangers en fietsers) onder de spoorlijn moet worden aange legd als verbinding tussen de stads zijde en het AZL moet snel worden beantwoord.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 12