TAD LEIDEN 70 gulden omhoog Een brug boven een brug Overval op sigarenwinkel Stijging per 1 juli minder dan verwacht Veilingterrein wordt markant stukje stad LEIDSCH - DAGBLAD DINSDAG 29 MEI 1990 Spektakulair plan van kunstenaar Sjef Oltheten LEIDEN - Een brug boven een brug. Dat is wat de Leidse beeldend kunstenaar Sjef Ol theten voor ogen staat met de Waagbrug. De uitgewerkte plannen met maquette zijn er en de subsidie voor het pro ject is ingediend. Toch kan Oltheten niet verder omdat de gemeente op de aanvraag nog niet heeft gereageerd. "En het wordt nu kort dag. Ik wil dat het werk nog voor de Laken- feesten af is, omdat veel men sen het dan kunnen zien". Centraal in het project staat de Waagbrug die de Aalmarkt met de Stille Rijn verbindt. Het plan is om boven die brug met groen, licht-fluorescerend nylon touw een spinsel te maken. Dat gaat met behulp van twee stalen ka bels die van kade naar kade wor den gespannen en vier palen die op de remwerken bij de brug wor den geplaatst. Zo krijgt het kunst werk wat betreft structuur een ge lijkenis met de Golden Gatebrug in New York. De pas aan de Haagse Kunstacademie afgestudeerde kunstenaar kwam op dit idee toen hij hoorde van de manifestatie Overbruggen, die volgende zo mer in Leiden wordt gehouden. Hierbij gaan 23 kunstenaars op en om Leidse bruggen in de binnen stad een kunstwerk maken. Touwen en katrollen "Ik vroeg me af wat ik daarbij nu zou doen. Vorig jaar heb ik in het LAK ook met touwen en katrol len gewerkt en dus begon het idee van een brug over een echte brug heen langzaam te groeien", zegt Oltheten die zich duidelijk heeft laten inspireren door de Franse kunstenaar Christo die ooit op spektaculaire wijze in Parijs de brug Pont Neuf met plastic in pakte. Oltheten maakte vervolgens een schaalmodel en toog daarmee naar Stichting '2,3 of 24', de orga nisator van de manifestatie Over bruggen. "Ze reageerden heel en thousiast en zagen het als een goede aankondiging van hun pro ject. Helaas hadden ze geen geld om mijn plan te financieren. Ze hebben hun eigen begroting voor volgend jaar nog niet rond", zegt Oltheten met spijt in zijn stem. Oltheten heeft daarna bij de ge meente een subsidie-aanvraag voor 15.000 gulden gedaan, maar nog niets gehoord. "Voor zo'n project is dat heel erg goedkoop. Ik wil het afhebben voor het be gin van de Lakenfeesten die dui zenden mensen naar de binnen stad lokken. Het zou dan vervol gens de hele zomer kunnen blij ven hangen". Oltheten meent dat zijn werk zeker de nodige toeris ten zal aantrekken. "Wanneer je over de Waagbrug loopt en je kijkt omhoog dan zie je het per spectief steeds veranderen. Dat is heel fascinerend". Ben Walenkamp van Stichting '2,3 of 24' vindt het jammer dat de gemeente nog niet heeft gerea geerd. "Het is een heel aardig plan. Het is een jonge kunstenaar en die moet je toch een beetje sti muleren. Dat zou heel goed gaan met dit project". Beeldend kunstenaar Sjef Oltheten tussen zijn touwen en katrollen. Opbouwen Om het voor 5 juli, Lakenfeesten beginnen, af te krij gen wordt nu steeds moeilijker. Oltheten heeft tijd nodig om de materialen - er is bijvoorbeeld zo'n anderhalve kilometer touw mee gemoeid - te verzamelen en hij verwacht dat hij minstens twee weken bezig is met het op bouwen van het geheel. De tijd begint kortom te dringen. Van de gemeente heeft hij tot zijn ergernis nog niets vernomen. Om met zijn plan langs het be drijfsleven te trekken voelt hij weinig. "Dan moet je weer be drijfsnamen vermelden, op zich overigens een terechte eis. Ik wil dit het liefst zo zuiver mogelijk houden", zegt Oltheten die twee jaar geleden tijdens de Laken feesten samen met anderen op het Vrouwenkerkplein een schil derij maakte op een doek van vier bij drie meter. Hongerstaking beëindigd LEIDEN - De Leidenaar die vorige week voor het stadsbouwhuis aan de Langegracht in hongerstaking is gegaan, is gisteren vertrokken. De man wilde met zijn actie proteste ren tegen het feit dat hij pas over een maand een gesprek met een ambtenaar kan hebben over zijn huisvestingsproblemen. Bij de gemeente kon vanochtend niemand vertellen of op de eisen van de man is ingegaan. Man gearresteerd na vechtpartij LEIDEN - De Leidse politie heeft vannacht een 34-jarige man uit Nieuw-Vennep in de kraag gevat na een vechtpartij op de Oude Vest. De ruzie ontstond in de Angora- bar aan de Oude Vest. De 34-jarige gooide daar een asbak naar het hoofd van een 23-jarige. Toen ande ren zich met de ruzie begonnen te. bemoeien, werd deze buiten voort gezet. Daar trok de man uit Nieuw- Vennep een mes waarmee hij weer een andere Leidenaar zou hebben verwond. Ook zou de man een aan tal deuken in een auto hebben ge slagen. De 34-jarige is door de politie aan gehouden. Buit 1000 gulden LEIDEN - Bij een overval op een si garenwinkel aan het Noordeinde is gistermiddag een bedrSg van onge veer 1000 gulden buitgemaakt. Om streeks half twee kwam een jongen de winkel binnen en kocht er een pakje sigaretten. Daarna verliet hij de zaak maar kwam snel weer terug met een pistool in de hand. Daar mee bedreigde hij de 22-jarige ver koopster die juist aan haar eerste werkdag begonnen was. Een klant, die tijdens de overval binnenkwam, werd door de ver koopster geholpen zonder dat deze iets in de gaten had. Toen de klant de winkel weer verlaten had, deed de overvaller een graai in de kassa en maakte zich haastig uit de voeten in de richting van de Haagweg. De verkoopster sloeg direct alarm, waarop de politie de omgeving uit kamde. De oyervaller werd echter niet gevonden. De overvaller is een ongeveer 20- jarige jongen, circa 1.70 lang, iel postuur, donker vettig haar tot op de schouders met vanachter een matje of staartje. De jongen droeg een donkere zonnebril. De politie vraagt de klant die tijdens de over val binnenkwam en een boekje kocht, waarschijnlijk een student, zich te melden omdat hij de overval ler heeft gezien. LEIDEN - De reinigingsrechten stijgen per 1 juli minder dan tot nu toe werd verwacht. De verhoging als gevolg van de sluiting van de vuilverbranding was berekend op honderd gulden per jaar maar valt waarschijnlijk een kwart lager uit. Groen-Linkswethouder De la Mar (milieu) deelde gisteravond tijdens de raadsvergadering mee dat de stijging tot zo'n 70 gulden per huishouden kan worden beperkt. Zo gaat de zuid-westgevel er uit Plannen vallen in goede aarde bij omwonenden LEIDEN De nieuwbouwplannen voor het voormalige veilingterrein vallen in goede aarde bij de omwo nenden. Dit bleek gisteravond tij dens een informatieavond, die in het oude veilinggebouw werd ge- kouden. De bedoeling van de ge meente en de bouwondernemer is. dat nog dit jaar met de woningbouw wordt begonnen. Het terrein van de voormalige groenteveiling en het naastgelegen terrein van de Hollandse Construc tie Groep (HCG), nu nog een troos teloos gebied met vervallen loodsen en fabrieksgebouwen, wordt bin nenkort omgetoverd in een mar kant stukje stad met woningen, s bedrijven en groen. De tegenwoordige eigenaar, het bouwbedrijf De Raad. heeft een bouwplan voor het gebied laten ma ken. Dit plan omvat 45 ééngezins woningen tussen de Zoeterwoudse- weg en de Veilingweg; een poortge bouw met 4 maisonettes en 3 appar tementen aan de Zoeterwoudse- weg; een woontoren met 44 drieka merappartementen en 4 penthou ses, ook aan de Zoeterwoudseweg en een zogeheten stadsvilla met 25 driekamerappartementen aan het water langs de Veilingkade. Het overige gedeelte van het terrein, vlak bij de spoorlijn, zal worden in gericht voor bedrijven. De HCG besloot in 1988 een deel van haar bedrijfsterrein af te stoten. Het betreft het gedeelte dat ligt in gesloten tussen de Lammenschans- Stadhuisplein wordt op 31 mei Plein van de Hemelse Vrede LEIDEN - De Leidse werkgroep van Amnesty International doopt het Stadhuisplein op donderdag 31 mei om tot Plein van de Hemelse Vrede. Dit is een onderdeel van een landelijke actieweek die van 28 mei tot en met 4 juni gehouden wordt over politieke gevangenen in China. Op 4 juni is het precies een jaar geleden dat het Chinese leger een vreedzame demonstratie bloedig neersloeg. Behalve dat veel mensen daarbij de dood vonden, werden ook veel mensen opgepakt voor hun activiteiten. Amnesty International wil met deze actie opnieuw een beroep doen op de Chinese regering om de poli tieke gevangenen vrij te laten. Op het Stadhuisplein komt donderdag 31 mei van 15.30 tot 21.00 uur een stand waar belangstellenden kaar ten kunnen tekenen voor vrijlating. Op zaterdag 2 juni brengt de groep Merenwijk in winkelcentrum De Kopermolen, tussen 10.30 en 14.30 uur de schendingen van de mensenrechten onder de aandacht. Ook hier kunnen voorbedrukte kaarten worden getekenend. weg, de Veilingkade, de Zoeter woudseweg en de Vijf Meilaan. De Leidse groenteveiling moest in dat zelfde jaar sluiten nadat een dalen de omzet voor flinke verliezen had gezorgd. De Raad kocht het terrein en kwam tegemoet aan de wens van de gemeente om er een gemengde bestemming aan te geven: wonin gen en bedrijven. Het deel van het terrein langs de Zoeterwoudseweg is bestemd voor woningbouw zodat een sociaal vei liger looproute ontstaat tussen de fruitbuurt en de Vijf Meilaan ener zijds en de Herenstraat anderzijds. De meeste woningen zijn ontwor pen door het Leidse architectenbu reau Verheijen, Heuer, De Haan. Opmerkelijk is een poortgebouw dat langs de Zoeterwoudseweg komt en dat over het water heen wordt gebouwd. Dit gebouw omvat 4 maisonettes en 3 appartementen. Op de hoek van de Vijf Meilaan en de Zoeterwoudseweg zal zich een woontoren verheffen met 44 drieka merappartementen en 4 penthouses (luxe woningen op de hoogste ver dieping). Het gebouw wordt 14 bouwlagen hoog en komt in één lijn te liggen met de hoogbouw die ver derop aan de Vijf Meilaan staat. Het grote verschil is dat het geen plomp flatgebouw wordt maar een ranke toren met een eigentijds, high-te- chachtig uiterlijk. Vooral de wonin gen op de hogere bouwlagen zullen een fraai uitzicht over de stad krij gen. Aan weerszijden van de woonto ren komen langs de Zoeterwoudse weg en Veilingweg in totaal 45 een gezinswoningen met een tuin en in de meeste gevallen ook een dakter ras. Langs het water van de Veiling kade wordt een zogeheten stadsvil la gebouwd die is ontworpen door het Leidse architectenbureau Van Swieten. Dit wordt een op zich zelf staand bouwblokje, in vijf en zes bouwlagen, met in totaal 25 drieka merappartementen. Deze stadsvilla is de eerste van vier soortgelijke ge bouwtjes die mettertijd aan de Vei lingkade worden neergezet. De koopprijzen van de nieuwbouw zul len variëren van 142.000 gulden tot ruim twee ton voor de vier luxe penthouses. De bestaande groenstrook in de Meloenstraat zal straks worden doorgetrokken tot aan de kade muur en worden uitgebreid met een park aan de andere zijde van het wa ter. Een fiets- en voetgangersbrug getje in het verlengde van de Me loenstraat zal de twee groengebie den en daarmee ook de bestaande en de nieuwe woonwijk met elkaar verbinden. Onduidelijk is nog wat er met de hoge HCG-mast op het terrein gaat gebeuren. De omwonenden zouden graag zien dat de mast blijft staan, zo bleek gisteravond. De bouwon dernemer weet nog niet of dat mo gelijk is. Er is al wel bekend hoe de nieuwe straten die op het voormalige groen teveiling- en HCG-terrein worden aangelegd gaan heten. Van de ge meentelijke straatnamencommis- sie hebben ze de volgende namen gekregen: Ananas weg, Perenweg en Perzikweg. De la Mar kon geen inzicht geven in de precieze kosten die ontstaan door de sluiting van de Leidse vuil verbranding en de noodzaak het vuil naar Drenthe af te voeren. "We zijn nog steeds aan het rekenen en aan het onderhandelen", aldus de wethouder. "Vasi staat inmiddels wel dat de verhoging geen acht gul den per maand maar maximaal zes gulden per maand wordt". De exacte verhoging kan pas wor den bepaald als het overleg met de gemeenten die samenwerken in de Gemeenschappelijke Vuilverwer king Leiden en omstreken (Gevul- ei) is afgerond. De gemeenten spre ken volgens De la Mar vandaag ver der over de nieuwe, hogere begro ting door het doven van de Leidse ovens. Daarna volgen morgen de laatste onderhandelingen met de provincie Zuid-Holland, waarna de precieze stijging van de reinigings rechten kan worden bepaald. De la Mar verwacht overigens dat hij de 'ovens in de bouwvakvakantie fees telijk kan doven'. De Leidse minima, zo is de bedoe ling, draaien niet op voor de hogere kosten voor verwerking van het huisvuil. Er komt een regeling die de stijging van de reinigingsrechten voor hen compenseert. Het is echter nog onduidelijk hoe een en ander er uit gaat zien. Wethouder Bordewijk (financiën) erkende dat het kort dag wordt om dit te regelen omdat over de verhoging van de reinigingsrech ten en de compensatieregeling voor 1 juli een besluit door de gemeente raad moet worden genomen. De verwachting is echter wel dat die datum wordt gehaald. De la Mar zei dat inmiddels met het energie bedrijf afspraken zijn gemaakt over de inning van de hogere reinigings rechten. De Leidenaars betalen de ze heffing op dit moment al via hun energierekening. Collegeprogramma Tijdens de gemeenteraadsvergade ring gisteravond werd gesproken over het programma dat het nieuwe PvdA/CDA/Groen-Linkscollege voor de komende vier jaar heeft op gesteld. De financiële situatie vorm de daarbij het hoofdpunt, omdat de gemeente niet alleen miljoenen gul dens moet vinden voor de sluiting van de vuilverbranding, maar ook wordt geconfronteerd met een fors bedrag dat nodig is om nieuw beleid te betalen en het bestaande gat in de begroting te dichten. Vooralsnog ziet het er naar uit dat de Leidse burgers als gevolg hier van wordt geconfronteerd met een flinke lastenverhoging, die voorna melijk zal worden gevonden in een stijging van de onroerend-goedbe- lasting (OGB). Tijdens een eerdere vergadering werden bij die lasten verhoging al kanttekeningen ge plaatst door de oppositiepartijen WD, D66 en SP. Gisteravond bleek dat ook de PvdA niet nu al akkoord gaat met verhoging van de OGB de komende vier jaar. PvdA-fractieleider De Vreeze steunde de stijging van de OGB met elf procent in 1991 maar voor verde re verhogingen maakte hij een voor behoud. De Vreeze noemde de zes miljoen gulden voor nieuw beleid noodzakelijk maar wil pas over ver dere lastenstijgingen praten als er meer zicht is op de financiële situa tie van de gemeente Leiden. De fi nanciële toekomst van de gemeente vervulde hem met grote zorg. Ook het CDA schaarde zich ach ter de lastenverhoging. Fractielei der Van Bochove stelde dat zijn par ty de stijging al in het verkiezings programma had aangekondigd en daarom door de kiezers werd ge steund. Gemeentelijke Kredietbank leed in 1989 ruim 160.000 gulden verlies LEIDEN - De Gemeentelijke Kre dietbank Leiden (GKL) heeft over het jaar 1989 een verlies geleden van ruim 160.000 gulden. Volgens het jaarverslag wordt dit verlies veroor zaakt door de explosieve stijging van het rente-niveau. De bank heeft in de afgelopen jaren kunnen bou wen aan een voorziening voor dit soort tegenvallers, waardoor 1989 alsnog met een positief saldo van ruim 40.000 gulden kan worden af gesloten. Ten opzichte van het jaar 1988 is het aantal mensen dat wegens beta lingsmoeilijkheden een beroep moesten doen op de Kredietbank weer licht gestegen van 405 naar 451. Directeur Siebols verwacht dat dit in de toekomst zal toenemen om dat het publiek steeds minder te rughoudend is om gebruik te ma ken van aangeboden financiële diensten. De vele vormen van kre diet, van plastic geld tot leasing maakt het lenen bovendien heel makkelijk. Van die verzoeken om een krediet door mensen die hun schulden niet meer kunnen betalen, zijn er in to taal 193 toegewezen. Behalve schuldhulpverlening verstrekt de GKL ook persoonlijke leningen en krediet-hypotheken aan burgers. De GKL had over 1989 in totaal een bedrag van ruim 15 miljoen gulden aan leningen uitstaan. Zomertaptade op UVS-terrein LEIDEN - Op het hoofdveld van voetbalvereniging UVS wordt za terdagavond 2 juni een zomer taptade gehouden met deelname van onder andere twee wereldkam pioenen. Door deelname van ver- schilende Nederlandse topkorpsen kan deze taptoe worden gezien als een revanche van het Wereld Mu ziek Concours in Kerkrade van het afgelopen jaar. Behalve het Leidse Kunst en Ge noegen die in Kerkrade wereldkam pioen op het indderdeel 'mars' werd, doen ook de wereldkampioen 'show' Pasveer Korps uit Leeuwar den, de eerste prijs-winnaars Flora- band uit Rijnsburg en DVS uit Kat wijk mee. Daarnaast treden Show band Concordia uit Leiden en het jeugdkorps van Kunst en Genoegen op. In het voorprogramma speelt drumfanfare Matilo en in de pauze treedt de dansgroep Achalay op. Alle bands tonen tijdens de zo mertaptade hun nieuwste shows. De 'openingsfanfare en de finale worden door alle deelnemende korpsen tegelijk gespeeld. De aanvang van het voorprogra- ma is 18.30 en van het hoofdpro gramma 19.00 uur. De toegang be draagt 5 gulden. Kaarten zijn ver krijgbaar bij bij Bram Truyers, tel 141108, en aan het veld. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD~LE1DEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11