Vewin geïrriteerd door houding Braks Mooie weer goed voor miljoen buitenlanders DE T VAN T Nederland heeft één alarmnummer: 06-11 RECLAME VOOR BOEKEN IN DE ZEVENTIENDE EEUW MAANDAG 28 MEI 1990 PAGINA 9 Bestrijdingsmiddelen blijven in grondwater sijpelen DEN HAAG (GPD) - De minis ters waren het gloeiend eens met de kamerleden: er moet snel een einde komen aan de vervuiling van het Nederlandse grondwater. Dat is mooi, zal de eenvoudige waterdrinker concluderen: wan neer parlement en kabinet in elk geval over deze milieukwestie niet van inzicht verschillen, zal het probleem ongetwijfeld op korte termijn zijn opgelost. Op het kantoor van de Vewin in Rijswijk schiet iemand in de lach. De Verenigde Exploitanten van Waterleidingbedrijven is niet echt onder de indruk van deze aandacht van kamer èn regering. Eenstemmigheid is in de wereld van het drinkwater geen syno niem voor een doelmatige aan pak. Ruim anderhalf jaar geleden zegde minister Braks van land bouw de Tweede Kamer een nota toe over het gebruik van bestrij dingsmiddelen in de landbouw. Uit de lange lijst met in ons land toegestane stoffen zijn het zo'n dertig soorten, die in het bijzon der hun sporen in het grondwater achterlaten. De drinkwatervoor ziening zit in de gevarenzone, steeds meer en steeds ernstiger. Nog steeds is het stuk van Braks niet verschenen. Reden voor de deskundigen in het parle ment om de minister en zijn colle ga Alders van milieubeheer eens stevig aan hun jasjes te trekken. De bewindslieden hoefden niet te kijken, alsof zij het plotseling in Keulen hoorden donderen. Zij hadden de bui allang zien hangen en tijdig hun verbale parapluutjes opengevouwd. Economisch Inderdaad, de grens van het toe laatbare is bereikt, en hier en daar Elke tuinder wil zijn gewassen verbeteren en tegen ziekten be schermen. Dat is langs verschil lende wegen mogelijk. Wanneer hij geen principiële bezwaren tegen het gebruik van chemi sche middelen heeft, kan de Ne derlandse landbouwer kiezen uit ruim driehonderd soorten met elk hun specifieke eigen schappen. De lijst van alle verkrijgbare kunstmatige bestrijdingsmid- zelfs al overschreden, gaf Braks toe. Zeker, er moeten normen ko men voor de mate van vervuiling in de verschillende grondlagen, sloot Alders aan bij de vorige spreker. En natuurlijk, eigenlijk horen bestrijdingsmiddelen hele maal niet in het grondwater thuis, paaide Braks zijn kritici. Maar voorlopig is de kans groot dat het nog een poosje blijft bij deze alleen met de ministeriële mond beleden instemming. De economische belangen van de agrarische sector wegen zwaar. Zo zwaar, dat een absoluut ver bod van chemische bestrijdings middelen er niet in zit. De Eu- ropeses Commissie, het dagelijks bestuur van de EG, mag dan in die richting denken, zolang Braks op zijn huidige stoel zit, zal hij de Nederlandse beer, tuinder en bol- lenkweker met zo'n ingrijpende delen staat opgesomd in de Ge- wasbeschermingsgids, inclusief alle werkingen en bijwerkin gen. Een dertigtal hiervan zorgt voor het leeuwedecl van de ver giftiging van de bodem. Voor vrijwel alle middelen geldt, dat ze giftig zijn en slecht tot hele maal niet afbreken als zij een maal zijn gespoten, verneveld of op een andere wijze in de na tuur gebracht. Dat heeft gevol gen voor de grond en voor het maatregel niet plagen. Aldus sa mengevat zijn antwoord aan de geïrriteerde kamerleden. Voor ir. Th.G. Martijn, direc teur van de Vewin, is vooral de tijdrovende discussie over een goede aanpak irritant. "In dit land zijn alle betrokkenen het wel met elkaar eens over de doelstellin gen. Het grondwater moet weer schoon worden. Waar het aan mankeert is niet de eensgezind heid, maar een concreet tijdsche ma. Daarmee kun je maatregelen en doelen aan een datum ophan gen, en daar naar toe werken. Zo lang dat niet het geval is, kunnen we alleen maar aan de achterkant van het probleem oplossingen plakken". Ook wanneer Braks zich deze keer wel aan zijn uiteindelijke toezegging houdt, en uiterlijk op 1 november een nota presenteert grondwater. En dus horen er strenge regels te zijn voor de toelating en het gebruik van chemische middelen in de agra rische sector. Die zijn er niet. Minister Braks van landbouw heeft in een brief aan de Twee de Kamer toegegeven, dat er kritiek mogelijk is op de toela ting van nieuwe bestrijdings middelen. De speciale commis sie, die vanuit vier ministeries met aanbevelingen over de be strijding van ziekten en insecten in de landbouw, zijn de pestici den alweer een halfjaar langer de vaderlandse bodem binnenge drongen. "En hoe we het ook wenden of keren, op termijn duikt alles in het drinkwater op, wat ooit de grond is ingegaan. Dat kan tien jaar duren, het kan vijftig jaar duren, maar chemische be strijdingsmiddelen breken zich zelf niet af. Dat moet de mens doen, wil hij van grondwater drinkwater maken, en dat gaat behoorlijk geld kosten", voor spelt Martiin. Ergerlijk vindt hij de lobby, die is opgezet om de Europese nor men voor de aanwezigheid van schadelijke stoffen in het grond water te verruimen. In 1980 be paalde de Europese Commissie, dat er van elke individuele stof richtlijnen zou opstellen, func tioneert gebrekkig. De verschil len van inzicht tussen de des kundigen op Landbouw, WVC, VROM en Sociale Zaken leiden tot alles, behalve overeenstem ming. Braks trekt nu 6,3 miljoen gulden uit om het beleid rond de toelating van nieuwe middelen nog deze zomer goed te regelen. Daarnaast heeft hij een boze Kamer eerder al toegezegd ui terlijk op 1 november met richt- niet meer dan 0,1 microgram in een liter grondwater mag zitten, en dat diezelfde liter in totaal ten hoogste 0,5 microgram van deze stoffen mag bevatten. De Vewin-directeur zou het 'gi gantisch fout' van Braks vinden, wanneer hij zijn oor aan deze, vooral agrarisch geïnspireerde lobby leent. "Je gaat toch niet sleutelen aan normen, die je in Europees verband als ministers samen hebt vastgesteld en die in middels in het Waterleidingsbe- sluit zijn vastgelegd?" Ook krijgt Martijn de handen niet op elkaar voor Alders' idee om met twee maten te meten, eentje voor de bovenste grond laag en eentje voor de diepere la gen. "Nitraten en andere narig heid zakken onherroepelijk door naar de onderste lagen. Dat kan heel lang duren, maar het gebeurt lijnen te komen voor het ge bruik van chemische bestrij dingsmiddelen. Dat werd dan ook tijd, vinden de waterlei dingbedrijven - en zij niet al leen. De problemen dreigen voor de leveranciers van het da gelijks drinkwater onoplosbaar te worden. Elke maand vertra ging in de aanpak betekent meer gif, dat met verloop van tijd in het grondwater doorsij pelt. zeker. Alles wat in de bovenste twee meter wordt gestopt, bereikt uiteindelijk het niveau waar de waterleidingbedrijven hun pom pen hebben, tussen de 25 en 150 meter diep". Het geld, dat nodig is om installa ties te bouwen die ook in de toe komst het vervuilde water tot aanvaardbaar drinkwater kunnen zuiveren, kan in de ogen van Mar tijn beter worden uitgegeven aan onderzoek naar milieuvriendelij ker landbouwmethoden. "Het probleem van de bestrijdings middelen stijgt boven dat van al leen de waterwinning uit. Je praat over de hele natuur, waar het wa ter een onderdeel van is". De gebruiker zal uiteindelijk de prijs betalen, al ligt die naar de mening van Martijn nog op een redelijk niveau. De gemiddelde prijs per kubieke meter bedraagt in ons iand 1,60 gulden. Sommige waterleidingbedrijven, vooral in het westen van het land, beschik ken al over geavanceerde syste men om bij voorbeeld het nitraat- gehalte tot onder de wettelijke maxima terug te brengen. Daar ligt de prijs per kubieke meter dan ook hoger: rond de drie gul den. Bedrijven elders in het land, die hun zuiveringsinstallaties nog moeten moderniseren, zullen hun prijs per kubieke meter van onge veer een gulden waarschijnlijk moeten verdubbelen. Wordt water in de toekomst een schaars en dus kostbaar artikel? In het toekomstbeeld van de wa terleidingbedrijven niet. "De Ne derlanders behoren nu al tot de zuinigste waterverbruikers van Europa. Er is in het verleden al tijd gewerkt aan een terughou dend gebruik. Vergelijk het maar met de Verenigde Staten: hier gaat per toiletspoeling zeven liter water door de pot. daar gebruiken ze 25 liter per keer. Technisch ge beurt er het nodige: er zijn ook al spoelingen met een keuzemoge lijkheid voor nog minder water, er zijn waterzuinige douchekop pen". De Vewin verwacht voor de verdere toekomst geen ingrijpen de rantsoenering van het water en zou daar ook tegen zijn. Martijn: "Je kunt, om het heel extreem te stellen, op een gegeven moment het ligbad verbieden, dat drie maal zoveel water gebruikt als een douchebeurt. Je kunt de draaikranen verplicht laten ver vangen door drukkranen. die maar een beperkte tijd lopen. Maar dan capituleer je voor de problemen, die aan de bron moe ten worden opgelost. En die zul len worden opgelost. Wij zijn geen pessimisten. Alleen de stap pen gaan ons veel te langzaam". Camping Duinrell boekt nieuw Hemelvaart-reeord District Den Haag als laatste aangesloten REGIO - Het mooie weer "tij dens het afgelopen weekein de heeft voor een flinke drukte gezorgd langs de kust en in de verschillende attractieparken. Met name in Noord wijk zaten de hotels en pensions weer nagenoeg vol. De camping van Duin rell boekte een nieuw 'He- melvaart-record'. In totaal hebben sinds donderdag on geveer een miljoen buiten landse toeristen ons land aangedaan. Dat waren er 150.000 meer dan het Natio naal Bureau voor- Toerisme (NBT) verwachtte. De ver schillende organisaties reke nen erop dat het komende Pinksterweekeinde op nieuw eeh topdrukte ople vert, vooral ook gezien het grote aantal reserveringen dat nu al is gedaan. De Noordwijkse VW-directeur W. Rovers spreekt van een geweldig weekeinde. "Hoewel het op het strand betrekkelijk fris was, lieten veel mensen zich daardoor niet af schrikken". Weliswaar betrof het overgrote deel van de bezoekers dagjesmensen, maar de hotels en de pensions hadden volgens Rovers absoluut niet te klagen. Ruim 90 procent van alle bedden was bezet. De grote toeloop heeft niet geleid tot problemen, zoals tijdens het Paasweekeinde. Toen moest onder meer de Noordwijkse VVV mensen tot in Zeeland doorverwijzen. "Nu hebben we alles in eigen hand kun nen houden", aldus de Noordwijkse VW-directeur. Gratis agenda hbo-studenten LEIDEN - Ruim 105.000 hbo-stu denten aan meer dan tachtig hoge scholen krijgen komend cursusjaar gratis de Hogeschool-Agenda. Deze bevat informatie over het hbo en ge gevens van de hogescholen. In een aantal steden wordt de agenda uit gebreid met een extra katern over de stad, uitgaansmogelijkheden en andere vormen van vrijetijdsbeste ding. Met deze agenda hopen de hoge scholen hun opleidingen meer be kendheid te geven. Een soortgelijke agenda wordt ook uitgegeven voor studenten aan universiteiten. De hbo-agenda wordt aan het begin van het nieuwe cursusjaar ver spreid. SOCRATES-LEERSTOEL - Dr. M. van Nierop is met ingang van 1 augustus benoemd tot bijzonder hoogleraar aan de Leidse universi teit op het gebied van de 'wijsgerige antropologie en de grondslagen van het humanisme'. Hij volgt prof. dr. M. Fresco op die met emeritaat gaat. De leerstoel is een initiatief van de stichting Socrates, een werkstich- ting van het Humanistisch Ver bond. Van Nierop is thans als uni versitair hoofddocent op het gebied van de esthetica verbonden aan de universiteit van Amsterdam. Zijn Katwijkse collega K. Ver- plancke noemt het afgelopen week einde 'redelijk'. "De hotels waren goed bezet. De particuliere kamer verhuurders hadden het echter aan merkelijk minder druk". Dat Kat wijk niet totaal is volgelopen, is vol gens Verplancke voor een deel te wijten aan de achteraf onbetrouw baar gebleken weersvoorspelling. "De vooruitzichten waren aanvan kelijk niet bijzonder goed. En dat merken we meteen". Overigens ver wacht Verplancke tijdens het Pink sterweekeinde wel een topdrukte. "We hebben nu al een groot aantal boekingen binnen". Duinrell Duinrell noteerde het afgelopen weekeinde ongeveer 38.500 bezoe kers. Daarmee was het Wassenaarse pretpark het op twee na drukst be zochte attractiepark van Nederland. Alleen de Efteling en Hellendoorn trokken met respektievelijk 77.000 en 45.000 bezoekers meer belang stelling. De camping van Duinrell boekte bijna 25.000 overnachtingen. Een dergelijk aantal heeft het park nog nooit eerder tijdens het Hemel- vaart-weekeinde bereikt. Een woordvoerder van Duinrell ver wacht dat het volgend weekeinde opnieuw zeer druk wordt. "We heb ben al veel reserveringen binnen. Een groot aantal mensen heeft trou wens hun tent maar laten staan". De drukte heeft op Hemelvaart- dag geleid tot lange files. Rond het middaguur noteerde de verkeers- centrale een rij auto's met een leng te van in totaal 130 kilometer. De langste file die dag was 20 kilome ter. Ook zondag was het flink druk op de wegen. De Noordwijkse WV-directeur Rovers: "Een geweldig weekeinde". LEIDEN/ALPHEN - Leiden en omgeving, Alphen en zijn regio en een deel van de Bollenstreek wor den vrijdag 1 juni aangesloten op het landelijk alarmnummer: 06-11. Wanneer spoedeisende hulp van politie, brandweer of ambulance ge wenst is, moet dit nummer worden gedraaid. De oude alarmnummers blijven voorlopig (een halfjaar) nog gehandhaafd. Hillegom, Noordwijkerhout en een deel van Noord wijk waren via de provincie Noord-Holland al aan gesloten op het 06-nummer. Even als Waddinxveen, dat bij het district Rotterdam is gevoegd. Het Haagse district waar het alarmnummer per 1 juni van kracht wordt, is het laatste district in Nederland dat nog moest worden aangesloten. Maar officieel wordt het oktober alvorens de oplevering plaatsheeft. Tot die tijd komt er in het Haagse district een voorlichtingscampagne die via de provincie Zuid-Holland wordt uitgedragen. Huis aan huis wordt er een krant bezorgd waarin wordt uitgelegd hoe het 06-nummer werkt en in welke gevallen er ge bruik van kan worden gemaakt. Al le auto's en motoren van de politie, brandweerwagens en ambulances worden voorzien van opvallende stickers met de tekst: '06-11 als elke seconde telt'. Gemeenten krijgen van de provincie affiches die kun nen worden opgehangen op plaat sen waar veel mensen komen. Wie tegenwoordig in een boek handel staat, in het nieuwe aan bod van boeken snuffelt en snel op de hoogte wil zijn van de aard van de uitgaven die hij ter hand neemt, keert min of meer werk tuiglijk het boek om en kijkt op de achterkant: meestal immers staat daar een foto van de schrij ver. En dat niet alleen, ook vaak een opmerking van een recen sent, een pakkende zin uit het boek, iets over de intrige, en zo In de zeventiende eeuw deed men dat anders. Voor de meeste boeken werd, als het al gebeurde, reclame gemaakt door middel van een mooie gegraveerde titel. Dat was uiteraard een kostbare aangelegenheid, want dan moest de boekdrukker/uitgever aan een hooggekwalificeerde vakman een specifieke opdracht geven. Geen wonder dus dat het heel dikwijls de grote en kostbare werken zijn, folianten zoals de Statenbijbel en allerlei breedsprakige geschied kundige werken die van zo'n ge graveerde titel werden voorzien. Zulke titelbladen werden soms naar klanten-in-spé gestuurd. Er was in de tijd nog een andere methode en die lijkt wel wat op de huidige manier van aanprijzen. Dan werd de schrijver in het zon netje gezet. Niet op de achterkant van de band, maar ergens voor aan in het boekblok. Heel dikwijls tref je dan een portret aan en dat portret is vaak voor zien van een gedicht. Over een paar van die portret ten, met de bijbehorende gedich ten, hieronder meer - ook als 'op warmertje' voor een kleine, boe kententoonstelling die in de zo mer (vanaf 6 juli) te zien is in de Universiteitsbibliotheek. Kleine kring De kring, waarin in de vroege ze ventiende eeuw het uitgeven van boeken zich in Leiden afspeelde was klein: met enige tientallen hoogleraren had je het wel gehad. Dan was er een zeker aantal intel lectuelen dat op andere maat schappelijke terreinen actief was: stadsbestuurders juristen en pre dikanten. En tenslotte waren er wat mensen die in handel en be drijf welvarend waren geworden. Kennelijk toch genoeg voor een florerende uitgeverijen, waarvan sommige namen thans nog be staan: Elzevier en Plantijn. In dat kleine kringetje werd in Twee Leidse intellectuelen uit het begin 7 i; Jacob Duym (53 jaar) en Johannes Neander (26 jaar). 1606 een bundel van de toen bijna zestigjarige jonkheer Jacob Duym aldus aangeprezen: Op t'ghedaente des Dicht-Stel- ders. Tis de ghedaente niet, die u werek sal volprijsen, Noch loven t'gheen ghewracht is by u in u tijd, Maer int aensien van sulex, soo sal u eer bewijsen Hij die de Const bemind, en te De uitgave, waarin dit gedicht, mèt het portret dat er bij hoort, de lezer 'lekker' moet maken, is een 'ghedenck-boeck, hetwelck ons leert aen al het quaet en den grooten moetwil van de Spaing- naerden en haren aenhanck ons aenghedaen te ghedencken.' Jacob Duym wist waarover hij sprak toen hij de zes van afkeer, haat en rancune overlopende to- LEIDSE KRONIEK OVER /MENSEN EN GEDANE ZAKEN werek steld met vlijd, Het wesen is ghetreft, maer het werek wint den strijd, En beyde crijght ghy eer, tot in de letste daghen, Uw's ghelijcx weet ick gheen, tsy oft het Momus spijt, Men sal u t'loff altijd als wel ver dient naer draghen, Ick wensch dat elcken een u wil in Const naer jaghen. Verstoot niemand. neelstukken schreef die in dit Ghedenck-boeck zijn opgeno men. Jarenlang had hij in de le gers gediend die het tegen de Spanjaarden opnamen, en uitein delijk was hij dan wel niet, zoals zovelen, in de strijd gebleven, maar hij was wel een 'invalide oorlogsveteraan.' Krijgsgevangene In het midden van de jaren tach tig had hij, na een tijd als krijgsge vangene in Antwerpen te hebben vastgezeten, afscheid van het krijgsbedrijf moeten nemen en toen had hij zich in Leiden geves tigd. Daar maakte hij zich onder meer verdienstelijk in de mede door hem opgerichte rederijkers kamer 'd'Oraigne Lelie', een be naming die aangaf dat men de zaak van de opstand tegen de Spanjaarden gunstig gezind was. Omstreeks 1600 wist Duym een opdracht van Prins Maurits te verwerven voor het schrijven van een aantal 'lekespelen' waarmee de afkeer van alles wat Spaans was nieuw leven kon worden in geblazen. Oorlogspropaganda zo gezegd. Het lofdicht op Jacob Duym, dat hierboven werd geciteerd, staat in het Ghedenck-boeck af gedrukt naast zijn portret en het toont hem toen hij 53 jaar oud was. In 1606 werd dit portret op nieuw gebruikt door de Leidse drukker Lodewijk van Haestens, die het Ghedenck-boeck zou gaan uitgeven, en een niet nader te identificeren persoon schreef er, zoals dat toen hoorde, een gedicht bij. het loopt niet lekker en niet op al le plaatsen heeft de onbekende dichter zijn bedoeling goed dui delijk weten te maken. Te begrij pen valt nog wel het volgende (zo ongeveer): door een portret als dit wordt de schrijver slechts ge brekkig geëerd. Ieder die dit goedgelijkende portret bekijkt zal begrijpen dat het in feite om de gedichten gaat: daarin blonk Duym in hoge mate uit en de roem daarvan verdient de schrij ver dan ook ten volle. Al is het - zoals gezegd - geen mooi gedicht, het past wel hele maal in het beeld van de loftuiten de rijmen, waarvan auteurspor tretten in de zeventiende eeuw werden voorzien. In het geval van Jacob Duym gaat het - bij toeval - om een gedicht in het Neder lands, maar meestal sprak men de lezer in die bijschriften toe in het Latijn. Knapper dan Apollo Over ene Johannes Neander wordt door de Leidse humanist Petrus Scriverius als volgt ge schreven: "De jonge man, die hier schittert, knapper nog dan Apol lo, is niet diens mindere in dc ken nis der kruiden, noch minder in de kunst van de lier. De wijsheid en de zusters van Apollo hielden hem in haar ban: Maar zijn groot ste aandacht gold Hippocrates. En nu rijst de door hem bezongen glorie van de rook veroorzakende tabak: Gij leest welkekrachten dit kruid heeft. Wat verheugt gij u, minnaar van rook? Dit kruid zal uw verhemelte niet alleen stre len, maar zal ook dienstbaar zijn als geneesmiddel voor zieke orga- Johannes Neander, "knapper nog dan Apollo", was een 26-jari- ge arts die een naderhand be faamd geworden verhandeling over de geneugten van het ge bruik van tabak had geschreven: "Tabacologia: hoc est Tabaci, seu nicotianae descriptio medico- -chirurgico-pharmaceutica". Enigszins vergelijkbaar met het geval Duym, laat de nu wèl bij naam bekende schrijver van het lofdicht, Petrus Scriverius, eerst uitkomen dat er redenen te over zijn om de auteur zéér hoog te achten, om vervolgens aan te ge ven waar het boek van Neander over gaat. L.D.COUPRIE In de plaatselijke huis-aan-huis- bladen worden advertenties afge drukt waarin de komst van het 06- 11-nummer wordt aangekondigd. Kranten in grote plaatsen drukken diezelf advertentie ook af in het Turks en Marokkaans. De kranten krijgen bovendien een 'stopper' aangeboden die zij kunnen plaatsen als er een gaatje op een pagina open is. De (regionale) omroepen ontvan gen een 'jingletje' met een simpel liedje over het 06-nummer. De PTT stuurt iedere abonnee een sticker die op het telefoontoe stel kan worden geplakt. Het is de bedoeling dat die sticker bij de eerstkomende afrekening wordt bijgesloten. Verder brengt de PTT het nummer aan in alle telefooncel len en, vanzelfsprekend in de tele foonboeken. In oktober, als de officiële inwij ding plaatsheeft, wordt het 06-ge- beuren landelijk aangepakt. Vol gens Joop Distelbrink (hoofd voor lichting van de provincie Zuid-Hol land) komt er dan een campagne waarin de Nederlanders een goed gebruik van het alarmnummer dui delijk wordt gemaakt. 0UÖJli0Uto£ Honderd jaar geleden stond er in de krant: - Prins Karei van Zweden werd voor eenige dagen aangewezen om als lid. der jury te Stockholm op te treden. De rechtbank ver nietigde echter deze keuze, op grond dat de prins geen gewoon burger is en dus deze opdracht niet kon aanvaarden. - Te Spa logeeren thans reeds vierhonderd badgasten, veel meer dus dan het vorig jaar om dezen tijd. Het schoone weder is oorzaak dat velefamilién hunne villa's komen bewonen. De dage- lijkschen concerten zijn reeds goed bezocht en vele toebereidse len worden gemaakt voor de te houden wedrennen. Voor het duivenschieten zijn voor 40,000 fr. prijzen uitgeloofd. Den 14den Juni zal hiermede een aanvang gemaakt worden. Het aantal be reids ingeschreven mededingers daarvoor is verbazend groot. Vijftig jaar geleden: - In Amsterdam heeft de hoofd commissaris van politie naar aanleiding van klachten van de Duitsche autoriteiten er op ge wezen, dat de wielrijders meer rechts moeten houden op de we gen. Met de meeste gestrengheid zal tegen overtreding worden gewaakt, terwijl het rijwiel in zulk een geval in beslag geno men zal worden. - Het departement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat in verband met de beschikbare hoeveelhe den koffie en thee binnenkort tot distributie van deze artikelen zal worden overgegaan. - De Koning der Belgen heeft het besluit genomen den verde ren tegenstand te staken en om een wapenstilstand te verzoe ken. Hij heeft ingestemd met den Duitschen eisch tot onvoorwaar delijke capitulatie. Het Belgi sche leger heeft daarmede op den dag van heden de wapens neer gelegd.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 9