'Twintig procent meer omzet door Prijzenslag' Echtpaar wijkt niet voor rijksweg Produktie en afzet Ouwehand niet gehinderd door brand Tonnen schade door brand in veehouderij Zoeterwoude-Weipoort <w - j Geen klachten over rustige Prijzenslag in Leiderdorp LEIDERDORP - Het van tv bekende spel Prijzenslag heeft zaterdag geen enkele klacht opgeleverd in Leiderdorp. De geluidsterkte is binnen de per ken gebleven in het gebied rond de Winkelhof. Volgens milieu-ambtena ren lagen de gemiddelde waarden op en boven het Winkelhof-plein rond de 70 decibel: "En dat is een enorme meevaller". Tijdens jingles en uitha len van quizmaster Hans Kazan werden waarden van 100 decibel gemeten, maar dat zouden slechts 'incidenten' zijn. De metingen waren nodig om te kunnen bepalen of deze 'proef met een luidruchtig evenement voor herhaling vatbaar is op het plein tussen Win kelhof en gemeentehuis. Vanochtend kon daar nog niets over worden ge zegd: ambtelijke adviezen ontbraken nog en burgemeester A.J.A.L. Brug- geman was niet voor commentaar bereikbaar. Vrijdag had hij de vrees uit gesproken dat Kazan en zijn schreeuwende massa's voor een 'mortieref fect' zouden zorgen in de dichtbebouwde stukje Leiderdorp. Met dergelijke argumenten probeerde hij winkeliers en de commissie voor beroep- en bezwaarschriften ervan te overtuigen dat Prijzenslag aan de andere kant van de Winkelhof gespeeld diende te worden. De meerder heid van de commissie gaf de winkeliers echter gelijk en B en W kwamen -vervolgens met een compromis: Prijzenslag mag, maar wordt streng ge controleerd. Volgens de milieu-ambtenaar reageerden de vijf bewoners bij wie geme ten werd, zeer positief op het evenement en de aangekondigde meting. Po litieman H.H. Emmerik was zelfs enthousiast. "Er moet vaker zo'n evene ment komen op het plein", zei hij. "Van tevoren vroegen we ons af of het plein groot genoeg zou zijn, maar uiteindelijk werd het gezellig druk". Zijn korps had zaterdag geen extra mankracht ingezet. Wel was er een geregel de surveillance in de buurt van het plein, waar tijdens de drie spelletjes ge middeld 600 mensen zouden vertoeven. MAANDAG 28 MEI 1990 Brandweer ontkent late komst Quizmaster Hans Kazan, zaterdagmiddag actief op het plein bij de Leiderdorpse Winkelhof. Winkeliers Winkelhof tevreden over zwaarbevochten experiment op Statendaalder LEIDERDORP - Op het plein I voor de Winkelhof zorgt het Ve- ronique-spel Prijzenslag zater- j dag voor spanning, binnen het winkelcentrum is er slechts te vredenheid. Volgens de voorzit ter van de organiserende winke liersvereniging, P. van Leeu wen, zetten de ondernemers in de Winkelhof twintig procent meer om dan op vergelijkbare zaterdagen. Wat het nog leuker maakt is dat Prijzenslag be- vochten moest worden op het gemeentebestuur. Ook de kooplieden, die een stukje pzjjn opgeschoven voor de vrachtwa gen van Kazan, zijn dik tevreden. De kaasboer is om twee uur al door 'zijn oude kaas heen, de groenteman verkoopt vooral veel meloenen en aardbeien en de koekjesvrouw meldt om vier uur 'los' te zijn: •"Vooral de krentenbollen waren niet aan te slepen vandaag". Heeft zij extra koopwaar meegenomen, de kaasboer wist niet dat er prijzen te winnen waren en had het dus 'normaal' gehouden. Er zijn veel mensen uit de regio, maar ook een verdwaalde Groning se met een klapstoeltje. "Om negen uur, drie uur voor het eerste spelle tje, liep ze hier al rond en vroeg ze waar Kazan was", vertelt Winkel hof-winkelier Van Leeuwen. "Ze zal wel gedacht hebben dat ze ook bij deze Prijzenslag keukens en au to's van 30.000 gulden kon winnen". Door de Wet op de Kansspelen blij-J ven de prijzen op de Statendaalder echter beperkt tot kleine stereo-to rens, mini-tv's en veel troostprijs- jes, variërend van een reeks roman tische driestuiverromannetjes tot cd-rekjes en dergelijke. Nepvertoning Toch wordt er gevochten om de deelname-bewijzen, een Veroni- que-sticker met een handtekening van Hans Kazan achterop. Per spel letje zijn er zes 'goede' stickers en om half een, kwart voor twee en kwart voor drie tegen onge signeerde stickers aanlopen, heb ben het luidkeels over doorgesto ken kaart. Zo ook het Leiderdorpse echtpaar Leemans. Mevrouw Leemans zat de avond tevoren nog met haar plaatselijke Moederclub in de Hilversumse Prij zenslag-studio en neemt haar man al om kwart voor elf mee naar de Winkelhof. Met eigen ogen zien de twee oudere Leiderdorpers hoe me dewerkers stickers uitdelen met de mededeling 'U doet mee' en 'U doet mee'. "Hoe kunnen ze dat weten als de stickers in een stapel zitten en de handtekening aan de onderkant staat?", vraagt de man zich af. De vrouw is zonder mankeren op Ka zan afgestapt met de mededeling dat ze tussen kwart over zés en kwart voor zeven nooit meer naar zijn show zal kijken. "Een nepverto ning", z'egt de man onder luide bij val van omstanders, "Op tv lijkt het veel leuker". De voorzitter van de Stichting Winkelhof wil de klachten serieus onderzoeken zodat zijn club daar re kening mee kan houden bij een vol gend evenement: "Als winkeliers hebben we daar in ieder geval niets mee te maken gehad. Mensen die ons de laatste dagen vroegen of we een kaartje konden regelen, hebben we stuk voor stuk moeten teleur stellen". Medewerkers van Veronique rea geren fel op de kritiek. "Mensen zijn hier ontzettend hebberig en dat in zo'n mooi winkelcentrum. Vooral de wat oudere mensen lopen enorm aan je te trekken en te sjorren", meldt een mannelijke sticker-uitde- ler. Zijn vrouwelijke collega pro beert er nog een positieve draai aan te geven met de mededeling dat mensen graag willen spelen. Prij zenslag is namelijk een gezellig spel..., Ook de befaamde quizmaster blijft maar zeggen dat het heel gezellig is in het 'mooie winkelcentrum'. Al leen de namen van de sponsors noemt hij vaker. Deze sponsors zor gen namelijk voor de cadeau's en staan, anders dan op tv, op grote re clameborden. Verder blijft alles bij het oude: volgens de luidspreker- stem is Hans nog steeds 'rap van tong, slank van lijf en leden' en gunt hij het publiek 'vele prijzen'. Ais de nieuwe spelletjes-meester in zijn paarsige confectiepak het to neel opkomt kijkt hij keer op keer verbaasd naar het talrijke publiek, maar al snel breekt dan de bekende, gulle lach door. De overbekende teksten van Hans en de vertrouwde spelletjes doen de rest. Kazan is keurig maar ontbeert de glamour van collega Brandstedér. Hij is er voor het hele gezin en vooral voor ouderen. Na afloop heeft hij alle tijd voor een praatje en geeft jongens stralend zijn handtekening. In het laatste spelletje veroorlooft hij zich een gewaagdheid ('Mijn as sistente Eveline is van achteren even mooi als van voren') en maakt hij een blunder: ten onrechte laat hij de kandidaat die bij het biedspelle- tje te hoog heeft geboden, naar een prijs dingen. Het publiek kent de simpele, prijsbewuste spelletjes uit het hoofd en corrigeert hem luid ruchtig. Discussie is er over het hoogtepunt van iedere spelronde: het rad van avontuur. Het publiek bekijkt het rad van onderen en komt keer op keer op andere waar den uit dan Hans. Maar op zulke momenten kent hij geen genade. ZOETERWOUDE - De brand die vrijdagmiddag een schuur, een varkensstal en een hooiberg aan de Weipoortseweg 61 in Zoeterwoude in de as legde, heeft voor tonnen schade aan gericht. Die schatting maakt de eigenaar, veehouder H.W. Ver- steegen. Bij de brand zijn zo'n zeventig dieren omgekomen, waaronder een groot aantal var kens, enkele kalveren en een den. Volgens de technische re cherche van de rijkspolitie is de brand onstaan na laswerkzaam- heden of door een technische storing in het bedrijf. De veehouder hoopt 'zoiets ver schrikkelijks nooit meer mee te ma ken'. De brand begon om kwart over twee in een oude schuur met werktuigen en een oude auto. Het vuur sloeg over naar de hooiberg en bereikte vervolgens een schuur met een groot aantal varkens. De vee houder belde direct de brandweer. Geassisteerd door zijn zoon en een buurjongen haalde hij zo veel moge lijk varkens uit de stal. Hij kon ech ter niet voorkomen.dat veel dieren verbrandden toen de brand van de hooiberg naar de stal oversloegen de stal instortte. De veehouder vindt dat het veel te lang duurde voordat de brand weer ter plaatse was. Hij zegt dat hij twintig minuten moest wachten. Volgens J. Volker, officier van dienst van de Leidse brandweer, heeft meldapparatuur aangegeven dat de eerste brandweerwagen bin nen acht minuten ter plaatse was: "Maar ik begrijp wel dat de man dacht dat het langer duurde. Ik kwam met de eerste wagen aan en moest twee minuten wachten op de tweede wagen. Als je daar staat lijkt de tijd veel langer te duren". KATWIJK De Katwijkse politie he.eft in de nacht van vrijdag op za terdag twee Leidenaars van 17 jaar op heterdaad betrapt bij een poging tot inbraak in een kledingzaak aan het Emmaplein in Katwijk. De poli tie was gewaarschuwd door een om wonende die de twee Leidenaars een steen door dé winkelruit zag gooien. De boerderij, die nog uit de vorige eeuw stamt, kon op het nippertje behouden blijven door het rieten dak nat te houden. De brandende hooiberg bevond zich op slechts en kele meters afstand van deze boer derij. Tot zes uur 's avonds hebben de brandweerlieden nageblust. De gebouwen waren allemaal erg oud, maar Volker durft niet te zeg gen dat ze bouwvallig waren: "Het zaakje was erg oud, maar de bouw kundige staat kun je moeilijk in schatten na een brand". Volgens de veehouder konden de gebouwen nog goed dienst doen: "U bouwt toch ook niet elk jaar een nieuw huis". De boer spreekt van een verloren seizoen. Hij is verzekerd, maar had alle dieren zelf gefokt en zal nieuwe dieren moeten kopen. Verder is hij veel werktuigen kwijt. De techni sche recherche heeft zaterdag een onderzoek ingesteld naar de oor zaak van de brand. Omdat er geen sprake was van een misdrijf is het onderzoek afgesloten. Speel-o-theek Leiderdorp met sluiting bedreigd LEIDERDORP - Speel-o-theek De Grabbelton in Leiderdorp wordt met sluiting bedreigd. De speel goed-uitleen kampt met een tekort aan vrijwilligers. Lukt het voor de zomervakantie niet nieuy/e mede werkers te vinden dan gaat De Grabbelton 1 september dicht. De Grabbelton bestaat zes jaar en is gehuisvest in sociaal-cultureel centrum De Muzenhof. Elke woens dagmiddag tussen half twee en vijf uur wordt tegen betaling van een kwartje speelgoed uitgeleend. Na het vertrek van enige vrijwilligers is het onmogelijk geworden de speel- o-theek draaiende te houden. De speel-o-theek heeft ongeveer 200 le den en werkt met een wachtlijst. Wie wil werken in De Grabbelton, kan een van de volgende telefoon nummers bellen: 071 892375/890150/893283. Zoeterwoudenaren willen meer geld of andere bedrijfswoning Schade zeker een miljoen gulden ((Vervolg van pagina 1) KATWIJK - Produktie en afzet bij Ouwehand Visverwerking in Kat- 1 wijk zullen geen hinder ondervin- j den van de brand van zaterdag- j avond. Ofschoon bijna al het ver- pakkingsmateriaal van het bedrijf J in vlammen opging, verwacht di- I recteur L.E. Ouwehand niet in de I problemen te komen. "We rekenen 1 op medewerking van collega's en ik I verwacht dat snel emmers, kratten, j bakken en ander materiaal wordt afgeleverd door onze leveranciers". Volgens Ouwehand kwam de brand op een slecht tijdstip omdat het bedrijf net was begonnen met het verpakken van de nieuwe ha iring. "Gelukkig bleven de vries- ruimten en andere gebouwen dank zij de inspanningen van de brand- J weer gespaard", aldus Ouwehand. Niettemin gingen er bij de brand j 100.000 plastic emmers verloren, die waren bestemd voor het verpak ken van de nieuwe maatjesharing. Een aantal vrachtauto's van Ou wehand en andere bedrijven kon tij dig door de brandweer worden weg gesleept. Ook konden nog juist op tijd gas- en zuurstofflessen uit .het brandende gebouw worden ge haald, waardoor grotere schade kon worden voorkomen. "Daardoor kunnen we vandaag gewoon verder gaan met het verwerken van de vis. Datzelfde geldt voor het afleveren van de vele bestellingen", aldus Ou wehand. Omtrent de schade kan de direc teur van het visverwerkende bedrijf nog niet veel zeggen. "Zeker boven de één miljoen gulden, maar dat kan gemakkelijk veel meer worden. Er zijn bijvoorbeeld bij de brand twee koelwagens beschadigd. De experts moeten bovendien nog vaststellen of er veel schade is aangericht aan de koelapparatuur". De enorme brand trok veel be langstellenden die voor nogal wat overlast zorgden. Zo weigerden veel kijkers om voldoende ruimte vrij te houden voor brandweer- en politie-auto's. Ondanks oproepen van de politie om de weg vrij te ma ken, bleven de mensen staan. De politie moest zelfs enkele klappen uitdelen om lastige kijkers naar achteren te krijgen. Bij de brand kreeg de politie as sistentie van politiekorpsen in de Duin- en Bollenstreek, Leiden en de Algemene Verkeersdienst (AVD) uit Driebergen. Bij het bedwingen van de vlammenzee werd onder meer gebruik gemaakt van zes blus- voertuigen en twee hoogwerkers van de brandweerkorpsen uit Kat wijk en Leiden. Bij het bestrijdén van de brand waren in totaal 60 tot 70 spuitgasten betrokken. ZOETERWOUDE - Rijksweg 11-oost dreigt aan de Zoeter- woudse Ommedijkseweg drie huizen op te slokken. Twee van de drie bewoners hebben met Rijkswaterstaat overeenstem ming bereikt over hun vertrek, maar veehandelaar G. Verhoog verkeert nog in onzekerheid. Het zandlichaam van- de rijks- weg-in-aanleg is gevorderd tot op ongeveer tien meter van de huizen. Verhoog weet niet of de nieuwe rijksweg in de nabije toekomst wordt doorgetrokken in de richting van Hazerswoude. Dan zouden de drie huizen zeker moeten verdwij nen. Voorlopig beperkt Rijkswater staat zich tot het traject bij het Zoe- terwoudse industrieterrein aan de Hoge Rijndijk, vlak naast de Om medijkseweg. Het ministerie van verkeer en waterstaat kan nog niet zeggen welk traject daarna aan de beurt komt. De familie Verhoog verkeert al acht jaar in onzekerheid, want zo lang speelt de geschiedenis met de nieuwe rijksweg al. Dat het gedeelte tot aan de Ommedijkseweg in 1993 gereedkomt, zoals een woordvoer der van Rijkswaterstaat afgelopen maandag meedeelde, was nieuw voor Verhoog. Het mededelingen bord van de werkzaamheden ver meldt nog 1992 als einddatum, ter wijl de familie op 1 april 1991 weg zou moeten zijn. De familie Verhoog wil in haar huis blijven wonen en wordt ge kweld door onzekerheid. Al acht jaar is er binnenshuis nauwelijks .onderhoud verricht. Mevrouw Ver hoog: "Als je 65 bent, dan is driejaar heel lang en dan wil je wel een beetje confortabel leven. Er moet nodig behangen en geverfd worden. Ook aan de verwarming zal iets moeten gebeuren, want het is 's winters koud in huis". Bod De buren zijn al met Rijkswater staat tot overeenstemming geko men over de verkoop van hun hui zen en zullen binnen niet al te lange tijd vertrekken. "Het bod dat op h'% Psf 'X 4 Zoeterwoudenaar J. Verhoog voor zijn bedreigde woning aan de Omme dijkseweg. Het zand van de rijksweg 11-oost staat hem tot aan de enkels. mijn eigendom is gedaan, is veel la- komst beginnen de moeilijkheden ger dan wat een particulier ervoor echter pas goed, want waar moet hij gegeven zou hebben", meent Ver- dan met zijn vroqw naar toe? hoog. Toch verwacht hij vroeg of "Het liefst zouden wij een huisje laat tot een akkoord te zullen ko- hebben met een stal en een stukje men. Na een eventuele overeen- land. In een gewone buurt zouden wij ons opgesloten voelen", zegt mevrouw Verhoog. Gedurende hun 35-jarige huwelijk hebben de twee altijd 'buiten' gewoond, eerst in het tolhuis in Oegstgeest en de laatste 20 jaar langs de' verbindingsweg tussen Zoeterwoude-dorp en de Ho ge Rijndijk. Verhoog heeft altijd koeien ge houden - tot 36 stuks toe - en ook nu nog heeft hij dertig runderen in de wei lppen. Nu hij 65 is, wil Verhoog zijn tijd vullen met het houden van wat koeien. "Zolang je je goed voelt blijf je niet thuis als er markt is. Zo blijf je een beetje levendig", weet hij. Geen medewerking Rijkswaterstaat verleent weinig medewerking bij het zoeken naar andere woonruimte, klaagt Ver hoog: "Je krijgt een som geld om te vertrekken en je moet jezelf maar zien te redden". De gemeente Zoe terwoude werkt evenmin mee. Bij de ruilverkaveling kreeg hij ruim twee hectare land toegewezen, even verderop in de bocht van de Omme dijkseweg. Een jaar geleden wilde burge meester Houdijk het aanbod ver dubbelen omdat op een perceel van ruim vier hectare in principe een be drijfswoning mag wórden ge- boüwd. De gemeenteraad floot de burgemeester echter terug omdat er in het landelijk gebied geen huis bij mag komen volgens het bestem mingsplan. "Vreemd", vindt Ver hoog, "er worden drie huizen ge sloopt en er mag niet één nieuw pand voor in de plaats komen. Op mijn stukje land mag ik alleen een vanghok neerzetten, zonder dak". De belastingen vormen een extra probleem. Als het gezin een andere agrarische bedrijfswoning zou be trekken, dan mag de vergoeding van Rijkswaterstaat daarvoor in zijn geheel worden gebruikt. Gaat Verhoog echter in een gewoon huis wonen, dan eist de belasting een derde van de vergoeding op. "Slapeloze nachten heb ik er niet meer van", zegt de Zoeterwoude naar, "maar je wilt toch graag weten waar je aan toe bent". Voorlopig be kijkt het tweetal elke agrarische wo ning die in de Wijde omtrek wordt aangeboden en schrikt het van de vraagprijzen. MAANDAG 28 MEI Alphen lezing door H. Bouwman over: 'Water, ons een zorg', aanvang 20.00 uur in de trouwzaal oude raadhuis, Burg. Visserpark. rommelmarkt in buurthuis Wes terhaven, aanvang 20.00 uur. Katwijk strandloop AV Rijnsoever, in schrijven vanaf 18.00 uur, start om 19.00 uur op het strand bij de Voorstraat. vrienden, vanaf 19.00 uur in ge bouw De Linde. Herenstraat. informatieavond SOSA (sector opleidingen sociale arbeid), aan vang 19.00 uur in gebouw Boer- haavelaan. Pinksterwijding door J. Hoff mann bij Spiritisch Genootschap Leiden, aanvang 20.00 uur in zaal Lage Morsweg 14a. [a3.5* in kader van Internationa le Chansonweek: optreden van de Argentijnse zangeres Amelita Ba- tar, aanvang 20.15 uur in de Leid se Schouwburg. Leiderdorp open inschrijfavond Leider dorpse Volksuniversiteit, van, 19.30 tot 21.00 uur, Splinterlaan 9.1. Noordwijk ledenvergadering Nederlandse Rode Kruis, afd. Noordwijk, aan vang 17.00 uur in hotel Hof van Holland, Voorstraat. Oegstgeest bridgen voor niet-rokers, aan vang 19.45 uur in hotel Het Witte Wassenaar Rusland-forum, Stichting Ba- ckershagen, thema: '5 jaar Pe- restroika-Glasnost', aanvang 20.00 uur in het Rijnlands Lyce- Zoeterwoude burgeravond, aanvang 20.00 uur in het gemeentehuis. DINSDAG 29 MEI Alphen jokeren in buurthuis Westerha ven, aanvang 19.30 uur. Katwijk sporten voor mensen met CA RA olv een fysiotherapeute, van 15.30 tot 16.30 uur in sportzaal Boorsma, Zwanenburg. openbare CDA-ledenvergade- ring met inleiding over 'vandalis me', 20.00 uur in gebouw De Hoeksteen, Burgerdijkstraat. verenigigsavond Staatskundig Gereformeerde Studievereniging, aanvang 20.00 uur in Kerkelijk Centrum, Voorstraat. genburo Gezondheidszorg, voor advies en informatie, van 10.00 tot 12.00 uur tel: 071-254654. voorlezen uit en spreken over eigen werk door Australische au- Leiderdorp open inschrijfavond Leider dorpse Volksuniversiteit, van 19.30 tot 21.00 uur in gebouw Splinterlaan 91. 19.30 tot 21.00 uur in De Kuip, Zeestraat. openbare vergadering ge meenteraad, aanvang 20.00 uur in het gemeentehuis. WOENSDAG 30 MEI Alphen informatieochtend voor vrou wen in de overgang, aanvang 10.00 uur in hotel Toor. IVN-wandeling langs de Krom me Aar, vertrek om 19.00 uur op parkeerplaats kinderboerderij Ze- gersloot. jeugdinstuif volleybal in gym- n 18.30 tot 19.30ii rommelmarkt in buurthuis Half je Wit, aanvang 19.00 uur. Katwijk bingo-avond Oranjevereniging Katwijk/Rijn, aanvang 20.00 uur in de Roskam, Turfmarkt. Botanicus, ouderen aktiviteiten commissie binnenstad Dijk 33, aanvang 9.30 uur.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 8