TAD LEIDEN 'Alweer m'n bril vergeten, een veelgehoord excuus' Studiehuis houdt Leidse week van de alfabetisering Kraakpand Breestraat weer snel ontruimd Leidenaar betaalt 2500 gulden voor videocamera van hout Wachtgebouw bij Morspoort verhuurd Remco Edelaar wint Leidse schoolmuziekwedstrij den s LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 28 MEI 1990 Van onze medewerkster Yvon Schornagel Als het aan de overheid ligt, is in het jaar 2000 niemand meer analfabeet. Leiden telt maar liefst vierduizend inwoners die niet kunnen lezen en schrijven. Hiervan volgen echter slechts zestig mensen een cursus tot alfabetisering (lezen en schrijven) bij het Studiehuis Leiden. Om meer bekendheid te geven aan analfabetisme houdt dit studiehuis in de week van 25 tot en met 29 juni in het kader van het Internationaal Jaar van de Alfabetisering een Leidse week over dit onderwerp. LEIDEN "Het zijn zeker niet al- Dat analfabeten zich schamen kleine groepen met dingen d: leen ouderen die niet kunnen lezen blijkt uit allerlei doordachte ma de buitenwereld te schrijven", vertelt Jan Willem Reugebrink, die met Muriël' Bos- bergen dat ze niet kunnen lezen man de organisatie van de week op schrijven. "Een veelgehoord zich heeft genomen. "Ook nu nog cu komen er mensen van school af die of analfabeet zijn". Wat hiervan de on oorzaak is, is niet duidelijk. De sisten is: 'Alweer mijn bril vergeten' ie hebben regelmatig verband hun hand zodat ze gewoon niet kunnen schrijven", zegt Reuge- het Leidse studiehuis brink. Ook verstoppen ze zich vaak de redenen dat achter hun partner, als die er ten- inste al van op de hoogte is". de klassen te groot zijn. Ze kunnen niet zo goed leren en worden daar door naar de achterste bank verban- "Op een gegeven moment zijn genkomen in het dagelijks leven: boodschappenlijstjes, verkeersbor den, menulijsten, aanplakbiljetten Tentoonstelling Omdat 1990 door de Verenigde Na ties is uitgeroepen tot het Interna tionaal Jaar van de Alfabetisering, h'eeft de gemeente Leiden geld uit getrokken voor activiteiten die aan dacht geven aan analfabetisme en jde problemen die daarmee j Het is gebleken dat analfabeten hangen. Dp maandag 25 juni wordt die gestopt met proberen, hebben goed geheugen hebben. "Dat dan blijven ze achteraan in de klas zitten", aldus Reugebrink. gaat dat ook wel Een andere categorie analfabeten brink vertelt v; bestaat uit de mensen die nooit heb- tijd op kerktorens reed. "Totdat ben leren lezen en schrijven. Van kerktoren was afgebroken en hij he- vader op zoon wordt verteld dat de- lemaal verkeerd reed", ze vaardigheden niet belangrijk zijn en dat zonder net zo hard kan wor- TTprlrprmpn den gewerkt. Onder deze groep zit- CA ten waarschijnlijk een heleboel Hoewel analfabeten mensen die geen problemen gescherpt omdat anaifabeten die i alles moeten onthouden". Soms tentoonstelling geopend [fabeten die in elk geval in het gemeentehuis en de bibliotheek fout. Heiige- komt te hangen. Aan de hand van ™fsi^die ah fotQ.s wordt duideiijk gemaakt wel- ke moeilijkheden ze tegenkomen. den hebben gehad 'met leren. Vorderingen Het verschil tussen de groepen merkbaar tijdens de cursüs. Reuge brink: "Sommige cursisten maken zijn in het verstoppen dicap, valt die toch te herkennen, "Toen mijn moeder in het zieken huis lag, was er een vrouv fnijn moeder zei dat zij moest uitzoeken". Deze tentoonstelling is niet alleen bestemd voor analfabeten, hun fa milie en belangstellenden, maar gewiekst voor de verwijzers zoals artsen, hunhan- maatschappelijk werkers, structeurs en de sociale dienst. Als t 41C1VC1ziJ de problemen herkennen en ver- H intpwn volgens erkennen, kunnen zij de f t alfabeten doorverwijzen raat" ertelt Reugebrink. "De volgende dit systeem gaat werken Voor deze «gggAys mond-tot-mond De organisatoren van de Leidse week van de alfabetisering, Muriël Bosman en Jan Willem Reugebrink: "Ook r nog komen er mensen van school af die analfabeet zijn". (foto Jan Hoiva: vlug dool anders?t(Adat bleeHdYt ze hefmenu "dus Bosman. Anderen zijn wat langzamer, maar niet k°"lezen"- Ook gaat het op een uiteindelijk kunnen ze allemaal- gegeven moment opvallen als ie- Na een open da toch lezen en schrijven". De cursis- mand wel erg vaak zijn bril thuis op woensdag 27 j ten blijken achteraf heel blij te zijn hee£t late^ liggen of zijn hand in het dat ze de stap hebben gewaagd om verband heeft les te nemen. "Ze vinden het prettig om over hun 'handicap' te praten en Als meerdere mensen uit de om dat ze niet de enige blijken te zijn", geving weten dat iemand analfa- vervolgt Bosman. "Veel analfabe- beet en ze laten blijken dat het ten schamen zich enorm en hebben met gênant is, wordt de drempel het verdrongen. Het is daarom moeilijk om de stap te nemen". dens de het studiehuis vaar iedere be langstellende kan binnenlopen Ivoor informatie over de cursus, wordt op vrijdag 29 juni een sympo sium gehouden. Deze is vooral be doeld voor de verwijzers en politici om duidelijk te maken dat analfabe- rtisme in Leiden veel voorkomt. Of te volgen verlaa/d. Tij- analfabeten hier zelf ook aan mee- wordt gewerkt in doen, is nog de vraag. Reugebrink: "We moeten oppassen dat het geen aapjes kijken is als we ze laten ver tellen hoe het is om analfabeet te zijn". "Misschien dat we aan de hand van beelden iets kunnen doen", voegt Bosman eraan toe. "Van te voren al een interview op de video opnemen. Sommige analfabe ten willen graag vertellen hoe het is om niet te kunnen lezen en schrij ven. En het gaat immers om die groep bij het symposium, dus het kan goed werken". LEIDEN - Een groep van 17 men sen heeft zaterdagochtend het pand Breestraat 85 gekraakt. Ze zijn er binnen een uur weer uitgehaald door de politie. Het pand, naast het ABN-hoofdkantoor, wordt sinsds- dien bewaakt door het beveligings- bedrijf van Ed van Tol. De krakers forceerden rond 9.30 uur de sloten van de gebarricadeer de voordeur. De politie werd meteen gealarmeerd. Nadat de bé- zetters wat stencils naar buiten gooiden, gaven ze zich rond 10.301 uur vrijwillig over. Op het, bureau waren slechts en kelen bereid hun naam te noemen. Het bleek dat zij afkomstig w uit onder meer Waalwijk, Utrecht en Leiden. In leeftijd varieerden ze van 15 tot 21 jaar. Degenen die geen verklaring hebben afgelegd zijn ge fotografeerd. Daarna zijn ze weer vrij gelaten. De arrestanten lieten in een pers verklaring weten dat de actie een solidariteitsuiting was aan de bezet ters van het Groningse Wolters Noordhof-complex. Dit werd giste ren ontruimd door de ME, nadat de krakers zaterdag voor tonnen scha de aanrichtten in de Groningse bin nenstad. Volgens de Breestraat-krakers bestaat in Leiden nog altijd een schrijnend tekort aan betaalbare woonruimte. "Ook hier wordt geko zen voor de glamour van kantoren, dure woningen en winkelpanden. De stad wordt uitverkocht aan pro jectontwikkelaars". Het pand Breestraat 85 staat al ge ruime tijd leeg. Vijf jaar geleden is het door Erica Beheer verkocht aan de Oegstgeester architect Prinsen. Hij weerlegt de bewering van de krakers dat het pand ^1 vijfjaar leeg staat. "Het is tot vorig jaór gekraakt geweest". Volgens Prinsen wordt volgende maand gestart mét de verbouwing van het pand, dat doorloopt tot aan de Langebrug. Op de benedenver dieping komt een winkelgedeelte, boven worden zes huur-apparte- menten gerealiseerd. Inzameling Polen LEIDEN - De stichting Nehama za melt kleding en levensmiddelen in voor Polen. Spullen kunnen wor den afgeleverd bij de familie A. Kraaijenbrink aan de Haagweg 10 in Leiden. Musea Een ander initiatief van het tweetal is om -naar de musea toe te gaan. "We gaan vragen of ze extra activi teiten willen ontwikkelen met be trekking tot analfabeten. Er moeten meer toegankelijke exposities ko men: extra rondleidingen en een aangepaste presentatie". Het jaar van de alfabetisering wordt in december met een mani festatie afgesloten. Tegen die tijd hopen Bosman en Reugebrink dat veel analfabeten hun schaamte heb ben overwonnen en de weg hebben gevonden naar de cursus. "Ik denk dat ze zichzelf te kort doen als ze niet komen", zegt Reugebrink. Ook ouderen moeten vooral niet laten om zich aan te melden. "Vroeger konden ze nog veel zelf, maar nu met die uitgebreide papierwinkel en moeilijke formulieren zou het handig zijn als ze toch zeggen: ik ga het nog leren". LEIDEN - Een 36-jarige Leidenaar wordt bijgeleverd en een eigenge- is opgelicht bij de koop van een vi- maakt garantiebewijs. Op het pro- deocamera. Hij kocht een volstrekt dukt van menig uurtje handenar- waardeloze, nagebouwd apparaat beid zit een garantie i 2500 gulden in een café Beestenmarkt. De Leidenaar ontmoette i: vijfjaar. Na de ontdekking van de oplich ting ging de man onmiddellijk naar het bureau om aangifte te doen. Ter- LEIDEN - Het voormalig wachtge bouw Morspoort wordt door de ge meente verhuurd aan de Stichting Oppascentrale. Er zijn nog onder handelingen gaande over eventuele onderhuur van de ruimte aan buurt vereniging De Put in de Oude Morsch. Het wachtgebouw is al sinds twee jaar onderwerp van hef tige discussie en leidde tot de nodi-, ge spanningen in de buurt. De gemeente heeft lang gewerkt aan het compromis om een zaal te verhuren aan de Stichting Oppas centrale en de buurtvereniging De Put voor een of twee avonden in de week te laten onderhuren. De on derhandelingen zijn echter stukge lopen omdat het bestuur van De Put de mogelijkheden om te huren te weinig vindt. Woordvoerster Van Buuren wijst erop dat er voor een burutvereni- ging drukke en minder drukke tij den zijn en dat dan twee avonden in de week te weinig kan zijn. Boven dien vindt Van Buuren het huurbe drag voor de ruimte te hoog. In hongerstaking voor een woning LEIDEN - De Leidenaar Cor van de Plas is sinds vorige week woensdag in hongerstaking voor het Stads- bouwhuis. Van de Plas protesteert' daarmee tegen het feit dat hij pas over een maand een gesprek kan hebben met een ambtenaar over zijn huisvestingsproblemen. De 42-jarige Leidenaar heeft een kamer aan de Hooigracht maar dat bevalt hem niet. Daarvoor was hem een flat aangeboden in de Milanen- horst maar die was volgens zijn zeg gen volstrekt uitgeleefd. De politie houdt de hongerstaker op verzoek van een artè in de gaten, maar onderneemt verder geen actie. Ook de gemeente houdt gewoon vast aan de afspraak die al is ge maakt en is niet van plan om op de eisen van Van de Plas in te gaan. Man beroofd LEIDEN - Een 44-jarige man uit Cu rasao is vrijdagmiddag tijdens de markt in de Meren wijk beroofd van een tas met daarin 9000 gulden'aan Nederlands geld en 600 Amerikaan se dollars. De man, die op bezoek was in Ne derland, stond enige tijd met een marktkoopman te praten. Er liepen intussen allerlei mensen langs. Na een minuut of tien vervolgde hij zijn weg, maar vergat zijn tas. Hoewel hij dat vrijwel direct bemerkte en hij onmiddellijk terugkeerde naar de kraam was de tas al verdwenen, 1 uui taw V"" ut rwiaam wao uc tao ai vciuwcucil, to W^1 zÜn Yerhaal stond te vertel- Behalve het geld zaten ook alle per- fé de verkoper, die vertelde grote leni werd hij zo kwaad dat hij het soonlijke papieren van de koffertje met inhoud op de grond gooide en in elkaar trapte. Hij geldzorgen te hebben. Hij wilde videocamera verkopen en toonde de 36-jarige het apparaat. Na het te fglde dat* de verkoper hebben uitgeprobeerd, de camera m£m van 25 tot 30 jaar functioneerde prima, werd de koop gesloten. De Leidenaar ging huis om geld te halen. Bij zijn terug keer kreeg hij in ruil gulden het koffertje i Camera in zat. Thuisgekomen bleek een nagemaakte video ii Het ding was gemaakt Van hout en allerlei andere waardeloze rommel. Zelfs een goedkoop kwartsklokje was op het houten voorwerp ge plakt. Dat moest het LCD-scherm- pje voorstellen. Het apparaat was verder beplakt met een cassettebandje dat het op namegedeelte moest voorstellen. Hier en daar was met foldermateri aal de merknaam aangebracht. Er zat verder een gebruiksaanwijzing in het koffertje, een op papier geko pieerde creditcard die er normaliter fototoestel in de tas, die i kwartiertje later werd teruggevon- blonde den. Met de papieren e maar zonder het geld. LEIDEN - Op het waterpodium bij de Hoogstraat kregen winkelend publiek en terraszitters zaterdag middag een wervelende modeshow voorgeschoteld. Een aantal goed ogende modellen showde er de nieuwste mode. Niet die van beroemde Parijse öok de modellen, visagisten couturiers, maar kleding die een paar honderd meter verder in de winkels hing. Vijf Leidse modeza ken verleenden hun medewerking aan deze show die werd georgani seerd door jongeren die ervaring op willen doen met dit soort evenemen ten. anderen die bij de modeshow be trokken waren, deden het allemaal om de ervaring. Het resultaat viel bij het publiek goed in de smaak zo dat ook het andere doel van de mo deshow, het verkleinen van de af stand tussen de consument en de zaak, waarschijnlijk wel bereikt zal zijn. (foto Jan Holvast) Woutertje Pieterse Met verbazing en ontsteltenis las ik dat B en W voornemens zijn de nieuwe basisschool Woutertje Pie terse in de Leidse Hout te bouwen. Hoe is het mogelijk dat het beleid zo weinig consistent is. Al eerder werd dat duidelijk in een andere hoek van de buurt. Enkele jaren geleden werd een bestemmingsplan vastgesteld. Be slist geen kwestie van een achterna middag en in algemene samen spraak met de betrokkenen. Zeer langdurig en intensief is er toen ge praat over juist deze twee hoeken. Daarbij werden mogelijke bestem mingen als maatschappelijke voor- zieningén (bejaarden en school) voor respectievelijk de hoek van de Rijnsburgerweg/Johan de Witt straat en het 'korfbalveld' bespro- Lezers Schrijven ken en verworpen. Zonder wezenlijk nieuwe argu menten is eerst de bestemming van het hoekpand Johan de Wittstraat gewijzigd en nu moeiteloos die van het veld. Als direct betrokkenen heb ik met de gedachte 'zie je wel' (want dit leek indertijd al achter de schellen van de betrokken bestuur ders zichtbaar te zijn) dit eerste la ten passeren. Hoewel dus volledig tegen de afspraken. Nu echter ook de andere locatie ten offer lijkt te vallen aan dezelfde vooropgezet heid, en met hetzelfde gemak gé- maakte afspraken, want zo zie ik een bestemmingsplan toch zeker, zonder nieuwe informatie op zo'n korte termijn van tafel worden ge veegd, wil ik echter met klem pro testeren. Een openbare school in de buurt is ook in mijn visie van groot be lang. Maar het behoud van groen overstijgt het buurtbelang. Bebou wing van groen is een slechte zaak voor de hele stad, maar ook voor de geloofwaardigheid van en het ver trouwen in het gemeentebestuur dat gemaakte afspraken net voeten heeft betreden. Hierbij teken ik daarom het grootst mogelijke be zwaar aan tegen de plannen. Ik ver zoek dan ook met klem het college van B en W en de gemeenteraad de ze zaak nader te bezien en geplande besluit niet te nemen. P.E. Vermeer-De Bondt, Johan de Wittstraat, Leiden. Door de redactie ingekort :*s DUIVENBERICHTEN LEIDEN - Verschillende verenigingen vlogen afgelopen weekeinde vanuit Chartres. De re sultaten luiden als volgt: Stedelijk Samenspel Alphen: 1. G. Verkerk en zn. (1137.96); 2. F. Bruné; 3. F. Sanders; 4. F. Bruné; 5. F. Sanders; 6. H. Sassen; 7. Combi natie Gr.; 8. Gebr. Heinen; 9. T. Lagerwey; 10. Combinatie Gr. Leiderdorp: 1. R. v.d. Nieuwendijk (1095.31); 2. J. van Laar; 3. J. van Laar; 4 R. v.d. Nieu wendijk; 5. D. van Seggeien; 6. D van Segge- len; 7. D. van Seggeien; 8. D. van Seggeien; 9. R. v.d. Nieuwendijk; 10. J. van Laar en Zn. De Reisduif: P. Kooijman 1-2-3-7; 4. P. Kop; 5. A. Singekling; 8. P. Mooten; 9. H. de Groot en zn.; 10. H. de Groot en zn. Het Oosten; Combinatie Van Putten-Van Wee- ren 1-2-3-4-5-6-7-8-9; 10. A. Pracht. De Rijnklievers: J. van der Wal 1-3-6-8-9; J. Zevenhoven 2-7! J. Kok 4-5-10. LPC: 1J. v.d. Hoogt; 2. J. de-Wolf3. A. Witte» veen; 4. A. Compier; 5. F. Gijsman; 6. J. Staffe- leu; 7. J. v.d. Hoogt; 8. J. Boelee; 9. Verhagen- Witteveen; 10. W. Teske. De Vriendenclub: 1. W. Siera; 2. Comb. Vin- kensteyn; 3. R. Heuzen; 4. W. Siera; 5. W. Siera; 6. W. v.d. Kooy; 7. Comb. Vinkensteyn; 8. Bodijn en zn.; 9. Th. Dongelmans; 10. A. wendijk; 3. Comb. Houweling; 4. Comb. Nieu wendijk; 5. R. v.d. geer; 6. R. v.d. Geer; 7. R. v.d. geer; 8. Comb. v.d. Blom; 9. P. Landens- bergen; 10. F. v.d. Wetering. De Zwaluw 1. P. Verhoork (1116); 2. P. Ver- hoork; 3. W. van Ommen; 4. N. Meeuwenoord; 5. W. van Ommen; 6. P. van Wissen en zn.; 7. H. v.d. Kooij; 8 P. van Wissen enzn.; 9. P. Ver hoork; 10. P. van Wissen en zn. de schoólmuziékwedstrijd, Remco Edelaar. LEIDEN - Remco Edelaar is de win naar geworden van de eerste Leidse Schoolmuziekwedstrijden die dit weekeinde zijn gehouden in het muziekcentrum aan de J.C. de Rijp- straat. Doel van deze wedstrijden, georganiseerd door muziekvereni ging De Burcht, is de actieve mu ziekbeoefening op scholen te stimu leren en daarbij te wijzen op de rol die bestaande verenigingen daarin kunnen spelen. Aan de wedstrijd deden 12 scholen uit Leiden en om geving mee (er waren er 125 aange schreven). Vanaf vrijdagmiddag werd er ge streden om de hoogste eer. Met houtinstrumenten, koper- en kla vierinstrumenten, strijk- en snaar instrumenten of met hun stem, leg den vele scholieren hun proeven van bekwaamheid af. Zondagmid dag was er de grote finale waar fa gotspeler Remco Edelaar, leerling van het Stedelijk Gymnasium, de felbegeerde eerste-prijsbokaal in de wacht sleepte. De tweede prijs ging naar Brian Doove, leerling van de Louise de Coligny scholengemeenschap, die met zijn pianospel bewondering af dwong. De derde prijs was voor. Maartje Kraan, leerling van De Morskring, voor haar vioolspel. J De verschillende categorieën waarin de instrumenten verdeeld, waren leverden nog een groot aan tal eervolle vermeldingen, derde,* tweede en eerste prijzen op. Geld prijzen voor het spelen in school verband werden uitgereikt door on derwijs- en cultuurwethouder Van Dongen. Op dit onderdeel sleepte de Louise de Coligny de eerste prijs in de wacht, De Morskring de twee de prijs en de Vogel weid de derde prijs. De geldprijzen moeten wor den besteed aan muziekmateriaal voor de school. Bij de prijsuitreiking merkte de voorzitter van De Burcht, J. Reij- ken, op dat het niveau van de wed strijd hoger was dan hij zich had voorgesteld. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7