Binnenmilieu huizen is verre van gezond 'Woning-supermarkt' in Dinxperlo Variaties op het thema fluitketel Accessoires onderstrepen persoonlijkheid bezitter PAGINA 6 Dinxperlo krijgt een voor Ne derland en Duitsland uniek bedrijf. Er is nog geen naam voor bedacht. Het probleem is dat geen vlag de lading dekt. Voorlopig spreekt men over een soort 'woning-super markt' 'Levensgroot' worden in een hal van 3000 vierkante meter zes typen woningen gebouwd waar aspirant-kopers een keu ze uit kunnen maken. De prij zen variëren van 200.000 tot 350.000 gulden. Ook voor de bouwgrond, de hypotheek, de verzekering en de benodigde vergunningen kan worden ge zorgd. De huizen zijn, om de keuze nog aantrekkelijker te maken, compleet ingericht en overal hangt een prijskaartje aan. De koper kan, bij wijze van spreken, de woning sleu- telklaar meenemen. Alleen in pakken gaat niet. door Walter Hendriks Eigenlijk is het een stukje van MAANDAG 28 MEI 1 een aantrekkelijk dorp onder één groot dak. Een straat, compleet met lantaarns, groen en rustbanken en aan weerszijden drie woningen. Volgend jaar maart moet het indoor-dorp klaar zijn. Behal ve de huizenhal komen er een restaurant met alle nodige voorzieningen (o.m.kinderop- vang) en vijf kantoor-units. Het gehele project gaat ruim 2,5 miljoen gulden kosten. De woningsupermarkt is een initiatief van de heer en me vrouw Lammers, projectont wikkelaars in Dinxperlo. Zij brachten het idee mee uit En geland. Simpel "Al zijn we straks op de wo ningmarkt uniek in Neder land en Duitsland, het sys teem is eigenlijk simpel", zegt mevrouw Lammers. "Als je van plan bent om een auto te kopen dan doe je dat toch ook niet van een tekening? Je wilt er in zitten; je wilt de wagen van binnen en buiten bekij ken; de kwaliteit en vooral de ruimte beoordelen. Bij het ko pen van een huis heb je dat zelfde verlangen. Maar de praktijk van alle dag is dat er een tekening op tafel komt en heel veel mensen hebben gro te moeite om dan een goed en duidelijk beeld te vormen van de woning. Dat is volkomen begrijpelijk, maar men wil daar vaak niet vooruit komen. Wij pakken het nu heel anders Het echtpaar Lammers heeft straks de beschikking over een terrein met een opper vlakte van totaal 11.000 vier kante meter. De hal - show room - met daarin de zes wo ningen en andere voorzienin gen, krijgt een oppervlakte van 3000 vierkante meter. Mo gelijkheden genoeg om straks uit te kunnen breiden en par keren is helemaal geen pro bleem Prijskaartje "Een van de zes woningen zul len we gedeeltelijk openge werkt laten staan, zegt Lam mers. "Aspirantkopers krij gen dan een goede indruk van de contructie, de isolatie, het gebruikte materiaal, enz. De andere woningen staan er sleutelklaar bij. Mogelijk dat we dat iii samenwerking met andere ondernemers de com plete woninginrichting ver zorgen. De mensen die be langstelling hebben voor een bepaalde woningen kunnen alle wensen en verlangens kenbaar maken. De woning kan dan binnen de grenzen van het mogelijke worden aangepast. Men kan ook keu ze maken voor wat betreft de soort en de kleur van de te gels, bouwstenen, enz. Ook die vindt men in de hal in een showruimte. Van groot be lang is dat overal een prijs kaartje aanhangt. Wie tot aan koop besluit weet precies wat hij of zij er voor moet beta len". Panklaar "Alle woningen die we laten zien kunnen waar dan ook in Nederland of Duitsland wor den gebouwd. Wij kunnen be middelen bij de aankoop van bouwgrond, het aanvragen van bouwvergunningen en het panklaar uitwerken van het project. Zoals gezegd kun nen we ook bemiddelen bij het afsluiten van hypotheken en verzekeringen". Het gehele project zal worden gerund door de familie Lam mers zelf. Als het gaat om de economische kant van de zaak krijgt de dochter een taak en de zoon zal de leiding krijgen van het horecagebeu- Als de zaak is ingelopen en aan deze en aan de andere kant van de grens de nodige bekendheid heeft gekregen verwacht Lammers 50.000 tot 80.000 bezoekers per jaar. Het zou, meent mevrouw Lam mers, zelfs een toeristische at tractie kunnen worden. „Dat is niet helemaal de bedoeling, maar daar zitten we niet mee. Zien is kopen...". Toekomst In alle opzichten zien Lam mers en echtgenote de toe komst rooskleurig tegemoet. Veel verwachtingen heeft men van het opengooien van de binnen- grenzen van de EG-landen. Als tegen januari 1993 ook de Duitse DIN-nor- men zijn aangepast aan wat in ons land vergelijkbaar is met de Komokeur, zullen de Duit sers zeker gebruik maken van de' aantrekkelijkheden die Nederland biedt op de wo ningmarkt. Le La-pin van Nikolai Carets. Juist de kleine zaken die zo maar hier en daar zijn neerge zet en vaak ogenschijnlijk nutteloos lijken, kunnen een interieur een bepaalde dis tinctie geven. Behalve bloe men, planten, kussens en wandversiering onderstrepen de zogenaamde woningacces- soires de persoonlijkheid van de bewoners. Een geliefd artikel om het huis met bijous te laten 'schit teren' zijn de kristallen voor werpen van de Oostenrijkse firma Swarovski. "Strass voor de wooncultuur" zoals deze firma zijn produkten noemt. De gebruiks- en siervoorwer pen doen het goed in antieke, klassieke en moderne interi eurs. Kristal past overal bjj. Drie honderd jaar Driehonderd jaar geleden be gon de moderne geschiedenis van het kristal. Toen ontdekte men dat gewoon glas bewerkt kon worden tot kristal. Het glas werd dusdanig veredeld dat het een schittering ver kreeg. Door zijn geheimzinni ge glans oefende het grote aantrekkingskracht uit op mensen met gevoel voor schoonheid en vorm. De vraag naar dit unieke produkt werd zo groot, even als porselein, kristal werd op gewaardeerd tot een status symbool. Vermogende men sen verzamelden de meest kostbare kristalobjecten om hun welvaart te tonen. Bovendien werd aan de kwaliteit die het kunstvoor werp diende te bezitten steeds hogere eisen gesteld. En, zoals dat gewoonlijk gaat bij markt mechanisme van vraag en aanbod, de makers en ontwer pers verwierven zich een steeds groter wordende vak bekwaamheid in de mogelijk heid tot verbetering van het smeltproces van glas. De per fectie van het eindprodukt moest worden opgevoerd. Grilligheid Juist door zijn grilligheid en vaak bizarre vorm boeit berg kristal de liefhebber. Een an dere, mogelijk meer bekende, naam voor bergkristal is kwarts. Kwarts wérd al in 'pri mitieve' tijden door mensen gebruikt voor de vervaardi ging van gereedschappen, wa pens en gebruiksvoorwerpen. Hieruit blijkt dat het vroeger minder primitief toeging dan wij wel eens geneigd zijn aan te nemen. Duizenden jaren geleden wist men al op welke wijze kwarts gesmolten moest worden om het te kunnen be werken. Talloze collecties uit opgravingen in Voor-Indië, het Romeinse Rijk, het Mid den-Oosten en ook in ons land getuigen, in diverse musea, van de grote kennis welke men voor onze jaartelling van het fenomeen glas c.q. kristal bezat. Een van de bekendste ne- gentiende-eeuwse glasslijpers was de in Bohemen geboren •Daniël Swarovski, zoon van een glasslijper en dus opge groeid in het vak. Hij was de gene die de tot dan toe ge bruikte traditionele en ar beidsintensieve polijstmetho- de verving door een revolutio nair slijpsysteem. Dit nieuwe produktieproces gaf het kris tal in zijn uiteindelijke vorm een grote nauwkeurigheid, waardoor het kristal zijn raffi nement kreeg. Daniël Swarovski deed nog een bijzondere vondst. Hij ontdekte dat indien het loodoxidevolume (PbO) in het kristal verhoogd kon wor den tot 32 procent, het kristal in waarde en schoonscheid tot 'edel' niveau verheven werd. Een dergelijke menging vergt echter wel een ingewikkeld produktieproces. Na lang ex perimenteren slaagde hij erin dit procédé te realiseren. Alle moeilijkheden waren daar mee evenwel niet opgelost. Het nieuwe loodkristal bleek namelijk in de gevonden sa menstelling relatief zacht en kon daardoor, gedurende het slijpproces, licht worden be schadigd. Toch bewezen de techni sche verieuwingen die Swar ovski op het gebied van de po- lijstmethode had getest, hun onschatbare waarde. Na in voering van het slijpsysteem bleken de kristallen pro bleemloos geslepen te kun nen worden en wel zonder kras of braam. Diende een 'steen' een doorsnee van 0,8 millimeter te krijgen, dan ge beurde dat ook. Desnoods 100.000 maal achtereen. Om zijn geheim tegen in dustriële spionage te bescher men, trok Daniël met zijn fa milie naar Oostenrijk en vond in de buurt van Innsbrück een fabriek met waterkrachtener gie. Daar vestigde hij zich en begon aan de produktie van zijn loodkristal. Van onze medewerkster Annemarie Zevenbergen Wat heeft een konijn te maken met een fluitketel? Is er een overeenkomst tus sen een vogeltje en een fluitke tel? Het mag vreemd klinken, maar er is een zekere overeen komst tussen de beide dieren enerzijds en het gebruiksvoor werp anderzijds. Maar, tot ie ders geruststelling, die over eenkomst is zuiver visueel. Ontwerpwedstrijd Een aantal studenten Indus triële Vormgeving ontwierp in het kader van de vierde He- ma Ontwerpwedstrijd een fluitketel. Het grootwinkelbe drijf organiseerde in het stu diejaar '89/'90 deze wedstrijd, en ditmaal was de fluitketel het onderwerp. De winnaar van de wedstrijd, de 23-jarige Nikolaï Carels (Gerrit Riet veld Academie richting In dustrieel ontwerpen) ont wierp Le Lapin en derde prijs winnares Lilian Marijnissen (Akademie Industriële Vorm geving Eindhoven, richting Mens en Voeding) maakte Little Birdie. De tweejaarlijkse ontwerp wedstrijd richt zich op stu denten (industriële) vormge ving van academies en univer sitair onderwijs, die door deel name praktijkervaring op doen. Daarnaast hoopt de He- ma met de wedstrijd belang stelling te kweken voor vorm geving in het algemeen. De opdracht wordt iedere twee jaar geformuleerd aan de hand van een speciaal voor de wedstrijd verricht markton derzoek. Daar kwam dit jaar bij dat de ontwerpen moesten passen binnen het assorti mentsbeleid van het bedrijf. Le lapin Uitgangspunt van het ont werp Le Lapin van Nikolaï Carels is een bestaand ketelre servoir. Daarmee vervallen volgens de ontwerper de kos ten voor het opnieuw ontwik kelen en opzetten van een pro- duktielijn. Het ketelreservoir is van roestvrij staal. De hand greep van le Lapin is opge bouwd uit kleine laagjes met kunststof gelamineerd hout. Het fluitje zit vast aan die handgreep, waardoor het niet kan zoekraken. Het openen en sluiten van de schenkopening gebeurt via een horizontale draaibeweging. Het tuitje is hoger op het reservoir ge plaatst om de gedrongen Little birdie van Lilian Ma rijnissen. (foto's pr) vorm van het reservoir op te heffen. Leuk bekkie 'Water leeft, laat het leven' is het motto van de inzending die werd beloond met een tweede prijs, van Douwe Me- dema (Academie voor Beel dende Kunst Maastricht, af deling vormgeving en kunst stoffen). De inzending be stond uit drie ontwerpen waarvan de jury er één uit koos. De ontwerper gebruikte geëmailleerd metaal voor het waterreservoir en hout voor de handgreep. De greep wordt door middel van lijmen met epoxy aan de ketel bevestigd. Een fluitketel met 'een leuk bekkie' geschikt voor een jong publiek was de omschrij ving die de jury gaf aan Little Birdie van Lilian Marijnissen (derde prijs). De ontwerpster gebruikte als basis een asym metrische vorm die bij haar associasties opriep met een vogel. Door het toevoegen van een bekje ontstond Little Bir die. In het bovenste deel van het vogelbekkie zit het fluitje van de ketel. In de fluit zijn twee stoomgaatjes aange bracht om het vogelbeeld vi sueel te versterken. De ketel is van roestvrij staal, de hand greep uit bakeliet en PF. De fluit met hendel en verbin dingsstuk uit polyoxymethy- leen. Nog meer diervormen zien we bij de eervolle vermeldin gen: Haantje de voorste van Ester Steenwinkel (Hoge school voor Kunsten Arnhem, richting 3D Design). De fluit heeft duidelijk de vorm van een hanekam. Andere eervol le vermeldingen gingen naar Steamline van Gert Hokke (Akademie Industriële Vorm geving Eindhoven, richting Mens en Wonen), Scuffle van Olav Slingerland (Akademie Industriële Vormgeving Eindhoven, Mens en Voe ding) en De losse fluit van Djoke de Jong (Akademie In dustriële Vormgeving Eind hoven, Mens en Wonen). Tentoonstelling Een selectie van de inzendin gen is tot 2 juli te zien in het Rotterdamse museum Boy mans-van Beuningen. Het museum is dagelijks, behalve op maandag, geopend van 10 tot 17 uur, op zon- en feestda gen van 11 tot 17 uur. Bouwbioloog Haas: 'Er is grote behoefte aan een kwaliteitskeuring" Uit verscheidene onderzoeken blijkt dat de lucht in normale woonhuizen zeer ongezond is. Lucht binnenshuis bevat aanzienlijk meer schadelijke stoffen dan de buitenlucht, hoewel deze laatste ook niet echt schoon meer is. Een deel van de oorzaken ligt volgens de Arnhemse bouwbioloog ir. E.M. Haas in de keuze van bouwmaterialen. Haas pleit voor snelle invoering van erkende kwaliteitsnormen en criteria ten aanzien van de gezondheid van bouwmaterialen. door John Benschop Bouwmaterialen zijn vaak zelf milieu-onvriendelijk of zijn met schadelijke stoffen bewerkt. "Criteria bestaan nu nog niet omdat de samenhang tussen materiaal, het binnen klimaat van huizen en ge zondheidsrisico's nog nauwe lijks wordt onderkend, laat staan goed onderzocht is", meent ir. Haas, die over dit on derwerp publiceert in hét tijd schrift 'Gezond bouwen en wonen', een blad over bio- en ecologische architectuur. Volgens Haas is er een grote behoefte aan kwaliteitskeu ring, zowel op het gebied van de gezondheids- als de milieu^ risico's. "Het vreemde is dat er al wel grenswaarden zijn voor concentraties van gas sen, dampen en stofdeeltjes in de lucht van fabrieken, laba- ratoria en kantoren, maar voor woningen zijn dergelijke waarden nog nooit bepaald". De mens bouwt huizen om zich te beschermen tegen vij anden, koude en hitte, regen, droogte en storm en voor het verkrijgen van privacy. Het hoofddoel van dit onderko men is om gezond te kunnen leven. En juist daar schort h,et aan. "Het vraagstuk van scha delijke invloeden binnens huis is een nog niet zo lang on derkend probleem. Pas nu raakt de bouwwereld zich er een beetje van bewust. De consument is er al tijden in ge ïnteresseerd, maar heeft geen idee wat er allemaal onder valt", aldus de bouwbioloog. Derde huid Een huis wordt ook wel de derde huid genoemd. Na de echte huid wordt het lichaam beschermd door kleding. Daarna komt een huis. "Wo ningen zouden dan ook de zelfde eigenschappen als onze huid moeten hebben. Met na me in vochtregulatie en be scherming tegen giftige stof fen. Natuurlijke materialen hebben die eigenschapen in zich. Plastic, kunststof en alu minium niet". De vervuiling van het bin nenmilieu heeft verschillende oorzaken. Allereerst zijn er de eigen activiteiten van bewo ners waaronder roken, koken, huisdieren, open haard en het gebruik van schoonmaakmid delen. Daarnaast ontstaan schimmels ten gevolge van onvoldoende ventilering. Ver- dér komt van buiten veel ver vuilde lucht binnen via uit stoot van fabrieken en uitlaat gassen. Radioactief Een andere oorzaak van ver vuiling, maar zeker niet min der belangrijk, is materiaal dat gebruikt wordt bij de bouw en afwerking van een huis. Zo stralen de veelge bruikte gipsplaten radongas uit ofwel radioactieve stra ling. Volgens de laatste studie van de Vereniging Milieude fensie over radongassen in huis voldoet 99 procent van de woningen in Nederland niet aan de gestelde normen v^n veiligheid. Isolatiemateriaal zoals glaswol straalt ook heel fijne deeltjes uit die door hun afmeting, net als asbestvezels, kankerverwekkend kunnen zijn. Maar het gaat volgens Haas nog veel verder. Beton lijkt door de samenstelling uit na tuurlijke materialen gezond, maar er worden vaak chemi sche stoffen aan toegevoegd om het bij de bouw sneller te laten drogen. "Die chemica liën komen op den duur weer in de lucht terecht, binnen en buiten". Bij de bouw van een verant woorde ecologische woning moet dus met zeer veel facto ren rekening worden gehou den. "Allereerst moet de grond gifvrij zijn. Het spreekt vanzelf dat industrie in de om geving slecht is, maar ook hoogspanningskabels in de We moeten, volgens bouwbio loog Haas, weer terug naar natuurlijke materialen zoals katoen, zijde, klei en leem.GpD) buurt van een woning hebben negatieve invloeden op men sen". Verder dient bij de bouw rekening te worden ge houden met het materiaalge bruik. Naast het uitbannen van milieu-onvriendelijke materialen dienen de gebruik te grondstoffen ook duur zaam te zijn. "Dat betekent dat het nagroeibaar of onuit puttelijk moet zijn. Of als af val goed te verwerken. Het zo genaamde kringloopprinci pe". Ook de bewoners kunnen nadrukkelijk hun stempel binnenshuis drukken op een goed leefmilieu. "Dat is zeer noodzakelijk, zeker gezien het feit dat de gemiddelde Neder lander bijna zeventig procent van zijn tijd binnen in huis doorbrengt. Kwetsbare groe pen als bejaarden, zieken en kleine kinderen vaak nog Uitwasemen Haas denkt hierbij niet alleen aan de voor de hand liggende zaken zoals het scheiden van klein-chemisch afval of het in beperkte mate gebruiken van agressieve schoonmaakmid delen. "Behang bijvoorbeeld is niet schadelijk. Maar de lijm waarmee het op de muur wordt aangebracht is puur gif. Dat blijft zeker nog enkele ja ren uitwasemen". Hetzelfde geldt voor de meeste verfsoorten. "Die be vatten ook chemicaliën die net als de lijm jaren achtereen uitwasemen en dus in huis blijven hangen". Er bestaan al wel milieuvriendelijke verven op basis van houtolie, lijnolie, terpentijn (van dennenhars) en citrusolie. "Er zijn echter maar weinig merken en ze zijn op weinig plaatsen beschik baar". Ook het natuurmateriaal kurk als vloerbedekking is al lang geen natuurmateriaal meer volgens Haas. "De basis is van kurkeik, maar het wordt met zeer giftige lijm ge plakt, vervolgens voorzien van een slijtlaag van pvc. Het is dan wel sterk en slijtvast, maar het dampt allerlei giftige stoffen uit". Ook gordijnen en vloerbedekkingen worden be handeld met divers,e chemi sche middelen. Bij meubelen is het verhaal niet veel anders. Allemaal bewerkingen die het leefmilieu in huis nadelig be ïnvloeden. Goede en gezonde materia len voor de bouw, de afwer king en voor meubelen moe ten volgens Haas gezocht wor den in puur natuurlijke mate rialen zoals klei, leem, bak steen, natuurgips, kalk, hout, riet, kurk, linnen, wol, zijde, katoen en natuurverven. 3 heeft een onderzoek van NASA uitgewezen, halen schadelijke stoffen uit de (foto pr) vloeden zoails elektrische en magnetische wisselvelden (veroorzaakt door elektrische stroom), elektrische en mag netische statische velden (ver oorzaakt door opladingen van diverse materialen) en aard- stralen. Haas noemt het van belang dat juist in een slaapkamer niet teveel elektrische appara ten staan. "Een elektrische wekker kan worden vervan gen door een opwindwekker, een elektrische deken door een schapevacht, geen televi sie op de slaapkamer, verleng snoeren weghalen en de tele- fo'on ver van het bed plaat sen". Ook is het goed een net- vrijschakelaar in de stroom- groep naar de slaapkamer aan te brengen. De schakelaar haalt automatisch de span ning van leidingen weg zodra geen stroom wordt gevraagd. Zuiveren Opmerkelijk is dat een studie van, de NASA heeft uitgewe zen dat vervuilde lucht in huis weer gezuiverd kan worden door bepaalde planten. Zo kan de Sansevieria een ruimte van dertig vierkante meter vrij houden van formaldehy- de-gassen en de Gerbera een chemische stof als benzeen uit de lucht zuiveren. Daarnaast zijn er ook min der bekende oorzaken die het binnenmilieu negatief beïh-

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 6