CNVboycot van voorj aar so verleg Groningen vooral verrast door snelheid krakers Kraakpand ontruimd na rel Reclame op z< )ndag onzeker Kerngranaten liggen niet in Nederland AIDS MEMORIAL DAY Aruba eist onafhankelijkheid Interpol is 'handlanger' drugshandel Bouwbond kritiseert kabinet MAANDAG 28 MEI 1990 DEN HAAG (GPD) - Het is onze ker of de Tweede Kamer akkoord gaat met reclame voor radio en tele visie op zondag. Het voors'tel van minister d'Ancona (wvc) om STER- reclame op zondag mogelijk te ma ken. stuit op grote weerstand in de Tweede Kamer. CDA en de kleine christelijke par tijen zijn tegen reclame op zondag. Groen Links en D66 zijn tegen elke uitbreiding van de STER. Nadat aanvankelijk leek dat de PvdA voor het voorstel van de eigen minister zou stemmen, zijn binnen die frac tie inmiddels enige leden aan het twijfelen. Als Groen Links en D66 tegen STER op zondag stemmen (wat overigens onzeker is) is al een meerderheid tegen het voorstel. Als ook nog enkele PvdA'ers tegen stemmen, is haar voorstel helemaal kansloos, ook al steunen D66 en Groen Links haar. De Stuurgroep Reclame buigt zich deze week over de vraag hoe een effectieve lobby in Den Haag er alsnog voor kan zorgen dat een meerderheid van de Tweede Kamer akkoord gaat met reclame op zon dag. In de stuurgroep zijn de Asso ciatie Nederlandse Adverteerders (BVA), de Vereniging voor Erkende reclame Adviesbureaus (VEA), het Genootschap voor Reclame en het Direct Marketing Instituut Neder land vertegenwoordigd. Directeur Smeekes van de STER is verbaasd over de eventuele Ka mermeerderheid tegen reclame op zondag aandient. "Ik kan me niet voorstellen dat men ineens van gé- dachten veranderd is. Wij zullen geen contacten met de politiek meer opnemen, want men kent daar zo langzamerhand ons standpunt". De STER verwacht met reclame op zondag de concurrentie met de commerciële zender Veronique be ter aan te kunnen. DEN HAAG (ANP) - In Nederland bevinden zich geen Amerikaanse kerngranaten van het type W-79. Ook in het verleden is dat niet het geval geweest. De Verenigde Staten hebben dat vrijdag meegedeeld aan het ministerie van defensie, aldus minister Ter Beek (defensie) zater dag voor de VARA-radio. Vorige week meldde de Washing ton Post dat de W-79 kerngranaten in Europa niet zouden voldeden aan de veiligheidsnormen en dat ont ploffingsgevaar bestond als de gra naat op een bepaalde plek hard zou worden geraakt. Reparatieteams uit de Verenigde Staten hebben de de fecte granaten, waarvan officieel is bevestigd da{ zij in de Bondsrepu bliek Duitsland waren opgeslagen, inmiddels hersteld. Omdat de W-79-granaten zich niet in Nederland bevinden, zijn die Amerikaanse reparatieteams ook niet in Nederland geweest. Dat ver klaart volgens Ter Beek het feit dat de Nederlandse minister van defen sie, noch de krijgsmacht op de hoogte is gesteld. Hofstede eist oplossing conflict gezondheidszorg DEN HAAG (ANP/GPD) - CNV-voorzitter Hofstede heeft gewaarschuwd dat zijn bond niet deelneemt aan het voorjaarsoverleg tussen kabinet en sociale partners als staatssecre taris Simons (volksgezondheid) niet snel probeert de problemen in de gezondheidszorg op te lossen. Hofstede meent dat een verhoging van de ziektekostenpremie met 0,1 procent verantwoord is. Daarmee kan de werkdruk van het personeel in ziekenhuizen en inrichtin gen worden verlaagd. Simons nodigt vandaag de partijen "Mocht blijken dat de financiën in de gezondheidszorg uit voor een niet voldoende zijn om de werk- gesprek over de problemen in zie- druk te verlagen, dan ben ik de eer- kenhuizen en instellingen. Binnen ste die bij het kabinet meer geld zal twee maanden wil hij met een plan vragen", aldus de staatssecretaris komen om die op te lossen. Daar- het afgelopen weekeinde, voor heeft hij tot en met 1994 een be drag van 2,2 miljard gulden be-Simons heeft vanaf 1 januari van schikbaar. Van het kabinet heeft Si- dit jaar 130 miljoen gulden extra be- mons toestemming gekregen om schikbaar gesteld voor het opvullen een gedeelte van dit bedrag, 550 mil- van 2000 vacatures. Hij vraagt zich joen gulden die voor volgend jaar af wat met dat geld is gebeurd. Met was bestemd, al dit jaar te besteden, de gezondheidszorg wil hij de ko- DEN HAAG (ANP) - De maxi mumsnelheid voor personenauto's op de snelwegen moet omlaag naar 90 kilometer per uur. Ook op andere wegen zal de maximumsnelheid verlaagd moeten worden. Deze maatregel kan snel leiden tot ver mindering van. de uitworp van ver vuilende stoffen. Dat schrijven ambtenaren van het ministerie van verkeer en in een nieuw ontwerp van het Structuurschema Verkeer en Vervoer. De ambtenaren schrijven dat de uitworp van schadelijke stoffen (met name stikstofoxyden) na een aanvankelijke daling in de eerste helft van de jaren tachtig weer be gint op te lopen. Dat komt doordat het autoverkeer veel sneller is ge groeid dan een paar jaar geleden kon worden voorzien. Plan: maximum snelheid van 90 km/uur Andere maatregelen die genomen zouden kunnen worden zijn betere handhaving van de maximun snel heid en een rustiger rijgedrag. De luchtvervuiling als gevolg van het autoverkeer zal verder worden be perkt door nog schonere motoren. Vanaf 1993 zullen alleen nog de 'al lerschoonste' auto's verkocht mo gen worden. Ook zou gedacht kun nen worden aan een flinke verho ging van de brandstofprijs, bijvoor beeld tot een maximum van drie gulden per liter benzine. Een woordvoerder van Verkeer en Waterstaat bevestigde gisteren het bestaan van het ontwerp, maar tekende er bij aan dat dit nog maar een eerste versie is, waaover nog op allerlei niveaus ambtelijk overleg gevoerd moet worden. Hij wees er op dat nu overleg gaande is met Jus- titie over handhaving van de huidi ge snelheidsmaxima van 80, 100 en 120 kilometer per uur. Op 22 juni wordt het concept na bijstellingen in de ambtelijke besprekingen voor het eerst in het kabinet besproken, aldus de woordvoerder. Minister Maij-Weggen (verkeer en water staat) liet gisteravond weten dat ze niet veel voelt voor een maximum snelheid van 90 kilometer per uur. Moker De schade aan de inventaris van ad vocatenkantoor Vos, Seidel en Plas was in korte tijd enorm. Een pas aangeschafte kopieermachine van 100.000 gulden werd met een moker door midden geslagen. Vier compu ters ondergingen hetzelfde lot, kunst is van de muur getrokken en op de brandstapel beland. Bureaus, stoelen en dicteerapparaten kun nen bij het grof vuil, evenals de tele fooninstallatie en de armenturen voor de verlichting. ORANJESTAD (GPD) - De Aru baanse regering wijst het Neder landse voorstel van minister HirschrBallin af om onafhankelijk heid van het eiland te laten varen. Het plan wordt in Oranjestad aange duid als 'extreem'. Aruba houdt vast aan de afspraken over onafhan kelijkheid van het eiland met in gang van 1996. Wel wil Aruba, ook als het een maal zelfstandig is, de Nederlandse nationaliteit behouden. De bespre kingen die* minister Hirsch-Ballin (Antilliaanse en Arubaanse zaken) vandaag in Oranjestad voert, wor den in ambtelijkë kring aangeduid als 'zeer delicaat'. Nederland dringt aan op een spoedig referendum om na te gaan hoe de bevolking denkt over de staatkundige,toekomst. In een officiële reactie op het plan Hirsch-Ballin stelt de Arubaanse re gering: "Het is een misverstand als men ervan uitgaat dat burgers van Ereschulden De Stichting Japanse Ereschulden heeft in een maand tijd 5.500 scha declaims ontvangen van Nederlan- se slachtoffers van de oorlog met Ja pan. De Stichting wil via de Vere nigde Naties en de VN-subcommis'- sie voor de Rechten van de Mens in Genève Japan dwingen tien dollar te betalen voor elke dag die in Ja panse gevangenschap werd doorge bracht. De Stichting is gevestigd aan de Stadhouderslaan 94 in Den Haag. Schietpartij twee onafhankelijke staten geen ge meenschappelijke nationaliteit kunnen hebben.. Ook de meervou dige nationaliteit komt veel voor en is volgens het algemeen volken recht geenszins onrechtmatig". Ge wezen wordt op de samenwerking tussen de Scandinavische landen in de Noordse Raad, die eikaars onder danen over en weer zoveel mogelijk rechten verstrekken, zodanig dat het vergelijkbaar is met eën dubbe le nationaliteit. De Arubaanse parlementariër Rudy Croes vindt dat Nederland zich nog steeds koloniaal opstelt te genover Ariiba en de Antillen. Rudy Croes, broer van de overleden le gendarische politieke leider Betico zegt: "Het moet voor eens en voor altijd afgelopen zijn met dit kolonia lisme in het Caribisch gebied. Ook de Franse eilanden Guadeloupe, Martinique en St. Martin en het Amerikaanse eiland Puerto Rico worden door het moederland gedo mineerd. Aruba wil daar van af, daarom moet het eiland in 1996 in derdaad zijn vrijheid aangrijpen en onafhankelijk worden". Bij een schietpartij vanmorgen vroeg in -de Haagse binnenstad is een nog onbekende man doodge- -schoten. Twee mannen raakten ge wond. De toedracht van de schiet partij is nog onduidelijk. Na afloop vond de, pplitië een klein vuurwa pen en een machinegeweer die mo gelijk zijn gebruikt. Kangoeroe Sjakie, de jongste van twee kangoe roes die 11 maart in Loon op Zand ontsnapten uit een achtertuin, is gisteren in zijn 'woonplaats' dood gereden door een onbekende auto mobilist. De bestuurder reed door. Sjakie's moeder is nog op vrije voe ten. Verdronken Recep Karakaya (12) uit Scherpen- zeel en Mohammed el Hadaukhi (6) uit Utrecht zijn allebei verdronken. De jongens werden sinds woensdag vermist. Recep werd teruggevon den in het Henschotermeer bij Wou denberg. Mohammed in de Vaartse Rijn in Utrecht. Aardappels Door de aanhoudende nachtvorst, dreigt een gedeelte van de aardap peloogst te mislukkeq. Op sommige plaatsen op hoger gelegen gronden blijkt 80 tot 85 procent van het aard appelgewas te zijn aangetast. De af gelopen nachten vroor het daar soms 5 graden. Ook de komende nacht wordt nachtvorst verwacht. GRONINGEN (GPD) - Niet alle dossiers van klanten, maar wel een aanzienlijk deel van de administratie van het secretariaat is in vlammen opgegaan. Die inventarisatie maakte mr. Plas van Advocatenkantoor Vos, Seidel en Plas zaterdag, kort nadat de krakers zijn kantoor hadden geplunderd op zoek naar materiaal om barricades op te richten. "De dossiers van onze klanten lig gen allemaal op de eerste etage en daar zijn de krakers gelukkig niet geweest. Maar de chaos is er niet minder op. Ik schat dat toch zeker voor 400.000 gulden door de krakers is vernield". De. opluchting over de dossiers mag dan groot zijn, de woe de over de zinloze actie van de kra kers en het "lankmoedig" optreden van de politie is er niet minder om. "In mijn ogen heeft de politie alle gelegenheid gehad de krakers in de panden waar vernielingen zijn aan gericht, aan te houden. Het is mij nog steeds volstrekt onduidelijk waarom de politie zo lang heeft ge wacht". Onbegrip Onbegrip alom. Want na een vonnis van de rechter dat het pand binnen kort kon worden ontruimd, werd in brede kring rekening gehouden met een agressieve actie van de kra kers. Maar op het moment waarop de krakers hun actie begonnen, duurde het lang voordat voldoende politie aanwezig was. De bezoekers van de binnenstad moeten afgelopen week al hebben gemerkt hoe gespitst de politie was op het voorkomen van problemen met de bewoners van het Wolters- Noordhoffcomplex. Arrestatie-een- heden in burgerkleding hielden 24 uur per dag iedere beweging van de krakers in de gaten, daarbij geassis teerd door rondrijdende arrestatie wagens. Op de achtergrond waren twee pelotons van elk. 45 manschap pen, gerecruteerd uit noordelijke korpsen, om de beurt paraat om bij calamiteiten op te treden. Het duurde zaterdagochtend» evenwel meer dan een uur voordat een vol peloton ME'ers kon worden ingezet. Burgemeester Staatsen: "We waren niet verrast door dé ac tie, wel door de objecten die waren gekozen en door de snelheid waar mee deze plaatsvond. Dat er men sen en bedrijven getroffen zouden worden die niets met de situatie te maken hadden, was voor ons erg verrassend". Wie de schade betaalt, blijft onduidelijk ook al wil de burgemeester Het Grand-café Forum werd eveneens desastreus 'verbouwd' door de krakers en liep een schade op van ongeveer drie ton. Staatsen trachtte gisteren de ongerustheid weg te nemen. Hij stelde dat de kra kers civiel- of strafrechtelijk aan sprakelijk moesten worden gesteld voor de totale schade van ongeveer I miljoen gulden. Een opluchting voor de verzeke ringsmaatschappijen? "Niet echt", zegt Douma van het assurantiekan toor Douma in Haren, dat de verze keringszaken behartigt van eige naar De Geus van café Forum. "Uit eindelijk zullen de verzekeringsbe drijven zelf het meeste geld op tafel moeten leggen. De krakers kunnen onmogelijk zo'n enorm bedrag be talen. En onze klanten zijn niet voor niets verzekerd". Volgens de Groninger advocaat Eenhoorn is het verhalen van de schade op de krakers geen eenvou dige zaak. "Het probleem is dat de gedupeerden in een strafrechtelijk proces maar 1500 gulden maximaal kunhen eisen. Dit staat niet in ver houding tot de totale schade". Als gedupeerden een civielrechtelijk procedure te beginnen, kunnen ze wel het totale bedrag eisen. Een hoorn: "Het nadeel van een civiel rechtelijk procedure is dat het veel omslachtiger is. Mensen moeten worden gedagvaard en alles moet opnieuw worden bewezen. In een strafrechtelijke schuldprocedure hoeft dat niet". Als uiteindelijk de schuld is be wezen, hebben de schuldeisers al leen maar een papiertje in hun han den waarop staat dat ze geld krij gen. Als de krakers niet betalen, kunnen ze met de uitspraak van de rechter in de hand een deurwaarder inschakelen. Die legt beslag op de woning als niet wordt betaald. Maar ook dat levert waarschijnlijk nog te weinig geld op. Gevaarverzekering Volgens Douma is het afsluiten van een uitgebreide gevaarverzekering de beste manier voor een onderne mer of bedrijf om er zeker van te zijn dat de schade wordt vergoed. "De klanten krijgen hun geld, om dat in deze polis een hoofdstuk staat over vandalisme. De plundering en vernielingen vallen hieronder". Als de rechter in een civiel- of strafrech telijke procedure besluit dat de kra kers geld moeten betalen, dan ver halen de verzekeringsmaatschap pijen dat op hen. van komt een openbare biblio theek. Burgemeester Staatsen, die zaterdag sprak van een 'oorlogstoe stand', liep met zijn bevel tot ontrui ming vooruit op een vonnis van de rechter. Die had in kort geding be paald dat de krakers tot dinsdag de tijd kregen te vertrekken. Staatsen maakte gebruik van een artikel in de Gemeentewet waarin hem ingrij pen wordt toegestaan als de open bare orde vanuit een pand wordt verstoord. mende weken de knelpunten bekij ken en bepalen waar het geld het beste naar toe kan. Hij denkt dat in de eerste plaats de werkdruk in de verpleegtehuizen verminderd moet worden. Over de acties die verpleegkundi gen voeren voor een loonruimte van zes procent, zei Simons dat de grens is bereikt als schade voor de patiën ten ontstaat. De staatssecretaris hoopt dat het zo ver niet komt en de groeperingen in de gezondheids zorg ingaan op het voorstel geza menlijk plannen op te stellen. "Het geld is ervoor. Als we met elkaar, goede plannen kunnen opzetten, betekent dat de komende jaren en kele duizenden extra banen in de gezondheidszorg". De staatssecretaris zei het onver antwoord te vinden dat de werkers in de gezondheidszorg nu "een prestigeslag leveren om 130 miljoen gulden meer voor de verlaging van de werkdruk, terwijl een gigantisch bedrag van 2,2 miljard gulden nog niet is besteed". In de geestelijke gezondheidszorg zijn 3400 extra ar beidsplaatsen beschikbaar gesteld, maar de vraag is volgens Simons waar de mensen vandaan gehaald moeten worden. CNV-voorzitter Hofstede vindt dat de Nationale Ziekenhuis Raad (de werkgevers in het ziekenhuis wezen) snel de eerste stap moet ne- plegend- en verzorgend personeel te komen. Mocht het kabinet be zwaren maken tegen een dergelijke cao omdat de kosten groter zijn dan de ruimte die daarvoor beschikbaar is, dan zal het CNV niet aarzelen een klacht in te dienen bij de Internatio nale Arbeids Organisatie in Geneve. "Ook dit kabinet zal het niet leuk vinden als de organisatie Nederland op de vingers tikt omdat een in vrij heid tussen werkgevers en werkne mers overeengekomen arbeids overeenkomst wondt tegenge- werkt". Voor deze week zijn meer en har dere acties door verpleegkundigen en verzorgenden aangekondigd. Zo blijft in het St. Josephziekenhuis in Veghel een verpleegafdeling voor operatiepatiënten me 33 bedden dicht en staakt het operatiekamer- personeel in de Daniël den Hoedkli niek in. Rotterdam vandaag. Op tal van plaatsen worden zondagsdien sten gedraaid. In een aantal instel lingen, zoals in Sancta Maria in Noordwijk, geldt een opnamestop. Voordat er ongelukken gebeuren, moet volgens Hofstede het kabinet extra geld beschikbaar stellen. "Ge beurt dat niet, dan daalt het vertrou wen in het kabinet tot het nulpunt en wordt onze deelname aan het voorjaarsoverleg zeker dubieus", waarschuwde Hofstede. De FNV deelt de bezorgdheid, maar wil nog geen verband leggen met deelname aan het voorjaarsoverleg. "De pro: blemen moeten zeker aan de orde komen, maar nu al besluiten om niet te gaan is een beetje onzin", al dus een woordvoerder van de FNV. AMSTERDAM - Zo'n 1500 mensen hebben zaterdag deelgenomen aan de vijfde Aids Memorial Day m de Nieu- we Kerk te Amsterdam. Het doel van de bijeenkomst was solidariteit tonen met iedereen die te maken heeft met de ziekte aids en om de mensen te herdenken die door aids zijn gestorven. In Amsterdam kreeg de herdenking een bijzondere betekenis omdat één van de organisatoren vorige week aan aids is overleden. Eén van de aangekondigde sprekers kon vanwege ziekte niet bij de herdenkingsbijeenkomst in de Nieuwe Kerk aanwezig zijn. Amsterdam was één van de 200 steden over de hele wereld waar de slachtoffers van de ziekte aids zijn herdacht. Politie Groningen houdt 150 mensen aan GRONINGEN (GPD) - De krakers van het Wolters-Noordhoffcomplex in Groningen, die zaterdag voor meer dan een miljoen gulden scha de aanrichtten in de stad, hebben zich gisterochtend zonder verweer overgegeven. Alle 139 krakers wer den gearresteerd, evenals 11 'ver dachten'-. De politie begon zaterdagmorgen om half vijf met belegering van het complex nadat onverwacht rellen en plunderingen waren uitgebro ken. Tientalleh krakers waren een nabijgelegen advocatenkantoor binnengedrongen en een kantoor gebouw van de gemeente Gronin gen. Ook forceerden zij toegang tot een café. De inboedel werd wegge sleept, in brand gestoken of ge bruikt voor opwerpen van barrica des. Tegelijk werden burgers en poli tiemensen met verfbommen, ste nen en flessen bekogeld. Daarna kwam het tot confrontaties met de politie die enige tijd nodig had om voldoende manschappen tegen het massale geweld op de been te bren gen. Met waterkanonnen, een sho vel en traangasgranaten werden de krakers weer terug gedreven naar de panden. Daar verschansten zij zich tot de ontruiming. De politie sloot vervolgens met containers het complex af. Nadat in de loop van de middag uit heel Ne derland ME-versterking in Gronin gen arriveerde, begon zondagoch tend vroeg met zo'n 400 agenten de ontruiming. Zaterdagavond achtte men het in verband met de invallen de duisternis te riskant om de aan val in te zetten. Het aanvankelijke plan om het gekraakte complex via het dak bin nen te dringen mislukte, omdat een hoogwerker dienst weigerde. Ter wijl een andere hoogwerker naar Groningen werd gereden, wist de politie op de begane grond het com plex binnen te dringen. Tot een ont moeting met de krakers kwam het evenwel nog niet. Zij bleken zich verzameld te hebben in een kelder en kwamen rustig het pand uitlo pen, waar ze meteen werden gear resteerd. De sloop van het complex is meteen begonnen. Op de plaats er- AMSTERDAM (ANP) - De inter nationale politieorganisatie Inter pol werkt mee aan de handel in ver dovende middelen in plaats van die te bestrijden. Het onlangs opgerich te Comité voor de Naleving van de Wet en Sociale Rechtvaardigheid in Amsterdam (onderdeel van de Amerikaanse Commission on Law Enforcement and Social Justice) zegt daar voldoende bewijs voor te hebben. Interpol ontkent de aange voerde feiten niet, maar zegt daar niets tegen te kunnen ondernemen. Regelmatig verspreidt Interpol, waarbij 150 landen zijn aangesloten, gegevens over internationale han del in verdovende middelen zoals cocaïne en heroïne, over de trans porten en de gevolgde routes via haar netwerk over de gehele wereld. Het is het comité in Amsterdam op gevallen dat de handel in drugs sinds de instelling van dit informa tie-netwerk tien jaar geleden alleen maar is toegenomen. Het comité zegt over voldoende aanwijzingen te beschikken om te stellen dat de gegevens van Interpol eerder gebruikt worden om handel in drugs te beschermen dan deze te gen te gaan. "In ieder geval staat vast dat drugslanden als Panama, Bolivia, Equador, Peru, Columbia en Pakistan alle aangesloten bij Interpol constant kunnen be schikken over alle gegevens betref fende de activiteiten van drugshan delaars", aldus het comité. Voor het comité spreken de feiten voor zich: terwijl de betrokkenheid van generaal Noriega van Panama bij de drugshandel in regeringsdo cumenten van de Verenigde Staten al was aangetoond, kreeg hij in 1978 de verantwoording voor de drugs commissie van Interpol ter bestrij ding van de handel in verdovende middelen. "In feite stond hij de han del toe en waarschuwde handelaars als gerechtelijke actie werd onder nomen", aldus het comité. Het comité voert nog een reeks van andere 'feiten' aan. Zo had in augustus vorig jaar het hoofd van Interpol Panama, luitenant-kolonel Nivaldo Madrinan in het geheim een ontmoeting met het drugskartel Medellin. Een halfjaar later vlucht te hij met Noriega in de pauselijke nuntiatuur in Panama. In januari 1990 werd hij beschuldigd van moord op anfi-drugs advocaat Sera- tin Mitrotti. Het hoofd van Interpol Mexico, Miguel Aldana Ibarra, nam smeer geld van drugshandelaars aan. Be gin dit jaar werd hij beschuldigd van moord op de Amerikaanse drugsagent Enrique Camarena. Wij len generaal Zia-Al-Haq van Pakis tan kreeg in 1984 van Interpol een gouden medaille voor zijn inzet in de strijd tegen de handel in verdo vende middelen. Onderzoek toont aan dat de generaal eerder betrok ken was bij transporten van Pakis taanse heroïne. Opvallend is vol gens het comité dat de wereld onder zijn bewind voor 70 procent werd voorzien van heroïne uit zijn land. AMERSFOORT (ANP) - Voorzit ter Schuller van de Bouw- en Hout bond FNV vindt dat dit kabinet op tal van terreinen visie en élan mist. Zo heeft het kabinet de afgelopen maanden de bonden niet gesteund in het streven om tijdens het na jaarsoverleg gemaakte afspraken over aanpak van de werkgelegen heid waar te maken. Wel had de regering om de haver klap zorgen over de loonontwikke ling maar over werkgelegenheidsaf- spraken hoorde je het kabinet niet, zo constateerde Schuller vanmor gen in Amersfoort op de jaarverga dering van de bondsraad. De gang van zaken in de afgelo pen maanden maakt Schuller niet optimistisch over de afloop van het komend voorjaarsoverleg tussen kabinet, werkgevers en werkne mers in juni. Schuller blijft voor stander van een sociaal akkoord. Maar dat moet geen vrijblijvende zaak worden maar een "echt ak koord" met goede afspraken. Af spraken over bijvoorbeeld werkge legenheid, arbeidstijdverkorting en over het optrekken van.de sociale uitkeringen van 70 naar 75 procent. Schuller had ook kritiek op het volkshuisvestingsbeleid van het ka binet. De woningbouwproduktie is sterk op de markt gericht en daar door dreigt er van een goede huis vesting voor lagere inkomensgroe pen weinig terecht te komen. Dit jaar zullen er naar schatting 25.000 woningen minder worden ge bouwd, inclusief 5.500 woningen minder in de sociale sector. Dat is uit oogpunt van volkshuisvestings beleid onaanvaardbaar en boven dien komt er op die manier van de doorstroming niets terecht, vreest Schuller.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3