Hot House Festival pas tegen eind verrassend Menken van Grieken is hoofdsponsor van de internationale chansonweek Puur luistergenot bij Eshuijs en De Groot Ned. Marimba Duo fascineert Overtuigend koorconcert Cabaretmarathon succes 23111 MAANDAG 28 MEI 1990 LEIDEN - De woorden van Yvonne van Baarle bij de opening van het driedaagse Hot House Twintig Interna tionaal Jazz Festival in de Waag vrijdagavond waren enigszins defaitistisch. "Grote bezoekersaantallen zal ik nooit als voornaamste criterium gebruiken. Het gaat om de kwaliteit en dat heeft het publiek niet vaak door", zo sprak het hoofd kunst en cultuur van de ge meente Leiden. "Hot House bewandelt geen geijkte pa den. Daar komt minder pu bliek op af, maar dat is de deaV\ improviseerde Van Baarle verder, geheel in de stijl van wat komen zou. Want niemand keek er vreemd van op dat het bezoekersaantal voor een modern muziekfestival in een stad van meer dan honderdduizend in woners zelfs niet in een promillage was uit te drukken. Tussen de vijf entwintig en vijfenzeventig liefheb bers bewandelden twee avonden en een zondagmiddag de ongebaande wegen in De Waag op een zodanige manier, dat de organisatie er beter een vierdaagse van had kunnen ma ken. De negen groepen en solisten werden geïntroduceerd door de. in zijn droogheid sterk cynische. Hot House-secretaris Ken Vos, die daar mee veelal de lachlust van het pu bliek opwekte. Zo moest de Poolse saxofonist Szukalski het onverhoopt als deel nemer aan het Alan Laurillard sex tet laten afweten, omdat hij geen werk-, maar een toeristenvisum had aangevraagd en de grenzen geslo ten bleven. "U weet hoe een Poolse landdag werkt. Maar gelukkig maakt het voor de muziek....nou, een klein beetje uit" suste Vos. Al les goed en wel. maar dit Neder landse sextet kreeg aldus een erg zware bezetting op de percussie en de drums en de solo's op basgitaar verliepen nogal traag. Uitstekende filmmuziek derhalve. Voor deze groep gold evenwel dat ze begreep dat het totaal meer moest zijn dan de som der delen, waardoor de cli maxen het gemis van een saxofo nist konden verhullen. Van het Daniele d'Agora/Tobias Delius Quartet, dat een uur daar voor op vrijdagavond het festival opende, kan het omgekeerde vast- De pianist Aketagawa, een Dr. Jekyll en Mr. Hyde aan de piano. (foto pr) gesteld worden. Van de solisten, op brook Band, beloofde in ieder geval de Beatles altijd zo'n herrie maak- klarinet, saxofoons en drums kan een herkenbaar en melodieus stuk ten na Westbrook in hun mening ge- niets slechts gezegd worden, maar muziek te brengen met hun op een sterkt zijn. Toch verkende de 54-ja- het totaal was emotieloos. der befaamdste Beatles-'albums ge- rige arrangeur en pianist West- Hekkesluiter op de vrijdag, de ze- baseerde 'Off Abbey Road' pro- brook, die vier jaar eerder geboren ven man en een mevrouw West- gramma. Zo geschiedde gelukkig, werd dan de oudste Beatle Ringo brook sterke Engelse Mike West- al zullen de mensen die vonden dat Starr, de grenzen van Beatles-melo- diëen blijkbaar niet ver genoeg, of hij had er helemaal niet aan mogen beginnen. Want niemand sprak er na afloop, voorzover men het einde afgewacht had, positief over: het leek allemaal zo op de Beatles. En daar is geen kunst aan of dat mag niet. Waardoor het aantal vonken dat vrijdagavond oversprong, als een spontaan applaus tenminste daarvoor de graadmeter is, tot nul beperkt bleef. Het twaalf man sterke Hot House Leerorkest onder leiding van Rolf Delfos bracht daar aan het begin van de zaterdagavond verandering in met de aanmoedigingskreten uit de zaal. Het Leerorkest maakte in eerste instantie wat een leek onder jazz verstaat, in bijvoorbeeld uit voeringen van Chet Baker en Art Blakey; en een Big Band-geluid is nu eenmaal snel gecrëeerd met vijf saxen. Jazz volgens het boekje, ook in het nummer Sufferin' without the coconut' met zijn op elkaar botsen de thema's. De speciaal voor het twintigjarige Hot House gecompo neerde Hot Sonate aan het slot be vatte echter enkele afgrijselijk ato nale seconden. Op dat moment hol de een der organisatoren toevallig richting buitendeur. Om die (achter zich) te sluiten? Onverwacht was dit moment wel, net als de mogelijk nog verrassender vier mei-Waals- dorpervlakte-achtige trompetsolo, die erop volgde. Voor een gevraagde toegift was echter geen ruifrite, volgens Ken Vos, want men moest op tijd met het volgende onderdeel beginnen. Waarna een pauze van vijfentwintig minuten volgde om voor het Cali- fornische ROVA Saxophone Quartet twee microfoons en vier muziekstandaards op te zetten. Maar de doodse stilte onder het pu bliek die het volgende uur vulde, had niets te maken met gebrek aan enthousiasme. In een supersamen- werking tussen sopraan-, tenor- en altsax èn een klarinet werd een hechte wonderbaarlijke eenheid ge crëeerd. waaraan een opperste con centratie ten grondslag gelegen moet hebben. Het leek wel of de vier elkaar al op de lagere school tij dens een uit de hand gelopen blokfl- uitles hadden leren kennen. Een ge stileerde tonenrijkdom ontstond, waarin naast intelligentie ook emo tie te ontdekken viel. "Een klap- stukje" noemde Vos het. Klapstuk Het echte klapstuk moest evenwel nog komen, de enige zwarte groep die op het Hot House Festival speel de. Dat werd het Amerikaanse Den nis Charles Triangle, genoemd naar de 56-jarige drummer, met Wilber Morris op contrabas en de met zijn driehoekige zonnebrilglas een pi raat gelijkende Booker T. op de saxofoon, De sympathieke Charles richtte zich voor korte in de smaak vallende toespraakjes tot het dan iets grotere publiek. Booker T. schuwde het showelement niet en citeerde uit de muziekgeschiedenis. Wilber Morris liet horen dat op een bas het geluid niet alleen aan de snaren te ontlokken valt. Eindelijk spontaniteit onder het publiek en eindelijk een geslaagde combinatie van vernieuwing naast herkenning, van improvisatie naast historie. De groep was zo evenwichtig dat elke solo-passage gelijkwaardig aan het samenspel was. Ingetogen en later weer uitbundig speelde de veelzij- digste allër Festivaldeelnemers de sterren van de hemel, waardoor er wel vonken moesten overspringen. Charles liep. uitgeput na twee toe giften, tenslotte tussen de toeschou wers door triangelend naar de bar. Voor de zondag waren deze ont wikkelingen hoopgevend, want dit Festival zou alleen maar geslaagd genoemd kunnen worden, als het publiek voor nog meer verrassin gen zou komen te staan. En zouden er onder drie solistische jazzpianis ten dan geen kunnen zitten? Ja, wel anderhalf. Want de Joegoslaaf Stevan Kovac Tickmayer liet met souplesse een zwarte standaard vleugel het geluid van een Indiase sitar op volle toeren voortbrengen, terwijl hij daarbij zelf de klanken van een naar Mekka gekeerde Mo hammedaan voortbracht. Een paar A-4tjes tussen de snaren geplakt kunnen wonderen doen. Na de ver wijdering van de blaadjes werd zijn spel, hoe luid ook, slaapverwekken- der. Ook andere toehoorders had den, mogelijk om andere redenen. hun ogen gesloten. De tweede so list, Westberlijner High de Prime, begon losser zijn met eigen compo sites gevulde uur, maar kon niet echt boeien. Toch zou het wachten niet tever geefs zijn, want eigenlijk had ieder een naar de Waag moeten komen voor de Japanner Shoji Aketagawa. Deze 40-jarige econoom, eigenaar van Japans enige ocarina-fabriek. begon als een kleurrijk romantisch pianist met een zeer volle melodieu ze klank, uiterst aangenaam, op een onheilspelend bonkend atonaal slotakkoord na. En zoals dr. Jekyll in Mr. Hyde verandert begon Aketagawa, die het instrument toch eerst geaaid had, de vleugel daarna te verkrachten, zoals maar zelden op een podium te zien zal zijn ge weest. Zelfs niet door de Hot House organisatoren, zo werd verteld. Ja panners hebben zo te horen ook in de muziek een naam op te houden wat betreft de curieuze combinatie van schoonheid en wreedheid. Aketagawa liep nog niet over de toetsen maar het scheelde niet veel. al bleek in de chaos een systeem te zitten. Laten we het fascinerend noemen, om met de in de Waag aan wezige pianostemmer niet al te veel ruzie te krijgen. Enkele toeschou wers bulderden het uit, maar de meesten stonden perplex. Toen keerde Aketagawa. na een nieuwe metamorfose, naar de zoetgevoois de ocarina terug en liet de vleugel even voor wat er nog van over was. Hij speelde tenslotte de klanken van 'Die zien we nooit meer..terug\ "Zoals het er nu naar uitziet zal dit wel het laatste Festival geweest zijn", reageerde Ken Vos. En even daarna: "Grapje". Tweede optreden in de vijfde Internationale Chansonweek: Margriet Eshuijs en Boude- wijn de Groot. Gezien op 27 mei in de Leid- se Schouwburg. LEIDEN In de afgelopen jaren heeft de Internationale Chanson- week eigen tradities Ontwikkeld. Zo is het inmiddels een goede ge woonte geworden om temidden van de buitenlandse vedetten ten minste gedurende één avond het nationale cultuurbezit ruim schoots aan bod te laten komen. Vandaar ook terecht dit tweeluik met grote namen van eigen bo dem: Margriet Eshuijs en Boude- wijn de Groot. Het merendeel van het publiek was - voorzover dat uit de spontane reacties viel op te maken - in eerste instantie öp Boudewijn de Groot afgekomen. Toch zou het gezien haar status en verdiensten te ver gaan het concert van Margriet 'Eshuijs 'slechts' als voorprogramma te kwalificeren. Haar karakteristieke stem is vaak krachtig maar soms ook mooi kwetsbaar. Het repertoire dat ze brengt, is allésbehalve ge makkelijk en veelal licht jazzy van karakter. Ze vertelt met en thousiasme over haar muziek; haar benadering van het publiek heeft zelfs iets docerends (ze geeft immers les!) maar dan we op een heel relativerende manier. Mar griet Eshuijs probeert hiermee een ontspannen sfeer te creëren, maar ze is zelf waarschijnlijk te gespannen om dat geheel en al te laten lukken. Dat slaat op de ver bindende teksten, met name wan neer ze het publiek klappend en zingend bij haar optreden wil be trekken. Het zegt niets over haar concert dat voldeed aan alle ver wachtingen die je ten aanzien van deze vooraanstaande zangeres en componiste mag hebben. Drie kwartier Eshuijs en vijf kwartier De Groot resulteerden in een avond van puur luisterge not. Twee eigenzinnige vocalis ten die kunnen en durven vol staan met' hun zang en eigen be geleiding. Eshuijs aan de vleugel. De Groot op gitaar met af en toe wat begeleiding van pianist Ernst Jans die met zijn subtiele spel voor wat extra klankinvulling zorgde. In dat opzicht werd trou wens iets opmerkelijks door Bou dewijn de Groot uitgehaald. Als hij -op een gegeven moment gaat zitten om enkele 'bekende deuntjes' (zijn eigen woorden!) ten gehore te brengen, hoor je on miskenbaar pianoklanken. Op to neel is dan geen pianist te beken nen, maar omwille van het geraf fineerde geluidseffect staat links zijwaarts achter de toneellij st een piano verscholen. Een voor zijn doen spraakzame De Groot begon zijn concert met een kort babbeltje. Het openings nummer is meteen al een klassie ker: 'Noordzee'. Daarna valt al gauw de onvermijdelijke naam van tekstdichter Lennaert Nijgh. Over diens mislukkende amou reuze avonturen vertelt De Groot iets, en zingt dan de door Nijgh. geschreven, befaamde 'Ballade Van De Vriendinnen Voor Eén Nacht'. Daarnaast nog meer over bekend werk als bijvoorbeeld 'Beneden alle peil' en (ook zonder het vertrouwde orkestarrange ment van Bert Paige mooie) 'Ver dronken Vlinder'. Onvergetelijke muziek die bij velen dierbare her inneringen aan wijn-, kaas- en vis netfeesten zal oproepen. En dan nu weer eens in een live-uitvoe ring van de man die nog maar nauwelijks concerten geeft. Zonder opsmuk biedt hij een uitverkochte Leidse Schouwburg een authentiek en geïnspireerd optreden. Als Boudewijn de Groot het intro van 'Testament' onderbreekt om de gitaar even bij te stemmen, merkt hij veront schuldigend op: "Anders zegt straks mijn zoon die ook gitaar speelt en nu in de zaal zit: 'dat was vals, pap' Op zo'n moment be sef je eens te meer dat de tijd niet heeft stilgestaan. WIJNAND ZEILSTRA Boudewijn de Groot tijdens zijn optreden in de Leidse Schouwburg Concert van het Nederlands Marimba Duo. Gehoord 27 mei in de Muzenhof in Leider dorp. LEIDERDORP - Het Nederlands Marimba Duo werd in 1986 ge vormd door de slagwerkers Jan- Willem van der Poll en Tom van der Loo. Zij bespelen de marim ba, een instrument dat in tegen stelling tot het alledaagse slag werk een fantastisch gamma aan klankkleuren biedt. Eindexa menstudenten voor slagwerk aan het Utrechts resp. Haags Conser vatorium, hebben zij beiden ma rimba als hoofdvak gekozen; deze manier van muziek 'slaan' bevre digt hen én op ritmisch én op me lodisch gebied het meest, en na dit soms adembenemende con cert kan ik mij dat goed voorstel len. Alleen 20ste eeuwse muziek staat de marimbaspeler tot z'n be schikking r och zijn er al bewerkin gen van stukken van b.v. Mozart en Handel in de handel, waar het Nederlands Marimba Duo zeker nog eens gebruik van zal maken. Op één arrangement van Van der Poll na (van Barber's Adagio for strings), werden deze middag in de Leiderdorpse Muzenhof authentieke werken ten gehore gebracht. 'Rhythm song' van Paul Smadbeck toonde meteen al twee artiesten; beginnend met een vrolijk lichte melodie', spoed de dit stuk zich naar een eenvou dig repeterend thema, met grote intensiteit gespeeld. Eigenlijk het hele concert door, viel mij de bijna introverte inten se concentratie op, die enerzijds kracht en souplesse, aan de ande re kant verstilling en meditajie opleverde. Oosterse mysterieuze sfeer werd opgeroepen in 'Mi-Chi' van Keiko Abe (.voor één marim ba, door Van der Poll gespeeld), door het imiteren van tijdloze voetstappen in het zand die de weg van de mens door de eeuwen heen symboliseren, soms mono toon en betekenisloos, soms fors en zonder schroom, vol verwach ting en hoop. Ook na de pauze was 'Two mo vements for marimba' van T. Ta- naka een compositie voor één ma rimba. Nu speelde Van der Loo fijnzinnig en met de al boven ge noemde concentratie een werk waar alle elementen al te vinden zijn in de eerste vier maten, uitge sponnen in ritmische motieven. Zo romantisch en delicaat het bewerkte 'Adagio for strings' van Samuel Barber werd vertolkt, zo klaar en fel wordt een zwoele at mosfeer doorbroken bij 'Wooden music' van Rich O'Meara, om weer over te gaan in meditatief spel, duidelijk geïnspireerd door de 'minimal music' van Philip Glass en Steve Reich, waardoor de toehoorder door het ontspan nen maar steeds alert repeterende en langzaam muterende spel enigsins in trance zijns weegs ging. Alle mensen, die deze middag gekozen hadden voor zon, wind en water, hadden ook in de Mu- zenhof warmte als van de zon, ge ruis als van de wind en gemurmel als van stromend water kunnen LIDY VAN DER SPEK. Gezamenlijk concert van 'Lingua Musica' en het Twents Kleinkoor. q6. hoord op 26 mei in de Hartebrugkerk in Lei den. LEIDEN - Oost en West kwamen zaterdagavond zingend bijeen in de Hartebrugkerk. Het Twents Kleinkoor uit Enschede en 'Lin gua Musica' uit Leiden, beide on der leiding van Jan Heiting, wa ren op deze manier in staat een volle en gloedvolle mis voor groot koor en orgel uit te voeren: de 'Missa Brevis' van Zoltan Kadaly. Dit werk is in de Tweede Wereld oorlog geschreven, wat duidelijk te proeven is. Na het dreigende en smartelijke Kyrie is in alle andere delen, zoals het Gloria, Credo, Sanctus en Benedictus, de hoop volle hartstochtelijke inzet van de componist aanwezig, wat zich bij na dwingend manifesteert in het 'Dona nobis pacem'. Deze mis na de pauze was wel het sterkst ge zongen onderdeel van dit concert, mede door het aan elkaar wennen van beide koren vóór de pauze. Voorbeelden van homogeen en zuiver zingen waren het 'Sanctus, sanctus' van de sopranen en het extatisch gezongen 'Quoniam Tu solus' in het Gloria. Maar ook het 'Qui tollis peccata mundi, misere re nobis' met zijn onverwachte wendingen in de melodielijn ge tuigde van noeste oefening en muzikaal inzicht. Deze mis werd als een muur omsloten met ro mantisch maar toch krachtig or- li Gijs van Schoonho- De sopraan Anja Blom, afgestu deerd solozang aan het Ensche- de's conservatorium en aldaar verbonden aan het operagezel schap "Forum Jong", had jam mer genoeg de overakoestische ruimte van de kerk niet mee. Haar stem galmde na en vervloeide, ook de uitspraak was hierdoor vaak onverstaanbaar, zoals in de intieme songs 'Music for a while' en 'Sweeter than roses' van Pur- cell. Daar waar zij niet al te hoog hoefde te zingen (in het hoog ge toonzette 'Christe Eleison' bij Kodaly klonk haar stem toch wat geknepen) was een heldere, zui vere en levendige klank te be-' speuren. In twee a capella gezongen sa crale werkjes van William Byrd (1543-1623) toonden beide koren afzonderlijk hun kunnen. Dat Lingua Musica groter is dan het Twents Kleinkoor werd hier dui delijk hoorbaar, maar ondanks deze grotere bezetting kleurde 'Senex puerum' door Lingua Mu sica wat homogener dan het 'Ave verum' door het Twents Klein koor. Daarbij blijft toch overeind dat beide koren, sinds enige jaren onder leiding van dezelfde diri gent Jan Heiting, overtuigend en goed zingen en maar korte tijd no dig hadden om het nu beschikba re stemmateriaal moeiteloos te la ten samensmelten tot een twee- ëenheid. Zo klonk het 'Festival te Deum' van Benjamin Britten zeer eens gezind, soms helder en unisono, dan weer veelzeggend meerstem mig, en merkbaar bewogen in 'O Lord in Thee have I trusted*. LIDY VAN DER SPEK. ROTTERDAM (ANP) - De derde Cabaretmarathon Rotterdam, die zaterdagmiddag om vier uur begon en zondagmiddag precies 24 uur la ter eindigde, is volgens de organisa toren een spetterend succes gewor den. Dit jaar kwamen veel jonge ta lenten aan bod, die hun krachten konden meten met bekende cabare tiers/theatermakers als Jules Deel- der, Brigitte Kaandorp en Ray mond van het Groenewoud. Voor een tot de nok toe gevuld Luxor theater passeerden ruim veertig gevarieerde optredens de re vue: conferenciers, cabaretduo's en -trio's, zanggroepen en muziekgroe pen. Als aanstormende talenten tra den onder meer Ien van Duijnho- ven (winnaar Camaretten '88) en Mark van de Veerdonk (winnaar Ca maretten '89) op. Voor het eerst dit jaar werd een liedtekst-prijs uitgeschreven. Van de 250 inzendingen werden drie nummers als de beste cabaretlied jes uitgekozen: 'Niets te doen van daag' van Klaas Knillis Hofstra en Marcel Boon (derde prijs), 'Fontei nen van Rotterdam' van Th. Kwant (tweede prijs) en 'Een gezonde Hol landse jongen' van Ron Teuben (eerste prijs). De liedjes werden tij dens de marathon voor het eerst live uitgevoerd door drie gastartiesten: Nelleke Burg, Doris Baaten en Ast- rid van Helden. Eline Vere-opera DEN HAAG (ANP) Louis Cou perus' roman 'Eline Vere' zal deze zomer en dit najaar in opera-vorm te zien zijn. De opera werd gecomponeerd door Erik Lotichius. Hij schreef ook het libretto. Hij heeft de ruim hon derd jaar geleden geschreven ro man niet letterlijk gevolgd: zo laat hij bijvoorbeeld Couperus zelf op komen. gespeeld en gezongen door de bariton Tom Sol. De mezzo-sopraan Hantzen Hou- wert geeft Eline gestalte. Marco Bakker (bariton) vervult de dubbel rol Otto (Elines verloofde)/Fabrice (Elines droomheld). De première is op 9 juni in de Ko ninklijke Schouwburg. Menken van Grieken

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 17