LEIDSCH DAGBLAD Compromis spoorbaan voor TGV EXTRA NODIG! Fiscus int belasting op bedrijfswinst veel te laat 'Raadslid ronselde stemmen' 'Mooie gulden middenweg' Dader (44) schietpartij in Leiden aangehouden Theuiiisse mag blijven rijden Onrust in gevangenis Republikaner schuiven Schönhuber aan de kant PIET ZATERDAG 26 MEI 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39250 Prijs fl. 1,35 HEERLEN (GPD) Twee heao-studenten beweren dat ze de dag voor de gemeenteraadsverkiezingen stemmen hebben geronseld voor het Heer- lense CDA-raadslid Ger Wagemans, dat met 1016 voorkeurstemmen in de raad kwam. Ze zeggen dat dit gebeurde in opdracht van de echtgenote van Wagemans, met medeweten van Wagemans zelf. De twee moesten bejaar de mensen opbellen met het verzoek op de bewuste kandidaat te stemmen De heao-studenten zouden van de echtgenote van de kandidaat ook de opdracht hebben gekregen om tegen mensen die niet van plan waren te stemmen, te zeggen dat hij ervoor kon zorgen dat er toch gestemd werd. "Blanco volmachtkaarten mag je graag aannemen. Dat zijn zekere stem men. Die hebben we nodig", zou ze gezegd hebben. De studenten besloten de zaak in de openbaarheid te brengen "nadat we ontdekten dat de man zich niet hield aan zijn verkiezingsbeloften, met na me ten opzichte van de bejaarden in Heerlen". ROME (GPD) Zowel de Italiaan se vliegverkeersleiders als het trein personeel hebben een lange reeks stakingen aangekondigd voor het begin van het Wereldkampioen schap voetbal in Italië. Op 4, 5, en 6 juni staken de vliegleiders. De spoorwegmachinsten leggen het werk neer op 6 juni, en op 7 juni is het de beurt van de treincontro- leurs. Maar ook voor de periode daarna staan stakingen op het pro gramma. De Italiaanse regering probeert nu om de dreigende chaos op te vangen met het uitvaardigen van duizenden juridische bevelen waar door de mensen gedwongen wor den om te werken. Afgelopen don- T ransportsector Italië staakt aan vooravond WK derdag nam het Italiaanse parle ment een nieuwe stakingswet aan, waardoor het in Italië gemakkelij ker wordt om dergelijke dienstbe velen uit te vaardigen. De stakingsgolf in de Italiaanse transportsector is onlangs begon nen. De Italiaanse minister van transportzaken heeft al zo'n 30.000 dienstbevelen uitgevaardigd aan stakende stationschefs, machinis ten en luchtverkeersleiders. De sta kingen worden niet georganiseerd door de grote Italiaanse vakbonden, maar door kleine beroepsorganisa ties, die zich juist verzetten tegen de vakbonden, en tegen de cao's die onlangs door de bonden in de trans portsector zijn afgesloten. Tegen de uitdrukkelijke oproep van de vakbonden in om tijdens het wereldkampioenschap niet te sta ken, gebruiken de beroepsorganisa ties nu hun macht door een klein onderdeel van de verkeerssector plat te leggen, en daarmee het hele openbaar vervoer in de war te stu- DEN HAAG/ROOSENDAAL (GPD/ANP) - Minister Maij- Weggen (verkeer en waterstaat) heeft een nieuwe route voorgesteld voor de supersnelle trein TGV. België en de provincie Noord-Brabant, die fel gekant waren tegen eerde re mogelijke tracé's, hebben in principe geen bezwaar tegen dit traject. Maij-Weggen sprak om die reden dan ook van "een mooie gulden middenweg om uit de problemen te ko men". Sinds 1977 wordt in de Verenigde Staten het WK-barbecue gehouden. Onlangs was het weer raak: in twee dagen tijd ging er 25.000 kilo vlees door. Een prestatie die goed was voor een vermelding in het Guiness-record boek. Een impressie van de AMERIKAANSE BARBECUEGEKTE. waarmee vele duizenden dollars zijn gemoeid. De eeuwige jeugd van BILLY JOEL. EMANCIPATIE in haven nog ver te zoeken. Sovjet-ambassadeur CHIKVAIDZE de glasnost zelve DENKWIJZER: De wortel van het kwaad. L)e supersnelle trein TGV, hier op station Leiden. DEN HAAG (GPD) - De inning van vennootschapsbelasting, die ondernemingen over hun winst moeten betalen, loopt enorm ach ter. Er bestaat een achterstand van veertig procent, vooTal toe te schrij ven aan het niet tijdig afdoen van bezwaarschriften door de belasting dienst en te ruimhartige verlening van uitstel van betaling. Dit blijkt uit de Beleidskader- brief 1991 die de topman van de be lastingdienst, directeur-generaal C. Boersma, aan het personeel heeft doen uitgaan. Volgens ramingen van de belastingdienst moest vorig jaar 18 miljard gulden aan vennoot schapsbelasting binnenkomen, dit jaar 21,3 miljard. Boersma wil in 1991 de achter stand bij de inning van alle belastin gen terugbrengen naar 7,5 procent. Uitgaande van een kleine 130 mil- PARIJS (AFP) - De wielrenner Gert Jan Theunisse mag de Giro uitrij den en ook over vijf weken in Poi tiers in de Tour de France starten. Dat blijkt uit een reactie van de Franse wielerbond (FFC). Voor het eerst sinds vorige week bekend werd dat Theunisse positief had ge reageerd op een dopingcontrole na afloop van de Waalse Pijl, heeft de Franse wielerbond van zich laten horen. De Franse wielerbond erkent dat twee jaar geleden procedurefouten zijn gemaakt en dat verzuimd is de KNWU op de hoogte te stellen van dopinggebruik door Theunisse. Daardoor is het nu niet mogelijk de wielrenner te diskwalificeren op grond van herhaald gebruik van do ping. jard gulden aan belastinggelden, gaat het dan om een klein 10 miljard gulden. Uit Boersma's brief blijkt dat ko mend jaar minstens 50 procent van alle aangiften inkomstenbelasting van particulieren, adminstratief zul- len worden afgedaan. Er vindt geen grondige controle plaats. Bij aangif ten inkomstenbelasting van onder nemers zal minstens 10 procent ad ministratief worden afgedaan, bij de vennootschapsbelasting 35 pro cent en bij successie- en schen kingsrecht tussen 50 en 75 procent. Alle aangiften inkomstenbelasting van particulieren moeten binnen een jaar afgehandeld zijn. Bij onder- geldt dat voor 90 procent van de aangiften, uitgezonderd de 600 grootste bedrijven in ons land, aldus Boersma. De controle op aangiften omzet- en loonbelasting van ondernemers moet eind 1991 eens in de vijf jaar plaatsvinden. Bij de controle op in komsten- en vennootschapsbelas ting van bedrijven moet dat eens in de zes jaar zijn. Alleen de 100 groot ste ondernemingen in ons land wor den jaarlijks gecontroleerd. Boersma houdt zijn werknemers verder voor dat hulp bij aangifte al leen bedoeld is voor belastingplich tigen die zelf niet in staat zijn hun belastingaangifte in te vullen. Maij-Weggen heeft de ant bedacht in overleg met de Belgi sche verkeersminister Dehaene en de provincie Noord-Brabant. Haar ambtenaren en de medewerkers van de Nederlandse Spoorwegen gaan nu studeren op de mogelijk heid om de flitstrein ten westen van Roosendaal te laten rijden. Bij Wil lemstad zou hij dan onder of over het Hollandsch Diep moeten gaan. Over de andere mogelijke trajec ten van de trein die Amsterdam op drie uur reizen van Parijs moet brengen, bestaan grote moeilijkhe den. Afgesproken is dat van Ant werpen tot het Duitse Essen de be staande spoorlijn in gebruik blijft. Zodra de trein op Nederlands grondgebied komt, moet er een nieuw, speciaal voor supersnelle treinen geschikt spoor worden aan gelegd. De vraag is alleen: langs welke weg? België wil de trein met de gro te vaart laten rijden via Bergen op Zoom: het zogenaamde Haven-tra cé. Daartegen heeft Noord-Brabant echter grote bezwaren, omdat hier mee een gevoelig milieugebied wordt aangetast. "Het door Neder land gewenste tracé langs de A16 (de snelweg Antwerpen-Moerdijk) stuit in België op soortgelijke pro blemen. De tussenvariant die nu wordt onderzocht, is in principe voor beide landen en voor de pro vincie Noord-Brabant aanvaard baar", zei gisteren het ministerie van verkeer en waterstaat. Het Roosendaalse college van B en W is echter allerminst enthou siast over de jongste TGV-variant. Dat zegt wethouder J. Vos (ruimte lijke ordening) in een reactie op de nieuwste stippellijn op de Westbra bantse landkaart. "Het gaat om een aantasting van het landschap en mogelijk aanzienlijke problemen voor de uitbreiding van de stad". Ook Willemstad heeft laten weten dat de TGV daar enorme milieu schade zou aanrichten en veel te dicht in de buurt van Helwijk komt. De enige oplossing die voor Willem stad bespreekbaar is, is een tunnel. De provincie Noord-Brabant blijft daarom voor het gebruik van de bestaande spoorlijn Antwerpen- Moerdijk. "Als derde keus hebben we nu de variant ten westen van Roosendaal genoemd. We zijn er niet dolenthousiast over, maar als provinciebestuur liepen we het risi co dat we helemaal niet meer zou den kunnen meepraten. We hebben deze mogelijkheid globaal bekeken en hij scoort dan niet zo slecht", al dus de provincie. LEIDEN - De Leidenaar die giste ren in een woning aan de Hoge Morsweg de vermoedelijke vriend van zijn ex-vrouw neerschoot, heeft zich gistermiddag rond drie uur aangegeven bij de politie. De 44-ja- rige man is ingesloten op verden king van poging tot moord of dood slag. Het slachtoffer, een 36-jarige Leidenaar, werd door een aantal ko gels in buik en benen geraakt. Hij werd gisteren direct geopereerd en verkeert niet in levensgevaar. In tegenstelling tot de eerste be- richten bleek dat de dader niet zijn ex-vrouw was tegengekomen in de stad en met haar ruzie had gemaakt, maar het slachtoffer dat hij ervan verdenkt een relatie te hebben met zijn gewezen echtgenote. Met hem maakte hij ruzie over het lot van zijn kinderen. De dader drong even na twaalf uur de woning van de ouders van zijn ex-vrouw binnen. Hij vuurde direct een flink aantal schoten af op de 36-jarige man die in het huis aan wezig was. Als lid van een schietver eniging was hij in het bezit van een vuurwapen en munitie. Na de schietpartij sloeg de dader in zijn auto op de vlucht, maar drie uur later meldde hij zich in het ge zelschap van een vriend op het bu reau. Hij werd onmiddellijk inge sloten. BONN (GPD) Franz Schönhu ber, de 67-jarige ex-SS-er en leider van de rechts-extremistische West- duitse partij Republikaner, is giste ren afgetreden als voorzitter. Aan leiding was, volgens Schönhuber, de toenemende rechts-extremisti sche invloed binnen de partij, maar het bestuur deelde mee dat de voor zitter was vertrokken, voordat hij zou worden afgezet. Verder meldde het bestuur dat een procedure is begonnen om Schönhuber uit de partij te zetten. Deze liet op zijn beurt weten eind volgende maand bij het landelijke congres van de partij opnieuw kan didaat te willen zijn voor het voor zitterschap. Het aftreden van Schönhuber .vormt de climax van de al maanden durende machtsstrijd tussen de rechts-conservatieve vleugel waar toe hij zichzelf rekent en de rechts- extremisten, dje veelal afkomstig zijn uit verboden groepen als de neo-nazistische DVU en NDP. De crisis werd versneld door de be droevende resultaten die de Repu blikaner haalden bij de regionale verkiezingen in Saarland, Noor- drijn-Westfalen en Nedersaksen. Achter de bestuursschermen woedde inmiddels een fanatieke machtsstrijd, waarbij Schönhubers vroegere kroonprins, de 38-jarige secretaris-generaal van de partij Ha- rald Neubauer (ex-DVU) een cen trale rol speelde. Terwijl Schönhu ber de vernietigende nederlagen weet aan de infiltratie door neo- na zistische groepen, stelden zijn te genstanders hem persoonlijk ver antwoordelijk. Sinds het verrassende succes bij de verkiezingen in West-Berlijn, waar de Republikeinen 7,5 procent haalden en de Europese verkiezin gen waar ze op 7,1 procent kwamen, is het snel bergafwaarts gegaan. Zelfs in de bakermat Beieren kwa men de aanhangers van Schönhu ber bij de gemeenteraadsverkiezin gen nog maar op een magere 5 pro cent. Franz Schönhuber koos na het debacle 14 dagen geleden in Noor- drijn-Westfalen en Nedersaksen voor de aanval. Hij kondigde aan zelf weer het voorzitterschap op zich te willen nemen van de Beierse afdeling. Een riskante zet, want Schönhuber zit meer in Straats burg, waar hij als Europarlementa riër zijn rechts-radicale ideeën pro beert te slijten, dan in Miinchen. 'Simons weet niet wat salaris van verpleegkundige is' UTRECHT (ANP) - De WIO (Verplegenden In Opstand) heeft alle verpleegkundigen in Nederland opgeroepen om mas saal hun salarisstrookjes naar staatssecretaris Simons (volks gezondheid) te sturen om hem er van te doordringen hoe ma gertjes de lonen van de ver pleegkundigen zijn. Volgens de bond dacht Simons onlangs tij dens een gesprek met WlO'ers dat die het over netto-salarissen hadden, terwijl het wel degelijk om bruto-bedragen ging. Warunij Tamalinda VOOR UW INDISCH ETEN DE STOEP vraagt met spoed zelfstandig werkend KOK il. na 17.00 uur tel 071-14473' Koel De weersverwachting van het K.N.M.I voor heden luidt: Droog en perioden met zon. Middag- temperatuur rond 15 graden. Zwakke tot matige, meest noordelj- De vooruitzichten voor zondag tot en met woensdag: Pcriodep met zon en droog. De eerste nachten nog kans op vorst aan de grond. Middagtempcra- tuur rond 17 graden. 40 PAGINA'S ROTTERDAM (GPD) - gevangenis De Schie in Rotterdam is de afgelopen maanden het toneel geweest van grote onrust. Proble men tussen personeel en gedeti neerden, ontevredenheid over de gang van zaken binnen de gevange nismuren bij zowel personeel als ge vangenen en een slecht functione rende beveiliging hebben geleid tot huizenhoge spanningen die bijna leidden tot een gevangenenoproer. 1 In de tweede week van april wa ren de spanningen binnen de peni tentiaire inrichting zo hoog opgelo pen dat de directie van De Schie ge durende twee dagen een peloton van de mobiele eenheid achter de hand hield. De ME werd opgeroe pen toen een grote groep gevange nen na het luchten weigerde terug te keren naar de cellen uit protest tegen de ongeregelde gang van za- ZEGMAAR», TEGEN KAMSTEEG OCCASION ken in De Schie. De ME, die logeer de in de kantine van de inrichting, hoefde overigens niet te worden in gezet. De onrust en ontevredenheid over bij voorbeeld de bezoekrege ling en de bloktijden voor iedere vleugel van de gevangenis zijn in middels grotendeels de wereld uit, zegt directeur L. Jansen van de De Schie. Hij geeft toe dat de beginfase van de inrichting, die in januari haar poorten opende, met grotere pro blemen gepaard ging dan hij had verwacht. Er is gedurende drie weken een opnamestop geweest. Volgens een ex-gedetineerde werd die afgekon digd omdat het personeel massaal ziek thuis bleef uit onvrede met de organisatie in de gevangenis. Jan sen zegt dat het een puur technisch probleem was. "Er waren moeilijk heden met het automatisch openen en sluiten van deuren". In de eerste maanden na de ope ning waren er in de gevangenis re gelmatig gevechten tussen gevan genen onderling. Volgens de ex-ge- detineerde ging het daarbij onder meer om hard-drugs: cocaïne en he roïne. Van de bewoners van De Schie is veertig tot vijftig procent verslaafd. óók om mee te kunnen praten over wat er in de buurt is gebeurd Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends Dat willen we niet missen Wi| nemen een proefabonnement vooi 7 weken en betalen slechts 127,50 -l Wi| nemen een kwartaalabonnement I 74.15 Wij nemen een laarabonnement 128550 Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400 Wit S. M. L. XL LEIDEN (bij Groenoordhallen) Haarlemmerweg 41 Tel: 071-213222 unisex T-shirt

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1