Senaat tegen voorstel reiskosten Bora-Bora Sanering gifgrond voorlopig onzeker RIET GEPLANT OP DE DUINEN Bond wil krachtig milieubeleid Ziekenhuizen vragen Simons weer geld Stijging medicijnprijs moeilijk te beperken VAN LEOLUX BaaM£D WOENSDAG 23 MEI 1990 PAGINA 3 DEN HAAG (ANP) Het CDA in de Eerste Kamer vindt dat de voordelen voor het milieu van de voorgestelde aftopping van het reiskostenforfait "als zeer gering moet worden aangeduid". De fractie wil van minister Kok (financiën) weten of hij het daarmee eens is. Ook andere partijen in de senaat twijfelen of zijn tegen. DEN HAAG (ANP) - De VVD-frac- tie in de Tweede Kamer heeft het gisteren tijdens het wekelijkse be raad moeten stellen zonder partij voorzitter Ginjaar of een andere af gevaardigde vanuit het WD-hoofd- bestuur. Na het spoedberaad tussen frac tie en partijbestuur vorige week dinsdag werd op verzoek van de fractie afgesproken dat voortaan el ke week de partijvoorzitter of een van zijn mede-bestuursleden aan wezig zou zijn bij het wekelijkse fractieberaad. Die afspraak maakt deel uit van een reeks maatregelen om te voorkomen dat de fractie en het bestuur van de VVD botsen. De laatste botsing volgde op de val van Ginjaar prompt absent na "nacht Zwolle" politiek leider Voorhoeve. De onenigheid in de VVD kreeg afgelopen weekeinde zijn hoogte punt tijdens de jaarvergadering van de liberalen in Zwolle, waar in de nacht van vrijdag op zaterdag op het nippertje werd voorkomen dat het hoofdbestuur onder curatele werd gesteld. Volgens een woordvoerder van de WD-fractie is de absentie van Ginjaar louter het gevolg van "s mans reeks van besognes rond de WD vorige week. Hij heeft daar door geen tijd gehad voor zijn agen- dawerk en zou dat naar gisteren hebben verplaatst. Ginjaar is onder meer voorzitter van de Gezond heidsraad en van de Centrale Raad voor de Milieuhygiëne. Ginjaar verklaarde gisteren zelf in de Eerste Kamer, waarvan hij deel uitmaakt, dat alleen de af spraak is gemaakt dat wordt ge- 1 streefd naar aanwezigheid van hem zelf of een ander lid van het WD- hoofdbestuur. Hij zou met de nieu we politiek leider Bolkestein nog nader bekijken hoe daar het beste invulling aan valt te geven. Met hun kritiek raken de CDA- senatoren de kern van het wetsont werp, dat juist is bedoeld om het au togebruik in het woon-werkverkeer terug te dringen. Automobilisten zouden de reiskosten met meer van de belasting mogen aftrekken gis ze 30 kilometer of verder van het werk af wonen, gebruikers van het open baar vervoer wel. Maar in de schriftelijke voorbe- Grote stijging van aantal verkeersdoden D66 twijfelt aan het democratisch reiding ter behandeling van het wetsontwerp, noemt het CDA het voorstel "complex". Het zou haaks staan op de voorgestane vereenvou diging van de belastingwetgeving ('Oort'). Ook waarschuwt het CDA voor fraude-gevoeligheid van de nieuwe regeling. Het bedrijfsleven zou worden opgezadeld met "onno dige" administratieve lasten. Ook andere fracties in de Senaat zijn kritisch. De PvdA wil van mi nister Kok (financien) weten of de vergroting van de werkdruk die de regeling met zich meebrengt voor de belastingdienst wel acceptabel is. "gezien de huidige problemen". De VVD noemt het voorstel "half slachtig. ingewikkeld en fraude-ge- wijst het bij voorbaat af. DEN HAAG (ANP/GPD) - Het aantal verkeersdoden is in de eerste drie maanden van dit jaar in verge lijking met dezelfde periode in 1989 toegenomen van 323 tot 370. Ook moesten meer mensen met letsel in een ziekenhuis worden opgeno men. Dat aantal nam toe van 3.035 tot 3.175. Dat blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS), die gisteren zijn gepubli ceerd. Verband tussen werkloosheid en" misdaad sterker' ROTTERDAM (ANP) - Het ver band tussen werkloosheid en' mis daad is de laatste tijd groter gewor den. Uit nog niet gepubliceerd we tenschappelijk onderzoek in Gro ningen blijkt dat 80 procent van de genen die met de politie in aanra king komen, geen baan heeft. Dat zei de Groningse criminoloog prof. Jongman gisteren op een sym posium in Rotterdam. Jongman be weert al jaren dat (materiële) onge lijkheid in de samenleving de be langrijkste brandstof is voor crimi naliteit. Het onderzoek in Gronin gen zou hem daarin gelijk geven. Volgens Jongman zijn daarbij alle processen-verbaal die de Groningse politie in 1988 heeft opgemaakt, be keken. Werd bij dergelijk onderzoek in 1978 al aangetoond dat de criminali teit onder werkenden laag was en niet steeg, in 1988 bleek de crimina liteit onder werkenden zelfs ge daald. Crimineel gedrag bij mensen zonder baan was daarentegen sterk toegenomen. Een exact percentage kon Jongman nog niet geven. Volgens de Groningse hoogleraar laten niet alleen de processen-ver baal bij de politie zien dat er tussen werkloosheid en criminaliteit een duidelijk verband bestaat. Bij ver oordelingen door de rechter gaat het. aldus Jongman, in bijna 90 pro cent van de gevallen om personen zonder vaste baan. Fiets Het Gemeenschappelijk Energie Bedrijf Zuid-Holland West (GEB) geeft alle 1.200 werknemers een fiets cadeau. De directie hoopt dat ze daardoor vaker op de fiets in plaats van met de auto komen. Het cadeautje wordt betaald uit het po sitieve bedrijfsresultaat. Tegen bij betaling kunnen de werknemers een racefiets of een mountainbike krijgen. Hermans VVD-kamerlid Loek Hermans staat eerste op de voordracht voor het burgemeesterschap van Zwolle. Het besluit wordt deze zomer geno men, als de huidige WD-burge- meester Loopstra met pensioen gaat. Agent Het openbaar ministerie in Amster dam gaat de politieagent vervolgen die vorig jaar november een Hilver summer (18) doodschoot. De agent achtervolgde de jongen omdat hij een auto zou hebben gestolen. De auto werd klemgereden en de agent probeerde de ongewapende jongen uit de wagen te sjorren. Daarbij ging zijn pistool af. Voorbijgangers De Amsterdamse politie heeft giste ren twee jongens gearresteerd die vanaf een balkon aan de Borneo- straat met een luchtdrukpistool op voorbijgangers schoten. De jongens beweerden dat ze op blikjes aan de overkant van de weg richtten. gehalte van het voorstel. Het wetsvoorstel werd twee we ken geleden in de Tweede Kamer aangenomen, de WD-fractie stem de tegen. De opstelling van de Eer ste Kamer maakt het onwaarschijn lijk dat de regeling per 1 juni van dit jaar in werking kan treden. Of 1 juli kan. worden gehaald, vooropgesteld dat de Senaat instemt met het voor stel, is ook nog maar de vraag. - 4 DEN HAAG (ANP) - Het kabinet kan de voorgenomen volledige schoonmaak binnen éen generatie (25 jaar) van alle ernstige verontrei nigde bodems niet garanderen. Dat blijkt uit voorstellen van minister Alders (milieubeheer). Het kabinet is wel van plan de huidige aanpak bij de bodemsanering te versterken. De totale kosten voor schoon maak van vervuilde bodems, waar onder zo'n 100.000 bedrijfsterrei nen, wordt geschat op 50 miljard. Voor sanering van "urgente projec ten" is tot 1994 ruim 2 miljard be groot. Het is nog onzeker of al het benodigde geld ook werkelijk ter beschikking komt. Die onzekerheid heeft twee oor zaken. Op de eerste plaats geldt het principe "de vervuiler betaalt". De staat heeft nu ruim 120 processen lopen tegen bedrijven die van bo demvervuiling worden verdacht. Daarmee is tot nu toe slechts "een aantal miljoenen" binnen gekregen. Ook gaan de processen door talrijke beroepsprocedures steeds langer duren. Daarnaast is er de rol van het be drijfsleven. Volgens minister Al ders zal het aandeel van bedrijven door schoonmaak-in-eigen-beheer "drastisch verhoogd" moeten wor den. Uit de recentste rapportage over sanering van bedrijfsterreinen blijkt echter dat die medewerking te wensen over laat. De milieumi nister is daarover bijzonder onte vreden en kondigt een onderzoek aan naar de mogelijke "vervreem ding" van verontreinigde onroeren de goederen. Het niet meebetalen aan de schoonmaakkosten kan daarmee in het uiterste geval bete kenen dat het bedrijf zijn activitei ten moet staken. De milieuorganisatie Nederland Gifvrij is ontevreden over Alders' plannen. Volgens woordvoerder Buisman Gifvrij leidt dc "terughou dende" aanpak er feitelijk toe dat de verontreiniging van de Nederland se bodem zal toenemen. Hij hekelt vooral het feit dat Alders voor be drijven een uitzondering wil maken op de regel dat schoongemaakte grond weer voor alle doelen (wo nen, recreëren) geschikt moet zijn. Volgens Buisman is Alders "niet van zins het bedrijfsleven de duim schroeven aan te draaien". De milieuorganisatie wijst er verder op dat de kosten voor de bodem- schoonmaak jaarlijks met zo'n 700 miljoen gulden stijgen als gevolg van verspreiding van bodemvervui ling via het grondwater. Het voorstel van Alders om de bo demsanering via de provincies te blijven regelen, stuit ook op kritiek. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) is "mordicus" tegen. Het kan nooit de bedoeling zijn om vrijwillige saneringen te "smoren in bureaucratie" aldus de VNG. De gemeenten noemen de fi nanciële paragraaf in de plannen van Alders "boterzacht". Het kabi net zou te zwaar rekenen op beta ling door de vervuiler. In de prak tijk vrezen de gemeenten zelf voor de kosten te moeten opdraaien. De burgers blijven overigens niet buiten schot. Zo overweegt Alders een deel van de kosten voor bodem sanering door te berekenen aan ge bruikers. Ook gaat het kabinet er van uit dat gebruikers van de bo dem meer dan vroeger zelf zullen proberen de kosten op de oorspron kelijke vervuiler te verhalen. EGMOND AAN ZEE Op de duinen bij het strand van Égmond aan Zee worden bosjes riet geplant. Op die ma nier hoopt Rijkswaterstaat te voorkomen dat het zand dat na de stormen is opgebracht, niet meteen weer verstuift. Met het planten van riet is de laatste hand gelegd aan het herstel van het strand in Egmond. Nu is de ruimte aan de badgast. <t«to and geloofwaardiger milieubeleid ZOndere Verbruiksbelasting op van de overheid. Veel vaker moeten verboden en geboden worden inge steld als milieuvriendelijker alter- natieven bestaan. Een verplichte worden maximumsnelheid van 100 km per uur op autosnelwegen is noodzake lijk. Het openbaar vervoer moet be- goedkoper worden. Bepaalde to's met en zonder katalysator. Wie uile' auto koopt, betaalt extra. Dit systeem zou gebruikt kunnen Om het woon-werkverkeer per auto terug te dringen, zijn volgens onderzoek van de bond gratis be- drijfs openbaar-vervoerskaarten een goed middel. Verplichte snel heidsbeperking voor auto's wordt bij andere produkten belangrijk geacht: uitworp verschuiving naar milieuv delijker varianten te regelen. Het statiegeldsysteem voor ver pakkingen zou moeten worden uit- schadelijke stoffen, geluidshinder, energieverbruik en het aantal onge vallen nemen af. Daarom is de bond algemeen verplichte r afvalstoffen moeten worden verbo- gebreid. Echt schadelijke produk- mumsnelheid van 100 km. Voor den; mogelijkheden uitgebreid. Dit zijn hoofdpunten uit de milieunotitie van de Consumenten bond die zaterdag 26 mei ter discus sie wordt gesteld binnen de bond. Uitgangspunt moet zijn dat de ver vuiler betaalt. Milieulasten moeten niet ten onrechte statiegeld ten waarvoor geen alternatief be staat, zouden van statiegeld of re tourpremie moeten worden voozien om te zorgen dat ze niet in het milieu belanden. Voorbeelden: de oplaadbare batterij en de koelkast met CFK (chloorfluorkoolwater stof) als koelmiddel. Voorkomen moet worden dat voor alle mogelij - waarde is dat de pakkans bij treding groot is. Dus moeten de c< troles worden geïntensiveerd boetes verhoogd. 'Geen bewijs voor doorsluizen hulpgeld aan Filipijns verzet' DEN HAAG (ANP) Volgens minister Pronk (ontwikkelingssamen werking) is absoluut niet bewezen dat Nederlands ontwikkelingsgeld via de Filipijnse vakbond KMU terecht is gekomen bij het gewapend communistisch verzet op de archipel. Pronk zei dat gisteren in de Tweede Kamer. Het geld kwam bij de KMU terecht via de medefinancieringsorgan- satie voor ontwikkelingshulp ICCO. De bedragen die aan de vakbond werden toegekend waren bestemd voor schohngprogramma's, maar na onderzoek ter plaatse ontstond twijfel of het geld daarvoor wel werd gebruikt. Daarover werd vorig voorjaar aan de minister gerapporteerd. Een formeel besluit om het ICCO de relatie met de KMU in verband met deze twijfel te laten verbreken was echter niet meer nodig. ICCO zegde de samenwerking vorig jaar direct op, nadat de KMU een be gripsvolle verklaring had uitgegeven over het Chinese ingrijpen tegen demonstranten op het Plein voor de hemelse Vrede in Peking. Pronk ontkende dat hij bewust het onderzoeksrapport niet aan de Tweede Kamer heeft gestuurd. Dat was een beslissing van zijn voor ganger Bukman. Pronk heeft wel besloten zoveel mogelijk waarborgen in te bouwen dat verstrekte hulpgelden op de juiste wijze worden be steed. Honderd procent garantie dat hulpgeld niet op een verkeerde wijze wordt aangewend is echter nooit te geven, aldus Pronk. ment worden doorgeschoven. De ke problemen een beroep op het sta- bond noemt het onverteerbaar dat tiegeldsysteem wordt gedaan. De overheid moet krachtdadiger optreden door scherpere normen af te kondigen voor uitworp van scha delijke stoffen uit fabrieken en eventueel boetes in te voeren. Het afvalstoffenbeleid kan worden aan gepakt door PVC-verpakkingen, zware metalen en kunststoffen en verven te verbieden. Verspilling van verpakking moet worden te gengegaan en er moeten herwinba- re materialen worden toegepast. Huishoudelijk afval moet geschei den worden ingezameld. consumenten de door mest zaakte schade in waterwingebieden via de waterrekening betalen. De bond eist ook dat heffingen die milieuverbetering beogen daad werkelijk aan dat doel worden be steed. Milieuvriendelijk gedrag zou moeten worden beloond. Te vaak is de milieuvriendelijke consument nu flink duurder uit. De bond geeft de voorkeur aan regulerende heffin gen op milieuschadelijke produk ten (zoals mest) en -grondstoffen (zoals chloor) en vereveningshef- geen oplossing ziet voor de proble men. De ziekenhuizen maken zich ook zorgen over de acties UTRECHT/NOORDWIJK (ANP/GPD) Voor de tweede maal in korte tijd dringt de Nationale Zie kenhuisraad (NZR), de werkgevers- personeel. Gisteren werd door organisatie in het ziekenhuiswezen, pleegkundigen gestaakt op de ope- bij het kabinet aan op extra 'ruimte' ratiekamers van een ziekenhuis in voor verlichting van de werkdruk. Tilburg, vandaag liggen de opera- In een brief vraagt de NZR de mi- tiekamers in twee Rotterdamse zie- nisterraad, die vandaag vergadert kenhuizen om dezelfde reden stil. over de problemen in de gezond- In de psychiatrische centra St. heidszorg, nogmaals 130 miljoen Bavo en Sancta Maria in Noordwij- soneel heeft de actie doorgezet. Zo'n 35 leden van de vereniging de ergste nood te lenigen. De NZR is geschrokken van de mededeling dat staatssecretaris Si mons (volksgezondheid) voorlopig kerhout en Noordwijk geldt op- het Verplegenden en Verzorgenden Opstand (WIO) hebben vanmor gen het pand van de PvdA in Gro ningen bezet. Zij zijn tegen het plan van PvdA-staatsecretaris Simons werklozen in te zetten om de werk druk in de zorg te verminderen. De WIO vindt dat dit voorstel niet de werkelijke problemen aanpakt. Volgens een woordvoerder i opnamestop. De directie bezetters zullen vanzelf meer r van St. Bavo heeft zich "in het licht van onze verantwoordelijkheid voor de patiëntenzorg" tegen de op namestop verklaard, sen in de gezondheidszorg willen werken als de salariëring en de ar beidsomstandigheden van verple- het per- gend personeel verbeterd worden. Van onze correspondent Kees Cornelisse DEN HAAG - De kosten van geneesmiddelen stijgen al jaren. Net zo lang al probeert de overheid greep te krijgen op de prijs die de consument er voor moet betalen. Een nieuwe poging staat op stapel, juist nu producenten, artsen, verzekeraars en andere betrokkenen zeggen te zijn begonnen met prijsbeheerSing. Het kabinet meent dat die is mislukt; de producenten dat zij de kans niet krijgen. Aan de Tweede Kamer volgende week de keus. Vorig jaar april trad het Omni-Par- tijen-Akkoord (OPA) in werking. Daarbij werd voorzien in prijsdalin gen 'af fabriek', die zouden moeten doorwerken naar de consument. De Europese Commissie in Brussel toonde aanvankelijk bezwaren, waardoor de maatregel een halfjaar te laat inging. De afspraak heeft dus vorig jaar maar negen maanden ge werkt. maar de prijzen van de mees te merkgeneesmiddelen zijn wel ge daald. De ziekenfondsen meldden dat de kosten voor farmaceutische hulp per 1000 verzekerden in het eerste kwartaal van 1989 nog 6,5 procent waren gestegen, maar in het derde kwartaal met slechts 0,5 procent. OPA werkt dus, zeggen de geneesmiddelenproducenten. IJkprijzen Staatssecretaris Simons (volksge zondheid) denkt daar anders over en heeft andere plannen. Zijn voor ganger (Dees) had al een zogeheten ïjkprijzensysteem voorbereid. Dat voorziet in gemiddelde maximum prijzen per 'groep' medicijnen, die (ongeveer) dezelfde werking heb ben. Dees kon daar niet mee aan de gang omdat de Tweede Kamer eerst OPA een kans wilde geven. Maar Si mons probeert het opnieuw. Hij wij zigde de plannen een beetje en spreekt over het Geneesmiddelen Vergoedingen Systeem (GVS). Si mons wil dat binnenkort invoeren omdat OPA niet voldoende helpt apotheek worden medicijnen klaargemaakt. Vooral nieuwe medi- cijenen maken het moeilijk de prijs te beheersen. (foto gpü) om de kosten van de medicijnen te beteugelen. De samenwerkende partners in de gezondheidszorg hebben Si mons een besparing gegarandeerd van 385 miljoen gulden dit jaar, op lopend tot een miljard in 1994. Voor dit jaar is een prijsverlaging met 9 piocent beloofd. Maar Simons ge looft het niet meer. Hij meent dat strakke regelgeving nodig is en denkt daardoor per jaar besparin gen van een miljard gulden te kun nen binnenhalen. Dat klinkt al te mpoi en de mensen van de praktijk geloven dat dan ook niet. Helaas zijn ook nog niet alle details van Si mons' plan bekend. Illusie Nefarma, de organisatie van( ge neesmiddelenfabrikanten en '-im porteurs, zegt dat Simons geen ga rantie kan geven. Hij baseert zich op verwachtingen die een illusie zullen blijken. Nefarma betwijfelt of de prijzen zullen dalen met het GVS. Zij wijst er op dat de staatssecreta ris tegelijkertijd de officiële progno se voor de prijsstijging (die altijd op 3 procent stond) in 4 procent heeft veranderd. Duidelijk is dat produ centen bij invoering van het GVS zoveel mogelijk op het gemiddelde zullen gaan zitten. Eh misschien hebben ze gelijk als ze zeggen dat veel gebruikers zullen moeten bij betalen. In dat geval komt de net af geschafte eigen bijdrage op medi cijnen weer terug. Als de dokters goed zouden oplet ten en geen dure middelen voor schrijven, hoeft dat overigens niet. Maar tot dusver letten de meeste artsen daar niet op en de vraag is of ze dat in de toekomst wel zullen doen. Vooral de ziekenfondsen ma ken zich zorgen, zo vlak nadat ze de vervelende 'receptriks' niet meer hoeven te vragen. Vergrijzing Feit is dat OPA weinig kans heeft gekregen om te (over)leven. Maar aan de andere kant is Simons' haast begrijpelijk, omdat de omzetstij ging van medicijnen met 9 a 10 pro cent vorig jaar schrikbarend was. Nefarma noemt als een van de oor zaken de invoering van volstrekt nieuwe middelen, waarvoor geen alternatief bestond. Die medicijnen zouden onder meer operaties be sparen. Maar die besparing is niet in geld uit te drukken. Nefarma wijst ook op de toenemende vergrijzing (en dus toenemend medicijnge bruik), maar dat argument is nau welijks nieuw of onverwacht te noe- Reëel is wel dat overal ter wereld het geneesmiddelenvebruik stijgt. Dus waarom dan in Nederland niet? Aangetekend moet worden dat Ne derlanders tot de zuinigste inne- mers behoren. De Belgen consume ren bijvoorbeeld ruim tweeënhalf maal zoveel. Verder geldt dat huis artsen medicijnen vaker als alterna tief gebruiken, nu zij zijn gemaand minder door te verwijzen naar de specialist en ook streng moeten zijn met verwijzen naar bij voorbeeld de fysiotherapeut. Langs elkaar Zo wordt langs elkaar heen gepraat en heerst de gebruikelijke verwar ring in medicijnenland. De over heid is het gedoe beu en heeft ook een stok achter de deur: de Tijdelij ke Wet Geneesmiddelenprijzen als een soort laatste middel. De maatre gel zou alleen werken "als het niet anders kan", zo is de Tweede Kamer beloofd. Die keurde dat voorstel al vast goed, maar afgewacht moet worden of de (kritische) Eerste Ka mer dat ook doet. Maar hoe moeten de prijzen straks dalen? In West-Duitsland werkt een soort ijkprijzensysteem. Het is nog in een eerste fase, maar er schijnen geen problemen te zijn. De Tweede Kamer mag volgende week zeggen wat zij wil over Simons' Ge neesmiddelen Vergoeding Sys teem. Tot dusver wilde de meerder heid niet aan overheidsmaatrege len, maar dat kan veranderen. Ze ker is dat lagere prijzen geen garan tie geven voor de hoeveelheid medi cijnen. Er zijn geheel nieuwe mid delen in aantocht en Nefarma schat zelf de omzetstijging per jaar voor lopig op 9 procent. En als die nieu we medicijnen dan eens erg duur zijn, maar toch worden voorge schreven? Ergens zal toch betaald moeten worden. DE NIEUWE STIJL Want Design is méér dan vorm alleen. Design is functie, visie en emotie. De nieuwe stijl heeft dat. BS MEUBELPROMENADE KATWIJK

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3