Speedy, zanger van 'de Boegies', stopt met optreden PAGINA VOOR JONGEREN waiicKr v^aicHT,wemp2eN in 'Ik wil geen uitkering' Titel meisjes Roodenburg Een journalist in de klas h *HfC pet 4*$, t0U* ik HU op 'H Mountain teikc. Je ei$ehn/ij*e ihfomenl KUS-RECORD Vakantiewerk- lijn Werken als au-pair populair onder jongeren .WOENSDAG 23 MEI 1990 PAGINA 25 Vjor vragen, opmerkingen en suggesties met betrekking tot Big Deal kun je ons altijd bellen. Tel: 071 - 161 442. (I7IENST re NEM0M- •lÊHttë>T TöCH VUÈtYjA C€N PAAf2<q€T'r WÈPr \J0öe 26 ZUKj 26 Ni&T IN 66W2UF V yiiewqoos EN /MOET lie UJÉER; ANPEZE. wempzeN IN WENST NemEM.' Speedy gaat weg bij 'de Boegies'. Het voor de vele Nederlandse fans schokkende berichtje stond gisteren in de krant, een paar maanden nadat de populaire pret- punkers uitgebreid hun tienjarig bestaan vierden met bevriende en bekende muzikanten uit het hele land; precies in dezelfde maand dat Speedy acht jaar het gezicht van 'de Boegies' is. Speedy wordt weer Eddy Huizing, werknemer bij een meetapparatuurfabriek in Roden. Hij is negenentwintig, tijd om aan de toekomst te denken. De Boegies verliezen hun zanger en clownsnummer. Hij bladert in z'n agenda. Hil versum, Joure, Grootenbroek, Amsterdam, Winterswijk, Em- meloord, Zwolle, Den Haag. En Groningen, waar het afscheids concert op 30 juni plaatsvindt. "Dat lijkt heel lullig, nog negen concerten. Het is gewoon aftellen nu". We zitten in het Groninger café De Klok, waar zijn vriendin achter de bar staat. "Zij is nu al driejaar mijn vriendinnetje, ze is niet zomaar iemand. Dat speelt ook mee". Kijkt op z'n horloge. De andere Boegies Mark, Hein en Maarten zitten nu in de oefenruimte in Simplon. "Mijn baas op de fa briek heeft me voor de kop gesla gen: "Jij weg bij de Boegies? Je bent hardstikke gek! Maar ik heb het daar naar m'n zin, en het is mijn baan! Zeshonderd piek meer dan een uitkering. En ik wil geen uitkering!" Combinatie In feite speelde het al twee jaar. De combinatie van vaste baan- /zanger in een veel gevraagde groep als 'De Boegies' was eigen- lijk niet vol te houden. De Boegies is één van de weinige punkbands in Nederland die in de loop der jaren alleen maar po pulairder werden. Een half dozijn platen maakten ze, en ze hadden gemakkelijk drie, vier keer per week kunnen spelen. Maar Speedy kon en wilde dat niet. "Je weet hoe dat gaat, je spreekt af om alleen twee keer per week te spelen, en dan wordt het tóch weer drie keer. Optreden met 'De Boegies', dat is niet meer spelen in kraakpandjes. We staan in grote zalen, zijn professioneel geworden. Ik heb de band altijd als een uitspatting gezien, als lol. En als je dan voor de vijfde keer in dezelfde zaal staat, gaat datje wel een beetje tegenstaan. Elke keer, bij elke plaat, is er de hoop op nog meer, écht groot suc ces. Maar ik wil niet langer wach ten. Ik zit op m'n hoogst, hoger kan ik niet. Ik ben op. En dat kan niet bij 'De Boegies', je moet je voor 300, 400 procent inzetten. Anders wordt het toneel, weet je wel. Dan word je Mick Jagger". Je wordt ook gewoon ouder. Ik heb altijd een schurfthekel aan sport gehad, maar ik zit wel op fit ness tegenwoordig. Want ik ben alleen maar op de fabriek en ga wat de stad in". Speedy pakt een papiertje. "Hier, dat zijn alle num mers die ik voor 'de Boegies' heb geschreven. Daar merkte ik het ook aan. Ik schreef ook al een hele tijd geen teksten meer. Ik was als het ware alleen 'live' nog maar bij de band betrokken. Mark (Tilstra, gitarist/zanger, GvS) is toen op een gegeven mo ment tijdens een repetitie, bij me gekomen en heeft gezegd: 'Speedy, we zijn bezig met de nummers voor de nieuwe elpee'. En ik zei: 'Moet dat nu alweer?' Waarop Mark zei: 'We hebben al wel gemerkt dat je er niet zoveel zin meer in hebt. Wil je wel door gaan?" Afgelopen "Toen kwam het hoge woord er i De Boegies: "Je moetje i uit. Voor de viering van het 10-ja- rig bestaan (afgelopen januari) was dat al, maar dat vond ik te gek om te vieren. En ook de 30, 40 ju bileumelpee-optredens daarna: 'Mot ook, mot ook.' Maar in de nacht van 30 juni op 1 juli (op een festival in de Oosterpoort in Gro ningen) is het echt afgelopen. Ik ga wat dingen doen die ik nu niet kan. M'n treinen en stoom machines bijvoorbeeld. Mis schien dat ik er wel weer spijt van krijg. Mark, Hein en ik, we zijn van alle Groninger muzikanten zo ongeveer het langste bij elkaar. Dan word je toch vrienden". De Boegies gaan nu op zoek naar een andere zanger. En dat lijkt een onmogelijke opgave. Speedy was De Boegies. In elk geval aan de buitenkant. "Weetje, een circus is geen circus zonder trapeze. Maar het is zeker geen circus als het geen clownsnum mer heeft. Maar goed. ze willen ook geen nieuwe zanger met een lange jas met buttons. Niet weer een zanger die bommen laat knal len. Het zal heel anders worden". Wordt het nog speciaal, op 30 ju ni? "Het moet een gewoon huis- tuin-en-keuken optreden wor den. Misschien dat ik een extra klapbom afsteek". Onze vriend Glenn Medeiros is weer terug. Met de single She Ain't Worth It, geproduceerd door Bobby Brown, hoopt Glenn weer suc ces te hebben. Glenns nieuwe album staat voor eind volgende maand gepland. De eerste week van juni komt het nieuwe album Vegetarians Of Lo ve van Bob Geldof uit. Van dit folkachtige werk verschijnt Great Song Of Indifference op single. René Shuman vertoeft op dit moment in Brazilië. Daar legt hij de laatste hand aan het binnenkort te verwachten album Mission Of The Heart. Wat de ipeuwe single wordt, is nog niet helemaal duide lijk. Het was een aantal jaren stil rond de Britse Paul Young. Maar met het nummer Softly Whispering, afkomstig van het album Other Voi ces, is Paul weer nadrukkelijke aanwezig aan het popfront. Hoe gaat het met Gloria Estefan? De zangeres, die bij een ver keersongeluk zwaar gewond raakte, herstelt langzaam, aldus een woordvoerder van de platenmaatschappij. Het ziet er niet naar uit dat Gloria en groep binnenkort weer gaan touren. Michael Penn wordt helemaal gek van journalisten die vragen naar het verleden van zijn broer Sean (je weet wel de ex van Madonna). Michael heeft daarom besloten journalisten die laten blijken meer over Sean te willen weten, links liggen. Overigens gaat het met Mi chaels single This That redelijk goed. Het bezoek dat de New Kids On The Block deze week aan ons land zou brengen, is afgelast. Reden: een van de nachtegaaltjes heeft een been gebroken en een ander modepopje ligt met veertig graden koorts in bed. De heren hebben wel hun Britse tour afgemaakt. De verliefde pubers vielen bij bosjes in zwijm. René Froger is in zee gegaan met Pete Hammond van Stock, Aitken Waterman. René's Are You Ready For Loving Me kreeg dan ook de bekende S.A.W-beat mee. René, die zijn smokings heeft omgeruild voor jeans en truien, zal van 22 tot en met 26 mei met de roadshow van Pete Waterman door ons land touren. De meisjes van het tweede junio renteam van Roodenburg hebben een knappe prestatie geleverd. In hun eerste seizoen bij de junioren werden de pupillen van trainer Harry van Rijn meteen maar kam pioen. Dat lukte overigens pas op het allerlaatste ogenblik. Samen met twee andere clubs deelde Roodenburg de eerste plaats, maar de Leidse meisjes, in de leeftijd van elf tot dertien jaar, hadden het beste doelsaldo en werden op grond daarvan als eer ste gerangschikt. Dat was voor een groot deel te danken aan keeper Denah de Roode, die het afgelopen seizoen bijna geen bal doorliet. Simone Teske nam de meeste doelpunten voor haar rekening. De andere meisjes die Roodenburg aan het kampioenschap hielpen waren Saskia Stapper, Linda Wolting, Marijke de Ruiter, Jenny de Jeu, die ook de publiciteit voor haar elftal verzorgt, Marian Zanen, Ve ronica van Tongeren, Maria Bies- boer, Yvonne Zanen en Marilyn de Bruin. Wie goed heeft geteld komt precies op elf uit. Dolle vreugde dus bij de Kooi- club. In de kampioensroes verga ten de meisjes zelfs dat hun trai ner ook op de elftalfoto moest. De clubfotogra(a)f(e) stond helaas iets te ver af de kampioenen om zijn of haar kiek geschikt voor pu- blikatie te maken. Desondanks, proficiat! 'N KRANTENWIJK BEN JE NIEUWSGIERIG? WILFRED EN ANTOINETTE VAN LEIDSCH DAGBLAD VERTELLEN JE ER ALLES VAN: 071-161323 Het zal je maar gebeuren: een journalist in de klas. Dat over kwam de leerlingen van basis school 'De Kring' in Oegstgeest. Gelukkig waren zij wel een beetje voorbereid op de komst van zo'n vreemde verschijning. Want het ging hier niet om zo maar een ver slaggever, maar om een sport journalist van het Leidsch Dag blad. De klas had besloten hem eens stevig aan de tand te voelen. Nog voor de gast een plaatsje in de kring had gevonden, vlogen de vragen door het lokaal. "Heb je wel eens met bekende mensen ge sproken?" en "Komt alles wat je schrijft ook in de krant?" Het was duidelijk dat de meeste leerlin gen zich wel een voorstelling kon den maken van hoe het bij een dagblad toegaat. Ook begrepen zij wel dat een journalist er heel anders kan uitzien dan al die snel le types uit populaire TV-series. Ook een journalist zit wel eens rustig een krantje te lezen. Veel leerlingen van' De Kring vonden journalist wel een leuk beroep. Een enkeling wilde zelf later de journalistiek in. "Maar hoe moet je dan journalist wor den?", was een voor de hand lig gende vraag. In de meeste geval len door braaf naar school te gaan. Eerst de kleuterschool, dan de basisschool, vervolgens de middelbare school en tot slot de school voor journalistiek. Op school leer je namelijk schrijven, als het goed is tenminste. Als je dat leuk vindt, ga je het vanzelf vaker doen. Veel journalisten be ginnen hun loopbaan in feite al bij de schoolkrant. Maar er zijn ook andere manie ren om journalist te worden. Uit de sportwereld komen toppers van-toen nog wel eens in de ver slaggeving terecht. De één (ex- basketbalelr Mart Smeets) heeft het wel in de vingers, de ander (ex-schaatser Ard Schenk) houdt het snel voor gezien. Maar zeker in de journalistiek geldt datje wel eens een gokje moet wagen. Je moet vooral niet bang zijn om 'op je bek te gaan'. KINDER FOON Sinds maandag kan iedereen bij de Vakantiewerklijn terecht met vragen of klachten over vakantie werk. Het speciale telefoonnum mer (030 - 93 93 33) is een initiatief van de CNV Jongerenorganisatie. Jongeren kunnen van maandag tot en met donderdag van 09.00 tot 21.00 uur op dit nummer te recht. Medewerkers van de jonge renorganisatie geven antwoord op je vragen en inventariseren te gelijkertijd de problemen waar je als vakantiewerker mee te maken kunt krijgen. De Vakantiewerklijn is tevens het begin van de jaarlijkse CNV- vakantiewerkcampagne, die tot eind augustus loopt. Naast de te lefoonlijn is er de brochure Hoezo vakantie? werk! Daarin staat precies hoe je een vakantiebaan regelt en wat je rechten en plich ten zijn. Gedurende de vakantie werkperiode worden in het hele land vakantiewerkacties gehou den. De brochure is aan te vragen bij CNV Jongerenorganisatie, M. Bauerstraat 399, 1062 AP Am sterdam. Bellen kan natuurlijk ook. Tel. 020 - 17 03 85. 'Het is echt geen Walhalla' Ongeveer 2000 jongeren kwamen onlangs bijeen op het universiteitsterrein van de Oregon State University om een nieuw record te vestigen voor het Guiness Book of Records. De bedoeling was om elkaar, met zoveel mo gelijk mensen op dezelfde plaats, zo lang mogelijk te kussen. Het Guiness Book of Records kent nog geen derge lijk record zodat de poging natuurlijk altijd is geslaagd. Maar of het record ook is opgenomen in het beroemde boek is niet bekend. (f0to ap> Steeds meer jongeren kijken buiten de landsgrenzen. Met het oog op Europa 1992 pakken ze hun koffers en vertrekken als au-pair naar Spanje, Frankrijk, Groot-Brittannië en de Verenig de Staten. "Door de internatio nalisering, die straks in één Eu ropa vorm krijgt, willen ze naast het Nederlands ook een tweede taal goed beheersen", meent Jo sé Hendriksen, eigenaresse van het Groninger bureau Au-pair International en voorzitter van de landelijke vereniging van au- pair bureaus. Degenen die een tijd in het buitenland willen vertoeven, kunnen ook een werkplek in de horeca of op campings krijgen. Een nieuw terrein. Hendriksen: "Daar zit een enorm gat in de markt. Jongeren vinden derge lijke baantjes aantrekkelijk. De jongens vinden een baantje als au-pair meestal niet zo leuk, daar komt nog bij dat gezinnen de voorkeur geven aan een meisje. Een functie als kelner betekent een uitkomst". Op dit moment is de vraag groter dan het aanbod. "We moeten eerst de contacten leg gen. Pas dan kunnen we meer mensen aan zo'n baan helpen". Niet alleen veel jongeren willen voor een tijd uit Nederland weg. "We krijgen ook verzoeken van mensen die ouder zijn dan der tigjaar. Zo kwam hier laatst een mevrouw van tachtig die het plan had opgevat om als au-pair naar Australië te gaan. We heb ben haar dat afgeraden". Vorig jaar verhuisden in to taal zesduizend jongeren tijde lijk naar het buitenland. Spanje en Italië lagen toen goed in de markt; dit jaar spannen Groot- Brittannië en Frankrijk de kroon. Over een mogelijke oor zaak van deze verschuiving tast Hendriksen in het duister. Feit blijft dat het aantal belangstel lenden voor werk buiten de landsgrenzen in een jaartijd bij na is verdubbeld. Dit jaar pak ken veel meer jongeren de bie zen. "Ze hebben het idee dat heel Europa aan hun voeten ligt. Iedereen wil nu overal heen. Het hoort min of meer bij de opvoe ding". Hendriksen juicht deze ten dens toe, maar plaatst tegelij kertijd een kanttekening. "De vergelijking met een vakantie gaat mank. Au-pairs en degenen die bij voorbeeld in de horeca belanden, moeten hard werken. Ze zitten echt niet de hele dag op de rand van het zwembad met twee lieve kinderen naast zich of kunnen met een dien blad over het terras flaneren. Het is geen Walhalla" Oproep kinderen overleden ouders De redactie is bezig met een reportage over kinderen van wie een of beide ouders is overleden. Zij zoekt hiervoor meisjes en jongens die over het onderwerp willen praten. Je kunt telefonisch en schrifte lijk reageren. Contactpersoon: Danielle Westerink, Leidsch Dag blad, Witte Singel 1 in Leiden. Telefoon: 071 - 161440. Een meisje belt de kindertelefoon vanuit een telefooncel. Thuis heeft ze het moeilijk, ze voelt zich zich er helemaal niet vrij. Ze voelt zich beroerd. Haar moeder is al jaren ziekelijk, ligt telkens met migraine in bed of heeft het aan haar rug. Zij heeft altijd wel wat. Het meisje moet na school meteen naar huis komen en mag zich verder bekommeren om het huishouden. Ze moet boodschappen doen, koken, het huis schoonmaken en voor haar jongere broertje zorgen. Zit ze even op haar kamer om een boek te lezen of huiswerk te maken, dan roept haar moeder of vader wel weer en krijgt ze allerlei opdrachten. Op school houdt het meisje geen vriendin meer over, want ze kan nooit eens met anderen meegaan of hen mee naar huis nemén. Op school gaat het ook steeds slechter. Ze kan haar aandacht niet bij de les houden en heeft geen tijd voor haar huiswerk. Een zeer moeilijke situatie, waarin niet alleen dit meisje verkeert. Sommige kinderen en jongeren worden thuis geslagen, seksueel misbruikt of krijgen niet de aandacht die zij nodig hebben. Als zij ten einde raad de kindertelefoon bellen, is het vaak de eerste keer dat zij zo'n verhaal aan iemand vertellen. De kindertelefoon kan er ook niet voor zorgen dat het thuis opeens heel goed loopt. Wel krijgt het meisje enkele tips. In deze situatie is het misschien mogelijk via de huisarts of het maatschappelijk werk een -gezinsverzorgster te laten komen. Die zou dan het huishoudelijk werk op zich kunnen nemen, zodat dat niet meer op de schouders van het meisje terecht komt. Misschien kan het meisje haar verhaal ook kwijt bij een vertrouwd persoon, die aandacht voor haar heeft. De kans is groot dat een leerkracht heeft gemerkt dat het niet goed gaat met het meisje. Hij of zij kan soms ook steun geven. Als een situatie niet meer houdbaar is voor een kind, wordt soms gezocht naar een andere woonsituatie, zoals zelfstandig wonen, pleegezin, jongerenopvangtehuis, maar dat is al enkele stappen verder. Met vragen en problemen kun je elke dag van vier uur 's middags tot acht uur 's avonds bellen met de Leidse kindertelefoon (071 - 120611).

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 25