College eist gesprek rapport hotelbrand 'Oudere Turken en Marokkanen rekenen te veel op hun kinderen' The Favourite Team 'Dorpen groeien sneller dan de groeigemeenten' 'Veel stom leerwerk' Suöilieutos WOENSDAG 23 MEI 1990 PAGINA 17 Onderwij skaart in 700.000-voud naar leerlingen GRONINGEN - Ruim 700.000 leer lingen van zestien jaar en'ouder krij gen deze week de onderwijskaart toegestuurd. De kaart is het entree bewijs van leerlingen in het voort gezet onderwijs voor het schooljaar 1990/1991 en moet vóór 15 septem ber worden ingeleverd bij de school. Eind september verstuurt de Informatiseringsbank de accept girokaarten waarmee het lesgeld, 1133 gulden, moet worden betaald. Mede op basis van het aantal bij cle scholen ingeleverde onderwijs- kaarten bepaalt het ministerie hóe- veel geld een -school het komend schooljaar krijgt. Ouders of verzorgers kunnen een tegemoetkoming in de studiekos ten aanvragen. Afhankelijk van hun belastbaar inkomen kent de bank geheel of gedeeltelijke compensatie van het lesgeld toe. Die compensa- •tie kan meteen worden verrekend als ouders of verzorgers voor 15 juli een aanvraag voor tegemoetkoming in de studiekosten indienen bij de Informatiseringsbank. Leerlingen van achttien jaar en ouder die recht hebben op studiefi nanciering, kunnen in bepaalde ge vallen een voorschot krijgen waar mee zij het verschuldigde lesgeld kunnen betaien. Voorlichting over mogelijkheden tot hulpverlening hard nodig Van onze redacteur Henk Houtman LEIDEN/ALPHEN - De eerste Turken en Marokkanen, die destijds naaf ons land kwamen, beginnen nu op een leeftijd te komen dat ze hulp nodig kunnen hebben. Van huis-uit zijn ze gewend, dat hun kin deren klaar staan om bij te springen, maar daarin zouden ze zich weieens deerlijk kunnen vergissen. De kinderen van de Turken en Marokkanen zijn in de Neder landse maatschappij opgegroeid, waarin veel meer een beroep op instanties en in stellingen wordt gedaan. De oudere Tur ken en Marokkanen zijn dat niet gewend en het is daarom niet uitgesloten dat deze groep straks tussen wal en schip gaat val len. 'Die verwachting wordt uitgesproken door het Centrum Buitenlanders Rijn en Lek. dat onder Turken en Marokkanen in Leiden. Alphen aan den Rijn en Gouda een onderzoek heeft laten doen. Het rap port 'Vraag en aanbod van voorzieningen ten aanzien van oudere Turken en Marok kanen' werd gisteren aangeboden aan mi nister H. d'Ancona van Welzijn, Volksge zondheid en Cultuur. De minister zei verheugd te zijn met het onderzoek en het rapport te zullen gebrui ken bij de landelijke aanpak van deze pro blematiek. Zij heeft al een werkgroep van ambtenaren en deskundigen uit de dage lijkse praktijk aan het werk gezet om te ad viseren hoé het beste de Voorlichting over de voorzieningen, die ons land te bieden heeft, gestalte kan krijgen. Veel oudere Turken en Marokkanen blij ven het verlangen koesteren om, eenmaal gepensioneerd of in de vut, terug te keren naar het land van herkomst. In de praktijk lijkt daar weinig van terecht te komen. Mi nister d'Ancona wees er gisteren op, dat veel buitenlandse werknemers waren aan gewezen op ongeschoolde arbeid en dus veel zwaar en gevaarlijk werk moesten verrichten. Werk dat dikwijls een zware wissel trok op hun gezondheid. Uit het on derzoek komt dat overduidelijk tot uiting. De buitenlandse werknemers zijn niet of nauwelijks bekend met hulpverleningsin stanties, maar het ziekenhuis kennen ze al lemaal. Tweederde van de ondervraagden is wel eens opgenomen geweest. Marokkanen moesten werk doen, dat vroeg oud maakt. Velen raakten arbeids ongeschikt of gingen met vervroegd pen sioen, als zij al niet eerder bij bedrijfsslui tingen waren ontslagen". Volgens d'Ancona zien veel oudere Tur ken en Marokkanen zich om gezondheids redenen (waarbij ze de uitstekende voor zieningen in dit land hard nodig hebben) gedwongen hier te blijven. Ook de gedach te om de kinderen te moeten achterlaten en de vraag of men na een zo lange afwe zigheid nog wel kan aarden in het dorp waar men geboren is, maken het niet een voudig om terug te keren. De bewindsvr "De Turken Provincie komt met uit-krant' LEIDEN - Leden van gedepu teerde staten van Zuid-Holland krijgen op dinsdag 29 mei de 'Uit in Zuid-Holland-krant' aan geboden. Deze krant is samen gesteld door de culturele raad, de federatie van musea en de provinciale VW Zuid-Holland. De grote verscheidenheid van Zuid-Holland op het gebied van cultuur, recreatie, toerisme en sport komt in deze krant aan bod. De krant kan als gids die nen voor een dagje uit in de ze ven regio's van.de provincie. In een uitgebreide dagagenda komen ook alle grote evene menten en festiviteiten die deze zomer in de provincie worden gehouden aan bod. De krant verschijnt in een op lage van 400.000 en is na 29 mei gratis verkrijgbaaar bij alle WV-kantoren, gemeentehui zen, ANWB, openbare bibliothe ken, Bruna-boekhandel en re creatieschappen. Noordwijk wil eigen visie geven op onderzoek Huis ter Duin Van onze redacteur Hans Jacobs NOORDWIJK Het gemeentebestuur van Noordwijk wil op korte termijn een gesprek met de com missie die de brand in hotel Huis ter Duin heeft onderzocht. De gemeente wil op die manier alsnog haar bevindingen in het onderzoeksrapport krijgen. Noordwijk heeft hierover vandaag een brief ge- 1 Binnenlandse Zaken, die de commissie in het leven heeft geroepen. wordt gehonoreerd, kon een woordvoerder van het ministerie van- stuurd naar minister I. Dales v, Of het verzoek van de gemeente ochtend niet zeggen. De officiële publikatie van het rap port is deze week opgehouden na dat regionaal brandweercomman dant B. Mark had geklaagd dat en kele conclusies onjuist zijn. De commissie zegde hem daarop een sprek aan de orde komt, laat zich nieuw gesprek toe. De gemeente den. De Noordwijk wil nu op eenzelfde ma- dienst dat nier worden behandeld. Loco-bur- Huis ter Duin tijdens de bouw gemeester V. Salman: "We willen de oplevering niet goed heeft ge nitief is zullen een officiële reactie" Dat het optreden w Woningtoezicht van de gemeente 0p tijd te controleren. Na afloop is Noord wijk tijdens het eventuele ge- er ook niet gecontroleerd, mede om- ons beraden op rapport: "Door de tijdsdruk bij het voltooien van het restaurantgedeel te ontbrak de mogelijkheid i Bouw- dat geen gebruiksvergunning 'missie verwijt deze wordt afgegeven. De situatie de brandwenng van dan ook zodanig dat als brandwe- ^Hrende scheidingen vereiste wanden vloeren op een aantal plaatsen voldeden". alsnog de mogelijkheid krijgen om controleerd. Had Bouw- en Woning- beslist niet inhoudelijk op de zaken in te gaan. toezicht dat wel gedaan, dan was Enkele weken geleden hebben we een aantal gebreken daaraan onge- het concept-rapport ontvangen. Ik twijfeld aan het licht gekomen, al- geloof dat we anderhalve dag of dus het rapport. twee dagen de tijd hadden ent te re- J. Ko, Preventieve voorzieningen waren ageren. Dat was te kort' Welke bezwaren Noordwijk tegen het onderzoeksrapport heeft, wil Salman op dit moment nog niet De uitbreiding van de brand, die het leven eiste van drie Noord wijk- se brandweermannen, was te beper ken geweest bij een nauwgezette wèl heeft plaats gehad. Salman, verantwoordelijk voor Bouw- kwijt. "Dat is vertrouwelijk. We blij- «liSaa n Ptu nig niet als extreem of uitzonderlijk vpn nns rnrrprt ment niet nader op ingaan. Hij weet brandgevaarlijk wnrHpn haetem. trouwens nog niet hoe de commis-T^ sie aan deze informatie is gekomen Z SS dr'ver?aagd-;VafönR 3 correct gedragen tegenover de landelijke overheid. Ook al is het stuk uitgelekt. Als het rapport defi- wel aanwezig", zo vervolgt de c "Het gebouw kan als zoda- Beovision MX5500/3500 Videorecorder VX5000 Motor-TV stand Beolink 1000 Een weergaloze beeld- en geluidskwaliteit van de wereldkampioen bedieningscomtort. 3 jaar garantie voor een opwindend TV-seizoen. bskssk— Sxssagr waarmeeutantastischepnizenkunt winnen: een B&O televisie, een reis voor twee naar Scandinavië, een horloge ot klok van Jacob Jensen en meet. Bii uw bezoek aan onze zaak brengen weuvastin de stómmtng meteen Scandinavische traktatie. Bang&Olufsen Ton Kuylenburg Bang&Olufsen Centers Gen. Cronjéstraat 1Tel. 023-255429 HAARLEM Ypma Bang&Olufsen Center Grote Markt 8. Tel. 023-324880 HAARLEM Radio en Elektro Janssen Binnenweg 116. Tel 023-281856 HEEMSTEDE Mons Elektro b.v. Marktplein 134-136. Tel 02503-14290 HOOFDDORP Van Cleef Bang&Olufsen Center Botermarkt 25. Tel. 071-122669 LEIDEN Nic. de Tombe Audio-Video-CD Pieterskerkchoorsteeg 11 .Tel. 071-122184 LEIDEN Swaak Bruingoed Haarlemmerstraat 279, Tel 071-215151 LEIOEN Firma G. W. Roest Lange Voort 11. Tel. 071-174940 OEGSTGEEST Ton Kuylenburg Bang&Olufsen Centers Breedstraat 21Tel. 02990-23101 PURMEREND Hoogeveen Beeld Geluid Zuidemde 16a, Tel. 01713-2891 ROELOFARENDSVEEN TV/Radio de Ru Voorstraat 25. Tel. 01717-2616 VOORSCHOTEN Nadort Bang&Olufsen Center Zaanweg 22. Tel. 075-281876 WORMERVEER De Vilder Velserduinweg 173. Tel. 02550-12346 Vicom Audio Video Bang&Olufsen Center Dam 50. Tel 075-703159 ZAANDAM Ii rijtje. Ik weet niet met commissie heeft gesproken. Dat ten moeten we op het gemeentehuis me) uitzoeken". tussen de-ruimten' als via de schach- lar de verdiepingen zonder meer gebrekkig was uitgevoerd. Hierdoor had een brand boven het >n geven over het wlrk van de al ver'aagde Plafond duidJliik kansen .n geven over nei werx an ae ai zjch Qp een onverwachte Wljze te ontwikkelen. Gebreken zoals hier ken geven over het werk deling. "We hebben het hier i rapport dat nog steeds geen de- „schetst waren bii deinrrtellike finitief rapport is, Ik ™danook tyXTde gouwen ilgdoen als Urging d«=? van het gebouw en/of g. "r controles in het kader van de brand- geen reden reageren. Dati gasggssK moeten we^e^ zoekscommissie' De verantwoordelijkheid voor het bouwtoezicht viel in 1984, toen het middengedeelte van Huis ter heeft opgeblazen. Het vermeende Duin werd gebouwd, onder verant- niet goed functioneren van Bouw- lekte 'conceptrapport' de laatste da gen in de media heeft gekregen. "Ik rind dat de pers de zaak woordelijkheid 1 i Woningtoezicht is maar een klein ganger C. van Duijn. Over dit toe- onderdeel van het geheel, dat ten zicht schrijft de commissie in haar onrechte alle aandacht krijgt" DEN HAAG/REGIO Het Groene Hart groeit veel te snel dicht. De afgelopen 20 jaar is zo wel de woningbouw als de op pervlakte bedrijfsterreinen in het Groene Hart sneller ge groeid dan in de stadsgewesten. Van het in de derde nota voor de ruimtelijke ordening afgespro ken beperkende beleid is niets terecht gekomen. De provincie Zuid-Holland moet strengere regels opstellen om verdere verstedelijking te voorkomen. Dat schrijft de interprovinci ale stuurgroep Groene Hart in de notitie 'Verstedelijkingsten- denzen in het Groene Hart'. De regionale groeikernen Gouda, Alphen aan den Rijn en Woerden hebben, zo constateert de stuurgroep, nauwelijks ge fungeerd als opvang voor de kleinere kernen. Sterker nog, de kleinere kernen vertoonden de afgelopen jaren een sterkere groei dan de officieel aangewe zen groeikernen. Afgaande op de trend van de afgelopen jaren worden er in het Groene Hart tussen 1990 en 2015 nog 66.500 woningen ge bouwd en breidt de oppervlakte bedrijfsterreinen zich met 700 tot 1000 hectare uit. Dit bete kent dat de verharde opper vlakte met 30 procent toeneemt. De stuurgroep acht dit onaan vaardbaar. Er blijft op deze ma nier geen grootschalig 'groen hart' meer over. De situatie in de zogeheten kleine ring (het gebied tussen Gouda, Leiden en Alphen aan den Rijn) is nog nij pender. Zelfs als er alleen volgens het streekplan wordt gebouwd, ko men er tot 2015 nog 50.000 wo ningen en 485 hectare bedrijfs terrein bij. De provincie Zuid- Holland moet verdere groei dan in het streekplan staat aangege ven, met kracht tegengaan. De stuurgroep vindt boven dien dat de begrenzing van het Groene Hart moet worden aan gepast. Ook het veenweidege- bied tussen Zoetermeer en Lei den (aansluitend aan de buffer zone Den Haag-Leiden) moet onder het regiem dat geldt voor het Groene Hart worden ge bracht. Dit betekent dat ook in dit gebied de woningbouw en uitbreiding bedrijfsterreinen aan banden worden gelegd. De provincie Zuid-Holland en andere betrokken provincies) zullen hun standpunt binnen kort moeten bepalen. Uiteinde lijk wordt de positie van het Groene Hart opgenomen in de vierde nota Ruimtelijke Orde ning. zeggen "nog niet te weten of ze teruggaan naar het eigen land". Dat betekent, dat veel oudere Turken en Marokkanen in ie der geval voorlopig in Nederland blijven en dat hun aantal de komende jaren dus flink zal toenemen. Hulp, zo blijkt uit de enquêtes, zeggen ze niet nodig te hebben. Ze rekenen op hun kinderen, maar daar zetten zowel de minister als het Centrum Buitenlanders zo hun vraagtekens bij. De conclusie van het rapport luidt dan ook, dat een goede voorlichtingscampag ne nodig is om de Turken en Marokkanen bekend te maken met de voorzieningen die.er voor ouderen in ons land zijn. De te levisie is daarbij het beste medium, daar mee worden ook de vrouwen bereikt die nog altijd gewend zijn de man de zaken buitenshuis te laten regelen. Rijnsburgs bedrijf 1500 gld boete per illegale werknemer DEN HAAG/RIJNSBURG - Het bedrijf Star Dried Flowers uit Rijns burg moet 6000 gulden boete beta len voor het in dienst hebben van acht illegale werknemers vorig jaar. Die uitspraak deed de Haagse eco nomisch politierechter Van Over- beek gisteren. Bovendien heeft het bedrijf een voorwaardelijke boete van nog eens 6000 gulden opgelegd gekregen. Officier van justitie Van Eek had 1500 gulden onvoorwaardelijk ge ëist voor iedere illegale werknemer die in september 1989 op het bedrijf werd aangetroffen. Van Eek zei hierbij de problemen met het vin den van voldoende mensen in de tuinbouwsector in ogenschouw te nemen. Ook met het feit dat Star al herhaaldelijk had geadverteerd, hield de officier rekening. "U wist echter wel dat u in overtreding was want ook in juli 1986 bent u beboet voor het in dienst hebben van illega le werknemers". Directeur C.W. Star van het ge lijknamige bedrijf hield de rechter voor dat hij niet anders kón dan Po len in dienst nemen. "Bemiddeling door het arbeidsbureau werkt niet". Vorig jaar had Star, nadat de adver tenties niets opleverden, werkver gunningen aangevraagd voor niet- EG-werknemers. "Dat duurt veel te lang. Als bloemen rijp zijn moeten ze worden geoogst". De Rijnsbur ger gaf een voorbeeld van de traag heid waarmee werkvergunningen worden verstrekt: "Ik heb voor alle acht Polen een werkvergunning aangevraagd, maar voor vijf van hen heb ik nog steeds geen ant woord binnen. Het is nu negen maanden later". De straf die Van Overbeek hem uiteindelijk oplegde, vond Star veel te hoog. "Ik sta met mijn rug tegen de muur. Deze stap neem je niet voor je plezier of echt met voorbe dachte rade". Star kondigde aan te gen het vonnis in beroep te gaan. Prijs voor Leidse arts LEIDEN/HAARLEM - De Leidse arts-microbioloog, drs. H.P. Endtz, heeft als eerste de MSD-prijs gekre gen. Aan deze prijs voor onderzoek op het gebied van infectieziekten is een bedrag van 25.000 gulden ver bonden. De vereniging voor infec tieziekten kende Endtz de prijs toe als aanmoediging om door te gaan met zijn onderzoek naar de bacterie die besmettelijke diarrhee veroor zaakt. Van onze medewerkster Yvon Schornagel OEGSTGEEST - Een boerderij in de sneeuw, dat kan niets an ders betekenen dan de hon gerwinter. De leerlingen die giste ren het vwo-examen geschiede nis moesten maken, kregen zes cartoons voorgeschoteld waarvan ze moesten zeggen wat ze voor stelden. "Ik vond dat maar vrij vaag", zegt Mark Sanneel van het Rijn landse Lyceum in Oegstgeest. Met de rest van het examen had hij geen moeite: "Er zaten veel de tailvragen tussen, waar je alleen maar feitenkennis voor nodig had". Ook Stine Jensen vond het examen makkelijk: "Je moest het goed geleerd hebben en dan viel het wel mee". Geschiedenisdocent Peter Kloosterhuis vond het 'doodzon de' dat niet werd gevraagd naar inzicht in de geleerde stof en dat de leerlingen geen bronnenanaly- se hoefden te geven. Een andere geschiedenisleraar zegt in het voorbijgaan dat het gewoon geen vwo-examen is. Stine kan zich ge heel in zijn mening vinden: "Daar werk je dan zo lang voor. Terwijl je nu alleen maar gebruik maakt van stom leerwerk". Een onderwerp van het exa men was de positie van de vrouw in de Verenigde Staten en Neder land tussen 1929 en 1969. Len- naert van Veen kon maar weinig lijn in dat onderwerp ontdekken. "Het was een bijeengeraapt zootje. Ik zag maar weinig ver band tussen de VS en Nederland. Misschien was het zo slecht voor bereid, omdat het de eerste keer is dat dit een examenonderwerp Stine heeft commentaar op het andere thema van het examen: de Tweede Wereldoorlog. "We heb ben de oorlog al zo vaak gedaan, het is zo'n uitgekauwd onder werp". Kloosterhuis moet Stine tegenspreken. "Je hebt het mis schien door je hele leven al gehad, bijvoorbeeld doordat er televisie programma's over werden uitge zonden, maar op school hebben we het alleen maar in de vierde klas behandeld". Milieu (GPD) Examenkandidaten van Dartelende muizen tergen zenuwen DEN HAAG (GPD) - In het exa menlokaal ronddartelende mui zen hebben gisteren de getergde zenuwen van examenkandidaten uit Markelo en Holten onder nog grotere spanning gezet. Verschei dene scholieren meldden zich bij de klachtenlijn van het Landelijk Aktie Kom i tee Scholieren (Laks) met de mededeling dat de diertjes hen tijdens het examen voortdu rend afleidden. Assense eindexamenkandida ten klaagden over de kou op de kunstijsbaan waar zij hun exa mens moesten afleggen. „We had den gedacht dat het in de loop van de week wel beter zou worden, maar dat valt tegen", aldus een scholier die zich bij het Laks meldde. Lawaai is echter nog steeds de grote boosdoener. De tien leerlin gen van een mavo in Apeldoorn moesten hun geschiedenisexa men doen in een klaslokaal, ter wijl in twee lokalen ernaast ge woon werd lesgegeven. En dat zorgde bij het wisselen van de les sen voor veel storend tumult. De helikopteroefeningen in Doorn, «waarvan al eerder melding werd gemaakt, gingen tot groot onge noegen van de examen-kandida ten gisteren gewoon door. Verder kwamen er klachten binnen van een lts in Kerkrade waar de scheikunde-examens 's ochtends te laat begonnen, met als gevolg dat de leerlingen na af loop onmiddellijk aan de geschie- denisopgaven moesten beginnen en de pauze er bij in schoot. lbo, mavo, havo en vwo bogen zich gisteren ook over scheikun de. Nogal wat schéikunde in het gecombineerde lbo/mavo-exa- men uit het leven van alledag: een fragment uit de folder 'De auto met katalysator' van het ministe rie van Milieubeheer. De opgave was voorzien van een tekening waarin schematisch werd aange geven welke verbrandingsgassen in de katalysator worden omgezet in minder schadelijke gassen. De vraag lag voor de hand: 'Een van de reacties- die in de katalysator optreedt, is die tussen koolstof- mono-oxide CO en stikstofdioxi de N02. Geef de vergelijking van deze reactie'. Ook in de havo-opgaven kwam het milieu terug. Vraag dertien ging over de reiniging van rook gassen uit elektriciteitscentrales en de omzetting van stikstof dioxide in de onschadelijke gas sen stikstof en waterdamp. Voor de hand liggend was de vraag naar de functie van het metaal va nadium in zo'n filter. 'Dit metaal werkt als een (invullen: kata lysator) en versnelt de chemische reactie'. In het vwo-examen moest veel gerekend worden. Onder meer werd gevraagd naar de elektroly- sespanning van een cel met een tinsulfaat- en een zwavelzuurop lossing die door een poreuze wand van elkaar worden geschei den. Ook moest verklaard wor den waarom tin niet oplost in een zwavelzuuroplossing en werd ge vraagd naar structuurformules en het chloorbindend vermogen van cyaanuurzuur. Juiste antwoorden examens maandag VWO Duits 1 D; 2 D; 3 D; 4 C; 5 B; 6 A; 7 B; 8 D; 9 B; 10 C; 11 C; 12 A; 13 A; 14 C; 15 B; 16 B; 17 D; 18 B; 19 D. 20 D; 21 A; 22 B; 23 O; 24 D; 25 D; 26 C; 27 B; 28 B; 29 C; 30 B; 31 B; 32 B; 33 B; 34 D; 35 D; 36 C; 37 B; 38 C; 39 C; 40 B. 41 B; 42 A; 43 B; 44 C; 45 A; 46 B; 47 D; 48 A; 49 B; 50 C. HAVO VHBO Duits 1 D; 2 C; 3 A; 4 B; 5 C; 6 A; 7 D; 8 C; 9 D; 10 B, 11 D; 12 A; 13 C; 14 C; 15 C; 16 C; 17 B; 18 B; 19 D; 20 A; 21 A; 22 C; 23 B; 24 C; 25 C; 26 A; 27 C; 28 B; 29 A; 30 D; 31 C; 32 B; 33 C; 34 C; 35 A; 36 D; 37 C; 38 B; 39 D;40 A; 41 C; 42 B; 43 B; 44 B; 45 C; 46 B; 47 A; 48 B; 49 A; 50 B. LBO (C) MAVO (C) Duits 1 B; 2 C, 3 B; 4 B; 5 B; 6 C; 7 C; 8 B; 9 A; 10 C; 11 C; 12 D; 13 C; 14 C; 15 A; 16 A; 17 C; 18 A; 19 B; 20 C; 21 A; 22 C; 23 A; 24 A; 25 A; 26 B; 27 C; 28 C; 29 B; 30 B; 31 A; 32 D; 33 B; 34 C; 35 B; 36 E; 37 C; 38 A; 39 C; 40 C; 41 C; 42 C; 43 D; 44 A; 45 B; 46 B; 47 D; 48 B; 49 C; 50 B. LBO (D) MAVO (D) Duits 1 C; 2 B; 3 B; 4 B. 5 B; 6 A; 7 B; 8 C; 9 B; 10 B: 11 C; 12 A; 13 C; 14 A; 15 A; 16 A; 17 B; 18 D; 19 C; 20 B; 21 B; 22 A; 23 A; 24 C; 25 B, 26 A; 27 C; 28 A; 29 C; 30 B. 31 C. 32 C. 33 B; 34 B; 35 C; 36 A; 37 A; 38 A; 39 B; 40 D; 41 B;42 D; 43 A; 44 C; 45 B; 46 C; 47 B; 48 A; 49 A; 50 D, LBO (C) MAVO (C) Natuurkunde 1 B; 2 3 4 5 6 B; 7 -; 8 -; 9 B; 10 F; 11 - 12-; 13 B. 14 Q, 15 A; 16C; 17D; 18C; 19 F; 20 C; 21 D; 22 A; 23 B; 24 25 C; 26 B; 27 -;28B.29-.30C;31-;32-;33A;34A;35A; 36 C; 37 -. LBO (D) MAVO (D) Natuurkunde 1 C;2C;3B;4-;5-;6-;7B;8C;9-; 10-; 11 12-; 13 C; 14 0; 15 A; 16-; 17 D; 18-; 19-; 20D;21 A; 22 B; 23 -; 24 C; 25 26 B; 27 B; 28 D; 29-; 30-; 31 B;32C;33B;34 A;35C; 36 D INTAS Nederlandse Tekst 1 A, 2 D, 3 C; 4 C; 5 B; 6 C, 7 D; 8 D; 9 B; 10 D; 11 D; 12C; 13 D; 14 A; 15B; 16D; 17 D; 18 D; 19 D; 20 D; 21 B; 22 A; 23 D; 24 C; 25 D; 26 A; 27 A; 28 D; 29 C; 30 B; 31 C; 32 C; 33 D; 34 B; 35 C; 36 B; 37 C; 38 D; 39 D; 40 C; 41 D; 42 A; 43 D; 44 B; 45 C. INTAS Natuur- en Scheikunde 1 A; 2 C. 3 A; 4 B; 5 B; 6 C; 7 B; 8 C; 9 C; 10 A; 11 B; 12 A; 13 A; 14 A; 15 D; 16 G; 17 D; 18 A; 19 A; 20 B; 21 A;22A; 23 B; 24 D; 25 B; 26 B; 27 D; 28 A. 29 D; 30 A; 31 B; 32 A; 33 D; 34 B; 35 B; 36 D; 37 B; 38 C; 39 D; 40 A; 41 A; 42 B; 43 B; 44 C; 45 C; 46 A; 47 D; 48 D; 49 C; 50 A. Honderd jaar geleden stond er in de krant: - De commissie of rechtbank, die indertijd is ingesteld om te on derzoeken of de kleine pachtboe ren („crofters") - in de Schotse Hooglanden niet te veel pacht moesten betalen, heeft thans de pachtsommen op goederen van den hertog van Portland, in Caithness, aanzienlijk vermin derd. Dooreengenomen werd de pacht met 29 1/2 percent afgesla gen. Er was weinig achterstalli ge pacht, ten minste minder dan in andere deelen der Hoog landen. In het geheel was het 342 pond en daarvan hebben com missarissen, volgens de hun bij de wet verleende bevoegdheid, ongeveer 60 percent kwijtge scholden. - Door de hevige onweerssla gen, welke Maandag-avond bo ven de gemeente Noordwijker- hout vielen, schrikte een paard van den landbouwer L.B. zóóda nig, dat het een voorpoot brak; ook de arbeider v. S. werd tegen den grond geworpen, maar kwam er met den schrik af. Vijftig jaar geleden: De burgemeester van Rotter dam maakt bekend, dat wegens het grote aanbod van vrachtau to's tot nader order voor het op- ruimingswerk in Rotterdam geen auto's meer kunnen wor den aangenomen. Tot nader order worden in autobussen, in afwijking van het vermelde op de keuringsbe wijzen, staanplaatsen toegela- - De politie te Blerick heeft in de afgeloopen dagen negentien per- sojien gearresteerd die zich aan plunderingen uit de ontruimde woningen hadden schuldig ge maakt. Een van hen werd op Eersten Pinkersterdag op de markt te Blerick aan den schandpaal gebonden onder het opschrift: "Terwijl mijn landge- nooten in nood verkeeren, plun der ik hun verlaten huis". Na dien maatregel heeft geen enkele plundering meer plaats gehad.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 17